'Avifauna wordt nooit meer zoals het was 'Al geven ze een ton, ik ga niet naar Joegoslavië' 'Sfeer is belangrijker dan uitzicht op zee' 'Voldoende vrijwilligers' Het Gesprek van de Zomerdag Wezenhulp Joegoslavië weer hervat Vakantieleed of vakantiepret Toekomst van gebouw onzeker ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1992 Volgens Just Klaassen van de WDM zijn er nu nog voldoende vrijwilligers. ,,Die stroom wordt met name gevoed door de re cente beelden. Maar als het gevaarlijker wordt, en dat wordt het absoluut, dan zal dat aantal waarschijnlijk drastisch teruglopen. Dan komt de vraag aan de orde of er louter beroepsmilitairen gestuurd moeten worden of dat er begonnen moet worden met onvrijwillige uitzending." Klaassen onderzoekt intussen de mo gelijkheden die de Nederlandse regering heeft om soldaten ver plicht naar Joegoslavië te sturen. „Het is een juridisch steekspel, maar het lijkt erop dat het vrij gemakkelijk is om verplichting aan de jongens op te leggen, op grond van hetzelfde artikel waarin wordt gesproken over vrijwillige uitzending. Ik houd mijn hart vast als dat gaat gebeuren." De Leidse anesthesist dr. V.S. Rejger kan weer opgelucht ademhalen. Ten minste, als je daarvan kan spreken wanneer je vaderland onder een niets ontziende burgeroorlog gebukt gaat. Maar een heel klein lichtje in duisternis is dat zijn hulpor ganisatie weer geld mag sturen naar wezen in het voormalige Joegoslavië. Rejger riep vorig jaar novem ber samen met een paar andere landgenoten die in Nederland wonen, de Stichting Humanitai re Hulp Oorlogslachtoffers Joe goslavië in het leven. Dat was vlak nadat de vijandelijkheden tussen Kroaten en Serviërs de eerste slachtoffers hadden ge- eist. De stichting moet kinderen die een of beide ouders missen financieel ondersteunen. Dat ging lang goed, tot de Verenigde Naties in mei dit jaar besloot tot een boycot van Ser vië. Dat betekende dat ook het tegoed dat de stichting bij de bank had. werd geblokkeerd. Geen dubbeltje kwam er meer bij de wezen terecht. „Dat was voor ons een ramp", zegt Rej ger. „Die kinderen, en natuur lijk de voogden, rekenden op dat maandelijkse bedrag. De nood stijgt in dat land met de maand." Rejger nam toen onmiddellijk contact op met het ministerie van buitenlandse zaken voor opheldering. Tegelijkertijd on dernam hij een poging om de blokkade ongedaan te maken. Aanvankelijk tevergeefs. „De resolutie betreft een economi sche boycot. En het geld dat wij naar Belgrado sturen beschou wen wij als humanitaire hulp. Ik heb collega's in die stad die op treden als contactpersonen en zij zorgen ervoor dat het geld bij die tehuizen terecht komt. Maar het ministerie toonde zich eerst niet bepaald gevoelig voor deze argumentatie." Later is Rejger met de docu menten direct naar de Verenig de Naties gestapt om daar iets gedaan te krijgen. Met hulp van het ministerie is nu toch goed keuring gekomen van de VN. „Zij hebben nu opdracht gege ven om de rekening te deblok keren, zoals dat in goed Neder lands schijnt te heten. We kun nen nu voorlopig tot een bedrag van 6000 Duitse mark overma ken. Dat is weer een begin." al dus Rejger die er nog eens op wijst dat de geldelijke steun voor kinderen van alle bevol kingsgroepen zijn bestemd „Wij maken geen politieke keu- Het aantal kinderen die op deze manier worden geholpen is nu gestegen tot 200. Elke maand gaat er een bedrag van zo n 50 mark per kind naar Joe goslavië. Voor informatie over het adop teren van kinderen in Joego slavië' kunt u schrijven naar Stichting Humanistische Hulp Oorlogslachtoffers