Leidsch Dagblad Fokker schrapt honderden banen Brand verwoest THB-hal Lisse 11 Miljoenen geëist van verdachte in cokezaak Onderzoek naar 'dramatische' daling garnalenstand Natuurfonds wil neushoorns onthoornen DINSDAG 11 AUGUSTUS 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39926 LOSSE NUAAMERS j 1,50 Boksen Taalles in koffiehuis: „Weetje wat het Concours Kersverse winnaar van Andriessen woord Delibas in het Turks Concours, Jaco van Leeu- betekent? Dat betekent 'gekke kop'. wen, krijgt maar weinig kansen zich te bewijzen. Extra voetbalpagina /t De competitie van I Z het betaalde voet bal begint zaterdag. Van daag de eerste van een se rie extra pagina's. Officier acht maximumstraf onvoldoende aalsmeer* Een horde fotografen verdrong zich gistermiddag na terugkomst van de Nederlandse olympische ploeg voor Ellen van Langen. De winnares van de 800 meter in Barcelona was in de tv-studio's van Joop van der Ende in Aalsmeer opnieuw het mid delpunt. De Oranje-afvaardiging werd ver welkomd door familieleden en bekenden, die uren hadden gewacht op de met vertra ging teruggekeerde sportlieden. Ellen van Langen en volleyballer Ron Zwerver werden na de ontvangst in Aals meer ook nog geëerd met de sportmedaille van de stad Amsterdam. De 'Mokumse' Barcelona-gangers kregen de 'plak' tijdens een publieke huldiging op het bordes van het Amsterdamse stadhuis uit handen van loco-burgemeester Frank de Grave. foto united photos de boer poppe de boer haarlem frits verhagen medewerker Tijdens de slotdag van het drie daagse Zwaanshoekse cocaïne- proces bij de Haarlemse recht bank is gisteren opnieuw de maximale straf van 16 jaar cel en 100.000 gulden boete geëist. Daarnaast vorderde officier van justitie mr. C. van Spierenburg een bedrag van ruim 7,5 mil joen gulden en 30.000 dollar als genoten winst uit de drugshan del. Volgens de officier is uit de zakcomputer van de verdachte, een 39-jarige man uit Suriname, gebleken dat hij deze bedragen heeft opgestreken. De man, die een belangrijk aandeel zou heb ben gehad in de opgerolde drugsorganisatie, ontkent. Van Spierenburg stelde giste ren dat de betrokken drugsben de 'absurde winsten' heeft ge boekt. Volgens hem betaalde de organisatie voor een kilo cocaï ne 22.000 gulden en werd deze doorverkocht met soms 50.000 gulden winst. Er is bijna 820 kilo in beslag genomen, waarvan het grootste deel werd aangetroffen in loden vaten in een loods in Zwaanshoek. Het resterende deel van de partij, zo'n 355 kilo, werd 18 ja nuari dit jaar aangetroffen in een garagebox in Amsterdam. De man, die evenals enkele me deverdachten in deze zaak niets wil verklaren, werd aangehou den kort nadat de politie de ga rage was binnen gevallen. De raadsman van de verdach te, mr. C. Korvinus, betoogde gisteren dat de actie van de po litie niet door de beugel kan. Volgens hem beschikten de po litiemensen niet over de juiste papieren om tot huiszoeking te mogen overgaan. De conclusie van de advocaat was dat de ver dachte onrechtmatig is gearres teerd en dat een groot deel van het bewijs buiten beschouwing moet blijven. Bonden vrezen voor gedwongen ontslagen Bij vliegtuigbouwer Fokker verdwijnen als gevolg van de aangekondigde produktiebeperking enkele honderden banen. De raad van bestuur van het bedrijf komt binnen enkele weken met concrete aantallen. Overwogen wordt voor een deel van het personeel werktijdverkorting aan te vragen. Uit gesprekken met de directie hebben de bon den en de centrale ondernemingsraad niet de garantie gekregen dat er geen gedwongen ontslagen vallen. AMSTERDAM bill MEYER De hardste klappen vallen bin nen de grootste werkmaat