Nederlands bos in Maleisië Roofvogels terug in duinen De metselaar als milieuspecialist Over leven Cursus over vlinders NLB MILIEUTIP 7 Tropisch woud van 25.000 hectare in deelstaat Sabah redactie monica wesseling GEBIOLOGEERD Duitse groene stip op verpakking Amsterdam Op steeds meer verpakkingen verschijnt een logo met twee ineengedraaide pijlen en de tekst 'der grüne Punkt', bedoeld voor de Duitse markt. Volgens Milieudefensie wekt dit de indruk dat het om een milieuvriendelijk produkt gaat, maar is dat niet het geval. In Duitsland kan de consument met een groe ne slip gemerkte verpakkingen apart houden en meegeven aan speciale ophaaldiensten van het Duitse bedrijfsleven. Alle soor ten verpalddng komen voor het logo in aanmerking. Volgens Milieudefensie zegt de groene stip ook niets over de verwerking van het afval. Dat mag zowel worden hergebruikt als verbrand. „Het systeem biedt geen stimulans om minder verpakkingen of andere materialen te gebruiken en stelt dus weinig voor", aldus Milieudefensie. Engelsmanplaat zonder bewaking zeist De Engelsmanplaat tussen Ameland en Schiermonnikoog moet beter worden bewaakt, vindt de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels. Staatsbosbeheer heeft de bewaking beëindigd omdat er door afkalving van de zandplaat geen vogels meer broeden. Het eilandje wordt nu alleen nog vanaf patrouil leboten in de gaten gehouden. Vogelbescherming vindt dit niet voldoende. Bij hoog water biedt de Engelsmanplaat 's zomers rust aan tienduizenden vogels, terwijl ook watersporters en wad lopers er graag voet aan wal zetten. Óm verstoringen te voorko men zou de plaat weer permanent moeten worden bewaakt. 'Problemen bij afzet compost' wuster De Vuilafvoer Maatschappij VAM voorziet problemen bij de verkoop van compost die is gemaakt uit groente-, fruit- en tuinafval (gft). De grootschalige afzet van compost als grondver- beteraar wordt volgens de Drentse afvalverwerker belemmerd door regels van de rijksoverheid. De bepaling dat vanaf 1995 vóór het uitstrooien van compost bodemonderzoek verplicht is en de beperkingen aan de toe te passen hoeveelheden, vormen een 'ernstige handicap voor grootschalige afzet van gft-com- post', aldus de VAM-directie in het jaarverslag over 1991. Alleen 'zeer schone compost' mag onbeperkt worden toegepast. De VAM weet nog niet of de eigen compost aan de normen voor de kwalificatie 'zeer schoon' kan voldoen. Havik met een prooi. In het duingebied van Natuurmonumenten tussen Overveen en IJmuiden hebben deze zomer drie havikparen met succes gebroed. De sperwer broedt dit jaar op diverse plaat sen in dit ongerepte natuurgebied en van de buizerd zijn vijf nesten bekend. Opzich ter Frans de Boer noemt met name de co me-back van havik en buizerd opzienba rend. "Tot voor kort moest je helemaal naar de Veluwe om te kunnen genieten van de baltsvlucht van deze indrukwekkende roof vogels. Een godswonder dat de vogels nu in het westen weer vaste voet hebben gekre- 'gen." De hervestiging van havik en buizerd is geleidelijk gegaan. Na diverse waarnemin gen kon in 1991 met zekerheid het eerste broedgeval van de havik worden vastge steld. Vorig jaar waren in het gebied twee bewoonde havikshorsten en vier nesten van dé buizerd. De roofvogels liepen in de jaren zestig drastisch in aantal terug doordat in de land bouw gechloreerde koolwaterstoffen wer den gebruikt voor de insectenbestrijding. De vogels legden massaal het loodje door dat ze aan de top staan van de voedselke ten. Het gif hoopte zich op in het vogelli chaam door het eten van vergiftigde prooi dieren. Er waren veel onbevruchte legsels en eieren met een flinterdunne schaal. Na verbod van de giftige middelen en beper king van de jacht gaat het deze vogels in middels weer voor de wind. In het westen van Nederland is de bui zerd als wintergast altijd al een bekende verschijning geweest langs autowegen. Hij aast er op doodgereden dieren. Over de exacte plaats van de havik- en buizerdnes ten houdt Frans de Boer zich angstvallig op de vlakte. Hij wil menselijke belagers niet op een idee brengen. De havik is door het warme voorjaar ongewoon vroeg met broe den begonnen. De drie horsten liggen er verlaten bij. Wel gluurt er uit een van de buizerdnesten nog een bijna volwassen jong naar beneden. Uitgegroeide exemplaren van