Joegoslavië, Prof. Meyerslaan 44, 2285 HC Rijswijk. De ene keer zit de enige ster die het hotel heeft in de badkamerspiegel, zoals de Leidse band Rubberen Robbie ooit zong. De andere keer kom je op een vakantie in een uithoek van Thai land je buurman tegen. Of je wordt mee uit ge vraagd door Julio Iglesi- as. Gebeurtenissen die een vakantie onvergete lijk maken, in vele op zichten. Wij willen weten wel ke bizarre, vrolijke en nare avonturen onze le zers op hun reizen deze zomer meemaken. Ook zijn wij geïnteresseerd in toepasselijke foto's. Schroom niet te schrij ven of te bellen naar 'Het Gesprek van de Zo merdag', Postbus 54, 2300 AB Leiden, tel: 071 - 161440. Naar Lassie keken ze niet meer toen de televisieserie werd her haald. En Pippi Langkous hoe ven ze ook nooit meer te zien. De boeken over de Olijke Twee- - ling zijn voorgoed gesloten, er wordt nooit meer om twee uur 's nachts een patatje gekocht bij het Hollandse Patathuis in Bla- nes, Costa Brava, Spanje. Er zijn immers van die dingen die al leen maar mooi waren en nooit meer mooi zullen zijn. Een her haling kan de prachtigste herin neringen voorgoed uit het ge heugen wissen. Daarom hadden ze misschien nooit meer terug moeten gaan naar dat eldorado van de jeugd in een uithoek van Alphen aan den Rijn. Vogelpark Avifauna. Een bezoek was vroeger een feest, vergelijkbaar met een ver jaardag of een schoolreisje. Bij de ingang stond een fotograaf klaar, opdat zij nooit zouden vergeten welke kleren ze droe gen als het weer zo ver was. De lievelingskleren, natuurlijk. Er waren beesten, veel vogels, wat paarden, maar vooral ook apen. Kleine, grappige aapjes, die voorstellingen zonder pau zes verzorgden. En dan was er die enorme speeltuin, met veel klimrekken, scooters die vanzelf reden en vooral ook lachspie gels. Grote, rare lachspiegels, die eveneens voorstellingen zonder pauzes verzorgden. Het is dik twintig jaar later als ze weer voor de poort staan. Ze zijn inmiddels twee ongetrouw de tantes, die twee nichtjes en een neefje trakteren op een dagje uit. Er staat een fotograaf bij de ingang, maar die is er be paald niet om de bezoekers te vereeuwigen. Een bruidspaar heeft gekozen voor een fotore portage in het vogelpark. De ongetrouwde tantes vin den dat de speeltuin en de vo gels nog wel even kunnen wachten. Eerst is het tijd voor een kopje koffie in het parkres taurant, waar het te donker is, waar de tafels te recht staan, de kleedjes te stijf zijn en de asbak ken te vol. Waar het jonge be dienend personeel maar niet kan onthouden wie welke tafels voor zijn rekening moet nemen. En zo kan het gebeuren dat het ongelooflijk lang duurt voordat het zogenaamde gezinnetje, de ongetrouwde tantes met het neefje en de nichtjes, kan beta len. Na zoiets vreselijks moet het bewonderen van de vogels nog maar even worden uitgesteld. De speeltuin wacht al te lang. De klimrekken, wippen en schommels kunnen zo worden bestormd. Maar voor de echt leuke attracties, zoals de graaf machines, het spookhuis, de ra ce-auto's en de botsautootjes op de weg en in het water, is een speciale attractie-armband nodig. Voor zeven gulden vijftig wordt het plastic bandje om de pols van een kind geklonken. Dat was vroeger niet. Een echt eng spookhuis krijg je niet voor dat bedrag. Het kar retje maakt vreemde, onver wachte, scherpe bochten en de inzittende ziet geen hand voor de ogen. „Het is alleen maar donker", constateert de 10-jari- ge Lizette nuchter. Maar de tan tes zijn pas echt ontnuchterd als ze ontdekken dat de lachspie gels er niet meer zijn. Nergens Wat je nooit hebt