Leiden Regio Het 'kreng' trekt weer lange rijen Ik kan er gewoon niet tegen, tegen dat jatten Vlinders in de Van onderdoorgang tot kinderopvang DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1992 11 Victoria Amazonica bakt Hortus een poets Niemand wilde zijn geld terug, gisteravond in de Leidse Hortus Botanicus. Toch kreeg niet één van de ruim 1000 bezoekers de befaamde reuzewaterlelie Victoria Amazo nica in de bloei van de eerste avond te zien. Die was de vorige nacht al geweest, terwijl niemand erbij was. Zoals wel vaker zette 'het kreng', aldus kaschef A. Vogel, hem en de andere medewerkers op het verkeerde been. leiden wim koevoet vervolg van voorpagina Het personeel had daar gister avond veel meer de schurft over in dan het publiek. Dat trotseer- Zevende vrQaw Choq Magie Show. T/m 30 augustus. de wind en regen en weerstond de verleiding van de recht streekse uitzending van Feye- noord-PSV met liefde. De rij bleef geruime tijd lang omdat telkens groepen van slechts zes tig mensen de speciaal voor de reuzewaterlelie gebouwde kas binnen mochten. Per groep werden er 10 minuten uitge trokken. Vogels verhaal kreeg de handen van het enthousiaste publiek telkens op elkaar. Van leedvermaak over een plant die zijn verzorgers een poets bakt, is geen sprake. Het enthousias me komt veeleer voort uit de bewondering voor de natuur die lekker toch zijn eigen weg gaat, ongeacht de voortschrijdende wetenschap. De Victoria Amazonica uit Brazilië is het klapstuk van Hor tus Botanicus. Het publiek wordt vooral door de mysterie rondom de plant aangetrokken. Dat komt voort uit de nachtelij ke bloei, de zeer aparte wijze van bestuiven, de geur en de grote afmetingen van de geran de bladeren, zo'n twee meter in doorsnee. Het Leidse exemplaar deed dit jaar precies wat van hem werd verwacht, vertelt Vogel. Met vrij grote zekerheid werd dan ook aangekondigd dat woensdagavond de uren van de eerste bloei zouden zijn. De avond ervoor had menig Hor tus-medewerker snuivend rond het bassin gelopen. De plant kondigt die bloei namelijk aan met een doordringende ananas- geur, waarmee de voor bestui ving zorgdragende kevertjes worden verleid. Wat de kwekers ook roken, geen ananas. Vogel kreeg woensdagochtend, toen hij om 8.00 uur bij de plant arri veerde, een enorme aandrang om zijn hoed op te eten. Even hoopte hij op een flauwe grap met een spraytje van zijn colle ga maar niets daarvan: 'het kreng' bloeide dat het een lust was. Ultimatum /t Het Van der Valk-concern I JL moet vannacht om 24.00 uur de illegaal gegraven bouwput naast motel De Gouden Leeuw in Voor schoten hebben dichtgegooid EWR: geen borg, geen beroep... leiden Het regionale nutsbedrijf EWR heeft een van zijn beroeps schriften tegen de lozing van meststoffen door een Noord- wijkse bollenkweker bij een wa terwingebied de mist in zien gaan omdat het te laat een borgsom van 150 gulden had betaald. De Raad van State eist zo'n bedrag van iedereen die een beroepsprocedure aan spant. EWR had het geld voor 14 juli moeten betalen. De 150 gulden kwam echter precies op de 14de binnen. En dat is te laat. De Raad legde het be roepsschrift daarom meteen terzijde. R. Hagenaars, hoofd juridische zaken van EWR, zegt dat de fout is ontstaan door een misver stand. „Wij dachten dat de da tum telde waarop we het geld overmaakten." Zwemvierdaagse leiden De Leidse zwemverenigingen houden dit jaar voor de zeven tiende maal de zwem-avond- vierdaagse in de baden De Vliet en De Zijl. De vierdaagse begint maandag 24 augustus. Deelne mers kunnen voor zes gulden vier avonden naar keuze, 500 meter zwemmen, tussen 19.00 en 20.30 uur. Rondom de baden staan disco's, kapel en show band opgesteld. De volhouders krijgen een medaille. De Victoria-bloem die gisteren door ruim 1000 mensen werd bewonderd, had duidelijk haar beste tijd al gehad. foto henk bouwman Bij de eerste bloei is de bloem spierwit. Vervolgens zakt hij on der water om in de volgende avonduren roze/lichtpaars ge kleurd boven te komen drijven. Tegen de tijd dat deze krant wordt bezorgd is de bloem zo'n beetje zwart. Geen van de bezoekers heeft dus gisteravond de witte bloem van de Victoria Amazonia ge zien. De bloem een eindje ver derop was wel wit maar die be hoorde toe aan de Victoria cru- ciana uit Paraquay. Ook mooi, probeerde Vogel vooral zichzelf te troosten. „Trouwens, die ananasboom in de hoek is ook uniek." Het publiek neemt dat voor kennisgeving aan. Peter Labruyère blijft dieven achtervolgen Z'n humeur heeft er ondanks de schrik en een lelijke vlees wond in z'n borst niet onder geleden. De