De zomer van de cocktails Een ongelukje met grote gevolgen Smaak -.iV/V IJsreep De 'cuisine neolithique' DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1992 7 REDACTIE. HENRIËTTE V MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding POMPOENSOEP {zie onderstaand recept) GEGRILLEERDE KIPPEPOTEN COURGETTESLA MET TOMAAT EN OLUVEN (OVEN-)PATATES FRITES Fruit een kleingesneden stukje ui in tien gram (dieet) margarine of boter met een theelepel kerrie. Bak 200 gram in blokjes gesneden pompoen even mee. Giet er twee ënhalve dl bouillon bij en kook dit twintig minuten op een zacht vuur. Roer de soep door een roerzeef of pureer hem met de mixer of een keukenmachine. Warm de soep goed door. Maak hem op smaak met peper en zout. Verdeel de soep over twee borden. Schep er een eetlepel koffiemelk op èn strooi er wat fijngeknipte bieslook over. ï>er persoon: 370 kÜojoules, 90 kilocalo- tieën, 2 g eiwit, 5 g vet KALFSSCHNITZEL MET SALIE (zie onderstaand recept) BROCOLI MET OESTERZWAMMEN AARDAPPELEN ANANASPUDDING Leg op twee kalfsschnitzels een halve plak Tauwe ham en leg er een blaadje salie op. Vouw de schnitzels dubbel en zet dit met een cocktailprikker vast. Bestrooi het vlees 'piet peper en wat zout. Bak het vlees ver- yolgens in een pan met anti-aanbakbodem pan beide zijden bruin. Voeg weinig water en eventueel een scheutje witte wijn toe en Stoof het vlees nog vijf minuten. Per persoon: 680 kilojoules, 160 kilocalo rieën, 23 g eiwit, 8 g vet VLEESWARENSCHOTEL AARDAPPELSALADE KOFFIE MET BONBON PRUIMENBOWL (zie onderstaand recept) Verwijder van 250 gram reine claude de schil (houd de pruimen even in kokend wa ter) snijd ze door en verwijder de pit. Doe de pruimen in een glazen schaal en strooi er eën zakje vanillesuiker over. Gieter twee dl appelsap op en laat dit enige tijd op een koele plaats staan. Giet er voor het serveren ruim twee dl gekoeld bronwater bij. Per persoon: 380 kilojoules, 90 ldlocalo- rieën, 23 gg koolhydraten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee personen. LIEVELINGSRECEPT „Dit eenspansgerecht is heel goed 's mor- gens al klaar te maken, schrijft MEVROUW LETT1NGA in AERDENHOUT. „Gemakke lijk voor. de vakantie." Nodig: 400 gram ma- "gervarkensvlees, bo ter of margarine om In te bakken, 12 klei ne uitjes, peper, zout, 1 dl witte wijn, 250 gram droogkokende rijst, 30 gram boter, 50 gram champig- nons, een grote ba naan, 1 blikje ananas, 'paprikapoeder. Het vlees in dobbel steentjes snijden en bakken met zout, peper en de uitjes. Strooi er wat kerrie op en laat het ge heel nog wat verder fruiten. Giet dan de wat verwarmde witte wijn er op. Laat alles in een ge sloten pan op een zacht vuurtje een kwartier smoren. Intussen de rijst koken. Voeg aan de gekookte rijst wat boter toe. Doe het ananassap, de champignons en de "in plakjes gesneden banaan bij het vlees. 'Schep alles voorzichtig om en laat het nog tien minuten smoren. Schep de rijst er ^door, laat alles goed heet worden. Leg de ,'schijven ananas er op, Bestrooi het geheel 'met paprikapoeder. Eventueel als garnering nog wat peterselie. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. Vooral populair bij vrouwen Nooit is er zo veel over een drankje gespeculeerd als over de cocktail. In te genstelling tot vele andere dorstlessers wordt deze drank nog altijd omhuld met een bepaalde mystiek. Ook al zijn de benamingen soms best ondeugend, een cocktail staat voor stijl en allure. Al is het alleen al om zijn prijs. EVELIEN BAKS Pierangeli:„Wieeen succesnummer be denkt, houdt de in grediënten geheim. foto kees kuipers 'The real tale of de cock's tail (Het ware verhaal van de hane- staart'). Volgens het begin deze eeuw verschenen 'Cocktail Book, A Sideboard Manual For Gentlemen' is dit de enige juiste en oorspronkelijke betekenis van het woord cocktail, ook al beweren anderen dat het woord zou zijn afgeleid van het Franse 'coquelier' (eierdopje) of van de zogenaamde cocktailing, res tanten uit vaatjes met likeuren die zouden zijn gemengd. Hoe het ook zij: de cocktail heeft sinds begin deze eeuw faam verworven als een drank met al lure en als het aan de Neder landse bartenders ligt, laten we in het vervolg de sherry staan als apéritief en storten we ons en masse op de Manhattan, de Campari Classic en de Pina Co- lada. Een cocktail bestaat door de bank genomen uit één basis drank, aangevuld met andere dranken, fruitsappen en aro ma's. Grofweg zijn er twintig vruchtensappen en zo'n dertig siropen, dus het aantal combi naties is legio. In het handboek van de professionele bartender staan maar liefst ruim vierhon derd verschillende cocktails be schreven, die hij als het even kan allemaal uit zijn hoofd wil kunnen maken. Daarnaast heeft ieder ook nog eens zijn per soonlijke variaties. Dus tel maar Charleston De bakermat van de cocktail is, hoe kan het ook anders, de Ver enigde Staten. In de 'roaring twenties' maakte het drankje pas goed furore. Het welgestel de Amerika leefde in de ban van de Charleston. Parelkettingen, sigarettepijpjes, franjejurken èn de wildste cocktails: mondainer kon het niet. Zoals alles waaide ook deze nieuwste dorstlesser over naar Europa. Londen en Parijs open den hun cocktailbars maar het waren vooral grote schrijvers als William Somerset Maugham en Ernest Hemingway die het drankje aan zijn faam hebben geholpen. Zij waren het immers die in hun werk de cocktail kop pelden aan de lifestyle van de 'beau monde'. En niet onver dienstelijk. Nederland maakte pas na de Tweede Wereldoorlog kennis met het drankje. Echt furore heeft het evenwel nooit ge maakt. Tot voor kort dan want ook hier is de cocktail een po pulair apéritiefje aan het wor den, als we de Rotterdamse bar tender Maurizio Pierangeli mo gen geloven. „Het komt in zwang, maar dan vooral bij vrouwen", zegt hij. De 23-jarige Pierangeli is wat ze noemen een echte 'cocktail man'. Hij is lid van de Neder landse Bartenders Club en doet mee aan vele cocktail- en long drinkcompetities. Experimenteren De meeste cocktails weet hij wel uit het hoofd te maken, zo zegt hij, maar het liefst schotelt hij zijn gasten een eigen variatie voor: „Dat is eigenlijk het leuke: dat experimenteren met alle drankjes. Ik verzin vrij veel zelf, stop mijn eigen fantasie er in. Ik vraag de mensen alleen wat ze willen: een zoet of een wat zuurder drankje, met of zonder alcohol en dan ga ik aan de slag. Het resultaat valt bijna altijd in goede aarde. Ik heb nog nooit iemand horen zeggen dat ze het vies vonden." Het bereiden van een goede cocktail vergt volgens hem een bepaalde dosis vakkennis. Niet alle dranken zijn bij voorbeeld geschikt om te 'shaken'. Kool zuurhoudende drankjes zijn uit den boze en ook een whisky, om maar wat te noemen, komt niet in aanmerking. „De kwali teit van whisky gaat door het shaken achteruit. De drank kan zelfs blind slaan", zegt Pieran geli. Wat wel kan? Alle mogelijke siropen en vruchtensappen, likeuren en sterke dranken als gin en rum (zeer geliefd). Ook al is dat laatste helemaal niet nodig om een tongstrelen- de cocktail te bereiden. Veel lekkere variaties worden ge maakt van een mix van pure vruchtensappen. Aardbeien bij Er komt steeds