Meer begeleid wonen in regio Regio Leiden 'Het eten is van dezelfde kwaliteit als in Huize Rosarium' Meeuwen uit Leiden komen naar Leiderdorp VW Golf populair bij het dievengilde Pech voor Tsjech in Bloemenmarathon Ziekenhuizen in de regio willen geen privé-klinieken ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1992 10 Psychiatrische patiënten 'zelfstandigonder dak Het aantal plaatsen waar psychiatrische patiënten onder begeleiding kunnen wonen, wordt de komende jaren sterk uitgebreid. De Regionale Instelling Beschermde Woonvormen (RIBW) Zuid-Holland-Noord streeft er naar 200 mensen onder dak te brengén in de Leidse re gio, de Duin- en Bollenstreek en de Rijnstreek. oegstgeest/regio dirk koppes De sinds een half jaar actieve organisatie leidt al projecten in Rijnsburg en Warmond. Oegst- geest spant de kroon met vier woningen. Alphen aan den Rijn en Katwijk volgen binnenkort. Met 31 mensen onder dak en dertien op de wachtlijst heeft de RIBW een snelle start gemaakt. De organisatie opent komen de maandag weer een nieuw te huis in de Hélène Swarthlaan te Oegstgeest. Vier psychiatrische patiënten gaan hier onder bege leiding wonen. Acht bewoners van het voormalige Oegstgees- ter rusthuis Rosarium wonen al sinds maart dit jaar een stukje verderop in dezelfde straat. De nieuwe bewoners van de Swarthlaan zijn druk bezig met de inrichting van hun kamers. Iedereen heeft binnen het huis een eigen onderkomen. Samen met coördinator Rien Baks heb ben ze een dag gewinkeld. „Dat schept een goede band. Ze kun nen zelf bepalen wat voor gor dijnen, vloerbedekking, wasma chine, tafels, bestek, en noem maar op, er moeten komen." De zolder is nog niet klaar, daar moet een dakkapel worden ge bouwd. De vierde bewoner neemt daardoor iets later zijn intrek in de Swqrthlaan. Baks heeft de huurt met een brief over de komst van de nieuwe bewoners ingelicht, maar er zijn geen negatieve re acties binnengekomen. Tot nu toe zijn er volgens de coördina tor op geen enkele plek proble men met omwonenden van RIBW-panden. De meeste kandidaten voor begeleid wonen komen uit een psychiatrisch ziekenhuis. Voort gekomen uit het Riagg Zuid Holland-Noord en de psychia trische ziekenhuizen Endegeest in Oegstgeest en Langeveld in Noordwijk, probeert de RIBW juist mensen uit die instellingen onderdak te brengen. Zelfstan dig wonen kunnen kandidaat bewoners door hun psychische problemen nog niet. Met een project beschermd wordt volgens Baks de kwaliteit van hun bestaan vergroot. „We willen de mensen uit de klini sche behandeling halen. Ze moeten zich weer een vast dag ritme eigen maken. Het doel blijft: helemaal zonder begelei ding wonen. We bekijken het van geval tot geval. De hoeveel heid zorg varieert dan ook per huis. Soms komen begeleiders alleen op bezoek, in andere hui zen is er elke dag iemand aan wezig. We zijn in ieder geval 24 uur per dag bereikbaar als er problemen zijn." i de Hélène Swarthlaan FOTO JAN HOLVAST Bewoners dik tevreden met nieuwe stek oegstgeest Na een zoektocht van anderhalf jaar hebben de voormalige bewoners van het Oegstgeester rusthuis Rosarium een vaste stek gevonden. Ze hebben het uitstekend naar hun zin in het huis aan de Oegstgeester Hélène Swarthlaan, één van de onderkomens van de Regionale Instelling Bescherm de Woonvormen (RIBW). Lange tijd was de toekomst voor de oudere pensiongasten van Rosarium vrijwel allemaal ex-psychiatrische patiënten onzeker. Toen de exploi- tante van het rusthuis, de 81-jarige zuster Schuil, te