Je blijft klauteren, daar langs die Wijde Aa 'Als ik lees, wordt mijn gezicht niet bruin' 'Oud wijf donder toch op' Het Gesprek van de Zomerdag Een meisje bij de post TE OUD? HOEZO? Vakantieleed of vakantiepret ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1992 „Nee mevrouw, u zult nu geen proble men meer hebben met de wandeling. We hebben dit half mei nog gecontro leerd en toen was alles nog prima in orde." Met de woorden van de provin cie-voorlichter nog nagalmend in de oren, ga ik het maar weer eens probe ren: de Wijde-Aa-wandelroute van de provincie. Verleden jaar, toen alle re dacteuren van deze krant een wande lingetje door de regio maakten, was ik daar hopeloos in de hekwerken ver strikt geraakt. Mijn verontwaardigde klacht aan het adres van de provincie, die immers de wandelingen als 'mooi en voor ieder een toegankelijk' omschreef, werd des tijds ruiterlijk erkend. „De boeren wil len niet meewerken. Die halen de hele tijd de hekjes overhoop", was destijds het excuus. Er zou worden onderhan deld met de agrariërs en nog bedankt voor de tip. Een van de agrariërs die langs de Wij- de-Aa-route woont, de eigenaar van koehotel De Kleiput, weet te vertellen dat de wandelroute over zijn land ra zend populair is. „Ze vernielen niets, maar we zien al die wandelaars nog steeds niet echt graag komen. Ze lopen maar door die wei heen". Obstakels waren er niet, verzekerde hij me. De boeren hadden ze in elk geval niet neergezet. Na alle geruststellende woorden van de provincie en de boer lekker op pad, de Wijde-Aa-route. Op de Aderweg in Hoogmade de wei in. Net als verleden jaar kijk ik direct al diep in de mooie bruine ogen van een enorm koebeest. Dat is even wennen voor een echt stadsmens. Maar dan begin ik aan het stuk waar verleden jaar mijn humeur, flinkheid en lenigheid danig op de proef werden gesteld. De voorlichter van de provin cie had me een kaartje toegestuurd waarop geruststellend stond aangege ven dat al die obstakels en hoge hek ken nu niet meer bestonden. Er zou met spiksplinternieuwe pijlen een om leidingsroute zijn aangegeven. Daarvan is echter niets te bekennen. De omleiding zal wel vanaf de volgen de schutting zijn, denk ik nog. En ach, de Wijde Aa ligt er prachtig bij. Door de harde wind wordt het water opge- zwiept, de zon zorgt voor een schitte rende schittering. Meerkoeten, ganzen en kieviten vielen me om de oren. Voor zoveel moois moet je wat over willen hebben. Die oppeppende troost werkt ook nog bij het tweede hekje dat met slechts met moeite kan worden genomen. Bij het derde, ik meen nog een flard van een vorig jaar aan stukken gereten broek te herkennen, begin ik wat bin nensmonds te mopperen. Maar, eerlijk is eerlijk, de balken-constructie be doeld om het verhoginkje te slechten, is mooier dan het jaar ervoor. Tien hekken Er volgt een lange reeks van hindernis sen: in totaal belemmeren tien hekken mijn weg. Allemaal voorzien van over stapjes, dat wel, maar toch behoorlijk lastig. Tevergeefs speur ik in alle wind richtingen naar de mij zo plechtig be loofde omleiding. Geen spoor te zien. Wat moedeloos keer ik terug: ze had den het nog zó gezegd. De Wijde-Aa-route, in elk geval het stuk tussen de Aderweg en het Padde- gat, biijft vooralsnog dus voorbehou den aan de lenigen onder ons. Hoewel ik ouden van dagen het prachtige uit zicht over het water graag zou gunnen, moet hen of mensen met hoogtevrees de route echt worden afgeraden. Dat geldt trouwens ook voor wandelaars die een bezoek van koeien, paarden of schapen niet op prijs stellen. Niet bang voor beesten, hekken, paardestront of koeienvlaaien? Veel plezier op de Wij de-Aa-route. MONICA