Gat in dijk weer dicht Binnenland Man ontvoerde Belgische meisjes voor kinderporno Zakenmensen bieden ton voor gouden tip zaak Nymphe Poolman Koningin in Schotland Pak illegale Marokkanen op als landloper' PONDERDAG 13 AUGUSTUS 1992 Slachtoffer botsing jetski gevonden Dordrecht In het water van de Beneden-Merwede is het li chaam gevonden van de 20-jarige man die sinds zondagmiddag werd vermist na een ongeval met twee jetski's. Het stoffelijk overschot werd ontdekt door een passerende binnenvaartschip per. De aanvaring vond zondagmiddag plaats op de Beneden- Merwede bij Gorinchem. De 20-jarige man werd in een opblaas- band voortgetrokken door een jetski. De bestuurder van een an dere jetski botste boven op hem. Kantoor in Den Haag voor PvdA-top den haag De PvdA zal het partijbureau in Amsterdam niet ver kopen en naar Den Haag verhuizen. In plaats daarvan opent het partijbestuur een bijkantoor in Den Haag. Daar zullen partij voorzitter Rottenberg en zijn plaatsvervanger Vreeman hun in trek nemen. De PvdA maakte vorig jaar bekend het dure partij bureau in Amsterdam te willen afstoten. Een verhuizing naar Den Haag werd noodzakelijk geacht om zo een beter contact te krigen met PvdA-bewindslieden en de -fractie. De partij slaagde er echter niet in een koper voor het kapitale pand aan de Nico- laas Witsenkade te vinden. Weer man in XTC-zaak aangehouden eindhoven Een regionaal team van de Eindhovense politie heeft gisteren in het Limburgse Horst een 42-jarige man aangehou den, die ervan wordt verdacht betrokken te zijn bij een Neder lands-Belgische bende die XTC-poeder produceerde en verhan delde. Vorige week werden al vier Nederlandse verdachten aan gehouden, van wie drie in België. De vijfde verdachte is eigenaar van de woonboerderij waar de recherche vorige week een con tainer met 1350 liter ether in beslag heeft genomen. Die stof wordt gebruikt bij de productie van XTC en amfetamine. Aardbevingsschade bedrijven valt mee roermond De schade die bedrijven zeggen geleden te hebben als gevolg van de aardbeving op 13 april blijkt erg mee te vallen. Slechts veertien ondernemingen hebben voor de gestelde datum van 1 augustus een aanvraag voor schadevergoeding ingediend, zo heeft het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf in Mid den-Limburg gisteren meegedeeld. Aanvankelijk lieten meer dan vierhonderd ondernemingen weten door de aardbeving sa men een schade te hebben geleden van meer dan dertien mil joen gulden, maar die schadeclaims zijn niet voor de gestelde datum ingediend. Gevaar voor bewoners ondergelopen polder Groningen is geweken Winschoterdiep Het gat in de dijk van het Wildervanckkanaal in de Oost-Groningse gemeente Menter- menterwolde.anp-( wolde is weer dicht. Kort voor zes uur vanmorgen werd de laatste steen in het gat ge gooid en stroomde het water de polder Tusschenklappen tussen Zuidbroek en Mun tendam niet meer in. Het gat ontstond gistermorgen door graafwerkzaamheden voor een gasleiding. Dijkdoorbraak over 20 meter het gat Nadat de genie vannacht het gat in de dijk had dichtgemaakt konden vanmorgen aannemers aan de slag om puin te storten om het gat dient te houden. foto anp hans steinmeier Bij het dichten onder meer de assistentie inge roepen van de genie uit Vught. Die legde een pontonbrug aan, die nodig was om de benodigde 2000 ton steen aan te voeren. Daarmee werd de bres van twintig meter gedicht. De werk zaamheden bij de dijk gaan voorlopig nog door. Door het gat in de dijk kwa men enkele honderden