kennen gaf met haar werkzaamheden te willen stoppen, zocht de gemeente Oegstgeest stad en land af om de bewoners ergens onder dak te krijgen. Via de Leidse stichting De Schakel kwamen de bewoners uit eindelijk bij de RIBW terecht. Voor de acht voormalige Rosarium- gasten werd een dubbelhuis aan de Hélène Swarthlaan gevonden. Ze heb ben in het doorgebroken pand ieder hun eigen kamer. De privé-vertrekken hebben aparte sloten waarvan alleen de bewoners een sleutel hebben. Op de begane grond is één grote woonka- Elke dag wordt voo kookt. „In andere huizen doen we dat niet, maar deze bewoners zijn daaraan gewend. Huize Rosarium was een soort pension: elke dag eten op tafel", verklaart coördinator Rien Braks van RIBW. Bewoner T. Wieringa, die twintig jaar in het Rosarium leefde, is tevre den over zijn nieuwe kamer. „Het eten is hier van dezelfde kwaliteit. Zuster Schuil zie ik nog wel eens, maar helaas is .ze nu ziek. Ik zoek haar nog wel eens op, we konden goed met elkaar opschieten. Het is wel jammer dat we haar nu zo weinig zien." Als hij de nieuwe situatie met Rosarium verge lijkt, mist hij vooral de dagtochtjes. „Zuster Schuil nam mij vaak mee naar de Zijl." Begeleider Joop Luk praat enthou siast over de RIBW-formule. „Hiervoor werkte ik bij het psychiatrisch zieken huis Endegeest. Bij begeleid wonen is er minder druk op de bewoners, de sfeer is losser. Niemand hoeft zich af te melden voor.een maaltijd. Er is niet zoveel orde en regelmaat zoals in een ziekenhuis. Wat mij op valt is dat de voormalige Rosarium-be woners nogal tegen psychische zorg zijn. Ze gaan liever hun eigen gang." Botulisme in Leiderdorp leiderdorp» Een aantal vissen en eenden is de afgelopen dagen in verschillende Leiderdorpse wateren gestorven aan botulisme. De bacterie zit vooral in sloten en vijvers in het Zijlkwartier, maar ook in de grote vijver in de Buitenhof en aan de rand van het park De Houtkamp. Voor mensen is deze vorm van botulis me ongevaarlijk. Honden moeten echter uit de buurt,van het water worden gehouden, raadt de gemeente aan. De dode die ren in het water vormen zelf ook weer een bron van besmetting. De gemeente adviseert de kadavers niet uit het water te halen, maar de reinigingsdienst te bellen. Dat kan via telefoonnummer 071-411365. Vogels met verlammingsverschijnselen kunnen worden geholpen door de dierenambulance. Telefoon: 071- 174141. Recordpoging polonaise-lopen katwijk Tijdens de najaarsfeesten in Katwijk aan den Rijn wordt een poging ondernomen om het Nederlands record polonaise lopen te verbeteren. Wordt het record van vijfduizend deelne mers scherper gesteld, dan moet dat een vermelding in het Groot Guinness Record Boek opleveren. Het is de bedoeling dat de deelnemers zich op zaterdag 29 augustus om drie uur mel den op het veilingterrein aan de Sandtlaan. Een half uur later zet het gezelschap zich onder begeleiding van boerenkapellen rich ting het centrum in beweging. In de Kerkstraat is de telling. Om het aantal deelnemers van ruim vijfduizend te halen, worden in de komende dagen verenigingen, scholen en andere instellingen aangeschreven. AGENDA Natuurwandeling in Warmond warmond Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie (IVN) houdt zaterdag 15 augustus een natuurwandeling in het parkbos 't Huys te Warmont. Verzame len bij het toegangshek aan de Herenweg 139 in Warmond. De toegangsprijs bedraagt een gul den. Warmonders, leden van Het Zuid-Hollands Landschap en de Stichting Huis te War mond mogen gratis