Zelfs Timmer praat Philips niet uit dal Cultuur centraal in proefproces over aanzetten tot zelfmoord r Feiten &Meningen Akkoord over Zwarte Zeevloot verlengt leven zieltogend GOS VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1992 Rusland en Oekraïne kunnen zich nu op economie concentreren Hel akkoord over de Zwarte Zeevloot tussen de Russische president Boris Jeltsin en zijn Oekraïnse ambtgenoot Leonid Kravtsjoek heeft het leven van het zieltogende Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) met drie jaar verlengd. Maar door de overeenkomst van maandag, die een gezamen lijk Russisch- Oekraïns com mando over de vloot voor de duur van drie jaar, zijn tevens fundamentele meningsver schillen over de verdeling van de ruim 300 schepen en ba ses onder het Niettemin is er nog steeds een sterke nationalistische lobby in Kiev die wil dat Oekraïne zijn eigen marine krijgt. Kravtsjoek heeft enige concessies bedon gen om die lobby voorlopig te vreden te stellen. Een daarvan is het ontslag van vlootcomman- dant admiraal Igor Kasatonov, die steeds heeft afgegeven op Oekraïnse aspiraties om het leeuwedeel van de vloot te be- De orkaan is vooralsnog uitgeraasd vroegere Sov jetunie. „In de komen de drie jaar zul len de uitgangs punten voor de verdeling van de vloot wor den uitgewerkt. De samenleving zal haar ziekte te boven komen. Er zullen an dere realiteiten zijn", zei Jeltsin na ondertekening van het ak koord op de Krim. Feit is dat hij zo een belangrijke stap heeft ge zet tot normalisering van de be trekkingen met Oekraïne en dat het akkoord de weg opent voor verbetering van de handel en andere contacten tussen wat vroeger de twee belangrijkste Sovjet-staten waren. king tussen Rusland en Oekraï ne. De ministers van buiten landse zaken van beide landen bereikten ook een akkoord over de verdeling van vroegere Sov jet-eigendommen in het bui tenland, waaronder ambassa des en handelsmissies. Veel ne telige economische kwesties vragen echter nog steeds om een oplosing, zoals vooral prijs- en handelsafspraken voor olie, graan en suiker. Oekraïne heeft een enorm han delstekort met Rusland en Moskou maakt zich zorgen over de eigen munt If die Oekraïne wil invoeren. Er JÉÉÉËh moeten beta- Kgiij lingssystemen I komen om ver- dere schade voor de sterk nomieën te voorkomen. Als deze kwesties niet worden op gelost, zullen die van de Zwarte Zeevloot en an dere weer op duiken. Haviken in het Russische parle ment zinspelen al op het idee om dan de kwestie van de soevereiniteit over het schier eiland De Krim weer op te spe len, waar de vloot in Sebasto- pol zijn thuisba sis heeft. Het be stuur over de Krim werd in 1954 door toen malige Sovjetlei- i president Jeltsin en zijn Oekraïnse ambtgenoot |dens een wandelingetje. foto •Rtr* peter Andrews derNikita Chroetsji Zijn entree, begeleid door binnen- en buitenlandse foto grafen en cameraploegen, was wederom imposant. Jan D. Timmer, ook wel 'Orkaan Gilbert' en 'Der Macher' ge noemd, was persoonlijk opgestoomd naar het Eindho- vense Evoluon teneinde 'enige misverstanden' omtrent Philips uit de wereld te helpen. Toen de rook was opge trokken, bleek alles evenwel bij het oude gebleven. Op de constatering na dat de orkaan vooralsnog is uitgeraasd en het wondermiddel Timmer zijn werking gisteren mis- heersen. „De keuze voor een Rusland overge dragen aan Oekraïne, maar af- gezamenlijk opperbevel is goed gevaardigden trekken de rechts- r iedereen", zei woordvoer- geldigheid daarvan in twijfel. der Joeri Sergejev van het r Jeltsin en Kravtsjoek