hecta ren polder ongeveer een meter onder water te staan. De vijftien gezinnen die in de buurt van de dijk wonen, hoefden echter niet te worden geëvacueerd. Uit een aardgasstation van de NAM, dat eveneens door het water werd bedreigd, werd gisteravond uit voorzorg alle watergevoelige ap paratuur al verwijderd. Het water in het voorste ge deelte van de polder heeft in tussen zo'n hoog peil bereikt, dat het spoordijkje dat dwars door de polder loopt te laag is gebleken. Het water stroomt sinds vanmorgen langzaam over het dijkje de rest van de polder in. „Het vormt echter geen ernstige bedreiging voor de boerderijen en woningen al daar", aldus woordvoerder Leegstra van de gemeente Men- terwolde. Hij liet ook weten dat het gis teren opgezette crisisteam in middels weer is ontbonden. Er is wel een speciaal telefoon nummer ingesteld, waarop ge dupeerden hun schadeclaims kunnen indienen. Tot de gedu peerden behoren vooral het be- den haag gpd breda-apeldoorn gpd De Bredase politie verdenkt een 48-jarige man uit die stad ervan eerder dit jaar twee jonge Belgi sche meisjes te hebben ont voerd en verkracht, om ze ver volgens voor pornografische doeleinden te fotograferen. De man zit vast, sinds hij vrij dag na een tip samen met een 46-jarige man uit Brummen in Apeldoorn werd gearresteerd. In de auto van de Bredanaar, waar beide mannen in zaten, trof de politie een album met 75 recen te pornografische kinderfoto's aan, die de Bredase politievoor- lichter Van Kuik „walgelijk, schokkend en weerzinwek kend" noemt. Later zijn in het' huis van de man in Breda nog eens tien van dergelijke foto's gevonden. Omdat in de auto ook een ca mera werd gevonden, rees het vermoeden dat hij de pornofo to's zelf had gemaakt. Óp de fo to's staan zeven of acht ver schillende meisjes in de leeftijd van zes tot tien jaar. Door contacten met politie- D'Ancona: 4000 extra plaatsen voor Bosniërs den haag gpd Nederland gaat aanzienlijk meer vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië opvan gen. Minister d'Ancona van WVC wil op korte termijn 3800 tot 4300 opvangplaatsen naast de huidige 1600. Daardoor kan Nederland snel ongeveer 6000 'ontheemden' herbergen. Leegstaande kazernes kunnen snel onderdak bieden aan 1500 tot 2000 ex-Joegoslaven. Daar naast verwacht d'Ancona 2300 plaatsen te kunnen vinden in jeugdherbergen, bungalowpar ken en leegstaande internaten. De minister wil ook inhaken op het initiatief van verschillende gemeenten om panden voor groepen vluchtelingen beschik baar te stellen, zoals Leiden instanties in binnen- en buiten land, heeft het rechercheteam gisteren de identiteit van twee van de kinderen kunnen vast stellen. Het zijn een 8-jarig meisje uit Antwerpen en een 9- jarigeuit Leuven. Een man heeft het Leuvense meisje op 29 maart in haar woonplaats met een smoesje in zijn auto gelokt en ontvoerd. Op een nog niet achterhaalde plaats heeft hij het kind her haalde malen verkracht en gefo tografeerd, waarna hij haar 's avonds heeft teruggebracht naar de plek van de ontvoering. Hetzelfde is op 20 juni gebeurd met de Antwerpse, die naar de kermis was geweest. Beide slachtoffertjes hebben destijds verklaard dat de verkrachter Nederlands sprak. De politie weet nog niet waar om de twee verdachten elkaar in de auto in Apeldoorn ont moetten en wat de rol van de verdachte uit Brummen is. Evenmin is duidelijk of de por nofoto's bestemd waren voor de commercie of voor circulatie in een selecte groep. nog Partijlidmaatschap kan nog altijd