alles zelf Escobar regisseert SE BI JSC A Frelimo-veteranen voelen zich in de steek gelaten Onduidelijkheid troef bij puntenrijbewijs Hnppf p; 1 iaj Weiger-yuppies vangen voortaan bot bij Defensie Feiten ^Meningen I.OOO'OOO.OOO.oo DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1992 2 In Medellin maken muren nog geen gevangenis Toen Pablo Escobar zichzelf vorige maand uit zijn gevan genis bevrijdde, kon hij bijna net zo gemakkelijk naar buiten lopen als hij naar binnen was gegaan. Met behulp van 3 miljoen gulden 'aanmoedigingsgeld' dat hij on der zijn bewakers verdeelde, wandelde de drugsbaron sa men met negen van zijn handlangers naar de bananen plantages die rond de gevangenis liggen. PABLO EMILIO ESCOBAR GAVIRIA SOLICITADO POR LA JÜSTICïA L GO&EttNO WACIONAtI MIL MILLONES DE PESOS LLAME YA 2 77 50 1? SF GARANTtZA ABSOLUIA HESfcRVA SOBRF I A IDENTtDAD DF OUIEN OFOCCE LA INHJKMAClON Het aanplakbiljet waarmee de regering twee miljoen gulden uitlooft voor de gouden tip die leidt tot de arrestatie van Escobar. foto TOM JANSSEN BOGOTA THE INDEPENDENT Het succes van de ontsnap ping kwam nauwelijks als een verrassing. De gevangenis was gebouwd op aanwijzing van Escobar zelf en op zijn eigen land. De bewakers waren door Escobar persoonlijk uitgekozen en het complex was voorzien van telefoons, fax-apparatuur en radio-zenders om ervoor te zorgen dat zijn cocaïnehandel gladjes bleef verlopen. Escobar had de bouw van zijn eigen ge vangenis al jaren van te voren gepland en had elf boerderijen in de omgeving opgekocht om er zeker van te zijn dat hij in ge val van een plotseling vertrek al leen zijn eigen pachters op zijn weg zou vinden. Het stalen netwerk dat hij over de uit luxe bungalows be staande gevangenis had laten aanbrengen, liet er geen twijfel over bestaan dat het complex in feite was gebouwd om Escobar te beschermen tegen zijn vijan den - het rivaliserende Cali-kar- tel en agenten van de Ameri kaanse narcotica-brigade. Toen de Colombiaanse regering be sloot geen drugshandelaren meer uit te leveren, gaf Escobar zich over. Escobar, die ervan wordt ver dacht opdracht te hebben gege ven tot honderden moorden bleef zijn drugsimperium vanuit de gevangenis runnen. De pa rallelle economie van Colombia - de import van coca, de ver werking tot cocaïne en de ex port naar de Verenigde Staten en Europa - ging onverminderd voort. Voor Escobar betekende dat een jaarinkomen van 28 miljard gulden. Escobars gevangenis in de weelderige heuvels buiten Me dellin ligt dicht bij zijn geboor teplaats Rionegro, waar hij eind jaren veertig werd geboren als zoon van een boer en een on derwijzeres. Escobar keerde het plattelandsleven al snel de rug toe. In de weekeinden liftte hij vaak naar Medellin, waar hij zich vergaapte aan de limousi nes en villa's in de rijkere wijken van de stad. Al snel kreeg hij een lumineus idee. Samen met een groepje vrienden stal hij de mooiste grafstenen van plaatse lijke begraafplaatsen, verwijder de de inscripties en verkocht de stenen met 100 procent winst aan particulieren. De volgende logische stap was het stelen en verkopen van dure auto's. Maar tijdens een bezoek eind jaren zestig aan fa milieleden die in de Verenigde Staten werkten, besefte Escobar waar het grote geld te halen viel. Weer thuis liet hij er geen gras over groeien. Hij huurde vracht wagens om coca-pasta uit Peru en Ecuador het land binnen te smokkelen. In 1976 vond de politie bijna 20 kilo cocaïne in een reserve band. Escobar werd gearres teerd en veroordeeld. Vergele ken met zijn latere operaties was dit nog maar kinderspel. Wel hanteerde hij al het