Gail De vers valt buiten de prijzen Torrence laat benen spreken Hockeysters worden zesde Olympische Spelen Verrassende finale in tennistoernooi Waterpoloërs houden Hongarije op gelijkspel VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1992 ik niet bij kon. Maar ik ben niet ontevreden, ik heb hier twee medailles voor Kroatië gewon nen. De eerste olympische me dailles van mijn land. Dat is goed, ik heb ervoor geknokt, zoals Kroatië voor zijn vrijheid heeft gevochten. Rosset, die Wayne Ferreira pijn deed (6-4 6-0 6-2) en Cou rier wegtikte (6-4 6-2 6-1), heeft het alleen tegen Sanchez moei lijk gehad. „Tegen hem èn te gen het publiek, want dat was ook Spaans. Wanneer ik de fina le tegen Arrese zou moeten spe len, zullen de toeschouwers heus niet voor mij zijn." De finale wordt de strijd van twee outsiders. Na Rosset werd Jordi Arrese de tweede firfalist. De als zestiende geplaatste Sap- njaard versloeg in vier zware sets de Rus Tsjerkasov, 6-4 7-6 3-6 6-3. Tsjerkasov, dertiende op de plaatsingslijst, en Arrese, beiden erkende gravelbijters, hielden elkaar lang in even wicht. De Spanjaard, aange vuurd door zijn landgenoten, bezat een streepje meer erva ring dan zijn jongeren collega. Arrese bereidde zich in tegen stelling tot zijn landgenoten Bruguera en Emilio Sanchez voor op de banen van 't Melk- huisje in Hilversum. Daar ver loor hij in de eindstrijd van Ka- rel Novacek. Door het bereiken van de finale miste hij de ope ningsceremonie in Barcelona. Daar was hij aanvankelijk ontroostbaar over. Totdat hij besefte dat de luwte, de rust van Hilversum meer kans op succes bood dan de hectiek en de stress in de Catalaanse hoofd stad. geplaa Mare Rosset kwam eigenlijk voor het dubbelspel, met Jakob I llasek, naar Barcelona. Na een bijna- perfecte wedstrijd tegen Goran Ivanisevic (6-3 7-5 6-2) staat hij echter in de finale van het enkelspel. De eerste Zwit serse medaille van Barcelona, die hij als halve finalist met brons al in handen had, zal goud of zilver worden. „Het begint met de juiste in stelling", stond er op zijn shirt, tijdens de persconferentie na afloop, die hij in zijn prachtige Louis-de-Funes-Engels gaf. Aan die instelling ontbrak niets in het toernooi. Hij kwam onbe vangen en hij bleef ongeremd. al geweldig als niet- de halve finale te ha- Ik had misschien wel de moeilijkste loting uit mijn loop baan. In mijn helft zaten Cou rier, Ivanisevic, Ferreira en San chez. Ik heb geluk gehad, dat ik korte partijen heb gespeeld, dat ik maar één set, tegen Sanchez, heb verloren." De kortste partij van de vijf was de halve finale. Minder dan honderd minuten, op gravel, dal is ongekend. Goran Ivanise vic haalde het aan. „Rosset speelt de hele week al sterk. Ik kon er gewoon niets aan doen. Ik was moe, ik heb alleen maar vijfsetters gespeeld, over vier partijen heb ik meer dan twintig uur gedaan. Dan heb je het alle maal wel gehad." „Mare serveerde alsof er nie mand aan de andere kant van hel net stond en misschien was dat ook wel zo. Ik liep alleen maar van links naar rechts, weer een ace, weer een bal waar Wereldrecord van Edwin Moses door Kevin Young verbrijzeld Het verspringen zou het koningsnummer van de Olympische Spelen wor den. Maar hét duel tussen Carl Lewis en Mike Powell werd gisteravond in een uitzinnig Estadi Olfmpic volledig overschaduwd door het spektakel op de hordennummers, waar sensatie, glorie en drama tiek hand in hand gingen. BARCELONA CEES OLSTHOORN GPD-VERSLAGGEVER Eerst kroonde Kevin