'Ik ben recht door zee, doe nooit geheimzinnig' Erwin Koeman: 'Simpel spelen is nu net het moeilijkste...' Sport VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1992 N JOUSTRA AD VAN KAAM (CHEF) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER ROB V Nieuwe bondscoach Dick Advocaat trekt bij Oranje de lijn-Michels door Hij zit als een veldheer achter z'n bureau - de rug recht, de borst breed vooruitgestoken. Daardoor, zo lijkt het, toont Dick Advocaat net iets groter dan hij is. Z'n werk kamer, een gezellige puinbak van pakweg tien bij zes, ruikt naar voetbal en is een verademing vergeleken bij die decadente vergaderzaal met lange, ovalen tafel, waar Beatrix over de schouder van Rinus Michels meekeek als hij het vaderlandse pennevolk in audiëntie ontving. De bondscoach aan de ene kant van de tafel, jij aan de ande re. Op slag bekroop je een gevoel van onderdanigheid. ZEIST ALBERT GEESING GPD VERSLAGGEVER Daar was het meneer Michels, nu is het Dick, óók de bonds coach. Dat geldt niet alleen voor z'n omgeving in Zeist, ook voor het gros van de vaderlandse voetbaljournalisten. Tenminste zij die hem iets langer kennen dan vandaag. Dan is hij de jovi ale volksjongen uit de Haagse Majubastraat. En, minstens zo belangrijk, dat draagt hij ook uit. Wars van grootspraak en gewichtigdoenerij, doorgaans recht voor z'n raap, hard en eer lijk. Precies zoals hij voetbalde. Het is een 'aardige kwalificatie' van zijn persoon en karakter, vindt hij. Net als zijn bijnaam, de Klei ne Generaal. Daar schuilt vol gens hem geen kwaad achter. Hij beschouwde het eerder al eens als een compliment. „Met klein wordt in dit verband niet mijn lengte bedoeld, neem ik aan. Het is de man naast Mi chels, de echte generaal." Was. Sinds enkele weken heeft Dick Advocaat het alleen voor het zeggen en bepaalt hij, en nie mand anders, wie de komende twee jaar het shirt van Oranje draagt. Te beginnen op woens dag 9 september in Eindhoven tegen Italië. Het is zijn debuut als zelfstandig bondscoach en voor het Nederlands elftal de eerste interland na het zo te leurstellend verlopen EK in Zweden. Teleurstellend qua eindresul taat, daarin kan Advocaat zich wel vinden. „We hebben", zegt hij, „een kans voor open doel gemist. Doodzonde." Een et maal eerder heeft Johan Cruijff nog eens extra zout in de won den gestrooid met zijn opmer king dat 'Nederland voor de tweede achtereenvolgende keer op een groot toernooi voor schut stond'. Advocaat negeert de prikkel vanuit Odoorn. „Ie der mens heeft het recht z'n mening te geven, dus ook Cruijff. Daar reageer ik niet op." Het kan niet anders, of diep in z'n hart moet Advocaat het eens zijn met de kritiek van Cruijff dat je van zulke goede spelers meer had mogen ver wachten dan ze in Zweden heb ben laten zien. Desondanks laat hij zich niet uit de tent lokken. En kan, zegt-ie, 'moeilijk aange ven waarom het tegen de Duit sers wel lukte en het Neder lands elftal tegen Denemarken totaal niet in de wedstrijd zat'. Stuiptrekking Misschien was het wel de laatste stuiptrekking van een voetbalgeneratie, die fysiek en geestelijk aan het eind van z'n latijn is. De bondscoach rea geert geprikkeld. „Spelers van 28, 29 jaar zijn in de kracht van hun leven. Ik kan me niet voor stellen dat die nu al op zijn. Ze spelen elke week topvoetbal. Als ze het in Spanje en Italië kun nen opbrengen, moet dat in het Nederlands elftal ook kunnen. Ze willen nog graag voor het Nederlands elftal spelen. Als het anders was, had ik het wel ge hoord. Ze kennen mijn tele foonnummer. Maar behalve van Van Tiggelen en Van Breu- kelen heb ik geen enkele afmel ding gekregen. Nee, ook niet vanGullit." Alles blijft dus bij het oude? „De roep om verjonging is heel aardig, maar dan zullen die jon geren toch eerst moeten laten zien dat ze beter zijn. Dat is in mijn ogen nog niet het geval. Een half jaar voor het EK riep de buitenwacht dat het elftal oud en versleten was, maar door een goede voorbereiding met een aantrekkelijke, gevaarlijke speelstijl en met veel goals draaide iedereen als een blad aan de boom om. En riep ieder een