hielden dit nisterie van buitenlandse zaken onderwerp tot dusver zorgvul- in Kiev. Deskundigen buigen dig buiten hun besprekingen, zich nu over de bevelstructuren Zij concentreerden zich op en vragen zoals welke vlag de voortbouwen op de vriend schepen voeren. De weg is nu ook open voor d ondertekening van een verdrag badplaats Dagomys. over vriendschap schap die in juni opbloeide tij dens een top in de Rusissche EINDHOVEN WILCO DEKKER De aankondiging dat de Philips- topman zelfde presentatie van de cijfers over het tweede kwar taal voor zijn rekening zou ne men, had nogal wat verwach tingen gewekt. Timmer komt niet als hij niet iets leuks te mel den heeft, zo was de redenering. Het bleek ijdele hoop. Philips blijft voorlopig lelijk last houden van de wereldwijde crisis in de consumentenelektronica. En het lot van Philips' nieuwe troe ven CD-I, DCC en HDTV blijft onzeker, ondanks de opbeuren de woorden van Timmer. Beleg gers hadden duidelijk meer ver wacht. Dus brokkelde met de beurskoers gisteren ook de ma gie rond Jan Timmer weer wat af. Op enthousiasme, uitbundig heid of zelfs champagne hoeft bij Philips voorlopig niemand te rekenen. Het concern ligt rede lijk op koers, waarbij onderde len als Licht en Medische Syste men zelfs uitstekende resulta ten laten zien. Operatie Centu rion loopt naar wens, meldde Timmer gisteren dan ook. Maar de crisis in de consumenten elektronica (beeld- en geluids apparatuur) bederft alle plezier. ,Als het in de consumenten elektronica wereldwijd beter zou gaan, dan hadden we van daag misschien wel champagne geschonken", zei Timmer giste- Koffie of champagne De crisis rond audio en video heeft Philips het eerste halfjaar tussen de 400 en 500 miljoen gulden gekost, rekende Philips' financiële topman Henk Appelo de verzamelde pers gisteren voor. Dat is precies het verschil tussen een mager winstje (zoals de 82 miljoen gulden in het tweede kwartaal) en een voor een bedrijf als Philips behoorlijk resultaat. En het verschil tussen een kopje koffie of champagne. Daarom deed de mededeling van topman consumenten-elek- tronica Henk Bodt, dat pas in 1994 weer zwarte cijfers te ver wachten zijn, de stemming geen goed. Het betekent im mers dat de resultaten bij Phi lips voorlopig onder het ge wenste niveau zullen blijven. Het betekent ook dat de schul denlast voorlopig als een mo lensteen om de nek van Philips blijft hangen. „Dat blijft een bron van zorg", gaf Timmer gis teren toe. „Wie slecht bij kas zit, moet selectief investeren." Natuurlijk zijn er verzachtende omstandigheden. In de stagne rende, door prijzenslagen ge teisterde markt voor beeld- en geluidsapparatuur heeft Philips zijn marktaandeel behouden. Bovendien zit de Japanse con currentie ook in de rode cijfers. En Philips zit niet stil. Er zal nog efficiënter en beter geprodu ceerd worden. Het produkten- pakket bestaat volgend jaar voor 30 a 40 procent uit zaken die nu nog niet op de markt zijn. Een dubbel aantal sales managers wordt de weg opge stuurd om die produkten aan de man te brengen. Zoals bijvoorbeeld Digital Com pact Cassette (DCC) en de in teractieve compact disc (CD-I). Beide staaltjes van tèchniek die Philips in de toekomst veel geld moeten opleveren wa ren recentelijk negatief in de publiciteit. Ten onrechte, zo be toogde Timmer. Want daar was hij tenslotte voor gekomen. September was dom Allereerst DCC, waarvan de lan cering moest worden uitgesteld van september tot 'ergens voor de Kerst'. „We hadden nooit september moeten noemen, dat was dom", aldus Timmer. „Ver der is er met dit