corrupt os Limburg is... ZATERDAGS BIJVOEGSEL J eindredactie: willem schrama ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1992 vormgeving: fred van gelderen marco kroes ruud vogelesang doet pijn." Stroeken maakt zich boos op de Zuidlimburgse kran ten. „Als er mensen over de schreef zijn gegaan moeten ze met een wijde boog uit de poli tiek worden verwijderd. Maar de kranten hier bevorderen de on geloofwaardigheid van de poli tiek door langslepende, onduide lijke affaires zonder harde bewij zen te beschrijven", meent de Venlose wethouder. Th. Kusters, fractievoorzitter van D66 in de Limburgse staten: „Na de rampzalige opkomst bij de vorige statenverkiezingen hebben we gezamenlijk besloten allerhande maatregelen te ne men om het contact tussen het bestuur en de burger te verbete ren. Te vrezen valt dat het effect van al die maatregelen compleet wegvalt door het negatieve beeld van het bestuur dat r Een graafmachine van de omstreden Limburgse wegenbouwer Baars aan het werk bij de gevangenis in Maastricht. Met 'de affaire-Baars' begon een serie corruptieschandalen. foto's persbureau widdershoven Zwijgen Het beeld ontstaat deels door het zwijgen. De Brunssumse burge meester H. Riem zei naar aanlei ding van publikaties over ver dachte transacties: „Het interes seert me niet of het verhaal waar is of niet. Wij bevorderen geen extern onderzoek." Het dagelijks bestuur van de provincie houdt de kiezen ook stevig op elkaar. Gouverneur Masten broek en de gedeputeerden zijn volgens hun woordvoerder niet beschikbaar voor een ge sprek over de relatie burger-bestuur en het geschonden imago van de provincie. Het Maastrichtse college van B. en W., normaal haantje de voorste om de Limburgse hoofd stad te promoten, laat via woordvoerder Prik weten dat „de zaken niet zijn uitgekristalli seerd en dat we niet kunnen bepalen in hoe verre het imago van Limburg en Maastricht schade ondervindt." Kamerlid Van Rey: „Met de deur dichthou den voor journalisten schiet de provincie niets op. Integendeel, dat deed de KVP vroe ger ook al. Negatieve klanken druk je niet de kop in door te zwijgen." Statenlid Kusters herkent wel iets in de mediastilte in de Lim burgse hoofdstad. „Men heeft het gevoel dat de woorden zo wbrden verdraaid dat ze altijd negatief uitpakken. Maar slim is het niet om de dialoog uit de weg te gaan. We moeten juist alles op alles zetten om de indruk weg te nemen dat er zaken in de doofpot verdwij- Maar ondertussen wordt het Limburgse imago bevlekt. G. van Wijnbergen, oud-gede puteerde van Utrecht, sinds twee jaar voor- 'Een verkeerd beeld wordt bevestigd i het Zuiveringschap Limburg en vice-voorzitter van de CDA-bestuurdersvereniging in Limburg: „Het beeld dat i in de rest van het land van Lim burg had wordt door deze affai res bevestigd. Ten onrechte. Men gaat er dan aan voorbij dat hier de laatste tien jaar ontzettend veel gedaan is. De politieke cul tuur in Limburg is wel iets anders dan in de rest van het land. Het is wat opener, de politici staan hier nog wat dichter bij de bur gers dan in de Randstad. Maar dat betekent niet dat Limburg door en door corrupt is. Tot dus ver heb ik de indruk dat er heel veel publiciteit is rond enkele in cidenten en vooral onbewezen geruchten." Ook vakbondsbestuurder P. Booij (CNV) in Heerlen maakt zich zorgen over de beeldvor ming. „Mijn collega's zeggen: het zal Limburg weer niet wezen. Het is triest. De indruk wordt ge wekt dat het hier een grote rot zooi is, dat er geen regels zijn. Nou, dat klopt absoluut niet. Maar ondertussen kan dit wel negatief uitpakken. Het bedrijf van wegenbouwer Baars is al in moeilijkheden en heeft mensen moeten ontslaan. Misschien ontstaan er ook problemen bij het werven van nieuwe bedrij ven", aldus de vakbondsman. Statenlid Kusters: „Voor alle partijen was werkgelegenheid de eerste prioriteit. Het 'Westen' heeft nooit begrepen wat voor enor me ingreep de mijnsluiting was. Vele midde len heiligden het doel om weer op het goede spoor te komen. Lr werd bewust gekozen voor het bevoordelen van Limburgse bedrij ven. uit het oogpunt van het werkgelegen- heidsbelang. Toen zijn er blijkbaar een paar dingen minder vlekkeloos verlopen en een aantal zwakke broeders heeft op een onei genlijke manier geprofiteerd. Nu moeten we orde op zaken stellen, maatregelen nemen om de fraudegevoeligheid te beperken, de contacten zuiverder te krijgen. 