Bedrijven ronselen onder asielzoekers De leider doet alles voor voedsel en vrouwen Vondst dolfijn maakt wetenschappers erg blij Binnenland Pools vee leverde geld en gevaar op Achterhuis blijft publiekstrekker Polderdistrict schort verzwaring dijken op VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1992 3 Vluchtelingen krijgen rijksdaalder tot vijf gulden per uur Vluchtelingen in het asielzoekerscentrum in Almelo wor den regelmatig door bedrijven benaderd met de vraag of ze zwart willen werken. De directeur van het Almelose asielzoekerscentrum heeft inmiddels bij de politie twee werkgevers aangemeld die zich schuldig hebben gemaakt aan het ronselen en het illegaal in dienst nemen van asielzoekers. Vluchtelingen mogen niet werken, omdat zij niet over een verblijfsvergunning beschikken. Directeur Van Woerkom van het Almelose centrum wil niet kwijt om welke bedrijven het gaat. „Meestal worden de vluchtelingen op straat door on dernemers gevraagd of ze bij hen willen komen werken. Het gebeurt overigens ook dat be woners van ons centrum zelf werkgevers vragen of ze werk hebben", zegt hij. Volgens de directeur bedraagt het loon voor zwartwerkers tus sen een rijksdaalder en vijf gul den per uur. Het asielzoekers centrum neemt geen maatrege len tegen asielzoekers die zich schuldig maken aan zwart wer ken. Dat ze iets willen bijverdie nen, noemt Van Woerkom be grijpelijk. „Het zakgeld is 20 gulden per week. Dat werkge vers misbruik maken van hun situatie vind ik echter schanda- lig" Naspeuringen van de Almelo se politie hebben nog niet tot resultaat geleid, aldus een woordvoerder. Net als directeur Van Woerkom wil de Almelose politie geen namen noemen van mogelijk betrokken bedrij ven. Wordt een bedrijf op het in dienst hebben van asielzoekers betrapt, dan volgt er een proces verbaal. Als de directeur van een be trokken bedrijf wordt gedag vaard, hangt hem een geldboete van maximaal 10.000 gulden en zes maanden hechtenis boven het hoofd. Daarnaast kan het openbaar ministerie het bedrijf dagvaarden. In dat geval wacht de werkgever 'alleen' een geld boete van ten hoogste 25.000 gulden. Drie en vier jaar cel hoorden gisteren een 42-jarige man uit Putten en een 28-jarige Lim burger tegen zich eisen we gens een miljoenenfraude met runderen. Het tweetal maakte deel uit van een bende die in Polen runderen kocht voor en kele tientjes per stuk. De dieren gingen zoge naamd naar Tunesië en Alge rije en werden via de EG ver voerd. Ze kwamen echter nooit in Noord-Afrika aan, maar werden onder meer in Duitsland voorzien van valse documenten en valse oormer ken en als Duitse runderen binnen de EG verkocht. De dieren leverden daardoor 1000 tot 1200 gulden per stuk op. De Puttenaar zou de dieren hebben gekocht en het trans port naar de EG hebben gere geld. De Limburger zou voor de oormerken en nieuwe pa pieren hebben gezorgd. Bei den ontkenden gisteren hun aandeel in de fraude, waarmee naar schatting meer dan tien miljoen gulden is verdiend. De officier van justitie wees op de risico's voor de gezond heid van mens en dier door deze invoer van vee uit Oost- Europa zonder EG-controles. Volgens hem is het niet uitge sloten dat de dieren radio-ac tief besmet waren door de Tsjemobyl-ramp. Justitie kwam de zaak op het spoor tij dens een ander onderzoek. De zaak tegen de hoofdver dachten, twee broers uit Scha- ijk, werd gisteren voor nader getuigenverhoor terugverwe zen naar de rechter-commis- saris. Hun raadslieden vroegen daarom schorsing van de voorlopige hechtenis. De rechtbank wees dat verzoek af „om verdere beïnvloeding van de getuigen die deels van de verdachten afhankelijk zijn, te voorkomen." Amsterdam Het hele jaar door is het er druk, maar vooral zodra de zomervakanties zijn begonnen, vergt het heel wat geduld om het Anne Frankhuis in