Polygram gaat weer in film Stijgende prijzen die dalen PC-oorlog eist steeds meer slachtoffers Economie Vrijhandelsakkoord valt goed bij GATT Ankerkettinkje' voor supertanker Samenwerking Ohra en SNS kan nog Eastman hakt knoop nog niet door DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1992 6 De GATT, de Algemene Over eenkomst inzake Tarieven en Handel, heeft het gisteren over eengekomen vrijhandelsak koord tussen de Verenigde Sta ten, Canada en Mexico een „be langrijke ontwikkeling" ge noemd in de wereldeconomie en de wereldhandel. Het ak koord maakt van het Noor- damerikaanse continent de grootste vrijhandelszone ter we reld. Volgens GATT-fiinctionaris- sen zal de overeenkomst terde ge worden bestudeerd op even tuele schendingen van de GATT-regels voor de vrije we reldhandel. Het gaatdaarbij vooral om of andere landen geen nadeel ondervinden van de vrijhandelsovereenkomst. President Salinas van Mexico meent evenals zijn Amerikaanse ambtsgenoot Bush dat de over eenkomst voor meer banen zal zorgen. In een tv-toespraak zei de president meer economische gróèi en een toename van de investeringen uit de VS en Ca nada te verwachten. Ook zal de economische groei beter over Mexico worden verdeeld, aldus Salinas. Premier Mulroney van Cana da sprak van een „belangrijke stap vooruit". Hij verwacht dat de overeenkomst zijn land de zelfde economische voordelen zal brengen als het vrijhandels akkoord tussen Canada en de VS uit 1989. Die overeenkomst heeft Canada 15,1 miljard Ca-% nadese dollar (ongeveer 21 mil jard gulden) aan nieuwe inves teringen opgeleverd. De reacties in de Verenigde Staten lopen nogal uiteen. De vakbonden zijn bang dat er dui zenden banen verloren gaan, omdat veel bedrijven zullen ver huizen naar het lag'e-lonenland Mexico. De financiële sector heeft daarentegen niets dan lof voor de vrijhandelszone. Mexi co heeft toegezegd zijn markt open te stellen voor banken en verzekeringsmaatschappijen uit Canada en de VS. Over het akkoord is 14 maan den onderhandeld. Dinsdag zouden de laatste plooien zijn gladgestreken. Vooral verschil len over invoerrechten op au to's zouden een obstakel zijn geweest. Amerikaanse autofa brikanten zijn bang dat hun Ja panse concurrenten fabrieken in Mexico neerzetten, en de voertuigen belastingvrij de grens over brengen voor ver koop in de VS en Canada. Resultaat luchtvaart fors omhoog brussel Het passagiersvervoer door Europese luchtvaartmaat schappijen is in de eerste helft van dit jaar met bijna 20 procent gegroeid ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Dat heeft de AEA, de organisatie van Europese luchtvaartmaatschappijen, bekendgemaakt. De cijfers geven echter een vertekend beeld, omdat de luchtvaartindustrie begin vorig jaar te kampen had met de negatieve gevolgen van de Golfoorlog, onder meer de door Irak aangekondigde aanslagen. Winst diamantgigant De Beers ingezakt Johannesburg» De nettowinst van het Zuidafrikaanse diamant gigant De Beers is in de eerste helft van dit jaar met 26 procent gekelderd. Dit is het gevolg van de recessie en extra aanbod door clandestiene produktie in Angola. Fruitproducent in Mexicaanse handen new vork» Het failliete Britse Polly Peck International heeft de fruitproducent PPI Del Monte Fresh Produce voor ongeveer 500 miljoen dollar verkocht aan een groep Mexicaanse investeer ders. De onderneming telt 14.Q00 werknemers en staat sinds 1989 volledig los van de bedrijven die onder de naam Del Monte vruchtesappen en conserven produceren. Minder winst voor Delta Lloyd Amsterdam» Delta Lloyd, dochteronderneming van de Britse verzekéraar Commercial Union, heeft in de eerste helft van dit jaar minder winst geboekt dan vorig jaar. Delta