Leidsch Dagblad A Nederlandse militairen klaar voor strijd Bosnië Dramatische afgang spoetnikBoebka Een Hollands boterhammetje m Somalische leger tegen komst van VN-eenheid PIET KERKHOF Russische boeren eisen subsidie op hun graan /IV ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1992 OPGERICHT 1 /WAART 1860 NR. 39924 LOSSE NUMMERS 1,50 Samenwerking 2 Fokker was de eerste, maar er zullen onge twijfeld meer transnatio nale samenwerkingover- eenkomsten volgen. I Vluchtelingen O In Katwijk leven 3 Kroaten, Serviërs en Bosniërs vredig samen. Maar ze hebben het soms wel moeilijk met elkaar Cyprus 3 Er zit tegen alle ver wachtingen in schot in de onderhandelingen over de toekomst van het ver deelde Cyprus 'B-keus mummies' q In de tweede serie over «7 de depots van musea gaat het over de 'B-keus mummies' van het Rijks museum van Oudheden. Islam onbekend Nog geen abonnee? Soldatenbonden: Geen dienstplichtigen sturen Sergej Boebka. foto reuter caryhers- horn. Zijn polsstok is keihard, maar zijn hart is week en moet gister avond flink tekeer zijn gegaan. Sergej Boebka dacht een mono polie op tophoogtes en wereld records te bezitten, maar blijkt ook slechts een mens van vlees en bloed te zijn. De polsstokvir tuoos faalde om onverklaarbare redenen hopeloos. Tweemaal wierp hij de dwarsligger af op de aanvangshoogte van 5.70 en eenmaal bij zijn ultieme lance ring op 5.75 meter. Het drama Boebka was compleet. Problemen met de aanloop, de draaiende wind, de stok en de opspelende zenuwen. Sergej Boebka, die landgenoot Tarasov goud zag winnen met 5.80 me ter, had genoeg excuses in voor raad. Een gelouterd atleet van zijn kaliber moet echter onder alle omstandigheden kunnen presteren. Slechts eenmaal eerder per mitteerde de 28-jarige trapeze werker zich een dergelijk mal heur. Toen hij bij de EK in Split genoegen moest nemen met de zesde plaats. In alle andere gro te finales waarin hij sinds 1983 aantrad, had hij met overmacht gezegevierd. „Misschien heb ik mijn sprongen te lang voorbereid", sprak een ontluisterde Boebka, die tweemaal in tijdnood kwam. ,,Het leek alsof de seconden sneller wegtikten dan normaal. Het zouden uiteraard ook de zenuwen geweest kunnen zijn. De grootste fout heb ik echter gemaakt door bij de laatste aan loop een te zachte polsstok te gebruikeif." Ex-coach Petrov hekelde al eens de instelling van Boebka, „Hij denkt nu dat hij de beste Dat hij daarom niet meer hard hoeft te werken." Mis schien ook dat de Oekraïner twee weken geleden nog verge leken met de 'goddelijke' Mi chael 'Air' Jordan, de competitie in Barcelona schromelijk heeft onderschat. Of was het zijn psycholoog Rudolf Zagrainov, die in een grijs verleden schaker Kasparov van haptonomische hulp voor zag, die heeft gefaald? Het blijft slechts gissen. Boebka, die op .een hels fluitconcert werd ge- tracteerd, weigerde verder elk commentaar en spoedde zich naar huis. De trapezewerker hoeft zich in tegenstelling tot veel andere sporters uit het GOS geen hoofdbrekens over zijn toe komst te maken. Hij verdient kapitalen met de polsstok. 