Kodak voor het eerst naar Firato Vrije tijd Even naar de vijver kijken C Leuk boekje over tuinvijvers 'Gelampekapte' waxinelichtjes Silk of nylon: wereld van verschil 9 TUIN oms krijg ik de indruk dat het be- zit van een vijver alleen maar V .r kommer en kwel is. Niet bij mij thuis hoor, maar als ik zo mijn oor te luiste ren leg. Zure regen, te veel algen, planten die kwijnen, vissen die doodgaan, reigers die komen vissen en ga zo maar door. Mijn idee is dat er te veel wordt geknutseld en te veel van alles wordt gekocht in tuincentra, die geld verdienen aan de meest uiteen- lopoende middeltjes. Om te beginnen: vissen iri de vijver zijn van belang. Ze houden de muggelarven in be dwang. Maar vissen in een normale vijver hebben geen voer nodig. Die vinden hun kostje wel. Voeren we wel, dan blijft een deel van het voer ongebruikt en verontrei nigt het water. Te veel vissen zorgen overigens altijd voor te veel voeding. Vissen zijn net mensen: ze eten en ze hebben ontlasting. Die ontlas ting is gemakkelijk opneembaar voedsel en daar zijn draadalgen dol op. Die groeien en bloeien in voedselrijk water, zorgen er voor dar het water groener dan groen wordt, geen straaltje zonlicht doorlaat en onze ge koesterde vijverplanten een langzame dood sterven. Dus zo min mogelijk vissen in een kleine vijver voorkomt veel ellende. Tweede probleem: de zure vijver. Het wa ter wordt dus langzaam maar zeker zuur der. Er zijn talloze kostbare middeltjes om dat teniet te doen, maar vroeger en ook nu, deden en doen we dat simpelweg met een schepje landbouwkalk. Is die niet in klein- verpakking te koop, dan gewone kalk van de drogist. Met behulp van Ph-papiertjes kunnen we vaststellen of de Ph (zuurgraad) lager is dan 6,5. Dan doen we iets kalk in het water en de volgende dag kijken we weer. We gaan net zolang door met kalk toevoegen tot we rond de 6,5 zitten. Een voudig toch. Derde probleem: de reeds genoemde groe ne draadalgen, die we heel eenvoudig alle twee dagen met een schepje er uitvissen en dan in de border gooien, want ze vormen een prima meststof. Er zijn ook liefhebbers die een stokje in de vijver steken en al draaiend de algen er uithalen, meer werk maar ook heel goed. Tja en dan de reiger. Ik had er ook een en mijn kinderen zeiden opgewekt: een reiger is toch veel mooier dan een paar vissen. Maar de harde praktijk is dat de reiger de vissen vangt en dus waren op een gegeven moment de vissen en de reiger weg. Nu span ik grof groen gaas over de vijver zodra de reiger wordt gesignaleerd. Ook is er de mogelijkheid om op een hoogte van onge veer 20 cm draad rond de vijver te spannen, naar men zegt schrikt dat de mooie, grote vogel ook af. LEZERSVRAAG Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dami- ate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WO NEN. Wereldwijde introductie foto-cd zegen voor Philips De fotofirma Kodak neemt voor het eerst deel aan de Firato, die van 14 tot 20 september in de Amster damse RAI wordt gehou den. Kodak heeft daar 300 vierkante meter gehuurd om de foto-cd, bekendheid te geven. Dat dit juist op de Firato gebeurt komt omdat het om een nieuwe, elek tronische manier van beeldoverdracht gaat, die heel dicht tegen videotoe passingen aan ligt. HUGO VAN DER HEEM De foto-cd, of eigenlijk photo- CD, ontwikkelde Kodak in sa menwerking met Philips. Hij vergroot de mogelijkheden van het cd-medium sterk. En deze multinationale opsteker kan Philips goed gebruiken. Op die zelfde RAI komen de Eindhove- naren met een complete familie van cd-produkten, waarvan de cd-interactief of cd-i de over treffende trap is. Toen de cd werd uitgevonden beschouwde men het 12 cm grote zilveren plaatje als een doorbraak op geluidsgebied. Dat bleek juist. Het publiek omarmde de nieuwe (geluid- )drager binnen de