Amsterdam binnen te komen. Drommen vooral buitenland se bezoekers hebben er graag een langdurig verblijf in de rij voor over. Het Anne Frankhuis is de drukst be zochte attractie in de hoofdstad. foto ap albert overbeek Alkmaars café vol bezoekers beschoten tweee ten. Tijdens de beschieting bevonden zich ongeveer 15 bezoe kers in het etablissement. De verwondingen bleven beperkt tot letsel door glassplinters. In een ruit van het café werden twee ko gelgaten gevonden. De politie trof een derde kogelgat aan in een tussendeur. Voor het café lagen twee patroonhulzen. De daders hebben zich vermoedelijk uit de voeten gemaakt in een auto. De Alkmaarse politie weet nog niets van de daders en hun motief. Toezichtkamer: GAK-feestje mócht zoetermeer De Toezichtkamer van de Sociale Verzekeringska mer heeft geen problemen met het grote feest bij Joop van den Ende dat het Gemeenschappelijk Administratiekantoor (GAK, uitvoerders van een aantal sociale zekerheidswetten) het perso neel aanbood ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum. Het ju bileum kostte zes miljoen gulden. Omgerekend was dat nog geen 200 gulden per deelnemer. Het geld kwam uit de algemene middelen van het GAK. Staatssecretaris Ter Veld van sociale za ken had om een oordeel gevraagd na een klacht van een WAO- belangenvereniging, die de kosten buitensporig vond. Vrouw opgepakt voor doden peuter echt» De politie heeft gisteren de 20-jarige vriendin opgepakt van de 21-jarige man die is gearresteerd wegens de dodelijk mis handeling van een 2,5-jarige peuter uit Echt. De politie ver moedt dat de vrouw ontucht heeft gepleegd met het jongetje, dat door zijn ouders tijdens hun vakantie aan de man werd toe vertrouwd. De man, een kennis van het echtpaar, had zich als oppas aangeboden. De verdachte heeft de mishandeling be kend. Over het motief tast de politie nog in het duister. Shell ziet winst stijgen, BP krijgt tik den haag De Koninklijke/Shell Groep heeft de winst in het tweede kwartaal van 1992 zien stijgen tot bijna 1,9 miljard gul den, zo heeft het bedrijf gisteren bekendgemaakt. De winst over het eerste halfjaar kwam daarmee op ruim 4,6 miljard gulden, vier procent meer dan vorig jaar. British Petroleum (BP) maakte gisteren een verlies van 2,6 miljard gulden over het tweede kwartaal bekend. Vorig jaar verdiende het bedrijf in die periode nog ruim een miljard gulden. Het verlies wordt veroorzaakt door afvloeiingsregelingen (1,5 miljard gulden) en afschrijvingen (1,74 miljard). Zonder die lasten zou BP dit kwartaal 342 miljoen gul den hebben verdiend. Militair verkracht ex-vriendin zwolle De politie heeft een 21-jarige militair aangehouden we gens gijzeling, mishandeling, verkrachting en bedreiging van zijn ex-vriendin uit Zwolle. De man wilde de verbroken relatie herstellen. Hij nam daartoe de 18-jarige vrouw dinsdag mee vanuit Den Helder onder bedreiging van een pistool en dwong haar bij hem in Lelystad te overnachten. Daar werd ze bedreigd, mishandeld en seksueel misbruikt. De man stemde toe in het verzoek van de vrouw om woensdag haar moeder in Zwolle te bezoeken. Van daaruit wist de vrouw de politie te waarschuwen, waarna de man kon worden aangehouden. Unilever schroeft verdiensten op Rotterdam Het Nederlandse levensmiddelen- en zeepconcern Unilever heeft het afgelopen halfjaar ruim 1,8 miljard gulden verdiend tegen 1,76 miljard in 1991. Bestuursvoorzitter Maljers zei vanmorgen in een toelichting dat ondanks de economische tegenwind in een aantal afzetgebieden „de vooruitgang van de eerste zes maanden vastgehouden kan worden in de tweede helft v^n het jaar". amersfoort saskia van westhreenen De mensheid keert terug naar de natuur, de manager keert te rug naar de apen. Onder dit mom stroomden gisteren dertig Nederlandse managers samen om een dag lang voor de