schappij Fokker Aircraft en bij Fokker Special Products in Hoogeveen, zo verwacht be stuurder Peter van Bers van de Industriebond FNV. Vorige week maakte Fokker bekend de produktie van de Fokker 50 in te krimpen met tien vliegtuigen op jaarbasis. Dit vanwege de te genvallende verkopen. Ook is twijfelachtig of de voorgenomen produktieverhoging van de Fok ker 100 tot 67 vliegtuigen door gaat. In Hoogeveen bouwt Fokker onder meer produkten voor de defensiemarkt. Ook hier zit de klad in de verkopen. Vast staat dat er tussen nu en 1994 150 banen verdwijnen in Hoog eveen. In totaal werken daar ruim zeshonderd mensen. De raad van bestuur wil bij Fokker Aircraft, met produktie- faciliteiten in Amsterdam- /Schiphol en Drechtsteden, zo veel mogelijk bezuinigen op in geleende krachten. Bij de vlieg tuigbouwer werken zo'n 600 'ingeleenden' (uitzendkrachten en personeel van toeleverende bedrijven). Er zijn bovendien het afgelopen jaar nog zo'n 200 vacatures niet vervuld. Fokker wil bij de produktiebeperking de vaste krachten zoveel moge lijk ontzien. Op de werkvloer circuleert het getal van 500 overtollige ar beidsplaatsen op een totaal van 12.500 werknemers. Vakbonds bestuurder Van Bers wil alleen het getal van 'enkele honderden banen' bevestigen. De raad van bestuur van Fokker, die van avond de halfjaarcijfers bekend maakt, zegt nog geen beslissing over aantallen te hebben geno men. Eerst moeten de personele gevolgen van de voorgenomen produktiebeperking exact wor den doorgerekend. Van Bers verwacht binnen enkele weken overleg met de directie te star ten over het dreigende verlies aan werkgelegenheid. UMUIDEN FRANS VAN DEN BERG Het Rijksinstituut voor Visserijonder- zoek (Rivo) in IJmuiden onderzoekt deze week de garnalenstand in de Noordzee en Waddenzee. De afgelopen maanden is al twee keer eerder een telling gehouden. Aan de hand van de metingen hoopt het Rivo begin volgende maand uitspraken te kunnen doen over de vermeende 'dra matische' afname van het aantal garna len voor de Nederlandse kust. De garnalenvisserij is al geruime tijd in paniek over de daling van de garnalen stand. De Nederlandse Vissersbond wil zelfs via een vergunningenstelsel de vis serij aan banden leggen, juist het aantal garnalen neemt af als gevolg van een schonere zee. Door zuivering van afval water komen er de laatste jaren aanzien lijk minder fosfaten in de zee terecht. Vissen en andere zeedieren voeden zich onder meer met deze eiwitrijke fosfaten. Het Rivo wees al eerder op deze ontwik keling voor de visserij. In opdracht van het ministerie van landbouw en visserij wordt met enige re gelmaat door het Rivo de visstand in kaart gebracht. Momenteel worden met het onderzoeksschep de Isis de reguliere tellingen van de garnalen uitgevoerd. Schade loopt in de miljoenen guldens Zeist.anp aan een geneeskrachtige werking wordt toege schreven. In heel Afrika zijn nog maar zo'n 2.000 neushoorns over. De belangrijkste concentratie zit in Zimbabwe. Daar is de afgelopen maanden driekwart van de neushoorns door stropers afge slacht. Volgens Nijpels is het voor de zwarte neus hoorn momenteel erop of eronder. „Het klinkt misschien wat dramatisch, maar het is niet an ders. Het gaat er echt om wie het eerst bij de laatste neushoorns is, de stropers of wij." Het Wereldnatuurfonds (WNF) wil zwarte neus hoorns in Zimbabwe onthoornen om te voorko men dat de dieren door stropers worden afge slacht. Om de campagne te bekostigen, begint het fonds deze week in Nederland een inzamelings actie. Volgens WNF-voorzitter Ed Nijpels is het aantal zwarte neushoorns dit jaar dramatisch gedaald. De dieren zijn