korste keren. Twee zaken waren wezenlijk nieuw bij de cd. Allereerst de contactloze laser-aftasting, waardoor absoluut geen slijtage meer optreedt. En dan de fabu leuze techniek van optekenen: de i wil Wie een vijver maken komt voor allerlei vragen te staan. Met welke materialen doe je dat, welke vorm kies je, hoe groot of hoe klein, op welke plek situeer je de vijver het best, wat zet je er aan beplanting en aan zwemmende bevolking in, hoe houd je de vijver door de jaren heen gezond? Een handzame gids is de pas verschenen en opgewaardeerde herdruk van het boekje 'Tuinvij vers, aanleg, inrichting, onder houd' van de Engelse auteur David Papworth, in een prima Nederlandse vertaling door Piet Landsman bij de Zuid-Holland se Uitgeversmij. Voor 14,90 in de boekhandel te koop. In een beknopt bestek van 60 pagina's worden praktisch alle aspecten die bij het maken van een waterpartij in de tuin aan de orde komen op begrijpelijke wijze behandeld. Bovendien is het boekje zeer royaal en geheel in kleur geïllustreerd. Met name de aandacht die aan de levende have is besteed (zoals diverse exotische vissoorten) is bepa lend voor de praktische waarde van deze uitgave. Overigens krijgen ook techni sche kwesties (fonteinen en ver lichting met veilige stroomvoor ziening) voldoende aandacht. Objectieve, inspirerende infor matie voor relatief weinig geld. Maar cd heeft veel meer mo gelijkheden. Op de Firato, zul len die aan het publiek worden getoond. En de Kodak-photo- CD is daarvan een van de leuk ste mogelijkheden. Het is als het ware een elektronisch fotoal bum, dat men op het tv-scherm bekijken kan. Daar is dan wel een nieuwe cd-speler voor no dig, die zowel geluids-cd's als de foto-cd afkan spelen. Gouden schijf De nieuwe disc onderscheidt zich uiterlijk door een gouden kleur. Cd's zijn zilver, dat wil zeggen: zij ontlenen hun 'zilver glans' aan aluminium. Bij de in dustrie was al eerder afgespro ken dat compact discs met beeld goudkleurig zouden zijn. Hetzelfde geldt voor beeldpla ten en cdv's, compact-disc-vi- deo's, met een deel muziek en een deel videobeeld. Kodak's nieuwe cd bevat in plaats van videobeelden, foto's. Of beter nog dia's, want gepro jecteerd op de tv lijken ze daar het meest op. Op elke foto-cd kunnen er ongeveer 100 worden geschreven. Dat wil zeggen, via de fotohandel kun je er honderd op laten overzetten van 35- mm-film (kleinbeeld). Dat is de inhoud van vier 24-kleinbeeld- films of drie normale 36-opna- mefilms (met weglating van wat mislukte beelden). Of het een negatief- of diafilm is maakt niet uit. Bij de fotohandel kunt u nog steeds gewone (chemische) af drukken bestellen, glanzend of mat, maar de 'afdrukken' op cd komen er als nieuwe mogelijk heid bij. Daardoor ontstaat een nieuwe manier van kijken: naar 'dia's' op het tv-scherm. In de beginperiode zal het maken van die extra honderd afdrukken wel 150,- extra kosten, onge veer 1,00 per afdruk en bijna vijftig gulden voor de foto-cd. De 'afspeel'mogelijkheden via de foto-cd-speler zijn geweldig groot. Men kan hem gewoon als diaprojector alle 100 beelden la ten tonen met een vaste wissel- tijd. Bij dia's haalt men de slechtste beelden er uit, bij het 'afdrukken' op cd kan dat na tuurlijk ook. Maar als men ach teraf van mening is dat sommi ge opnamen toch minder ge slaagd zijn, dan kan men de cd- speler opdracht geven om die foto's bij het vertonen over te slaan. Uitvergroten Nog leuker is het dat men som mige foto's kan uitvergroten en er slechts een deel van kan ver tonen. In tegenstelling tot som mige bestaande elektronische systemen, die alleen liggende beelden aankunnen, kan men met het Kodak-systeem wel staande foto's op de (tv verto nen. Alle uitsneden die men be paalt, foto's die men weglaat en de volgorde waarin de beelden vertoond