OR HEMA naar rechter voor inspraak afslanking 'Laat snel 3000 ontheemden toe' Eis twee jaar en tbs voor doden HEMA-bewaker Binnenland De Jong wil NOS-bestuur ondersteboven gooien PTT verdient miljoenen aan ongebruikte telefoons Fruitoogst in Betuwe kan beginnen Politie maakt einde aan xtc-laboratorium Het oog van de mee(s)ter 'Daar maken ze elkaar af, hier kaarten ze samen Politie achterhaalt treinvandalen Groningen De spoorwegpolitie is er na zeven maanden in ge slaagd alsnog enige tientallen supporters van FC Groningen op te sporen die op 19 januari een trein in Zwolle vernielden en NS- personeel bedreigden. De Groningse officier van justitie spreekt van een 'knappe prestatie'. Volgens hem kan de verdachten mis handeling, openlijke geweldpleging, bedreiging en/of vernieling ten laste worden gelegd. De vandalen maakten deel uit van een groep van 120 Groningen-supporters, die voor ruim 150.000 gul den schade aanrichtten aan een trein toen ze op weg waren naar de wedstrijd Twente-Groningen. Op het station in Zwolle braken ongeregeldheden uit, waarop de NS besloten de trein te laten te rugkeren naar Groningen. Hierop sloopten de supporters het in terieur. Bij aankomst in Groningen werd de groep ongemoeid gelaten. Zieke Belgen mogen naar Roosendaal brussel Zieke mensen uit het Belgische plaatsje Essen mogen voortaan in dringende gevallen naar het ziekenhuis in het Ne derlandse Roosendaal worden gebracht. Over die zaak heeft Es sen jarenlang gevochten met het Belgische ministerie van volks gezondheid. Zo'n vijftien jaar geleden werd het Jozefziekenhuis in Essen een psycho-geriatrische inrichting. Mensen die drin gend hulp nodig hadden moesten van dat moment af naar Ka pellen of Brasschaat worden gebracht. Maar daarbij ging het om afstanden van ruim twintig kilometer, terwijl er op nauwelijks tien kilometer afstand, in Roosendaal, een goed uitgerust zie kenhuis aanwezig is. Rover blijkt ontsnapt uit kliniek assen» Een van de twee mannen die afgelopen dinsdag in het Drentse Hooghalen een gewapende roofoverval hebben ge pleegd op een filiaal van de Rabobank, blijkt op 25 april te zijn ontsnapt uit de Van der Hoevenkliniek in Utrecht waar hij in het kader van een terbeschikkingstelling werd verpleegd. De twee kwamen dinsdag in politie-uniform de bank binnen waar zij de directeur te spreken vroegen. Die werd vervolgens onder bedrei ging met een vuurwapen met nog een personeelslid vastgebon den waama de mannen er met enige tienduizenden guldens vandoor gingen. Na een achtervolging werden ze aangehouden. ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1992ra Leerling (RPF) 'geschokt' door eed CDA'er den haag anp RPF-voorman Leerling is ge schokt door het feit dat het on langs aangetreden CDA-ka- merlid Ramlal bij zijn beëdi ging als kamerlid de eed zwoer en daarbij zei: „Zo waarlijk helpe mij God almachtig^'. Omdat het nieuwe kamerlid hindoe is, heeft Leerling dit „met verbijstering" aange hoord, zo zegt hij in het RPF- blad Nieuw Nederland. Leerling: „Naar mijn vaste overtuiging is er slechts één al machtige God en dat is de Va der van onze Heer Jezus Chris tus. Ik neem aan dat de heer Ramlal als hindoe bij het zwe ren van deze eed zich niet op deze God heeft beroepen". Hij verbaast zich er over dat steeds meer moslims en hin does op kandidatenlijsten van het CDA verschijnen. Hilversum moet afrekenen met de beschuldigingen van beslui teloosheid en onderling gekisse bis. NOS-voorzitter De Jong wil daarom het NOS-bestuur ge heel reorganiseren en opsplit sen in een algemeen bestuur, een raad van bestuur en drie besturen voor de televisienet