Mystiek en puurheid van 'The Soft Parade' Nieuwe privé-opleiding tot architect/kunstenaar Cultuur&Kunst Kunstbunker te koop Lievige pasteltinten en stevige blauwen Oscar Carré Trofee voor Koreaanse trapezegroep Verkoop van Oscar brengt dikke ton op Voorstellingen opera en ballet in Danstheater VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1992 Tilburgse band beïnvloed door muziek uit jaren zestig Hartstocht en zuiverheid liggen verankerd in de muziek van 'The Soft Parade', een nieuwe loot aan de boom van de Nederpop. De eerste cd van de Tilburgse band heet niet voor niets 'Puur'. Het album staat bol van de mystiek en grijpt onbetwistbaar terug op de muziek van de late jaren zestig. Alsof The Doors, The Velvet Underground en The Beatles een verbond met elkaar zijn aangegaan. van de cd, die ruim een maand geleden verscheen. „Ze schat ten onze relatie met hem wei eens verkeerd in", zegt Erik. „Ik zat laatst naar de radio te luiste ren, hoor ik: 'Dit is de nieuwe band van Dave Stewart'. Ia, dat gaat me een beetje te ver." frank van den muusenberg Dave Stewart ontdekte The Soft Parade en gaf de band een pla tencontract bij zijn eigen label Anxious. Het merendeel van de popliefhebbers kent Stewart als de mannelijke helft van het in middels opgeheven duo Eury- thmics. Samen met Annie Len nox scoorde hij de ene hit na de andere. De groep bestaande uit Hans Bos (zang/gitaar), Erik Maas (bas), Joop Pollet (gitaar) en Dick Brouwers (toetsen) werkte begin dit jaar in Franse en En gelse studio's aan 'Puur'. Inmid dels is The Soft Parade aange vuld met de Britse parttime drummer Keith Prior. De groep vroeg Stewart voor de produktie Publiciteit De verbintenis met de (voorma lige) mega ster geeft de band veel publiciteit, erkent gitarist Joop. „Maar het verhaal heeft twee kanten. In Engeland heeft de naam Dave Stewart nou niet direct een positieve klank. Daar hebben ze een vreemde hou ding tegenover mensen die het helemaal hebben gemaakt. Zo iemand kan verder niks meer goed doen. Dus lees je Engelse recensies over onze cd in de trant van: 'Het is van Dave Ste wart, dus is het niks'. Of, als ze de plaat toch goed vinden: „Wèl geproduceerd door Stewart, maar desondanks een goede cd'." Als de bandleden vertellen over hun mentor, spreken ze niet over hem als de suikeroom die The Soft Parade eventjes een contract aanbod. Nee, de producer wordt vooral be schouwd als een begeesterd vakman. „Hij is geen kapsones- lijder, maar kan juist een hele positieve werksfeer creëren." Opvallend aan 'Puur' is de waas van mystiek die doorklinkt in de songs, op één na alle ge schreven door Bos en Maas. „Dat mystieke vond Stewart ook heel spannend", meent Hans. „We kwamen tijdens concerten op een hypnotiserende hoogte. Hij wilde dat gevoel vasthou den. Als je The Soft Parade op zijn best wilt horen, moet je proberen om steeds meer span ning in de atmosfeer te gooien." Het ongrijpbare komt ook naar voren in teksten op 'Puur'. De band lijkt beïnvloed door de kronkels in de menselijke geest. „Absoluut", zegt Hans. Ter illu stratie geeft hij uitleg bij de tekst van het nummer 'An angel a devil'. „De song gaat over twijfels bij mensen. Over waar ze in het diepst van hun hart mee bezig zijn. Dat je in de spiegel kijkt en het gezicht van een duivel of een engel ziet. Jouw gezicht zit daartussen en je stelt de vraag: wat ben ik?" Jaren zestig Voorts zijn de jaren zestig on losmakelijk met 'Puur' verbon den. De experimenten van The Beatles, de spiritualiteit van The Doors en invloeden van The Velvet Underground klinken door. Trouwens, het vierde al bum van The Doors heette The Soft Parade. Kan het nog duide lijker? „We hebben heel bewust gekozen om uit te gaan van de muziek die eind jaren zestig werd gemaakt", aldus Erik. „We halen bepaalde elementen uit het verleden. Kennelijk hebben we de mogelijkheid, om daar zelf iets nieuws van te maken." The Soft Parade: „Ik denk dat we allemaal die tinteling wel voelen. Wie weet eindigen we volgend jaar wel met trompetten er bij." foto gpd „Ik hoor iets in die platen van The Velvet Underground en The Beatles", vervolgt Hans. „We zijn door hun gedachten beïn vloed. Het moet puurheid heb ben." De sixties leveren de grondstoffen, The Soft Parade voegt daar eigen interpretaties en verhalen aan toe. 