hele dag wordt hij gebeld door vrienden en ken nissen die willen weten of het goed met hem gaat en hoe het nou gebeurde. De 43-jarige Pe ter Labruyère, eigenaar van de zaak in leger-, dump- en rage artikelen aan de Haarlemmer straat staat ze lachend te woord. Eergisteren hield hij messteken over aan iets wat hij naar eigen zeggen niet laten kan, achter winkeldieven en vandalen op de Haarlemmer straat aan gaan: „En als er hier vannacht weer wat gebeurt, ga ik er weer achteraan. Ik kan er gewoon niet tegen, tegen dat jatten." „In voorgaande jaren sprong ik drie keer per week 's nachts uit bed als er hier weer ergens een ruit rinkelde. Ik had al hardop voorspeld dat het een keer fout moest gaan", aldus Labruyère. In enkele gevallen kon hij de dader vervolgens op het politiebureau aan de Lan- gegracht 'inleveren'. „En het viel het afgelopen jaar juist erg mee. Bijna iedereen heeft een rolluiken alarmsysteem", aldus de winkelier. Maar afgelopen zaterdag ging het mis. Goed mis. Zijn vrouw had overdag, met de hulp van twee passanten, nog een dief in de kraag gegrepen die 12 T- shirts in de dumpzaak achter over had gedrukt. Maar 's nachts kwam Labruyère twee Noordafrikanen tegen die op de Lange Mare in een sigarenzaak hadden ingebroken. Zijn impo sante gestalte maakte weinig indruk 00 de mannen. Ze gin gen hem met messen te lijf: „Het was dat ik met mijn mountain-bike nog van me af kon slaan anders had ik er nu misschien niet meer gezeten. Het was misschien ook beter geweest als ik er niet achteraan was gegaan. Maar ja, ik kan het niet laten", aldus de Leidenaar. Met vier steekwonden moest hij zich laten behandelen in het AZL. Enkele uren later kon hij al weer naar huis. Labruyère heeft zich de afge lopen jaren, telkens na een reeks van berichten over win keldiefstallen, meermalen openlijk uitgesproken voor de komst van een bewakings dienst op de Leidse 'kilometer koopplezier'. Dat plan werd, met name door de Leidse poli tiek, nooit serieus genomen. Maar onlangs besloten een aantal andere winkeliers om toch een experiment met be wakers te beginnen. Of hij het nu rustiger krijgt, is de vraag. Want de bewakers lopen niet 's nachts. „Ach, je moet voor de politie ook taken overlaten", zegt Labruyère cynisch. Aantal nieuwe studenten daalt leiden Het aantal eerstejaars dat zich bij de Leidse universiteit (RUL) heeft aangemeld voor studiejaar '92-'93 is kleiner dan in voorgaande ja ren. Vermoedelijk komen er rond de 3500 nieuwe, tijdelijke Leide- naars bij tegen 3786 in het afgelopen jaar. De landelijke daling is ook in Leiden merkbaar: „Al blijft het 'marktaandeel' van Leiden gelijk", aldus RUL-voorlichter Van Vliet. Het topjaar in Leiden was in 1990 toen het getal van 4000 werd overschreden. Gezien de demografische ontwikkeling in ons land het aantal kinderen neemt af wordt dat niet snel meer ge haald. „Hoe groot het aantal voor het komende jaar precies is, we ten we pas in december omdat dan de uiterlijke datum is wanneer de studenten hun collegegeld moeten overmaken. Ook aan de voorinschrijvingen vallen geen conclusies te verbinden. Traditio neel is er in de laatste maand voor het studiejaar nog een toeloop is van studenten die elders niet zijn geplaatst, met name economie studenten uit Rotterdam", aldus Van Vliet. Nacht dansen in Stadsgehoorzaal leiden 'The Electric Circus' is de naam van een dansfeest dat zaterdag 22 augustus wordt gehouden in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. Diverse bekende Dj's als Kosmo, Joost van Bel len, KCFunkaholic en Marque zijn 'stalmeesters' bij dit 'circus' dat van elf uur tot half zes duurt. Na twee uur wordt echter niemand meer toegelaten. De bijbehorende lichtshow van het elektrische circus heeft een ver mogen van 70.000 watt. Hoofd nummer is een optreden van de Engelse formatie Nomad. Na afloop van dit feest is er in discotheek Hotel de Ville tegen over de Stadsgehoorzaal een zo geheten 'afterparty'. Volgens de politieverordening mag de disco om zes uur weer open zijn en de organisatoren gaan van deze mogelijkheid gebruik maken. Kaarten kosten in de voorver koop 32,50 gulden, aan de zaal 40. BOUWPLANNEN? OP NAAR VAN OER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEOING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Homo-certificaat. gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE DOUWEN. «om ncr_ §03 rbvcvi Fabriek en showroom: De Lasso 60, Roelolarendsveefi, tel. 01713-15361 - tetetax 01713-15202 deceuninck 0 Twee ganzen doodgereden leiden* Twee ganzen zijn gisterochtend op de Witte Singel door auto's