Leiden Regio 'Leiden geeft het goede voorbeeld' Aantal ontslagen bij Centocor valt mee 'Café hiernaast is ook niet treurig' Met praten alleen, kom je nergens Voorrang voor verfbeurt Surfjeugd op Strengen heeft niets met honden VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1992 13 ERNA STRAATSMA Pand voor vluchtelingen in een week geregeld Met het pand dat Leiden zelf heeft geregeld voor Bosni sche en Somalische vluchtelingen, willen de wethouders H. de la Mar (Groen Links) en T. van Rij (PvdA) het goede voorbeeld geven en het imago van Leiden als vluchtelin- genstad waarmaken. Leiden volgens de regeling op vang asielzoekers (ROA) moet verwezenlijken. In ROA-ver- band heeft Leiden in 60 panden 322 asielzoekers onderdak ver schaft. De wethouders wilden giste ren tijdens een persconferentie niet zeggen welk pand zij voor de 25 ontheemden hebben ge reserveerd. Onduidelijk is ook of vervolg van voorpagina Ze benadrukken dat het om ex tra plaatsen gaat. De gemeente lijke opvang mag niet in minde ring worden gebracht van het aantal plaatsen dat nu op lan delijk niveau, in kazernes, wordt gecreëerd. De 25 plaatsen gaan ook niet af van de plaatsen die Christa de Boer over Bosniërs-vraagstuk W1M KOEVOET Christa de Boer, het i^ldse PvdA-raadslid dat het Bos niërs-vraagstuk een Leidse draai heeft gegeven, is zeer te spreken over het snelle hande len van de wethouders Tjeerd van Rij (PvdA) en Hans de la Mar (Groen Links). „Vergeet niet dat het vakantietijd is. Ze hebben het toch maar mooi in een week voor elkaar gekre gen." Zelf heeft De Boer geen sug gesties gedaan voor panden voor de opvang van ontheem den uit Bosnië en Somalië, „Dat heb ik aan de wethou ders en de ambtenaren over gelaten. Ik heb aangedrongen op een Lcids initiatief na net zien van de beelden op televi sie. In de Tweede Wereldoor log hielden we de grenzen dicht voor de joden en een herhaling van zoiets vreselijks is uit den boze. Het aantal dat. Nederland wil opvangen, vind ik veel te laag. Maar door dat alleen maar te roepen, kom je nergens. Je kunt pas druk op het rijk uitoefenen door zelf een aanbod te doen, En dat Leiden dat als eerste gemeente doet is eigenlijk niet meer dan logisch. Leiden is toch vluch- telingenstad?" De Boer noemt het 'toeval' dat zij als eerste op het idee is gekomen. „De opvattingen over opvang van deze mensen is gelukkig niet zo erg gekop peld aan de kleur van de ver schillende politieke partijen. Dat heb ik gemerkt in tele foongesprokken met vertegen woordigers van de andere fracties. In een mum van tijd was duidelijk dat iedereen hier achter staat. Ik heb er bij Leid se raadsleden op aangedron gen dat zij bij-geestverwante collega's in omliggende ge meentenextra opvangplaatsen aankaarten. Ik denk dat dat beter wérkt dan een of ander artikel in het blad van de Vere niging Nederlandse Gemeen ten." het gebouw gemeentelijk of particulier eigendom is. Volgens de stadsbestuurders is maar weinig geld nodig om het ge bouw geschikt te maken voor bewoning door 25 mensen. Thans staat het leeg. Volgens wethouder De la Mar kunnen de eventuele bewoners rekenen op een zekere privacy. Slaapge deelten zijn gescheiden van de rest van de woon- en eetruim- ten. Wel zal er gemeenschappe lijk gebruik van wasmachines en keukens zijn. „Het slaapzaal idee met torenhoge stapelbed den is niet aan de orde." Aparte groep Leiden verwacht dat het meer bruikbare panden kan i r wil r de r gering weten wat die van het Leidse aanbod vindt. Het is de bedoeling dat een aparte groep vrijwilligers wordt geformeerd voor de begeleiding van de be woners. Daarvan zullen leden van de Leidse afdeling van Vluchtelingenwerk alsmde van de Hervormde Diakonie uitma ken. Door een aparte groep komt de opvang van andere mensen in nood niet in het ge drang. Het Leidse 'ontheemden- pand' is in een week geregeld. De bal is door het Leidse PvdA- raadslid Christa de Boer aan het rollen gebracht. Van Rij, De la Mar en enige ambtenaren zijn direct op zoek gegaan naar