ineens dat we het kwalita tief beste elftal hadden. Zo zie je maar hoe snel het kan verande- Wouters heeft voorlopig dus niets te vrezen „Jan heeft in de kwalificatie wedstrijden het meest constant gespeeld, dat schijnt iedereen te De Generaal In gesprek met de Kleine Generaal. Inmiddels heeft Dick Advocaat de rol van Michels overgenomen. foto cor mulder/anp zijn vergeten. In het begin van het EK had hij conditioneel wat moeite, maar gaandeweg het toernooi bleek dat hij nog van veel waarde kan zijn voor het elftal. Mede gezien zijn karak ter. Daarom had ik Van Breuke- len er ook graag bij gehouden. Hij heeft enorm veel ervaring en is daarnaast een speler, die de boel bij elkaar houdt. Hij stimu leert anderen en is zelf heel fa natiek." Het riekt naar eerbied voor ge vestigde namen en reputaties. „Onzin. Ais wij, de technische staf, vinden dat een jongere speler beter in vorm is, dan staat-ie er gewoon in. Zo simpel is dat. Het is beslist niet zo dat wij bewust voor de oudere spe lers kiezen, wij kiezen voor de besten. Voor spelers die in vorm zijn. Het is duidelijk dat ieder een in het Nederlands elftal moet presteren. Daar wordt naar gekeken. Iedereen moet graag willen, dat is voor ons de leidraad." Rust De bondscoach speelt daarin een belangrijke rol. Advocaat weet dat, Libregts werd door schade en schande wijs. Met zijn vertrek en de terugkeer twee jaar geleden van Michels keerde de rust rond het Neder lands elftal terug. Advocaat wil dat maar het liefst zo houden en denkt daarin te kunnen sla gen. Het zal hem ook weinig moeite kosten de sfeer van orde en discipline te handhaven. Hij heeft dan niet de humor van Hughes, de autoriteit en de uit straling van Michels, hij heeft niet zo'n vlotte babbel als Been hakker, maar hij weet exact wat er in het hoofd van een voetbal ler omgaat. Als speler van ADO, FC Den Haag, Roda JC, VW, Berchem Sport, FC Utrecht, Sparta ('daar heb ik nog gespeeld met Van Tiggelen') en Chicago Sting leerde hij de voetbaltaal spre ken en beheerst hij dat jargon nog tot in de perfectie. Hij voelt aan wat er in een spelersgroep leeft en werd al ver voor het ver trek van Michels door de inter nationals voorgedragen als op volger van Michels. Door Gullit, Van Basten en Koeman. Toch niet de minste zonen van Oran je- Zijn populariteit is groot. Niet alleen bij de spelers, ook bij de pers. En dat kan nooit kwaad. „Ik ben vrij eerlijk en oprecht en doe nooit geheimzinnig. Voet ballers blijken dat op prijs te stellen. Ik ben recht door zee. Als iemand slecht speelt, ga ik niet zeggen dat hij goed heeft gespeeld. Ik draai niet om de feiten heen. Dat wordt op den duur toch het meest gewaar deerd." Schoolmeester Het heeft ook te maken met de manier waarop Advocaat met de spelers omgaat. Hij sjoemelt niet en is consequent. Altijd, zegt-ie. „Maar ik voel me als trainer geen schoolmeester. Zo gedraag ik me ook niet. Ik kan voor spelers wel heel vervelend en irritant zijn als ze niet doen wat ik wil. Dan ben ik niet zo vreselijk aardig als wel eens wordt gezegd. Een menselijke trainer? Ja, als het moet, anders niet." Hij is in alle opzichten de te genpool van Michels. Behalve als het gaat om zijn liefde en bezetenheid voor het vak. In dat opzicht doen ze niets voor el kaar onder. Maar niet alleen daarom kwam het duo naar de buitenwereld over als een hech te twee-eenheid. Michels was in alle opzichten de baas, gedroeg zich er ook naar en was voor Advocaat de perfecte kruiwa gen, die ieder mens in z'n leven een keer nodig heeft. De model leerling ontkent het niet. Zo eer lijk is-ie wel. „Michels heeft in mijn carrière als trainer een he le belangrijke rol gespeeld, daar draai ik niet omheen. Michels neemt je heus niet als assistent omdat je zo'n aardige jongen bent. Hij selecteert puur op kwaliteit. Als je bij hem over eind blijft..." Hij maakt de zin niet af, het zou over kunnen komen als een iets te hoge eigendunk. „Resul taten en omstandigheden kun nen je veranderen, dat heb je bij het EK aan Platini gezien, ik probeer mezelf te zijn en te blij ven. Onder alle omstandighe den. Of