Oostenrijk- se-en grove den vormen een ideale nestel- FOTO MARTIJN DE JONGE gelegenheid. Elders in het land broedt de havik ook tussen ruigte op de grond. Om voor de buizerd het 'bedje te spreiden' wer den enkele iaren terug twee kunstnesten hoog in de bomen geïnstalleerd. Die wer den gebruikt maar zonder dit aanloopje wa ren de vogels zeker ook tot broeden geko men, zegt De Boer. "Het tij is voor de vogels gunstig. Je kon er gewoon op wachten." De havik is een geduchte rover die het vooral op grotere vogels voorzien heeft zoals duiven, kraaien, eksters en water hoentjes. Ook eekhoorns, hazen en konij nen zijn voor hem niet veilig. De jagers, die hem tot voor kort fel vervolgden, zijn lang zamerhand doordrongen van zijn selectieve rol in de natuur. De vogel leidt een onopvallend leventje waardoor nesten moeilijk te traceren zijn. "Best mogelijk dat meer horsten bewoond zijn zegt De Boer. De geheimzinnigheid over de nestplaatsen is welbewust. Er zijn mensen bij wie de interesse voor vogels zich op de vreemdste manieren uit, zoals bijvoorbeeld bij eierverzamelaars. De stichting Natuur- en Land schapsbeheer (NLB) organiseert samen met de stichting Duin behoud een cursus 'Vlinders en vlindervriendelijk beheer in de duinen'. De cursus is bedoeld voor vrijwilligers die in de dui nen bezig zijn. De eerste avond staan de biologie en de ecologie van de vlinder in de duinen centraal. Een paar dagen later staat een excursie op het pro gramma. De deelnemers leren dagvlinders herkennen en in ventariseren. De tweede en laatste cursusavond gaat over vlindervriendelijk duinbeheer. Welke planten moeten zeker blijven staan om de vlinders ter wille te zijn. De cursusavonden in Leiden worden gehouden op dinsdag 25 augustus en dinsdag 1 september (van 20.00 lot 22.15 uur). De vlinderexcursie is op zaterdag 29 augustus (11.00 tot 14.00 uur). Deelname kost 25 gulden. Opgave bij NLB 01820-24500. Excursie Nieuwkoopse Plassen NIEUWKOOP Natuurmonumenten organiseert ook deze maand weer excursies naar het Nieuwkoops plassengebied. Water en land wisselen elkaar af en daardoor heeft het terrein een bijzonder interessante flora en fauna. Kattestaarten, moerasspirea melkeppe en insektenetende zonnedauw, riet-, water- en roofvogels. De excursies worden per boot gemaakt. Op zondag 6 en 19 au gustus is het vertrek om 10.00 uur, woensdag 19 augustus om 14.15 uur en zaterdag 22 augustus om 9.15 uur. De boot vertrekt vanuit Noorden. Aanmelding vooraf is noodzakelijk in verband met het beperkte aantal plaatsen. Opgave kan bij mevrouw Wansinck. van maandag tot en met zaterdag van 18.00 tot 21.00 uur op telefoon nummer 01724 8250. leiden monica wesseung De tijd dat er zo maar wonin gen werden neergezet zonder daarbij het milieu een woordje te laten meespreken, is voor bij. Veel gemeenten, waaron der Leiden, studeren op 'duur zaam bouwen'. Woningen en kantoren worden zó ontwor pen en neergezet dat het milieu zo weinig mogelijk schade ondervindt bij de bouw, het gebruik en de sloop van het pand. Bij het bouwen van een wo ning komt 'het milieu' op vier belangrijke punten om de hoek kijken. Slim bouwen zorgt voor besparing van ener gie en water en betekent voor komen van al te veel onbruik baar bouwafval. Slim bouwen is ook links laten liggen van bouwmaterialen die erg milieubelastend zijn. Hoewel een deel van de maatregelen de kostprijs op drijft, is het merendeel van de milieutrucs niet duurder of soms zelfs goedkoper dan bouwen op de traditionele manier. De zitkamer op het zuiden leggen in plaats van op het noorden kost niets meer maar scheelt in de energiekos ten. De zon helpt mee met verwarmen. Grote ruiten op het zuiden en niet op het noorden heeft hetzelfde effect. Zonnepanelen kosten wèl ex tra geld, maar verdienen zich zelf op den duur terug. Met woningisolatie, een ho ge rendementsketel en warm- teterugwinning is het aardgas verbruik met bijna de helft te rug te brengen. Spaarlampen in plaats van gewone lampen kunnen een slok op een borrel schelen. Kunnen, want veel mensen laten de lamp bran den omdat ze toch niet veel energie verbruikt. Bij de bouw van elk huis ko men twee volle containers bouwafval vrij. Omdat alles door elkaar wordt gegooid, is het afval niet meer te herge bruiken. Beter tevoren uitreke nen hoeveel materiaal er no dig is en afval