Leidsch Dagblad Roep om ingrijpen in Bosnië PARKET RttXiS Sensatie in Barcelona: volleyballers in finale Leiden biedt opvang voor 25 Bosniërs 'Aardig meisje' is folteraar in concentratiekamp Brcko Bijzondere dolfijn op Leidse snijtafel LESTELLA VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39923 LOSSE NUMMERS 1,50 barcelona De Nederlandse volleyballers hebben vanmiddag voor een daverende sensatie gezorgd door het onverslaanbaar geach te Cuba in de halve finales het olympisch toer nooi uit te schake len. Oranje plaatst zich daarmee voor de eerste keer in de geschiedenis voor de finale van de Olympische Spelen. De eindstrijd wordt zondagmiddag 13.30 De tegenstander moet komen uit de tweede halve finale, van avond tussen de ploegen van Brazilië en de Verenigde Staten. De zelfverzekerdheid waar mee de gedreven ploeg van coach Arie Selinger de favorie ten uit Cuba tegemoet trad, ver toonde sterke overeenkomsten met de wedstrijd tegen wereld kampioen Italië eerder deze week. De Cubanen werd zelfs geen set gegund: 15-11, 15-13 en 15-9. Selinger had gekozen voor een basis van Zwerver, Benne, Posthuma, Boudrie Avi- tal Selinger en Held. Die vingen het gemis van Peter Blangé, die dinsdag onder het mes moet, uitstekend op. Cuba werd bij vlagen zelfs volledig weggespeeld. Met na me Henk-Jan Held onder scheidde zich, en groeide uit tot de absolute uitblinker van het gevleugelde Oranje. In de derde en naar later bleek beslissende set raakte Cuba, toch op volledi ge oorlogsterkte, het spoor vol ledig bijster bij de aanvalsgol ven van de Nederlandse ploeg. Het team was van slag, en bleef dat ook in de laatste set. Het was de verdienste van Oranje, dat de verwezenlijking van een droom de gouden plak binnen handbereik heeft. Zilver heeft de ploeg al. Ook dat is nog nooit gebeurd. Het team van de Verenigde Staten heeft zich vanochtend gemakkelijk ge plaatst voor de halve finales van de 4 x 100 meter hardlo pen. De VS werden in hun serie wel voorafgegaan door Cuba. Carl Lewis bleef buiten de baan. Hij wordt na zijn gouden verspring- medaille van gisteren gespaard voor later. Jamaica werd verras send uitgeschakeld na een valpartij van de tweede loper. De snelste tijd kwam op naam van Cuba: 38,81 seconden. Kevin Young noteerde gisteren het eerste wereldrecord van de olympische atletiekwedstrijden. De Amerikaan klokte 47,78 se conden op de 400 meter hór den, en was daarmee bedui dend sneller dan de tijd die zijn landgenoot Edwin Moses op 31 augustus 1983 in Koblenz liep (47,02 sec.). Young had nog sneller kunnen finishen, wan neer hij de laatste horde niet zou hebben beroerd. Een drama speelde zich af rondom Gail De- vers op de 200 meter. De olym pisch kampioene van de 100 meter leek verzekerd af te steve nen op haar tweede gouden plak, toen ze vlak voor de finish struikelde. De buiteling over de streep wierp haar terug naar een vijfde eindrangschikking. Het goud ging naar de Griekse Patoulidou. Pagjna 11: De Spelen op de tv. Pagina 17, 18, 19: Olympische Spelen Uitgemergelde moslims in een Servisch gevangenenkamp in het noorden van Bosnië-Hercegovina. De foto is genomen van een videofilm, die gisteren door het Britse Independent Tele vision News is gemaakt. De Britse cameraploeg kreeg als eerste toestemming het kamp te bezoeken, na getuigenissen dat de gevangenen hier worden gemarteld. Zij wilden dat voor de camera echter bevestigen noch ontkennen. foto ap/itn Britse beelden van Servische concentratiekampen schokken wereld Extraatje buiten rijksregeling om Leiden wil meer vluchtelingen uit Bosnië en Somalia opvangen dan volgens de officiële richtlij nen zou moeten. Het college van burgemeester en wethou ders heeft inmiddels een pand gereserveerd waar 25 'ontheem den' kunnen worden opgevan gen. Als de rijksoverheid dat wenst, is Leiden bereid nog Eis tot 16 jaar in cokezaak Zwaanshoek HAARLEM FRJTS VERHAGEN Tegen een van de hoofdver dachten in de Zwaanshoekse cocaïnezaak, een 36-jarige Griek die in Amsterdam woont, is gisteren voor de Haarlemse rechtbank zestien jaar onvoorwaardelijke celstraf geëist en een boete van 100.000 gulden. Twee andere verdachten, een 37-jarige Griek en een 21- jarige Amsterdammer, hoor den twaalf en acht jaar celstraf tegen zich eisen. Het duo speelde een ondergeschikte rol bij Nederlands op één na grootste cocaïnevangst op 18 januari dit jaar in een loods in Zwaanshoek in de gemeente Haarlemmermeer. De politie vond uiteindelijk zo'n 460 kilo cocaïne, die ver stopt zat in 17 enorme loden