N .Vat/ Aanhang Gamsachoerdia houdt politici in gijzeling Zal interventiemacht Serviërs afschrikken? Israël denkt na over gebmik bankgaranties Buitenland Panic naar Sarajevo 'Verdachten Lockerbie in Schotland voor de rechter' Handje aap DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1992 5 Miljoen Newyorkers krijgen uitkering new york Het aantal uitkeringsgerechtigden in New York ligt voor het eerst sinds de jaren zeventig weer boven het miljoen. In ruim twee jaar tijd is het aantal Newyorkers met een uitkering met meer dan 20 procent gestegen. Bijna één op de zeven inwo ners van de Big Apple is aangewezen op ondersteuning door de overheid. Russische boeren krijgen meer geld moskou De graanboeren in Rusland krijgen meer geld voor het graan dat ze aan de overheid leveren. De prijsverhoging bete kent een concessie van de regering aan de boeren, die eerder de ze maand de straat opgingen om te protesteren tegen Wat ze be schouwden als te lage graanprijzen. De prijs per ton is opgetrok ken van 10.000 tot 12.000 roebel (ongeveer 122 gulden). Duitsland: rechts-extremisme groeit bonn» Het aantal Duitse neo-nazi's en andere rechts-extremis- ten is het afgelopen jaar met bijna 8.000 gegroeid tot 40.000, ter wijl hun aantal gewelddadige acties vervijfvoudigde. Volgens een regeringsrapport groeide het aantal gevallen van gewelddadig heden tegen buitenlanders van 270 naar 1.300. Ankara verbiedt staking vuilophalers ankara. De Turkse regering heeft gisteren de al twee weken sta kende vuilnisophalers in de grote steden weer aan het werk ge last. De regering nam de maatregel omdat de acties tot grote overlast begonnen te leiden. De vuilnisophalers staakten voor een hogere prijscompensatie. Effectenbeurs Shenzhen weer open shenzhen De handel op de effectenbeurs in de Chinese stad Shenzhen is gistermorgen weer hervat. Dinsdagmiddag werd de handel stopgezet nadat de zondag uitgebroken onlusten aan hielden. De onrust ontstond toen circa een miljoen Chinezen zich stortten op de aanvraagformulieren voor aandelen. Ontwikkelingslanden 'erbij' Bonn. Kazachstan, Oezbekistan, Kirgistan en Turkmenistan worden in de herfst door de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO) erkend als 'ontwikkelings landen'. De voormalige Sovjet-republieken kunnen dan ontwik kelingshulp krijgen op dezelfde voordelige voorwaarden als de overige 115 Derde Wereldlanden. Thaise koningin jarig bangkok De Thaise koningin Sirikit neemt felicitaties in ont vangst ter gelegenheid van haar zestigste verjaardag, gisteren. De verjaardag van de koningin is een nationale feestdag, foto Sjevardnadze verklaart militanten de oorlog De Georgische leider Eduard Sjevardnadze heeft militante aanhangers van de verdre ven president Gamsachoerdia de oorlog verklaard. Sinds dinsdag houden de aanhan gers van de ex-president twaalf hoge regeringsfunctionarissen, onder wie minster Zventsade van binnenlandse zaken, in gijzeling. moskou peter pringle Sjevardnadze (op foto in het midden met armen over elkaar) stelde zich aan het hoofd van de stoet betogers. Hij.noemde de ontvoeders 'barbaars'. foto ep/ betekenen heeft. Op dat mo ment zijn westerse strijdkrach ten „de vijand" geworden en kan de strijd geleidelijk uitbrei den en resulteren in een volle dige oorlog. De militaire ge- volledige oorlogen zijn uitge mond. Vietnam is misschien wel het beste voorbeeld. Veel geallieerden verwachten dat slechts de dreiging met ge weld afdoende is een vrije baan De westerse politieke leiders zijn uiteindelijk zover dat ze ac tie gaan ondernemen tegen het moorden in het voormalige Joe goslavië. Zij beweren dat het sturen van troepen ter bescher ming van hulpkonvooien moge lijk is, zonder dat dit leidt tot grootschalige interventie. Maar militaire deskundigen en NAVO-functionarissen zeggen dat een dergelijk standpunt ge vaarlijk en misleidend is. De grens tussen het escorteren van konvooi- en onder VN-mandaat en gewapende strijd kan weieens heel erg snel overschreden worden. „Politici die zeggen of suggereren dat een be perkte missie om ervoor te zorgen dat hulp ter plaatse komt, mogelijk is zonder dat men in ge vechtshandelingen ver zeild raakt, misleiden de boel", aldus Edward Fos ter van het Royal United Seruices Institute. „De missie zal voor de