Leidsch Dagblad Huizenprijs explodeert v; Extra snoeien niet nodig K0J PARKET A Alphenaren afgetuigd onder ogen van politie Smaaktest Leidsch Dagblad gunstig voor kraanwater Elfduizend sollicitanten voor baan als steward KLM Op doorreis Tudjman: Bosnië moet VN-protectoraat worden BRISTOL LESTELLA VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39929 LOSSE NUMMERS 1,50 Oorlogsmisdadigers Zomersmog 2 Helsinki Watch roept VN op om Servische oorlogsmisdadigers te be rechten. President Milose vic staat op de lijst. I/" Zomersmog, hoofdza- O kelijk veroorzaakt door het verkeer en de indu strie, is bij windstilte niet meer weg te denken. LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAP Het water moet de creatieve ondernemer uit de Leidse re gio in de mond lopen bij het horen van de uitkomsten van een door deze krant gehouden smaaktest van water. Gooi wat leidingwater in een fles, plak er er mooi etiket op en het zal misschien nog beter verkopen dan de bekende merken. Dat is althans een van voorzichtige conclusies die kunnen worden getrokken uit een test die afge lopen woensdag op de Leidse markt werd gehouden. De meeste van de 50 onder vraagde mensen bleken het water dat uit de Leiderdorpse kranen stroomt voor nog geen schiphol» bill meyer De advertentiecampagne van de KLM, gericht op de werving van cabinepersoneel, heeft elf duizend reacties opgeleverd. De luchtvaartmaatschappij wil dit jaar meer dan duizend nieuwe stewards en stewardessen aan trekken. De maatschappij gaat het aantal vluchten in Europa opvoeren van 800 tot 1000 per week. Daarvoor is een uitbrei ding van het Koips Cabineper soneel noodzakelijk. Van de elfduizend reflectan ten hebben er vijfduizend in middels een sollicitatieformu lier gekregen. Maar liefst 25 procent van alle reacties is af komstig van mannelijke kandi daten. Het Korps Cabineperso neel, nu het grootste bedrijfson derdeel van de KLM, bestaat voor 15 procent uit mannen. De KLM wil dit opvoeren tot 25 procent. Deze week nam de KLM het vijfduizendste lid van het cabi nepersoneel in dienst. Uit han den van E. Osinga, hoofd van het cabinepersoneel, kreeg ste wardess Fenny Bloemink, een paar 'Zilveren Vleugels', het be- drijfssymbool van haar beroep. Het aantal leden van het Korps Cabinepersoneel is de af gelopen tien jaar verdrievou digd. De verwachting is dat in de loop van 1993 het korps zal zijn uitgegroeid tot 5.500 men sen. De gemiddelde leeftijd van de stewards en stewardessen is 29,5 jaar. 0,2 cent per liter, lekkerder te vinden dan het bronwater dat voor 1,45 gulden per 1,5 liter in de winkel is te krijgen. Ver schillende fijnproevers wisten feilloos het produkt uit de Bel gische Ardennen aan te wijzen. „Maar het water uit bekertje één (met Leiderdorps gemeen tepils) vind ik beslist veel lek kerder." Andere uitkomst van de test was dat de mensen totaal geen benul hebben van de prijs van een liter leidingwater. Sommi gen dachten zelfs aan een kwartje per liter. Voorzittershamer y« Q Leidse ontwerpers I J van voorzittersha mer Tweede Kamer twijfe len niet: de hamer is mooi en functioneert goed. I Zeemansliederen A C Het zeemanslied I J leeft, zij het dat de ze liederen tegenwoordig hoofdzakelijk aan de wal worden gezongen. i Betaald voetbal yt De competitie in het I betaald voetbal be- gint morgen. Vandaag de vierde en laatste extra pa gina over het voetbal. ALPHEN AAN DEN RIJN AAP RIETVELD Twee Alphenaren zijn vannacht onder de ogen van de politie