gewild vanwege hun hoorns, waar- aangewakkerd door een harde zuidwestenwind verwoestte in korte tijd de sporthal en het bollen- bedrijf THB in Lisse. foto hielco kuipers Japanse soldaten aten geallieerden Nederland opent grenzen voor Bosniërs Tokyo» Uitgehongerde Japanse soldaten hebben zich in de laatste fase van de Tweede Wereldoorlog gevoed met het vlees van geallieerde krijgsgevangenen. Dat heeft de Japanse politico loog Toshiyuki Tanaka aan de hand van getuigenverslagen en pas ontdekte documenten bèwezen, zo meldt de krant Japan Ti mes vandaag. Tanaka stelt dat zeker 100 mensen, onder wie Australiërs en Indiërs, het slachtoffer zijn geworden van het kan nibalisme. In enkele gevallen zijn Japanse soldaten zich aan el kaar te buiten gegaan. Hoofdkwartier keizer Hadrianus ontdekt londen Archeologen hebben in de buurt van de Muur van Ha drianus in het noorden van Engeland, de resten van een groot gebouw ontdekt. Zij denken dat het mogelijk om een fort gaat dat als hoofdkwartier van de Romeinse keizer Hadrianus diende tijdens de bouw van de muur, die zijn rijk tegen invallen van „barbaren" vanuit het noorden moest beschermen. De funda menten zijn gevonden in de omgeving van fort Vindolanda, ten zuiden van de muur. In het gebouw, dat rijk was versierd, zijn documenten en voorwerpen gevonden. den haag-newyork GPD-Rtr-AFP-ANP Staatssecretaris Kosto (justitie) wil een paar duizend vluchtelingen uit Bosnië-Hercego- vina tijdelijk in Nederland opvangen. Hij zal dit voorstellen aan het kabinet, dat morgen over de kwestie vergadert. Minister Ter Beek van defensie heeft zich inmiddels be reid verklaard te zorgen voor vervoer van de vluchtelingen naar Nederland. Kosto denkt aan de opvang van speciale groepen, zoals vrouwen, kinderen, zieken en bejaarden. Tot nog toe was Nederland terughoudender. Volgens Kosto is de oorlog in Bosnië-Hercegovina inmiddels echter zo uit de hand gelopen, dat het tijdstip is aan gebroken om actie te ondernemen. De re geringspartijen CDA en PvdA zijn blij met het voorstel van Kosto. De Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk zijn het inmiddels eens geworden over een ontwerp-resolutie voor de Veiligheids raad, die het gebruik van „alle mogelijke middelen" toestaat om de bevolking van Bosnië van voedsel en medicamenten te voorzien. De resolutie zou gewapend ingrij pen toestaan, al weigerden Amerikaanse re geringsfunctionarissen te zeggen welke vorm van geweld wordt overwogen. In de ontwerp-resolutie wordt ook voor het Rode Kruis toegang geëist tot de Servi sche concentratiekampen waar Bosnische moslims en Kroaten worden vastgehouden, maar er wordt niet gesproken over het ge bruik van geweld om toegang tot de kam pen af te dwingen. De Amerikaanse rege ring heeft daarover gezegd dat ze „al het t mogelijke" doet om de kampen te openen voor het Rode Kruis. De resolutie ligt nu bij de andere leden van de Veiligheidsraad en wordt waarschijnlijk morgen in stemming gebracht. De Bosnische regering vindt de maatre gelen die de VN overwegen „een stap voor uit", maar twijfelt eraan of de VN wel in staat zijn tot doeltreffend optreden. Dat zei minister van buitenlandse zaken Silajdzic gisteravond in de Pakistaanse hoofdstad Is lamabad. Hij is daar in het kader van een reis langs enkele islamitische landen om hulp te krijgen voor de grotendeels uit mos lims bestaande bevolking van Bosnië. „Ik kan niet blij zijn zolang mijn landge noten worden vermoord, verdreven, be schoten en uitgehongerd", aldus Silajdzic. „Het is een stap vooniit, maar het is al te laat", zei Silajdzic. „Mensen moeten leven om hulp te kunnen ontvangen." De ongeveer 