Fusie rond tussen vormingscentra Vertraging onderzoek grondontsmetter Regio Leiden Leiderdorper vangt bot bij Nationale Ombudsman Buurtschap Gelderswoude voorzien van gas Boseigenaren bundelen krachten in 'Bosgroep' VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1992 14 Twee inbraken in Voorschoten voorschoten Bij een inbraak in een flatwoning aan de Schram- laan in Voorschoten, is gistermorgen op klaarlichte dag een on bekend bedrag aan geld, cd's en sportschoenen ontvreemd. De daders kwamen het huis binnen na het forceren van het slot van de voordeur. Uit een flatwoning aan de Nicolaas Maeskade ver dwenen 's middags zilveren sieraden, parfums en twee fototoe stellen. Bij hel doorzoeken van het huis werd een grote ravage aangericht. De daders hadden eerst een berging van de flat openbroken, waarbij zij waarschijnlijk bij toeval een reservesleu tel van de woning aantroffen. Ambassadeurs op bezoek in Duinrell wassenaar Het Wassenaarse attractiepark Duinrell houdt op donderdag 13 augustus de tradtionele Ambassadeursdag. Leden van het corps diplomatique, hun familie, burgemeesters uit de regio en leden van het Internationale Hof van Justitie krijgen een ontvangst aangeboden. Leiderdorps zwembad houdt open dag leiderdorp» Het Leiderdorpse zwembad De Does aan de Hoog- madeseweg houdt op zaterdag 22 augustus een open dag. Tus sen 9.45 en 12.30 uur demonstreert beheerder Sportfondsen Ne derland de winteractiviteiten, zoals zwemlessen voor kinderen vanaf 4 jaar, 'meer bewegen voor ouderen' en zwemmen voor zwangeren. Verzamelbeurs overschrijdt taalgrens wassenaar Een verzamelbeurs voor Fransen en Nederlanders wordt op 22 augustus gehouden in het Wassenaarse cultureel centrum Warenar. Tussen 9.00 en 22.00 uur kunnen verzame laars van de twee nationaliteiten met elkaar vechten om hebbe dingetjes uit de verschillende landen. Nederlanders kunnen er allerlei objecten van Franse origine aanbieden, of dingen die op Frankrijk zijn geïnspireerd. De organisatoren verwachten dat de verzamelwoede de taalbarrière wel zal slechten. De huur van een tafel kost 10 gulden, de entree is gratis. Informatie: 01751- 14180. D SIMONS CAROLINE V Ook De Vonk in Noordwijkerhout zoekt aansluiting De fusie tussen het vormingscentrum Oud Poelgeest in Oegstgeest en de volkshogeschool Olaertsduyn in Rockanje is bijna rond. Volgens de nieuwe directeur van de twee instellingen, H. Bosua, moeten alleen nog enkele details worden geregeld. Hij verwacht over enkele weken de ondertekening van het contract. Bovendien voegt het vormingscentrum De Vonk uit Noordwijkerhout zich la ter waarschijnlijk bij de twee centra. Bij de operatie gaan geen arbeidsplaatsen verloren. oegstgeest» h buitink 'De Essenburgh' uit het Veluwse Hierden doet niet meer mee. Bosua: „Het kon zich niet vere nigen met onze voorwaarden. Dat vormingscentrum wilde meer zelfstandigheid dan ons wenselijk leek.'' De onderhan delingen met De Vonk zijn nóg in een pril stadium, aldus Bos ua, „maar ik verwacht wel dat de fusie met De Vonk door- De istelling die Oud Poel- ?n Olaertsduyn samen gaan vormen, telt zo'n zeventig formatieplaatsen en ongeveer negentig personeelsleden. De twee vormingscentra blijven grotendeels hetzelfde doen. Al leen de directie, administratie en planning worden samenge voegd in Rockanje op het Zuid hollandse eiland Voorne-Put- ten. De boekhoudster die nu in Oud Poelgeest werkt, zou daar om moeten worden overge plaatst. „Zij wil dat niet en dat kan betekenen dat we voor haar een bureau voor out-placement moeten inschakelen." Voor het andere personeel heeft de fusie voorlopig geen gevolgen. Bij Oud Poelgeest werken nu 25 mensen. Bosua is tevreden over de fu sie. „Oud Poelgeest en Olaerts duyn zijn de enige ten in Zuid-Holland die voorna melijk voor Zuid-Holland w ken. Wat dat betreft passen we heel goed bij elkaar." Olaerts duyn is net als Oud Poelgeest op een landgoed „Het groot", aldus Bosua. „Wij heb ben geen monumentaal kasteel zoals Oud Poelgeest, maar moe ten het doen met een villa. Ons nieuwe cursistengebouw is ech ter weer veel spectaculairder dan het Koetshuis op Oud Poel geest." De fusie is afgedwongen door