ten. Het algemeen bestuur wordt het hoogste orgaan. Dat maakt de jaarplannen en netindelin- gen en houdt toezicht op de gang van zaken binnen de pu blieke omroep. Alle A-omroe pen, de NOS en de kleine zend gemachtigden moeten in het bestuur worden vertegenwoor digd. De raad van bestuur, met daarin onder meer de net-coör dinatoren van de televisienet ten, een NOS-programmadirec- teur en een onafhankelijke voorzitter wordt belast met de beleidsvoorbereiding en de co ördinatie. Het netbestuur wordt de hoogste instantie voor het betreffende televisienet. Het netbestuur wordt gevormd door de betrokken zendgemachtig den. Het huidige NOS-bestuur be staat slechts uit de acht verte genwoordigers van de A-omroe pen, een onafhankelijke voorzit ter, een vice-voorzitter en vier door de minister benoemde le den. Vluchtelingenwerk wil ruimhartig beleid Vluchtelingenwerk Nederland doet als eerste Europese organi satie voor vluchtelingen een ap pèl op de EG en de nationale re geringen en parlementen om de deuren open te zetten voor de vluchtelingen uit het voormali ge Joegoslavië. De Europese vluchtelingenor ganisaties hebben forse kritiek op de uitkomsten van de confe rentie vorige week in Genève. Daar bleek dat alle EG-landen met uitzondering van Duitsland het vluchtelingenprobleem vooral in de regio zelf willen op lossen. Zo bleek dat de Neder landse regering alleen in „acute noodsituaties" groepen ont heemden wil opvangen. De EG- conferentie was een schaamte loze vertoning, aldus de organi- Voorzitter Scholten van Vluchtelingenwerk is geschrok ken van de beelden van de con centratiekampen. „Er is weer barbarij in ons Europa in de ja ren negentig", aldus Scholten. Als het aan Vluchtelingenwerk ligt, zal Nederland op korte ter mijn 3000 ontheemden uitnodi gen. Daarmee wordt een begin gemaakt met een ruimhartiger opvangbeleid. Hoewel Vluchtelingenwerk in Nederland het voortouw neemt, is ze ervan overtuigd dat de Eu ropese zusterorganisaties het initiatief snel zullen volgen. Dat het appèl eerst in Nederland wordt gedaan, komt deels door de centrale manier waarop het vluchtelingenwerk in Nederland is georganiseerd. Het appèl van Vluchtelingenwerk wordt on dersteund door prominente po litici als de oud-ministers De Gaay Fortman (CDA) en Van der Stoel (PvdA) en Glastra van Loon (D66). Ondernemingsraad eist zetels in 'reorganisatiestichting De ondernemingsraad (OR) van de Hema heeft een kort geding aangespannen tegen de HEMA-directie. De Raad voelt zich buitenspel gezet bij de reorganisatie, die 200 tot 250 werknemers hun baan kost. De OR eist een dwangsom van 50.000 gulden per dag als de directie niet aan de eis tegemoet komt. Het conflict spitst zich toe op de stichting HEMA Transfer, die beslist over de uitvoering van het sociaal plan voor de reorga nisatie op het hoofdkantoor. De directie heeft bepaald dat de OR geen bestuursleden mag benoe men in de stichting die de 200 tot 250 afvloeiende werknemers aan ander werk gaat helpen. Ongeveer de helft van de ver trekkende werknemers krijgt een andere baan bij de HEMA, de rest bij Koninklijke Bijenkorf Beheer (het moederbedrijf van de HEMA) of bij andere bedrij ven. De stichting Transfer gaat dit regelen. In het ergste geval volgt ontslag, een beslissing die de HEMA ook al aan de stich ting overlaat. De stichting heeft eveneens invloed op de duur van de aanvulling op de werk loosheidsuitkering van ontsla gen werknemers. De OR heeft direct nadat de reorganisatie bekend werd de helft van het aantal bestuursze tels in Transfer opgeëist. De HEMA heeft dit 'categorisch ge weigerd' zo stelt de onderne mingsraad in