Verzet zet felle strijd in en rond Kabul voort 'Noodtoestand in Kosovo volgende week opheffen' 'Joegoslavië' middelpunt bloeiende wapenhandel Buitenland Studenten op alles voorbereid 9MaastrichtIs dat niet een kaasje?' Zakenlui ontlopen Irak na bericht over executies Vuurgevecht tussen Kroatische 'broeders' VN-resolutie Bosnië: Stop direct met vechten DINSDAG 11 AUGUSTUS 1992 Agence France Pres se ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappeli|ke Persdienst Ind The Independent VN-team wil Somalia in vieren delen NAIROBI Rtr-AFP-AP Een groep deskundigen van de Verenigde Naties bestudeert in Somalia de mogelijkheid het door burgeroorlog en hongers nood geteisterde land in vier ge bieden te verdelen, waardoor de hulpverlening zal worden ver gemakkelijkt. Het VN-team bekijkt ook de mogelijkheid militaire waarne mers te stationeren in het Zuid westen van het land, aan de grens met Kenya. Dit gebied geldt als een van dé gevaarlijk ste in het land waar diverse krijgsherep elkaar naar het le ven staan, gesteund door leger tjes jonge soldaten. Londen verbiedt protestantse UDA De Britse regering heeft gisteren de grootste legale protestantse militie in Noord-Ierland verbo den. De „Ulster Defence Associ ation" (UDA) is buiten de wet geplaatst omdat de groepering direct betrokken is bij moord partijen in dit deel van het Vere nigd Koninkrijk. De UDA liet weten de strijd te zullen voort zetten. De paramilitaire groep wordt verantwoordelijk gehou den voor een derde van de meer dan 2.000 slachtoffers van de terreur van de afgelopen 23 jaar in Noord-Ierland. SEOUL* Gemaskerde radicale stu- de weer met kratten vol benzine- eerder op een aantal faculteiten denten zijn op de campus van de bommen. Ze denken de molotov- in de hoofdstad een einde maak- Yonsei-universteit in de Zuidko- cocktails nodig te hebben als zij te aan protestbijeenkomsten, reaanse hoofdstad Seoul druk in de oproerpolitie te lijf gaan die foto reuter tonychung Honderden doden bij offensief Afghaanse verzet Rivaliserende verzetsgroepen hebben vandaag hun strijd in de Afghaanse hoofdstad Kabul voortgezet. Regerings getrouwe troepen zijn er inmiddels in geslaagd de radica le verzetsgroep Hezb-i-lslami uit diverse wijken van de stad te verdrijven, zo meldt de Britse radiozender BBC. weest. Hezb-i-Islami vuurde in anderhalf uur tijd 650 raketten Honderden mensen zijn giste ren gedood of gewond geraakt bij het grootste offensief dat de verzetsgroep van Gulbuddin Hekmatyar tot nu toe tegen de hoofdstad Kabul heeft ingezet. De stad was de afgelopen dagen al het doelwit van beschietin gen, maar zo hevig als gisteren zijn de bombardementen vol gens diplomaten nog nooit ge- af. De verzetsgroep van Hekma tyar eist onder meer dat de Oez- beekse milities van generaal Dostam, die aan de zijde van de regeringstroepen vechten, uit de stad worden teruggetrokken. Dostam was een naaste mede werker van ex-president Naji- bullah. Het feit dat hij begin dit jaar overliep naar Najibullahs vijanden, versnelde de val van het regime. Hekmatyar weigert elke medewerking met de hui dige coalitieregering zolang de voormalige communist en Oez- beekse leider in de hoofdstad is. Het artillerievuur komt vanuit de heuvels net ten zuiden van de stad, waar de Hezb-i-Islami haar posities heeft. De gevech ten waren het hevigst sinds het verzet in april Kabul innam en het communistische bewind van president Najibullah tot af treden dwong. Honderden gewonden zoch ten gillend en schreeuwend van pijn hun toevlucht in een zie kenhuis, maar al het medisch personeel was al op de vlucht geslagen. Volgens een woord voerder van het Rode Kruis ster ven veel gewonden, omdat zie kenhuizen en Rode Kruis-ge- bouwen zijn gebombardeerd en operaties niet meer mogelijk zijn. Zondag werd de apotheek van het Rode Kruis door twee