OHRte 'Duitsers? Niks op tegen hoor, beste mensjes' Zuid-Holland rijdt slecht Naar de zon 'We gaan voor de winst, niet voor het uitzicht' Het Gesprek van de Zomerdag 0F NAAR DE MAAN Olivetti onderhoudt computers landmacht DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1992 Wassenaarder met ballon over de Atlantische Oceaan In 1985 eindigde zijn ballon vaart midden op de Atlantische Oceaan, nu probeert Wassen aarder E. Louwman het op nieuw. Samen met een co-pi loot bindt de eigenaar van het voormalige Dierenpark Wasse naar de strijd aan met vier bui tenlandse teams in de eerste transatlantische ballon wed strijd, de Chrysler Transatlantic Challange. je zou het een revanche kunnen noemen, al heeft de auto-im porteur het liever i 'afronden1 bereidingen'. Bang is hij niet: „Hoewel niets gegarandeerd is in het leven, doe ik mee omdat ik aanneem dat het dit keer goed gaat. Want het lijk om acht i van de vier meter hoge golven te zijn, zonder daar tegenin te kunnen varen." Dagen Ditmaal is zijn ballon driemaal zo klein (25 meter), de capsule driemaal zo klein (2,20 meter lang, 1,40 diep en 1,50 meter Wassenaarder E. Louwman wil beslist winnen: „We doen het heus niet alleen voor het uitzicht op zo'n 7000 kilometer hoogte, hoewel dat fantastisch is." FOTO Pt hoog) maar de voorbereidingen waren vele malen beter. „Het gaat er nu niet om öf we het ha len, maar in hoeveel dagen. Drie of vijf?" De vijf ballonnen (tot nu toe maakten er vier de opversteek) gaan de lucht in in het Noor- damerikaanse kustplaatsje Bangor, 300 kilometer boven Boston. Wie het eerst een ver harde weg in Europa kruist, wint. Op zijn vroegst valt het startschot aanstaande zondag, op zijn laatst begin oktober. En als het even meezit, varen bal lonnen door tot Rusland of Po len. Ze hebben dan direct het lange-afstandsrecord te pakken. Natte vinger Alles hangt af van het v De ballonvaarders moeten opstij gen in een hogedrukgebied dat achtervolgd wordt door een slecht front. Dat slechte front drukt ze de goede kant op, al moeten ze er zelf voor zorgen dat ze niet te snel gaan. Het zou namelijk niet best zijn wanneer ze het front inhalen dat voor het hogedrukgebied uit gaat. De ballonvaarder van vroeger voer op kompas, instinct en een natte vinger. De ballonvaarder van nu zit achter een instumen- tenpaneel, vanwaar hij niet eens naar buiten kan kijken. Als hij wat wil zien, moet hij opstaan. In het midden van het plafond zit een glazen koepel waar de twee piloten doorheen kunnen kijken. Ook openschuiven is mogelijk, voor de verse lucht en de omgeving. Zelfde apparatuur Om de race zo eerlijk mogelijk te maken, hebben de duo's uit Nederland, Groot-Brittannië, België, Duitsland en de VS de zelfde ballonnen (met hete lucht èn helium) en dezelfde apparatuur. Hetvluchtleidings- centrum in Rotterdam verzorgt ieder uur, gadeslagen door fa milie en kennissen, weerkaar ten. En drie satellieten vertellen de piloten tot op 10 meter nauwkeurig waar de ballon zich bevindt en hoe de luchtstro mingen zijn. De verschillen in afstand moe ten de ballonvaarders zelf ma ken, bijvoorbeeld door minder brandstof mee te nemen. Dat maakt de ballon lichter en snel ler, al kan dat vervelend uitpak ken bij onvoorziene omstandig heden. Louwman laat zich niet uit over zijn taktiek. Als hij maar wint, want daar gaat het toch om: „We doen het heus niet alleen voor het uitzicht op zo'n 7000 kilometer hoogte, hoewel dat fantastisch is". PAUL VAN DER KOOU VAKANTIEPERIKELEN 'Een taxiritje van 170 gulden' Mevr. J van Driel-Dantuma uit Koudekerk aan de Rijn, in maart bij haar dochter op bezoek in Califomië. „Door omstandigheden, een ticketverandering, kwam ik een dag eerder aan dan mijn doch ter dacht. Nou, dat was geen punt, gewoon een taxi nemen van het vliegveld. Ik naar buiten met mijn karretje en bagage. De eerste was vol en de tweede taxi stopte. Ik moest naar het plaats je Greenbae. De man had geen idee waar dat lag. Hij had ook geen kaart waar ik het op kon aanwijzen. 