dat altijd lukt. is vers twee. Michels is vreselijk recht lijnig, hij wijkt nooit van z'n standpunt af. Hij is ook een ge weldige autoriteit. Als hij bin nenkomt, dan komt er ook ie mand binnen. Dat heeft met de persoon te maken, met de ma nier waarop hij zich gedraagt en presenteert. Niet of je groot, klein of dik bent." Avontuurlijk Advocaat spiegelt zich graag aan z'n voorganger als het gaat om de speelwijze van het Ne derlands elftal. „Als het om aan vallend voetbal gaat, lopen wij voorop. Het is alleen doodzon de dat wij met die avontuurlijke speelwijze de EK-finale niet hebben gehaald. In Zweden hebben wij bewezen dat het an ders kan en dat puur resultaat- voetbal niet zaligmakend hoeft te zijn. De meesten durven het alleen niet aan." Cruijff noemt hij een uitzondering. „Hij heeft de lef en de kracht om het waar te maken en speelt altijd aan vallend. Dat is niet nieuw, want dat heeft hij altijd gedaan." En Advocaat? „In principe gaan we door op de manier zoals we in Zweden hebben ge speeld. Ja, met een links- en rechtsbuiten. Mits ze natuurlijk in vorm zijn. Nee, dat is niet het Ajax-concept. Het raamwerk vertoont veel overeenkomsten met de manier waarop Ajax speelt, maar de uitvoering ver schilt. Maar wees nou eerlijk: als je op de rechterkant de beschik king hebt over Gullit, Van 't Schip en Taument, je hebt Roy voor de linkerkant en Van Bas ten en Bergkamp voor het cen trum, dan zou het toch dood zonde zijn als je daar geen ge bruik van maakt?" Verdedigende middenvelder kijkt door de 'ruit'van Westerhof Verdedigende middenvelder Koeman zegt: „Ik sta graag in de defensie. Dat is veel gemakkelij ker dan doelpunten maken. Je laat ze maar rustig komen. Toch wil ik graag mijn oude post weer innemen, want ik heb al heel wat doelpunten gemaakt bij mijn oude verenigingen. Nu mag ik van de trainer niet meer over het middenveld komen..." Erwin Koeman is inmiddels 30. De verdedigende midden velder van PSV heeft (opnieuw) een ietwat teleurstellend sei zoen achter de rug, afgesloten met een blessure. Over de kri tiek dat hij bij PSV niet de ver rassende Koeman van het EK van '88, niet de sterke Koeman van KV Mechelen is, zegt hij: „Ik speel vaak verdedigender dan ik zelf wil en dan speel ik onopval lend, voor het team. Veel spe lers bij ons zijn aanvallend inge steld, dan moet er iemand con troleren en de zaak taktisch in de gaten houden. Vroeger wilde ik steeds naar voren. Scoren. Dat kan niet meer". Saillant detail: afgelopen woensdag in het duel om de Su percup met Feyenoord trok Koeman toch een paar maal mee naar voren. En kogelde vanaf 25 meter op schitterende wijze de bal langs doelman De Goey. Naaf later bleek de win nende treffer... Kwetsuren Het is een redelijke reqetie van de sympathieke PSV'er, waarin het woord blessures niet eens voorkomt. Koeman zit het ech ter niet mee sinds hij in de zo mer van 1990 voor vier miljoen van KV Mechelen kwam. Zijn eerste jaar werd goeddeels ge frustreerd door kwetsuren, het afgelopen seizoen speelde hij alle wedstrijden, tot vijf duels voor het einde het noodlot op nieuw toesloeg. Koeman eindigde het seizoen geblesseerd, Koeman begint dit seizoen geblesseerd. Want de pijn aan zijn knie verdween in de zomer niet, hoewel hij geen oefenwedstrijd oversloeg. „Ik heb ook de hele zomer doorge- traind, in de voorbereiding alles gespeeld. Maar als ik trap heb ik nog steeds last. De medische staf heeft nu geconstateerd dat er kalkafzetting is in m'n knie. Ik heb een spuit gekregen en hoop er nu van af te zijn". üp de vrije woensdag is Koeman dus in het krachthonk op de Herdgang te vinden, sa men met zoon Len van 2, die een balletje wil trappen en a la pa stijf links blijkt te zijn. „Wat is Ajax?", vraagt Koeman hem. „Shit", roept het manneke met overtuiging. „PSV is natuurlijk Ajax niet" zei Erwin Koeman begin '82 in het Rotterdams Nieuwsblad... Tijden verande- Technicus Het is eigenlijk de leidraad in het verhaal-Erwin Koeman. Tij den veranderen. Met 17 in het eerste van FC Groningen, drie maanden later voor 250.000 ge kocht door PSV. De fijne techni cus, de