Ultimatum voor Gouden Leeuw Ruzie over snacks in Vlietland Regio Leiden 'Doelis meer dynamiek te brengen in Saint-Varent' Grote kans op bos bij Hazerswoude-Dorp Zeilmarathon door groene hart Zuid-Holland DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1992 T2 redactie: dick v r plas (CHEF) miep de craaff n berg wilfred simons caroline van overbeeke Vrouw aangerand in Wassenaar wassenaar Een 19-jarige vrouw uit Bleiswijk is gisteravond op de Laan van Pluymenstein in Wassenaar aangerand dooreen ongeveer 30 jaar oude man. Hij sleurde haar in de bosjes naast de weg, waar het meisje onzedelijk werd betast. De Bleiswijkse probeerde aanvankelijk nog te vluchten, maar kon op het dood lopende paadje niet wegkomen. Aanrijdingen op Provincialeweg oegstgeest Vier auto's waren gistermiddag op de Provinciale weg S4 betrokken bij twee aanrijdingen. De ongevallen gebeurde vrijwel tegelijkertijd tijdens de avondspits op de brug over de Oude Rijn in Oegstgeest. Twee auto's, bestuurd door een 32-jari- ge vrouw en een 46-jarige man uit Leiden, klapten op elkaar toen het verkeer voor hen plotseling afremde. Twee autobe stuurders die daar weer achter reden, een man (43) uit Leiden en een vrouw (27) uit Noord wijk, overkwam vervolgens hetzelf de. Twee van de vier auto's raakten zo zwaar beschadigd dat ze worden weggesleept. Bromfietsers gewond in Wassenaar wassenaar Bij een aanrijding op de Papenweg in Wassenaar is gisteravond een 19-jarige Leidschendammer gewond geraakt. De man, die op een bromfiets reed, werd geschept door een 27- jarige automobilist uit Voorschoten, die plotseling uit een uitrit kwam. Enkele uren eerder raakte een 20-jarige bromfietser uit Den Haag gewond bij een aanrijding op de Stoeplaan. Een 61- jarige automobilist uit Wassenaar verleende hem bij het afslaan naar de Schouwweg geen voorrang. Beide bromfietsers werden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Inbraak in Voorschoten voorschoten Een giropas en een betaalkaart verdwenen giste ren bij een inbraak in een flatwoning aan de Beethovenlaan in Voorschoten. De dader kwam het huis binnen na het inslaan van een ruit van de voordeur. De inbraak moet zijn gepleegd tussen 08.00 en 19.00 uur. Creatieve zomermarkt in Warmond warmond Zeven kunstenaars uit de regio tonen komende za terdag hun werkstukken tijdens de creatieve zomermarkt op het dorpsplein bij de pomp in Warmond. Tot de exposanten beho ren onder anderen H. de Winter uit Warmond (figuurzaagwerk), A. van den Horn uit Rijnsburg (textielschilderen) en T. van Dru- nen uit Lisse (poppen en cadeau-artikelen van fimo-klei). De markt wordt gehouden van 11.00 tot 16.00 uur. Cursus badkamerzingen Voorschoten voorschoten Wie niet per se beschikt over zangtalent, maar wel plezier heeft in zingen, kan zich opgeven voor de cursus Badkamerzingen in Voorschoten. De lessen beginnen dinsdag 1 september om 13.00 uur in clubgebouw 'De Groene Kikker' aan het Frans Halsplantsoen. Opgeven kan bij Leonie van den Beu ken, Tsjaikovskilaan 5 in Voorschoten (telefoonnummer 071- 616475). Bouwput naast motel moet vannacht zijn dichtgegooid Het Voorschotense motel De Gouden Leeuw moet vannacht om 24.00 uur de illegaal gegraven bouwput naast het horecabedrijf hebben gedempt. Het ge meentebestuur heeft dit ul timatum gesteld omdat het grondwater de omliggende grond wegspoelt. Aan een eerder bevel om de put te dempen, gaf het concern tot nog toe geen gehoor. voorschoten liesbeth buitink De bouwput was gedolven voor de bouw van een nieuwe garage en parkeerkelder. De omvang van de werkzaamheden was echter zodanig, dat de gemeen te vermoedde dat Van der Valk het stuk grond ook wilde ge bruiken voor de uitbreiding van het motel. Omdat daar geen vergunning voor is afgegeven, legde Voorschoten de werk zaamheden stil. Het gapende gat achter het bedrijf liep in de weken daarna vol met grondwater, waardoor in de omgeving schade ontstaat. De omliggende grond kalft langzaam af en zelfs het straat werk spoelt langzaam maar ze ker weg. „En daarover rijden mensen die naar de bakker of de slijterij gaan", aldus gemeen tewoordvoerder K. Vink. „Bo vendien is de put gevaarlijk voor kinderen, zelfs al staat er een hek omheen." Vink heeft tot nog toe niet ge merkt dat het Van der