doodgereden. De dieren werden tegen acht uur levenloos aangetroffen op het wegdek. De reiniging heeft de kadavers op gehaald. Later op de dag meldde een man uit Alphen aan den Rijn zich bij de politie. Hij verklaarde dat hij omstreeks 6.50 uur voor een tegenligger had moeten uitwijken en bij die manoeuvre een gans geraakt. Ook die tegenligger botste tegen een van de vogels. Man sloopt winkelruit loden Een 23 jarige, Engelssprekende man is afgelopen nacht aangehouden op de Hooigracht nadat hij verschillende auto's had beschadigd en een winkelruit vernield. Bij zijn aanhouding, even voor een uur, zat de man onder het bloed en had wonden aan teen en hand. Hij had onder meer een ruit van een kleding zaak aan de Haarlemmerstraat ingeslagen en op de Oude Vest verschillende auto's beschadigd. Ook zei de man dat hij 'ie mand' in elkaar had geslagen. Over de motieven van de man tast de politie in het duister. Hiel-letsel na botsing leiden Een 7-jarige Leidse jongen is gistermiddag aan de hiel gewond geraakt bij de onderdoorgang aan de Milanenhorst. Een bestelwagen bestuurd dooreen 21-jarige Leidenaar reed daar richting Valkenhorst. De bestuurder minderde vaart omdat hij kinderen zag spélen. Uit de berm dook plotseling de jongen op die hard tegen het busje aanliep. Hij moest voor behandeling naar het AZL. Koornbrug tien weken dicht leiden De Koombrug tussen Botermarkt en Nieuwe Rijn wordt vanaf aanstaande maandag tien weken lang afgesloten. De hui dige keitjes worden opnieuw gelegd, maar dan in een 'bedje' van cement. De herbestrating heeft een reeks van (verkeers)maatre- gelen in de omgeving tot gevolg. De bevoorrading van de Nieu we Rijn kan alleen nog via 't Gangetje. Ook worden verderop de vijf invalidenparkeerplaatsen aan de Vismarkt opgeheven. In plaats daarvan komen drie gewone parkeerplaatsen bij de Koornbrugsteeg. Deze steeg krijgt een inrijverbod richting brug. De Breestraat mag overigens niet als ontsnappingsroute worden gebruikt. Marktkramen die normaal op woensdag en zaterdag op de brug staan, worden verplaatst naar de Aalmarkt. Tips voor schone GFT-container leiden* Huishoudens die in het bezit zijn van een bruine contai ner voor GFT-afval hebben, krijgen van de gemeente een papie ren zak om stankoverlast en ongedierte te verminderen. In totaal zijn er 18.000 zakken verspreid. Deze zakken gaan vergezeld met een brief waarin enkele tips staan hoe de stank van het compos- teringsproces kan worden verminderd. Enkele van deze tips zijn: hét in de schaduw zetten van de bak, vis- en vleesresten in pa pier verpakken en de deksel goed gesloten houden. Ook de pa pieren zak kan helpen. leiden Van onderdoorgang tot kinderopvang. Die metamorfose wacht de poort onder het flatge bouw aan de Milanenhorst in de Slaaghwijk. Deze verbouwing, waarvoor maandag het startsein wordt gegeven, is een onderdeel van de plannen tot verbetering voor Slaaghwijk en winkelcen trum De Kopermolen. Omwonenden klagen steen en been over de onderdoorgang. Er wordt dikwijls geürineerd of met verf gespoten. Bovendien wordt het wegenstelsel in de buurt in grijpend veranderd waardoor de poort geisoleerd komt te liggen en zijn functie verliest. „Dan wordt het helemaal een oncon troleerbaar donker gat". De woningbouwvereniging was tegen dichtmetselen omdat dan een vreemd gesitueerde blin de muur zou ontstaan. Eigenaar van de ruimte is die zelfdewoningbouwvereniging De Sleutels. Die verhuurt met in gang van 1993 de ruimte aan kindercentrum Merenwijk De Draaimolen. Dat wil aan buiten schoolse opvang gaan doen. Vol gens Monique Steenland, ad junct-directeur van de Centrale Organisatie Kinderopvang Leiden (COKL), komt er ruimte voor 18 kinderen. De mogelijkheid be staat dat er een eenkamerwoning bij het plan wordt betrokken, waar het personeel van de bui tenschoolse opvang zich even kan terugtrekken. Die woning wordt met het oog op de plannen al enige tijd leeg gehouden. Bij komend voordeel ervan is dat de nutsleidingen nu heel eenvoudig kunnen worden doorgetrokken naar de ruimte voor de kinderen. Bij De Sleutels wordt geen traan gelaten over het verlies van een woning. De eenkamerwoning is al jaren moeilijk te verhuren: de huurprijs is hoog, de ruimte be perkt. Door de afsluiting van de poort zal de Milanenhorst niet meer kunnen worden gebruikt als route naar de Kiekendiefhorst en en de Valkenhorst. De Milanenhorst zelf blijft bereikbaar vanaf de Us- selmeerlaan via de Kiekendief horst en vanaf de Ketelmeerlaan via de nieuwe ontsluitingsweg en de Valkenhorst. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11