het ministerie van wvc, dat het aantal instellingen op het ge bied van trainingen en cursus sen wil terugbrengen van 29 naar 13. Ook de slechte finan ifl1!1 HflMiiii" i'im«ii in i w* Het monumentale onderkomen van Oud Poelgeest ciële positie maakte samenwer king voor Oud Poelgeest nood zakelijk, dat veel geld in de res tauratie van gebouwen heeft ge stoken. Verder bleef de omzet achter doordat nog niet alle ge bouwen optimaal konden wor den gebruikt, onder meer het hotel. Instellingen als Oud Poelgeest en Olaertsduyn zijn de laatste jaren commerciëler gaan wer ken. Toch zijn ze voor een groot deel van hun inkomen afhanke lijk van rijkssubsidies. Het rijk wil dat er minder, maar meer levensvatbare instellingen over blijven. Te weinig bollentelers werken deze weken met metam-natrium duin- en bollenstreek leiderdorp/den haag» liesbeth buitink IJit de kleren bij een veilig heidscontrole op Schiphol. Een Leiderdorper onderging dat lot in maart vorig jaar toen hij een reis naar New York wilde ma ken. Hij weigerde, maar moest uiteindelijk toch zijn overhemd openknopen en zijn broek openritsen, op straffe van annu lering van de reis. Hij diende een klacht in bij de Nationale Ombudsman. Die is echter on gegrond verklaard. De Leiderdorper werd voor zijn vliegreis aan een veilig heidscontrole onderworpen, maar weigerde daaraan sponta ne medewerking te verlenen. De veiligheidsbeambte was wat argwanend geworden toen bleek dat de man een jaar eer der had geboekt, maar pas die ochtend zijn ticket had opge haald. De Leiderdorper moest mee naar een apart kamertje en werd daar gesommeerd zich te ontkleden. De man raakte in een verhitte discussie met een politieman. Die voegde hem toe dat zijn reis naar New York wel eens niet door zou kunnen gaan, als hij niet bereid was om zijn kleren uit te doen. De Lei derdorper gaf uiteindelijk toe, maar beklaagde zich achter wel over het optreden van de be ambte. Hij voelde zich geïntimi deerd door de agent en vond dat die misbruik had gemaakt van zijn machtspositie. Zijn klacht bleek echter ongegrond. Volgens de Nationale Ombuds man was de eis van de politie man dat de man zich moest uit kleden heel legaal. Ook het drei gement dat de Leiderdorper an ders niet naar New York mocht reizen, kon volgens de onafhan kelijke ombudsman door de beugel. De agent heeft echter niet he lemaal correct gehandeld, geeft het ministerie van justitie toe. „Van een ervaren politieman wordt verwacht dat hij in situa ties als deze moet blijven pro beren communicatieproblemen te doorbreken", zo erkent het ministerie dat de agent zich wat te bot heeft opgesteld. Het onderzoek naar het grond- ontsmettingsmiddel metam-na trium dreigt in de knel te ko men. Er zijn te weinig bollen- kwekers die op dit moment hun grond laten ontsmetten, waar door onderzoekers over onvol doende gegevens beschikken. Het was de bedoeling dat met die onderzoeksgegevens op 28 augustus het verbod op het ge bruik op metam-natrium voor het College van Beroep voor het bedrijfsleven wordt aangevoch ten. De ruzie rond het gebruik van metam-natrium, noodzakelijk om bollengrond te schonen van aaltjes, schimmels en onkruid en het enige ontsmettingsmid del dat toegelaten is in water wingebieden. speelt inmiddels al enkele maanden. In april ver bood minister B. de Vries het gebruik van metam-natrium per 1 juli. Hij baseerde zich daarbij op een rapport van TNO waarin werd geconstateerd dat werknemers in de bollenteelt aan te hoge doses grondont- smettingsmiddel werden bloot gesteld. Dit zou behalve on vruchtbaarheid ook huidklach ten en een aantasting van het zenuwgestel tot gevolg hebben. Ondanks pogingen van de Tweede Kamerleden, verzoeken van bollenorganisaties, de uitleg van TNO dat een verder onder zoek nodig is en het aanbod van het bedrijfsleven een dergelijk onderzoek te houden, hield mi nister De Vries vast aan zijn ver bod per 1 juli. De kwestie werd vervolgens door de fabrikanten voor het College van Beroep voor het bedrijfsleven aange vochten. Die besloot eind juni dat het verbod tot 1 september werd opgeschort. Het conflict zou dan op 28 augustus voor het College kunnen worden uit