Lloyd verwacht dat het resultaat over geheel 1992 iets lager zal zijn dan dat van 1991 (202 miljoen gulden). Wijziging belang aandelen Akzo arnhem Chemieconcern Akzo in Arnhem meldt een wijziging in het aandelenbezit van één van zijn grootaandeelhouders. In het kader van de Wet Melding Zeggenschap (WMZ) maakte de Amerikaanse beleggingsmaatschappij FMR uit Boston een be- lang.van 7,87 procent bekend. Het merendeel van het belang is ondergebracht bij dochtermaatschappij Fidelity Magellan Fund, dat 5,88 procent van de aandelen Akzo bezit. Aardgasproduktie op niveau vorig jaar den haag» De Nederlandse aardgasproduktie was in het tweede kwartaal van dit jaar 15,5 miljard kubieke meter, evenveel als in het tweede kwartaal van 1991. Uit gasvelden op het vasteland werd 11,6 miljard kubieke meter gewonnen. Buitengaats beliep de produktie 3,9 miljard kuub. Singapore Een supertanker is niet zómaar een bootje en het anker hangt dan ook niet aan zomaar een kettinkje. Deze enorme schakels, waartussen de arbeider van een scheeps werf uit Singapore bijna wegvalt zijn nodig voor de kettingen die anker én supertanker op hun plaats kunnen houden. foto reuter jonathan drake Philips-dochter neemt meerderheidsbelang in succesvolle producent 'Platenboer' Polygram keert terug op het witte doek. Werd de film in 1981 na een miljoenenverlies gedag ge zegd, deze week kondigde het Nederlandse concern nieuwe filmplannen aan. Polygram (voor tachtig procent eigendom van Philips) gaat met filmproducent Intersco pe uit Hollywood een wereldwijd filmproduktie- en dis tributiebedrijf opzetten. den haag.gpd procent van de totale omzet van Polygram, dat vooral een mu ziekmaatschappij is. Dat bedrag gaat echter rap omhoog, zo kondigde Polygram aan. Het naai. Het bedrijf bezit b"elangen bedrijf wil voorlopig 200 mil- in zeven produktiemaatschap- joen dollar in film investeren, pijen. De omzet was tot nu toe Voor 35 miljoen dollar krijgt 63 miljoen gulden, slechts één Polygram 51 procent in handen Polygrams filmactiviteiten, ver zameld in Polygram Filmed En tertainment, zijn nu nog margi- van Interscope. Deze filmpro ducent staat te boek als^ucces- vol en renderend. Interscope maakt de komende twee jaar acht films, oplopend tot negen a tien in 1997. Polygram gaat de films wereldwijd distribueren. De Philips-dochter zorgt ook voor de financiering, al is er sprake van allerlei voorwaarden. Die voorzichtige houding is geen toeval. In het begin van de jaren tachtig probeerde Poly gram een eigen studio op te zet ten, maar dat bleek al snel een te ambitieus plan. Een illusie en enkele miljoenen armer liet Po lygram deze filmplannen schie ten. Interscope echter produ ceert gemiddeld goedkoper dan de rest van Hollywood en brengt ook nog eens bovenmo- daal op. Het bedrijf produceer de meer dan 25 films (onder meer 'Three men and a baby' en 'The Hand that rocks the cradle'), die de afgelopen acht jaar meer dan een miljard dollar in het laatje brachten. Ook bij Philips zal men zich in de handen wrijven. Concur renten als Sony en Matsushita zagen ook al in hoe belangrijk het voor een elektronica-fabri- kant is om sterk te staan in de entertainment-wereld. Sony kocht voor veel geld CBS (in middels Sony Records) en Co lumbia (inmiddels Sony Pictu res). Dat leverde de Japanners voorlopig echter vooral een to renhoge schuld op. Philips daarentegen geniet van Polygram, dat door de pro blemen in Eindhoven op de beurs al meer waard is dan moeder Philips. Vorig jaar steeg de winst van Polygram met een kwart tot 446 miljoen gulden. Het eerste halfjaar van 1992 gaf opnieuw een stijging van 16 procent zien. Polygram ver wacht dat de gunstige gang van zaken zich voortzet. Winst British