Valk-con cern haast maakt met het dem pen van de bouwput. „Afgelo pen maandag hebben acht vrachtwagens zand in de put gegooid. Dat was echter nog geen vier procent van wat er nodig is om het gat dicht te krij gen. Daarna is er niets meer ge- De illegaal gegraven bouwput naast het motel is de afgelopen weken volgestroomd met water. beurd." Wanneer om midder nacht de bouwput nog altijd op de gemeente Voorschoten voor komen dat het motel nog vaker i klein meertje van 2,5 meter op eigen houtje gaat uitbreiden, diep lijkt, dempt de gemeente „Van der Valk bouwt i de put zelf. „Op kosten der Valk, natuurlijk." bouwt maar zonder vergunning. Hij lapt alles aan zijn laars en dat schaadt de verhouding met gemeente", aldus Vink. Hij be nadrukt dat het convenant een 'gunst van de gemeente' is aan Van der Valk, die zich eigenlijk gewoon aan de vergunningen zou moeten houden. „Het is de goedheid van de gemeente. Wij willen een totaaloverzicht van de plannen voor het motel, zo dat we die in goede banen kun nen leiden." De officiële vergunning voor de uitbreiding van het motel met 45 kamers laat naar ver wachting nog een jaar op zich FOTO JAN HOLVAST wachten. De fundering onder in de bouwput mag Van der Valk tot die tijd laten liggen. De uit breiding van de keuken gaat in de tussentijd gewoon door. Daarvoor had De Goüden Leeuw wel een vergunning ge kregen. Directeur M. van der Valk was vanmorgen niet bereikbaar voor 'De Schakel' lost zelf ruimtenood op leiderdorp liesbeth buitink De rooms-katholieke basis school De Schakel aan het Lei- derdorpse Van Alphenplein heeft de kleuterhal omgebouwd tot negende lokaal. Daarmee heeft de school het ruimtetekort zelf opgelost. De kleuterhal heeft extra ramen gekregen, evenals een schoolbord. „De oppervlakte van het lokaal is hetzelfde, alleen het plafond zit wat lager. Maar het is wel gezel lig", aldus directeur L. van Har te veld. De Schakel wilde graag een noodlokaal, maar dat verzoek werd door het ministerie van onderwijs afgewezen. „Het mi nisterie wil niet dat we extra lo kalen bij de school bouwen als er binnen twee kilometer nog lokalen vrij staan. Twee kilome ter omtrek: dat is zo'n beetje heel Leiderdorp. Daarbij houdt het ministerie geen rekening met drukke wegen die de kinde ren moeten oversteken", aldus Van Harteveld. De kinderen uit de extra (ne gende) groep kunnen door de interne verbouwing gewoon aan het Van Alphenplein les krijgen. Van Harteveld is blij met de oplossing. „Wanneer die kinderen in een lokaal verderop zouden zitten, geeft dat allerlei problemen. De weeksluiting, Sinterklaas- en kerstvieringen zouden dan veel meer tijd kos ten, omdat de kinderen eerst naar het hoofdgebouw moeten komen. Of je zou de kinderen van dat soort bijeenkomsten moeten uitsluiten, maar dat kan natuurlijk helemaal niet." De kleuterhal werd oorspron kelijk gebruikt als gymzaal voor de laagste groepen. De kleintjes kunnen nu echter in de sporthal Op Dreef terecht. „We hadden het negende lokaal ook wel in de grote hal kunnen maken, maar daar geven we al hand vaardigheid en houden we de weeksluiting." Franse jongeren op bezoek bij Leiderdorps centrum Sjelter leiderdorp» liesbeth buitink Het tafelvoetbalspel schudt on der de wilde rukken die vier jongeren eraan geven. Een leef tijdgenoot kijkt enigszins ver bijsterd naar de voor hem onbe kende taal in een Nederlands ochtendblad. Zeventien jonge ren uit het Franse dorpje Saint- Varent, bij Poitiers, doen mee aan een uitwisselingsprogram ma met het Leiderdorpse soci aal-cultureel centrum de Sjelter. Een maand geleden bezochten vijftien Leiderdorpse jongeren Saint-Varent, nu bevolken de Fransen het Sjelter-gebouw aan de Heemraadlaan. Met subsidie van het centrum voor internationale jongerenuit- wisselingen Exis is de uitwisse ling tussen Fransen en Neder landers tot stand gekomen. De jongeren verblijven bij gastge zinnen, waardoor ze tegen niet al te hoge kosten eikaars cultuur en gewoonten leren kennen. Communicatie gaat voorname lijk in het Engels. Andere ervaringen „Er is wel verschil tussen de jongeren uit Saint-Varent en die uit Leiderdorp", vindt Bruno Martin, die in het sociaal-cultu reel centrum La Vitrine in het Franse dorpje werkt. „Saint-Va rent is een agrarische gemeente