hulpkonvooien te cre- kosten met zich meebrengen - eren. „Men hoopt dat het aan- in levens en in geld. Het publiek nemen van deze resolutie het hankelijk van Belgrado functio neren en de beschikking heb ben over tanks en zware artille- Volgens militaire deskundigen is het daarom noodzakelijk dat schiedenisboeken staan vol met elk plan moet inhouden dat zo- beperkte militaire operaties die veel strijdkrachten worden i gezet dat inderdaad sprake is van een reële bedreiging. De NAVO is dergelijke plannen voor een gecombineerde multi nationale strijdmacht aan het uitwerken. Meer dan 100.000 militairen, met voortdu rende ondersteuning vanuit de lucht door ge vechtshelikopters en aan- valsvliegtuigen, zouden er ankara-belgrado dpa-Rtr- Panic zei tegen zijn Turk se ambtgenoot Demirel dat Joegoslavië bereid is de onafhankelijkheid van Bosnië te erkennen. „Als het moet, zullen wij Bos nië-Hercegovina erken nen. Maar nu gaat het er om een eind te maken aan het vechten", aldus Panic. Zijns inziens kan Tur kije veel doen om het bloedige conflict op de Balkan te bezweren. Zo kent hij Ankara de rol van bemiddelaar toe tussen de Serviërs die tegen Bosnische onafhankelijk heid zijn, en Bosnische moslims en Kroaten. Premier Panic van rest- Joegoslavië (Servië en Montenegro) bezoekt vandaag Sarajevo voor ge sprekken met leiders van de Servische en Kroati sche Bosniërs. Volgens het Joegoslavische pers bureau Tanjug is het niet waarschijnlijk dat Panic de Bosnische president Alija Izetbegovic zal ont moeten. Panic was gisteren in Turkije. Turkije heeft de internationale gemeen schap opgeroepen militair in te grijpen in Bosnië. the independent Sjevardnadze heeft de hoop op een verzoening met de rebellen opgegeven. Hij riep in een tv- toespraak de bevolking van Ge orgië op te strijden tegen de 'boze krachten' in hun land. Te gen een menigte van 20.000 de monstranten in de hoofdstad Tbilisi noemde Sjevardnadze de ontvoeders barbaars. „Zelfs kannibalen beseffen dat je je te genstanders tijdens onderhan delingen niet opvreet." De hoge regeringsfunctiona rissen werden gegijzeld tijdens vredesoverleg met de aanhan gers van Gamsachoerdia in de Westgeorgische stad Zugdidi. Het was de tweede aanval van de rebellen op een van Sjevard- nadzes naaste medewerkers. Vorige maand ontvoerden re bellen de plaatsvervangend pre mier, Alexander Kavsadze. Hij is nog steeds niet vrijgelaten. Wanneer de politie besluit met geweld de gijzelaars te ont zetten, betekent dat het einde van Sjevardnadzes pogingen op een vreedzame manier met Gamsachoerdia's volgelingen af te rekenen. De voormalige mi nister van buitenlandse zaken van de Sovjetunie was duidelijk bitter teleurgesteld omdat hij eerder dit jaar naar zijn geboor teland Georgië was terugge keerd met de belofte een einde te maken aan de geweldsspi raal. Sinds Gamsachoerdia in ja nuari is afgezet, leeft de eens zeer populaire leider, die tot president was gekozen op het moment dat de Sovjetunie uit een begon te vallen, in balling schap in de republiek van de Tsjetsjenen in Rusland. Zijn volgelingen voeren een bloedige aanslagenoorlog tegen de voorlopige regering, waarbij ze soldaten in Tiblisi aanvallen en burgers in hun bolwerk in het westen van Georgië. In juli trokken ongeveer 150 gewapen de rebellen met het aanbreken van de dag Tbilisi binnen en na men het televisie- en radiosta tion in, maar werden snel door regeringstroepen overweldigd. Indertijd werd gedacht dat dat hun laatste stuiptrekking zou zijn en dat ze zouden ver dwijnen in het zicht van de par lementaire verkiezingen in ok tober. Maar zij hebben blijkbaar besloten hun terreuracties op te jeruzalem ad bloemendaal correspondent Libië is in principe bereid de twee verdachten van de aanslag op een Pan Am-toestel boven het Schotse Lockerbie in Schot land te laten berechten. De Li bische leider Gaddafi is van plan vandaag of morgen aan te kondigen dat de twee zich vrij willig overgeven aan de Schotse autoriteiten om te worden be recht. Dat zou betekenen dat ze niet voor een Amerikaanse of een Engelse rechtbank komen, die volgens de Libische leider te zeer bevooroordeeld zijn. In ruil voor die stap wil Gaddafi garan- VN gaan hulp aan Muqdisho beschermen nairobi frans van den houdt correspondent De Verenigde Naties