Airways schiet de hoogte in De winst vóór belastingen van de Britse luchtvaartmaatschap pij British Airways (BA) is in het eerste kwartaal (tot en met juni) van het lopende boekjaar zeer sterk gestegen. De maatschap pij meldde deze week een winst van 91 miljoen pond sterling (290 miljoen gulden) te hebben geboekt na een winst van negen miljoen pond (28,7 miljoen gul den) in het eerste kwartaal van het vorige boekjaar. BA vervoerde in het kwartaal 7,2 miljoen passagiers, 15,5 pro cent meer dan een jaar ervoor. Het aantal passagierskilometers steeg met 17,2 procent tot 18,7 miljard. De bezettingsgraad ging met 2,5 procent omhoog tot 71,6 procent. Doordat veel passagiers met goedkope tickets vlogen, daalde de winst per ki lometer per passagier met 6,5 procent. Volgens BA-topman Lord King mag uit de voortijdige boe kingen worden opgemaakt dat de vraag naar stoelen groot blijft, maar dat de opbrengst er van voorlopig wordt bepaald door de matige vraag naar duurdere tickets. Volgens des kundigen moet het begin van het seizoen (september) voor het bedrijfsleven daar verande ring in brengen, maar hangt een werkelijk herstel af van de ont wikkeling van de economie. United Airlines, op één na de grootste luchtvaartmaatschap pij van de Verenigde Staten, is tegen de voorgenomen investe ring van 750 miljoen dollar (1,2 miljard gulden) door BA in USAir. United Airlines heeft het Amerikaanse ministerie van transport gevraagd de Britse deelneming in de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij tegen te houden. In een brief aan het personeel schrijft United dat het ministe rie van transport een grote fout begaat als het de Britse deelne ming goedkeurt. De Amerikaan se luchtvaartmaatschappijen zouden volgens United in ruil op zijn minst vergelijkbare mo gelijkheden moeten krijgen op de Britse luchtvaartmarkt. Vorige week tekenden ook Americain Airlines en Delta Air Lines bezwaar aan tegen de deelneming van BA in USAir. BA krijgt voor het genoemde bedrag 44 procent van het aan delenkapitaal en 21 procent van het stemrecht in USAir, op drie na de grootste luchtvaartmaat schappij van de Verenigde Sta ten. arnhem-den bosch »gpp De SNS Bank in Den Bosch sluit niet uit dat het in de toekomst toch komt tot enige vorm van samenwerking met de Arnhemse verzekeraar Ohra. De bankkantoren van SNS zouden in de toekomst kunnen optreden als tussenpersoon voor Ohra-polissen. Ohra krijgt daarbij echter geen recht op exclusiviteit. SNS en Ohra kondigden twee jaar geleden een onderzoek naar de mogelijkheden van sa menwerking aan. Vorige maand maakten beide bekend dat de besprekingen waren stopgezet. Volgens Ohra-directeur B. Hues- mann konden beide partijen het niet eens wor den over een volledige fusie. Beide partijen hebben besloten de zaak voor lopig te laten rusten. De wederzijdse interesse blijft echter aanwezig. „We zijn nuchter- vriendschappelijk uit elkaar gegaan", zegt W. van Bockhove. woordvoerder van de Raad van Bestuur van SNS Bank. „Ohra blijft natuur lijk een goede 'merknaam' om aan je pakket toe te voegen." den haag carel goseling amsterdam wilco dekker De moordende prijzenslag rond personal computers (PC's) kost steeds meer automatiseringsbe drijven de kop. De verkoop van PC's blijft wel op peil, maar de prijzen zakken in snel tempo. Steeds meer computerfabrikan ten en -dealers raken daardoor in de rode cijfers. Op hulp van banken of particuliere geld schieters hoeven ze niet langer te rekenen, want ook daar is doorgedrongen dat de glorietijd Van de automatisering voorbij is. Slechts een flinke sanering van de branche biedt uitkomst. Die sanering is al aan de gang. Zo moeten de 45 Tandy- winkels de deuren sluiten, legde onlangs