gescheiden in zamelen voorkomt bergen on bruikbaar afval. De keuze van materialen is niet eenvoudig. Tropisch hardhout is beladen vanwege de maatschappelijke en mil ieutechnische gevolgen in de tropen. Gewoon hout moet echter worden behandeld om het tegen rot te beschermen. Dat is ook niet best. Er wordt veel onderzoek gedaan naar manieren om hout tegen rot te beschermen zonder daarmee het milieu te schaden. Zo werd vroeger het hele kozijn met chemisch spul behandeld, ter wijl rot bijna altijd alleen maar in de hoeken optreedt. Nu wordt vaak alleen in de hoek van het kozijn een houtpilletje gelegd. Dat pilletje laat alleen chemische middelen af als het vochtig is en dus rot dreigt. Waterbesparing is relatief eenvoudig. De spaardouche kop, een toilet met een door spoel begrenzer en begrenzer op de kranen kunnen het wa terverbruik met tientallen pro centen terugdringen. Hoewel steeds meer ge meenten via hun subsidiebe leid en in de gemeentelijke panden het begrip duurzaam bouwen gestalte geven, kan ongetwijfeld nog veel meer worden gedaan. Onderzoekers speuren naarstig naar milieu nieuws. Een deel van de idee- en, zoals met gras bedekte da ken, sterft een zachte dood. De slimmerikken van Nederland bedenken echter steeds weer wat nieuws. Er staat ons nog heel wat te wachten. Waarom hebben katten staar ten? Beste lezer, toen we aan deze rubriek begonnen bezwo ren we elkaar NOOIT iets over katten te schrijven, want dat is de gemakkelijkste uitvlucht voor elke columnist. Over een kat is altijd wel iets te schrijven, en vrijwel iedereen herkent het beschrevene, dus succes verze kerd. Goed. Waarom hebben APEN staarten? Da's al beter. Niet iedereen heeft een aap en kan daardoor via eigen waarne ming ondergraven wat wij alle maal beweren. De columnist drijft op schrijfzand. Het door snee antwoord op aapgebied luidt: die staart is een even wichtsorgaan annex roer; de spinaap als voorbeeld bij uitstek gebruikt hem om zijn reusachti ge sprongen van boom tot boom tot een goed einde te brengen. Kunnen we mee leven. Waarom hebben WOLVEN een staart? Toch niet om mee door de bomen te slingeren. Derge lijk gedrag is in elk geval nog nooit gesignaleerd. Wolven en andere hondachtigen hebben hun staart ook niet uitsluitend om mee te kwispelen, zoals wel wordt verondersteld. Konijntjes en hertjes hebben hun staartje en met name de witte plek er onder als opvallende herken ning voor een mogelijke part ner, en daarna voor de mogelij ke jongen. Maar dan kun je die Betalen met kluut zeist» Vogelbeschermers kunnen straks op vertoon van een kluut gaan winkelen of dineren. Dit najaar brengt VISA speciaal voor leden van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels een creditcard uit met daarop deze sierlijke zwart-wit- te vogel. Begunstigers van Vo gelbescherming kunnen de cre ditcard met kluut kopen voor tachtig gulden. Daarvan gaat dertig gulden direct naar de ver enigingskas. Van elke betaling die met de kaart wordt gedaan, gaat een klein gedeelte naar projecten om vogels te bescher men. Compri-band Een goed afgesloten bak levert minder overlast op. Een een voudige manier om de afslui ting te verbeteren is het aan brengen van een zogeheten compri-band. De twee bij twee centimeter dikke band wordt aangebracht rondom de op staande rand van de container. De deksel sluit daardoor herme tisch: geurtjes blijven binnen, de vliegen buiten. De compri- band is bij veel Doe-het-zelf- winkel te koop. Frisdisk Er is een middel op de markt gebracht dat kwalijke geuren helpt voorkomen en ongedierte uit de buurt houdt. Het middel is op biologische basis en kan geen kwaad voor de kwaliteit van het gft-afval. Frisdisk kost minder dan een tientje. Voor meer informatie kan worden gebeld met de GFT-infolijn, 071-252130. Steeds meer haviken, sperwers en buizerds in Zuid-Kennemerland staart toch net zo goed wegla ten? Koeien en paarden maken creatief gebruik van hun staart: ze slaan er vliegen mee weg. Neushoorns verspreiden met hun varkensstaartje hun stront als een sproeivliegtuig. Allemaal nuttige toepassingen, maar tal loze andere dieren bewijzen dat het ook zonder kan. Waarom is die staart dan zo vaak gebleven? Een staart is, zoals bekend, ge woon een stukje ruggegraat, een overblijfsel van de tijd dat we, net als alle vissen nu, dat stukje nodig hadden