prachtige pro- dukt niets aan de hand." Dan CD-I, waarvan de verkopen in de Verenigde Staten zouden te genvallen. „CD-I heeft zoals alle nieuwe produkten tijd nodig", meent de Philips-topman. „Tien jaar geleden geloofde ook niemand in de compact disc. En nu is CD een geweldig succes." Vragen? Geen vragen, want cij fers over de verkopen van CD-I worden niet gegeven. Meer tijd trok Timmer uit voor de 'misverstanden' rond HDTV. Maar daar had hij tijdens „de uit de hand gelopen discussie van de laatste weken'dan ook „baarlijke nonsens" over gele zen, hetgeen „ongelooflijk be treurenswaardig" is. „Zoals dat wij samen met Thomson zeven miljard gulden geïnvesteerd zouden hebben in HDTV. Zeven miljard gulden! Waar hadden we die vandaan moeten halen? vroeg Timmer zich vol onge loof af. Om vervolgens voor alle duidelijkheid nog één keer de juiste stand van zaken rond de 'toekomst-televisie' te geven. In Europa zijn tientallen bedrij ven en bedrijfjes bezig met HDTV. Dat is goed, want anders had Europa een technologische achterstand opgelopen. Philips wil de voortrekkersrol voor Eu ropa graag vervullen. Of de Eu ropese Gemeenschap daarbij helpt, moet worden afgewacht. In novejmber neemt 'Brussel een besluit over steun van 2 miljard gulden voor het aanpas sen van de apparatuur van tv- stations aan de norm voor breedbeeldtelevisie. Mocht die beslissing negatief uitvallen, dan is dat geen ramp. Want Phi lips is klaar voor HDTV. „Is HDTV belangrijk voor Philips?", vraagt Timmer zichzelf vast af. „Ja, want we hebben er geld in geïnvesteerd. Maar HDTV wordt niet de ondergang van Philips." Even later adviseert Timmer de journalisten niet alles rond DCC, CD-I en HDTV „op te bla zen". En de beurskoers, die gis teren zakte naar ƒ24,30 per aan deel? Die is „bespottelijk" laag. En weg is Jan D. Timmer. Om ringd door fotografen en came ramensen uit binnen- en bui tenland, uiteraard. AMSTERDAM MADELEEN WESSELINC Vier jaar na de tragische zelfmoord van een 22-jarige Surinaamse vrouw moet haar toenmalige 32-jarige echtgenoot volgende week voor de Amsterdamse rechter moeten verschijnen in een uniek proces. Het Openbaar Ministerie in de hoofdstad legt de man het 'aanzetten tot zelfmoord' ten laste. Dit delict uit het Wetboek van Strafrecht werd nooit eerder ver volgd. De rechtszaak is daarmee een belangrijk proefproces rond zelfmoordzaken. Zelfmoord op zich is niet strafbaar. Een poging tot zelfmoord komt evenmin in het Wetboek van Straf recht voor: als het voltooide delict niet strafbaar is, kan ook een poging daartoe niet strafbaar zijn. Het aanzetten tot zelfmoord echter is wel strafbaar en le vert, in het uiterste geval, drie jaar cel op. Het probleem bij dit delict is het causale verband tussen de handelingen van de verdachte en de zelf moord van het slachtoffer. Om het aanzetten tot zelfmoord te kunnen bewijzen, moet vaststaan dat de dood het onlosmakelijke gevolg is van de hande lingen van de aanzetter. Juist dit causale bewijspro- bleem maakt de zaak tot een moeilijk proces, aldus officier van justitie Van Zwieteren. De zelfmoord van de vrouw is, volgens de officier, duidelijk het gevolg van de jarenlange geestelijke en lichamelijke martelingen van haar toenmalige man. Volgens justitie sarde, plaagde, treiterde, vernederde en mishandelde hij zijn vrouw net zo lang dat zij in april 1988 azijnzuur dronk om aan haar afschuwelijk leven een einde te maken. Twee dagen lag de vrouw in een ziekenhuis met een geperforeerde maag en een buikvliesontsteking. Toen overleed zij. Blauwe plekken Normaal