WESSEUNG Science fiction, fantasy en puzzelboekjes tijdens vakantie favoriet Ha, vakantie! Hebben vele Ne derlanders eindelijk eens tijd om een goed boek te lezen. Ver geet het maar. In de vakantie wordt er net zo weinig gelezen als op werkdagen. Waarom dan toch niet, mensen, waarom dan toch niet? Antwoord: 'Ik word in de zon zo slaperig van lezen' en 'Als ik een boek lees, wordt mijn gezicht niet bruin'. De weinige mensen die wel van tijd tot tijd een boek lazen, troffen wij aan in de boekhandel, in het hol van de leeuw dus. In de niet-literaire boekhandels in Leiden gaat er in de vakantie- tijd nogal wat fantasy en science fiction over de toonbank. En de Ludlums en Stephen Kings sco ren ook goed. Bij literair-weten- schappelijke boekhandels als Ginsberg en Kooyker zijn de li teraire pockets uit de Rainbow- serie gewild. De roman 'Het Parfum' van Patrick Süsskind is daarbij een uitschieter. Diane Tromp, werkzaam bij Kooyker, neemt tijdens de va kantie zelf ook vooral pockets mee. „Dure gebonden boeken ga ik niet meenemen op vakan tie. Je leest in het buitenland op een terras of op het strand en dan is een wijnvlek gauw ge maakt." Julia Mendlick en Geesje Groot- scholten, beiden vierdejaars rechten, zitten in de buurt van de Leidse Pieterskerk met een boekje op een stoep. Ze zweren tijdens de vakantie ook bij poc kets. Geesje: „En dat hoeft dan niet altijd literatuur te zijn. Op het strand of zo is er altijd herrie om je heen en dat is heel iets anders dan rustig lezen onder de schemerlamp. Mensen zitten te praten, je krijgt een bal op je hoofd, noem maar op. In zo'n situatie kun je vaak niet goed nadenken over wat een schrij ver je te vertellen heeft. Dus dan Julia Mendlick en Geesje Grootscholten, beiden vierdejaars rechten, tijdens de vakantie ook bij pockets. neem je maar iets makkelijks. Boeken van Judith Krantz of Harold Robbins bijvoorbeeld. Heerlijk toch. Grote jachten, rij ke mensen, waanzinnige fees ten." Julia is het roerend eens met haar vriendin. „Ja, en dan zijn er natuurlijk die zogenaam de cultboeken. Boeken die stu denten elkaar geven op verjaar dagen of afstudeerfeesten, zoals 'De slinger van Foucault' van Umberto Eco of 'De wetten' van Connie Palmen." Bij Vroom en Dreesmann in de Breestraat zijn de puzzelboekjes niet aan te slepen. En de reis gidsen gaan erg goed. Meneer Lohmeijer, die als klant bij V&D rondsnuffelt, is een liefhebber van reisgidsen. „Ik heb als oud marineman nogal wat van de wereld gezien en mijn belang stelling gaat uit naar reisgidsen waarin wat wordt verteld over de geschiedkundige achtergron den van landen. We zijn nu bij voorbeeld naar Turkije geweest en daar is zoveel materiaal over. Ik bereid me altijd zorgvuldig voor, maar wat Turkije betreft daar had ik wel zes jaar voor moeten uittrekken. Met een land als Noorwegen ligt het weer anders, daarmee ben je in zes uur klaar. Ik hou ook altijd dagboeken bij van mijn reizen. Het is gek dat schijnbaar onbe langrijke details later ineens een dag uit je leven kunnen oproe pen." De Jasmijnreeks gaat er bij de Leidse bevolking in als koek. Waarom? 'Je krijgt er zo'n warm gevoel van'. 'Het is net als in het echte leven'. De enkeling die wel eens een literair boek ter hand neemt is daartoe aangezet door de film die naar dat boek is gemaakt. Zo zegt een dame dat ze na de film 'De avonden' te hebben gezien ook meteen het boek is gaan lezen. Ze spreekt de naam van Gerard Reve uit als Gerard Rijve, op z'n Frans dus, alsof er een dakje op de e staat. „Maar het boek is heel anders dan de film. Kijk, dan vind ik dat je wordt besodemieterd. Daar heeft die natuurlijk mooi een slaatje uit geslagen." In Oegstgeest, bij de AKO-boek- handel, verkoopt het literaire boek nogal goed omdat de ge meente „erg veel hoog opgelei den telt, veel academici". De Evangelische boekhandel in Katwijk kent ook zijn bestsel lers, zegt eigenaar Potters. 