tot ontslag leiden zegt de minister niet. Wel schrijft zij, namens de BVD dat „het feit dat de betrokkene zich namens de Socialistiese Arbei ders Parij (SAP) kandidaat heeft gesteld voor de Provinciale Sa- ten van Noord-Holland bij de verkiezingen in 1987, hierbij mede een rol heeft gespeeld". Voor zover is na te gaan, heeft de BVD niet eerder zo expliciet laten weten dat iemands 'poli tieke kleur' van invloed is op het bekleden van een vertrouwens functie, waarvan er in Neder land zo'n 37.000 zijn. Bij eerde re incidenten rond zulke func ties werd slechts verwezen naar 'activiteiten', waarbij een ver wijzing naar het lidmaatschap van een politieke partij als CPN of PSP zorgvuldig vermeden werd. De SAP is een links-radicale splinterpartij met ongeveer 600 leden. De partij is voor een drastische verhoging van de uit keringen, wil dat Nederland uit de NAVO gaat en is voor de af schaffing van het leger. In 1985 en 1987 werden ook SAP-leden bij de PTT ontslagen, overigens zonder dat het verband met de partij openlijk werd gelegd. Het lidmaatschap politieke partijen kan steeds toe leiden dat voor een bepaalde functie wor den geweigerd of zelfs worden ontslagen. Dat blijkt uit ant woorden van minister Maij- Weggen van verkeer en water staat op vragen van Groen Links over een ontslag in de proeftijd bij PTT-Telecom. Kamerlid Wil- lems wil zo snel mogelijk over de zaak in discussie met minis ter Dales van binnenlandse za ken, die over de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) gaat. Volgens Maij is de PTT'er in zijn proeftijd ontslagen, onder meer omdat hij actief lid bleek van de Socialistiese Arbeiders Partij (SAP). De man werkte bij de afdeling transmissie in Am sterdam, een vertrouwensfunc tie bij de PTT. Voor een vaste aanstelling was een onderzoek van de BVD vereist. Die betwij felde of de man „onder alle om standigheden zijn verplichtigen voor de vervulling van de func tie getrouwelijk zal volbren gen". Welke concrete aanwij zingen de BVD hiervoor heeft, amsterdam anp Minister van den Broek over legt morgen met de VN over de vraag welke groepen voor op vang in Nederland in aanmer king komen. De Tweede Kamer stemt in grote lijnen in met het beleid, al stelden vonden CDA, WD en D66 dat Nederland zich wel wat eerder ruimhartig had kunnen opstellen. De Kamer was met staatsse cretaris Kosto van justitie en minister D'Ancona van mening, dat niet op voorhand moet wor den vastgelegd hoeveel vluchte lingen ons land binnen mogen. „We kunnen niet zeggen: U bent nummer drieduizend, u mag er nog in. En u bent 3001, u mag er niet meer in", aldus Kosto. Over de financiële gevol gen werd niet gesproken. PvdA- Kamerlid Middel: „Geen 'gemil- limeter nu. De mouwen om hoog en doen wat nodig is". tere tips oplevert. Meestal komen er alleen op geld beluste figuren op af." Volgens woordvoerder Riks van de afdeling op sporing van het ministerie van justitie loven ex pertisebureaus namens verzekeringsmaatschap pijen geregeld beloningen uit, in de hoop gesto len auto's op het spoor te komen. „We kunnen daar niet tegen optreden. We kunnen er hoog stens op aandringen dat een tip ook moet leiden tot de aanhouding van de daders, omdat het an ders kan leiden tot bevordering van autodiefstal." In het geval van de ontvoering van Gerrit Jan Heijn loofde het Ahold-concern een beloning uit voor tips die tot de opsporing van de ontvoerde konden leiden. De overheid heeft geen zwaarwe gende bezwaren tegen het uitloven van belonin gen door