de dagvaarding. Het lot van een aantal werkne mers wordt volgende week al in handen gelegd (zij worden 'ge detacheerd') van de stichting. Aangezien de HEMA het voor het zeggen heeft in de stichting, maakt de OR nu aanspraak op bestuurszetels. De Raad ver langt van de rechter dat deze de claim, gebaseerd op de wet op de ondernemingsraden, toe wijst. De ondernemingsraad wil dolgraag, zo blijkt in de dag vaarding, tevens ingrijpen in de wijze waarop de directie werk nemers voor ontslag selecteert. De winst van de HEMA loopt al jaren terug. KBB-voorzitter Maas zei eerder dit jaar dat de HEMA nog altijd winst maakt, maar dat die winst door reorga nisatiekosten (20 tot 25 miljoen gulden) zeker tot 1994 zal wor den gedrukt. Verder wil de On dernemingsraad noch het con cern iets zeggen over de zaak. Het kort geding dient maan dag voor de Amsterdamse rechtbank. Steeds meer mensen leveren alsnog hun oude PTT-telefoon met kiesschijf in, nu zij erachter komen, dat PTT Telecom daar voor huur berekent. PTT Tele com incasseert jaarlijks nog vele tientallen miljoenen voor niet gebruikte apparatuur. Tot 1986 werd bij elke tele foonaansluiting standaard het model T-65 (grijs toestel met kiesschijf) geleverd. Toen na 1986 ook telefoons van andere merken mochten worden aan gesloten, werd de T-65 door gaans grif vervangen door een goedkoop 'Japannertje' met de leukste snufjes of door een mo derner toestel van PTT Telecom zelf. Sommige klanten leverden het grijze toestel in, maar de meesten zetten het ergens in de kast of gooiden het zelfs weg, niet beseffend dat de huur van fl ,80 per maand bleef doorlo pen. Dat kwam pas uit toen de PTT vorig jaar het abonne mentsgeld splitste in de kosten van de aansluiting en de huur van het toestel. Volgens PTT-woordvoerder De Vos circuleren er nog enkele miljoenen T-65's in Nederland. Mochten deze worden ingele verd, dan kan de PTT fluiten naar de 'gemakkelijke' inkom sten. Een simpel rekensom metje leert dat de oude draai- toestellen de PTT jaarlijks nog tenminste veertig miljoen gul den opleveren. De PTT heeft zijn klanten er nooit op gewezen dat zij een deel van hun abonnementsgeld in hun zak konden houden als ze de oude T-65 zouden inleve ren. Volgens De Vos is er echter rekening mee gehouden dat de vorig jaar doorgevoerde huur- specificatie als een soort oproep tot inlevering zou werken. „Toen de huurspecificatie net was ingevoerd, belden een paar duizend mensen op om te vra gen waar die ƒ3,60 vandaan kwam. Na uitleg van onze kant hebben veel mensen de T-65 alsnog ingeleverd", aldus De Vos. ophemert De fruitoogst in de Betuwe is be gonnen. Scholieren en 65-plussers helpen de telers de appeloogst binnen te halen, die dit jaar ongeveer eenderde groter is dan in de af gelopen vijf jaar. De oogst belooft dit jaar daarmee bijna overgelijkbaar groter te worden dan vorig jaar, toen noodweer ervoor zorgde dat slechts ongeveer de helft van de normale hoeveelheid kon worden geoogst. FOTO ANPCOR DE KOCK Een regionaal rechercheteam van de Eindhovense politie heeft in samenwerking met de Belgische Rijkswacht \ier Ne derlanders aangehouden. Drie van hen werden in België opge pakt en een in Nederland. De mannen worden ervan verdacht op grote schaal xtc-poeder te hebben vervaardigd. Het laboratorium was inge richt in een woning in Kinrooi, vlakbij Maaseik. De politie heeft grote hoeveelheden chemica liën, 60.000 Engelse ponden en drie personenauto's in beslag genomen. De politie stuitte bijna ander half jaar geleden op de xtc-ben- de tijdens een onderzoek dat was gericht op een andere groep die zich ook bezig hield met de handel