mee. Aan vang 14.00 uur. leiderdorp uesbeth buit1nk Het aantal klachten over meeuwen is in Leiderdorp het afgelopen jaar zeker ver dubbeld. De vogels zouden afkomstig zijn uit buurge meente Leiden, waar juist deze week tevreden werd vastgesteld dat het aantal nesten was gehalveerd. De meeuwen zetelen in Leider dorp op het dak van staalka belfabriek Verto. „Het hele dak zit afgeladen", verzucht een ommwonende. „Er zit ten minstens 25 jongen en we hebben er dag en nacht last van." „Niet onrustbarend", noemt het hoofd van de ge meentebedrijven T. van den Berg daarentegen de toena me van de meeuwen. „Maar we hebben wel veel meer klachten en ze zijn dit jaar echt hinderlijk", erkent hij De enige remedie tegen de krijsende vogels is het schud den van eieren in de nesten. Daardoor komen de eieren niet uit, maar de meeuwen blijven wel op het legsel doorbroeden. Ze leggen geen nieuwe eieren en krijgen dus een jaar geen jongen. „Maar dat kunnen we pas in het voorjaar doen. Ik ben bang dat de mensen deze zomer moeten uitzitten", aldus Van den Berg. Eieren schudden nestelen nor maal gesproken in de dui nen, maar daar is het aantal vossen zo toegenomen dat de vogels naar stedelijk ge bied zijn uitgeweken. In de duinen van Wassenaar is dit jaar zelfs geen enkel nest aangetroffen. „Op de platte daken in de steden vinden ze het lekker warm en rustig", spot Van den Berg. Leiderdorp hoopt in de toekomst afspraken te ma ken met Leiden en andere gemeenten in de regio. Door overal de eieren te schudden, zou de overlast helemaal moeten afnemen. „Nu zijn er nog drie of vier zwervende kolonies, die door de regio trekken", weet Van den Berg. Door die kolonies zoveel mo gelijk kinderloos te houden, zouden de regiobewoners weer rustig moeten kunnen slapen. Geen zekerheid over bestaan van bende ZATERDAG 8 AUGUSTUS Leiden Rommelmarkt in de IJshal aan de Vondellaan tot 16.00 uur. Bloemenwandeltochtover 10, 15. of 20 km, start vanaf VVV. Stationsplein tot 16.00 uur. Warmond Zomerkunstmarkt op het Pleintje bij de Pomp, van 15.00 tot 20.00 uur. Katwijk Straattoneelfestival in het centrum (Andreasplein en Princestraat), door toneelvereniging Mimiek tot 16.00 Open huis aan boord van de tjalk 'Da nielle' tijdens de Katwijkse Visseni- dagen, afgemeerd aan de Prins Hen drikkade t/o Teun Hoek, tot 21.00 Boekenmarkt in en naast Moby Dick, Schoolstraat 31. tot 17.00 uur. 11de Finish Internationale Bloemen- marathon. Kon. Wilhelminaboule- vard, muzikaal programma vanaf 12.30 uur, aanvang criterium 14.30 prijsuitreiking 15 30 u ZONDAG 9 AUGUSTUS t". fietstocht over 40 en 70 km, start vanaf clubhuis Swifttoer, Park 'De Bult', Roomburgerweg, tus sen 8.30 en 12.00 uur. Rondleiding door de Pieterskerk, aan vang 15.00 uur. Hillegom Bassie en Adriaan in Treslong Party Centre, Vossenlaan 15, aanvang 14.00 uur. Katwijk Zeilwedst vaert, aanvang Noordwijk Open Noordwijkse Tenniskampioen schappen, T.C. Casino. Oude Zeeweg, wedstrijden vanaf 9.00 uur Surfmarathon. kust voor KSN-clubge- bouw, Kon. Astridboulevard, aanvang 10.00 uur. Toeristische Zomermarkt met oude ambachten en muziek op het Vuurto renplein van 10.00 tot 18 00 uur. De deelnemers in de B-categorie aan het werk op het parcours in Zoeterwoude. FOTO HENK BOUWMAN Voor de leider in het B-klasse ment van de Bloemenmara thon. Miroslav Brychta uit Tsjechoslowakije, viel de elfde etappe letterlijk in het water. Al tijdens de eerste ronde op het parcours van de Bult in Leiden, dook hij met zijn rolstoel de sloot