Aston C 67aut°liefheb bers te berei- kunt afdeling. u parkeren f Martin laat verleden herleven IW rilimte ken. Bel onze Weg en wiel Opel om een 100% rake groep advertentie- De roeifiets wijkt in alles af 4 8 REDACTIE PETER LODEWIJKS PONDERDAG 6 AUGUblUS 1992 PRODUKTNIEUWS Smeerolie voor alles dat piept of vastzit Het omvangrijke programma van Slick 50-produkten is uitge breid met een voor velerlei zaken te gebruiken smeermiddel. Slick 50 DFL bevat volgens importeur Marveka in Heinenoord (tel. 01862 - 2077) 'actieve PTFE', dat ook wordt gebruikt in de anti-aanbaklaag van een koekepan. Zo ontstaat een 'droge' en langdurige smering met een zeer lage wrijvingsweerstand die bovendien vocht verdrijft en roestvorming tegengaat. De ad viesprijs van een 300 cc spuitbus bedraagt 29 gulden. Klemmen tegen zwervende automat Bij veel auto's kruipt de mat onder de pedalen doordat de bestuur der iedere keer als hij schakelt de mat met zijn hak iets opduwt. Dat kan hinderlijk zijn en zelfs gevaarlijk als men onder het rijden de mat probeert terug te trekken. Een setje van deze stalen klemmen houdt de mat precies op zijn plaats. Te koop bij Halfords voor 6,95. Excalibur cosmetica voor de auto De nieuwe Aston Martin, codenaam NPX, zal worden gebouwd in de gloednie nog de supersportwagen Jaguar XJ220 wordt geproduceerd. Enkele jaren geleden introdu ceerde Turtle Wax een nieuwe autocometica-lijn, genaamd Excalibur, naar het legendari sche zwaard van koning Ar thur dat door zijn glans, ver schijning en sterkte onover winnelijk was. Dit Excalibur-programma is onlangs uitgebreid met twee nieuwe produkten. Omdat veel auto-vertroetelaars de voorkeur geven aan een pasta om chroomdelen mee op te fleuren, is die nu verkrijgbaar naast de vloeibare versie. De Chroom Polish verwijdert oxi datie en roestaanslag en geeft metaal en chroom de oor- spronklijke schittering terug. Het gebruik is simpel: opbren gen en inwrijven met een vochtige doek en daarna met een zachte schone doek op wrijven. Te koop voor 12,95 per 100 grams tube. Ook nieuw in het Excalibur- programma is een Cockpit Spray zonder siliconen. Hier door wordt de behandelde kunststof wel fonkelnieuw, maar niet meer zo spiegelglad. Met name voor het stuurwiel was dat een vervelende bij komstigheid. De nieuwe was is bestand tegen extreme tempe raturen, beschermt tegen ver kleuren, is anti-statisch (trekt dus geen stof aan) en ver spreidt daarbij een exotische junglegeur. Een 400 ml spuit bus kost 13,95. Wie in de hoogste regionen van 'het automobilisme' wil verkeren en bovendien niet al te krap bij kas zit prefereert handwerk. Er is een aantal merken dat aan deze wens tegemoet komt. Het summum op dit gebied is Aston Martin, een merk dat haast nog Engel- ser is dan de behoefte aan thee. houten Aston Martin Lagonda is sinds 1987 eigendom van Ford en de ze multinational heeft zijn on voorwaardelijke steun toege zegd aan een nieuw ambitieus plan van Aston Martin. In 1994 moet de produktie star ten van een nieuwe, klassiek ge lijnde Aston Martin, die volgens de fabrikant een waardige af stammeling zal zijn van de be roemde DB's van Sir David Brown. De codenaam is voorlo pig NPX en de produktie is be groot op 625 auto's per jaar. Momenteel heeft Aston Martin één model in produktie, de Vi- rage. Speciaal voor de nieuwe sportwagen is de dochteronder neming Aston Martin Oxford opgericht die de ontwikkeling en produktie zal verzorgen. De produktie van een nieuw model