particulieren, zegt Riks.Als een onder zoek tot niets leidt en je bent een daadkrachtige ouder, dan zou ik niet weten wie je kan tegen houden." Nymphe Poolman verdween op 28 november 1991 spoorloos tijdens een wandeling van de su permarkt naar haar woning in het Groningse Vriescheloo, een afstand van enkele honderden meters. Een aantal Nederlandse zakenmensen heeft 100.000 gulden uitgeloofd voor de gouden tip die leidt tot de oplossing van de verdwijning van de 7-jarige Nymphe Poolman, nu ruim een'half jaar geleden. De actie is een initiatief van journalist Peter de Vries. Hij vindt het 'stuitend' dat de Gro ningse politie het onderzoek heeft gestaakt. De Groningse justitie is „niet erg ingenomen" met het initiatief omdat, aldus officier van justitie Severijn, „de opsporing van vermiste personen en het onderzoek naar misdrijven een"exclusieve be voegdheid is van de overheid. Dat kun je niet overlaten aan niet-geschoolden." De zakenmen sen die bijdragen aan de beloning, willen ano niem blijven, zegt De Vries. Zo kunnen ze niet het verwijt krijgen dat ze van de vermissing van Nymphe Poolman publicitair misbruik willen maken. Volgens Severijn heeft de politie minutieus on derzoek verricht. „Er waren echt geen mogelijk heden meer. Als we hadden gedacht dat een belo ning hielp, dan hadden we die zelf wel uitgeloofd. De ervaring leert echter dat geld niet meer of be- Edinburgh Koningin Beatrix werd gisteren op het vliegveld van Edinburgh hartelijk welkom geheten door de Lord Provost van de Schotse hoofdstad, Norman Irons. Samen met prins Claus brengt de koningin tot en met vandaag een officieel bezoek aan Schotland. Gisteren opende ze in de National Gallery onder meer een expositie van schilderijen van beroemde Nederlandse meesters die Schotland tot onderwerp hebben. foto anp peter kemp drijf dat de graafwerkzaamhe den uitvoerde en de boeren in de polder. Het bedrijf zag voor enkele miljoenen guldens aan apparatuur verloren gaan. De boeren moeten hun oogsten in het overstroomde gebied als verloren beschouwen. COR HEMA bereikt akkoord met vakbonden De centrale ondernemingsraad van de HEMA (COR) heeft het kort geding tegen haar directie en vakbonden ingetrokken. Vol gens de bonden is er sprake ge weest van een 'communicatie stoornis' en „hebben de bonden het boetekleed aangetrokken". De COR eiste maandag voor de rechtbank de drie zetels van de bonden op in de stichting HEMA Transfer, die de reorga nisatie op het hoofdkantoor moet begeleiden. De stichting moet onder meer ruim 70 van de ongeveer 600 personeelsle den daar aan een nieuwe func tie binnen het bedrijf of het concern helpen. De COR had geen zitting in die stichting. De bonden en de COR heb ben gisteravond echter na lang durig overleg de strijdbijl begra ven. Volgens bestuurder Peper- koorn van de VHP is er een overeenkomst getekend, waarin de vakbonden garanderen dat zij de leden van de OR uitvoerig op de hoogte houden. „Als een ondernemingsraad het gevoel krijgt buitenspel te staan, dan moet iemand dat gevoel wegne men", vindt Peperkoorn. Het geding diende afgelopen maandag voor de Amsterdamse rechtbank. Vandaag zou de rechter uitspraak doen. Morgen begint de stichting met haar werk. Veiliger vrijen amsterdam anp Homoseksuele mannen in Am sterdam zijn de afgelopen jaren veiliger gaan vrijen. Gaf in 1984 nog bijna 90 procent aan onbe schermd seksueel contact te hebben, vier jaar later kwam dat percentage uit op 40. Dat blijkt uit een studie van de GG&GD onder 637 homo's in