'Weet u de Golden Gate Bridge?' vroeg ik hem. Ja, die wist hij wel. 'Nou, daarover en dan maar rechtdoor'. Hij knikte en ik kon instappen. Aardige vent. Hij vertelde dat hij een gevluch- Rus v zijn v jodin, mocht toen het land uit terwijl hij daar moest blijven. Uiteindelijk was het hem toch ook gelukt om naar de Verenig de Staten te komen. Hij had een auto gekocht en reed sindsdien als taxichauffeur. Met een grap pig accent zat hij heel druk te praten. Door al die verhalen nam hij over de brug toch de verkeerde weg. Op een gegeven moment zei ik dat hij weer terug naar San Francisco terug moest. Dat zag hij ook wel in en na veel omrijden kwamen wij eindelijk weer op de goede weg, tot hij bij Greenbae wéér verkeerd ging. Hij slingerde nogal om er weer af te komen, en of iemand de politie heeft gewaarschuwd weet ik niet, maar die zat wel achter ons aan. 'Oh, die zal ik wel even de weg vragen zei hij. Maar hij mocht daar hele maal niet naar de kant van de weg en dus kreeg hij een bon van 50 dollar. De politie zou vervolgens voor ons uit rijden om de weg te wij zen. Maar het ging allemaal vre selijk moeizaam want mijn chauffeur was vreselijk nerveus geworden. En bij het huis van mijn dochter aangekomen, reed hij nog te ver ook. Ik had inmid dels een stijve rug gekregen, want ik ben ook niet meer de jongste. Ik werd uit de auto ge holpen door de politie en zo bij mijn dochter afgeleverd. Het was een behoorlijk dure rit geworden, bijna 100 dollar, zo'n 170 gulden. Maar ik was dolblij dat ik er was. En de chauffeur was zo zenuwachtig dat ik me delijden met hem had. Dus heb ik maar betaald." Vakantieleed of vakantiepret De ene keer zit de enige ster die het ho tel heeft in de badka- merspiegel, zoals de Leidse band Rubbe ren Robbie ooit zong. De andere keer kom je op een va kantie in een uithoek van Thailand je buurman tegen. Óf je wordt mee uit ge vraagd door Julio Iglesias. Gebeurte nissen die een va kantie onvergetelijk maken, in vele op zichten. Wij willen weten welke bizarre, vrolij ke en nare avontu ren onze lezers op hun reizen deze zo mer meemaken. Ook zijn wij geïnteres seerd in toepasselij ke foto's. Schroom niet te schrijven of te bellen naar 'Het Ge sprek van de Zomer dag', Postbus 54, 2300 AB Leiden, tel: 071 - 161440. 'Op Duitsers kun je schieten met je linker- of je rechter been. Of met je vinger om de trekker heen'. Zo luidde de tekst op een spandoek dat ons tijdens de laatste Europe se kampioenschappen voetbal onder ogen kwam. Niet echt leuk. Maar het is waar: het woord 'mof ligt vele Ne derlanders nog in de mond bestorven. Heeft de Duitser hier op vakantie last van? Hoe wordt hij eigenlijk door de Nederlander behandeld? En - wat vindt de Nederlander op zijn beurt van de Duitse toerist? Ein bisschen Friede oder.... Monique Goossens, WV Lei den: „Je hebt hier wel af en toe Duitsers die binnenkomen en dan meteen blaffen: 'Zimmerü!' Poeh-poeh, denk ik dan. Maar dat is dan toch meestal de ou dere generatie. Je hebt soms de indruk dat ze meteen in de egelstelling gaan. Dat het een soort verweer is tegen de moge lijk slechte behandeling die hen ten deel zou kunnen vallen om dat ze Duitser zijn. Maar ik moet eerlijk zeggen dat het niet veel voorkomt. Met de jonge ge neratie Duitsers loopt het echt perfect." „De meeste Duitse toeristen die hier komen willen Priuat ge huisvest worden, dus in een pension of zo. Voor de Oost duitsers moet het vooral 'billig' zijn. Wat erg opvalt, is dat de Duitsers niet zulke cultuurlief hebbers zijn. Er zijn er maar weinig die vragen naar de mu sea hier. Ze komen vooral om te recreëren." Koos Hamaker (61) uit Lei den, heeft 28 jaar gewerkt in de restauratie van het NS-sta- tion: „Duitsers? Daar heb ik niks op tegen, hoor. Het. zijn beste mensjes. Het is nu natuurlijk makkelijk om kwaad over ze te spreken, maar het waren altijd goede en nette klanten. Weet je wat zeikerds zijn? De Engelsen. Die zitten overal met hun ten gels aan." De familie Rosenbaum uit Trier, op vakantie in Noord- wijk: „De Nèderlanders zijn over