kon niet binnen het ei gen bedrijf plaatsvinden, omdat er in de fabriek te Newport Pag- nell eenvoudigweg niet genoeg ruimte is en geen uitbreidings mogelijkheid. De keus was dus: een nieuw pand betrekken of samenwerken met een andere fabrikant. Het werd het laatste, de partner heet Jaguar, sinds 1990 ook eigendom van Ford. sliedrecht gpd Isuzu, onderdeel van General Motors, kwam enige tijd gele den met een prototype uit on der de naam Costa. Deze com binatie van terrein- en sportau to met een 2.6 liter 120 pk ster ke motor was gebaseerd op de terreinwagen Trooper. Dat laatste model brengt Opel intussen in aangepaste vorm als Frontera op de-markt. De Fron tera wordt in de Engelse Vauxhall-fabrieken gebouwd. Het concept van die Isuzu Cos ta, bijzonder door een elektrisch bedienbare hardtop (harde kap) en lederen bekleding, is deels terug te vinden in de luxe vier- wielaangedreven Opel Monte rey. Ook hier is bijzonder veel weelderigheid gekoppeld aan behoorlijk krachtige motoren. Een aangepaste motor uit de Omega-klasse is de 24-klepper FIETSSTROOK Er zijn mensen die in het voort bewegen op twee wielen een constante uitdaging zien om het anders te doen dan ande ren. Zo is voor industrieel ont werper Derk Thys in Middel burg de ligfiets nog te gewoon tjes, hij maakte er een roeifiets van. Snel, veilig, comfortabel, goedkoop, milieubewust en file- ongevoelig, zo prijst Thys zijn vinding aan, maar al deze plus punten zijn zonder meer ook op de doorsnee fiets van toepas sing. Het verschil met de roei fiets is dat de berijder boven dien de spieren van armen en buik in de strijd gooit. Net als de wedstrijdroeiboot heeft de roeifiets een plateautje voor de voeten dat van voor naar achteren beweegt. Zoals de armen in de boot aan de riemen rukken, zo trekken zij op de roeifiets het stuur met kracht heen en weer. Dat maakt het fietsen op de roeifiets totaal afwijkend van de traditionele fiets en zelfs van de ligfiets. De roeifiets is geen fiets waarmee een beginner vlot de straat uitrijdt. De kunst moet worden aangeleerd. Er kan nau welijks sprake zijn van grond- contact, want de fietsschoenen klikken vast in de pedalen om zo het plateautje terug te kun nen trekken. En zie maar eens rechtuit te rijden met een stuur dat voortdurend naar vofen en naar achteren beweegt. Volgens Thys kan iedereen het roei fietsen leren. Een geoefend roeifietser gaat sneller dan de gemiddelde racefietser vanwege de liggende houdingen omdat ook de armen hun partij mee- Aston Martin gaat gebruik ma ken van de fabriekshal van Ja- guarSport in Kidlington, waar op dit moment nog de supers portwagen Jaguar XJ220 wordt geproduceerd. Als Jaguar daar mee klaar is, neemt Aston Mar tin de nog gloednieuwe produk- tieruimte over. Een deel van de ontwikkeling geschiedt in New- zescilinder motor van 3.2 liter die 177 pk (130 kW) vermogen heeft. De 3.1 turbodiesel komt uit Japan en levert 114 pk (84 kW). Vooral dit laatste mo- blazen. De roeifiets kost 4500 gulden. Hij is op de lengte van de berijder instelbaar en stan daard voorzien van klikpedalen, zeven versnellingen, hydrauli sche voorrem en forse zadeltas. Meer informatie tel.01180- 34166. Fietsers vormen de grootste risi cogroep in het verkeer. De kans een ongeluk te krijgen is op de fiets groter dan te voet, op de brommer of in de auto. 1 let aantal fietsslachtoffers ligt be duidend hoger dan de statistie ken aangeven. Dat heeft Geja Passies van het Academisch Ziekenhuis