bruikbare gebouwen. Alle ande re fracties hebben laten weten het plan te ondersteunen. De wethouders gaan ervan uit dat als het rijk het Leidse initia tief honoreert, het pand door Bosniërs zal worden bewoond. Voor Somaliërs is immers nog geen ontheemdenregeling ge troffen. Hoe lang de vluchtelin gen er kunnen blijven is niet duidelijk. De la Mar: ,Als het pand'na verloop van tijd voor iets anders moet worden ge bruikt, moeten de vluchtelingen elders in Leiden onderdak krij- leiden De Churchillbrug(tussen Churchilllaan en Dr. Lelylaan) is de afgelopen nachten tussen twaalf en zes uur onbegaanbaar geweest voor verkeer over land. Het bovenwerk van de brug over de Rijn wordt in de nachtelijke uren van een nieuwe verflaag voorzien. Het verkeer is steeds omgeleid via Plesmanlaan of Noordeinde en Haagweg. Ook de onderkant van de oever verbinding wordt geschilderd. Dat werk begint volgende week. De schilders werken vanaf dek schuiten onder de brug. Van die werkzaamheden merkt het ver keer over land niets. De scheep vaart is echter gestremd. Bij de werkzaamheden zijn een ge meentelijke opzichter en vijf schilders van een ingehuurd be drijf betrokken. De Churchillbrug is sinds de bouw in 1983 niet meer geschil derd. Overheid erkent samenwerking AZL en Sole Mio noordwuk/leiden De samenwerking tussen de Noordwijkse reuma-kliniek Sole Mio en het Academisch Zieken huis in Leiden wordt nu ook door de overheid erkend. In het provinciaal ziekenhuisplan. waarin de verdeling van de zie kenhuisbedden over de ver schillende ziekenhuizen ligt vastgelegd, worden Sole Mio en AZL als partners beschreven. De twee instellingen tekenden ver leden jaar een intentieverkla ring voor verdergaande samen werking. Het provinciaal plan is een uitwerking van een nationaal ziekenhuisplan van de minister van WVC. De minister gaat dus ook akkoord met samenwer king. De beide instellingen blij ven als naam bestaan: het is dus niet de bedoeling dat Sole Mio in het AZL opgaat. De reuma-kliniek verhuist be gin 1995 van de Rembrandtweg in Noordwijk naar het oude ge bouw van heelkunde van het AZL. Er is nu al een nauwe sa menwerking tussen Sole Mio en AZL. Zo lopen studenten reu matologie van het AZL veelal ook stage in Sole Mio. Zowel het AZL als Sole Mio is blij met de officiële ming voor het samengaan. Onnodige slachtoffers door nieuw onderzoek' Het verlies aan arbeidsplaatsen bij het Leidse biotechnologiebedrijf Centocor lijkt mee te vallen. Op termijn moeten waarschijnlijk ongeveer 25 mensen een andere baan zoeken, de rest heeft een termijncontract waarvan er inmiddels al een aantal is verlopen. Dat zegt financieel directeur A. Hoog werf in een reactie op berichten gisteren dat Centocor 150 arbeidsplaatsen zou schrappen. Het bedrijf kwam dit voor jaar in de problemen toen het (voorlo pig) geen toestemming kreeg om het ge neesmiddel Centoxin op de markt te brengen in de Verenigde Staten. Centoxin is een middel tegen bloedver giftiging door bacteriën. Al in mei vertrokken 50 uitzendkrach ten. Dertig korte-termijncontracten lo pen binnenkort af. Daarnaast heeft Cen tocor nog enkele tientallen mensen in dienst op basis van een langer lopend termijncontract. Deze overeenkomsten lopen later dit jaar af. „Uiteindelijk moe ten we voor ongeveer 20 a 25 mensen proberen iets anders te vinden," zegt Hoogwerf. „Ik verwacht dat dat wel zal lukken." Verschillende afdelingen moeten in krimpen, onder andere het verkoopap paraat. Drie weken geleden tekende Centocor een distributie- en verkoop overeenkomst met Eli Lilly, een groot Amerikaans geneesmiddelenconcern. Dit bedrijf gaat optreden als partner van Centocor bij de verkoop van produkten. Oorzaak brand nog onduidelijk leiden De oorzaak van de brand in een flatwoning aan de Bos- huizerkade is niet achterhaald. Brandweer en technische recher che hebben het hele pand doorgespit, maar kwamen niet verder dan de conclusie dat het vuur in de woonkamer is ontstaan. Overigens waren de bewoners niet verzekerd. Bromfietser