'Onzin' Alle gesprekspartners zijn er van overtuigd dat de corruptie-ellende niet beperkt blijft tot Limburg. Van Wijnbergen, de oud-gedepu teerde uit Utrecht: „In het Limburgse vinden ontspannen ontmoetingen plaats tussen on dernemers en politieke bestuurders. Dat ge beurt misschien iets meer dan in het calvinis tische Noorden Maar juist doordat die losse re contacten hier tot de cultuur horen, gaat men er van uit dat het netjes blijft. En verreweg de meeste van mijn relaties durf ik mijn hand in het vuur testeken. „Onzin om te veronderstellen dat het et Limburgs probleem is. Kijk naar Lubbers t zijn relaties met Kuwayt. En ik ken ook wel collega-kamerleden die met aannemers naar het buitenland zijn geweest. Alleen zijn Lim burgers wat losser. Ze praten wat makkelijker over hun contacten. En dat betekent dat er ook meer uitlekt dan in andere delen van het land", meent Van Rey. Wethouder Stroeken „Als het balletje in Oost-Groningen was gaan rollen en de pers was er net zo op gedoken als hier, zou u nu niet in Venlo maar in Gro ningen zitten." „De bouwnijverheid hier in Limburg zit niet anders in elkaar dan in de rest van het land. In elke bedrijfstak en in elke provincie gebeurt wel eens iets. Tot dusver staan de kranten vooral bol van geruchten en onbe wezen verhalen", zegt J. Gerwen, secretaris van het Algemeen Verbond van Bouwonder nemingen in Limburg. Op 'persoonlijke titel wil hij wel kwijt dat bestuurders en ambtena ren zich zorgvuldig moeten afvragen of ze goed handelen door bij voorbeeld met on dernemers op reis te gaan. „Lr is hier in Lim burg een groot incident in de publiciteit ge komen. Dat smaakte naar meer en toen is men allerhande onbewezen geruchten gaan publiceren. Dat kan op elk moment in elke provincie gebeuren", meent Gerwen. Pijnlijk is dat het gerommel doorgaat, on danks het vele rumoer rond wegenbouwer Baars. „Wat me verbaast is dat wethouders en aannemers nog steeds in de verleiding ko men om met elkaar op reis te gaan", zegt vakbondsman Booij naar aanleiding van dc reizen van twee Landgraafse wethouders „Ach, je ziet bij een schuttersfeest aannemer met geweldige bladen bier rondlopen over di eretribune. Ze zijn blijkbaar niet onder de in druk van de drukte", stelt kamerlid Van Rey. Statenlid Kusters voorziet straks nog mee problemen: „We moeten niet al te hypocri doen. Aan de bedrijf echt n rekenen als je Wat d. wachten als de Europese grenzen straks opengi van de Maas kun je als en overheidsopdracht Belgische senator in hebt opgenome nog heel wat cht Limburg gonst van de berichten over omkoping, over burgemeesters die 'za ken' doen met aannemers en wegenbou wers, over wethouders die snoepreisjes maken op kosten van zakenrelaties of de gemeenschap. Vrijwel dagelijks staan er nieuwe schandalen ofbijnaschanda- len in de Zuidlimburgse kranten, 'Waar der volkeren schone taal klinkt met held're kracht; Waar men kloek en flink van aard vreemde praal veracht; Eigen zeden, eigen schoon 't hart des volks bekoort. Aldus het derde couplet van het Lim burgs volkslied. De Limburgse bevolking is allerminst bekoord en keert zich mas saal af van de politiek. De eigen zeden van bestuurders en aannemers worden niet gewaardeerd. En het jagen op vreemde praal scherp veroordeeld. Een provincie in crisis. LAURENT HEERE Het Limburgse bestuur is in op spraak. Eind vorig jaar begon het met de arrestatie en veroor deling van een voormalig topambtenaar van de provincie. Hij bekende steekpenningen te hebben aangenomen van de Klimmense we genbouwer Baars. Vervolgens ging een wet houder uit Echt voor de bijl. Ook hij bleek op de 'loonlijst' van de wegenbouwer te staan. Baars verklaarde tijdens zijn verhoren door de Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst (FIOD): „Het was voor ons een goede zaak in het college van B. en W. mensen te hebben itten die ons gunstig gestemd waren, die ons tl ieder geval niet zouden tegenwerken." Baars trok sinds het begin van de jaren ze ventig jaarlijks tonnen af van de belasting r het betalen van steekpenningen. De we genbouwer geeft overigens achteraf aan dat misverstand is: dat hij geen wethou ders, burgemeesters of ambtenaren heeft omgekocht. Het Begin De affaire-Baars was de ontsteking voor de voetzoeker die sindsdien een grillige weg gaat het glooiende Limburgse land. Aan het licht kwam dat aannemers afspraken maak- r de verdeling van opdrachten 1 gemeente Maastricht talen dan nodig. De groep Meerssen ging het lukte lieten be- werd over de verdeeld. In In Kerkrade mis- soortgelijke opzet doordat nemer zijn vergaderende colle ga's vóór was. In Sittard leidde het tot de veroordeling van één van de zes betrokken aannemers. In Brunssum riep de aanbeste ding van werkzaamheden aan de Emmaweg en de gemeentelijke golfbaan vragen op. In Landgraaf moesten twee wethouders opstappen nadat be kend was geworden dat ze naar Malaga waren geweest om naar een grondverzetmachine te kij ken, waarvan de ambtenaren hadden aange toond dat die veel te duur was. De wethou ders hadden ook nog eens met een aanne mer een vistrip naar Ierland gemaakt. De Maastrichtse wethouder J. in de Braekt mocht blijven ondanks het feit dat hij met wegenbouwer Baars een vakantie in Egypte doorbracht. Voorlopig hoogtepunt is de inval van de politie en FIOD bij burgemeester Vossen van Gulpen. Vossen wordt verdacht van belas tingfraude en het aannemen van steekpen ningen. De Limburgse journalisten spitten intussen dagelijks door. Aannemer Kuijpers verklaarde naar aanleiding van de Maast richtse affaire tegenover het Limburgs Dag- Kamerlid Van Rey: „Met de deur dichthouden voor journalisten schiet de provincie niets op." blad: „Schiet met hagel op de kaart van Lim burg en je hebt de gemeenten te pakken waar op precies dezelfde manier zaken wor den gedaan als in Maastricht. Er is maar één nadeel aan: het is verboden." 'Resten' Kamerlid (WD) J. van Rey uit Roermond: „Vroeger zou ik ook gezegd hebben dat dit soort affaires normaal zijn, dat ze helemaal passen bij het beeld van Limburg. Toen de KVP het hier nog voor het zeggen had, ge beurden er immers allerlei dingen die niet konden. Tien jaar geleden noemde ik het CDA hier in Roermond nog Corrupt Demo cratisch Appel. Maar sindsdien is er veel ver anderd in Limburg. Er is door onder anderen gedeputeerde Pleumekers en mijn collega, kamerlid René van der Linden heel veel ge daan om schoonmaak te houden in het CDA. Met succes. Maar er blijken toch nog resten te zijn uit het verleden. Die komen nu boven. Er moet schoon schip worden gemaakt." De Limburgse WD-topman stelt dat het noodzakelijk is dat het bestel wordt gezuiverd. Dat gebeurt in zijn ogen onvoldoende. „Wet houder J. in de Braekt van Maas tricht zegt doodleuk dat hij na twintig jaar vriendschap met we genbouwer Baars met vakantie ging en een kwitantie over kan leggen om te bewijzen dat hij die reis zelfheeft betaald. In de kroe gen in Maastricht lachen ze zich rot om zo'n verhaal. Vrienden die elkaar zó lang kennen, zouden onderling afrekenen en elkaar een kwitantie geven...?!. Dat gelooft toch niemand! We zul len zien wat de kiezer er straks mee doet als er nieuwe gemeenteraadsverkiezingen zijn", aldus Van Rey. Angst voor verkiezingen is er niet alleen bij Van Rey. Bij alle politieke partijen heeft men goed in de gaten dat het vertrouwen een flin ke knauw kreeg. CDA-wethouder Th. Stroe ken uit Venlo (een stad die tot dusver gevrij waard is van de ellende): „Bij de vorige ver kiezingen was de opkomst al heel laag we gens desinteresse bij de burgers. Dit soort za ken versterkt het gevoel dat politici zakken vullers zijn. Dat het niks uitmaakt of men door de hond of de kat wordt gebeten. Dit 'Provincie' houdt de kiezen op elkaar

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25