'Puur' is pas uit en de band gaat nog uitgebreid toeren door Nederland. Toch verheugt The Soft Parade zich alweer op het maken van een opvolger. Hans: „We hebben een pand in Til burg. Daar kunnen we samen werken. We zijn nu al geïnteres seerd hoe die nieuwe plaat gaat klinken. Is ook het spannende. Ik denk dat we allemaal die tin teling wel voelen. Wie weet ein digen we volgend jaar wel met trompetten erbij." steenwük Tijdens de Tweede Wereldoorlog lagen in deze kunstbunker in Steenwijk nog Rembrandts en andere grote meesters opgeslagen. Nu komt hij wellicht te koop. De dienst Domeinen onderhandelt met de provincie Overijssel over verkoop, maar ziet de provincie er vanaf dan gaat het gebouw met toren en lage bijgebouwen in de openbare verkoop. Het bouwwerk staat op een voorlopige monumentenlijst De bunker was één van de 12 rijksbewaarplaatsen voor kunstschatten. foto anphans steinmeier beeldende kunst recensie «irene van beveren Expositie, etsen, zeefdrukken en aqua rellen van Arnold van Criensven, colla ges op rijstpapier van Maggy Voor- sluys, tot 29/8. wo, do en vr 13 00 - 17,00 uur, za. 11.00 - 17.00. bij Hof man Van der Zee kunstzaken. Hooftstraat 235, Alphen aan den Rijn. Anders dan gewoonlijk han gen de werken van expose rende kunstenaars bij Hof man Van der Zee geschei den van elkaar. „De stukken verdragen elkaar niet", oor deelt één van de drie galerie houdsters. En terecht. Het intense, diepe blauw van Maggy Voorsluys' collages vormt een te groot contrast met de, naar mijn smaak, wat zoetige pasteltinten van Arnold van Griensvens wer ken op papier. Naast elkaar gehangen zouden zijn zeef drukken, etsen en aquarellen in het niet vallen bij de colla ges van Voorsluys. Deze kunstenares heeft zich laten inspireren door de Japanse filosofie en cultuur. Twee jaar geleden maakte zij een reis naar dit land, onder meer naar de eeuwenoude tempelstad Koyasan. Haar composities van beschilder de snippers rijstpapier vor men een hommage aan dit heiligdom, maar roepen bij mij geen enkel beeld op van de verfijnde beschaving waarom het 'Land van de rij zende zon' bekend staat. Toch spreekt Voorsluys' in terpretatie van de mystieke zijde van Japan mij wel aan. Haar collages tonen robuuste vormen in koele tonen met enkele lijnen in goudkleur. Voorsluys kent deze kleuren een symbolische lading toe: het blauw staat voor het Ja panse landschap en het goud voor de geestelijke rijkdom van het Zenboeddhisme. Van Griensvens werk be staat voormamelijk uit com positie van cirkels, vierkan ten en lijnen op het platte vlak, uitgevoerd in zachte tinten, en met titels die zijn ontleend aan de natuur. Het doet denken aan de natuurfi losofische leer die dezelfde vormen als volmaakt be schouwt omwille van hun gelijkzijdigheid en er, vanwe ge die volmaaktheid, een goddelijke of in elk geval ho gere oorsprong aan toe schrijft. Behalve harmonieu ze geometrie laat Van Griensven kleine menselijke Figuurtjes zien en onderdelen daarvan. Sommmige dragers van zijn figuratie heeft hij eerst gevouwen tot een har monica en daarna uitgeklapt, wat twee speelse veelluiken heeft opgeleverd. Jammer blijft echter zijn lievige kleur gebruik, wat mij al snel deed terugkeren naar de stevige blauwen van Voorsluys. Maastrichtse wint Prix de Rome Amsterdam De 31 - jarige Suchan Kinoshita uit Maastricht heeft de Prix de Rome 1992 voor Beeldende Kunst en Openbaarheid gewonnen. Aan de prijs is een bedrag van 40.000 gulden verbon den. De tweede prijs (20.000 gulden) ging naar de 32-jarige Mark Manders uit Arnhem. De 33-jarige Marijke Warmerdam uit Am sterdam en de 27-jarige Noor de Rooy uit Breda wonnen beiden de basisprijs van 10.000 gulden. Op 4 november worden de prij zen uitgereikt. Dan verschijnt ook de publicatie 'Prix de Rome 1992', met daarin het