worden, kan de foto- cd-speler onthouden. Daarmee is een foto-cd-sessie een ideale manier om een presentatie te houden. Men bereidt de beeld wisselingen en uitvergrotingen en overvloeiers thuis voor en met publiek er bij kan er niets meer misgaan. Daarvoor is wel weer een nieuwe cd-speler nodig. Een die de photo-CD-norm kent en een videoaansluiting heeft, richting tv. Zowel Kodak als Philips bie den in september op de Fira to zulke apparaten aan die de maximale geluidskwaliteit bieden (gewone cd's afspelen) en daarnaast foto's op tv. De eenvoudigste speler kost ƒ850,-. Voor een complete (ge- luids)cd-machine, maar niet met al die trucjes met uitvergro ten en het onthouden van beeldvolgorde moet men dui zend gulden neertellen. Een cd- wisselaar, met plaats voor 500 foto's (vijf cd's) kost 1200,-. Hij is eveneens te gebruiken voor het afspelen van eindeloos veel muzieknummers. Philips patent Kodak, die de cd-spelers bij Phi lips laat maken, heeft voor de uitvergrotingen, afspeelvolgor- de en weglaten van foto's een Philips-patent gebruikt. Het zat al langer op de bestaande ge luidsmachines en werd FTS, fa vourite track selection ge noemd: het bepalen van de juis- den ver toond. FOTO te volgorde, of het overslaan van mu zieknummers op cd. Ten slotte kan de cd worden gebruikt bij de moderne ma nier van vervaardi gen van drukwerk: desk top publishing. Foto's van cd kun nen zo worden in gelezen en in een krant of tijdschrift worden gebruikt. De foto-cd levert kant en klare beelden ge schikt voor de com puter. De introductie van het systeem ge schiedt wereldwijd in september. Bij Kodak en Philips denkt men dat de foto-qd zeker vijftig jaar, mogelijk lan ger, stabiel blijft. Hartje zomer, mooi weer: tijd om 's avonds nog lek ker lang buiten te zitten. Daar hoort een sfeervolle, levende verlichting bij. Kaarsen of fakkels zijn be kend, nieuw zijn de lampekapjes van folie en stof (zie foto). Verder zijn er wat (oude) wijnglazen bij nodig en in elk daarvan dient een waxinelichtje als lichtbron. Neem eerst de maat van het glas. De diameter van het kapje moet overeenstemmen met de bo venkant van het glas. Aan de hand daarvan maak je een uitslag op ware grootte op papier. Hiermee controleer je de maat. Verwijder dan de papierlaag van de lampekapfolie en plak er een decoratief stof je op. Teken met behulp van de uitslag het patroon na op karton en knip het uit. Teken met een zacht potlood de mal na op de met stof beplakte folie en knip ook deze uit. Plak nu met een stuk dubbelzijdig plakband of met knutsellijm het kapje in elkaar. Lijm langs de boven- en onderkant van het kapje met knutsellijm (bij voorbeeld Bison-Col) een bijpassend sierband- je. Kleine rafeltjes worden daardoor meteen wegge werkt. Zet het kapje eventueel vast aan de rand van het glas (met dubbelzijdige plakband), plaats het waxinelichtje er in: het lampje is klaar. Een uitgebreide instructie is te vinden in Hobby- Handig (nr. 43) dat in alle goed gesorteerde boeken- en hobbywinkels te koop is. Meer informatie: telefoon 04125-2331 VISSPORT Als er één onderdeel van de henge- luitrusting de laatste decennia een ingrijpende wijziging heeft onder gaan dan zijn het wel de vislijnen. In de jaren vijftig waren de Nederland se hengelaars vrijwel geheel aange wezen op het toen alom geprezen 'kinkvrije silk'. Vooral ten opzichte van de lijnen vervaardigd van ka toen, hennep en linnen betekenden ze een enorme vooruitgang. In die tijd werd de snoek nog belaagd met geteerd touw van respectabele dikte met als onderlijn een kleine metalen ketting bestaande uit met elkaar ver bonden schalmen. Over subtiel vis sen gesproken... Onlangs kreeg ik van een abonnee het uit 1947 daterende boekje 'Handleiding voor den hengelaar' ten geschenke waarin nog in zeer lo vende