het automatiseringsbe- Brijf de Kerngroep definitief het loodje en moest de Coaxis- groep in plaats van de geplande beursgang het faillissement be kendmaken. Coaxis, de grootste dealer van Apple-computers in ons land, had de markt te opti mistisch ingeschat en te hoge investeringen gedaan. Dat valt het bedrijf nauwelijks te verwij ten, want de snelheid en hevig heid van de PC-oorlog heeft ve le deskundigen verrast. De eerste slag in die oorlog werd vorig jaar april uitgedeeld door Compaq. Deze Texaanse computerfabrikant, tot dan toe bekend als goed maar duur, kondigde een drastische prijs verlaging aan. Andere fabrikan ten konden niet achterblijven en boden hun computers ook goedkoperaan. Sindsdien volgen de stunts el kaar in rap tempo op, waarbij het prijsverschil tussen de A- merken en de klonen steeds kleiner wordt. De chaos wordt verergerd doordat de computer branche een prijszettende marktleider a la Shell moet ont beren. Volgens senior consultant P. Bilderbeek van de Amster damse vestiging van het Ameri kaanse marktonderzoeksbureau IDC is de gemiddelde prijs van PC's sinds begin vorig jaar met zo'n 40 procent gedaald. Kostte de gemiddelde computer an derhalf jaar geleden nog zo'n 5000 gulden, nu staat de set voor gemiddeld drie mille thuis. Daarmee is de bodem nog niet bereikt. Het kan nog even duren voor dat al het 'dode hout' uit de au tomatiseringsbranche verwij derd is. In de hoogtijdagen stapten vele bedrijven in de aantrekkelijke automatiserings- markt. Nu blijkt zowel het aan tal "fabrikanten als het aantal dealers te groot. Herstel is pas mogelijk als er via doorgaande prijsverlagingen net zo lang aan de automatiseringsboom is ge schud, tot alleen de sterken overblijven. Bilderbeek ver wacht dat moment niet voor Het leven kan duurder en tegelijk goedkoper wor den. Tenminste, volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Zie hier het bewijs. Het leven werd tussen medio juni en medio juli 0,6 procent duurder. Tegelijk daalde het inflatieper centagevan gemiddeld 4 naar 3,1 procent. Onbegrijpelijk, zegt u? Zeker. Voor elk normaal mens tenminste. Zo niet voor het CBS en voor de genen die grote waarde hechten aan het cijfer- werk van dit instituut. In het geval van de inflatie zijn dat de politici in Den Haag. De verklaring luidt als volgt. Tot medio 1991 werden er in ons land twee inflatiecijfers gehan teerd. De prijsindex voor gezinsconsumptie en een index met een verlaagde weging voor kosten van medische verzorging. Met ingang van juli 1991 verhoogde het kabinet in het kader van de Tussenbelans enkele zoge noemde indirecte belastingen. Lees accijnzen. Daarnaast werd er gesneden in subsidies. En dat leidde tot prijsverhogingen. De maatregelen van juli 1991 gaven een extra verhoging van de inflatie. Met 1,2 procent liefst. Inclusief de 'normale' prijsstijgingen werd het le ven zo in een maand 1,5 procent duurder. Vervelend voor een kabinet dat er naar streeft de infatie zo laag mogelijk te houden. Mede met het oog op een gewenste loonmatiging die weer goed is voor het scheppen van meer banen. Het CBS introduceerde dus een derde prijsindex. Een index waarin wijzigingen in indirecte belastingen en subsidies niet werden meegenomen. En die dus lager uitkwam. Op papier zag het er allemaal fraai uit. Het le ven werd op basis van de gecorrigeerde index in 1991 maar 3,8 procent duurder. Volgens de 'oude' prijsindex was dat 4,9 procent. Beide cijfers lagen boven de niveaus van 1990. De inflatie trok dus aan. Een lijn die dit jaar werd voortgezet. Zo lag het gemiddelde inflatiecijfer (let op: de oude defi nitie) in april op 4,4 procent. Dat deed het ergste vrezen. Geen wonder dat met name premier Lubbers een punt