motto plomo o plata (lood of zilver, wat zoveel betekent als kies voor mijn smeergeld of mijn ko gels). De dossiers over dit geval zijn inmiddels op raadselachti ge wijze verdwenen, Escobar kwam na drie maanden al weer vrij en twee van de politieagen ten die hem hadden gearres teerd, werden later vermoord. In het begin van de jaren tachtig ging Escobar samenwer ken met de Ochoa-familie uit Medellin en de smokkelaar Gonzalo Rodriguez Gacha. In plaats van de kleine 'cocaïne- keukentjes' richtte dit nieuwe, machtige drugskartel grote kampen op in de Colombiaanse provincie Caqueta. De samenwerking met de Co lombiaanse guerrillabewegin gen M-19 en FARC kwam min of meer toevallig tot stand. Toen de dochter van een lid van de Ochoa-familie door guerril la's werd ontvoerd, richtte het kartel een doodseskader op, ge naamd MAS (Dood aan Ont voerders). Iedereen die ervan werd verdacht banden te heb ben met de verzetsbewegingen werd de keel doorgesneden. De guerrillastrijders kozen eieren voor hun geld: ze lieten het meisje vrij en sloten een over eenkomst met het kartel. De FARC-strijders werden ingezet bij de bewaking van de labora toria. En toen M-19-verzetsstrij- ders in november 1985 het Pa leis van justitie in Bogota bezet ten, een aanval waarbij twaalf rechters van het Hooggerechts hof werden gedood, evenals ruim honderd anderen, was het duidelijk dat het kartel hier ach ter zat. De rechters waren na melijk bijeengekomen om zich uit te spreken over de grootste angst van de drugsbaronnen: het al dan niet uitleveren van kartelleden aan de Verenigde Staten. Binnen korte tijd werd Esco bar miljardair. Hij bezat 200 ap partementen in Miami, meer dere hotels in Venezuela, een luchtvloot en een wereldwijd netwerk van bankrekeningen. Op een van zijn ranches in Co lombia hield hij twee Indiase olifanten, vier giraffen, nijlpaar den en zeldzame vogels. Boven de poort prijkte en klein propel lervliegtuigje, waarmee hij zijn allereerste lading cocaïne naar de Verenigde Staten zou heb ben getransporteerd. En vlak daarbij stond zijn grote trots: een met kogels doorzeefde Amerikaanse sedan. Volgens Escobar was het de auto waarin Bonnie en Clyde door de FBI kapot waren geschoten. Dit al les werd bewaakt door lijfwach ten in mortierbunkers. Toch leefde Escobar vrij openlijk. Hij pompte een groot deel van zijn inkomen terug in Medellin, dat hij veranderde in een stad met luxe winkelcentra, uitstekende restaurants en goe de wegen. Vergeleken met Bogota was Medellin een para dijs. Escobar bouwde huizen voor de armen, gaf hun voetbal velden, straatverlichting en iets wat niemand hun ooit had ge geven, ook de regering in het verre Bogota niet, het gevoel dat iemand om hen gaf. Escobar, oftewel 'Don Pablo' of 'Papa', werd (en wordt nog steeds) be schouwd als een heilige. „Voor ons is hij een man van God", al dus een inwoner van Medellin. ,,De campagne tegen hem is onrechtvaardig. Wanneer een hond wordt overreden, krijgt Don Pablo de schuld." Inmiddels heeft Escobar aan geboden weer naar zijn gevan genis terug te keren, maar pre sident Gaviria is vooralsnog niet bereid tot het sluiten van nieu we 'deals'. De regering van Co lombia heeft onlangs ruim twee miljoen gulden uitgeloofd voor de gouden tip die leidt tot de ar restatie van Pablo Escobar. VERTALING MARGREET HESLINGA BOANE ACCADOGA CHILEDI Armando Mchamu zit tegen de muur van zijn lemen hut bij het Centrum voor Oud-Strijders Centro dosAmigos Combatents). Hij is boos, verbitterd, teleurge steld. Net als andere Mo«;ambi- quaanse oorlogsveteranen die voor het Mo^ambiquaans Be vrijdingsfront (Frelimo) streden, voelt