in Groningen ont dekt. Als onderzoeker op de af deling traumatologie heeft zij vorig jaar gestudeerd op de langdurige gevolgen van onge valletsels bij fietsers. De helft van alle verkeersslacht- port Pagnell en de NPX wordt in Kidlington afgebouwd. Tom Walkinshaw is al jaren de grote man bij Jaguar en hij wordt ook directeur van Aston Martin Oxford. Het ligt dan ook in de lijn der verwachting dat de NPX in belangrijke mate geba seerd zal zijn op het F-type van Jaguar. Deze veelbelovende au- del is een uitstekende terrein reus, of krachtpatser voor een tot maximaal 3 ton beladen aanhanger. De souplesse van de redactie: Theo van der Kaaij offers in de ziekenhuizen heeft een ongeluk met de fiets gekre gen. Volgens Passies wordt aan dit feit veel te weinig aandacht besteed, omdat de officiële sta tistieken veel lagere aantallen opgeven. Het zijn vooral schijn baar onschuldige ongelukjes, zoals valpartijen, die langdurige klachten kunnen veroorzaken. Mensen die een zwaar fietson- geluk hebben gehad kunnen daar jarenlang en soms zelfs hun leven lang last van hebben. Passies berekende dat eenderde van de fietsslachtoffers vijf jaar na het ongeluk nog last heeft van hoofdpijn, rugpijn of pijn in ledematen. Eenvijfde van de slachtoffers heeft na vijf jaar nog moeite met lopen, tillen, bukken en heeft problemen met de zintuigen. to is destijds ontwikkeld als op volger van de beroemde Jaguar E-type, maar uit kostenoverwe gingen is de F-type nooit in pro duktie gekomen. De nieuwe Aston Martin zal over een unieke, in eigen huis ontwikkelde motor beschikken, die aan alle milieu-eisen tege moet komt. 4-cilinder blijkt uit het koppel van 260 Nm, dat reeds bij een luttele 2.000 toeren loskomt. De Opel Monterey valt in de ho gere prijsklasse van 70 tot ruim 80 mille. Daar zijn modellen als de Toyota 4-Runner, Jeep Che rokee, Nissan Terrano, Land Rover Discovery en de topmo dellen van Mitsubishi Pajero te vinden. Er is keus uit een 2- deurs model (RS) van 4,11 me ter en een wielbasis van 2,33 meter en twee 4-deurs typen (basis en LTD) die 4,54 meter lang zijn op een wielbasis van 2,76 meter. Variabele stuurbe krachtiging, elektrische bedien bare zijruiten en spiegels, getint glas. lichtmetalen velgen en schijfremmen rondom zijn standaard op alle versies. Op het Monterey basismodel na zit er ook ABS op deze 'recreation- vehicles'. Achter in de lange ver sie kan nog een derde bankje gemonteerd worden en aan de grootste van de twee draaideu ren hangt het reservewiel. De maximale laadlengte is bij de korte versie 1,33 meter en de lange heeft 1,76 meter beschik baar. General Motors Nederland ver wacht dat de Monterey in sep tember van dit jaar leverbaar zal zijn. Tegen welke prijzen is nu nog niet bekend. BLIK IN HET VERLEDEN Het testprogramma voor de NPX draait volgens Aston Mar tin inmiddels op volle toeren. Zo hebben er al diverse bots- proeven plaatsgevonden en be vinden de onderzoeken in ex treem koude en warme oorden zich in een vergevorderd stadi- amsterdam Ford heeft het meerderheids belang van 51 procent in AC Cars verkocht aan Autokraft, het eigen bedrijf van AC-di- recteurAngliss. Ford verwierf het belang in AC Cars, een van de oudste Britse autofabrikanten, in 1987, vlak nadat de Ameri kaanse gigant Aston Martin Lagonda had overgenomen. De ontwikkeling en produk- BOEKEN Roerige autojaren De periode '70-'90 bracht een aantal ontwikkelingen die verre gaande gevolgen inhielden voor de