'No compromise' van Keith Green en 'De duisternis is aanwezig' van Frank E. Peretti zijn voor beelden. „Kijk, je kunt als boek handel natuurlijk wel een mid denweg bewandelen en naast je theologische boeken ook boe ken over occultisme verkopen, maar dat werkt hier in Katwijk niet. Terwijl in het hele land kerken worden afgebroken, staan er in een kleine gemeente als Katwijk nog tien. Dat zegt wel wat. Over klandizie heb ik niet te klagen. Het woord van God leest men het hele jaar door." Truus Hennipman uit Leiderdorp Truus Hennipman: „Ik denk dat die plak van Ellen van Langen voor de Nederlandse atletiek heel veel gaat betekenen." foto jan holvast Lid van de Olympische 4x100- meter estafetteploeg in Mexico 1968. „We waren toen ontroostbaar. We liepen dezelfde tijd als num mer twee en drie, 43,4 secon den. Dat is nu nog het Neder lands record. Het was de finish- foto die bepaalde dat we zonder plak naar huis moesten. Wan neer onze vierde loopster een wat grotere voorgevel had ge had hadden we misschien wel een medaille gehad. Ja, nu kun je dat relativeren, ben je ook te vreden met het diploma. Toen was dat een grote frustratie". Na de spelen stopte ik met hardlopen. Ik was getrouwd en wilde kinderen krijgen. Daarbij vormde de spelen in Mexico een prachtige afsluiting. We za ten daar in totaal zes weken, om te wennen aan de ijle lucht, en we hebben veel culturele din gen kunnen bezoeken. Ik was op dat moment 25 jaar oud. Er had dus wel meer in mij geze ten, maar in die tijd ging dat al lemaal anders. Als het maar even kan volg ik de Olympische Spelen. Ik had ook graag naar Barcelona gegaan, maar dan wel als Ruud Lubbers of een andere vip. Niet als een anonieme bezoeker die hoog op de tribune plaats moet nemen. Ik heb die olympische sfeer meegemaakt en dus lijkt het mij vreselijk om er dan zo ver vanaf te zitten. Ik ben wat dat betreft wel verwend. Ik zit dan liever thuis voor de buis, met al die herhalingen. Heerlijk. Hoogtepunt tot nu toe is na tuurlijk de gouden plak van El len van Langen. Wat een gewel dig mens. Ik denk dat die plak voor de Nederlandse atletiek heel veel gaat betekenen. Dat was al zo met de bronzen me daille die Maria Gommers in 1968 haalde op de 800 meter. Dat straalde af op de hele atle- tiekploeg. Nu volg ik met heel veel belang stelling mijn 'eigen nummers', de sprintafstanden 100 en 200 meter. Dat heeft voor mij iets extra's. Ik kijk dan naar de voor bereidingen van de lopers. De manier waarop iedereen zich concentreert en oplaadt is voor mij essentiëler dan het lopen zelf. Het moet in die paar se conden immers gebeuren. Voor je het weet is het voorbij. Een onachtzame start en je bent verloren. Wat ik heel grappig vind zijn de gewichtheffers. De gezichten die zij trekken wanneer zij een gewicht omhoog torsen! Daar naast moet ik heel erg lachen om de begeleiders. De gewicht heffers zijn bomen van man nen, maar zij worden aan alle kanten geknuffeld en gekoes terd als kleine jongetjes. Het is typisch een sport die ik alleen tijdens de Olympische Spelen bekijk. Wanneer het bij een nor male Studio Sport-uitzending aan bod komt, ga ik koffie zet ten." Bond voert actie tegen discriminatie ouderen Het moet kunnen, maar steeds sta je er toch weer even van te kijken: een vrouw die doet wat al sinds eeuwen door mannen wordt gedaan. Rustig peddelend door Katwijk, door een wijk waar het groen ons bijna van de weg af dringt, zien