gehad kun je ook niet missen, dus de nichtjes en het neefjes klagen niet over het gemis aan lach spiegels. De speeltuin is al leuk genoeg. Maar een wandeling langs de vogelkooien staat ook op het programma, en kan er onder geen beding vanaf. De 6- jarige Bryan kijkt zijn ogen uit. „Wat een rare voeten", roept hij uit als hij oog in oog staat met een uitheemse eend met brede zwemvliezen. Paarden zijn er ook nog steeds. „Heeft hij de waterpokken", vraagt Bryan als hij de kleine blaasjes ziet op de Bryan, Lizette en Charlotte klagen er niet over dat er geen lachspiegels zijn. De speeltuin van Avifauna is al leuk genoeg. foto peter veenstra lichtroze neus van het dier. De toekans zijn apart, de flamin- zijn mooi, maar de apen, ir zijn de apen? De apen zijn nog even naar de speeltuin?", vragen zij verschillende keren. Charlotte (7) doet bij de uitgang nog een laatste poging: „Gaan we nog héél eventjes naar de speeltuin?" Een bezoek aan Avifauna is voor de nichtjes en het neefje een feest. Een feest dat ze nog wel een keer willen meemaken. Dat mag, dat kan, maar het moet wel snel. En daarna moe ten ze het vogelpark voorgoed de rug toekeren. Dan mogen ze r nooit meer in. Zeker r en jaar of twintig. Mark-Jan Westerlaken (19) uit Alphen aan den Rijn. Hij heeft zich aangemeld als kortver- band vrijwilliger bij het Korps Mariniers. Dat wil zeggen dat hij na een proeftijd van twaalf maanden voor maximaal acht jaar kan tekenen en zich uit eindelijk bij de Koninklijke Marine kan aansluiten. „Als ze het me vragen, dan ga ik. In begin straks aan mijn op leiding, die duurt vijf maanden. In die twintig weken zal me die vraag wel worden voorgelegd. Natuurlijk denk ik er goed over na, maar je gaat niet voor niets bij de mariniers. Je weet van te voren dat je dan kan worden in gezet bij oorlogshandelingen. Als de Verenigde Naties samen besluiten iets voor de vrede in Joegoslavië te doen, vind ik dat Nederland ook een steentje moet bijdragen en dan wil ik daar wel aan meehelpen. Maar het kan militairen nooit worden verplicht om aan zo'n uitzen ding deel te nemen. Zeker dienstplichtigen niet. Die zou den er eigenlijk helemaal niet heen moeten, vind ik." Alex Sladek (19) uit Leiden. Hij zit sinds vier maanden in dienst en is gelegerd in de Haagse Fredrikkazerne. „Als ze mij zouden vragen mee te gaan naar Joegoslavië weet ik nog niet wat ik zou doen. Ik heb daar nog niet echt over nage dacht omdat daarvoor nog geen aanleiding was. Als militair in grijpen echt nodig is, moet het wel gebeuren vind ik. En dan moet Nederland ook mensen sturen. Inmiddels is het daar in Joegoslavië totale chaos. Al die snipers (sluipschutters), daar moet wat aan worden gedaan. Maar als er Nederlandse militai ren naar Joegoslavië worden ge stuurd, dan moet dat wel op vrijwillige basis gaan, of het nu beroepsmilitairen zijn of dienst plichtigen. Edwin van Hofstee (20) uit Boskoop. Hij is hofmeester (bediening van het restaurant) in de Prins Willem Alexander kazerne in Gouda. Hij moet nog acht maanden uitdienen. „Nee, ik zou niet gaan. Al geven ze me honderdduizend gulden, het is mij veel te link daar en de puinhoop wordt met de dag groter. Ik denk wel dat Neder land mee moet doen aan even tuele militaire acties. Ze maken deel uit van de NAVO en als an dere NAVO-landen deelnemen kan Nederland niet achterblij ven. Verplicht mensen uitzen den kan absoluut niet. Er zijn mensen bij die getrouwd zijn of een vriendin hebben, die kun je niet onvrijwillig een oorlog in sturen. Maar als het echt uit de hand loopt, ben ik bang dat ze wel mensen gaan