gesproken bemoeien politie en justitie zich niet met zelfmoordgevallen. Dit keer echter werd de politie gealarmeerd omdat de vrouw onder de blau we pleldcen zat. Er volgde een onderzoek en het Openbaar Ministerie werd ingeschakeld. Omdat het zo'n uitzonderlijke zaak was, besloot justitie eerst via een aparte procedure het gerechtshof te vragen of vervolging en een eventuele veroordeling juri disch wel haalbaar zouden zijn. Toen het hof een eventuele veroordeling niet bij voorbaat uitgesloten achtte, zette officier van justitie Van Zwieteren de zaak door en kwam de verdachte twee jaar geleden voor de eerste keer voor het hekje van de meervou dige kamer. De zaak werd toen terugverwezen naar de rechter commissaris voor meer informatie over de persoon lijkheid van de man. Vorig jaar juli moest de man voor de tweede keer opdraven. De zitting werd toen vooral gevuld met uiteenzettingen van prof. Lamur, hoogleraar culturele antropologie aan de Universi teit van Amsterdam. Hij verklaarde toen dat uitge huwelijkte Surinamers van hindoestaanse afkomst, vooral vrouwen op het platteland, tot 1950 veelvul dig zelfmoord pleegden om te ontsnappen aan de veel voorkomende mishandelingen tijdens hun hu welijk. De laatste jaren zou dit veel minder gebeu ren. Het uithuwelijken van kinderen echter komt noeveel voor. Ook in het geval van de verdachte en de vrouw was sprake van een door ouders uitgestippeld huwelijk. In 1984 trouwden zij en het echtpaar vertrok datzelf de jaar naar Amsterdam. Het huwelijk bleek vervol gens een gigantische mislukking. Volgens de familie van de vrouw kon zij op 16 april 1988 niet anders dan een einde maken aan haar leven. Tijdens de eerste behandeling van de zaak vorig jaar zomer bleek dat de verdachte zijn vrouw inderdaad sloeg. Zelf noemde hij dit 'toelaatbaar slaan'. De hoogleraar culturele antropologie trok hieruit de conclusie dat man en vrouw gehecht waren aan ou de tradities. Vrouwen nemen in hindoestaanse krin gen een zeer ondergeschikte plaats in. Cultuur De culturele achtergronden in deze zaak spelen een belangrijke rol. De officier wil onder meer weten of het in de hindoestaanse cultuur voor een vrouw moeilijker is te ontsnappen aan een dergelijk fysiek en geestelijk mishandelend gedrag van een echtge noot dan bij voorbeeld in de Nederlandse cultuur. Nederlandse vrouwen kunnen scheiden of naar Blijf-van-mijn-lijfhuizen. Voor hen zou het voor jus titie moeilijker zijn een direct verband te leggen tus sen gedrag en dood. Dat directe verband is nodig voor het bewijs. Voor Surinaamse vrouwen kan dat, volgens de officier, wel eens heel anders liggen. In die cultuur spelen zaken als familieschande en bruidsschat een belangrijke rol. Mogelijk is dat Suri- naamse vrouwen om dit soort redenen niet bij de man Weg kunnen en in een dergelijk uitzichtloos hu welijk nog maar één mogelijkheid zien: zelfmoord. De antropoloog moest die cultuurverschillen op de zitting vorig jaar duidelijk maken. Toch werd op nieuw de zaak terugverwezen naar de rechter-com- missaris voor het horen van familie van de verdach te. Bovendien zou een nieuw psychiatrisch onder zoek van de verdachte nodig zijn, dit keer uitgevoerd door een psychiater met dezelfde culturele achter grond. Het vorige onderzoek gebeurde door een Ne derlandse psychiater. De verdachte is inmiddels hertrouwd en zit niet in de gevangenis. Volgens zijn advocaat is de lange wachttijd rond zijn proces voor hem een lijdensweg. Volgende week dinsdag komt aan dat wachten een

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2