Minima in 1992 minder achteruit XTC-zaak blijft steken in juridisch steekspel Binnenland OR HEMA wil bonden buiten reorganisatie Op zoek naar restanten inboedel Politie-inflltranten krijgen tik op vingers Boeken, boeken, boeken klaar op i januari Jongen vermoordde ex 'omdat ze hem achterna liep' DINSDAG 11 AUGUSTUS 1992 31 Bommelding legt station Tilburg stil Tilburg Het treinverkeer van en naar Tilburg heeft gisteravond anderhalf uur stil gelegen, nadat een onbekende telefonisch had gemeld dat er een bom op het station van de Brabantse stad zou liggen. De man zei te spreken namens de actiegroep RaRa, eer der verantwoordelijk voor de Makro-branden en de bomaansla gen op het huis van staatssecretaris Kosto (justitie) en het minis terie van binnenlandse zaken. Het station en het naastgelegen busstation werden ontruimd, maar bomverkenners vonden niets. Rijkspolitieman van fraude verdacht kaatsheuvel Een 39-jarige wachtmeester van de rijkspolitie uit Kaatsheuvel heeft gisteren tegenover de rijksrecherche bekend dat hij verzekeringsfraude heeft gepleegd. Hij was eerder op de dag aangehouden. Tegen de wachtmeester, die sinds 18 juni sa men met twee andere politiemensen was geschorst wegens dis ciplinair onderzoek naar een optreden tegen collega's, wordt een strafrechtelijk onderzoek ingesteld. Hij is in verzekering ge steld. De fraude staat overigens los van de zaak waarvoor de n was geschorst. Oud-gouverneur Van Baal overleden Tuinders willen VVD-kamerlid niet WD-kamerlid Robin Linscho- ten (35) blijkt te bekend om op eigen houtje onderzoek te doen haar zwart en illegaal werk in de tuinbouw. Twee keer probeerde Linschoten bij tuinders in Flevoland een baantje te krijgen om zo een beeld te krijgen van de omvang van illegaal werk in deze bedrijfstak, maar evenzo- vele keren werd hij herkend en afgewezen. Het kamerlid zei gisteren de afwijzingen niet direct in ver band te willen brengen met de aanwezigheid van illegale werk nemers bij de twee tuinders. „Maar waarom zij zo'n water vrees hebben om mij een paar weken mee te laten draaien weet ik ook niet". Het met veel bombarie aangekondigde proces tegen negen verdachten in de grootste XTC-zaak en één van de grootste drugszaken aller tijden is gisteren op de eerste dag verzand in een steekspel over juridische de tails. De zaak tegen een 45-jarige hoofdverdachte werd na lang delibereren en een schorsing verdaagd naar november. De rechtbank verklaarde verder de dag vaarding van een 33-jarige Belg nietig, omdat deze op een verkeerd adres was bezorgd. De verdachten hebben hun mond nog niet open ge daan. Hun verdedigers confronteerden de rechtbank met een groot pakket verweren, waaruit had moeten voortvloeien dat de officier van justitie in elk geval in een aantal zaken niet ontvankelijk zou worden ver klaard. De rechtbank verwierp echter alle verweren. Wel mogen de advocaten alsnog met een Brit praten, die zeer belastende verklaringen voor de verdachten heeft afgelegd. Zijn verklaringen werden op het laatste moment door de officier aan het dossier toegevoegd, iets waarover de raadslieden zich zeer verbolgen toon den. Volgens de aanklacht heeft de bende XTC-pillen ter waarde van zo'n 300 miljoen gulden gefabriceerd, vooral voor de Britse markt. De bende werd op 14 fe bruari opgerold tijdens een massale actie van 200 poli tiemensen. In elf gemeenten in de Randstad werden op 31 adressen invallen gedaan. In Dirksland (ge meente Rockanje) had de politie vier opleggers nodig om de chemicaliën voor de produktie van de drugs af te kunnen voeren. In