Grote order uit Kenia voor Sera q Stand van Zaken Schuldeisers Air Holland krijgen 7 a 9 procent Eierboeren moeten inkrimpen Adviesbureaus onderwijs samen Resultaat Martinair onder druk het Ambacht WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1992 14 Concurrente crediteuren van de failliete charterluchtvaartmaat schappij Air Holland mogen op basis van de huidige stand van zaken een uitkering van 7 tot 9 procent van hun vorderingen van in totaal ƒ50 miljoen ver wachten. Indien enigszins mo gelijk zal het faillissement eind 1992 worden beëindigd met een akkoord. Dit heeft curator M. Papnevis meegedeeld. De activiteiten van.de oude Air Holland, die vorig jaar ten onder ging, worden inmiddels met twee vliegtuigen voortgezet door Air Holland Charter (AHC). Deze heeft inmiddels de nog aanwezige boordvoorraden van Air Holland gekocht. Daarbij deed zich een complicatie voor omdat de goederen zich bevon den bij Cuisinair die nog een aanzienlijke vordering op Air Holland heeft. Uit de opbrengst van de boordvoorraden van omstreeks een miljoen gulden wordt 60 procent uitbetaald aan Cuisinair en 40 procent aan Air Holland. Met AHC werd overeenstem ming bereikt over de overdracht van het overgrote deel van de inventaris van het kantoor te Badhoevedorp. De inventaris, voorraden en goodwill van het restaurant De Landings werden verkocht aan een van de ex-per- soneelsleden. De opbrengst van inventarisgoederen en van het hoofdkantoor wordt afgedragen aan de belastingdienst. De op brengst van de voorraden van De Landings komt de boedel Air Holland heeft nog aan zienlijke bedragen te vorderen van een groot aantal debiteu ren. Een belangrijk deel van de ze vorderingen is gecedeerd aan ABN Amro. Met de bank werd overeenstemming bereikt over de gemeenschappelijke incasso van alle uitstaande vorderingen 1,6 miljoen). Het verwachte actief wordt becijferd op 7,9 miljoen. Bij beëindiging van het faillisse ment stelt AHC 2 miljoen ter beschikking. Uit deze circa 10 miljoen worden eerst de prefe rente crediteuren met vorderin gen van 3,2 miljoen betaald alsmede de boedelschuld van 2,5 miljoen voldaan. De over blijvende middelen (een dikke 4 miljoen) worden dan over de concurrente crediteuren ver deeld. Onduidelijk is nog de finan ciële verhouding van Air Hol land met Air Aruba. Samen zet ten zij indertijd lijndiensten op tussen Amsterdam/Keulen en Aruba en Aruba/Newark. Deze lijndiensten werden gevlogen door vliegtuigen van Air Hol land op vergunningen van Air Aruba. Air Holland raakte na enkele succesvolle jaren in de proble men toen over het boekjaar 1990/91 ƒ41,7 miljoen werd verloren, waardoor het eigen vermogen tot 4,2 miljoen kromp. Na een aantal vergeefse pogingen werden tenslotte fi nanciers gevonden (de groep- Langendijk) die ƒ25 miljoen nieuw risicodragend kapitaal bijeenbrachten. Forse stijging faillissementen menten per halfjaar uitgespro ken. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het CBS, het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Zuid- Hoiland is de provincie waarin de meeste slachtoffers vielen: 520, tegen 469 in dezelfde pe riode vorig jaar. In het eerste halfjaar van 1992 zijn in Nederland 2315 faillisse menten uitgesproken. In verge lijking met dezelfde periode van vorig jaar is dat een stijging van twintig procent. Sinds 1985 wer den niet meer zoveel faillisse- Alphens bedrijf installeert computerprogramma's en systemen Vorige week vertrok de directeur met een medewerker van Sera naar Kenia. In het Oostafrikaanse land hoopt hij een begin te kunnen maken met de uitvoering van een contract dat zijn bedrijf vorige maand sloot: het één jaar oude en acht mensen grote Alphense automatiseringsbe drijf Sera gaat in Kenia voor vijftig bedrijven computer programma's en systemen installeren. van Olivetti werden gelegd door een oud-directeur van Daf. „Deze man deed daar ontwik kelingswerk en hij is een oude