spiegel te staan. Trekpleister en hoofdspreekster tijdens de stu diedag was Jane Goodall, de 58- jarige Britse onderzoekster die al meer dan dertig jaar een groep chimpansees in Tanzania volgt. Een beetje onwennig stroom den de heren binnen. Een be leefd antwoord op de wel komstgroet van Goodall „Oe- oe-oe-oe-oeoeoe-ieieiehhh!" was er niet bij. De geijkte grap jes. „Het kan niet anders dan een stuk interessanter worden dan de gemiddelde organisatie- cursus." En inderdaad. Tijdens het relaas van Goodall werden al rap paralellen opgemerkt tus sen het leiderschap van chimps en dat van de gemiddelde manager. Bij chimpansees heeft de 'al fa-aap' het voor het zeggen. Zijn status dankt hij aan een gevecht met de voorgaande alfa-aap waarin hij als winnaar uit de bus-kwam. „Maar wat is nu de drijfveer van een aap om leider te worden?" wilde een organisa tiedeskundige weten. Het ant woord zorgde voor een onge makkelijke stilte. Goodall: „De alfa-aap heeft privileges die een ander niet heeft. Hij mag beslag leggen op het lekkerste eten als 'ie wil. Kan ook de meest sexy vrouwtjes annexeren. Twee kanten van het leider schap werden door Goodall be licht. Hoe handhaaft een leider zijn positie en wat meer be langstelling van de cursisten had hoe bereikt hij de top? Toen Goodall zich in 1960 voor het eerst tussen de groep chim pansees begaf, had chimp Gulli ver-daar de touwtjes in handen. Na vier jaar werd hij verslagen door Miice, zijn superieur in in telligentie. Als overrompelings strategie trommelde Mike op le ge watertonnen van 'de mens' Goodall. Zijn wapen was een doordringende blik in de ogen van Gulliver. Les één: „Je moet moed en zelfvertrouwen heb ben en je meerdere recht in de ogen durven kijken." Mike zat lang op de troon. „Hij gedroeg zich dominant, Chimpansees kunnen de moderne manager heel wat leren. Zo gedraagt een 'alfa-chimp' zich dominant, maar brengt hij de groep aanwijsbare voordelen. Een goede leider zorgt dat de groepsleden hun energie niet verspillen door het uitvechten van allerlei onderlinge gevechten. foto cpd cees zorn bracht de groep aanwijs- Op dit moment Goodall bovendien dat 'de emotie weer bezocht haar groep chimpan- terug moet komen'. Goodall: sees twee weken geleden voor „Mensen hebben overal tiental- het laatst zwaait Willy er de len verklaringen en woorden scepter. Dat laatste gevecht le- voor. Apen niet. Dankzij de verde wederom herkenbare si- apen besef je dat de mens zijn tuaties op: er was een aantrek- eigen omgangsvormen heeft kelijke vrouw in het spel. Willy bedacht, en die nog voor 'waar' wilde haar wel eens wat beter houdt ook." bare voordelen. Een goede lei der zorgt dat de groepsleden hun energie niet verspillen door het uitvechten van allerlei on derlinge gevechten. Ook in soci aal opzicht doet hij nuttig werk. Hij brengt vrouwen en voedsel binnen de groep", legde Goodall uit. Toch moest Mike na een aan tal jaren het veld ruimen voor Humphrey: „een aap zonder hersens." Maar ook dat komt in de grote mensen-wereld voor, knikte een geestdriftige fysicus. De overwinning dankte Humphrey aan zijn grote en sterke gestalte. „Hij zorgde er gauw voor om goede maatjes te worden met Mike, zijn voorgan ger. Dan had hij iemand om op terug te vallen. Erg belangrijk vooreen leider." leren kennen, maar kreeg geen toestemming van zijn superi eur. De schoonheid van de da me was Willy het gevecht wel waard. Na een zware strijd droop de onttroonde leider Dat was de laatste les van Goodall: de emotie moet weer terug in het management. Ge baren en gevoelens. Geen ruzies maken, maar ruzies vergeven. .Managers denken vaak 'alles bloedend af. Bij zijn terugkeer wat ik doe komt de organisatie werd hij door de groep met ten goede'. Pas daarmee op. ïinachting bekeken. Overeenkomsten machtsverlangen van a mens waren