aanwijzen. Dan doet het er niet zo veel toe wat wij ervan vinden denk ik." Moet de Nederlandse militair gedwongen worden naar Joegoslavië te gaan? foto holvast De Vereniging van Dienstplich tige Militairen (VVDMJ legde aan zojuist aangetreden dienst plichtige militairen in kazernes in Den Bosch, Vught en Oir- schot de volgende vier vragen voor. Ben je voor militair ingrij pen in het voormalige Joegosla vië? Ben je voor Nederlandse deelname hieraan? Zou je je vrijwillig aanmelden voor een eventuele uitzending? Vind je dat het verplicht kan worden gesteld om mee te gaan? Het Gesprek van de Zomerdag stelde de vragen van de WDM aan enkele militairen uit de re gio. Hieronder de reacties. Reumakliniek Sole Mio blijft op topniveau draaien NOORDWU K/LEIDEN MONICA WESSELING „Afbraak en de boel laten ver sloffen? Geen denken aan. De verhuizing van een kliniek vergt heel veel. Daar moet je met een overmaat aan kwaliteit aan be ginnen. De komende drie jaar zetten we hier alles op alles om perfect te draaien." Professor A. Cats, hoofd van de reumakli niek Sole Mio laat er geen twij fel over bestaan. Tot de verhui zing van de kliniek naar Leiden, begin 1995, zal er in de huidige kliniek in Noordwijk alleen maar worden 'opgebouwd en niet afgebroken'. „Elke dag op nieuw proberen we het onder ste uit de kan te halen en dat blijft zo. De zorg moet tot het laatst toe prima zijn." Begin 1995 verhuist de reu makliniek Sole Mio naar de hui dige gebouw van heelkunde van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Het AZL en Sole Mio hebben hiertoe een verklaring - ondertekend en ook de minister van volksgezondheid D'Ancona gaat in haar plannen uit van sa mengaan vaft de twee. Het wachten is alleen nog op officië le toestemming van de ziekte kostenverzekeraars. AZL en Sole Mio werken nu al heel nauw sa men: ze delen specialisten en de reumatologen van het AZL lopen stage in Sole Mio. De manier van werken in Sole Mio is uniek, maakt Cats duide lijk. „De behandeling van reu mapatiënten is méér dan het oplappen van wat kapotte ge wrichten. Het gaat er om men sen ook geestelijk weerbaar te maken en hen te helpen thuis weer door te gaan. Zorg zonder betuttelen, zorg als verder-op- weg-helpen." De meeste Sole Mio-patiënten worden voor een paar weken opgenomen. Als Cats een rondgang maakt door zijn kliniek wordt eens te meer duidelijk wat in zijn visie 'echte zorg' betekent. De 18-ja rige Fran<;oise uit Breda is in de vakantie opgenomen met een fikse opleving van reuma. Cats bekijkt de knieën van het meis je, maar besteedt de meeste tijd aan het inpraten van rnoed. „Een leuke baan en een fijn ge zin zijn voor jou heus ook weg gelegd. Je kan zo veel." Ook een 69-jarige Hillegom- mer, voor de veertiende keer in Sole Mio. krijgt de aandacht die hij nodig heeft. De man heeft een paar fikse tegenslagen te verduren gehad en zegt met ge broken stem „Ik wil niet weg uit Sole Mio. Het is hier net een fa milie. De verpleegsters geven je steeds weer moed om door te gaan. Sole Mio moet open blij- De reumakliniek mag dan op het AZL-terrein komen, Cats is ervan overtuigd dat de typische Sole Mio-sfeer gewoon mee ver huist naar Leiden. Het meren deel van het personeel zal naar verwachting meegaan en dat zijn toch degenen die de sfeer bepalen. „Tja, het zeezicht ra ken we kwijt. De achterkant van het Leidse station is een stuk minder fraai. Maar misschien lukt het ons wel om ook in Lei den een eigen terrasje te ma ken", mijmert het hoofd. De reumakliniek blijft na de verhuizing redelijk autonoom. Cats: „Wij kennen niet het sys teem van