meer vraag naar alcohol vrije cocktails. foto cpd voorbeeld. „Er komt steeds meer vraag naar alcoholvrije versies", zegt de bartender. „Bij bier zie je die trend ook. Zeker als het warm is, willen de men sen gewoon een lekkere, frisse cocktail drinken waarvan ze kunnen genieten." Wereldfaam Een goede cocktail kan wereld faam verwerven. Want ook al heb je nog nooit een 'Bloody Mary' geproefd, iedereen heeft de naam wel eens horen vallen. Of die van 'Black Mischief of 'Blue Lagoon'. Ze zijn ontstaan door simpelweg te experimen teren. „Je moet er een beetje aanleg voor hebben", vervolgt Pieran geli. „Ie kunt je ook niet zo maar aansluiten bij de Neder landse Bartenders Club. Ten eerste moet je minimaal twee jaar werkzaam zijn in een bar en ten tweede krijg je een ballo tagecommissie op bezoek die kijkt hoe je werkt." Iedere bartender leert van collega's die al jaren in het vak zitten. Volgens Pierangeli een kwestie van goed je ogen open houden: „Ook al zal niemand zijn geheimen verklappen. Wie een succesnummer bedenkt, houdt de ingrediënten geheim." De ingrediënten wel maar het benodigde gerei niet. Wat je no dig hebt voor een cocktail, is niet meer dan een roestvrijsta len shaker, een blender, ijsblok jes, rietjes, fruit, cocktailkersen en de juiste glazen. Zoete cock tails worden verder nogal eens voorzien van uikerrandje op het glas, gewoon voor de sier. Amerikanen zijn overigens nog steeds de grootste cocktail drinkers. Samen met de Zuid- Amerikanen, die er ook een ste vige traditie in hebben. Daarna komen de Engelsen en pas veel later de rest van Europa. „Duit sers zijn echte bierdrinkers", zegt Pierangeli. „Italianen, Fransen en Nederlanders willen af en toe eens een cocktail pro beren. En Japanners, die willen er ook nog wel eens bestellen". Cup-a-sauce en boerenmetworst Het brood is niet altijd zo luch tig geweest als wij gewend zijn. Lang voordat de mensen gebak ken brood aten verzamelden ze al graankorrels en wisten die tussen stenen fijn te wrijven. Gemengd met water vormde dat een stevige, voedzame pap. Waarschijnlijk kwam een klod der van die pap op een hete steen terecht, toen de etende oermens zich warmde bij een vuurtje. De klodder pap werd een korst, en de oermens de eerste broodbakker. Een onge lukje met ver strekkende gevol gen. Pas duizenden jaren later, ten tijde van de Egyptische bescha ving zo'n 4000 jaar voor Chris tus, gebeurde er weer eens zo'n spectaculair ongelukje. Een bakker ontdekte dat hij de ge dag niet al zijn deeg tot brood gebakken had, maar dat er nog een portie deeg was overgebleven. Geen nood, moet hij gedacht hebben, dat kneed ik gewoon door het nieuwe, ver se deeg... geen hond die het merkt. Maar die Egyptische honden merkten het wel degelijk. Ze kregen die dag namelijk geen kruimeltje brood toebedeeld. Het brood van de slordige bak ker was zó lekker en luchtig, dat de mensen het allemaal zelf opaten. Want wat was er ge beurd? De Egyptische bakker van toen begreep het niet, maar wij nu wel. Allerlei micro-orga nismen in het oude deeg had den zich in de warme bakkerij voortvarend vermenigvuldigd. Het bevatte dus veel meer bac teriën, schimmels en gistcellen dan normaal. Het deeg was aan het bederven, aan het gisten zouden wij zeggen. Die micro-organismen zijn in staat de suikers in het zetmeel van het graan om te zetten in andere stoffen, vooral koolzuur gas. Hierdoor gaat de deegmas sa borrelen, want het gas wil ontsnappen. Maar deeg bestaat uit meer dan alleen maar zet meel en suikers. Het graan be vat ook allerlei soorten eiwit. Sommige daarvan zijn buiten gewoon taai en kleverig. (Te- «%-*■ 5f. 