gevochten. De Koninklijke Alge- meene Vereniging voor Bloem bollentelers had voor die tijd een uitgebreid onderzoek willen doen naar de blootstelling van werknemers in de bollensector aan metam-natrium. Het was de bedoeling dat daarvoor op twintig bollenpercelen onder zoek zou worden gedaan. Tot nu toe heeft de KA VB slechts op AGENDA VRIJDAG 7 AUGUSTUS Katwijk 5de Open Avond van de KN- ZHRM in het Boothuis op de Rijnmond, van 19.00 tot 21.30 uur. Leiden Klaverjassen, jokeren en sjoe len bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. van F 2, aanvang20.15 uur." ZATERDAG 8 AUGUSTUS Katwijk Duinwandelingen, org. Lionsclub, start vanaf strand- pav. Zee Zon, starttijd 5,10 en 15 km tussen 9.00 en 13.00 uur; 25 km tussen 9.00 en 11.00 uur. Straattoneelfestival in het centrum (Andreasplem en Princestraat), door toneelvere niging Mimiek, van 10.00 tot 16.00 uur. Open huis aan boord van de tjalk 'Danielle' tijdens de Kat- wijkse Visserijdagen, afge meerd aan de Prins Hendrik kade t/o Teun Hoek, van 10.00 tot 21.00 uur. Opening Visserijdagen met voetbalwedstrijden tussen AID en vissers, sportterrein De Krom, aanvang 14.00 uur. Leiden Rommelmarkt in de IJshal aan de Vondellaan, van 9.00 tot 16.00 uur. Bloemenwandeltocht over 10, 15 of 20 km, start vanaf VW, Stationsplein, tussen 9.00 en 16.00 uur. Noordwijk Open Noordwijkse Tennis kampioenschappen, T.C. Ca sino, Oude Zeeweg, wedstrij den vanaf 9.00 uur. Boekenmarkt in en naast Moby Dick, Schoolstraat 31, van 10.00 tot 17.00 uur. 1 le Finish Internationale Bloemenmarathon, Kon. Wil- helminaboulevard, muzikaal programma vanaf 12.30 uur, aanvang criterium 14.30 uur, prijsuitreiking 15.30 uur. Oefenwedstrijd Noordwijk - Stormvogels, VV Noordwijk, Duinwetering, aanvang 17.00 uur. De Koetillers Blaaskapel, Vuurtorenplein, aanvang 18.00 uur. Warmond Zomerkunstmarkt op het Pleintje bij de Pomp, van 15.00 tot 20.00 uur. 3&VK Het buurtschap Gelderswoude bestaat uit ongeveer 25 vrijstaande huizen, voor het merendeel boerderijen. FOTO WIM DIJKMAN De woningen in de Zoeterwoudse buurt schap Gelderswoude worden aangeslo ten op het gasnet. De Energie- en Water voorziening Rijnland (EWR) heeft hier toe besloten nu vrijwel alle inwoners wil len meedoen aan net project. Het door trekken van de gasleiding naar Gelders woude kost zo'n 2,5 ton. De bewoners zelf betalen voor de aansluiting een ei gen bijdrage van 1000 gulden. De buurt schap Gelderswoude bestaat uit onge veer 25 vrijstaande huizen, gelegen aan het verlengde van de Broekweg. Het is de buurtschap die het verst van de kem van Zoeterwoude-Dorp is gelegen. Voor de verwarming van hun huizen maken de bewoners momenteel nog gebruik van eigen olie- of gastanks. De EWR is in middels begonnen met de aanleg van de aardgasleiding, een karwei dat ongeveer twee maanden in beslag zal nemen. Door de afgelegen ligging van Gelders woude is de eigen bijdrage die de bewo ners voor hun aansluiting moeten beta len, een aantal honderden guldens hoger dan normaal. Na het doortrekken van de gasleiding, blijft de buurtschap nog verstoken van een andere 'basisvoorziening': riolering. Volgens directeur M.H. Geerling van ge meentewerken in Zoeterwoude wordt momenteel wel bekeken in hoeverre in. deze leemte kan worden voorzien. „We waren aanvankelijk van plan om het ge lijk mee te nemen met de aanleg van de gasleiding, maar dat viel uiteindelijk toch onevenredig duur uit." Binnen afzienbare tijd moet echter een oplossing worden gevonden omdat het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieuhygiëne (vrom) de eis gaat stellen dat alle huizen op het stelsel worden aangesloten. Geer ling: „Wat we nu doen is het onderzoe ken van enkele varianten. Je zou bijvoor beeld kunnen denken aan de bouw van een kleine waterzuivering, alleen voor Gelderswoude." Hij verwacht echter dat het nog wel twee tot drie jaar kan duren voordat de knoop is doorgehakt. vier bedrijven onderzoek kun nen doen. „De meeste bollen- kwekers hebben het nurie druk met het oogsten en verwerken van de bloembollen. Bovendien wordt gekeken naar de weers omstandigheden. Het is nu lan ge tijd droog weer en veel telers zullen even wachten