gedroomde spelbepaler, de jongen die in Groningen bin nen de kortste keren alle ballen opeiste, dit grote talent mislukte bij PSV. Het eerste jaar, het tweede jaar, het derde jaar. Voor 750.000 gulden mocht hij weer weg. „Maar wie in Neder land betaalt dat? Niemand toch! riep hij in wanhoop uit. Trai ner Thijs Libregts wist wel waar om. „Hij speelt nog steeds te soft, technisch goed, maar het is geen schoffie." FC Groningen kon hem uit eindelijk huren, later kopen, nog weer later verkopen, aan KV Mechelen. En zie: de ware Koeman stond op. In april 1988 durfde hij al te hopen op selec tie voor het EK in West-Duits land. Hendrie Krüzen leek ech ter eerste keus achter Arnold Mühren. Koeman toen: „Ik zou zelfs als schoenpoetser meewil- len". Koeman werd toch geselec teerd en vocht zich in Duitsland op schitterende wijze in het elf tal dat kampioen zou worden. Twee jaar later volgde een nieu we overwinning: de transfer naar PSV. Veel rijper, veel beter, veel duurder dan tien jaar eer der. Tijden veranderen. Onbeschaafd De diepgaande middenvelder was de verdedigende midden velder geworden, zich net als zijn vader indertijd bij GVAV concentrerend op het spel zon der bal. Hij speelde ook niet langer 'te soft'. Integendeel: de Koeman van de jaren negentig is hard, soms onbeschaafd hard. Maar dat moet, vindt hij zelf, want priegelaars en beenterug- trekkers heeft PSV al genoeg. Hij rent, scharrelt, regelt en schaaft dus verder tussen alle techneu ten en erkende vedetten. Als eerste keus, zoveel is dui delijk, achter de wijde midden velders Vanenburg en Numan en achter Ellerman, de aanval lende man achter het duo Ro- mario-Kieft. Zo wil Hans Wes terhof het en Koeman stelt die duidelijkheid wel op prijs. „Westerhof bevalt absoluut ge weldig. Hij is duidelijk en hij spreekt een voetbaltaal waar ik wel van hou. Ik heb heel veel respect voor die man. Het is een hele goeie vent Een vent ook met capaciteiten". Ook wat trainingen betreft zitten Koeman en Westerhof op één lijn. „Westerhof wil een sys teem spelen met twee spitsen en een ruit op het middenveld, maar dat kost veel training. En dus wordt er op getraind, op al le mogelijke manieren. Bij Ajax, bij Milan in de beste jaren, bij Barcelona zie je er de training ook af. Kijk naar de Olympische Spelen: wat goed is, is door veel training goed geworden. Wij moeten dat ook beseffen. Ik heb dat al eerder bij Mechelen mee gemaakt". Robson Hij zegt het niet, maar hij be doelt het te zeggen: onder Rob son is er niet echt geoefend, nu wordt er werkelijk getraind. En Erwin Koeman mag de voetbal lerij relativeren („Er is meer in het leven dan voetbal. Ik heb twee kinderen, meer interesses. Vorige week heb ik een vriend gecremeerd. Dan stelt al het an dere niks meer voor. Als voet baller leef je sowieso van con tract naar contract."), eenmaal Erwin Koeman ging voorop in het feestje dat PSV bij aanvang van het seizoen vierde door beslag te leggen op de Supercup, foto cor mulder/anp in de korte broek gaat hij te werk met het fanatisme van de geboren zendeling. „Je moet karakter tonen. Het begin van een carrière is ge makkelijk, daarna komt het aan op knokken. Het is heel knap wat Ronald bij Barcelona heeft laten zien. In het eerste jaar zat Ronald in een diep dal, nu heeft hij zich opgewerkt tot de beste man van het elftal. Ik weet wat daarvoor nodig is: bloed, zweet Hij is gematigd optimistisch over het nieuwe seizoen. „Het kan wat worden, kwaliteit is er genoeg. Waar het om gaat is dat we simpel moeten spelen en dat is net het moeilijkste, simpel spelen. Dan kom ik weer bij Ro nald, die laat de bal het werk doen. Ronald raakt de bal een of twee keer, maximaal. Zo voetbal ik ook al jaren". Gematigd optimistisch, dat is hij. „Vorig jaar hadden we te veel bv'tjes. Je kunt alleen pres teren als je een echte ploeg bent. Nee, niet noodzakelijk een vriendenploeg. Ik ga redelijk om met de andere spelers, dat is ge noeg. Redetijk is genoeg om M voetballen. Maar net moet een team zijn. Ik denk dat we daar nu mee bezig zijn

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17