het algemeen erg gastvrij. Noordwijk is een leuke plaats maar de restaurants zijn, vind ik, te veel op het toerisme ge richt. Voor de kinderen is het hier niet zo leuk. Wij hebben een dochter en die zocht op het strand naar een vriendinnetje. Ze moest net zo lang zoeken tot ze een Duits meisje had gevon den. De Nederlandse kinderen wilden niet met haar spelen, ze werd genegeerd. Dat ligt aan de ouders van die kinderen. Toen ze onze dochter zagen, begon nen ze vlug hun schepjes en vormpjes weg te halen. Ze wil den niet dat onze dochter er mee zou gaan spelen. Dat was werkelijk belachelijk. De heer Schmidt, ook uit Trier, in gezelschap van de fa milie Rosenbaum: „We spenderen veel geld in Nederland. We laten hier heel wat liggen, als u begrijpt wat ik bedoel. En dan zijn de Neder landers altijd vriendelijk. Ja, hoor, als je met je Marken aan- den. De Hollanders zijn hulp vaardig en vriendelijk. En geluk kig zijn ook de toiletten hier schoon. In Italië en Spanje is de boel vaak 'dreckig'. Wij logeren in jeugdhotels en daar heb je echt snel contacten." De familie Körber uit Bad Brückenau op de Leidse markt. komt zijn de contacten uiterst aangenaam. Maar het komt hier winkels wel voor dat je nau welijks wordt bediend als ze ho en datje Duitser bent." Winfried Mielke uit Nürn- burgraum in Bayern, op va kantie in Noordwijk: „We zijn hier voor de eerste keer en we hebben de Hollan der leren kennen als een aange naam mens. Een vrij mens ook, en dat in de ruimste zin van het woord. Nederlanders zijn zeer 'Welf-offen', zoals wij dat noe- Claudia en Franz Körber uit Bad Brückenau, met hun kin deren reizend langs jeugdher bergen in Nederland: „Wat ons opvalt, is dat je hier in winkels niet wordt bedon derd. In Spanje hebben wij het meerdere malen meegemaakt FOTO WIM DIJKMAN dat de cassière het wisselgeld gewoon in haar zak stopte. Daar kwamen we achter toen we rekening natelden. Hier in F land doen ze dat niet. We zijn tot nu toe geweest op Texel, Alkmaar en in Bergen. En r zijn we een paar dagen in L< Engel Langendijk (62), heeft 23 jaar bij de WV Katwijk ge werkt, nu gepensioneerd: „Ik heb natuurlijk prettige en minder prettige Duitsers mee gemaakt in mijn carrière. Als het mooi weer is, hoor je ze niet zo. Maar zo gauw het slechter wordt, gaan ze lopen emmeren. Dan willen ze af van de pen sioncontracten die ze hebben gesloten. Dan zijn er ineens on telbaar veel schoonmoeders naar de eeuwige jachtvelden vertrokken. Bij slecht weer moet je incasseringsvermogen enorm groot zijn: dan gaan ze spijkers op laag water zoeken. Ze willen het goedkoopste van het goed koopste, maar wel met alles er op en eraan." „Ik kreeg eens twee echtparen voor de balie. Elk echtpaar had twee kinderen. Ze zochten een pension, wilden twee tweeper soonskamers. 'Dat kan niet', zei ik, 'dan moet u minstens twee driepersoonskamers nemen'. Later bleek dat er nog twee kin deren waren. Hadden ze er in een half uur tijd ineens twee kinderen bij gekregen, terwijl daar normaal toch negen maanden voor staat. Ze kwa men terug met de mededeling dat ze de kamer niet kregen, Nee, dank je de koekoek, die pensionhouder had op acht mensen gerekend en dan moet je niet met 10 mensen komen aanzetten. Dat soort dingen hebben ze wel, ja." AGENDA Olivetti Nederland gaat het on- derhoud van de automatise ringsapparatuur en de software van de Koninklijke landmacht verzorgen. Voorheen waren ser vice en onderhoud in handen van zeventien verschillende be drijven. Defensie hoopt dat het service-contract met één bedrijf tot lagere kosten en minder ad ministratieve rompslomp leidt. Het ministerie van defensie heeft dat gisteren bekendge maakt. Het contract is afgesloten voor vier en een half jaar met een optie voor nog eens vijf jaar. Met de overeenkomst is in totaal 20 miljoen gulden ge DONDERDAG 13 AUGUSTUS Katwijk 4e DagVisserijdagen, moeid. Het onderhoudscontract heeft betrekking op de automa tiseringsapparatuur van de landmacht in heel Nederland, verspreid over enkele honder den plaatsen. Het