in. Twee begeleiders hesen hem snel op de kant, maar het duurde toch nog enkele minu ten voordat hij zijn weg kon ver volgen. Hij begon, een uur in de wind stinkend, aan een indruk wekkende inhaalrace, maar kwam toch niet verder dan een negende plaats. Het was met name Tinus Ebeltjes uit Weesp die profiteer de van de duikeling van Brychta. Hij passeerde hem in het algemeen klassement en bleef ook na de twaalfde etappe een criterium op het par cours Schenkelweg/Zwetkade in Zoeterwoude onbedreigd bovenaan. Brychta werd hier weliswaar eerste, maar Ebeltjes volgde op nog geen twee secon den. Ook bij de snellere A-rij ders lijken de kaarten geschud. Met vandaag alleen nog de slo tetappe naar Noordwijk te ver rijden, staat Kees van Breukelen schijnbaar onbedreigd aan kop. Een aanvallend rijdende Feike Waque deed er gisteren van al les aan om van de hinderlijke tweede plek te komen, maar hij slaagde er niet in zijn rivaal los te rijden. Wel werd Waque zo wel in Leiden als in Zoeterwou de eerste. Jan van de Hoek ein digde steeds op een tweede plaats, op luttele seconden ge volgd door leider Van Breuke len. Samen met Rudolf Keen vierde in het klassement vormde dit kwartet lange tijd een kopgroep op de lastige klin kers van de Schenkelstraat. Voor de deelnemers aan de Internationale Bloemenmara thon begon de slotetappe van morgen in Rijnsburg, waama het met een flinke omweg rich ting Noordwijk ging. Hier wordt vanmiddag om 14.30 uur op de Koning Wilhelminaboulevard het laatste criterium verreden. leiden/leiderdorp» monica wesseling Privé-klinieken opgezet door ziekenhuizen, zitten er in de Leidse regio vooralsnog niet in. Zowel het Academisch Zieken huis als het Diaconessenhuis in Leiden, alsmede het Elisabeth- ziekenhuis in Leiderdorp heb ben geen plannen in die rich ting. Bezwaren tegen het initia tief van het Delftse Reinier de Graaf Gasthuis, dat wel een pri- vé-kliniek begint, zijn er even wel niet. Een privé-kliniek waar vooral routinebehandelingen worden uitgevoerd, strookt vol gens voorlichter P. van Dam van het AZL niet met de doel stelling van een academisch ziekenhuis. „Wij streven juist naar topklinische zorg. Natuur lijk worden ook hier routine-be handelingen uitgevoerd. Die zijn ook hard nodig voor het onderwijs. Een teveel aan de zelfde klussen wordt echter overgedragen aan andere zie kenhuizen. Daar bestaan bo vendien wachtlijsten voor zodat mensen vanzelf al naar andere ziekenhuizen overstappen." De artsen van het AZL zijn in dienst van het ziekenhuis. In een algemeen ziékenhuis als het Reinier de Graaf zijn de artsen zelfstandig ondernemers. „Dat betekent dan ook dat die artsen wel een eigen toko kunnen be ginnen. Voor artsen in het AZL is dat onmogelijk." Van Dam heeft niets tegen privéklinieken. „Op voorwaarde natuurlijk dat het goed en niet duur gebeurt." Volgens algemeen directeur ad-interim F.J. Hof van het Lei derdorpse Elisabeth-ziekenhuis is het niet nodig een privékli- niek te stichten als „de zaakjes in de eigen polikliniek goed worden geregeld." Hof geeft daarbij meteen toe dat in de Leiderdorpse poli ook niet alles even goed verloopt: „Wij ken nen ook het probleem van wachtlijsten, maar een privékli- niek lost niets op. Er is gewoon een tekort aan bepualde art sen." Zo kent het Leiderdorpse ziekenhuis, net als andere zie kenhuizen, een lange wachtlijst voor oogheelkunde en moeten mensen met orthopedische problemen ook geruime tijd ge duld bewaren. De directeur heeft a priori niets tegen