hij zich in de steek gela- De oorlogsveteranen zijn on dergebracht in negen opvang centra. Hun kritiek is dat de Frelimo-regering niet meer naar ze omkijkt. Oorlogsveteraan Mchamu vocht tijdens de onafhankelijkheids oorlog van 1964 tot 1974 tegen de Portugese koloniale macht. Maar na de onafhankelijkheids strijd kreeg Frelimo te maken met een binnenlandse verzets beweging, Renamo. Begin jaren tachtig werd Mqcambique on dergedompeld in een burger oorlog, die tot nu toe aan een miljoen mensen het leven heeft gekost. Vorige week sloten Freli mo en Renamo een voorlopig vredesakkoord. Mchamu werd in 1984 net als 10.000 andere strijders gedemo biliseerd. Hij werd samen met 160 andere ex-soldaten en hun families ondergebracht in het Centro dosAmigos. Het centrum is gevestigd op het terrein van een boerderij die na de onaf hankelijkheid door de voormali ge Portugese eigenaar werd achtergelaten. „Frelimo heeft ons aan ons lot overgelaten", zegt Mchamu. „Is dit nu alles waarvoor wij tien jaar in de jungle hebben ge vochten", vraagt hij zich ver twijfeld af. Als ik zo om me heen kijk, denk ik 'welke misdaad heb ik begaan? Was het een misdaad om tegen de Portuge zen te vechten." Mchamu's klacht is dat de rege ring niets doet voor het cen trum en de bewoners. Toen het opvangcentrum werd geopend, beloofde de regering 'alle hulp'. Op de boerderij werden citrus vruchten en groente verbouwd, er liepen kippen, varkens en geiten. In het topjaar 1984 pro duceerden de veteranen 14.000 dozen citrusvruchten die naar het voormalige Oost-Duitsland werden geëxporteerd. Maar met de huidige droogte, die heel zuidelijk Afrika treft, is de produktie nihil. Om te over leven zijn de bewoners van het opvangcentrum afhankelijk van de oogst van de kleine grondjes die de families zelf in beheer hebben en bewerken. De plant jes worden er met de hand be goten. Mchamu krijgt van de re gering een maandelijkse uitke ring van 30.000 meticais (28 gulden). Het minimumloon in Mozambique bedraagt 40.000 meticais (35 gulden) wat voor een familie met vijf kinderen bij lange na niet genoeg is om van te eten. „We vochten en gaven het beste van ons leven voor Frelimo", zegt Mchamu. „Maar nu wil er niets meer over horen. Ik wil een simpel, rustig leven. Ik ben gebruikt, maar ik laat me niet nog eens gebruiken. Nooit DEN HAAG Het ministerie van defensie heeft de zogeheten 'weiger- yuppies' definitief de pas afge sneden. „De jarenlange rek- trek- traineer- methode werkt nu niet meer. Weiger-yuppen kunnen nu geen kant meer op", zo oordeelt woordvoer ster Kanbier van het Leidse Ju risten Collectief, dat tot voor enige tijd adverteerde dat wei- geraars-in-spe bij haar terecht kunnen. Volgens Kanbier trekt Defensie aan het langste eind in een poging oneigenlijk ge bruik van de wet gewetensbe zwaarden tegen te gaan. Tot nu probeerden volgens een schatting van Defensie ongeveer 1400 jongens per jaar aan de dienstplicht te ont snappen door steeds opnieuw bezwaarprocedures aan te spannen. Ze worden weiger- yuppies genoemd omdat de kosten van juridische bijstand al snel oplopen tot tegen de 3000 gulden. Het Haags Juris ten College werd er ooit spe ciaal voor opgezet en is hier voor nog steeds het belang rijkste bureau. Woordvoerder Van Berkel van het ministerie van defensie legt uit dat de wet niet aange past hoefde te worden: „De minister heeft de bevoegdheid uitstel van dienstplicht te ver lenen, en dat gebeurde in het verleden ook altijd als iemand een procedure aanspande. Nu is aan dat automatisme een eind gemaakt". Dit zal de eerste 25 weigeraars in september overkomen. Ze