mishandeld bij een ruzie over een taxi. Ze werden afgetuigd door twee plaatsgenoten, om dat zij aanspraak maakten op een taxi waar de anderen juist ingestapt waren. Toegesnelde agenten zagen hoe één van de daders een 23- jarig slachtoffer aan zijn haren omhoog trok en zes keer met zijn hoofd hard tegen de straat stenen sloeg. Ook werd hij liggend op de grond een paar keer hard tegen zijn borst ge schopt. Zwaar gewond en onder het bloed is het 23-jarige slacht offer naar het Rijnoordzieken- huis gebracht. De tweede liep ook klappen op, maar zijn ver wondingen vielen mee. De vechtpartij ontstond afge lopen nacht om één uur in de Castellumstraat in het centrum van Alphen. Twee cafébezoe kers hadden een taxi besteld, maar een 20-jarige en 21-jarige Alphenaar stapten brutaalweg in. Toen de twee daar bezwaar tegen maakten stapten de ande ren weer uit en begonnen de vechtpartij. Agenten die in de buurt wa ren en tumult hoorden, snelden toe en maakten een einde aan de vechtpartij. De twee vech tersbazen zijn aangehouden en zitten nog altijd vast. In Leidse regio 12 procent Koopwoningen worden snel duurder, vooral in Leiden en 1 omgeving. Melden makelaars landelijk een stijging van 8 procent, in de Leidse regio waren de verkoopprijzen de eerste helft van dit jaar 12 procent hoger dan in dezelfde periode vorig jaar: 215.000 tegen 192.100 gulden. leiden paul van der koou Volgens de Nederlandse Vereni ging van Makelaars is het aan bod afgenomen doordat er steeds minder premie-A wonin gen worden gebouwd en 55- plussers amper kunnen door stromen naar seniorenwonin gen. De vraag zou zijn gestegen door flinke huurstijgingen en een lage hypotheekrente. Om de krapte tegen te gaan, verlangen de makelaars meer woningen in de gewilde prijs klasse tussen 225.000 en 275.000 gulden. Ook willen ze dat woningbouwverenigingen woningen met een huur boven de 650 gulden in de verkoop doen. Voor de opbrengst kun nen die dan goedkope huurwo ningen bouwen. Volgens een woordvoerder van de Woningbouwvereniging Leiden is het onmogelijk om in deze dure tijd nog goedkope woningen te bouwen. Iedere 'dure' huurwoning die zijn ver eniging verkoopt, zou dus wor den vervangen door een nog duurdere. En dat kun je niet maken in een stad met 10.000 geregistreerde woningzoeken den, zegt hij. In Katwijk noemt woning bouwvereniging De Brittenburg het idee zelfs bezopen. Katwijk telt toch al veel meer koop- dan huurwoningen. Ook ziet hij gro te vraag naar de wat duurdere huurwoningen. „En dat huur ders die woningen graag zou den willen kopen, is mij niet ge bleken." Volgens makelaar Zaalberg van Z R zijn de prijzen, in de regio Leiden/Alphen/Bollen streek extra gestegen omdat het aantrekkelijk wonen is, zo tus sen Amsterdam en Den Haag. In die regio's zijn de prijzen al veel langer hoog en blijven ze sneller stijgen. Makelaars werken weinig met opties en krijgen steeds vaker een zoekopdracht. Zodra een woning vrijkomt, krijgt de zoe ker de eerste kans en blijft een advertentie meestal uit. Mede daardoor is het aanbod van de makelaars zeer klein en staan woningen in deze regio niet lang te koop: 76 dagen. Marseille* Na een verblijf van vijf dagen aan boord van het schip Camelia, onderweg van Tel Aviv naar Marseille, geniet Ettie, een 23-jarige, drie ton zware vrouw tjesolifant van de vaste onder grond. Ettie vertrok gisteren sa men haar twee babies Junior en Josepha per vrachtwagen vanuit de haven van Marseille naar het zuid-Franse safaripark Pare