bekende van ons bedrijf," ver telt van Heusden. Het is overi gens niet de eerste keer dat het bedrijf aan het buitenland le vert. Momenteel zit een mede werker in Saoudi-Arabië om daar een project te begeleiden en volgende maand vertrekt ie mand naar het golfstaatje Du bai. Problemen met het zaken doen in andere culturen zijn de medewerkers van Sera tot nu toe nauwelijks tegengekomen, weet de buitendienst-medewer ker. „In Derde-Wereldlanden is de wetgeving vaak vreselijk flexibel. Ik bedoel daarmee niet dat men corrupt is, maar de wetten zijn in veel landen niet erg verfijnd. BTW bijvoorbeeld kent men haast nergens. In Saoedi-Arabië hebben we een klant die altijd cash betaald, op rekening leveren doet men daar niet." Miljoen Sera werd vorig jaar opgericht door M. van der Schoot, die sindsdien directeur is. Van der Schoot werkte enige jaren bij vrachtwagenbedrijf Hifa waar hij een softwarepakket ont wierp, omdat hij met het be staande materiaal niet tevreden was. In 1991 draaide het hele bedrijf op het door Van der Schoot ontworpen pakket, waarna hij voor zichzelf begon. De eerste klanten waren Hifa en haar dochterbedrijven, waar ERIC JAN WETERINGS Sera heeft het contract gesloten met Olivetti Equatorial, een on derdeel van de Italiaanse com puterfabrikant. De Keniase be drijven vallen onder het beheer van deze dochteronderneming. De firma's houden zich onder meer bezig met de produktie van vrachtwagens, de handel in elektronica en het bouwen van complete installaties voor de suikerverwerkende industrie. Problemen met de order van wege de moeilijke economische situatie in Kenia verwacht Se ra's buitendienst-medewerker R. van Heusden niet. „Het risico valt wel mee, je werkt met een gerenommeerd Europees be drijf. De eerste 100.000 gulden hebben we al binnen." Hoe groot de order uiteindelijk wordt kan Van Heusden nog niet zeggen. „Dat zal pas duide lijk worden als onze directeur van zijn bezoek terugkomt." Sera gaat in Kenia software installeren. „Daaraan bestaat in Kenia grote behoefte. Wij gaan daar een Engelstalige versie van het door ons zelf ontworpen systeem installeren. Dat sys teem heet overigens ook Sera, net als de onderneming." Het is de bedoeling om de ko mende tijd permanent twee mensen van het bedrijf in Kenia te hebben om het project te be geleiden. Hardware levert Sera de Kenianen niet. „Ze gebrui ken alleen hun eigen merk Oli vetti." De eerste contacten tussen Sera en de Keniase vestiging R. van Heusden (rechts op de foto): na via mond-tot-mond reclame ook andere orders werden bin nengehaald. Uit de cijfers van het enige tijd geleden afgesloten eerste boekjaar blijkt dat Sera een omzet behaalde van onge veer 2 miljoen. De grote winst in de software- brache zit voor Sera in de bege leiding, vertelt Van Heusden. .Mensen zijn lui, ze laten je voor het „We leveren zowel software als hardware en de begeleiding om met ons pakket te leren werken. We hebben een tijd lang zelfs softwarepakketten van zo'n 10.000 gulden gratis weggege ven, om dat geld in de begelei ding weer terug te verdienen. Dat werkte niet. Omdat het gra tis was dacht iedereen dat er een addertje onder het gras zat.". Een duidelijke strategie voor de komende jaren heeft het suc cesvolle bedrijf nog niet ontwik keld. „Een strijdplan of iets der gelijks, daar zijn we nog niet aan toe gekomen." Groei ziet Van Heusden vooral in de bege leiding van software-paketten. FOTO BEN DB BRUYN Ook nadat mensen met zo'n pakket hebben leren werken, blijft er vaak nog iets te verbete ren aan het programma. Dat hoeft voor medewerkers van Se ra* overigens niet altijd een on verdeeld genoegen te zijn. Van Heusden: „Mensen zijn lui, ze laten je voor het minste of ge ringste langskomen." „Ik ervaar tandarts als een beroep waarin je de hele dag mooie dingen maakt. Of het nou een vulling is, een kroon, of een gebit, het zijn allemaal kleine werkstukjes. Het leuke is