juryrapport en de afbeeldingen van het werk van de kunstenaars. De winnaars zijn bekroond voor het werk dat zij deze zomer in een periode van drie maanden heb ben gemaakt. Van 4 november tot en met 29 november is het gemaakte werk te zien in Museum Fodor in Amsterdam. Cocon in Staa-galerie alphen aan den run De textielgroep Cocon exposeert van 15 au gustus tot en met 10 september in de Staa-galerie, Prinses Ire- nelaan 88 in Alphen. De groep bestaat uit vier vrouwen, Ellen van Garderen, Trudi van Greevenbroek, Willy Jager en Maya Sie- pel, die twee- en driedimensionale weefsels maken en nieuwe vormen in de textielkunst proberen te vinden. De werken voor deze expositie zijn geïnspireerd door het Bauhaus. De Staa-gale rie is geopend: woensdag t/m zaterdag van 12.00-17.00 uur, vrij dags ook van 19.00-21.00 uur. Meer cursussen tekenschool leiden Tekenschool De Ruimte aan de Kruisstraat heeft voor het komend seizoen het cursuspakket uitgebreid. Zo zijn er nu on der meer tekenlessen voor kinderen van 8 tot 12 en van 12 tot 15 jaar, airbrush-cursussen, lessen fotografie en perspectief. De cursussen beginnen half september. Meer informatie op tele foonnummer 071-133277. Russische avant-garde Amsterdam In het Stedelijk Museum in Amsterdam worden in het kader van de tentoonstelling De Grote Utopie zes lezingen over de Russische avant-garde gehouden. De lezingen zijn op 11, 13 en 20 augustus, telkensom 14.00 en 15.30 uur in de aula. Zij zijn vrij toegankelijk voor bezoekers van de expositie. De Grote Utopie duurt nog tot en met 23 augustus. Nederlandse inzendingen voor 'Felixen' De documentaire Siki van Niels Post en de film De Noorderlin gen van Alex van Warmerdam dingen namens Nederland mee naar de Europese filmprijzen - de Felixen - die op 12 december in Berlijn worden uitgereikt. Siki is een documentaire over het leven van de uit Senegal af komstige bokser M'Barick Fall, bijgenaamd Battling Siki. Hij was in 1922 de eerste zwarte wereldkampioen boksen in het halfzwaargevvicht. Drie jaar la ter werd Siki in New York ver moord. De documentaire kreeg eerder dit jaar de Publieksprijs op het Internationale Docu mentaire Festival in Marseille. 'De Noorderlingen' toont leven en welzijn van de bewoners van een nieuwbouwwijk. De Felixen worden uitgereikt sinds 1988 en hebben tot doel de Europese film meer onder de aandacht van het publiek te brengen. De commissie die de Nederlandse inzendingen selec teerde, bestond dit jaar uit Emi- le Fallaux (directeur Filmfestival Rotterdam en filmmaker), Pie- ter van Lierop (filmciticus, on der meer voor deze krant), Wim Verstappen (filmmaker) en Bar bara Stroink (directeur Produk- tiefonds Nederlandse Films). De Oscar Carré Trofee, een van de belangrijkste circusprijzen, is dit jaar toegekend aan de trape zegroep van het Noord-Ko- reaanse circus Pyongyang. Dit heeft de Club van Circusvrien den Nederland gisteren bekend gemaakt. Volgens de jury van de Oscar Carré Trofee hebben de Ko reaanse artiesten „zich uitzon derlijk beijverd orginaliteit en creativiteit te verweven in in drukwekkend trapezewerk." De jury vindt de act de grootste vernieuwing op het gebied van vliegende trapeze sinds de Franse acrobaat Léotard het Pa- rijse publiek in 1838 verbaasde met zijn nummer als 'vliegende mens'. De trapezegroep krijgt de on derscheiding, een bronzen beeldje van de hand van Bep Sturm-van den Bergh, zondag 16 augustus uitgereikt in theater Carré in Amsterdam tijdens een voorstelling van het Circus van Azië. De gehandicapte acteur Harold Russell, die in 1946 een Oscar kreeg voor de beste bijrol, heeft zijn onderscheiding gisteren verkocht op een vei ling. Het beeldje bracht 60.500 dollar op (ruim 100.000 gulden). De 78-jarige Russell zegt het geld nodig te hebben voor zijn vrouw, die een oogoperatie moet ondergaan. Russell won de Oscar voor zijn rol in de film 'The best years of our life', waarin hij een matroos speelt die van de Tweede Wereldoorlog terug keert zonder handen. Voor deze rol kreeg hij ook een ere-Oscar voor de morele ondersteuning