gewond na aanrijdingn leiden Een 25-jarige bromfietser uit Hazerswoude is gisteren gewond geraakt bij een aanrijding op de Kanaalweg. Hij stak bij rood licht de rijweg over richting Heinekenpad. Daarbij werd hij geschept door een motorfiets waarvan de bestuurder na het on geval is doorgereden. De bromfietser is met rugletsel naar het AZL gebracht. Zijn voertuig werd geheel vernield. leiden loman leefmans „Voor je het weet, ben je weer in de shit getrapt. Ik vind het best dat ze die shit-honden hier verbieden", aldus de 15-jarige Floris-Jan. Het bericht dat de provincie honden niet meer wil toelaten op de recreatie-eiland Strengen en Tengnagel verbaast de surfjeugd niet. Het duizelt ze veel meer te horen dat de ei landjes Warmonds bezit zijn: „Voor mij is het gewoon een nieuw stuk Merenwijk. Je kan er ook alleen maar vanuit Leiden komen", meent de evenoude Sven. Het is duidelijk welke bevol kingsgroep in overgrote mate gebruik maakt van het nieuwe watersportfaciliteiten ten noor den van Leiden. Boven de 20 jaar is er vrijwel niemand te vin den. Op de veldjes aan het wa ter zitten groepjes tieners het einde van de vakantie letterlijk uit te zingen. Een gebrek aan wind schort het surfen tijdelijk op. De planken en de fietsen worden als zitjes gebruikt en er wordt gechiegeld en gerookt. Uit de meegebrachte radio's klinkt monotome house-mu- ziek. Er is geen hond te zien. „Die zijn er hier eigenlijk ook maar weinig. Maar als er een is, laat die ook gelijk zo'n enorme bout achter", is de ervaring de 14-jarige Tries. Ze vinden de beslissing van de provincie best. "Moeten ze op meer plaatsen doen." Slechts een van scholie ren neemt het voor de dieren op: „Je kan ze natuurlijk wel verbieden om hier te komen. Maar het alternatief is dat ze weer bij die veldjes langs de Zijl worden uitgelaten op te schij- ten. En dat is vervelend voor de kleine kinderen die daar spe len", redeneert Frits. En inderdaad, enkele honder den meters verderop langs het Rozenpad bij de Zijl is het een komen en gaan van honden die hun verteerde maaltijden onge geneerd op het kortgeschoren veld droppen. „Dan moet de gemeente maar opschieten met de uitlaatstroken", reageert een van de bezitters tussen het ge blaf van haar twee Kezen door. De eerste compleet honden- vrije-zone in de regio is een feit. Maar honden zijn net auto's. Ais je er ergens een paar ver biedt, staat er ergens anders een file. Hoogwerf verwacht een aantal 'overtolli ge' personeelsleden bij de nieuwe part ner onder dak te kunnen brengen. De vakbonden hebben nog niet gerea geerd op de ontwikkelingen. Een woord voerder van de FNV verwacht ook niet dat dat zal gebeuren. „De organisatie graad in deze bedrijven is erg laag. Wij komen pas in actie als wij iets van onze leden horen. Dat zijn er bij Centocor welgeteld twee en daar heb ik nog niks van vernomen." Het verwijt dat Centocor onverant woorde risico's heeft genomen door al haar kaarten op één middel te zetten is volgens de financieel directeur niet te recht. „Achteraf is het makkelijk praten. Als het was gelukt, waren we enorme spekkopers geweest. En dat was echt niet zo denkbeeldig als het nu wordt voorge steld." Merkwaardig genoeg is het genees middel Centoxin al in verschillende lan den in Europa op de markt, waaronder Nederland. Volgens Hoogwerf is het middel in een aantal landen in Europa in de eerste helft van vorig jaar al goedge keurd. „Ik weet zeker dat we over ander half jaar die goedkeuring in de VS ook krijgen." Voor het zover is moet weer een studie worden gedaan. Hoogwerf: „Zoals bij dit soort onderzoeken gebruikelijk is. krijgt daarbij een groep mensen niet het echte medicijn, maar een placebo, een nep middel. Een aantal mensen sterft dus onnodig. Dat vind ik niet ethisch, dat vind ik erg wrang." Aanloophuis bestaat een jaar sprekken over eenmalige zaken en is de bezoeker in kwestie al blij dat hij zijn hart heeft kun- - y s, C me. Me e In het begin kwamen er zo'n 25 bezoekers per week. Het aan