Young zich tot de superstar van Barcelona door in een fantastisch gouden race het bejaarde wereldrecord van de befaamde Edwin Moses te verpulveren, ruim een uur la ter zag Gail Devers haar tweede olympische titel door de vingers glippen na een dramatische v$l op de laatste horde. De Amerikaanse atlete lag in gewonnen positie toen ze strui kelde. Ze krabbelde nog wel overeind, maar de medailles waren al vergeven. Het goud ging nu naar een volstrekte out sider. Paraskevi Patoulidou schreef tot haar eigen verbazing geschiedenis door als eerste Griekse goud te pakken op een olympisch atletiekonderdeel. Het maakte de buiteling van Devers er alleen maar triester op. Zij stond immers op het punt een uitzonderlijke presta tie te evenaren. Zonder buite ling was Devers in de voetspo ren getreden van het Neder landse fenomeen Fanny Blan- kers-Koen, die bij de Spelen van 1948 in Londen goud veroverde op de 100 meter vlak èn de 100 meter hdrden. Gail Devers slikte de bittere pil zonder tranen weg. De te leurstelling maakte gek genoeg snel plaats voor woede. Boos heid over het feit dat uitgere kend tijdens haar memorabele race landgenote Gwenn Toren- ce wéér de beschuldigende vin ger naar haar wees over het ge bruik van drugs. Coach Bob Kersee ontplofte bijna, toen hij het hoorde. „Dit is ongehoord", brieste de trainer van Devers. „Ik ga een protest indienen bij Gail Devers (rechts) gaat knielend over de finishlijn nadat ze over de laatste horde is gestruikeld. Ze liep daardoor een plak mis. De Griekse Patoulidou (geheel links) zou goud halen, fo- to epa de Amerikaanse ploegleiding. Ik wil dat deze zaak tot op de bo dem wordt uitgezocht." De opschudding ging volledig voorbij aan Kevin Young. De 25- jarige Amerikaan maakte op glorieuze wijze een einde aan het tijdperk Edwin Moses. Met een supertijd van 46.78 secon den verbrijzelde hij het bijna tien jaar oude wereldrecord van zijn illustere landgenoot, die in 1983 in Koblenz 47.02 had laten noteren. En dan te bedenken dat Young niet eens alle power uit zijn gespierde body had ge haald. De afgestudeerde socio loog uit Los Angeles trapte eerst nog vrolijk de laatste horde om, voordat hij tien meter voor de finish al zijn feestje begon te „Hier heb ik het hele seizoen van gedroomd", jubelde Young, nadat hij op de baan door de knieën was gegaan, een kruiste ken had geslagen en de Lord had geprezen voor zo veel moois. „Ik wist dat dit een hoogtepunt van mijn carrière zou worden. Begin dit jaar heb ik 46.89 op de muur van mijn kamer gekalkt. Ik moest en zou in Barcelona onder de magische grens van 47 seconden én onder de toptijd van Moses duiken. Na de laatste horde wist ik dat ik was geslaagd. Ik had goud, ik had het record, ik had alles. Daar heb ik in de slotmeters in tens van genoten." Edwin Moses was de eerste om Young te feliciteren. De ge brilde Amerikaan, tijdens de Spelen actief als gastcommen- tator bij NBC, zei dat zijn record vroeg of laat toch een keer moest sneuvelen. „Ik ben blij dat ik het zo lang in handen heb gehad", aldus Moses, die tussen '77 en '87 op zijn specialiteit in maar liefst 107 races ongeslagen bleef. „Ik ben echter net zo blij voor Kevin. Hij liep een magi strale wedstrijd." Vier jaar geleden, bij de Spe len in Seoul, stonden Moses en Young nog tegenover elkaar in de finale van de 400 horden. De oude meester griste toen het brons weg voor het aanstor mende talent. „Ik heb de afgelo pen dagen vaak aan die race te ruggedacht", bekende Young. „Ik had