termen wordt gesproken over de Japanse Li-Wu-lijnen die niet al leen in 11 verschillende dikten ver krijgbaar waren, maar bovendien volgens de schrijver H. Slijper in wa ter niet opzwellen en als zeer soepel en elastisch worden beschreven. Vandaag de dag zouden we lachen om die kwalificaties want datzelfde 'soepele' silk zou met geen moge lijkheid op de spoel van een werp- molen te draaien zijn in verband met zijn weerbarstige structuur. Elasticiteit is dus een zeer rekbaar begrip en is in de loop der jaren dui delijk geëvolueerd. Werd er zo'n 40 jaar geleden over een zeer dunne lijn gesproken als men het had over een dikte van 20- of 22-honderdste millimeter, tegen woordig worden er in de concours visserij al lijnen gebruikt met een dikte van 10- of 8-honderdste terwijl er zelfs al met 6-honderdste wordt gevist. Nu moet u niet alles geloven wat de fabrikanten op hun spoelen en ver pakkingen vermelden. Dat hebben testen met micrometers in de loop der tijd wel uitgewezen. In de hevige concurrentiestrijd die er op dit ter rein bestaat tussen Fransen, Duit sers, Amerikanen en Japanners neemt men wel eens zijn toevlucht tot een 'leugentje om bestwil' Of de lijn blijkt toch een paar honderdste dikker dan wordt beweerd of de trekkracht van de lijn wordt met een extra kilootje verhoogd. Vooral bij de goedkopere lijnen, de zogenaamde b-keus, die nogal eens op spoelen van 1000 meter worden aangeboden, blijkt de lijndikte soms sterk te variëren. Zo heeft elke waar zijn prijs. Hoewel er tientallen verschillende merken op de markt zijn kunnen we de vislijn onderscheiden in nylon monofilament, een zogenaamde en- keldraadse lijn of de gevlochten lijn waarbij een aantal draden van bij voorbeeld dacron in elkaar gedraaid zijn. De laatste soort is doorgaans wat soepeler en wordt dan ook meestal als onderlijn gebruikt. Maar ook wel op een reel. Het meest gebruikte nylon kan weer worden onderverdeeld in twee klas sen: de normale soepele lijn en de 'extra-sterk-'of'extra-strong'-uit- voering. De laatste heeft een wat grotere trekkracht, is wat stugger en heeft een geringere rek, zodat daar mee vooral bij het vissen op grotere afstanden de haak beter gezet kan worden. Nadeel van deze lijn is dat het na het vangen van bij voorbeeld een zware karper al snel kinkt en lussen vertoont, en dat de lijn sneller beschadigt. Ook is het iets minder knoopvast dan de soepele uitvoe ring. Die knoopvastheid is overigens een belangrijk facet. Want je kunt nog zo'n sterke lijn op de hengel zetten als de lijn niet knoopvast is kan het gebeuren dat de haak losschiet. Een paar jaar geleden kreeg ik van een importeur eens een nieuwe lijn toe gestuurd om uit te testen. Qua sterk te viel er niets op aan te merken, maar een haak er goed op vastzetten was onmogelijk. Na een paar keer aas verversen kon het gebeuren dat je de haak zo los in de hand hield. Het is trouwens toch zaak de kwali teit van een lijn goed in de gaten te houden. Laat de laatste meters voor afgaand aan een visdag tussen uw vingers doorglijden. Merkt u ook maar enige oneffenheid of een lichte beschadiging op, neem dan geen ri sico en verwijder een paar meter lijn. Komt dat zeer regelmatig voor, in specteer dan of de ogen van uw werphengel of de lijnrol van uw mo len niet beschadigd zijn. Dat kan met een oude nylonkous. Vertoont de kous hapers als u haar door de ringen haalt Iaat deze dan snel ver vangen door nieuwe. Dat geldt ook voor de lijn die wit poeder afgeeft. Dat poeder is het 'uitzweten' van de weekmaker in het nylon en betekent dat de lijn zijn rekkracht aan het verliezen is. Zet ook uw lood steeds voorzichtig op de lijn, want ook daarmee kunt u de lijn gemakkelijk beschadigen. En be vochtig de lijn met wat speekcel voordat u de knopen aanfekt. SPREEKUUR Heesheid Philip is