met 2500 inwoners, terwijl Lei derdorp veel meer op de stad is georiënteerd. Daardoor hebben de jongeren andere ervaringen, maar hun interesses komen wel ongeveer overeen." Het optre den van de band die in Leider dorp een popworkshop deed, werd in Saint-Varent dan ook met enthousiasme begroet. „Onze jongeren houden vooral van de kroegen in Nederland", aldus begeleider Bruno Martin Ook de Sjelter en La Vitrine vertonen onderlinge verschillen. De Sjelter richt zich vooral op het kansarme gedeelte van Lei derdorp. Workshops en cursus- i die groepen weer baarder of kundiger maken, zo luidt de doelstelling. Martin: „Wij richten ons veel meer op klassieke cursussen. Schilderen met olieverf, aquarelleren, meer traditionele activiteiten. Ons doel is dynamiek te brengen in de agrarische gemeenschap van Saint-Varent. We willen de in woners zoveel mogelijk mobili seren." In Saint-Varent brachten de Leiderdorpers bezoekjes aan historische en culturele bezien- waardigheden. De Fransen gaan naar Amsterdam en Den Haag, maar bezoeken ook de Leider dorpse Heemtuin, zeilen op de Kaag en roeien door de Leidse grachten. Vandaag worden ze officieel ontvangen door burge meester A. Bruggeman. Als vorsten De Nederlanders en Fransen zijn vooral gecharmeerd van el- kaars horeca-gelegenheden. „We zijn in Saint-Varent echt als vorsten ontvangen", vertelt Sjelter-medewerker Paul van Oers. „Lekker lang tafelen tus sen de middag en dan 's avonds weer afspreken in een restau rantje. En dat alles overgoten met wijn." Martin: „Onze jon geren houden vooral van de kroegen in Nederland. In Saint- Varent hebben we maar vier bars en die gaan om twaalf uur dicht. Bovendien zijn ze lang niet zo gezellig als de Neder landse kroegen." De situatie in de coffeeshops in Nederland heeft de Franse jongeren wel verbaasd. „Soft drugs zijn hier veel meer een onderdeel van het gewone le ven", aldus Martin. „In Frank rijk wordt het natuurlijk ook wel gebruikt, maar daar gaat het veel meer verborgen." De Fransen blijven een week in Leiderdorp. Zaterdag keren ze terug naar Saint-Varent. den haag/hazerswoude/boskoop» Vanuitje achtertuin zo het bos instappen. Voor de Hazerswoude-Dorp zou dat vakantie-ideaal over een jaar of twintig weieens werkelijkheid kunnen zijn. Gewoon thuis nog wel. De provincie Zuid-Holland loopt al sinds 1988 rond met plannen voor een groot bos ten oosten van Zoetermeer. Eind vo rig jaar kwam de provincie met vijf varianten voor het bos. In middels blijken de 'noordelijke' varianten, waarbij het bos direct ten zuiden van Hazerswoude-Dorp komt te liggen, de hoogste ogen te gooien. Het 'Kembos' of 'Bentwoud' zoals de provincie het geplande bos gedoopt heeft, moet het Groene Hart afschermen van Zoe termeer en, meer naar het zuiden, Rotterdam. De provincie ziet het meest in een bos dat grenst aan Hazerswoude-Dorp omdat in deze variant het bos het meest compact is. Hierdoor zijn de kansen voor natuurontwikkeling het grootst. De andere ontwer pen gaan uit van een meer langgerekt bos tussen Rotterdam en de Hoogeveensweg tussen Benthuizen en Zoetermeer. In één van de noordelijke varianten komt de hele Hazers- woudse Droogmakerij, van de Westzijdeweg tot aan de Roemer, vol te staan met bos. In deze opzet komen ook Boskoop en Wad- dinxveen aan de rand van het bos te liggen. In de andere noor delijke optie ligt het bos wat meer naar het westen. Bij Hazers woude-Dorp wordt het bos begrenst door de provinciale weg en het Westeinde. Hier gaat het bos aan de westkant van de West zijdeweg nog een paar kilometer door. Sinds enkele maanden zitten Rijk, provincie en de betrokke nen gemeentes om de tafel om de precieze plek van het bos te bepalen. Over een jaar moet daarover een besluit vallen. Daarna is er vanaf 1995 geld beschikbaar voor de aankoop van de beno digde grond. In de vijftien a twintig jaren die'dan volgen moet alle grond worden aangekocht en moeten alle bomen worden geplant. De kosten van het bos worden voorlopig geraamd op 175 miljoen gulden. Boeren in en rond het geplande bos die hun grond willen ver kopen zijn vanaf 1995 van hart welkom bij de rijksoverheid. Die koopt ook gronden buiten het gebied aan, om die te kunnen rui len met boeren binnen het gebied. Daarnaast kan boeren een lap