'v 1 -v.- I- f *i, Kokend water opgieten, roeren, klaar. Zo wordt in handomdraai een gemaakt die Royco aan zijn assortiment heeft toegevoegd: de Cup-a- sauce. De Cup-a-sauce is voor aan tafel bij het vlees, over de groente en voor tussendoor over een snack. Er zijn vijf smaken: kaas, peper, kerrie, pinda saté en champignon. Ze zitten verpakt in zakjes van 200 ml., die voldoen de zijn voor 2 tot 3 perso- Een traditioneel pro- dukt is in ere hersteld: de boerenmetworst. Stege- man heeft drie soorten boerenmetworst met krakteristieke regionale kruidingen op de markt gebracht: de Drentse lichtgerookte, de Gronin ger met kruidnagel en de Sallandse met tuinkrui den. De metworsten vin den dus hun oorsprong in vaak eeuwenoude recep tuur uit de streek waar ze naar vernoemd zijn. -i* i' - f* v Zonder kneden wordt deeg geen luchtig gebak. genwoordig noemen we dat gluten). Belletjes Die taaiheid bemoeilijkt het ontsnappen van koolzuurgas. Het blijft in ontelbare, minuscu le belletjes in het deeg. De hoe veelheid deeg lijkt na enige tijd wel te zijn verdubbeld: het deeg is gerezen. En door dit deeg te bakken wordt het eiwit en het zetmeel omgevormd tot een stevig pantser met onnoemelijk veel holle ruimtetjes er tussen in. Een luchtig brood is ont staan. Die slordige Egyptenaar bakte met zuur geworden deeg, met zuurdesem. Zo'n natuurlijke gisting laat namelijk nog andere stoffen ontstaan, onder andere een zuur. Dat is te proeven aan het brood. De Grieken en Romeinen ont dekten een andere manier om deeg te laten rijzen. Tijdens het brouwen van bier ontstaat een sterk geconcentreerd gistpro- dukt, dat zij aan het brooddeeg toevoegden. Een variant ze brouwersgist is de moderne bakkersgist, dat ontstaat in de chemische fabriek waar ook spi ritus gemaakt wordt. Slaan en rekken Zuurdesembrood wordt nog al tijd gebakken in ontwikkelings landen, maar ook bij voorbeeld in Duitsland en Scandinavië. Moderne aanhangers van een natuurlijke leefwijze hebben een voorliefde voor zuurdesem brood. Ze willen voor het rijzen van brooddeeg geen gist uit een chemische fabriek gebruiken. Niet alleen de gist zorgt voor het ontstaan van luchtig gebak ken brood. Brooddeeg moet bo vendien gekneed worden. Want juist door het mengsel van meel en water langdurig en met veel kracht door elkaar te werken, ermee te slaan, het afwisselend uit te rekken en weer samen te knijpen, krijgen die gluten-ei- witten hun ldeverige en vooral stevige eigenschappen. Hoe ste viger de structuur van het deeg, hoe beter het in staat is de bel- Noodzaak Tarwebloem van de bakker be vat meer gluten dan de bloem die in een supermarkt te koop is. Moderne broodbakkers heb ben machines om het deeg te kneden. Maar toch zal een goe de, ambachtelijke bakker het deeg nog krachtig met de hand bewerken voordat het in de broodvorm gaat. Met de hand gekneed deeg moet wel een kwartier lang worden geknepen, geslagen en weer uitgerekt. Net zo lang tot het niet meer kleve rig aan de handen plakt. Wie kent niet de aanblik van een Italiaanse pizzabakker die spectaculair jongleert met de ronde deegplakken. Dat is geen kunstje om te klanten te verma ken, maar pure noodzaak. Gist en gluten zorgen samen voor een goede basis, maar zonder vol doende geduld bij het rijzen en spierkracht bij het kneden wordt het deeg geen luchtig gebak. a 'V Het kon natuurlijk niet uitblijven: de Lila Pause kan nu ook als ijsreep (ƒ1,75) worden genoten. Er zijn drie smaken: nougat, aardbeien-yoghurt en vanille. Het is een coproduk- tie van Scholier en Jacobs Suchard-Cöte