'Savon is een moordenaar' I Carl Lewis verstoort de droom van Mike Powell Olympische Spelen Robert de Wit blijft overeind in veldslag Spanjaarden reageren zich af na verlies VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1992 Cox in finale K4 castelldefels Nederland is toch een beetje vertegenwoordigd in de finales van het olympische kanovaren. Annemarie Cox, ge trouwd met een Australiër, woonachtig in Down Under en gena turaliseerd, plaatste zich met drie landgenotes voor de beslissen de race van de K4 500 meter. Cox, die vier jaar geleden in Seoul met Annemiek Derckx een bronzen medaille veroverde en sinds haar huwelijk Anna Maria Wood heet, vaart met Denise Cooper, Lynda Lehumann en Gayle Mayes. Uittocht bij hockeyploeg Barcelona Een handvol leden van de nationale mannen- hockeyploeg sluit morgen met het duel om de derde plaats te gen Pakistan zijn interlandloopbaan af. Doelman Frank Leistra, verdediger Hendrik Jan Kooijman, middenvelder Cees Jan Die- peveen, spits Maarten van Grimbergen en reserve Harrie Kwin ten hebben aangekondigd te stoppen. Mare Delissen, Gijs Wete- rings en Floris Jan Bovelander denken er over zich in elk geval tijdelijk niet meer beschikbaar te stellen. Pak slaag voor Vandérlijde in laatste olympische duel De man had bokshand- schoenen aan en was ook anderszins op een confron tatie voorbereid. Wat Savon kon, moest voor hem toch ook een peule schilletje zijn? Johnny Kamperveen was de naam, presentator van het Tros- programma Robinson Vrij- BARCELONA FRANS D gpd-verslaggever Robert de Wit zag er zwaar ge tekend uit. De tienkamper was heel diep gegaan op de afslui tende 1500 meter. Puur op wils kracht en verbetenheid beëin digde hij zijn lijdensweg. Hij had al zijn reserves moeten aanspreken. In de veldslag, waarin vele reputaties ten gron de gingen, hield de Eindhove- naar zich echter fier overeind met een prima tiende plaats en een totaal van 8109 punten. Terwijl de Tsjech Robert Zmelik (8611 punten), bij ont stentenis van de sterren Dan O'Brien en Christian Schenk, werd gekroond tot 'koning der atleten', blikte De Wit terug op een geslaagd evenement. „Het was ontzettend zwaar. Wanneer je de slachting ziet die er is aan gericht, mag ik blij zijn dat ik de tienkamp heb afgemaakt. Voor al die 1500 meter was slopend", blies De Wit stoom af. Na 4.41.39 minuten werd Ro bert de Wit - hij viert vandaag zijn dertigste verjaardag - uit zijn lijden verlost. „Ik heb ge probeerd om zo relaxed moge lijk te lopen om verkramping van de kuiten te voorkomen. Want anders verlies je nog meer." De tiende plaats interesseerde hem eigenlijk weinig, zijn pun- tenscore des te meer. „Het ni veau van de tienkamp is de af gelopen jaren enorm gestegen. We zitten met een aantal jon gens heel dicht bij elkaar." 63 punten. Dat was het gat dat er gaapte tussen De Wit en de nummer vier. „Achteraf gezien is dat verschil marginaal. Ik mag echter niet klagen. Ik heb alleen een misser op xie 110 meter horden gehad, vanwege een op spelende lies." De Wit, bij de vorige Spelen nog achtste, klaagde alleen over de matige organisatie. „Nor maal moeten we vijftig meter met de tas sjouwen, nu moes ten we driehonderd meter met de bagage zeulen. Ik heb meer last van mijn schouders dan van de rest." Na twee inspannende werk dagen is Robert de Wit hard no dig aan rust. „Het is echter de vraag of ik die in het olympisch dorp zal vinden. Ik heb afgelo pen nacht geen oog dicht ge daan door de warmte en de her rie. Maar dat zijn de Spelen", al dus De Wit, die met zijn ver richting reeds voorgekwalifi- ceerd is voor de WK van vol gend jaar. Parallel met de uitstekende prestatie van Robert de Wit liep ook de verrichting van Marcel Versteeg op de 5000 meter. De 26-jarige Veenendaler kwalifi ceerde zich met de derde tijd (13.35.95) in zijn