grond in de Flevopolders worden aangeboden in ruil voor hun land in het toekomstige bos. Onteigening van gronden is al leen mogelijk wanneer de betrokken gemeenten het bos opne men in hun bestemmingsplannen. Kort geding tussen exploitant recreatiegebied en restauranthouder den haag/voorschoten De verkoop van patat en snacks vormt de inzet van een hooglo pende ruzie tussen Vlietland bv, exploitant van het gelijknamige recreatiegebied, en de uitbaters van een restaurant bij de zeil boothaven in de plas.Beide partijen ontmoetten elkaar gis termorgen in kort geding voor de président van de Haagse rechtbank. Vlietland bv eiste daar dat de restauranthouders onmiddellijk stoppen met het verkopen van snacks via een raam in de keu ken van het houten restaurant. Volgens de advocaat van de ex ploitant, mr. J. Pit, is er nooit toestemming gegeven voor der gelijke activiteiten. Hij wees daarbij op een pachtovereen komst die tussen beide partijen is gesloten, waarin staat dat voor wijzigingen en aanbouw aan het restaurant eerst schrif telijke toestemming moet wor- De advocaat van de restau ranthouders. mr. P. van den Berg, merkte op dat het uitgifte loket voor snacks al sinds men senheugenis bij het gebouwtje aanwezig is. Ook af toen Vliet land bv het restaurant nog zelf exploiteerde. „Nadat het pavil joen twee jaar geleden door brand werd verwoest is er een nieuw gebouw neergezet, waar bij het snackloket en de keuken alleen op een andere plaats zijn terecht gekomen", aldus Van den Berg. Hij wees erop dat in de pachtovereenkomst ook ge sproken wordt over de verkoop van snacks. Vlietland bv dreigt naar eigen zeggen ernstig gedu peerd te raken omdat andere snackbarhouders in het gebied mogelijk hun contract op zou den kunnen zeggen. Bovendien valt er volgens mr. Pit een scha declaim van de provincie te ver wachten, aangezien die ook niet om toestemming is gevraagd. Vice-president mr. R. Port- heine van de Haagse rechtbank doet op 19 augustus uitspraak. Vijftig kilometer zeilen over plassen, meren, vaarten en slo ten. Zeilliefhebbers met een uithoudingsvermoger aterdag 12 septembei kunnen zaterdag 12 septeml de Kamer2 Zeilmarathon varen, dwars door het groene hart van Zuid-Holland. Trotse bezitters of dankbare gebruikers van een open boot met een strijkbare mast mogen met maximaal drie bemanningsleden meedingen naar de eerste prijs. De Kamer2 Zeilmarathon is een klassieke strijd van schip en bemanning tegen het water en de wind. Maar ook een strijd te gen obstakels als bruggen en smalle sloten, 's Morgens vroeg gaat de wedstrijd van start op de Dieperpoel van de Kager- plassen. Via de ringvaart, die langs verschillende routes be reikt kan worden, varen de zei lers naar de Westeinderplas. Daar moet een lus worden ge rond. Vervolgens voert de tocht langs Oude Wetering naar het Braassemermeer, de Wijde Aa en de Does. Als de zeilers hal verwege de Does rechtsaf rich ting Dwarswetering gaan, volgt het fysiek zwaarste gedeelte van de tocht. Hier moet zes keer de mast gestreken worden voor de vaste bruggen óver het water. Op deze punten komt het op teamwork aan. De zeilers mo gen hun boot hier met pedde len, bomen en jagen voortbe wegen. Ook bij windstilte en in smalle sloten zijn deze traditio nele methoden toegestaan. Het traject voert verder over de Zijl en 't Joppe naar War mond. Op de Leede moeten de zeilers weer een keuze maken voor de in hun ogen snelste route. De finish is op de Eij- merspoel van de Kagerplassen. Het snelste schip zal naar ver wachting zeven uur nodig heb ben om het parcours af te leg gen. De winnaars krijgen om 21.00 uur hun prijs uitgereikt in café Eijmershof. Daarna is het feest voor alle zeilers. Iedereen die over een open boot met strijkbare mast be schikt kan meedoen aan het zeilevenement. Er zijn vier klas sen: de valk, de 16-kwadraat, een vrouwenklassement en de open klasse. Voor de open klas se kunnen alle typen open bo ten inschrijven. Vóór de wed strijd is er op vrijdagavond een schippersmeeting op Kaagei land. Daar wordt de wedstrijd route doorgenomen en uitleg gelegeven over het reglement. Voor een inschrijvingsformulier kunnen deelnemers beien met Kamer2: telefoonnummer 015- 138774.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12