die hij gehandicapte veteranen via de film had gebo den. Zelf verloor Russell zijn handen toen hij in 1944 als instructeur in een opleidingskamp in North Carolina was, bij de ontploffing van een la ding tnt. De acteur Karl Malden, die voorzitter is van de Academy of Motion Picture Arts die de Os car uitreikt, had hem een lening van 20.000 dollar geboden als hij het beeld niet zou verkopen. Een nieuwe opleiding tot archi tect/beeldend kunstenaar in Maassluis wil studenten de ge legenheid bieden zich in beide terreinen tegelijk te ontwikke len. Directeur Beijn begint deze privé-opleiding in september, omdat hij de bestaande archi tectuuropleidingen te technisch vindt. Tijdens de zes jaar durende studie krijgen vakken als bouw kunst en techniek even veel aandacht als dans, schilder kunst, muziek, toneel en film. Beijn, zelf architect, zegt te stre ven naar het bouwen van "kunstwerken waarin je nog kunt wonen ook." Kern van de opleiding is de wisselwerking tussen theorie en praktijk. De studenten krijgen twee dagen per week college. De overige dagen moeten ze het vak in de pralaijk leren op een architectenbureau of atelier. Volgens Beijn zal hij steeds zijn uiterste best doen de studenten aan een werkplaats te helpen. Dat is ook om financiële rede nen nodig: de opleiding kost 4750 gulden per jaar en studen ten komen bij niet erkende pri- vé-opleidingen als deze niet in aanmerking voor studiefinan ciering. Beijn zegt de opleiding be gonnen te zijn uit onvrede over de bestaande studies, die veel te technisch zijn. „Een paar uur kunstgeschiedenis is alles wat architectuurstudenten van de andere kunsten leren. Je kunt alleen, zoals ikzelf heb gedaan, een bouwkunde- en kunstoplei ding na elkaar volgen, maar niet geïntegreerd. Volgens mij is juist aan zo'n opleiding behoef te. Er moet meer aandacht ko men voor het ontwerp." Beijn zegt zelf al geregeld in aanva ring te zijn gekomen met wel standscommissies over zijn ont werpen, die „meer sculptuur dan gebouw" werden bevon den. Studenten die de opleiding afmaken mogen zich geen ar chitect noemen maar kunnen zich wel aanmelden voor het landelijk staatsexamen waar mee zij zich de officiële titel kunnen verwerven. Voor de colleges en atelierles- sen heeft de architect de be schikking gekregen over een schoolgebouw in Maassluis. Volgens Beijn is er veel belang stelling voor de opleiding, maar tot nu toe heeft zich maar 'één held' officieel aangemeld. Scène uit 'Sweet Dreams' van Jiri Kylian. foto hans Gerritsen leiden/den haag K O Leiden heeft zeven balletvoorstellingen van het Nederlands Dans Theater in het programma opgenomen. Tot 15 augustus zijn hiervoor bij K O abonnementen te bestellen. Alle voorstellingen worden gegeven in het Danstheater aan 't Spui in Den Haag. Voor vijf operavoorstellingen, die ook hier worden uitgevoerd, zijn even eens kaarten bij K O verkrijgbaar. De balletserie begint op 28 september met balletten van Jiri Ky lian en een wereldpremière van Susanne Linke. Op 31 oktober volgt het tweede programma met werken van Kylian, José Limon en Wil liam Forsythe. Choreografieën van Nacho Duato èn Kylian zijn er op 21 november. Op die avond tevens een wereldpremière van Paul Lightfoot. Het vierde programma op 16 januari bestaat uit balletten van Hans van Manen, David Parsons en Jiri Kylian, terwijl aan het vijfde programma op 27 februari solisten van het keizerlijke Gagaku En semble uit Japan meewerken. Een wereldpremière van Hans van Manen staat voor 1 mei geprogrammeerd en op 15 mei danst het NDT 3 een wereldpremière. De vijf opera's die op respectievelijk 7 oktober, 20 januari, 14 fe bruari, 16 maart en 8 april kunnen worden bezocht, zijn van Rossi ni ('De barbier van Sevilla' en 'La Cenerentola'), Verdi ('Stiffelio'), Bizet ('De Parelvissers') en Puccini ('Madame Butterfly'). Uitvoe renden zijn de Opera van Warschau en Opera Forum. Voor nadere informatie kan men terecht bij het uitbureau van K O, Oude Vest 45, Leiden, telefoon 071-141141.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16