raketten verwoest. Daarbij den alle medicijnen vernietigd Verder kwamen honderden ra ketten neer op het vliegveld er de diplomatieke wijk van Kabul VN-secretaris-generaal Bout ros Ghali heeft de strijdende milities in Afghanistan opgeroe pen de wapens neer te leggen. Hij deed dit nadat zondag twee Afghaanse medewerkers van de VN tijdens een raketaanval op Kabul om het leven kwamen. De ecu is een vogel of een merk tandpasta, zo bestempel den enkele Britse vrouwen de Europese munteenheid op hun enquêteformulier. En Maas tricht is in de ogen van sommi gen in Groot-Brittannië een kaasje. De gebrekkige kennis over de Europese Gemeenschap op het eiland werd onderstreept door een opiniepeiling waar van de uitkomsten gisteren werden bekendgemaakt On geveer éénderde van de dui zend voor het Britse blad Wo man's Own ondervraagde vrouwen bleek niet te weten dat Groot-Brittannië lid is van de EG. Verder wist ongeveer de helft niet wat het verdrag van Maastricht over de politieke en monetaire unie van de EG in houdt Jacques Delors was ook al niet bekend bij alle onder vraagden. Veertig procent bleek niet te weten dat hij de functie van voorzitter van de Europese Commissie bekleedt. Veel vrouwen dachten bij zijn naam aan een parfum. Ande ren zagen in Jacques Delors een coureur, weer anderen een mode-ontwerper. Na berichten over een massale executie van zakenlieden in de Iraakse hoofdstad Bagh dad heeft president Saddam Hussein een afgezant naar Jordanië gestuurd die Iraakse zakenlieden er van moet overtuigen de handel met het vaderland te hervatten. Al bijna twee weken bereiken de Jordaan se hoofdstad Amman berichten dat in Baghdad op de aanklacht van woeker 42 prominente zakenlieden zijn geëxecuteerd en meer dan 500 zakenlieden gevangen ge nomen. Afgelopen week is de invoer van Irak praktisch tot stilstand gekomen. Ondermi nister van handel, Ahmed al-Zubeidi, pro beert de gemoederen onder de Iraakse han delaren in Jordanië tot bedaren te brengen. Maar twaalf van hen hebben al laten weten niet naar Irak terug te durven. De mensenrechtenorganisatie Amnesty International sprak zaterdag in een verkla ring haar zorg uit over de berichten. De or ganisatie beschikt over informatie dat 20 mensen waren geexecuteerd. Veertien daar van werden in de verklaring met naam ge noemd. Een reiziger uit Bagdad, die goed geïnfor meerd is over regeringsaangelegenheden, deed eind vorige week voor een kleine groep zakenlieden verslag over de dood van 42 handelaren in Bagdad. Volgens hem maakten zij deel uit van een groep van 48 die eind juli op het kantoor van Saddams halfbroer, minister van binnenlandse zaken Wathban Ibrahim al-Hassan, was bevolen om te horen hoe zij hun bedrijf moesten runnen. Premier Joegoslavië doet belofte na bezoek aan Albanië TIRANA »AFP-DPA-Rtr De Joegoslavische premier Milan Panic maakt vanaf vol gende week een einde aan de noodtoestand in Kosovo, de overwegend Albanese provincie in het zuiden van Servië. Dat heeft Panic vannacht gezegd in het vliegtuig dat hem van de Al banese hoofdstad Tirana naar Belgrado bracht. De premier van het restant van Joegoslavië (Servië en Mon tenegro) had gisteravond een onderhoud met zijn Albanese ambtgenoot Aleksander Meksi. Het was voor het eerst sinds 1948 dat een Joegoslavische re geringsleider een bezoek bracht aan Albanië. Panic deed zijn onthulling te- kingen tussen beide landen Bel grado met betrekking tot Koso vo aim vier wensen moet tege moetkomen: Opheffen van de noodtoe stand Terugtrekking van het Joego slavische leger Het zenden van 'neutrale het Franse persbureau AFP. Op de vraag of hij van plan was de al twee jaar durende noodtoe stand in Kosovo te beëindigen, antwoordde hij bevestigend. „Ja, ik maak er vanaf volgende week een einde aan", aldus Pa nic, die eraan toevoegde dat een dergelijk besluit onder zijn