serie knap voor de finale. In zijn reeks moest hij alleen toppers als Sal- vatore Antibo (13.33.71) en Ro bert Kennedy (13.35.76) voor zich dulden. „Ik wilde me per se waarmaken tijdens deze Spelen. Ik heb veel, maar nog niet alles gegeven", sprak een glunderen de Versteeg. Voor Letitia Vriesde beteken de de halve finale van de 1500 meter het eindstation van de Spelen. De 27-jarige atlete van AVR uit Rotterdam bleek te veel van haar krachten te hebben verloren aan de series op de 800 en de eerste reeks van de 1500 meter. „Ik kan niet echt tevre den zijn over deze Spelen. Ik had tweemaal gehoopt op een finaleplaats, maar ik moest met minder genoegen nemen", al dus een ontgoochelde Vriesde, die zich nu richt op de WK van volgend jaar in Stuttgart. BADALON LOET VAN SCHELLEBEEK GPD-VERSLAGGEVER Een uur na zijn nederlaag tegen de oppermachtige Cubaan lach te Arnold Vanderlijde vriende lijk naar de grappenmaker te genover zich en bedankte fees telijk voor de 'eer'. „Ik heb een serieuze wedstrijd achter de rug om een plaats in de olympische finale. Een partij, die ik boven dien heb verloren. Daar ga je dan toch niet lollig over doen?" Leedvermaak is langzamer hand een nationale sport ge worden waar het om Vanderlij de gaat. Dat is begonnen met het pak slaag, dat Ray Mercer hem bij de vorige Spelen gaf. Sindsdien geldt de zwaarge wicht met de zachte g vrij alge meen als een 'softie'. Lief en aardig heet hij te zijn, helemaal geen bokser. Te vrezen valt (voor hem), dat zijn gevecht van gisteren tegen Savon hoege naamd niets aan dat beeld heeft veranderd. De Europese kampioen was volslagen kansloos van de eerste tot de laatste gong en mocht blij zijn, dat hij staande het einde haalde. De juryscore loog er niet om (23-3) en ofschoon Vander lijde dat verschil zelf wat over dreven vond, kon de mannen a^n de knoppen ditmaal weinig worden verweten. Felix Savon, de hoop van het Cubaanse volk, De scheidsrechter telt en Vanderlijde kijkt omhoog. Alsof hij de bui al ziet hangen. was meer dan een klasse beter. „Het is een moordenaar", prees Vanderlijde de man, van wie hij voor de zesde keer ver loor. „Ik weet niet wat ze doen in Cuba om die mensen zo agressief, zo scherp te krijgen. Je ziet het bij allemaal. Gigantisch, die overgave." Niettemin vroeg hij aandacht voor het feit, dat hij „ondanks mijn tekortkomin gen" terug had geknokt, althans geprobeerd had nog iets aan het onvermijdelijke te veranderen. Daarbij kreeg hij steun uit on verwachte en onverdachte hoek. Evander Holyfield, op de tribune slechts luttele meters verwijderd van George Fore man, met wie hij eind vorig jaar nog een 'Battle of Ages' uit vocht, loofde de winnaar en toonde respect voor de verlie- „Vanderlijde", zei hij, „heeft kwaliteit en karakter getoond. Veel boksers hebben angst voor Savon, hij niet. Dat siert hem. Boksers moeten de ring in gaan om het beste van zichzelf te la ten zien. The Dutchman heeft dat gedaan. Maar tegen Savon was dat niet genoeg. Die Cu baan is heel sterk. Sterk genoeg om mij te verslaan? Dat geloof je toch zeker zelf niet?" Het lange wachten bij de do pingcontrole had Vanderlijde (29) de gelegenheid gegeven een en ander op een rijtje te zetten. „Als je zes keer verliest van dezelfde man, dan is er maar een conclusie mogelijk: Savon is gewoon de sterkste. Dat is best een hard gelag voor een bokser, zeker als je - zoals ik - al tien jaar meeloopt en zelden verliest. Maar het is nu eenmaal niet anders. Ik heb gedaan wat ik kon, maar tegen Savon kan ik niet op. Hij is de nummer 1, de Mike Tyson van het amateur- boksen." Twee keer hoorde de Neder landse kampioen scheidsrech ter Ghaznavi uit Pakistan voor zich tellen, beide keren in de tweede ronde, na een rechtse. „Een keer had ik er echt last van, waren m'n benen weg en moest ik bijten om er