moeten verschijnen in een ka zerne in Bussum. Daar mogen ze nog één keer in beroep gaan via een nieuwe, zeer kor te procedure. Gedurende de week dat die procedure loopt, komen ze de kazerne niet uit. Defensie kan zover gaan om dat de jongens, zoals iedere dienstplichtige, direct onder krijgstucht worden gesteld. Valt het oordeel negatief uit, dan moeten ze onmiddellijk hun dienstplicht vervullen. Defensie denkt de weiger-yup- pies van de 'echte' gewetens bezwaarden te kunnen onder scheiden. Van Berkel: „Bij de weiger-yup is bijna altijd een combinatie van factoren in het spel. Hij rekt zo veel mogelijk tijd en zendt bijvoorbeeld for mulieren op de allerlaatste dag in. Procedures worden zo laat mogelijk in gang gezet. Heel vaak is daarbij het Haags Juristen College betrokken". Verder tracht de weiger-yup te voorkomen dat hij daadwerke lijk als gewetensbezwaarde wordt erkend, want dan moet hij vervangende dienstplicht vervullen en die is nog langer dan de gewone dienstplicht. Dat kan ondervangen worden door er tijdens gesprekken met Defensie op te wijzen dat hij in geval van oorlog wel de gelijk een wapen zal hanteren - de echte gewetensbezwaarde zal zover nooit gaan. Defensie begon het de weiger- yuppies anderhalfjaar geleden al moeilijker te maken. Dat was ook de reden voor het Leids Juristen Collectief niet langer op dit terrein actief te zijn. Kanbier: „In de oude pro cedure was ook een psycho loog betrokken die gesprekken voerde met weigeraars. Die psycholoog had de bevoegd heid iemand buitengewoon dienstplichtig te verklaren. Aan deze bevoegdheid is een eind gemaakt. Wij zijn er toen ook mee gestopt". Behalve via een beroep op de wet gewetensbezwaarden, kunnen weigeraars proberen onder de dienst uit te komen door aan te tonen dat ze on misbaar zijn op hun werk of omdat ze kostwinner zijn. Maar deze ontsnappingsrou tes zijn niet al te zeker. Kan bier: „Uit ervaring weten we dat het argument kostwinner schap geen kans maakt, als je bijvoorbeeld tijdens de keu ring op bepaalde onderdelen heel goed hebt gescoord en Defensie je juist daarom erg graag wil hebben". THE INDEPENDENT Toen een Parijzenaar op de Boulevard Saint Germain op de fiets door een rood verkeerslicht reed, werd hij beboet en kreeg hij te horen dat hij twee van de zes punten op zijn rijbewijs zou kwijtraken. De fietser had zijn rijbewijs bij zich en de politieagent noteerde de ge gevens om de zaak aan de politierechter over te dragen. In een interview voor de radio vertelde de verongelijkte fietser dat zijn kwelgeest dronken was geweest. Een vrouw die vorige week op een van de zonnigste da gen van het jaar om 11 uur 's ochtends de Al bij Parijs verliet, werd aangehouden en te verstaan gegeven dat ze de kans liep één punt te verliezen omdat ze de mist lampen van haar auto aan had. Hierdoor, zo legde de agent uit, zouden andere weggebruikers verblind kun nen raken. Een collega haalde hem tenslotte over de zaak te laten vallen. Een maand geleden bracht de invoering van het permis a points (het puntenrijbewijs) Frankrijk compleet tot stilstand. Vrachtwagenchauffeurs blokkeerden hoofd en snelwegen, wat aan het begin van het toeristensei zoen tot een ongekende verkeerschaos leidde. Na beloften van de regering dat het systeem voor be roepsrijders nog eens onder de loep zou worden geno men en dat grondig zou worden gekeken naar de toe passing in de praktijk, leek de affaire plotseling voorbij. Aanklachten tegen chauffeurs die bij de protestacties waren betroldcen, werden ingetrokken. De vrede leek weergekeerd. Het nieuwe systeem werd geïntroduceerd om het enor me aantal