be voegdheid valt en niet onder die van het parlement. In Kosovo bestaat meer dan negentig pro cent van de bevolking uit Alba nezen. Die worden meedogen loos onderdrukt door Servië. Panic' bezoek aan Albanië leek gisteren overigens weinig resultaat te hebben opgeleverd. De Albanese premier Meksi gaf na het onderhoud met zijn Joe goslavische collega op een pers conferentie aan dat voor tot standkoming van betere betrek Het garanderen van het zelf- bestemmingsrecht voor de Al: baneSe bevolking. Panic verklaarde dat deze eisen voor Joegoslavië „onaanvaard baar" waren waarna waarne mers meenden te kunnen Con cluderen dat de besprekingen niets hadden opgeleverd. Het besluit van de Joegoslavi sche premier de noodtoestand op te heffen kan hem in Belgra do de nodige problemen ople veren met de Servische presi dent Slobodan Milosevic., Deze begon in 1986 een campagne om een einde te maken aan de autonomie die de Albanese pro vincie tot dan genoot. Milosevic riep in 1990 de noodtoestand uit en stuurde extra militairen naar Kosovo om het Albanese onafhankelijkheidsstreven de kop in te drukken. Panic beklemtoonde dat van een terugtrekking van het fede rale leger geen sprake kan zijn. Hij stelde dat de aanwezigheid van een sterke troepenmacht noodzakelijk is omdat anders een massaal bloedvergieten tus sen Serviërs en Albanezen briaf- wendbaar is. Buitenlandse waarnemers menen dat de ge spannen situatie in Kosovo bin nenkort tot uitbarsting zal ko- Voordat Panic Tirana aan deed, stemde hij in Athene in met eeri Grieks voorstel tot het houden van een conferentie over Kosovó waaraan ook verte genwoordigers van de Albane zen in de Servische provincie meedoen. Dit houdt in dat de Joegoslavische autoriteiten be reid zijn aan één tafel te gaan zitten met Ibrahim Rugova, de man die in mei bij door Belgra do verboden verkiezingen door de Albanese bevolking tot presi dent van Kosovo werd gekozen. Belgrado wil inzake Kosovo overigens niet verder gaan dan een bepaalde vorm van autono mie. „De besprekingen tussen de Joegoslavische autoriteiten en de Albanezen in Kosovo zul len een bepaalde vorm van au tonomie omvatten en geen on afhankelijkheid", zo verduide lijkte Panic' woordvoerder To- dor Olie. Tirana liet gisteren we ten de besprekingen te steunen als daarin de Albanezen in Kos ovo het recht op zelfbeschikking wordt gegeven. Servië heeft plannen om Ser vische vluchtelingen uit Bosnië- Hercegovina onder te brengen in Kosovo. Medewerkers het Rode Kruis bevestigden dat er plannen bestaan om 140.000 vluchtelingen uit Belgrado te brengen naar Kosovo. De komst van vluchtelingen kan bijdragen aan de spanning in Kosovo, maar volgens Servische woordvoerders is er geen ande re keuze. ZAGREB «TONV BARBER THE INDEPENDENT De Kroatische militaire cam pagne in Bosnië-Hercegovina werd gisteren in wanorde ge bracht toen door de Kroatische regering gesteunde troepen de hoogste Kroatische paramilitai re commandant in de republiek doodschoten. De moord onderstreepte de bijzonder gespannen situatie tussen rivaliserende Kroatische gewapende eenheden en ont aardde bijna in bloedblad. En dat alles terwijl de Kroaten sa men met de moslims een ge meenschappelijk front zouden moeten vormen tegen de Ser viërs in Bosnië. De vermoorde commandant was Balz Kraljevic, de leider van het Kroatische Verdedigingsle- ger in Bosnië (HOS), de machti ge paramilitaire vleugel van de neo-fascistische Kroatische Rechtspartij. De HOS heeft dui zenden gewapende ongeregelde manschappen in Bosnië-en is mening dat de hele repu bliek door Kroatië moet worden geannexeerd. Kraljevic werd vermoord tij dens een vuurgevecht met de Kroatische Verdedigingsraad (HVO), een in Bosnië gelegerde strijdmacht die werd opgericht met toestemming van de Kroatische regering onder lei ding van FranjoTudjman. De HVO maakt