vaten. De inhoud van nog eens 13 vaten, zo'n 350 kilo, werd dezelfde dag aangetroffen in een garage aan de Sarphati- straat in Amsterdam. Vermoed wordt echter dat de totale zen ding uit 955 kilo cocaïne heeft bestaan, omdat de inhoud van vijf vaten niet is achterhaald. Officier van justitie mr. C. van Spierenburg schat de waarde van het drugstransport op een half miljard gulden. Volgens hem heeft de betrok ken bende in totaal vijf miljard aan cocaïne omgezet met suc cesvolle zendingen naar de VS en Groot-Brittannië. Hij noemde het oprollen van de lijn een .zware klap voor de in ternationale drugshandel". meer woningen te voor vluchtelingen. De wethouders H. de la Mar en T. van Rij hebben dit initia tief genomen omdat dat Neder land volgens hen te weinig doet voor 'ontheemden'. In brieven aan de staatssecretaris van jus titie, A. Kosto, de minister van wvc, H. d'Ancona, en de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) bepleiten de beide wethouders een grotere inbreng van andere gemeenten. De 25 extra plaatsen voor Bosniërs en Somaliërs gaan niet af van de ruimte die Leiden vol gens de landelijke richtlijnen heeft gereserveerd voor asiel zoekers. Inmiddels zijn in 60 panden de stad 322 asielzoekers gehuisvest. Welk pand voor de Bosniërs en Somaliërs is vrijge houden, wilden de wethouders gisteren niet zeggen. Wel wilden ze kwijt dat het de gemeente weinig geld kost om het beoog de onderkomen geschikt te ma ken voor de vluchtelingen. Pagina Leiden: 'Leiden geeft het goede voorbeeld'. De kans dat de Verenigde Staten en Europa militair in grijpen in de burgeroorlog in Bosnië-Hercegovina wordt steeds groter. De roep om internationale actie klinkt steeds luider, na de schokkende beelden van hongerige islamitische gevangenen in een Servisch concentratie kamp. De Amerikaans president Bush wil dat de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties militair geweld toe staat om de aanvoer van humanitaire hulp af te dwingen. Sarajevo/Washington ap-cpd-afp eerste beelden zien van mos lims die in de mijn bij Omarska De Britse tv-stations ITN en in noord-Bosnië worden vastge- Channel 4 lieten gisteravond als houden. Vermagerde gevange nen, van wie sommige kaalge schoren hoofden hadden, wa ren te bang om voor de camera iets te zeggen. Door het prikkel draad heen wisten de Britse journalisten contact te leggen met gevangenen in Tmopolje, die verslag deden van martelin gen, standrechtelijke executies, represailles en verdwijningen. De beelden, ook door het NOS Journaal uitgezonden, hebben de discussie over mili tair ingrijpen in een stroomver snelling gebracht. Met name in de VS hebben ze enorme indruk gemaakt. Bush wordt zowel door zijn Democratische tegen speler Clinton, als door senato ren uit zijn eigen Republikeinse partij uitgedaagd actie te onder nemen. Bush besloot gisteren tot erkenning over te gaan van Slovenië, Kroatië en Bosnië. Daarmee geeft hij aan niet lan ger onpartijdig te zijn. Ook paus Johannes Paulus II pleitte giste ren voor ingrijpen in Bosnië. Op een NAVO-bijeenkomst in Brussel hebben hoge ambtena ren en militairen gisteren drie mogelijkheden bestudeerd om het bondgenootschap te laten ingrijpen. Aanleiding was een verzoek van VN-secretaris-ge neraal Boutros Ghali. De opties zijn: 1. Scherper toezicht op na leving van de economische sancties: 2. Aanleggen van een corridor naar Sarajevo om een ongestoorde doorgang van hulpgoederen te garanderen; 3. Controleren van het inleveren van zware wapens door beide partijen. londen will bennett en marcus tanner the independent Monika Simonovitsj was niemand, een verschoppeling in de Bosnische stad Brcko. Nu heeft ze als folteraar in een Servisch concentratiekamp de macht over leven en dood van de mensen die er gevangen zitten. Ze toont een natuurlijk talent voor haar werk, waarbij ze soms een flessehals afbreekt om van de jonge mannen die ze ondervraag! de maag open te snij den, de ogen uit te steken of de oren en neus af te hakken. Een van haar doelstellingen is om ze te laten toegeven dat zij sluipschutters waren die op de Servische strijdkrach ten hebben geschoten. Een dergelijke bekentenis betekent een zekere dood, maar in deze omstandigheden kan dood een welkome bevrijding zijn. Een 50-jarige man die twee maan den geleden is ontsnapt, gaf gisteren in Londen een ooggetuigeverslag van wat er gebeurt in het kamp bij Brcko, een van de meer dan honderd kampen die zouden worden geleid door de Ser viërs. Hij noemde zichzelf 'Mirsad', omdat