de Pe- augres in de Ardèche, waar ze zul- Bewindslieden oneens over inkomensbeleid V-raad eens over gebruik van geweld NEW YORK IND-AP-GPD den haag gpd-anp De overheid hoeft op de begro ting van volgend jaar volgend jaar niet extra te bezuinigen. De financieel-economische gang van zaken is zelfs zo gunstig, dat het kabinet een meevaller heeft van bijna 500 miljoen gul den. Dit blijkt uit de zogeheten 'augustusbrief, die minister Kok van financiën gisteren zijn collega's heeft gestuurd. Het stuk vormt de basis voor het afronden van de besprekin gen in het kabinet over de be groting 1993. Die wordt volgen de maand, op prinsjesdag, aan de Eerste en Tweede Kamer ge presenteerd. De bewindslieden zijn vandaag met hun afron dende gesprekken begonnen Minister Kok noemt in zijn brief drie hoofdpunten voor het beleid in 1993: de overheid moet meer investeren, de be heersing van de inflatie (geld ontwaarding) moet onvermin derd doorgaan, en er mag niet worden berust in een scheef in komensbeeld. Volgens de laatste gegevens gaan uitkeringsgerechtigden en minimumloners er volgend jaar een half tot een heel procent in koopkracht op achteruit. Wer kenden met hoge inkomens gaan er daarentegen dik 1 pro cent op vooruit. Vooral de FVdA vindt dat verschil onaanvaar- baar. Kok (PvdA) denkt daaraan wat te kunnen doen via belas ting- en premiemaatregelen. Daarover heeft hij een mening- verschil met zijn collega De Vries (CDA, sociale zaken). De Vries wil het arbeidskos tenforfait (een' belastingaftrek voor werkenden) met 700 gul den bruto verhogen. Netto is Sportschoen in zwart/paars en wit/blauw. Maten 24 - 46. Normaal 29.95 Bristolprijs 20. t/m a.s. zaterdag vv BRISTOL in LEIDEN Langegracht 5 (naast DIGR0S) tel. 071-226154 Donderdag koopavond dat 20 gulden per maand. Dat kost de schatkist 1,5 miljard gul den. Volgens De Vries wordt het daardoor voor mensen met een uitkering aantrekkelijker om een betaalde baan te zoeken. Dan kunnen ze immers ook profiteren van het verhoogde arbeidskostenforfait. Kok voert als bezwaar aan dat mensen zonder baan daar niets aan hebben, en dat vindt hij on rechtvaardig. Bovendien weet hij niet waar hij de 1,5 miljard gulden vandaan moet halen die De Vries' plan kost. Kok verlaagt liever de sociale premies. Verder zou de belas tingvrije som (het deel van het inkomen waarover geen belas ting wordt betaald) omhoog moeten. Daarmee zouden de laagstbetaalden, zowel mensen met een uitkering als werken den, geholpen zijn. Pagina 3: Koppeling ten on rechte losgelaten. De Kroatische president Tudj man heeft opgeroepen van Bos- nië-Hercegovina een VN-pro- tectoraat te maken. Hij wordt daarin gesteund door de leider van de Servische troepen. De oproep is aanleiding voor spe culaties onder sommige leden van de Veiligheidsraad dat de internationale conferentie over het voormalige Joegoslavië, die van 26 tot en met 28 augustus in Londen wordt gehouden, het einde betekent van een onaf hankelijk Bosnië. De Serviërs beheersen nu 70 procent van het land, meer dan de 64 procent waar zij aan spraak op maken. Met de stap om het land onder bescherming van de VN te brengen, zouden de winsten die zij op het slag veld hebben gemaakt, worden bevroren. Tijdens de besprekin gen in Londen zal een manier moeten worden gevonden om de islamieten tevreden te stel len. Zij voelen zich verraden door de internationale gemeen schap. Bosnië heeft gisteren ook te leurgesteld gereageerd op de VN-resolutie die het toestaat