d'Or. foto pr n ige tijd geleden wan - I delde ik door een dorp, dat omstreeks 5000jaar vóór onze jaartelling bewoond was geweest, in het Neolithicum, dejongsteen tijd. Dat was op het eiland Orkney, ten noorden van Schotland. Heel mooi, golvend en groen met daartussen donkere heidevelden waarde turf gewonnen wordt voor de smeulende vuren waar boven de gerst gedroogd wordt voor de whisky, die de Orkney- whisky zijn kruidige smaak geeft van heidehoning en rook. Het dorp ligt boven de brede baai van Skaill, aan zijn voet rollen de golven aan uit de Oce aan, het zilte schuim stuivend in de straffe bries. Het kwam in de vorige eeuw vrijwel gaaf te voor schijn uit het zand na een storm: een hoofdstraat, zijstraten, hui zen netjes in de rij. En men hoort er slechts de geluiden der eeuwen, de brandingen de vo- gels. Waarom, zo peins je, zouden de mensen van zo veel duizenden jaren geleden, toen de wereld nog leeg was, juist hierheen ge trokken zijn, uit zuidelijker con treien waar de zon scheen? Comfort In elk geval hadden ze zich wèl comfortabel ingericht. Stevige stenen huizen, koepelvormig af gedekt met drijfhout met daar tussen mos en klei en een gat in het midden voor de rook, die in de koepel bleef hangen, alvorens door het gat te ontsnappen. Ter weerszijden van de haard onder het gat, door stenen afgebakende ruimten waarin men met ge droogd gras en hei en dierevellen warme bedden had gemaakt. Tegen de achterwand een open kast waarin de fraaie potten en schotels want die hadden ze te pronk gezet waren, zoals wij nog altijd doen. Meestal denkt men, dat de pre historische keuken voornamelijk bestond uit lappen vlees, aan een tak vóór het vuur geroosterd met wat verzamelde knollen en bessen. Dat was misschien ook zo in de Oude Steentijd, maar zeker niet in het Neolithicum. Want toen verbouwde men gra nen, hield schapen, had potten om in te koken. En eigenlijk is er, wat dagelijks voedsel betreft, in afgelegen landelijke streken niet zo erg veel veranderd. In Scandinavië, in Schotland en ze ker op de noordelijke eilanden herinnert nog heel veel aan de prehistorische keuken. Zo wordt er in Schotland en ook in Wales en Ierland nog altijd een soort pan nekoek gebakken op de griddle, een ijzeren plaat boven het turfvuur, wat men in de Steentijd op een gloeiende steen deed. De stoere porridge die helaas overal op de Britse ei landen het veld moet ruimen voor de pakken cereals is de prehistorische haverbrij. En de beroemde Schotse haggis: fijnge hakte schapelever met long en havermeel in een schapemaag gekookt, is zonder twijfel van prehistorische oorsprong, al is de naam dan een verbastering van het Franse hachis. Delicatessen Maar ook kende men in het Neolithicum, naar uit vondsten van keukenafval is gebleken, de licatessen die nog altijd delica tessen zijn. Zoals het heerlijke zeegedierte, nog altijd de grote specialiteit van Orkney: mosse len, grote, malse oesters, de 'scheermes'-schelpdieren, de kos telijke velvet-krab, kreeft. Men wist waarschijnlijk dat berei ding met zeewier een fijne jodi- umachtige smaak geeft. Men ging uit vissen en wist dat roken een goed middel was om vis en vlees te conserveren. Zo hingen in de rook in de koepel van het huis cle haringen (de kippers die de glorie zijn van het tegenwoor dige Schotse ontbijt). En ook de prachtige Schotse zalm, nog al tijd een sieraad van de Orkney- keuken. En lamsham. Alles be reid met heerlijk zeezout. Alleen de whisky, die was er nog niet. Maar gelukkig wisten ze ze venduizend jaar geleden nog

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5