niet on derdoor te gaan." Dat Savon de gong, verbaasde hem niet echt. „Daar staan Cu banen bekend om." Bij een 19-1 achterstand en met nog slechts drie minuten te gaan, wist Vanderlijde wat hem te doen stond: „Beuken, of lie ver - proberen te beuken." Maar het kwam er niet uit, geen mo ment slaagde hij erin de wereld kampioen te verontrusten. Zo kort na de nederlaag was hij niet echt blij met het brons. Hij vroeg de tijd om het te laten bezinken. Drie Olympische Spe len, drie medailles. „Ik heb er even van genoten, maandag na de overwinning op die Ier. Een uurtje, meer niet. Toen ben ik me op Savon gaan concentre- Zijn laatste Spelen zijn het in elk geval. In 1996 is hij te oud (33) om in Atlanta nog de ring in te mogen klimmen. Blijft de vraag of hij dan überhaupt nog bokst. Arnold Vanderlijde moest het antwoord schuldig blijven. „Ik weet het nog niet. Ik heb 250 partijen gebokst, het is dui delijk dat het naar het einde foto epa loopt en dat ik zal i afbouwen." Hij sprak de hoop uit bij het boksen betrokken te blijven. Voor het eerst was hij met meer dan twee collega's op de Spelen (vijf om precies te zijn) en dat was hem uitstekend bevallen. „Er zit toekomst in het Neder landse boksen: Joval, Zwezerij- nen en Iet morgen maar eens op Delibas. In Fritz Sdunek hebben we een trainer die de groep op een hoog peil heeft ge bracht. Om dat effect niet verlo ren te laten gaan, is geld, zijn sponsors nodig. Daar hoop ik m'n steentje aan te kunnen bij- Amold Vanderlijde heeft zijn langste tijd gebokst, dat is na Badalona wel duidelijk. Het zou ook verstandig zijn als hij stopt, daarvoor volgen de nederlagen elkaar tegenwoordig te snel op. „Als coach", sprak Sdunek recht uit het hart, „zou ik het betreu ren als hij stopt, maar als mens, als vriend, kan ik het hem alleen maar adviseren." BADALONA ANP De Spaanse basketballers heb ben hun frustraties over hun te leurstellende presteren tijdens het olympisch toernooi gisteren flink afgereageerd. De wedstrijd tegen Angola, met als inzet de negende plaats, eindigde met een massale vechtpartij. Aanleiding was een elle boogstoot van de Angolees Conceicao richting Aldama. De spelers van beide landen raak ten een minuut voor tijd op het veld slaags. De scheidsrechters hadden de grootste moeite om de rust te herstellen. Spanje won uiteindelijk, met 78-75, en nam zo revanche voor de ne derlaag (83-63) die in de voor ronde tegen de Afrikaanse ver tegenwoordiger was geleden. De negende plaats was echter veel minder dan vooraf ge hoopt. Een striemend fluitcon cert gaf blijk van de stemming bij de supporters. Kroatië Drazen Petrovic heeft Kroatië in de olympische basketbalfinale geschoten. De guard mikte gis teren in Badalona negen secon den voor het einde twee vrije worpen raak en bracht zijn ploeg voorbij het GOS, 75-74 (30-40). Petrovic, werknemer bij de New Jersey Nets, leidde de Kroaten in de stormachtige tweede helft naar de eindstrijd tegen het Dream Team uit de VS. Voor de pauze controleerde het GOS nog de wedstrijd. Volk- ov en Tikhonenko schoten met scherp (65 procent). Dat resul teerde in de voorsprong van tien punten halfkoers (40-30). Kroatië heerste in het tweede deel onder de borden. Binnen zes minuten was de achterstand ongedaan gemaakt en heerste Kroatië ook de rest van het dueL Carl Lewis vangt Mike Powell op. Powell kwam in zijn laatste sprong drie centimeter te kort e gen nemen met een zilveren medaille. Lewis won goud met een afstand van 8.67 meter. BARCELONA FRANS DREISSEN GPD-VERSLAGGEVER Hij verzamelde wereldrecords en olympische titels. Hij werd multi-miljonair en wordt be schouwd als de beste atleet aller tijden. Hoe vurig Carl Lewis gis teren echter ook bad, zijn aller grootste wens ging niet in ver vulling. Hij wilde als eerste mens zijn afdruk achter de ne gen metergrens