ge weld te gebruiken bij de be scherming van hulp aan de ge troffen bevolking. De Bosnische VN-ambassadeur Sacirbey zei dat de resolutie „duidelijk niet aan de verwachtingen voldoet" omdat er niets wordt gedaan om de etnische zuiveringen te stoppen. De Veiligheidsraad heeft gis teren de resolutie aangenomen die in Bosnië-Hercegovina het gebruik van geweld mogelijk maakt. Twaalf landen stemden voor, China, India en Zimbabwe onthielden zich van stemming. In een tweede resolutie eist de V-raad dat het Rode Kruis toe gang krijgt tot de gevangenkam pen van alle strijdende partijen. Om dit af te dwingen is het ge bruik van geweld niet toege staan. Theoretisch gaat de resolutie van de Veiligheidsraad heel ver. Voor het eerst in de geschiede nis van de VN kunnen humani taire acties met geweld worden afgedwongen. Maar in de prak tijk biedt de resolutie geen en kel concreet hulpplan. Pag 2: 'Een scherf die je been afrukt, je hoofd afslaat of je in één keer doodt'. Pag 5: Bosnische president wil niet met Panic praten. Stille Rijn 1 Lelden Tel. 071 - 120221 HET WOORD IS AAN La Rochefoucauld Het verlangen bekwaam te schij nen belet vaak het te worden. VANDAAG nnenland Buitenland Cultuur Familieberichten - RTVShow8 Sport18,19 VANDAAG OOK OVER LEVEN PAGINA 6 HET WEER Verwachting van het KNMI voor zaterdag: Zonnige perioden Vannacht nog enkele buien. Over dag perioden met zon en droog Temperatuur ongeveer 20 graden Noordwesten wind, rond kracht 3 Overdag draaiend naar zuidwest. Vijftiger Jan G. Elburg overleden AMSTERDAM ANP De dichter en beeldend kunste naar Jan G. Elburg, lid van de groep der 'Vijftigers', is gisteren in Amsterdam overleden. Jan Elburg (geboren 1919) vormde met zijn vrienden Ger- rit Kouwenaar en Lucebert in het begin van de jaren vijftig dc groep der Vijftigers, die zich af zette tegen de toen heersende literatuuropvattingen. Samen met de schilders Appel, Corneil- le en Constant en met beeldend kunstenaars uit Brussel en Ko penhagen richtten zij de kunst groep Cobra op. De vijftigers schreven avantgardistische poë zie, die bovendien een sterke marxistische strekking had. In 1976 ontving Elburg de Constantijn Huygens prijs. len worden ontvangen door n dan 800 andere dieren. FOTO AP Luchtmachtchef noemt politiek 'te luchthartig' 'De politiek' in Nederland denkt te luchthartig over vraagstukken van vrede en veiligheid. Dat vindt de scheidende bevelheb ber van de luchtmacht, luite nant-generaal Louwerse. „Soms lijkt het er op dat alleen het geld telt en dat onze veiligheid daar aan ondergeschikt wordt ge maakt. Ik vind dat gevaarlijk", aldus Louwerse in het lucht machtblad De Vliegende Hol lander. „Als politici onvoldoende ge voelig zijn voor onze argumen ten om bijvoorbeeld een be paald wapensysteem aan te schaffen, lopen ze natuurlijk het risico dat ze achteraf een dure rekening gepresenteerd krijgen. Maar dan is het wel te laat", zo zegt Louwerse. Hij heeft ook grote moeite met het tempo waarin in de politiek besluiten worden genomen. Hij vindt dat de waarde van de luchtmacht in ons land sinds jaar en dag wordt onderschat. Hij vindt ook dat binnen het be staande defensiebudget meer geld naar de luchtmacht moet, ten koste van de landmacht. De luchtmachtbaas draagt zijn functie op 28 augustus over aan generaal-majoor Manderfeld. ïaandlf 27,80) v.a e betaling* I Per kwartaal (f80,10) via Leidsch Dagblad I woordnummer 10050 2300 VB Leiden 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1