50.000 dollar startgeld, 50.000 dollar per wereldrecord en 100.000 dollar bonus van spon sor Nike. De kassa blijft rinkelen voor de 'Spoetnik', zoals Boebka zichzelf graag noemt. Ook na de flagrante misrekening van gis- teravond. De NAVO beslist maandag of met militaire middelen be scherming wordt geboden aan de hulptransporten in het door oorlog verscheurde Bosnië. De zestien lidstaten van de verdragsorgansatie hebben dit weekeinde de tijd om zich hierover te beraden. De Nederlandse militairen zijn er in ieder geval klaar voor. Als de regering besluit in in ternationaal verband Nederlandse troepen naar Bosnië te sturen met de bedoeling te vechten, dan gaan ze. soldatenvakbond AVNM: „Wij vinden dat je dienstplichtigen eigenlijk niet kunt inzetten voor echte gewapende actie. Daar zijn ze niet goed voor opgeleid." De WDM voelt veel voor de invoering van een Zweeds sys teem, waarbij mensen zich vrij willig aanmelden om deel te ne men aan VN-operaties. Het gaat om beroepsmilitairen, dienst plichtigen die hun diensttijd hebben afgerond, en zelfs bur gers die bijvoorbeeld willen hel pen bij voedselttansporten. „In dit systeem kun je zelfs kiezen of je wilt worden ingeschakeld bij een operatie ter handhaving van de vrede of bij een operatie waarbij die vrede met geweld moet worden afgedwongen," brussel-den haag» Tot dusver zijn de Nederlandse militairen op basis van vrijwil ligheid naar Kroatië en Bosnië gegaan. Dat geldt zowel voor de dienstplichtigen als de beroeps militairen. Volgens M. Verhoef van de ACOM, de grootste mili taire vakorganisatie, zijn er nog steeds voldoende vrijwilligers. Ook onder dienstplichtigen is tot nu toe voldoende animo voor dienst in het voonnalige Joegoslavië. Maar de vakbon den voor dienstplichtigen wij zen erop dat die bereidwillig heid snel minder wordt als mili tairen een reële kans lopen te sneuvelen in een gevecht. Woordvoerder Augustijn van de aldus WDM-voorzitter Kas. De beide soldatenvakbonden vinden wel dat de ongeveer 250 Nederlandse dienstplichtigen, die zich momenteel in het voor malige Joegoslavië bevinden, nu moeten kunnen kiezen of ze daar blijven of niet. Het ziet er namelijk naar uit dat de aard van de militaire operaties dras tisch verandert. Ze zijn er op dit moment om de vrede te hand haven, maar het is niet uitgeslo ten dat ze onderdeel worden van een offensieve strijdmacht. Het voorstel van de NAVO mikt op het zekerstellen van de hulpleveranties aan Sarajevo en andere steden door het bewerk stelligen van een „humanitaire corridor" op de grond, of via controle van de luchthaven. Als de zestien lidstaten maandag akkoord gaan, zullen de militai re NAVO-experts de plannen verder uitwerken. De plaatsvervangend com mandant van de VN-troepen in het voormalige Joegoslavië, ge neraal Morillon, is echter tegen militair ingrijpen in Bosnië. „Ik ben er zeker van dat er geen mi litaire oplossing bestaat. Inter ventie zal alleen maar 100.000 doden en gewonden beteke nen", aldus de commandant. Frankrijk heeft gisteren beslo ten bij de Veiligheidsraad een ontwerpresolutie in de geest van het NAVO-voorstel in te dienen, dat eigenlijk in de eer ste plaats lijkt te draaien om uit breiding van het aantal VN- troepen. De Duitse defensiemi nister Rühe wijst een militaire interventie in Bosnië van de hand. De Duitse bewindsman zei meer te zien in het opvoeren van de internationale druk op de strijdende partijen waardoor wellicht „de oorlog van buitenaf kan worden drooggelegd". De Amerikaanse president Bush heeft zich ook voor een uitbreiding van de VN-acties uitgesproken, maar wil geen Amerikaanse troepen inzetten in wat hij „de guerrilla-oorlog" in Bosnië-Hercegovina noemde. Pagina 5: Luchtaanval op Ser viërs vereist partij kiezen Eu ropa Oorlog dreigt in Kosovo yt j- Specialist Van Ko- I D ningsveld strijdt te gen onbegrip over islam: Angst voor moslims komt door onbekendheid. Overval Leids filiaal Rabobank leiden roy klopper Een tot nu toe onbekende man heeft gistermiddag omstreeks kwart voor vier een filiaal van de Rabobank aan de Lammen- schansweg overvallen. Hij ging er vandoor met enige