in de zandbak zetten. Maar in de zwoele avondlucht boven Barcelona bleef de geplande ontlading uit. Wèl griste hij vóór Mike Powell de olympische goude medaille uit de zandbak van het olym pisch stadion. Het titanengevecht van de Spelen eindigde in een lichte anticlimax. Zowel Carl Lewis (8.67 meter) als dagdromer Mi ke Powell (8.64 meter) konden in een steriele tweekamp niet de emoties opbrengen die voor een herhaling van het ver- spring-epos in Tokyo nodig wa ren. „Het was een moeilijke wedstrijd, met een constant draaiende wind. Iedereen had problemen met de aanloop." Daar kon zelfs de Indiase goe roe Sri Chinmoy, bij wie Lewis zijn toevlucht heeft gezocht, met zijn bovennatuurlijke po wer niets aan veranderen. Dromen gingen aan diggelen. De ontnuchtering was groot. Vooral bij Mike Powell. Jaren lang beeldde de wereldrecord houder (8.95 meter) zich in dat hij Lewis in de laatste beurt zou verslaan. In het spannendste moment van de verspringavond ging hij devoot op de knieën. Visualiseren. Op zichzelf inpra ten. Powell maakte een schiet gebedje. Hij gooide zijn armen in de lucht, maar zijn onortho doxe aanloop bracht hem slechts 8.64 meter door het luchtruim. Hij kwam luttele drie centimeter te kort. „Ik ben teleurgesteld. Ik had het gevoel dat ik 8.67 meter zou kunnen overtreffen, maar miste dat opwindende gevoel. De emoties, dat explosieve, het hei lige vuur. Ik kon me niet goed oppeppen", sprak Powell, die overigens geen hinder zei te hebben ondervonden van zijn schouder- en hamstringblessu- 8.67 meter. De openingszet van Carl Lewis leek veelbelo vend. Vijf aanlopen later spra ken de 65.000 toeschouwers nog slechts van een 'modale' af stand. Carl Lewis, een dag eer der bij de kwalificaties nog een centimeter verder gesprongen, deelde de teleurstelling op de tribunes niet. Hij was blij met zijn derde olympische ver- springtitel. „Dit hier is nog maar het begin. De oorlog duurt voort. Er komen nog heel wat mooie wedstrijden op ons af. Het kan niet elke dag feest zijn." 'De ongeëvenaarde offeraar van onsterfelijkheid', wordt Le wis door zijn geestelijk vader Chinmoy genoemd. Ongeëeve- naard is inderdaad de prestatie van Lewis, die gisteren zijn ze vende olympische atletiektitel in ontvangst nam. De sport vraagt evenwel al lang niet meer alle aandacht. „Ik ga me steeds meer interesseren voor andere dingen. Politiek, muziek en het bedrijfje Sportstyle, dat ik met enkele vrienden run." Carl Lewis nam in Barcelona revanche op Mike Powell. Voor de nederlaag van de WK in To kio. „De atleet in me feliciteerde Powell toen, maar de geest in me was nog steeds pissig." Dit maal waren de rollen omge draaid. Dit keer zat Powell met de psychische kater. Vijf jaar lang had 'Skinny' naar deze olympische kracht meting toegeleefd. Coach Ran dy Huntington, ook wel bekend onder de naam Mr. Gimzo, had geen enkele techniek onbenut gelaten om zijn pupil naar de wereldtop te loodsen. Hij ver hoogde de explosieve power in de benen door Powell met een open parachute te laten sprin ten. In de tot krachthonk omge toverde garage werd met pneu matische gewichthefapparatuur gewerkt om vooral blessures te voorkomen. En spieren werden gestimuleerd door kleine stroomstootjes. Het mocht niet allemaal ba ten. Hoezeer het begeleidings team, bestaande uit een ortho- peed, een chirurg een chi ropractor, een fysiotherapeut, een masseur en een sportpsy- choloog voor haptonomische hulpjes ook zijn best deed. „We hebben een Europees systeem gecreëerd, maar dan zonder far- macoloog." Huntington had Powell bin nen twee jaar over negen meter kunnen laten springen. Maar de springer wees het pillengebruik resoluut af. Het duurde vijf jaar voordat Powell 8.95 meter sprong. „Carl en ik leunen nu tegen die magische barrière aan. In Barcelona lukte het niet. Door