ging maken van de inflatie. Zonder maatregelen zouden de prijzen steeds verder uit de hand gaan lopen, meende hij. Een BTW-verlaging werd voor 1993 aangekondigd. Dat zou minstens een half procent schelen. Later werd zelfs besloten die verlaging in oktober 1992 al te laten ingaan. Daarmee konden de prijsstijgingen dit jaar nog met 0,1 procent ge drukt worden. En nu is er dan de 'hulp' van het CBS. Met in gang van juli 1992 telt het effect van de verhoging van indirecte belastingen en de ingrepen bij de subsidies uit medio 1991 niet meer mee in de prijsindex. En zo kon het gebeuren dat op papier tenminste de inflatie van gemiddeld 4,4 procent uit april is gedaald naar gemiddeld 3,1 procent nu. Een getal dat veel beter 'toont', ook naar bui ten toe. Of het beeld inderdaad zo gunstig is, is echter zeer de vraag. In de eerste helft van 1990 werd het leven 1,2 procent duurder. In de eerste zes maan den van vorig jaar 1,5 procent. En dit jaar staat de index tot nu toe op 2,1 procent. Er zit dus een stij gende trend in. Nog steeds. Ook al passen het CBS en andereN de nodige trucs toe om dat te verbloemen. In de tweede helft van 1990 werd het leven 1,2 procent duurder. Vorig jaar lag dat per centage op 1,6 procent. Volgens de 'oude' defini ties. Wat er in de laatste zes maanden van dit jaar gebeurt, staat nog in de sterren geschreven. Het is echter veel te vroeg om nu op basis van de opti sche vertekening te roepen dat de inflatie weer onder controle is gebracht. Ook al wil de politiek het graag zo hebben. En voordat u het vergeet: u blijft toch betalen. De publieke verkoop van de boedel van Infotheek in februari. medio 1993. De computerdea lers zoeken in de stagnerende, door prijserosie geteisterde markt naarstig naar kpstenbe- sparing. Het starten van cash cany winkels grote verkoop ruimtes op goedkope grond is daarbij sterk in opkomst. Des ondanks verwacht 1DC na de Kerngroep en de Coaxisgroep nog meer slachtoffers van de PC-oorlog. Bilderbeek sluit niet uit dat de bedrijfstak automatisering straks gelijkenis toont met de markt voor rekenmachines of fotorolletjes: vier of vijf grote fa brikanten, maar wel een grote diversiteit aan merken. „Com puters fabriceren is alleen nog winstgevend als je het in grote aantallen kunt. En niet iedereen kan dat", aldus Bilderbeek. Voor zowel de grote, wereldwijd ope rerende bedrijven als de kleine, in technologische foefjes gespe cialiseerde fabrikanten ziet de IDC-consultant goede kansen. Voor middelgrote fabrikanten zoals het Nederlandse Tulip is de situatie moeilijker. Plus punt voor Tulip is dat het be drijf de kosten altijd goed in de gaten heeft gehouden. Iets dat gezien de hoge salarissen, dure auto's en dito panden lang niet van iedere automatiseerder kan worden gezegd. rotterdam »gpd Het Amerikaanse concern East man Chemical Company heeft nog niet besloten of zijn nieuwe chemie-complex in Rotterdam of in Moerdijk zal worden ge bouwd. Woordvoerder Dickens van Eastman spreekt de berich ten tegen dat Eastman al voor Rotterdam zou hebben geko zen. Adjunct-directeur Scholten van het Gemeentelijk Havenbe drijf Rotterdam zei deze week dat hij goede hoop heeft dat Eastman definitief zal kiezen voor de plaats die hij heeft aan geboden: 100 hectare bij de Maasvlakte. Die 'wens' van Scholten is volgens Dickens echter geen definitieve keuze voor Rotterdam. Eastman zou aanvankelijk in mei of juni de keuze maken, maar heeft de beslissing uitge steld. De knoop wordt waar schijnlijk binnen drie weken doorgehakt. Europoort en Moerdijk zijn beide nog in de race voor de investering, die in de komende tien jaar oploopt tot rond twee miljard gulden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8