gehoopt op een plak, maar greep er net naast. Nu heb ik goud en het record. Ik ben vanavond de gelukkigste man van de wereld." De Nederlandse hockeysters zijn zesde geworden. De we reldkampioen verloor gisteren met 0-2 van de afgetreden olympisch titelhouder Australië. Na het goud van Los Angeles en het brons van Seoul brachten de Spelen van Barcelona slechts papier in de vorm van het olym pisch diploma. Dat is geen verdienste in een veld van slechts acht deelne mers. De voorbereiding was misschien beter dan ooit, het begin nog zeer hoopgevend, maar toen het erop aankwam was de topvorm afwezig. Het af scheid van aanvoerster Carina Benninga, die recordintematio- naai werd met 158 wedstrijden, Helen Lejeune-Van der Ben, Martine Óhr en Ingrid Wolff was bitter, maar er werd geen traan om gelaten. Het leed was met het verlies tegen Zuid-Korea ook al gele den. Benninga, die wellicht op Sardinië aan de slag gaat als hockeycoach, hield zich groot door te zeggen dat de deceptie evengoed bij topsport hoort als de glorie. In het slotduel tegen Australië leek al bij het voorstel len van het Nederlands elftal de wil nog vijfde te worden te zijn verdrongen. Bondscoach Roelant Oltmans vond dat ongepast, zei er iets van en redde de laatste doelstel ling voor 20 minuten. In die pe riode speelde Nederland bedui dend beter, was aanvallend ge vaarlijker, maar het beslissende tikje ontbrak er opnieuw aan. Vooral de routiniers, die de bin dende en bezielende factor had den moeten vormen, konden de lijn niet aanbrengen. Ze leken al eerder afscheid genomen te hebben. De overijver leidde slechts tot geschreeuw, niet aflatende vechtlust, dat wel, maar niet tot ideeën. Goede wil en een uitste kende conditie uitten zich niet in superspel en al helemaal niet in doelpunten. Omdat de linies steeds vaker voor zichzelf in de slag gingen, moest het wel mis gaan tegen een steeds beter, doortastender en agressiever wordend Australisch team. Vlak voor rust had Australië al op voorsprong moeten komen, maar de Canadese scheidsrech ter Lanning, die alles al fout had gedaan, bleef ook toen conse quent en keurde de treffer van Buchanan wegens buitenspel af. Dat was slechts een voorbo de. Het slechte bericht werd halverwege de tweede helft bin nen een minuut bezorgd door Powell en Annan. NEDERLAND: Toxopeus; Koenen, Le jeune-Van der Ben, Fokke en Van Nieuwenhuyze-Leenders; Steenberg- he, Benninga en Holsboer (40. Thate); Ohr, Wolff en De Ruiter (54. Vinke). Jeanette Lewin (links) beurt Carol Thate op. De hockeysters kwamen door de nederlaag tegen Australië niet verder dan een zesde plaats. foto an* GPD-VERSLAGGEVER Gwen Torrence baarde tot gisteren de meeste opzien met haar beschuldigingen over dopinggebruik aan het adres van van de concurrentie. Bij de Spelen in Seoul schreeuwde de Amerikaanse sprintster van de daken dat ze in de 100 meter-finale kansloos was omdat 'vijf loopsters gepakt hadden', bij de WK in Tokyo wees ze Katrin Krabbe zonder pardon als verdachte aan, en in Barcelona zette ze afgelopen zondag nog levensgrote vraagtekens achter de gou den Gail Devers en de bronzen Irina Prima- lova. Maar gisteravond liet Torrence eindelijk haar benen spreken. Vooral dankzij een ijzersterke slotfase spurtte ze op overtui gende wijze naar de olympische titel op de 200 meter. Het Jamaicaanse duo Juliet Cuthbert en Merlene Ottey werd 'afge scheept' met de troostprijzen. Voor laatst genoemde was dat een bittere teleurstelling omdat ze op haar vierde