officieel deel uit van de moslim-Kroatische strijdmacht van Bosnië, maar in de praktijk heeft de HVO zich minder bezig gehouden met het bevechten van de Serviërs dan met het veroveren van een on afhankelijk Kroatisch gebied in het westen van Hercegovina, dat grenst aan de Kroatische Adriatische kust. Dit gebied staat bekend als Herceg-Bosna en maakt in bepaalde opzichten al deel uit van Kroatië. Er wap pert de Kroatische vlag en er is Kroatisch geld in omloop. De vijandigheden tussen de HVO en het HOS barstten zon dagmiddag los in het dorpje Krusevo bij Mostar, de hoofd stad van Hercegovina (en Her ceg-Bosna). Volgens de HVO weigerden twee HOS-voertui- gen te stoppen bij een controle post van de HVO en de militaire politie. In plaats daarvan open den de inzittenden het vuur, waarbij een luitenant van de politie omkwam en een van zijn kameraden ernstig werd ge wond. De HVO beantwoordde het vuur en schoot alle inzitten den, waaronder Kraljevic, dood. De plaatsvervangend leider van het HOS, Ante Djapic, riep HOS-eenheden op geen wraak te nemen en waarschuwde dat „de geschiedenis heeft aange toond dat broederstrijd het erg ste is dat Kroaten kan overko men". De Joegoslavische premier Panic werd gisteren in de Albanese hoofdstad Tirana verwelkomd door demon stranten die onafhankelijkheid eisten voor de overwegend door Albanezen bewoonde Servische provincie Ko sovo (Kosova in het Albanees). foto afp LONDEN» EDITH LEDERER Ondanks het vorig jaar november door de Verenigde Naties afgekon digde wapenembargo tegen het voor malige Joegoslavië worden de strij dende partijen daar ruimschoots van wapens voorzien. Het probleem daarbij is dat de groot ste wapenhandelaars geen regeringen of wapenproducenten zijn, maar schimmige „derden" die hun leveran ties het liefst geheim houden, zo me nen westerse militaire deskundigen. „Ook wanneer het mogelijk is de her komst van de wapens vast te stellen betekent dat niet dat de regeringen uit die bepaalde landen of de wapenprp- ducenten daar een rol speelden in de transacties", aldus Paul Beaver, uitge ver van Jane's Defense Weekly. Onder diegenen die ervan verdacht worden wapens te leveren aan de strij dende partijen in de Joegoslavische burgeroorlog bevinden zich volgens de deskundigen „elementen" uit de strijdkrachten van de voormalige Sov jetunie en de landen van het eveneens voormalige Warschaupact, de ver schillende milities in Libanon en de Italiaanse maffia. Joegoslavië zelf had een grotendeels zelfvoorzienende wapenindustrie, die door president Tito persoonlijk in het leven was geroepen omdat deze een Sovjet-interventie vreesde. In 1989- 1990 was Joegoslavië de twaalfde wa penexporteur in de wereld. De militai re industrie voor meer dan de helft gevestigd in Bosnië leverde negen tig procent van de militaire goederen aan het eigen volksleger. Maar door de burgeroorlog stropen nu Serviërs, Kroaten en Bosniërs de inter nationale markt af op zoek naar wa pens, ondanks het feit dat ze hiermee het VN-embargo schenden. „Iedereen krijgt een hele hoop uit een hele hoop plaatsen", zegt James Gow van het Centrum voor Defensie Studies van het Londense King's College. „Er be staat een grote zwarte markt in wa pens uit het ex-Warschaupact. Veel deals worden in Oostenrijk afgeslo ten", meent Gow. Volgens hem is veel van het wapentuig afkomstig uit de voormalige Sovjetu nie, Polen, Tschecho-Slowakije en de oude DDR, en vindt het zijn (smokkel- )weg naar Joegoslavië via landen als Oekraïne, Roemenië en Hongarije. „Andere ladingen komen via zeerou tes en via de Donau het land binnen", zegt Gow. Hij legt uit dat het door de langé Adri atische kustlijn zeer moeilijk is de smokkel over zee tegen te gaan. „En de autoriteiten in Roemenië en Hongarije namen het tot aan de ver scherping van het VN-embargo afgelo pen mei niet zo nauw