gaat daarbij onder meer om computernet werken, desktop-systemen, mi ni-computers en randappara- Olivetti Systems Networks Nederland BV is een van de ne gen bedrijven die reageerden op een uitnodiging van het minis terie tot prijsopgave. Daarbij waren volgens een woordvoer der van Defensie „vier of vijf' Nederlandse bedrijven. Welke dat zijn, wil hij niet kwijt. De andere, waaronder Olivetti, hebben buitenlandse banden. et/o Teun Hoek, tot 21.00 Noordwijk Strandloop over 4 of 8 km, start bij de pol itiepost aan het strand om 19.30 uur. Wassenaar Zomerfeesten Wassenaar: Kuipjesste- ken en Paalwerpen aan de Hofcamp- weg, vanaf 19.00 uur. VRIJDAG 14 AUGUSTUS Hillegom Huttenbouw bij ingang Sportpark Zanderij, vd Endelaan, van 9.30 tot 15.30 uur. Katwijk 5e DagVisserijdagen. Open huis aan boord van de tjalk 'Da- niëlle', afgemeerd aan de Prins Hen drikkade t/oTeun Hoek, van 10.00 tot 21.00 uur. Volleybal bij Willy Noord, aanvang 14.00 uur. Vlootshow mmv schippereigenaren KWV Skuytevaert, aanvang 18.00 Ringrijden op de Boulevard tussen de Voorstraat en het Andreasplein, van 19.30 tot 22.00 uur. Vuurwerk op de Boulevard t/o de Wit te Kerk, nabij Rest. De Zwaan en van af de schepen, aanvang 22.00 uur. Bloemenwandeltocht over 10,15 of 20 km, start vanaf WV, Stations plein, tussen 9.00 en 17.00 uur. Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 Noordwijk Swingavond, georg. door Homojonge rendisco 'De Roze Bollen', Join Cen trum, Weteringkade 2, bar open 9.30 u 9.30 uur, Kajak-race om 10.30 uur, Jeu de Boules voor ouderen om 14.00 uur, Spelencircuit met water ballon gooien, skilopen, doelschie- ten, stamzagen, spijkerbroekhangen 19.30uur!16"'"8 race'aanvang Minder kandidaten slagen voor rijbewijs In Zuid-Holland zakken aanmerkelijk meer kandidaten voor hun rijbewijs dan in de rest van Nederland. Maar 39 procent van de kandidaten die voor het rij-examen opging, slaagde vorig jaar. Landelijk lag het percentage rond de 41 procent. Noord-Holland scoorde 41 procent. Kandidaten uit Leiden en omgeving deden het niet slecht. Van hen slaagde 45 pro cent; vier procent boven het landelijk ge middelde. Heel wat beter dan de Rotter dammers van wie maar 35 procent het rij bewijs haalde. Nieuw is dit verschijnsel niet, zo licht Jelle de Jong van het Centraal Bureau Rij bewijzen toe. Al jaren ziet het CBR dit beeld. Volgens De Jong ligt dit aan het feit dat jongelui uit de Randstad zich minder goed op het rij-examen voorbereiden. Ze lessen korter, zijn overmoedig en denken te gemakkelijk over het theorie-examen. Om dit te verbeteren moet de mentaliteit veranderen, meent De long. De CBR-woordvoerder zegt dat veel jon geren de opvatting huldigen dat ze wel 'even' hun rijbewijs zullen halen. En dat mag niet te veel geld kosten. De Jong: „Zo werkt dat niet. Je haalt niet je rijbewijs, maar je leert autorijden en deelnemen aan het verkeer. Als je tien lessen hebt gehad kun ie niet autorijden. Het CBR gaat ervan uit dat je na twintig tot dertig lessen exa men kan doen. De bekroning daarvan is je diploma, in dit geval je rijbewijs." Dit beeld ombuigen is niet eenvoudig. Jelle de Jong: „We zijn daar eigenlijk door lopend mee bezig. Met andere organisaties (ANWB en Bovag) probeert het CBR het ni- ken. De onderlinge verschillen zijn nog te groot. Ik ken rijscholen waarvan tachtig procent van de leerlingen slaagt. Maar ik ken er ook die maar tien procent scoren. Daar moet wat aan worden gedaan. De overheid moet de rijschoolhouders ver plichten om met lesplannen te werken. Er moet een opbouw in de lessen zitten. En daar schort het nu nog wel eens aan. De Jong zegt dat er in Nederland zo'n 6000 rijschoolhouders zijn terwijl er maar plaats is voor 2500. „Dus is er sprake van een geweldige concurrentie. De branche komt als gevolg hiervan behoorlijk onder druk te staan. Tenslotte wil elke rijschool overleven. Dan krijg je een enorme con currentiestrijd. Dat gaat ten koste van de kwaliteit van de lessen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13