zijn het gisteren met de Somalische ge neraal Aideed eens geworden de voedseldistributie in de hoofdstad Muqdisho te be schermen met 500 gewapende veiligheidstroepen. De 500 speciale manschap pen, die uit Pakistan zullen ko men en naar verluidt binnen een paar dagen kunnen worden ingezet, moeten de haven en het vliegveld van Muqdisho be waken en voor het veilige ver voer van voedselhulp naar de diverse distributiecentra in de stad zorgen. Tot op heden is een groot deel van het aange voerde voedsel ingepikt door zwaarbewapende rebellen en bandieten, terwijl de bevolking omkomt van de honger. ties voor een eerlijke rechts gang, een einde aan de VN-boy cot en de belofte van de Vere nigde Staten dat Libië niet het mikpunt zal worden van nieuwe beschuldigingen. Het vertrek van de twee ver dachten is het resultaat van in tensief Egyptisch-Libisch over leg, bedoeld om een einde te maken aan de nu vier maanden oude luchtvaartboycot. Libië wil het compromis-aanbod in ieder geval voor zaterdag bekendma ken, als de Veiligheidsraad van de VN bijeenkomt om een be sluit te nemen over het al dan niet uitbreiden van de sancties tegen Libië. Inwoners van Kabul kunnen geen kant op De strijd rond de Afghaanse hoofdstad Kabul heeft zich gis teren verder verhevigd. De afge lopen dagen zijn vele honder den bewoners voor de gevech ten op de loop gegaan, maar door de aanhoudende bombar dementen en beschietingen is zelfs vluchten niet meer moge lijk. Gevechtsvliegtuigen van de regering bombardeerden giste ren op grote schaal posities van rebellen van de radicale verzets beweging Hezb-i-lslami ten oosten van de stad. Met de bombardementen wil de rege ring de verzetsbeweging, die Kabul de afgelopen week door lopend met raketten en artillerie onder vuur nam, voorgoed het zwijgen opleggen. Macedonië: Rusland wil bemiddelen ATHENE DPA-AFP-Rtr Rusland wil bemiddelen in het conflict om de vroegere Joegoslavische republiek Mace donië. Dit heeft staatssecretaris Vitali Tsjoerkin (buitenlandse zaken) gisteren de Griekse regering aangeboden. Griekenland is tegen erkenning van Macedonië als zelf standige staat onder die naam. De Griekse regering heeft gisteren woe dend gereageerd op de vlag die Macedonië heeft gekozen in plaats van de huidige communistische vlag. Het nieuwe nationale symbool van Macedonië is een zon met zestien stralen tegen een rode achtergrond, het embleem van de oude Macedonische dynastie. londen Angstig klampt dit elf weken oude Celebes-aapje zich vast aan de handen van zijn Britse verzorger. Kikker, zoals het kleintje is gedoopt verloor bij de geboorte zijn moeder en wordt nu door men senhanden grootgebracht. In het wild had de dreumes het waar schijnlijk niet gered. foto epa De grens tussen het escorteren van konvooien onder VN-man- nodig kunnen zijn om j i een landcorridor te ope- daat en gewapende strijd kan nen van split, aan de weieens heel erg snel overschre- AdnatischeZee,totsara- jevo. den worden. De Ser\>iërs kennen voor het bezetten v het terrein. Ze kunnen uit zicht blijven moet zich daar van bewust Een NAVO-functionaris z de wijze waarop troepen of mogelijk maakt op vreedzame wijze (de hulp te leveren) zon der enig gebruik van geweld", aldus Thomas Niles, de Ameri- vliegtuigen die de hulptranspor- kaanse onderminister voor Eu- ten begeleiden vijandelijk vuur beantwoorden van cruciaal be lang is om te bepalen of het Westen zichzelf heeft verbon- ropese en Canadese zaken. luchthaven van Sarajevo, zodat voedsel en medicij nen kunnen worden inge vlogen, zijn zo'n 12.000 man nodig die de be schikking moeten hebben over zwaar materieel en lucht- dekking.Als je dergelijke cijfers ziet, dan valt te begrijpen dat we niet praten over een een paar duizend lichtbewapende militairen", aldus een andere NAVO-functionaris. „We kun nen het ons niet veroorloven licht bewapende escortes te stu- NAVO-diplomaten zeiden dat er ren die het risico lopen riig kans is dat Servische den kapotgeschoten. We moe strijders in Bosnië geintimi- den te gaan vechten. „Het is vrij deerd zullen worden. Hun v eenvoudig", zei hij. „Wat doe je pens mogen inferieur zijn aan als een hulpkonvooi wordt be- die van het Westen, maar zij schoten?" kennen het terrein, zijn in staat Het antwoord is: terugvuren, als uit het zicht te