dat ik steeds bezig ben problemen op te lossen, want niet één gebit is hetzelfde. Leuk is ook de afwisseling. Een hele dag gebitten maken of kiezen vul len lijkt me niks. Alles wat je doet als tandarts, de hele techniek, komt neer op passen, meten en vullen: tech nieken die je op grote schaal kunt gebruiken, passen wij op kleine schaal toe. Als je een gaatje vult, moet de kies zijn oorspronkelij ke vorm zoveel mogelijk terugkrijgen. De pas gevulde kies komt daardoor in een soort 'bekisting' zo noem ik het altjd maar en om er zeker van te zijn dat alles goed aansluit draai je die zo hard mogelijk aan. Dat is een onaangename, maar uiterst belangrijke handeling. De ontwikkelingen in het vak gaan de laatste jaren ontzettend snel. Vroeger ging bijvoorbeeld vulmateriaal 30 jaar mee, terw.jl ie nu kunststoffen hebt die na drie kwart jaar al zijn achterhaald. Een nadeel is dat de kos ten ontzettend toenemen, want de ontwikkelingskosten van die nieuwe middelen moeten er snel uit. Je hebt nu bijvoorbeeld vulmateriaal dat zich hecht op de kies. je kunt het als het ware 'inplakken'. Vroeger moest je een Sommige mensen denken dat ze door mechanisatie en arbeidsverdeling zijn verdwenen, maar ambachtslieden bestaan nog steeds en ze maken een breed scala aan produkten. Wat maakt hun arbeid zo bijzonder? Daarover vertellen ambachtslieden uit Leiden en omgeving in deze rubriek. Vandaag B.W.S. (Bernard) Odenkirchen (35), tandarts, gevestigd aan de Zoeterwoudse Singel in Leiden. „Je moet niet wachten tot je pijn krijgt." vulling inpersen en dan moest je vaak meer wegboren dan strikt noodzakelijk. Ik heb weinig problemen met patiënten denk ik, de meeste mensen die hier komen zijn gemotiveerd om hun gebit te laten onderhouden. Bij de spoedgevallen dienst kom je extreem angstige mensen tegen bij wie alles om pijn draait. Meestal weetje ze duidelijk te ma ken dat het zonder pijn kan, althans in 99 procent van de gevallen. Alles draait om een goede uitleg en veel ge duld. Vandaag bijvoorbeeld gaf ik iemand een verdoving in de zenuw. Dat is pijnlijk en het is zeer uitzonderlijk als dat nodig is. In zo'n geval moet je duidelijk uitleggen dat het alleen zó kan en niet anders. Het toedienen van een verdoving duurt nog geen seconde. Ik zeg vooraf tegen de mensen in de stoel dat ik tot 2 tel. Op het mo ment dat ik de 1 heb uitgesproken is het al gebeurd. Als tandarts ben je zelfstandig ondernemer en ie moet je behoorlijk in de schuld steken voor je een prak tijk kunt beginnen. Daar staat een goed inkomen te genover, dat is weer een van de aantrekkelijke kanten van dit vak. Helemaal alleen werken lijkt me niet leuk: ik zit hier in een groepspraktijk, waarin ik kan overleg gen met collega's en waarin ik met verschillende assis tentes werk. Niet iedere tandarts heeft een perfect gebit. Als ik in die stoel lig, vind ik dat ook vervelend. Dan word je er weer even goed op gewezen wat je de hele dag aan het doen bent met andere mensen." TEKST: ERIC JAN WETERINGS FOTO. H1ELCO KUIPERS Het bedrijfsresultaat van Marti nair over het lopende boekjaar staat zwaar onder druk als ge volg van de tarievenoorlog op de routes naar de Verenigde Staten. „Deze onvoorstelbare prijsgekte, afkomstig uit de VS, mag niet lang duren. Uiteinde lijk moet het gezond verstand de overhand krijgen. Martinair kan echter uit concurrentie- overw^gingen niet achterblij ven. Dat zet wel onze inkom sten onder druk." President-directeur Martin Schroder wilde tijdens een be drijfspresentatie op Schiphol geen concrete getallen noemen. „Maar een mooi resultaat als in 1991 (74 miljoen gulden exploi tatie-winst) zit er dit jaar niet in," aldus de baas van Marti nair. Schroder onthulde verder dat de KLM haar belang in Marti nair heeft uitgebreid van 29 tot 34 procent. Een aandeelhouder (een financiële instelling) heeft volgens Schroder haar belang aan de KLM verkocht. In de de KLM twee zetels heeft, is