250 Nederlandse dienst plichtige VN-soldaten in het voormalige Joegoslavië mogen vervroegd naar huis als het takenpakket van de VN-vredesmacht van karakter verandert. Dat geldt niet voor de beroepsmilitairen die als VN-soldaat in het voormalige Joegoslavië zijn gelegerd. Pagina 6: VN-resolutie eist onmiddellijk einde aan gevechten. HET WOORD IS AAN Petit-Sen n Men vindt zichzelf geestiger als men denkt aan wat men had kun nen zeggen dan als men denkt aan wat men gezegd heeft. VANDAAG 11 Familieberichten Feiten en meningen - Info Programma's Regio Sport HET WEER USSE PETER VAN DER HULST Het Lissese sportcomplex annex bloembollenbedrijf van de ge broeders Ten Hagen is de afge lopen nacht door een felle brand in de as gelegd. Naast het kantoor, brandden twee sport hallen, kleedruimten en een kantine volledig uit. De schade aan de THB-hal, die tussen de Heereweg en de Westerdreef ligt, loopt in de miljoenen gul dens. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Over de oorzaak van de brand konden vanmorgen nog geen medede lingen worden gedaan. Even voor één uur kreeg de brandweer van Lisse de melding dat in het bedrijf brand was uit gebroken. De brandweer was enkele minuten later ter plaatse, maar kon niet meer voorkomen dat het vuur snel om zich heen greep. In een zeer korte periode stond het gehele complex in lichterlaaie. De vele honderden toeschouwers die op de tot in de verre omtrek zichtbare vlam menzee waren afgekomen, wer den door de politie op veilige afstand gehouden. Vooral ook omdat bij de brand het schade lijke asbest vrijkwam. Een stevige zuidwesten wind zorgde voor een enorme vonkenregen, die zich ver spreidde in de richting van het winkelgebied aan de Heereweg. De brandweer van Lisse had dan ook de grootst mogelijke moeite om te verhinderen dat het vuur zou overslaan naar na bijgelegen panden. Voordat de brandweer van Lisse bijstand kreeg van de korpsen uit Sas- senheim, Lisserbroek en Noord- wijk zag het er even penibel uit. De hulp kwam echter op tijd en even na twee uur kon het sein 'brand meester' worden geven. Uit voorzorg was de aangren zende bedrijfswoning van het loodgietersbedrijf H.J. Rip op dat moment al ontruimd. De acht bewoners zochten een tij delijk heenkomen in Hotel i te Duif, omdat achter de woning gasflessen lagen opgeslagen. Ook de 130 gasten van het hotel moesten zich uit voorzorg naar de begane grond begeven. Verwachting van het KNMI tot morgenavond Aanhoudend wisselvallig Vannacht enkele buien, mogelijk met onweer. Morgen half tot zwaar bewolkt en in de middag of avond af en toe regen, vooral in het noordwesten van het land. Mi nimumtemperatuuromstreeks 13 graden. Middagtemperatuur on geveer 21 graden. Zuidwestelijke wind, matig, kracht 3 4, morgen toenemend tot vrij krachtig, 5, en aan de kust en op het IJsselmeer tot hard, 7. Lichaam van Marcos naar Filipijnen Het stoffelijk overschot van oud-president Ferdinand Mar cos zal op 1 september naar de Filipijnen worden gebracht. Dat heeft de zoon van de drie jaar geleden in ballingschap op Hawaii overleden Marcos giste ren bekendgemaakt. Marcos moest in 1986 vluchten na een volksopstand tegen zijn regime. Zijn opvolgster Corazon Aquino verbood na zijn dood lange tijd de repatriëring van zijn lichaam om te voorkomen dat zijn aan hangers daarmee het land rond zouden gaan om volgelingen te mobiliseren. HOELANG KUNTU NOG ZONDER? Ja, ik naam aan introductie- H abonnamant an ontvang da krant I da aar sla twaa waken gratis. t betaal it Per maand (f 2 7.80) via autc tische betaling" Per kwartaal 80.10) via acc Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1