blijven. Boven- bescherming ten minste iets te dien lijkt het erop dat ze onaf ten zoveel mensen en materieel sturen, dat al sprake is van een interventiemacht die afschrikt. Maar de vraag is: zal het ook werken als afschrikkingsmacht? JERUZALEM DPA-AEP De toezegging van de Amerikaanse pre sident Bush voor kredietgaranties bete kent voor Israël zoveel als het springen van de bank in een casino. En net zoals de winnaar die dan nagaat wat hij met al dat geld kan doen, denkt Jeruzalem na over een bestemming. De Israëlische regering heeft nog geen duidelijke plan nen op welke wijze het geld kan worden gebruikt om de economische proble men aan te pakken. Bush maakte dinsdag na besprekingen met de Israëlische premier Yitzhak Ra bin bekend dat hij het Amerikaanse Congres zal vragen Israël bankgaranties ter waarde van tien miljard dollar (16,5 miljard gulden) te verstrekken. Met de garanties kan Israël goedkoper geld le nen om de opvang van de honderddui zenden nieuwe immigranten te bekosti gen. Naar de opvatting van een voormalige financiële deskundige van het Israëli sche ministerie van financiën zijn de verwachte miljardenuitgaven voor de woningbouw voor immigranten uit de voormalige Sovjetunie veel te hoog ge raamd. „Ik vrees dat het geld zal worden gebruikt om de staatsuitgaven te verho gen", zei David Boaz. De reden voor de te hoge ramingen is dat het dit jaar ver wachte aantal van een miljoen immi granten bij lange na niet wordt gehaald. Mogelijk wordt dat aantal pas in 1997 bereikt, aldus Boaz. Het Joods Agentschap, de semi-rege- ringsorganisatie die verantwoordelijk is voor de immigratie, denkt dat dit jaar 60.000 joden uit de voormalige Sovjetu nie naar Israël zullen komen. Aanvanke lijk werd hun aantal op 250.000 geschat, maar de moeilijke economische situatie lijkt vele potentiële joodse emigranten ervan te hebben weerhouden daadwer kelijk naar Israël te vertrekken. Van de nieuwe immigranten kan 36 procent geen werk vinden. Dat is driemaal zo veel als het percentage voor de rest van de bevolking. Sinds april 1989 heeft Is raël 400.000 immigranten onderdak ge boden. De minister van immigratie en opvang, Yair Tsaban, veridaarde dat de bankga ranties de weg openen voor het schep pen van nieuwe banen en kansen voor Israëlische en buitenlandse investeer ders. De directeur van de centrale bank van Israël, Jacob Frankel, noemde als pluspunt van de toezegging van de Amerikaanse president dat andere po tentiële geldverstrekkers daardoor wel licht meer vertrouwen in de Israëlische economie krijgen. De krant Hadashot meldde gisteren dat Rabin in september tijdens een bezoek aan Duitsland de regering in Bonn om kredietgaranties van rond vijf miljard mark wil vragen. De kredietgaranties zullen Israël er ook toe moeten brengen bittere, maar on vermijdelijke economische hervormin gen door te voeren. De overeenkomst met de VS was niet alleen afhankelijk van een duidelijke beperking van de bouw van joodse nederzettingen in de bezette gebieden, maar ook van een in grijpende liberalisering van de econo mie. Daartoe behoren het privatiseren van bedrijven, het verminderen van de bu reaucratie en het niet langer Financieel steunen van de wapenindustrie en be drijven die behoren aan de vakbonden. Met de beloofde bankgaranties kan Je ruzalem ook geld vrijmaken voor drin gend noodzakelijke investeringen die het zich nu niet kan veroorloven. De krant Ma'ariv schreef dat Israëlische fi nanciële deskundigen tegenover de Amerikaanse regering hebben verklaard dat de joodse staat de komende tien jaar 20 miljard dollar (33 miljard gulden) in de infrastructuur wil investeren. Een lid van het Amerikaanse Congres, Larry Smith, zei dat als deze Israëlische programma's op het gebied van de tele communicatie,electriciteitsvoorziening, wegenbouw en de uitbreiding van ha vens succesvol zijn, Israël op eigen voe ten kan staan. Wellicht is dit een waarschuwing aan het adres van Israël dat het tegen die tijd zonder de jaarlijkse Amenlcaanse steun van drie miljard dollar kan stellen. De kredietgaranties die Bush dinsdag aan Rabin toezegde, zullen waarschijn lijk volgende maand door het Congres worden goedgekeurd, aldus leden van de Amerikaanse volksvertegenwoordi ging-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7