loophuis aan de Nieuwstraat van de christelijke gereformeer de kerk bestaat dezer weken een jaar en krijgt nu wekelijks tussen de veertig en vijftig men sen over de vloer. De druk om vaker dan alleen op vrijdagavond, zaterdagmid dag en -avond open te zijn, leidde eerder tot een extra openstelling op woensdagmid- i daar is onlangs de zon dagmiddag bij gekomen. „Dat zijn typisch van die uren dat mensen met hun ziel onder hun arm lopen", zegt coördinator Lia Romkes, die in dienst is van het stadspastoraat. Volgens Romkes kan het aanloophuis op nog meer middagen open. An derzijds wil ze ervoor waken dat er een soort dagopvang ont staat. Van een keerzijde van het succes van het aanloophuis wil zij niets weten, „Het café hier naast (De Twee Spieghels, red.) zie je toch ook niet als iets treu- rigs?" Romkes en Wil Diek, be stuurslid, benadrukken dat het aanloophuis geen oord voor zielige mensen is. Hoog op de lijst van onderwerpen van ge sprek staan koetjes en kalfjes, Joegoslavië en de Olympische Spelen. Toch bestaat ook de mogelijkheid om met een van de medewerkers van het aan loophuis een probleem onder vier ogen te bespreken. „Maar we zijn geen hulpverleners. We bieden een luisterend oor en soms kunnen we doorverwijzen naar professionele hulpverle ners." Dikwijls gaan zulke ge- Romkes zegt grote waarde te hechten aan 'de wederkerig heid' in het aanloophuis. „We zijn er niet alleen voor de gasten maar ook andersom." Bij zo'n uitgangspunt past geen 'mani- festatiedrang' meent de coördi nator. Ze stuurt gesprekken dan ook niet een bepaalde richting uit maar wel bij als er ruzie dreigt te ontstaan. Aanvankelijk waren de mees te bezoekers mannen op leef tijd. Daar zijn het voorbije jaar vrouwen bij gekomen. Zestig procent van de huidige gasten is vrouw, veertig man, schat Rom kes. Ook weten steeds meer jongere mensen de weg naar het aanloophuis te vinden. Hoe wel het publiek dus flink gemê leerd is, heeft Romkes niet het idee dat de verschillende groe pen elkaar in de weg zitten. Wat ze allemaal gemeen heb ben, is dat ze in veel opzichten alleen voor het leven staan. Hun sociale leven is weinig uitbun dig. „De huidige maatschappij laat mensen alleen staan", vindt Romkes. „In een kerkgemeen schap", aldus Diek, „zien de mensen nog wel naar elkaar om. Dat proberen we met ande ren te delen." Die anderen hoe ven niet van dezelfde gezindte te zijn, zegt Romkes, „maar wij steken onze eigen gezindte niet onder stoelen of banken." Vol gens de twee werkt de kerkelijke oorsprong van het aanloophuis niet extra drempelverhogend. „Een drempel is er toch wel als je ergens voor het eerst binnen komt." Nieuw wegdek voor zes Leidse straten Direct na de bouwvakvakantie barst in Leiden 'het groot on derhoud aan straten en wegen 1992' los. Op zes plekken in de Sleutelstad gaat het wegdek open. In alle gevallen blijven de werkzaamheden beperkt tot herbestraten. Het startsein wordt op dinsdag 11 augustus gegeven. Bewoners worden huis-aan-huis geinformeerd. Zij moeten rekenen op enige over last. Het langst, tien weken, du ren de werkzaamheden op de Kalvermarkt. De straatmakers zijn actief op de Vestestraat (tussen Oude Rijn en Ir. Driessenstraat/Kerksteeg), Boshof, Kalvermarkt, lauwer - bes, Leeuwerikstraat en de Haarlemmerweg (vanaf het spoorviaduct tot aan het geas falteerde gedeelte bij tennisver eniging Unicum. Zakkenroller aangehouden Een bedrijfsrcchercheur van de Hcma heeft gisteren een zak kenroller op de Haarlemmer straat aangehouden. De man zag omstreeks 16.15 uur ie mand de rugzak van een 30-ja- rige vrouw openritsen. Hierna stapte de dader even achteruit om te kijken of het slachtoffer iets in de gaten had. Toen hij de kust veilig waande liep hij weer op de vrouw toe. Voordat hij zijn slag kon slaan hield de re chercheur hem aan. De man. een 26-jarige illegaal in Neder land verblijvende buitenlander zonder vaste woon- of verblijf plaats, is overgedragen aan de politie.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13