op een bui zodat het rendement van het grondontsmetten hoger is. Als ze echter tot het einde van au gustus wachten, kunnen we de onderzoeksgegevens niet meer meenemen naar de zaak op 28 augustus", meldt J. Langeslag van de KA VB. Langeslag wijst erop dat de bollenorganisaties minder sterk staan dan als het onderzoek naar de blootstelling aan metam-natrium op meer dan vier percelen is gehouden. „We hopen dan ook dat telers die toch eind augustus hun grond ontsmetten dat eerder in de maand willen doen en de KAVB in Hillegom een seintje geven. Wij kunnen dan alsnog metingen verrichten, TNO ana lyses laten maken en de resulta ten op 28 augustus aan het Col lege van Beroep voor' het be drijfsleven presenteren", aldus Langeslag. De KAVB-voorzitter is ervan overtuigd dat door het onderzoek in de praktijk wordt aangetoond dat werknemers in de bollensector lang niet zo sterk worden blootgesteld aan het grondontsmettingsmiddel als in het TNO-rapport werd aangegeven. „We moeten wel voldoende munitie hebben om dat aan te tonen." Wie minimaal één hectare bos in zijn bezit heeft, kan binnen kort lid worden van de Bos groep Zuid-Holland. De organi satie wil de belangen van de ei genaren behartigen 'en probe ren gezamenlijk onderhouds- projecten op te zetten. De Bosgroep in oprichting zoekt haar leden niet alleen on der particulieren met een eigen bos. Ook gemeenten, natuurbe schermingsorganisaties en re creatieschappen kunnen zich aansluiten. De Bosgroep Zuid- Holland wordt op 17 augustus in het Wassenaarse cultureel centrum Warenar officieel op gericht. De problemen waarmee bos eigenaren worden geconfron teerd, rechtvaardigen volgens de oprichters een eigen belan genorganisatie. Het onderhoud van het, bezit is een kostbare zaak, terwijl het eigendom bijna niets oplevert. Verder moeten de eigenaren zich wapenen te gen dreigingen van buitenaf. Zo moeten de bossen bijvoorbeeld worden beschermd tegen de oprukkende woningbouw. De Bosgroep Zuid-Holland wil het beheer van de bossen coördineren. Er zijn maar een paar bossen in de provincie die groot genoeg zijn om het on derhoud rendabel uit te voeren. Voor de andere boseigenaren is samenwerking interessant, ver moedt de Bosgroep in oprich ting. Door 'samengebundelde krachten' wil de groep de eige naren van landgoederen de grootst mogelijke overlevings kansen geven. Valpartij in Bloemenmarathon weert peter v Het peloton rolstoelrijders is gisteren tijdens de tiende etap pe van de Internationale Bloe menmarathon opgeschrikt door een valpartij. De Duitser Mi chael Weiland kwam in de Lim burgse plaats Weert hardhandig in aanraking met de straatste nen. De B-rijder reed met ver wondingen aan het gelaat als laatste over de meet. „Er was lichte paniek. Zijn kaak stond een beetje scheef, maar achteraf bleek het gelukkig mee te val len. Hij is naar het ziekenhuis gebracht en daar zijn de ver wondingen aan zijn hoofd ge hecht", vertelt begeleider Gijs Eradus. Hoewel Weiland gisteren door zijn val minuten achter stand opliep, is zijn derde plaats in het algemeen klassement nog niet in gevaar. Maar mogelijk ondervindt hij vandaag nog de naweeën van zijn val. De leiding in het B-klassement is in han den van de Tsjechoslowaak Myroslav Brychta, die zich in Weert weer ongenaakbaar toon de. In de A-categorie (de betere rolstoelrijders) lijken de kaarten geschud. Alleen het noodlot lijkt nog een streep door de rekening van Utrechter Kees van Breuke- len te kunnen trekken. Met en kele seconden voorsprong op Roelof Keen en Feike Waque fi nishte Van Breukelen ook giste ren weer als eerste. In het alge meen klassement bedraagt het verschil met ploeggenoot Wa que meer dan een minuut. Roelof Keen volgt hem weer op ruim zestig seconden. Ook de stand in het puntenklassement voert Van Breukelen aan. Het strijdtoneel van de inter nationale wedstrijd voor rol stoelrijders heeft zich inmiddels verplaatst naar de Leidse regio. Vandaag wordt de etappe Was- senaar-Zoeterwoude verreden, met vanavond om 18.30 uur nog een criterium in de aan komstplaats. De marathon ein digt morgen op de boulevard van Noordwijk.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14