met het toezien op de naleving ervan", aldus Gow. De regeringen uit de republieken die zijn ontstaan na het uiteenvallen van de Sovjetunie en de Oosteuropese lan den ontkennen het VN-embargo te schenden. Roemenië bood onlangs aan de handel via de Donau, de grens rivier tussen Roemenië en Servië, on der toezicht te stellen van internatio nale waarnemers. Paul Beaver van Jane's weet dat de Serviërs en de Kroaten veel beter zijn uitgerust dan de naar schatting 25.000 man aan moslim-troepen in Bosnië. De belofte van islamitische groeperin gen in Turkije en Iran om hun geloofs broeders wapens te leveren zijn (nog) niet ingelost, aldus Beaver. De Bosnische strijdkracht moet het stellen met anti-tankwapens, Kalasj- nikovs die buit zijn gemaakt op het Joegoslavische federale leger, een handvol mortieren en zwaar artillerie- geschut en ongeveer een half dozijn tanks. De Serviërs die Sarajevo en andere ste den in Bosnië belegeren beschikken over 300 tanks en zwaar geschut die het federale leger voor hen heeft ach tergelaten. De Kroatische zijde bleek bij het uitroepen van de onafhanke lijkheid vorig jaar militair niet goed voorbereid, maar volgens Beaver had men najaar 1991 zo n 300 miljoen dol lar bijeengesprokkeld van Kroaten in de Verenigde Staten en andere landen om wapens aan te schaffen. Het federale leger heeft in 1991 op grote schaal materiaal van het ex-Sov jet-leger geïmporteerd, aldus Gow. Dit liep echter niet noodzakelijk via de of ficiële kanalen. Eind vorig jaar richtten „elementen van de voormalige Sovjet strijdkrachten" een soort privé-be- drijfjes op om handel te drijven met zwarte-markthandelaren die de wa pens via Roemenië naar de Serviërs doorsluisden. Toch vonden er ook wa pens hun weg naar de Kroaten en moslims, aldus Gow. In de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komen mor gen twee resoluties in stem ming die betrekking hebben op de situatie in Joegoslavië en Bosnië-Hercegovina. De eerste resolutie staat het gebruik toe van militaire mid delen om de humanitaire hulp verlening aan Bosnië te verge makkelijken. In de tweede vraagt de Veiligheidsraad onbe lemmerde toegang voor huma nitaire organisaties in gevan genkampen in het voormalige Joegoslavië. De sleutelpassage in de eerste resolutie „roept die staten op nationaal of via regionale orga nisaties alle noodzakelijke maatregelen te nemen die, in samenwerking met de VN lei den tot de levering van humani taire steun aan Sarajevo en an dere delen in Bosnië-Hercego- vina waar hulp nodig is". De eerste resolutie bevat te vens een oproep dat het Rode Kruis en andere hulporganisa ties onbelemmerd toegang moeten krijgen tot de gevan genkampen zodat gevangenen medische verzorging en voedsel krijgen. De strijdende partijen in Bos nië worden gemaand alle ge vechtshandelingen onmiddellijk te staken. Daarnaast worden de landen die deelnemen aan di recte uitvoering van de resolu ties gevraagd hun bevindingen geregeld te rapporteren aan VN- secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali. Deze kan dan in dien nodig verdere stappen on dernemen om ervoor te zorgen dat de humanitaire hulp op die plekken komt waar zij nodig is. In de resolutie waarin wordt ingegaan op de gevangenkam pen worden de betrokken par tijen in het conflict erop gewe zen dat zij gebonden zijn aan de bepalingen van het internatio naal humanitair recht en de Ge- neefse Conventies van 1949 in het bijzonder. Deze vier con venties bevatten internationaal aanvaarde gedragsregels hoe krijgsgevangen dienen te wor den behandeld, de burgerbevol king beschermd en gewonden verzorgd. De ontwerptekst waarschuwt de partijen dat ieder die de be palingen van de Geneefse Con venties schendt „individueel verantwoordelijk" wordt gesteld voor die schendingen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4