Amster dam. De onderzoeksgroep wordt sinds 1984 gevolgd. De meeste seropositieve mannen hebben in de loop van de tijd hun risicovol seksueel gedrag aangepast. Toch blijft bijna een derae van de seropo sitieve mannen onbeschermd seksueel contact hebben. Vreemdelingenpolitie Rotterdam wil oude wet in ere herstellen rotterdam gpd Om de criminaliteit onder illegale Marokkanen in Rot terdam aan te kunnen pakken, moet het oude artikel in het wetboek van strafrecht over landloperij in ere wor den hersteld. Alleen zo kunnen de criminelen zonder vaste woon- of verblijfplaats voor langere tijd in hechte nis worden genomen. Dat stellen twee medewerkers van de Rotterdamse Vreemdelingendienst, André de Boer en Ab Bom, in een nota aan staatssecretaris Kosto van justitie. Volgens de twee hoofdagenten is actie dringend noodzakelijk. Vorig jaar pakte de vreemdelingenpolitie 636 Marokka nen op, van wie 253 voor de tweede of derde keer. „Dit is geen dweilen met de kraan open maar dweilen bij een dijkdoorbraak", verzuchten ze in het personeels blad Nieuwsmelding. Kern van het probleem is dat de Marokkaanse over heid zeer terughoudend is geworden met het verstrek ken van inreisvergunningen. Marokkanen die Neder land zijn uitgezet, maar niet meer beschikken over een paspoort of identiteitsbewijs, komen hun vaderland niet meer in en worden teruggestuurd. „Als je als Marokkaan zorgt dat je je papieren kwijt raakt en verder niemand je juiste identiteit kent, kun je rustig hier blijven en onbekommerd verder gaan met je handel in drugs, in vuurwapens of met zakkenrollerij." Volgens de hoofdagenten gebeurt het nu al dat Marok kanen na een arrestatie niet worden vervolgd omdat hun identiteit niet kan worden vastgesteld. De cijfers wijzen erop dat een groot deel van hen in het criminele circuit duikt. Van de 636 arrestanten vorig jaar hielden 166 zich bezig met verdovende middelen en vuurwapens, 57 met valsheid in geschrifte, 57 met geweldsdelicten en 7 met zedenmisdrijven. De enige oplossing is een verdrag met de Marok kaanse regering, vinden de hoofdagenten. „Degenen met een paspoort geef je een witte inreisvergunning, Marokkanen zonder identiteitspapieren een blauwe. Nederland betaalt de reiskosten en bovendien de op vang van degenen van wie nog moet worden uitgezocht of ze werkelijk Marokkaan zijn. Alleen een dergelijk ver drag kan het probleem oplossen. Tot die tijd pleiten wij voor toepassing van de wet op de landloperij. Want als wij ze niet kunnert uitwijzen kunnen we ze in elk geval op grond daarvan van straat halen", aldus De Boer en Bom. Olifantepoep goudmijntje voor Noorderdierenpark 1 emmen Het Noorder Dierenpark in Emmen verkoopt sinds kort verse olifantemest aan bezoe kers. Volgens de bioloog van de dierentuin, H. Hiddlng, werd er zo vaak naar dit pro- dukt gevraagd, dat is besloten de mest in emmers te verpak ken en te koop aan te bieden. De uitwerpselen van de dikhuiden hebben een uit zonderlijke structuur, zo is uit onderzoek gebleken. Bo vendien bevat een olifante keutel een mineralen.samen stelling die hem veel geschik ter maakt als voeding voor kuip- en terraspianten dan mest van koeien. De tien olifanten in het Noorder Dierenpark produ ceren per dag gemiddeld dui zend kilo uitwerpselen. Acht honderd kilo daarvan wordt vertrapt of komt in het water terecht. Rest dus 200 kilo 'handel'. Die keutels worden nu verzameld en per vijf kilo In emmers verpakt. Zo'n em mer koat 7,50 gulden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3