Vlaardingen werd een kort tevo ren ontmanteld laboratium aangetroffen. Achtergeble ven afvalstoffen wezen erop dat daar XTC- en amfeta- minepillen (beide pepmiddelen) waren geproduceerd. In een opslagplaats in Amsterdam werden circa 2,5 miljoen pillen gevonden en 480 kilo grondstof voor nog eens zo'n hoeveelheid. Op diverse adressen werd in totaal ongeveer 15 miljoen gulden aangetroffen. Daarnaast vond de politie een hoeveelheid pens (waaronder vier pistoolmitrailleurs) en werden acht dure auto's in beslag genomen. De zaak kreeg eind juni een onverwachte wending, toen een 45-jarige hoofdverdachte met hulp van bui tenaf uit de Bijlmerbajes wist te ontkomen. Twee handlangers zetten het gevangenispersoneel op het verkeerde been door zich uit te geven voor politie agenten, die de verdachte naar een Amsterdams poli tiebureau moesten transporteren voor nader verhoor. De man is nog steeds voortvluchting, evenals een 33- jarige Belg die na een schorsing uit de voorlopige hechtenis niet terugkeerde naar het huis van bewa ring. De vermoedelijke baas van de bende wordt verde digd door advocaat Doedens, die 28 getuigen wil ho ren. Onder hen acht PTT-werknemers en een ontsla gen PTT'er. De laatste is de mah die de 45-jarige ver dachte heeft laten weten dat zijn telefoon vaak illegaal door de politie is afgetapt. doorn Professor Jan van Baal, oud-kamerlid voor de ARP en de laatste gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, is zondag overleden in zijn woonplaats Doorn. Hij werd 82 jaar oud. Van Baal vervulde tal van bestuurlijke en onderwijsfuncties. Van 1934 tot 1949 werkte hij voor het binnenlands bestuur Neder lands Indië. Tijdens de oorlogsjaren was hij in Japanse gevan genschap. Van 1953 tot 1958 was hij gouverneur van Nieuw- Guinea. Terug in Nederland bekleedde Van Baal nog tal van pu blieke functies, onder meer die van directeur van de afdeling an tropologie van het Koninklijk Instituut voor de Tropen en Ne derlands vertegenwoordiger bij vergaderingen van Unesco, de wetenschappelijke raad van de Verenigde Naties. Invoering vaarbeiasting uitgesteld nieuwegein De invoering van de vaarbeiasting op pleziervaartui gen is met een jaar uitgesteld. De Raad van State heeft zoveel aanmerkingen op het wetsontwerp dat het ministerie van finan ciën een jaar nodig heeft om alle op- en aanmerkingen in het wetsontwerp te verwerken. Dat heeft minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat gezegd. Binnenkort krijgt staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën 63.845 handtekeningen aangebo den. Die zijn door een actiecomité tegen de vaarbeiasting inge zameld. Verkeer en Waterstaat zegt de opbrengst van de vaarbe iasting nodig te hebben voor het onderhoud van de waterwegen. De centrale ondernemingsraad (COR) van de HEMA heeft giste ren geëist dat de vakbonden verdwijnen uit de stichting die de reorganisatie op het hoofd kantoor moet regelen. „Een vol slagen verrassing", aldus FNV- bestuurder Steijaert gisteren tij dens de behandeling van het kort geding. De stichting HEMA Transfer gaat het sociaal plan van de HE MA uitvoeren. In totaal moeten er op het hoofdkantoor van de HEMA ruim 150 van de 600 functies verdwijnen. De COR betoogde gisteren dat hij drie van de zes bestuursleden mag leveren. Die drie plaatsen wor den nu ingenomen door de vak bonden FNV, CNV en VHP. „De COR heeft altijd da indruk ge wekt het hier mee eens te zijn", zei raadsman Goslings gisteren namens de HEMA-directie. Volgens Steijaert zijn er bin nen de COR „kennelijk indivi duele belangen boven komen