in het pepmid del. De afgelopen zestien maan den is vanuit Nederland met twintig rechercheurs aan die nieuwe zaak gewerkt. Toen de Rijkswacht een inval deed in de woning in Kinrooi was het laboratorium in bedrijf. Ter plaatse werden een 43-jari- ge man uit Geldrop en een 45- jarige Eindhovenaar aangehou den. Zij worden samen met een in Nederland aangehouden 38- jarige inwoner van Leende be schouwd als hoofdverdachten. De Rijkswacht hield ook nog de 45-jarige bewoner van het huis in Kinrooi aan. De rol van deze. uit Nederland afkomstige man, is nog niet geheel duidelijk. De politie heeft geen idee aan wie de xtc werd geleverd. Volgens de Eindhovense poli tie bestaat wel de indruk dat het spul niet alleen werd afgezet in Nederland maar ook in andere landen. Volgende week dinsdag vindt overleg plaats tussen het openbaar ministerie in Den Bosch en justitiële autoriteiten in Belgie. Dan zal onder andere worden bekeken of de drie Ne derlandse verdachten die nu in België vastzitten, kunnen wor den uitgeleverd. sneek Onder het toeziend oog van Sie- te Meeter, de legen darische voormalige schipper van de Bols- ward, werd gisteren de laatste race geva ren van het skutsjesi- len. In de laatste wedstrijd kwam Heerenveen als eerste over de finish en toonde zich daarmee een waardig kam pioen. Tweede werd uiteindelijk Grouwt, derde Joure. katwuk annet van aarsen Kroaten, Bosnische moslims en Serviërs, die zonder elkaar de hersens in te slaan, gewoon op één kamer wonen. Dat is nog steeds mogelijk, zo blijkt in de twee voor noodopvang van vluchtelingen ingerich te hotels in Katwijk. Zo'n zeventig men sen uit het voormalige Joegoslavië ver blijven daar in afwachting van overplaat sing naar een asielzoekerscentrum. „Eigenlijk kun je het niet bevatten", zegt secretaris Truus den Hollander van de stichting Vluchtelingenwerk Katwijk. „Daar maken ze elkaar af en hier spelen ze gewoon een potje kaart met elkaar. Wij Nederlanders snappen daar niet van. We krijgen ze op het spreekuur en dan vertellen ze bijvoorbeeld over hun buren waar ze jaren goed mee hebben kunnen opschieten en die nu plotseling de vijand zijn. Hoe kan dat nou, vragen ze dan. En dan kun je ze gewoon geen antwoord ge- „Ik zit met een Bosniër en een Kroaat op de kamer", vertelt een 20-jarige Ser viër, die vorig jaar al vluchtte uit Belgra do om de dienstplicht te ontlopen. „We hebben nooit problemen. We gaan goed met elkaar om." Het lijkt erop of de asielzoekers 'ontheemden' hebben ze nog niet in Katwijk bepaalde onder werpen taboe hebben verklaard om op die manier wrijvingen te voorkomen. „We praten niet over politiek", zegt een 20-jarig moslim-meisje uit Bosnië. Waarschijnlijk is zo'n opstelling de beste. De vluchtelingen in Katwijk heb ben vrijwel allemaal een eigen mening over de gebeurtenissen in het voormali ge Joegoslavië. Die meningen staan vaak lijnrecht tegenover elkaar. De beelden en verhalen die de vluchtelingen deze week hebben gezien en gehoord over Servi sche concentratiekampen in Bosnië, worden op verschillende i „Ja, ik weet dat de Serviërs kampen hebben", zegt de 20-jarige Serviër, „maar het zelfde geldt voor de Kroaten en de Bosniërs. Die hebben ook kampen. De één zegt dit, de ander weer iets an ders, maar wat er nu van klopt... In ieder geval vind ik militair ingrijpen, waar nu veel over gepraat wordt, uit den boze. Het zal alleen maar tot meer gevechten leiden. En dat zeg ik niet omdat ik uit Servië kom. Ik ken de mentaliteit daar. Ze houden er niet van inmenging, geen van de partijen. Als er wel militair wordt ingegrepen, ben ik bang dat de oorlog zich uitbreidt, misschien