zichtbaar, wat konden de heren nu chimps leren? Een sterk bewust zijn Houd jezelf geen foute spiegel voor. Alles wat je doet en zegt heb je zelfbedacht." „Ik heb twee wees-aapjes zien opgroeien. Ze waren anders dan de andere apen. Bleven kleiner, sief gedrag in de groep. Afwe zigheid van de moeder is slecht voor een kind. Dat zie je terug in onze eigen maatschappij. Ge brek aan gevoel, binnen en bui ten het bedrijf, is één van de grootste problemen van onze tijd." Goodall besloot met een ge ruststellende gedachte: ook apen hebben last van stress. „Ik heb ze zelden honderd procent relaxed gezien. Een leider moet alles in de gaten houden. Con stant zijn ogen open hebben. Foute manoeuvres zijn fataal." Goodall heeft al verschillende apen dood zien gaan van de stress. En dèt komt in de mana gerswereld nou zelden voor, wist de ambtenaar van 's Rijks Gebouwendienst. het eigen gedrag. En vertoonden soms vreemd agres- Taxiberover bekent ook moord vrouw amsterdam cpd De 25-jarige berover van Am sterdamse taxichauffeurs blijkt zich ook schuldig te hebben ge maakt aan doodslag. Het gaat om een 21-jarige vrouw die op 24 juli vorig jaar dood werd aangetroffen in het Oostelijk havengebied van de hoofdstad. De taxirover was de ex-vriend van het slachtoffer. De man werd vorige week aangehouden, nadat zijn signa lement was verspreid onder taxichauffeurs. Acht chauffeurs werden de weken daarvoor het slachtoffer van zijn berovingen. Na zijn arrestatie bekende hij ook nog 25 andere overvallen. Na de vondst van het stoffe lijk overschot werd de man vo rig jaar gearresteerd op verden king van de moord. Hij ontken de en na drie maanden voorar rest besloot de officier van justi tie hem wegens gebrek aan be wijs vrij te laten. Woensdag be kende hij alsnog. Buschauffeur na ongeluk in Duitsland vast den haag-schlüsselfeld anp-DPA De 31-jarige Nederlandse bus chauffeur die afgelopen zater dag een ongeval met 8 doden en 22 gewonden veroorzaakte bij Würzburg, is gisteren offi cieel gearresteerd wegens on achtzaamheid. Daarop staat een maximale straf van vijf jaar cel. Volgens de politie hebben een bloedonderzoek en een tech nisch onderzoek geen aanwij zingen gegeven over de oorzaak van het ongeval, zodat er sprake moet zijn geweest van een menselijke fout. Op de Autobahn Nürnberg- Würzburg boorde de Neder landse touringcar zich in een passagiersbus uit Tjecho-Slowa- kije. De Nederlandse bus was eerst door de vangrail in de middenberm gereden. De man is in dienst van Beuk Touringcars in Noordwiik. Vol gens het bedrijf kan de man zich niets van het ongeval her- Dier is waarschijnlijk door pijn de weg kwijtgeraakt leiden monica wesseling vervolg voorpagina „Eert wetenschappelijke kick van de eer ste orde. Hier droomt iedere conservator van. Een prachtmoment." Conservator Smeenk van het Nationaal Natuurhisto risch Museum in Leiden is razend en thousiast over 'zijn' aangespoelde spits- snuitdolfijn. Er zijn sinds 1896 slechts elf exemplaren aangespoeld, de laatste in 1977. De dolfijn die eergisteren op de Zeeuwse kust werd gevonden, is ver moedelijk afkomstig van de noordelijk Atlantische Oceaan. De wetenschappers weten nog weinig over de spitssnuitdolfijn. Het dier leeft ver Luiten de kust en Vist op grote diep te. In tegenstelling tot andere dolfijn soorten is de spitssnuitdolfijn schuw. Wetenschappelijk waarnemingen van het gedrag op zee zijn er nauwelijks. Smeenks hoop dat dit dier tot een bij zondere soort behoort, werd gistermid dag de kop ingedrukt. Net als zijn aange spoelde voorgangers behoort dit exem plaar waarschijnlijk tot de 'normale' soort Mesoplodon Bidens. „Helemaal ze ker weten we dat pas over enkele weken. We weten zo weinig van het dier dat we nog niet op uiterlijke kenmerken de soort kunnen vaststellen. Daarvoor moet de schedel worden