drijven. In de stichting kunnen COR-leden over hun eigen toe komst beslissen". Vakbonden zijn meestal ruim vertegenwoordigd in de onder nemingsraad. De COR van de HEMA behartigt echter de be langen van de 600 personeelsle den op het hoofdkantoor. Daar werken voornamelijk hoofd-in- kopers, inkopers en afdelings chefs, waarvan een groot deel geen lid is van een bond. De stichting begint op 14 augustus met haar werk. Een dag eerder doet de president van de Am sterdamse rechtbankuitspraak. Opening in 'koopkrachtprobleem De minima gaan er volgend jaar minder op achteruit, en de hogere inkomens wat minder op vooruit dan eerder was voorzien. Met die uitkomsten van een nieuwe bere kening heeft het Centraal Planbureau (CPB) veel kou rond het inkomensplaatje voor volgend jaar uit lucht ge haald. Deze week hervat het kabinet de besprekingen over de begroting voor volgend jaar. Eind april meldde het CPB dat de laagste inkomens er volgend jaar één procent in koopkracht op achteruit zou gaan, terwijl een werknemer met 90.000 gul den bruto er 1,5 procent op vooruit zou gaan. Het CDA kon daar wel mee leven, voor de PvdA was het echter onaan vaardbaar. Het kabinet besloot daarop de koopkrachtvermin dering voor uitkeringstrekkers en minimumloners zoveel mo gelijk te beperken. Uit nieuw CPB-cijferwerk blijkt nu dat die inkomensach teruitgang enkele tienden van procenten lager is dan werd voorzien, terwijl de hogere in komens er minder op vooruit gaan dan eerder werd verwacht. De kans dat het kabinet nu uit het koopkrachtprobleem komt is daardoor flink toegenomen, al zullen er volgens ingewijden nog wel stevige onderhandelin gen nodig zijn. Eind april besloot het kabinet in principe al tot onder meer de volgende maatregelen: Uitkeringen en minimumloon gaan op 1 januari 1993 met 2 procent omhoog De belastingtarieven worden voor ten hoogste twee procent inflatie gecorrigeerd De BTW gaat met een procent omlaag Het laagste belastingtarief (38,55 procent voor inkomens tot 42.966 gulden bruto, exclu sief belastingvrije som) gaat in 1993 niet omhoog De belastingvrije som (het deel van het inkomen waarover geen belasting wordt betaald) gaat op 1 januari 1993 met min stens 230 gulden omhoog Indien mogelijk gaan sociale premies omlaag Ambtenaren en trendvolgers zien hun salaris toenemen met de inflatie (geraamd op 3,5 pro cent). Jsi <?RP?Thl>IZEN-l£lPSCHENPftM Een buurtbewoner zoekt tus sen de puinhopen van een afgebrande boerderij in Grosthuizen bij Hoorn naar waardevolle bezittingen van de bejaarde bewoonster. De boerderij brandde zondag nacht af, nadat de bliksem in het dak was geslagen. Het noodweer heeft verder voor al agrarische bedrijven in Nederland en België voor miljoenen guldens schade bezorgd. Bij Hagelunie Ver zekeringen in Leidschendam zijn ruim 350 schademeldin- gen binnengekomen. Het betreft vooral hagelschade aan gewassen en schade door blikseminslag en wind hozen op glastuinbouwbe drijven. De grootste schade aan gewassen werd aange richt in Noord-Limburg. Ook België kreeg het zwaar te verduren, vooral het glas tuinbouwgebied ten oosten van Antwerpen. Uit België zijn 130 schadeclaims bin nengekomen bij de Hage lunie. foto anp hanssteinmeier De Amsterdamse rechtbank hééft gisteren een flinke tik uitgedeeld op de vingers van een pseudokoopteam dat betrokken was bij de aanhouding van twee ex-politiemensen die 100 kilo hasj uit het politiebureau Raampoort stalen en vervolgens verkoch ten. Politie en justitie zouden processen- verbaal hebben achtergehouden. Die moe ten nu alsnog boven tafel komen. Het