duizen den guldens en is nog voort vluchtig. De man meldde zich aan de balie op een moment dat er geen klanten waren. Uit een sporttas trok hij een vuurwapen tevoorschijn. Daarmee bedreig de hij de twee werkneemsters van de bank. De empolyées schoven hem een deel van de kas toe. De overvaller stopte het geld samen met het vuurwapen in de tas en spurtte de bank uit. De politie heeft de hele wijk uit gekamd, maar trof de man niet meer aan. De dader wordt omschreven als een man van rond de 20 jaar met donker haar. Hij was ge kleed in een halfjang lichtgroen jack. De sporttas die hij droeg was donker en langwerpig. De politie gaat ervan uit dat hij na de overval de Professorenwijk is ingevlucht in de omgeving van de Zeemanlaan, Van der Waal straat, Buys Ballotstraat. Een politie-woordvoerder roept ge tuigen in de wijk die iets vreemds hebben gezien op om contact op te nemen met het hoofdbureau van politie, tel. nri 071 - 161400 DEL! 071 161353 VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Financiën Info SRV-man gaat ook post doen den haag gpd Bewoners van dorpen kunnen hun postzaken binnenkort af handelen bij de SRV-man. De PTT stopt met de rijdende post kantoren, maar gaat regelen dat de mobiele melkhandelaren postzegels en aanverwante za ken gaan leveren. De PTT heeft het afgelopen jaar in samenwerking met de NMO, de Nederlandse Melk handelaren Organisatie, een proef gehouden in Groningen en Friesland. Die is zo succesvol verlopen, dat de PTT met de NMO gaat praten óm alle activi teiten bij de SRV-man onder te brengen. De PTT heeft nu nog 45 'rode bussen' op het platte land rondrijden. %- jêè Terwijl zij zich te goed deden aan biefstuk en spaghetti heb ben Somalische militairen giste ren gezegd fel gekant te zijn te gen het plan van de Verenigde Naties om een eenheid blauw helmen in te zetten voor de luchtbrug van voedsel en medi camenten voor miljoenen ster vende Somaliërs. „Wij kunnen hier geen gewapende vreemde lingen toestaan", aldus Moha- med Ahmed Noor, de rechter hand van de in Muqdisho geze ten krijgsheer Mohamed Farah Aideed. „Het enige dat we nodig hebben is meer voedsel voor onze strijders, zodat die zorg kunnen dragen voor de veilig heid van de Somalische bur gers." Terwijl Noor bij deze uit spraak bijval krijgt van zijn dis genoten, zijn op een steenworp afstand in een huis voor daklo zen kinderen aan hun laatste le vensuren begonnen. Uitge droogd en uitgehongerd, lig gend op stukken karton, zonder kleding. 071-140745 ZATERDAG 8 AUGUSTUS LAATSTE OPRUIMINGSARTIKELEN TEGEN ELK AANNEMELIJK BOD! -PRIJSBOFFER LEIDEN Haarlemmerweg 41 (bij Groenoordhallen) Tel.: 071-213222 ZATERDAGS BIJVOEGSEL Het imago van Limburg is bevlekt door CORRUPTIESCHANDALEN, Een provincie in opspraak. Ooit maakte hij het lied 'Ouwe taaie', nu is hij het zelf. EDDY CHRISTIANS 60 jaar in de muziek. Een op de vier baasjes heeft omgangsproblemen met zijn HOND. 'De mensen weten niks van hun hond. Helemaal niks.' Het Franse pretpark 'ASTERIX' heeft de eerste aanslag van nieuwe buur 'Euro Disney' overleefd. Opluchting in het Gallische dorp. den bosch Voor het eerst in zijn leven ventje gewent heeft dit Bosnische jongetje een oer-Hol- jonge vluchteling komt in de Koning Wil lands bruin boterhammetje in handen, lem I kazerne in Den Bosch bij van alle el Hoewel het broodje niet lijkt op wat het lende die hij heeft meegemaakt zijn moskou gpd Het is weer geheel mis met de Russische landbouw. De oogst, die deze maand moet worden binnengehaald, zal weer tegen vallen. De staat weet nu al dat meer dan 20 miljoen ton uit het Westen moet