autoindustrie. Zo was er de oliecrisis en daaruit voortvloei ende snelheidsbeperkingen en nieuwe milieu- en veiligheids eisen. Er kwam loodvrije benzi ne, de katalysator verscheen, de turbo keerde terug en de auto fabrikanten gingen massaal over op meerkleppentechniek. Het autorijden werd steeds meer aan banden gelegd, maar tegelijk kwam er meer vraag naar supersportwagens en gro te, potente reisauto's. De ge- zinshatchback werd razend po pulair, de cabriolet keerde terug en ook de vierwielaangedreven terreinwagen werd herontdekt. Het was ook de tijd van de fu sies en overnames. Kleine, onaf hankelijke autofabrikanten wer den opgeslokt en/of verdwenen. Grote concerns werden nog groter in een poging de auto-in vasie uit Japan tegen te houden. Kortom een roerige periode, die uitgebreid wordt uitgespit door de Britse autohistoricus Nick Georgano in het nieuwste deel van de serie Auto's uit de jaren... die uitgeverij Helmond op de markt brengt. Het degelijk uit gevoerde boek is voorzien van ruim 350 fraaie foto's, waarvan het merendeel in kleur. AUTO'S uit de jaren 70 en 80; door Nick Georgano; 240 pag.; uitg. Helmond; 49,50. tie van de AC Ace sportwa gen, die is voorzien van de bekende 2.9 liter zescilinder Ford-motor en een 4x4- transmissie van Ford (uit de Scorpio), wordt door Au tokraft voortgezet in de fa briek in Weybridge te Surrey. Autokraft leverde al diverse handgemaakte kunststof car- rosseriedelen aan AC. Ford blijft AC Cars wel voorzien van motoren, onderdelen en ontwerp- en testfaciliteiten. In 1956 presenteerde de Franse staatsonderneming Renault de opvolger van de 4CV: de Dauphine. Een sportieve coupé en een cabriolet op basis van die Dauphine kwamen drie jaar later onder de naam Flo- ride op de markt. In Amerika bracht Renault weldra een verbeterde versie van die Floride uit, genaamd Caravelle. Vanaf 1962 werd die type-aanduiding ook in Europa gebruikt met het gevolg dat binnen en kele jaren de naam Floride verdween. De Caravelle (op de foto een cabriolet uit 1962) werd gebouwd tot 1968. FOTC CLUB ANGEVIN DES VÉHICULES D ÉPOQUE BETROUWBAAR EN VEILIG MET DE AUTO OP VAKANTIE BEL GRATIS 06 - 099 66 86 Kamsteeg Ford verkoopt belang AC Cars Geordend sleutelen onder de motorkap Sleutelen aan de automotor vraagt om een goed geordende aan pak. Vaak slingeren boutjes, schroefjes, moertjes en ringetjes los rond op het luchtfilterdeksel of in de regengoot van de motorkap. En op een ongelegen moment is dan net dat ene onderdeeltje zoek, weggerold in de motor of onvindbaar in een donker hoekje op de bodemplaat. Met zo'n schroevenbakje behoort dit probleem tot het verleden. Het bakje (Halfords, 16,95) is van roestvrij staal, heeft een diameter van 12 cm en staat op een sterke, in rubber verpakte magneet. Hittebestendige verf beproefd in ruimtevaart De produkten van de Amerikaanse fabri kant VHT zijn sinds kort ook in ons land verkrijgbaar. Daarbij zit een verf (in 16 kleuren) die bestand is tegen temperatu ren tot minimaal 735 graden Celsius en dus geschikt is voor motoren en uitlaat systemen. VHT leverde eerder al hittebe stendige lakken aan de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA, die ze toe paste op maanlandingsvoertuigen en de ruimtependel Space Shuttle. De Flame Proof Coating is ook te gebruiken voor bij voorbeeld kachels, boilers, verwarminspij- pen enz. De importeur is C&P USA Paints in Tegelen, tel. 077 - 734486.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8