pro ces tegen de inmiddels ontslagen politie mensen werd gisteren voor de tweede keer dit jaar aangehouden. Bij pseudokoop infiltreren politiemensen in criminele milieus om misdaden vooral de handel in drugs aan te pakken. Vol gens de advocaten werkten de pseudoko- pers in dit geval met blanco volmachten, wat betekent dat ze 'ondergedoken' waren zonder een concrete zaak voor ogen. Vol gens de advocaten zitten daarom van lang niet alle acties processen-verbaal in het str afdossier. De rechtbank gaf daarop het Openbaar Ministerie nog één kans ervoor te zorgen dat de ontbrekende processen verbaal in het dossier gestopt worden. Achtergrond daarbij is dat de rechtbank zonder die stuk ken niet kan controleren of het optreden van de pseudokopers wel correct was. Het onderzoek tegen de twee politiemen sen volgde na aanhoudende verhalen over corruptie binnen het Amsterdamse politie korps. Volgens de advocaten van de twee verdachten worden de inmiddels ontslagen politiemannen echter als kop van Jut ge bruikt. De rechtszaak wordt 1 oktober voortge zet. alkmaar Het zijn weer toptijden voor het Studiekboeken Centrum in Alkmaar. Met man en macht wor den de huizenhoog opgestapelde schoolboeken verzameld, verpakt en naar de boekhandels gestuurd om scholieren en studenten tijdig te voorzien van leesvoer voor het komende jaar. foto dijkstra ruud nijpjes Dode peuter werd misbruikt door oppassen echt»anp De 21-jarige man uit Echt en zijn 20-jarige vriendin, die vori ge week werden aangehouden wegens de dood van een peuter die aan de zorgen van de man was toevertrouwd, worden er nu beiden van verdacht het tweejarige jongetje eerst seksu eel te hebben misbruikt voordat de man het kind doodde. Tot nu toe ging de politie er van uit dat de man de peuter ernstig had mishandeld en dat de vrouw ontucht met het kind had gepleegd. Bij verder onder zoek zijn evenwel nieuwe feiten aan het licht gekomen die de verdenking wettigen dat beiden zich hebben schuldig gemaakt aan doodslagen aan ontucht. De peuter overleed een week geleden in het ziekenhuis te Sit- tard. Hij was zondag 26 juli door zijn ouders voor de duur van hun vakantie aan het twee tal uit Echt toevertrouwd. De man had aangeboden op het jongetje te passen. Over het motief is nog weinig of niets be kend. Zoek naar een psychiater en verdien 10 mille zuidlaren anp Het personeel van het psychia trisch ziekenhuis Dennenoord In Zuidlaren kan 10.000 gul den verdienen door een psy chiater voor het ziekenhuis te werven. Dennenoord wordt al jaren geconfronteerd het te kort aan psychiaters in Neder land, net als soortgelijke in stellingen. Daardoor is er vrij wel permanent sprake van va catures. De directie heeft nu besloten een premie uit te loven omdat adverteren niets oplevert. Vol gens algemeen-directeur Hoe venaar heeft het personeel po sitief gereageerd. Werkt de bo nus, dan is het ziekenhuis aan merkelijk goedkoper uit dan met het plaatsen van adverten ties of het inschakelen van een wervingsbureau. Goedkoop paspoortOfficier van justitie eist zes jaar en TBS Drenthe zucht onder droogte den haag anp De gemeentelijke identiteitskaart kan op 1 januari worden ingevoerd. Volgens de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) zouden gemeenten 30,50 gulden voor de kaart mogen vragen. Het kabinet moet nog definitief beslui ten of de kaart als reisdocument binnen Europa gebruikt kan worden, maar is daar in principe toe bereid. Als dat ge beurt, loopt de aanschaf van een pas poort waarschijnlijk terug omdat de ge meentelijke kaart minder dan de helft