door de transactie geen wijzi ging in de machtsverhoudingen gekomen. De andere aandeel houders van Martinair zijn Ned- lloyd (49%) en de banken (17%). Schroder zei verder dat de luchtvaart zeer zware tijden te gemoet gaat, waarbij de concur rentie moordend zal zijn. On danks de verwachte winstdaling zal Martinair haar sterke expan sie onverminderd doorzetten. De luchtvaartmaatschappij wil dit jaar een omzet van een mil jard gulden behalen. Martinair claimt dit jaar een marktaandeel in het vliegvakan- tievervoer van 46 procent. Voor al de belangstelling voor be stemmingen in Turkije en Grie kenland is ten opzichte van vo rig jaar enorm gegroeid, terwijl traditionele bestemmingen als Spanje en de Canarische Eilan den zich goed handhaven. Ook het lange afstandsver voer naar het Caraibisch gebied en Florida zit enorm in de lift. Dit jaar vervoert Martinair zo'n 270.000 mensen naar verre va kantielanden. Daarbij is de nieuwe bestemming Cuba een onverwacht 'succes, aldus Schröder. De Nederlandse pluimveehouders moeten de produktie van eieren verlagen om een eind te maken aan de malaise in de legsector. Dat stelt het produktschap voor Pluimvee en Eieren (PPE) in Zeist. Volgens Leidse eierhandelaren heeft de Nederlandse pluimveehouder nog weinig te kla gen. De eierproducenten kampen sinds begin dit jaar met lage eierprijzen. De kostprijs van eieren ligt volgens het PPE op 1,80 gulden per kilogram, terwijl de opbrengstprijs gedaald is tot 1,50 gul- Él den. Een verbetering van de situatie is in de ogen het produktschap voorlopig niet te verwach- De voornaamste oorzaak ligt volgens het PPE in de ingestorte eier-export naar Duitsland, de be langrijkste afnemer van het Nederlandse ei. Door de gestegen produktie in de voormalige DDR zijn „Een beetje overdreven," noemt een woord voerder van de Leidse eierhandel Treur en Guli- ker de beweringen van het produktschap. „In de zomer zijn de prijzen altijd laag, ze trekken in middels al weer wat aan." Ook de kostprijs van 1,80 is volgens hem wat overdreven: „Een gul den vijftig is de echte kostprijs. Daar doet iedere pluimveehouder het voor. Ook bij eierhandel Warring is men niet onder de indruk van de cijfers van het PPE. „De legsec tor heeft drie goede jaren gehad. Iedereen gaat dan z'n hokken vol zetten, terwijl de consumptie nu wat terugloopt." Volgens de woordvoerder van Warring moet de markt 'gewoon uitzieken'. „Het probleem van de overcapaciteit speelt in de hele EG. Ik weet zeker dat de Nederlandse pluimvee houder de komende tijd wel overleeft. Die heeft na een paar vette jaren hele sterke benen." Zes instellingen op het gebied van studie- en beroepskeuze gaan per 1 januari 1993 fuseren. Het nieuwe Adviesbureau voor Opleiding en Beroep Rijnstreek (AOB) gaat werken voor alle scholen in de regio's Leiden, Alphen aan den Rijn en Gouda. In deze drie plaatsen komen re giokantoren waar de ruim 30 medewerkers worden gehuis vest. Het bureau gaat leerlingen adviseren van vrijwel alle schooltypen die na de lagere school komen. Alleen scholen voor hoger beroepsonderwijs en universiteiten vallen buiten het werkgebied van het AOB. Het nieuwe bureau is ontstaan uit een fusie van zes organisaties: de studie- en beroepskeuzebu reaus uit Leiden, Alphen aan den Rijn en Gouda, het Con tactcentrum Onderwijs Arbeid (COA) Zuid-Holland Noord en het Regionaal Orgaan voor het Leerlingwezen in Zuid-Holland Noord. De fusie werd opgelegd door de ministeries van onderwijs en sociale zaken, die de budgetten van de zes organisaties moeten betalen. De ministeries hopen door deze maatregel te voorko men dat het werk van de ver schillende instanties elkaar overlapt. Ook bezuinigingen zouden een reden voor de sa menvoeging zijn. De actviteiten van het AOB worden ook in de toekomst betaald door de twee ministeries. KLM breidt belang in chartermaatschappij uit

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14