en laatste Olympi sche Spelen zo graag afscheid had willen nemen met een hoofdprijs. Nu moet ze zich tevreden stellen met vier bronzen plakken. Torrence vierde haar eerste grote triomf uitbundig met haar familie. Aan de rand van de baan sloot ze haar echtgenoot en zoontje Marley stevig in de armen. Hier had ze jaren voor getraind. De 'snelste moeder van de wereld' had zich niet laten ontmoe digen en frustreren door haar vermoedens dat ze steeds werd verslagen door 'gedro geerde' tegenstanders. Eens zou ze bewij zen dat ze echt de beste was. De revanche smaakte derhalve dubbel zoet. De 27-jarige atlete nam zich heilig voor om na afloop, tijdens de traditionele pers- confentie, voor één keer eens niet over drugs te praten. Maar op aandrang van de vragenstellers moest ze er toch aan geloven. Gwen Torrence bevestigde dat ze met haar aantijgingen na de 100 meter-finale niet had gedoeld op Cuthbert en Ottey, die haar achter de tafel flankeerden. De Jamaicaanse loopsters waren daar zichtbaar blij mee en vielen Torrence tenslotte zelfs bij toen de 'kwestie Krabbe werd aangesneden. Eensgezind pleitte het trio voor onmid dellijke invoering van de bloedtest. „Ik heb een hekel aan naalden", zei Torrence, „maar om de sport schoon te krijgen, neem ik die prik graag op de koop toe. Ik ben er van overtuigd dat veel atleten drugs gebrui ken. Ook in Amerika. Oké, ik kan natuurlijk niks bewijzen. Maar ik mag toch, net als ie der ander, mijn vermoedens uiten? Dat heb ik ook gedaan na het WK in Tokyo ten op zichte van Krabbe. Ik wist dat ze daar de boel had belazerd. Daarom hadden de twee zilveren medailles van mij eigenlijk goud moeten zijn." Merlene Ottey voegde er aan toe dat haar erelijst er wellicht anders had uitgezien als in de jaren tachtig al met bloedtesten was gewerkt. „Dan had er waarschijnlijk minder brons en meer goud om mijn nek gehan gen." Het drietal betoogde dat de affaire Katrin Krabbe al lang en breed verleden tijd was geweest als de Duitse een zwarte huidskleur had gehad. „Blanke sporters worden altijd meer in bescherming genomen", nam Tor rence opnieuw geen blad voor de mond. „Zeker waar het gaat om een heikele zaak als het gebruik van verboden middelen. Zwarte atleten zijn steeds de dupe. Kijk naar Butch Reynolds. Daar maakt niemand zich druk om." Met Ottey en Cuthbert zei Torrence te verwachten dat de Duitsers alles in het werk zullen stellen om Krabbe volgend jaar, bij de wereldkampioenschappen in Stuttgart, weer aan de start te krijgen. „Als zij daar in derdaad loopt, dan zullen wij ons beraden of we wel aan de WK zullen deelnemen", sloot Torrence, mede namens haar tafelge- notes, de opzienbarende bijeenkomst af. BARCELONA ANP Toppers doen het moet, tobbers stijgen boven zichzelf uit wanneer het niet meer strikt nodig is. Die enigszins wrange bijgedachte begeleidde gisteren het gelijk spel van het waterpoloteam te gen Hongarije: 13-13 (3-5 4-3 3- 1 3-4). Veruit de beste prestatie tijdens het olympisch toernooi na de nederlagen tegen Spanje, Italië en Cuba en het gelijkspel tegen de Grieken. Als beloning mag Nederland om plaats né gen spelen tegen de nummer voorlaatst van de andere groep: hoogstwaarschijnlijk Frankrijk. De Trumbic-boys speelden vrijuit en scoorden dat het een lieve lust was. Ze zetten een achterstand van 3-6 halverwege de tweede periode om in een voorsprong van 12-10 met nog enkele minuten te gaan in de vierde periode. De verbazing over het vlotte aaanvalsspel was alom. Vooral john