baas boven baas. We dragen met z'n allen de verant woordelijkheid. Iedereen zet zich met hart en ziel in voor de kliniek. Dat moet zo blijven en dat kan alleen als we niet op gaan in zo'n logge en grote or ganisatie als het AZL is." Een apart ziekenhuisje op het AZL-terrein dat wel met duizen den draadjes aan het grote zie kenhuis vastzit. Ook dan zullen orthopeden, maatschappelijk werkers en laboranten van het AZL werk verrichten in de reu makliniek. De nieuwe kliniek heeft slechts dertig bedden (nu 42). „Dat is 'voldoende. Met zo'n aantal bedden kun je een maatschap pelijk werker, een oefen- en een ergotherapeut aan het werk houden, kan er fatsooenlijk on derzoek worden gedaan en kan iedereen die even moet worden opgenomen, terecht." Cats verwacht dat de opna meduur in Leiden korter zal zijn. „Er gaat minder tijd verlo ren met het wachten op specia listen die uit Leiden moeten ko men. Bovendien is er sowieso een ontwikkeling in de richting van kortere opname." Cats is, dat heeft hij nooit on der stoelen of banken gestoken, groot voorstander van de ver huizing. De samenwerking met hel A/I zal veel makkelijker verlopen. „Bovendien wordt door de verhuizing de behande ling van reuma meer als een on derdeel van het geheel gezien. Een ziekte is geen geïsoleerd iets, maar een deel van de mens. Ik hoop dat ook de huis artsen en de assistenten in op leiding van het AZL op de kli niek stage gaan lopen. Voor de patiënten betekent de verhui zing een betere bereikbaarheid. Het zeezicht raken we kwijt, hel eigen huisje ook. maar de typi sche Sole-Mio-gedachte blijft bestaan. Daar staan we voor. Liefst medische bestemming NOORDWU K MONICA WESSEUNG Het is absoluut nog niet duidelijk wat er met het imposante ge bouw van de reumakliniek Sole Mio aan de Rembrandtweg in Noordwijk gaat gebeuren als de kliniek begin 1995 is verhuisd naar het AZL-terrein in Leiden. Professor Cats vindt dat het ge bouw het best kan worden gebruikt om er een nieuw tehuis voor chronisch zieken in te huisvesten. „Maar ja, je weet het. Hier in de Zuidduinen liggen de projectontwikkelaars op de loer." Zo er al projectontwikkelaars zijn die een oogje hebben op het pand. dan zullen ze eerst een robbertje moeten vechten met de gemeente Noordwijk. Volgens het bestemmingsplan mag het monumentale pand uitsluitend voor medische, maatschappelij ke dan wel sociaal-culturele doeleinden worden aangewend. Eén hotel of een andere economisch aantrekkelijke functie is vooralsnog uitgesloten. Eigenaar van het pand is het Praeventiefonds. Sole Mio is. naast het kantoor van het Praeventiefonds. het enige pand dat het fonds in eigendom heeft. Begin jaren vijftig werd duidelijk dat reuma een volksziekte' dreigde te worden en besloot het fonds een Instituut voor Reuma-onderzoek te stichten. Het insti tuut is inmiddels lang en breed opgegaan in het AZL. maar het pand bleef eigendom. „We hebben eigenlijk nog nooit nagedacht over wat we met het pand doen als het leeg komt", realiseert secretaris Van Deth van het fonds zich. Op de vraag een gooi te doen naar de waarde van het pand, moet Van Detn het antwoord schuldig blijven. „We hebben het op de balans als pm-post genoteerd. Over de waarde durf ik geen uitspraak te doen." In elk geval is de staat van onderhoud op dit moment prima. Twee jaar geleden, toen duidelijk werd dat de verhuizing nog een aantal jaren op zich zou laten wachten, is er groot onder houd gepleegd. De kozijnen werden vernieuwd, de gevel opge knapt en alles van een nieuwe verflaag voorzien.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13