worden geïmpor teerd. Het weer valt, als altijd, tegen. Er is te weinig opslagca paciteit, er zijn te weinig land bouwmachines, de transport sector kampt met problemen. Dit jaar komt er nog een fac tor bij. De staatsmonopolies, zoals het Comité voor Brood en Bakkerijproducenten, de orga nisatie van managers van staatsboerderijen en de Raad van werkcollectieven, zijn in een verwoed gevecht verwik keld met de regering om de prijs voor de graanverkopen aan de staat vast te stellen. Honder den Russische boeren togen af gelopen woensdag, de 'Dag van de Boereneenheid', naar Mos kou en St. Petersburg om de subsidies uit het Sovjet-tijperk terug te eisen. De sovchozen (staatsboerde rijen) moeten eenderde van hun produktie aan de staat ver kopen. Ze willen minstens 20 roebel per kilo graan hebben, een bedrag dicht bij de wereld marktprijs. Maar de regering- Jeltsin kan zich dit niet veroor loven. Tien roebel per kilo is het uiterste bod. De staatsboeren zeggen dat ze hier niet van kun nen rondkomen. De staatsprijs voor het graan bepaalt de consumentenprij zen. Zelfs bij een prijs van tien roebel per kilo graan gaat brood in de winkel 28 roebel per kilo kosten, drie keer zoveel als nu. En brood is, met pasta, het hoofdvoedsel van de Russen. Dat belooft weinig goeds. Moe ten westerse burgers straks op nieuw de beurzen trekken om de Russen door de winter te helpen? Vice-president Roetskoi, be gin dit jaar verantwoordelijk ge steld voor landbouw, zegt van Machinefabriek West-End BV Lisse, tel. 02521-19048 Machinebouw en -reparatie engineering motorrevisie HET WOORD IS AAN Roderich Je kunt in het leven veel verw ven als je van veel afziet. Programma's- Regio Religie Sport- Zaterdags bijvoegsel 25 t/m 31 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenmiddag T ropische temperaturen Vrij zonnig. Vooral in de avond kans op een onweersbui. Middag- temperatuur van 25 graden op de Waddeneilanden tot 34 graden in het zuiden van het land. Matige oost tot zuidoosten wind, rond kracht 4. Krant te Iaat Als gevolg van een technische storing heeft de bezorging van de krant gisteren een aanzienlij ke vertraging opgelopen. In een deel van het verspreidingsge bied viel de krant pas na zeven uur in de bus. Als gevolg daar van raakte de telefooncentrale van de klachtendienst overbe last, waardoor een groot aantal bellers geen gehoor heeft gekre gen. Hiervoor onze excuses. Noordwijker Jaco van Leeuwen wint orgelconcours utrecht» gpd Het internationale Hendrik An- driessen Orgelconcours in Utrecht is gewonnen door de 30-jarige organist Jaco van Leeuwen uit Noordwijk. De jury kende geen tweede prijs toe. Wel werd de derde prijs toege wezen aan de overige twee fina listen: Jan-Piet Knijff uit Haar lem en David Jansen uit Utrecht. I }l(( 80,10) via accept- I niet. Hij heeft een 'hoofdkwar tier voor de oogst' gevormd en het leger ingeschakeld om het graan van de akkers naar silo's te brengen. Roetskoi verwacht dat de staat hel gevecht om de graanprijs zal winnen, omdat de staat een monopolie heeft op de opslagcapaciteit. De boeren zul len dus wel moeten leveren, an ders verrot het graan op het land. Zo ging het vroeger onder het socialisme, zo gaat het nu nog. Wat is de toekomst van de land bouw in Rusland, waar een op de vijf inwoners boer is? Onze correspondent in Mos kou, Hans Geleijnse, ging op bezoek bij een 'geherstructu reerde' staatsboerderij. Pagina 2: Rusland moet het niet van privéboeren hebben. 1 Nummer bank/girt I I Handtekening Leidsch Dagblad t woordnummer 10050 2300 VB

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1