voor onze voort beweging. Toen we aan land kropen en pootjes kregen was dat geroei niet meer zo nodig. De pootjes kregen de overhand in de voorbeweging. (U begrijpt dat we even een paar honderd miljoen jaar overslaan.) Maar goed, die staart werd overbodig, alleen kregen sommige dier soorten dat niet door. Dus red den ze zich MET. En ze vonden er vaak nog een zinnig doel voor ook. Terug naar de oorspronkelijke vraag. Waarom hebben katten staarten? Mijn kat kijkt me aan met zijn groene, spreekwoorde lijk ondoorgrondelijke ogen, en, als langs telepatische weg hoor ik zijn tegenvraag: Waarom heb jij GEEN staart? Mijn verweer dat ik er laatst nog eentje had maar dat ik even zou moeten zoeken om 'm te vinden, maakt geen enkele indruk. CO LOERAKKER Nederland heeft een begin gemaakt met de aanleg van nieuwe bossen. Dit project dient ertoe om de kool dioxide (C02) onschadelijk te maken die vanuit de schoorstenen van de elek triciteitscentrales in de at mosfeer terechtkomt. Na mens de Nederlandse stichting FACE (Forests Ab sorbing Carbondioxyde Emission) heeft oud VROM-minister Ed Nijpels op 29 juni een contract on dertekend voor het herstel van 25.000 hectare tropisch bos in de deelstaat Sabah in Maleisië. arnhem Met de Maleisische bosbouwor- ganisatie Rakyat Berjaya is over eengekomen, dat FACE 25 jaar lang een miljoen gulden per jaar schenkt. Dat geld is be doeld om de kosten van onder zoek en uitvoering te financie ren. FACE is opgericht door de Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven (SEP), die per jaar in totaal twintig miljoen gulden reserveert voor de aan plant van bossen over de gehele wereld. Op de plaats waar de herbe bossing plaatsvindt op Sabah stond vroeger tropisch regen woud. Ieder jaar komt er 1000 hectare nieuw bos bij, bestaan de uit lokale boomsoorten. Er komt onderzoek naar het be heer van de nieuwe ecosyste men die zullen ontstaan en de economische waarde die het bos heeft voor de beheerder en de lokale bevolking. Het bosproject in Maleisië is uniek in de wereld, omdat nog nooit eerder in de tropen op zo'n grote schaal lokale boom soorten zijn aangeplant. Pas sinds twee jaar is bekend onder Kap van het tropisch regenwoud op Irian Jaya. De massale aanplant op Maleisië met financiële hulp van Nederland is uniek in de tropen. FOTO BERT VERHOEFF welke omstandigheden deze bomen opgekweekt en uitge- plapt kunnen worden. Dit pro ject heeft een voorbeeldfunctie voor alle landen die een actief beleid willen voeren voor aan planten, herplanten en op lange termijn beheren van bos. Volgens berekeningen van de stichting FACE draagt elk mens in de wereld bij aan de uitstoot van kooldioxyde, door stroom te verbruiken, maar van de wes terse mens is die bijdrage negen keer zoveel als de bewoners van een land in de Derde Wereld. Het is niet mogelijk gebleken de uitstoot van kooldioxyde op an dere manieren tegen te gaan dan door de aanplant van bos sen. Het project in Saba is het eer ste dat FACE in de tropen start. Andere landen hebben dit soort initiatieven nog niet genomen. Bij de keuze van de projecten hanteert FACE de volgende uit gangspunten. De boomsoort moet ecologisch verantwoord zijn; er moet economisch ren dabel beheer kunnen plaatsvin den; het project moet ten goede kunnen komen aan de lokale bevolking en in overleg met hen worden opgezet en uitgevoerd. FACE denkt voornamelijk in de tropen bossen aan te laten leggen vanwege de gunstige verhouding tussen de kosten van aanplant en de mate waarin kooldioxyde onschadelijk wordt gemaakt. Bovendien groeien de bomen in de warmte sneller. Toch is dit voorjaar ook een plantproject bij Leeuwarden ge start en in het najaar komt de aanleg van bos in Tsjecho-Slo- wakije op gang. Gescheiden inzameling van af val is milieuvriendelijk, maar met deze warme dagen lang niet altijd een pretje. De groene container kan dan een geduchte stinkbak worden. Er zijn echter wel maniertjes om de overlast tegen te gaan. Een papieren zak voorkomt dat er restjes achter blijven na het legen. De bewo ners van laagbouwhuizen in Leiden kunnen deze week gratis proberen of dat bevalt: de reini gingsdienst deelt papieren zak ken uit. Nadeel van de zak is de prijs: in de winkel kost deze meer dan een gulden. WOLF '5 KAT staakt)

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7