wel tot een Eu ropese oorlog." „Natuurlijk moet het leger ingrijpen", zegt een Bosnische. „Het is toch ver schrikkelijk wat we nu op tv zien met die kampen. Zo veel mensen zijn er gedood. En er is toch al van alles geprobeerd. En alle andere manieren werkten niet. De concentratiekampen bestaan, dat kun je niet ontkennen. Je hebt ze zelf gezien. Maar niemand is erin geïnteresseerd. Ja, wel als we in Kuwayt hadden gewoond en olie hadden... Ik neem het de andere landen kwalijk dat ze niet ingrijpen." Een Serviër uit Bosnië verklaart er alle maal niets meer van te snappen. ,Als ik die beelden zie, weet ik niet meer wat ik moet doen. Ik word er helemaal nerveus van. Ze zijn er allemaal verkeerd bezig. De Bosniërs, de Kroaten en de Serviërs, ik ben het met geen van allen eens. Hij is in het verleden met een Kroati sche getrouwd geweest, zijn vrouw met een moslim man. Waarschijnlijk doordat zij zich op deze manier met de andere groeperingen hebben vermengd," werden ze begin dit jaar in elkaar geslagen. Dat was de aanleiding voor hun vlucht. „We weten nog steeds niet wie ons heeft ge molesteerd. Elke partij kan het zijn ge- De stellingnames blijken onverenig baar. Om de vrede te bewaren wordt er onderling dan ook nauwelijks over ge sproken. Maar ook dat leidt weer tot pro blemen. „Er is helemaal niemand met wie we kunnen praten", zegt de 20-jarige Serviër. Hij heeft voor hij naar Katwijk kwam in het asielzoekerscentrum in Zwolle gezeten. „Daar hadden we een maatschappelijk werker met wie we over onze problemen konden praten. Maar hier zit je op je kamer, je gaat eens wat eten of de straat op. Maar wat je werke lijk bezig houdt, kun je niet kwijt." amsterdam Twee jaar en tbs met dwangver pleging. Dat eiste gisteren offi cier van justitie Kortenhorst voor de Amsterdamse recht bank tegen een 20-jarige Antilli aan die op 27 november vorig jaar een JJEMA-bewaker dood stak voor de deur van de vesti ging op het Amsterdamse Bijl merplein. De man stak de bewaker diep in het hart op het moment dat deze hem wilde aanhouden we gens winkeldiefstal. Het mes hij stak had hij enkele eerder gestolen in de winkel. De dodelijke steekpartij in de Bijlmermeer leidde tot veel on rust. Volgens de officier werd de hele problematiek van Antillia- nen die naar Nederland komen en hier losslaan, daaraan vast gekoppeld. De Verdachte kwam in 1988 naar Nederland. Hij raakte verslaafd aan drugs en leidde een zwervend bestaan nadat zijn grootmoeder, die hij vorig jaar in elkaar sloeg, hem de deur had gewezen. De verdachte zei gisteren bang te zijn geworden toen hij bij de arm werd gegrepen op het moment dat nij met zijn eveneens kort tevoren gestolen fiets wilde wegrijden. Bij het omdraaien zou hij min of meer per ongeluk de bewaker 'ge prikt' hebben, omdat hij het mes nog in zijn hand had. Deze verklaring staat in schril con trast met de verhalen van getui gen. die de man diep en met kracht zagen insteken op de be «vaker et het :tierapport, waaruit blijkt dat het slachtoffer met één diepe steek in het hart werd getroffen. De deskundigen noemden de verdachte een jongen met een schizofrene ontwikkeling en he vige angst om overweldigd te worden. Zijn veelvuldig hasjge- bruik zou zijn stoornis hebben kunnen versterkt, zo menen psychiater en psycholoog. In een vergelijkbare situatie zou hij volgens hen makkelijk tot een zelfde gedrag kunnen komen. Vanwege dat herhalingsgevaar eiste de officier de tbs met dwangverpleging, waarbij hij kan worden opgesloten totdat echt alle herhalingsgevaar is ge weken Uitspraak op 21 augustus.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3