wij ineens een aardig meisje lopen dat iets in brievenbussen stopt. Zullen wel foldertjes zijn. Ongewenst drukwerk van een niet onge wenst meisje. Maar nee, hoor, als wij in ons hoofd wat aan de focus morrelen, zien we dat het hier om een echte brievenbe- stelster gaat. Een postbodin dus. Maar dót is leuk voor de heren der schepping, dat is fijn. Nu eens eindelijk niet meer zo'n zuurpruim die je een aangete kend stuk overhandigt maar een fris meisje. Maar wat loopt ze er luchtig bij, waar is dat doodgra versuniform met die rode streep? Zou die post zo eigenlijk wel goed terechtkomen? De brievenbestelster is 19 jaar en tweedejaars student bouw kunde in Delft. Haar naam: Ag nes van der Meij. Ze heeft een kamer in Delft, maar nu ze vrij is, woont ze bij haar ouders in Katwijk. Ze bestelt de post in Katwijk, in straten als de Nieu we Duinweg, de Oranjestraat, de Willem de Zwijgerlaan en de buurt rondom het Katwijkse marktplein. Klachten over haar werk heeft ze nog niet gehad. Volgens Agnes nemen ze bij de PTT best graag studenten aan. „En het verdient trouwens ook aarc !g. Ik heb een kleine oplei ding gehad van 3 dagen. Ik moest hetzelfde doen als de normale besteller, dus ook 's morgens sorteren eodam> de wijk in. De vierde dag mag je dan zelf gaan lopen. Tijdens die opleiding heb ik best wat kneepjes geleerd. Waar je bij voorbeeld je fiets zo strategisch mogelijk kunt neerzetten, hoe je het beste kunt lopen. En je moet altijd goed in de gaten houden of iemand nu wel of geen post heeft. Telkens heb je namelijk de neiging om alle huizen langs te gaan, maar als je dat doet, loop je natuurlijk veel meer. Je denkt dat dit een rustig baantje is, maar dat lopen valt nog best tegen. In het begin ben je dan ook knap moe als je thuis komt." „Je hebt van die enge brieven bussen waar zo'n klep met een veer in zit. Soms komen je vin gers daartussen. En dan is er ook vaak begroeiing in de buurt van brievenbussen. Een rozen haag bijvoorbeeld. Daar moet je voor uitkijken. Ook zijn er vaak tuinhekjes gesloten en dat geeft extra werk." „Het is altijd vervelend als een poststuk zo groot is dat je het bijna niet door de brievenbus krijgt. Dan moet je het dubbel gaan vouwen en dat doe ik met pijn in het hart. Liever bel ik dan aan, maar in deze tijd zijn er veel mensen op vakantie." „Bijna geen brievenbus zit trou wens op dezelfde hoogte. Je hebt er hele hoge bij en hele la ge. Of er nog koperen brieven bussen zijn? O ja, hoor, nog heel wat. En in Katwijk worden die ook nog met Brasso gepoetst." Als ik een aangetekend stuk of zoiets moet afgegeven, staan de mensen vaak wel even verbaasd te kijken. 'O, een meisje bij de post', zeggen ze dan. Een beetje Agnes van der Meij op de toon van: 'Hé, een koekje bij de thee'. De tas is behoorlijk zwaar. Het is een heel karwei om die op de fiets te krijgen. Je zet je fiets met je tas altijd er gens neer. Je gaat niet met die tas lopen zeulen, je neemt bun dels post. Dat is natuurlijk een kwestie van vertrouwen. Er zijn wel wijken waar post wordt ge jat, maar die heb ik gelukkig niet." „Er zitten natuurlijk ook wel eens rouwberichten in de tas. Dan hoop ik altijd maar dat ze foto henk bouwman niet net de deur opendoen als ik dat bericht in de bus wil stop pen. Dat lijkt me niet zo leuk. Maar voor de rest vind ik het een erg leuk baantje. Het enige waar ik echt van baal is als ik zie dat er 's morgens boven de nor male posf ook nog zo'n stapel van die dikke boeken van Nec- kermann en Otto bijzitten. Dat is echt sjouwen geblazen." CEES VAN HOORE Ouderen zijn wel goed, maar niet gek. Dat is de boodschap die de ouderenbond ANBO van af volgende maand gaat