privé-klinieken, maar stelt net als Van Dam, wel voorwaarden. „Het is niet eer lijk als zij de krenten uit de me dische pap halen. Als privé-kli nieken alleen de financieel aan trekkelijke ingrepen doen, komt het algemeen ziekenhuis moei lijker rond." Hof denkt dat privé-klinieken met name voor cosmetische in grepen soelaas kunnen bieden. Hij vindt dat cosmetische ope raties niet de wachttijd voor in grepen met een medische indi catie mogen opdrijven. „Vrou wen die een ooglid willen laten optrekken, gaan hiervoor nu veelal naar Duitsland. Dat zou ook in een privé-kliniek hier kunnen worden gedaan." noordwuk annet v Hoewel de Volkswagen Golf bij in Noordwijk opererende auto dieven blijkbaar een gewild ob ject is, wil plaatsvervangend korpschef Annet Speelberg zich niet wagen aan de stelling dat er in de badplaats een geprgani- seerde groep dieven actief is. Vijf GTI's verdwenen in twee dagen tijd. „Maar daar willen we nog geen conclusies aan ver binden", aldus Speelberg. Volgens Speelberg is pas te constateren dat een organisatie zich bezighoudt met autodief stallen op het moment dat de daders gepakt worden. De Cen trale Recherche Informatie dienst onderstreept die stelling. Feit blijft dat de Golf een on weerstaanbare wagen is voor autodieven. Het merk staat in ieder geval hoog genoteerd bij de Autodiefstallen Centrale, die is ondergebracht bij de Centrale Recherche Informatiedienst. „Net als de Opel Kadett", aldus de woordvoerder van de CRI. „Dat soort auto's is redelijk anoniem en dus makkelijk weg te werken." Doorverkoop Hij constateert dat de politie de laatste tijd te maken heeft ge kregen met een dalend 'terug vindpercentage'. Dit komt door dat de auto's in het buitenland worden doorverkocht. „We hebben het idee dat vooral veel auto's naar Polen verdwijnen. Ook in de voormalige DDR en Tsjechoslowakije hebben we auto's teruggevonden. Daar naast blijkt Koeweit steeds meer een belangrijk afzetgebied. Daar is een grote vraag naar auto's, simpelweg omdat er tijdens de oorlog zoveel wagens verdwe nen en vernietigd zijn." Over het algemeen zouden de auto's volgens de politie door de dieven gewoon over de grens worden gereden, ,,'s Nachts wordt je auto gestolen, 's och tends wil je naar je werk gaan en dan is het voertuig allang over de grens gereden", vertelt een medewerkster van de Auto diefstal Centrale. Veelal zouden er criminele netwerken bestaan met contactpersonen in Neder land en in het buitenland. Der gelijke organisaties komen ech ter pas aan het licht op het ment dat er aanhoudingen den verricht. „En het is ontzet tend moeilijk om dit soort prak tijken te verijdelen", aldus de woordvoerder van het CRI. Oostblok „Schattingen van het totale aantal gestolen auto's, dat op deze manier over de grens ver dwijnt, zijn moeilijk te maken. In het buitenland zijn de wa gens namelijk moeilijk terug te vinden", constateert de woord voerder van de CRI. „Het is een verschijnsel dat al langer speelt, zeker al een jaar. Ook woordvoerder Frank Ver geer van het districtbureau van de Rijkspolitie in Leiderdorp spreekt van handel naar de voormalige Oostbloklanden. „Als een serie auto's van het zelfde merk in dezelfde omge ving wordt gestolen, komt het vaak voor dat ze inderdaad naar landen als Polen worden ver voerd. Het is heel moeilijk om dat te achterhalen maar er wor den wel voertuigen teruggevon den. In een aantal gevallen kun je zeker spreken van georgani seerde criminaliteit.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10