geprepareerd." Het bergen, ontleden en prepareren van het 800 kilo zware dier is geen sine cure. Bij de berging ervan, woensdag avond, is een laadschop bijna in zee ge gleden. Met twee enorme graafmachi nes, een kraan en een vrachtwagen is het gevaarte naar Leiden gebracht. Dierenarts-patholoog M. Garcia, ge specialiseerd in dolfijnen en zeehonden, is gisteren uren achtereen druk doende geweest het dier uiteen te halen. Onder grote belangstelling van andere weten schappers werd de dolfijn in stukjes ge hakt. Eerst werd de speklaag verwijderd. Een paar stukjes van die laag worden on derzocht op verontreinigingen met bij voorbeeld PCB's. Vervolgens worden de organen stuk voor stuk bekeken. Smeenk is onder meer razend benieuwd naar de maaginhoud: daaruit valt af te lezen hoe lang het dier onderweg is geweest. „Ik verwacht een lege maag aan te treffen. Het dier moet erge honger hebben ge had." Smeenk besteedt de komende weken aan het schoonmaken van het skelet. Dan valt ook de schedel te bestuderen. Voor Garcia is het dier eveneens uiterst interessant. Hij doet een promotieonder zoek naar de manier waarop de geluids golven zich door de kop van de dolfijn verplaatsen naar de hersens. Garcia stelde gisteren vast dat de dol fijn aan een ernstige darminfectie moet zijn overleden. „Het dier heeft erg veel pijn gehad. Door de dikke speklaag kan de zwelling van zo'n infectie niet naar buiten, en dus drukt die op alle andere organen. Vermoedelijk is de dolfijn door de pijn gedesoriënteerd geraakt." Spitssnuitdolfijnen leven verspreid over de hele wereld, in hele diepe zeeën. Het dier vist op naar schatting 1000 me ter diepte en eet vooral inktvissen. Om dat dolfijnen zoogdieren met longen zijn, komen ze elke tien minuten boven om adem te halen. De spitssnuitdolfijn is niet zeldzaam. Het grijs-zwarte dier baart na een draagtijd van een jaar le vend en houdt het jong ongeveer ander halfjaar bij zich. Cosmo-kappers verdacht van miljoenenfraude De directie van de kappersketen Cosmo Hairstyling, met vesti gingen in onder meer Leiden en Haarlem, wordt ervan verdacht voor miljoenen guldens aan be lastingen en sociale premies te hebben ontdoken. Volgens ja renlang onderzoek van de be lastingrecherche FIOD en de so ciale verzekeringsinstanties De- tam en GAK zijn op grote schaal inkomsten niet opgegeven. Cosmo heeft echter al ge vraagd om heropening van he onderzoek. De Utrechtse recht bank heeft 20 en 21 oktober ge reserveerd voor de zaak, m de officier van justitie houdt re kening met uitstel. „De dag vaardingen zijn nog niet opge steld. Er kan nog van alles beuren". De dijkverzwaring van de Erle- comsedam in Ooij bij Nijmegen is voorlopig van de baan. Het Polderdistrict Groot Maas en Waal heeft besloten het werk, waarmee eind deze maand zou worden begonnen, een halfjaar op te schorten. Directe aanleiding is het be sluit van minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) een on derzoek in te stellen naar de normen waaraan de rivierdijken in de nabije toekomst moeten voldoen. Het polderdistrict wil de resultaten hiervan afwachten voordat „de schop in de grond gaat". heeft een onaf hankelijke commissie de op dracht gegeven binnen een half jaar een advies uit te brengen. Volgens plaatsvervangend se cretaris-coördinator J. Verhoe ven is tot uistel besloten om te voorkomen dat een situatie zou ontstaan die niet meer terug te draaien is. Verhoeven ontkent dat het bijdraaien van het polderdistrict te maken heeft met druk uitge oefend door de Belangenvereni ging 'De Ooijse Dijken' en de provincie Gelderland. De ver eniging wilde een verbod op de dijkverzwaring middels een kort geding afdwingen, maar heeft die rechtzaak inmiddels afge blazen. Ook de provincie heeft aangedrongen op uitstel.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3