de wind, door gebrek aan spontaniteit en geluk en mis schien kleine sluimerende bles sures." Maar het Grote Duel zal worden voortgezet, beloofden beiden. „Barcelona is niet het einde, maar het begin." Voorbereiding De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Twee weken lang weggeschreven, zelf steeds roe pend dat het allemaal best wel gingen ziedaar, de volleyballers verslaan wereldkampioen Italië. De dameshockeyers wonnen 18 van hun 20 voorbereidingswed strijden en riepen dat het alle maal heel goed ging en voor het eerst in jaren niet in de halve fi nale. Op het moment dat dit soort dingen gebeuren, wordt door iedereen het resultaat gere lateerd aan de manier van voor bereiden. We hadden ook zus, we hadden ook zo en ook de kwaliteit van de betreffende coach verdubbelt of halveert onmiddellijk Wat is dat eigenlijk: voorbereiding. Zo lang mogelijk van te voren gaan coaches en bestuurders zich sa men terugtrekken om een sche ma op te stellen waarbij zo min mogelijk aan het toeval wordt overgelaten. In die voorbereiding gaat van alles goed en fout, maar altijd overheerst het bluf poker van de coaches door te roepen dat het allemaal past bij de fase waarin het team ver keert. We zitten pas op 70 pro cent, is dan zo'n veelgehoorde kreet We moeten oppassen niet te vroeg in vorm te zijn, is ook altijd een goeie. Natuurlijk, voo rbereid i ngswed - strijden dragen een geheel ander karakter dan het echte werk Maar dat is veel meer een men taal aspect dan een knappe be rekening. De coach die dan na afloop wil doen voorkomen alsof teams en individuen exact zijn te programmeren volgens een door hem of haar berekend sche ma. Waarom dat van coaches altijd zo is? In de glamounvereld van de sport past het niet om zwakheden van jezelf of van je team bloot te geven. Je moet je altijd opperbest presenteren en tegenstanders op geen enkele manier laten merken dat er soms processen gaande zijn waar je niet geheel vat op hebt. De spelers en speelsters passen zich hier ook altijd keurig bij aan. Ze lijken soms ook wel lid van een sekte door als door gewinterde positivo 's steeds maar weer naar buiten te bren gen hoe fijn het wel is dat hun coach niets maar dan ook niets aan het toeval over laat. Zij be speuren al lang waar het minder gaat, maar ook hen past het niet om daar op wat voor manier dan ook mee naar buiten te tre den. Interessant is altijd het ge drag te bestuderen op het mo ment dat het resultaat daar is. De altijd achteraf schrijvende sportpers had het natuurlijk al lang zien aankomen. De coaches willen nog weieens terugkeren in de realiteit. De spelers of speel sters gebruiken het moment om coaches te prijzen of te slachten tot ontslag aan toe. De volleybal lers zaten één punt van de hel en zitten nu in de hemel Dat Brok king weg moest is nu natuurlijk ineens een goed besluit. De voor bereiding is fantastisch geweest en iedereen heeft het steeds ge weten. Het blufpoker wordt doorgezet. De droom duurt weer even voort. Hoe hoger de ver wachtingen zijn opgeschroefd des te groter is de val. Kijkend naar de heren-hockey halve fi nales konden de eerste-dames- hockeyers, anders altijd positi vo's bij uitstek, al uitleggen hoe het wel had gemoeten. De voor bereiding kwam iveer om de hoek. Onzin natuurlijk. Je kan je voorbereiden wat je wil, het mentale aspect van kunnen presteren op belangrijke mo menten is bijna niet voor te be reiden. Dus is de voorbereiding waarvan je denkt dat die goed is, proberen te presteren wat je kunt, maar wijt niet al te veel van het resultaat aan diezelfde voorbereiding, want als dat zo is kunnen na het Deense voetbal succes alle bonden hun voorbe reidingsbudgetten ivel halveren en dat is toch niet wat al die coaches willen. TOM VAN 'T HEK

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17