kost. De nieuwe kaart ziet'er in alle gemeen ten hetzelfde uit en wordt geaccepteerd als identificatiemiddel als alternatief voor rijbewijs en paspoort. rotterdam anp Drie weken liep de 18-jarige jongeman rond met de gedachte om zijn even oude ex-vriendin van het leven te beroven. In de nacht van 8 op 9 mei voerde hij zijn plan uit. Na een bezoek aan een disco theek sprak hij met haar af in het Von delpark in zijn woonplaats Maassluis. Eerder die dag had hij'een touw van een vlaggemast losgesneden en klaar ge legd. Na met het meisje de liefde te heb ben bedreven, rukte hij de ceintuur uit haar rokje en legde die om haar hals. Het door alcohol bedwelmde meisje bood weinig weerstand toen hij de riem aan trok. Vervolgens bond hij haar handen en voeten met het klaargelegde touw vast en gooide hij haar in de vijver van het park. Een afschuwelijke zaak die het leven van twee jonge mensen heeft verwoest, zo constateerde gisteren officier van jus titie Wittop Koning voor de Rotterdamse rechtbank. Hij eiste wegens moord met voorbedachten rade zes jaar gevangenis straf en TBS. De jongeman hoorde de eis volkomen onbewogen aah. Ook op vra gen van de rechtbank hoe hij tot zijn daad was gekomen antwoordde hij zon der enige zichtbare emotie. „Het was stom. Ik had het niet zo ver moeten laten komen." Na een relatie van enkele maanden maakte hij vorig jaar zomer de verkering uit, omdat zijn vriendin „te veel aan hem hing". Met zijn nieuwe vriendin ging het beter, maar de jongeman kon zijn ex niet vergeten. Hij ontmoette haar regelmatig in de disco en bleef een seksuele relatie met haar onderhouden. „Ze liep me overal achterna", vertelde hij gisteren. Die tegenstrijdige gevoelens, waarmee hij niet kon omgaan, hebben volgens de psychiater en psycholoog die hem heb ben onderzocht geleid tot de dramati sche ontknoping. Hij werd agressief door het gevoel dat hij achterna werd gelopen zonder dat hij daar iets aan kon doen. Op het moment van het misdrijf was hij volgens de deskundigen verminderd toe rekeningsvatbaar. De kans op herhaling in een soortgelijke situatie wordt vrij groot geacht. Daarom moet de verdachte volgens hen langdurig worden behan deld. Volgens zijn advocate had de jongen die avond besloten het meisje niet te do den. Pas toen ze opmerkingen maakte over zijn moeder en dreigde zijn nieuwe vriendin te vertellen over hun relatie, ontstond een ruzie die bij de jongeman de stoppen deden doorslaan. De raads vrouw bepleitte TBS zonder gevangenis straf. Uitspraak op 24 augustus. Drenthe zucht onder een recorddroogte. Vorige week al besloot het provinciebe stuur tot een totaal aftap- verbod vanuit het Oranje kanaal en gisteren besloot het dat de waterschappen een kwart minder water uit het Hoogeveensekanaal mogen halen. Een paar wa terschappen hebben in middels al een beperkt be- regeningsverbod in hun ge bieden ingesteld. Door de droogte van de afgelopen maanden daalt de grondwaterstand op het Drentse plateau een centi meter per dag. Sinds in de jaren '50 de grondwater stand wordt gemeten, is die nog niet zo laag geweest. Omdat de laagste sei zoensstand gewoonlijk be gin september gemeten wordt, wordt verwacht dat het peil nog verder zal da len. Daarbij wordt gevreesd voor verdrogingsverschijn- selen in natuurgebieden zoals heiden en vennen. Ook het noodweer in de nacht van zondag op maandag is het oosten voorbij gegaan. Terwijl er in het westen op veel plaat sen 30 millimeter of meer regen viel, kwam Drenthe nog niet eens tot één milli-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3