Scherrenburg excelleerde. Eenmaal onder schepte de 19-jarige speler van Polar Bears een Hongaarse aan val, zwom het hele bad over en scoorde. „Ik zie het kennelijk niet goed", moet de Franse scheids rechter hebben gedacht. Hij stuurde achter elkaar De Vries en Jansen eruit. De laatste ten onrechte. De Hongaren profi teerden. Ze kwamen zelfs op 12-13, toen Petvary eerder bij de bal was dan doelman Arie van de Bunt. Deze had na twee partjes Bert Brinkman vervan gen. Trumbic vond de tijd rijp voor de terugkeer van zijn eer ste doelman, die na twee mis grepen vroeg in de openings wedstrijd tegen Spanje zijn plaats had moeten afstaan aan Brinkman. De invaller groeide uit tot de uitblinker van het Ne derlands team. Met nog drie kwart minuut te gaan profiteer de Marc van Belkum van een fout van de Hongaarse doel man. De laatste seconden was Nederland in balbezit. Maar de laatste pass van Jansen ging lan|s de aanvallers heen: gelijk- Brasher neemt een hindernis tijdens zijn race in Melbourne, foto archief Over de ware olympische geest zijn in de loop der jaren al veel sarcastische woorden gesproken, maar die was in elk geval volop aanwezig in 1956 in Melbourne tijdens de 3000 m steeple chase - het nummer dat vanavond in Barcelona on getwijfeld een fascinerende fi nale zal beleven. In de slotfase van de strijd in 1956 wilde de Hongaar Rozs- nyol de aan kop gaaryle Noor Larsen passeren en nam daar voor zoveel ruimte dat de ach ter hem lopende Brit Chris Brasher zijn kans schoon zag. I lij elleboogde zich tussen de Noor en de I longaar en schoot in één ruk*door naar de over winning. Brasher en de Britse kolonie vierden uitbundig leest, maar in de ogen van de jury kon Brashers manoeuvre geen genade vinden. Zij dis kwalificeerde hem. Brasher had bij het passeren Larsen geraakt en uit zijn evenwicht gebracht. De totaal ontdane Engelsman diende daarop een protest in tegen zijn uitsluiting. Toen de jury d'appèl de zaak in behan deling nam, kreeg zij bezoek van zowel Larsen als Rozsnyol, die als resp. derde en tweede waren geëindigd. Larsen zei dat hij wel was geraakt, maar dat het incident geen diskwali ficatie rechtvaardigde. En Ro zsnyol, die bij uitsluiting van Brasher olympisch kampioen zou zijn geworden, hield de i jury voor dat Brasher de sterk ste wap geweest en gewoon winnaar moest blijven. De jury d'appèl maakte daarop de dis- S kwalificatie van Brasher onge- DE SPELEN VAN TOEN daan. In dezelfde sportieve sfeer werd in Los Angeles 1932 op de 3000 m steeplé chase een zeer pijnlijke affaire opgelost. De man die het ronde-bord in die wedstrijd zou bedienen, was ziek geworden. Zijn ver vanger kon helaas niet tellen. Toen de winnaar, de Fin Iso- Hollo, de finish dacht te heb ben bereikt, vermeldde het ronde-bord nog het cijfer één. Nu was dat voor hem niet zo'n probleem, want hij lag wel 50 meter voor. En ook na 3400 m passeerde hij als eerste de streep. Maar ingewikkelder lag het voor de plaatsen twee en drie. De Amerikaan McClus- key kwam na 3000 m als twee de door, maar in de extra ron de werd hij gepasseerd door de Brit Evenson. Tja, wat nu? De jury bood de beide lopers aan de volgende dag het num mer nog eens te lopen, met al leen hun tweeën in de baan, en de volgorde te bepalen naar dé uitslag van die wedstrijd. Maar McCluskey wees het voorstel van de hand. "Een ra ce kent maar één finish. Het is jammer dat die dit keer voor mij op 3400 meter lag". RUUDPAAUW

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18