zijn familie zich nog in Bosnië bevindt en zou worden gestraft wan neer zijn echte identiteit bekend wordt. Zijn verslag kan niet uit onaf hankelijke bron worden nagetrokken, maar het geeft voedsel aan de groeien de internationale bezorgdheid over wreedheden die worden begaan in het voormalige Joegoslavië. De gevangenen in het kamp werden blootgesteld aan routinematige wreedheden en kregen weinig eten. Monika Simonovitsj (18), dochter van een plaatselijke prostituee, arriveerde op de derde dag dat Mirsad er was en ontplooide zich spoedig tot de beest achtigste van alle folteraars. Mirsad: „Het was een meisje van normale lengte dat er aardig uitzag. Wij hadden nooit gedacht dat ze zo zou zijn in feite waren we eerst verbaasd en vroe gen ons af wat ze daar deed. Zij lacht- te, natuurlijk, ze genoot ervan. Dat met name was afschuwelijk voor ons, omdat we toen zagen met wat voor soort mensen we te maken hadden." De Serviërs voerden ook wraakexe- cuties uit. Volgens Mirsad werden ie dere keer dat een Servische soldaat was gedood, tien Kroatische of islami tische burgers vermoord. Misrad vertelt hoe de politiechef van Brcko, een Kroaat, onder het bloed het kamp werd binnengebracht. De Serviërs vroegen een paar van de ge vangenen of ze hem wilden dood schieten. Volgens Mirsad weigerden allen en uiteindelijk leidden de Ser viërs de politieman weg en vermoord den ze hem zelf. Ongeveer 20 mannen die hadden geweigerd om het voor ze te doen, werden ook weggehaald. Aan genomen wordt dat ook zij zijn dood geschoten. leiden monica wesseung In het Nationaal Natuurhisto risch Museum in Leiden wordt op het ogenblik druk gewerkt aan het ontleden en prepareren van een spitssnuitdolfijn. Het dode dier spoelde woensdag middag aan op het Zeeuwse strand bij de kerncentrale Bors- sele. Het 4,5 meter lange dier is dezelfde avond nog overge bracht naar het Leidse muse- Gisteren begonnen i tor C. Smeenk, dierenarts M. Garcia Hartmann en biologe M. Addink met het onderzoeken van het dier. Conservator zoog dieren van het museum, C. Smeenk, is uitzonderlijk blij met de vondst. De spitssnuitdolfijn is een diepzeedier en komt nor maal niet in de Noordzee voor. De laatste keer dat een exem plaar aanspoelde, is vijftien jaar geleden. „Voor ons is dit een fantastische mogelijkheid om onderzoek te doen. Van dit dol fijnengeslacht, de Mesoplodon, is nauwelijks iets bekend. In te genstelling tot andere dolfijn soorten zoekt het op zee niet het gezelschap van mensen. We weten nauwelijks iets van het gedrag." Na enkele uren snijden werd gistermiddag duidelijk dat de 800 kilo zware vrouwtjesdolfijn is overleden aan een zware darminfectie. De conservator vermoedt dat ze als gevolg van de gigantische pijnen de weg is kwijt geraakt. Het zal nog enke le weken in beslag nemen voor dat de dolfijn volledig is ont leed. Pagina 3: Vondst dolfijn maakt Dierenarts Garcia (rechts) bijgestaan door technisch assistent Reeder zijn vele u wetenschappers blij. van de dolfijn. Schoensmeer voor Leidse NS-reizigers leiden loman leefmans Alle treinreizigers die aanstaan de woensdag op het Centraal Station in Leiden opstappen, krijgen van de Nederlandse Spoorwegen een potje schoe- Het aardigheidje is bedoeld om het 'stoffige ongemak' tij dens de nieuwbouw van het station op een ludieke manier goed te maken. De Spoorwegen willen er bovendien het feit mee gedenken dat Leiden 150 jaar geleden voor het eerst een sta tion kreeg. De nieuwbouw van het sta tion gaat dit najaar een nieuwe grote fase in. In de maand no vember wordt de grote, beton nen constructie waarop de spo ren rusten vervangen. In het voorjaar van 1993 be gint de sloop van de voorkant van het station. Stille Rijn 1 Leiden Tel. 071 - 120221 HET WOORD IS AAN Jean Giono Je weet nooit het gewicht v VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen RTV Show - Sport VANDAAG OOK OVER LEVEN PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenmiddag Later mogelijk onweer Vannacht wolkenvelden, maar overdag perioden met zon. La ter op de dag kans op enkele enkele regen- of onweersbui en. Vooral in het westen van ons land. Minimumtempera tuur omstreeks 14 graden. Middagtemperatuur ongeveer 29 graden. Matige oost tot zuidoosten wind, kracht 3 a 4 IZATERDAG 8 AUGUSTUSl LAATSTE OPRUIMINGSARTIKELEN TEGEN ELK AANNEMELIJK BOD1 PR1JSB0FFER Per maand (f 27,80) via automa Per kwartaal (180.10) via accept giro Per kwartaal (180.10) via auto 8 712141 400015

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1