dodelijke verkeersongevallen in Frankrijk, dat momenteel net onder de 10.000 per jaar ligt, terug te dringen. Hoewel de introductiedatum van 1 juli door sommigen werd bekritiseerd omdat hiermee het toeris me zou worden geschaad, redeneerde de regering dat het onverantwoord zou zijn met de invoering te wach ten tot na het zomerseizoen, een van de meest moord dadige tijden op de Franse autowegen. Het nieuwe sys teem was immers juist ontworpen om het Franse rijge drag te veranderen. Nu, een maand later, zijn de eerste resultaten binnen. Niet goed en niet slecht. In het Indre-et-Loire district rond Tours bijvoorbeeld zijn in de maand juli elf men sen in het verkeer omgekomen vergeleken met negen vorig jaar. In andere districten meldt de politie echter een tendens naar minder dodelijke ongevallen op de snelwegen (hoewel de meeste doden op de secundaire wegen vallen), minder snelheidsovertredingen en min der dronken automobilisten. Toch heerst onder de Fransen sterk het gevoel dat de politie de nieuwe wet vooral toepast op minder ernstige gevallen, terwijl de zwaardere overtredingen ongestraft blijven. „Wat hebben we aan deze wet?", vroeg een professor in de medicijnen in een ingezonden briefin de Franse Icrant Le Figaro. „Er is toch niemand om toezicht te houden op de straten, wegen en paden." Hij voegde er nog een citaat van Montesquieu aan toe: „Nutteloze wetten verzwalcken noodzakelijke wetten en degenen die door de mazen van het net glippen verzwakken de wetgeving". In een andere ingezonden brief werd geop perd dat de nieuwe regeling die stelt dat mistlampen overdag en 's avonds andere weggebruikers kunnen verblinden, zuiver en alleen was bedoeld om te voorko men dat automobilisten elkaar met lichtsignalen waar schuwen voor snelheidscontroles door de politie. En nu bestaat de kans dat de vrachtwagenchauffeurs opnieuw zullen gaan protesteren, hoewel waarschijnlijk niet voor het eind van het zomerseizoen. In de afgelo pen dagen wordt er in vrachtrijderskringen steeds meer gesproken over nieuwe, beter door de vakbonden geco ördineerde acties, omdat er in de weken sinds het eer ste protest niets is veranderd. Een vaak gehoorde klacht is dat de uren die verstrijken met het laden van de vrachtwagens niet als werkuren worden geteld, waar door een chauffeur na een dag van zware lichamelijke inspanning alsnog achter het stuur moet kruipen. En wat betreft de arme Parijse fietser: dit soort bestraf fingen zal niet meer voorkomen. In een door meerdere ministers ondertekend rondschrijven aan de politie wordt duidelijk gemaakt dat de permis d points wetge ving uitsluitend van toepassing is op overtredingen die worden begaan door bestuurders van véhicules ter- restres a moteur, oftewel gemotoriseerde landvoertui- gen. Door al deze beroering is bovendien nóg een groep naar voren getreden die niet blij is met de nieuwe wetgeving: de politie zelf. De bij het Parijse incident be trokken politieagent voelde zich 'te kijk gezet'. En een woordvoerder van de politievakbond verklaarde: „Een politieagent kan niet zeven uur achtereen op de weg zitten, boetes uitdelen, extra toezien op de verkeersvei ligheid wanneer de scholen uitgaan, de conciërge die in de gang injectienaalden heeft gevonden te woord staan en dan ook nog eens weten hoe de teksten die door het parlement worden goedgekeurd in alledaagse taal moe ten worden omgezet." VERTAUNG MARGREET HESUNGA 'Weiger-yuppies' zul len er nu ook aan moeten geloven. Ein deloos uitstel van mi litaire dienstplicht is er niet meer bij. foto cpd roland de bruin

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2