twaalf en van het stoere type. Dit schooljaar gaathii naar de brugklas van een scho lengemeenschap en deze zomer is gereserveerd voor plezier. Ple zier is in zijn geval: met vriend jes, zon en water zéér luidruch tig in de weer zijn. Sinds een week is het lawaai wat Philip betreft er een beetje af want hij is hees geworden. Zijn moeder dacht nog even dat hij de baard in de keel begon te krijgen, maar het zielige gekras dat Phi lip voortbrengt als hij iets wil zeggen, deed haar besluiten het spreekuur te bezoeken. Heesheid. We kennen het wel: de kikker in de keel, het koutje dat "op de stembanden is gesla gen", de grogstem na een drink gelag, allemaal situaties waarin onze stem het opgeeft. Normaal gesproken wordt de toon van de stem gemaakt door de stem banden. De stembanden bevin den zich in het strottehoofd, bo ven de luchtpijp. Ze kunnen be keken worden dooreen spiegel tje achter in de keel tegen het verhemelte te plaatsen, een handeling waarbij veel mensen gaan kokhalzen. Als we iets zeggen of zingen, gaan de stembanden naar el kaar toe, en raken in trilling. Deze trilling is de grondtoon van de stem; de toonhoogte is afhankelijk van de lengte van de stembanden. Om van deze toon woorden te maken, zijn verhe melte, tong, tanden en lippen nodig. Heesheid of schorheid treedt op als de stembanden niet meer goed tegen elkaar aangebracht kunnen worden. De oorzaken van heesheid zijn legio. Bij een kind als Philip, met zijn verhaal van veel schreeuwen en herrie maken op strandjes en in zwembaden, zijn het waarschijnlijk knobbeltjes op de stembanden die de hees heid veroorzaken. Door schreeuwen kan schade optre den aan de stembanden. Ten eerste acute schade - mensen die hun stem hebben stukge- schreeuwd -: de stembanden zien er dan rood en gezwollen uit, met soms kleine bloedinkjes op het oppervlak. Praten is bij acuut stemmisbruik soms hele maal niet meer mogelijk en is bovendien pijnlijk. Knobbeltjes op de stembanden treden op bij chronisch mis bruik van de stem. Niet alleen schreeuwers kunnen deze knobbeltjes krijgen, maar ook zangers die een slechte zang techniek hebben, en mensen die beroepshalve veel moeten spreken zoals onderwijzers. De knobbeltjes treden altijd op de zelfde plaats op, namelijk die plaats waar de stembanden bij toongeven het hardste tegen el kaar aankomen. De therapie is in eerste instantie even eenvoudig als vervelend: mond houden. Een spreekver bod is noodzakelijk om de stembanden rust te geven. Phi lips gezicht betrok toen hij dit vonnis vernam, maar hij zal zich toch enige tijd stil moeten houden. Bovendien zal hij spraaklessen bij een logopedist moeten volgen om te voorko men dat de knobbeltjes terug komen als ze eenmaal verdwe nen zijn. Zijn de knobbeltjes erg groot, dan helpen deze maatre gelen niet meer en moeten ze door een keel-, neus-, oorarts verwijderd worden. Heesheid of schorheid bij een kind is meestal onschuldig. Het wordt een totaal ander verhaal als heesheid optreedt bij een volwassene, vooral als die vol wassene rookt en/of drinkt. Meestal is de oorzaak een virale infectie die begint met een neu- sverkoudheid, die later overgaat in heesheid en hoesten. Zo'n aanval van heesheid mag niet te lang duren. Is iemand na weken nog hees, dan is de kans altijd aanwezig dat de heesheid wordt veroorzaakt door een kwaadaardig gezwel van de stembanden. Tumoren van het strottehoofd waarvan de stembanden een onderdeel vormen, zijn goed te behandelen mits ze vroeg ont dekt worden. Heesheid is zo'n vroeg symptoom. Heesheid die langer dan twee of drie weken blijft bestaan is daarom een goede reden om naar de dokter te gaan, en voor de arts meestal een reden om voor verder on derzoek te verwijzen naar een KNO-arts. Mariska Koster

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9