verkon digen. Het moet maar eens af gelopen zijn met discriminatie van mensen die ouder zijn dan een jaar of vijftig, vindt de orga nisatie. Op affiches, stickers en buttons zal de tekst 'Te Oud? Hoezo?' te lezen zijn. We spra ken met een aantal ouderen uit de Leidse regio over de cam pagne, de vooroordelen en de discriminatie. Chr. Keijser, Leiderdorp, 81 jaar: „Ik heb nooit iets gemerkt van discriminatie. Tot een paar jaar geleden was ik zeer actief. Ie dereen zag me voor vol aan. Een jaar of zes, zeven geleden heb ik nog een patiëntenvereni ging opgericht, die nu 36.000 le den telt. Ik ben officieel nog steeds adviseur van deze orga nisatie. Discriminatie komt bij mij in het stuk niet voor. Ik heb ook nog nooit gemerkt dat ie mand op deze leeftijd werd ge discrimineerd." Maar dat komt mis schien omdat ik als politiecom missaris midden in het leven heb gestaan. Bovendien ben ik pas een paar maanden geleden in de vut gegaan. Het heeft mis schien ook wel met je eigen op stelling te maken. Ik merk echt dat ik voldoende te doen kan hebben. En dan denk ik niet aan tuinieren of postzegels ver zamelen, maar aan actief zijn in de maatschappij. Ik moet eer der de boot afhouden, dan dat ik dingen zoek. Ik zit niet te wachten op vier secretarissen- baantjes en vijf voorzitters schappen." Elly Kerckhoffs, Leiden, 72 jaar: „Of ik merk dat ouderen wor den gediscrimineerd? Nou en of! Ik herinner me nog heel goed dat ik 65 werd. Het is dan net of je hebt afgedaan, van de ene op de andere dag. Mensen reageren zo geïrriteerd. Als ik door de stad fiets, dan steek ik mijn arm op om te laten zien dat ik ga remmen. En dan komt er zo'n jonge fietser aan die zegt: oud wijf, donder toch op. Terwijl ik niet langzaam ben, echt niet. Maar ik laat me niet in een hoekje drukken, hoor, ik bijt van me af. Maar ik hoor ook van anderen, dat ze zich opzij gezet voelen. Dat mensen den ken dat je niets meer kunt als je ouder wordt. Het is zo'n ver schil met andere culturen. Ik zie het aan Chinezen die bij mij in de flat wonen. De jongeren be handelen de ouderen met zó veel respect. Het is eigenlijk schande dat zo'n campagne te gen leeftijdsdiscriminatie nodig is. Maar ik vind het wel heel goed dat de ANBO deze actie houdt." P. Lens, Alphen aan den Rijn, 81 jaan „Zo'n actie is voor mij niet no dig, want ik merk niets van dis criminatie. Totaal niet. Ik werk nog in twee kapperszaken dus ik heb het druk zat. Ik heb ook het geluk, en dat zeg ik niet om op te scheppen, dat je het niet aan me ziet dat ik 81 ben. Ik zit goed in de kleren en ik doe overal aan mee. Ik biljart en kaart veel. En als mensen mij niet serieus zouden nemen, dan spring ik er meteen bovenop Dat zit in mijn temperament A. Laman, Leiden, 70 jaan „Er is een grote groep ouderen die het gevoel heeft dat ze niet meer meetelt. Daarom moet die campagne er zeker zijn. Maar ik merk er zelf niets van. Ik ben nog volop bezig in het ouderen werk. Het ligt misschien ook wel aan jezelf. Als je je resoluut op stelt, dan moéten ze je wel mee tellen." De ene keer zit de enige ster die het hotel heeft in de badkamer- spiegel, zoals de Leidse band Rubberen Robbie ooit zong. De an dere keer kom je op een vakantie in een uithoek van Thailand je buurman tegen. Of je wordt mee uit gevraagd door Julio Iglesias. Gebeurtenissen die een vakantie onvergetelijk maken, in vele op zichten. Wij willen weten welke bizarre, vrolijke en r op hun reizen deze zomer meemakt af te bellen naar 'Het Gesprek van de Zomerdag'. AB Leiden, tel: 071 - 161440. niet te schrijven of te bellen r Postbus 54, A n naken. Schroom r,ENV.^x

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11