Fruitteelt zet 65-plussers in voor pluk De Chinezen krijgen te veel geld Economie 'Kat VS beter af dan Midden-Amerikaan' De ING denkt met u mee Ook verliezers hebben baat bij baggerorder van de eeuw DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1992 6 Werkloosheid Duitsland stijgt flink Neurenberg» De werkloosheid in Duitsland is vorige maand zo wel in het westen als in het oosten flink toegenomen. Het totale aantal werklozen steeg met bijna 180.000 tot meer dan drie mil joen, zo blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Duitse arbeidsbureau. In de 'oude' Bondsrepubliek nam het aantal werklozen toe met 112.000 tot 1.828.000. Daardoor steeg het werkloosheidspercentage van 5,6 tot 6. In de voormalige DDR ging het aantal mensen zonder baan met 65.000 omhoog naar 1.188.000 en het werkloosheidspercentage van 13,8 naar 14,6. Het arbeidsbureau wijt de stijging vooral aan seizoensomstan digheden. Forse winststijging voor Thomassen rheden Thomassen International Holding in Rheden, leveran cier van compressoren en gasturbines, heeft over de eerste zes maanden van dit jaar een netto winst geboekt van 8,7 miljoen gulden. Dat is 19 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. De omzet bedroeg het afgelopen halfjaar 171 miljoen gul den, 8,2 procent meer dan de eerste zes maanden vorig jaar. In totaal boekte Thomassen dit jaar tot nu toe voor 238 miljoen gulden aan orders. Winst Bank Bouwnijverheid omhoog Amsterdam De Bank voor de Bouwnijverheid heeft in de eerste helft van 1992 een brutoresultaat behaald van 15 miljoen gulden tegen 133 miljoen gulden in dezelfde periode van 1991. Na een toevoeging aan de stroppenpot van een kwart miljoen gulden en een reservering van ruim 5 miljoen gulden voorde belastingen resteert een 9 procent hogere geconsolideerde nettowinst van 9,6 miljoen gulden, aldus de bank. Vorig jaar was dat nog 8,8 miljoen gulden. Economische barometer VS omlaag Washington De 'index of leading indicators', een soort barome ter voor de over enkele maanden te verwachten economische bedrijvigheid in de Verenigde Staten, is in juni met 0,2 procent gedaald. Dit heeft hetAmerikaanse ministerie van handel be kendgemaakt. Het is de eerste daling sinds december vorig jaar. In mei was er nog een stijging met 0,6 procent. De terugval in ju ni was voor economen geen verrassing. Van de elf componenten waaruit het indexcijfer is opgebouwd waren er zes negatief, vier positief en één onveranderd. Lagere winst voor Deutsche Bank frankfurt» Deutsche Bank, de grootste bank van Duitsland, heeft haar bedrijfsresultaat in de eerste helft van dit jaar met 3,1 procent zien dalen tot 3,1 miljard mark. Bij het Duitse moeder bedrijf, Deutsche Bank AG, ging de winst met 8,2 procent om laag naar ruim twee miljard mark, zo heeft de instelling gisteren bekendgemaakt. De winst van concurrent Dresdner Bank, de op één na grootste bank van Duitsland, is in de eerste helft van dit jaar daarentegen met twintig procent gestegen tot 1,3 miljard mark. Dresdner Bank verwacht voor geheel 1992 „een bevredi gendresultaat". Telers Flevoland hebben 800 mensen nodig Fruittelers in Flevoland beginnen volgende week met een personeelswervingsactie onder 65-plussers. De telers ho pen zo de pluk van de fruitoogst veilig te stellen. Net als in andere delen van het land, kampt de tuinbouw in Flevoland met een structureel tekort aan arbeidskrach ten. Voor het plukken van de appels en peren zijn onge veer 800 plukkers nodig. Behalve 65-plussers hopen de fruittelers ook huisvrouwen en studenten te werven. dronten anp De wervingscampagne wordt georganiseerd door de afdeling Flevoland van de Nederlandse Fruittelersorganisatie (NFO). De NFO wordt daarbij ondersteund door de Gibo Groep, een cluster van agrarische accountantskan toren. De Gibo Groep zegt een arbeidspool te willen opzetten van mensen die kunnen worden ingezet in drukke tijden. Hierbij wordt met name gedacht aan 65-plussers. Volgens de groep kunnen de 65-plussers ook in andere agrarische sectoren van pas komen. Mensen van 65 jaar en ouder vormen volgens de Gibo Groep de ideale arbeidskrachten voor de tuinbouw, waarbij geduren de korte perioden veel werk moet worden verzet. Ze hebben niet alleen tijd genoeg om een handje te helpen, maar zijn bo vendien niet verzekeringsplich- tig. Dat bespaart de werkgever een heleboel administratieve rompslomp. Voor de accountantsdienst vormt dat de aanleiding te pro beren ouderen te werven voor het seizoenswerk in de fruit teelt. Volgens G. van Alteren van de Gibo Groep is het ook niet meer dan logisch, gezien de toenemende vergrijzing van de Nederlandse samenleving. „Het wordt steeds moeilijker mensen te vinden. Daarom proberen wij de personeelsmarkt te vergro ten." De Voedingsbond FNV heeft grote bezwaren tegen de wer vingsactie. „Op zich hebben wij er niets op tegen om 65-plus- sers aan de slag te helpen. Maar dan moeten wel de normale ar beidsvoorwaarden gelden. Die mensen moeten het gewone CAO-loon krijgen. Van lagere uurlonen of van stukloon, waar bij de bejaarden per kistje wor den betaald, kan geen sprake zijn. Dan worden die plukkende bejaarden zelf geplukt", aldus de woordvoerster. „Bovendien kun je je afvragen of dit soort werk wel geschikt is voor bejaarden. Het is zeer zwaar, vies werk. Moet je daar mee nou bejaarden opzadelen? TEGUCIGALPA »1PS Een gemiddelde kat in de Vere nigde Staten eet jaarlijks meer vlees dan de gemiddelde bewo ner van Midden-Amerika. Tot die conclusie komt de Chileense politicoloog Enrique Neuhauser in een recent onderzoek naar de sociale omstandigheden waarin de bevolking van Midden-Ame rika leeft. Neuhauser verrichtte het onderzoek in opdracht van het Ontwikkelingsfonds van de Verenigde Naties (UNDP). De cijfers geven een navrant beeld van de scherpe sociale scheidslijnen tussen de Verenig de Staten en Midden-Amerika. Zo steldé Neuhauser ook vast dat de jaarlijkse omzet van de Amerikaanse wapenfabrikant Du Pont groter is dan het geza menlijke Bruto Nationaal Pro- dukt (BNP) van de Middename- rikaanse landen. Een ander feit is dat een staat als Massachu setts een gróter BNP heeft dan dat van geheel Latijns Amerika. Midden-Amerika telt bijna 30 miljoen inwoners van wie 70 procent in armoede leeft. Daar van lijdt 20 procent volgens Neuhauser bittere armoede. Een derde deel van de Midden amerikanen heeft geer. toegang tot betrouwbaar drinkwater of medische voorzieningen. De verslechtering in de le vensomstandigheden van de Middenamerikaanse bevolking wijt Neuhauser aan het al tien tallen jaren ontbreken van een politiek die economische groei paart aan sociale ontwikkeling. Ook onnodige publieke uitga ven, zoals de enorme bedragen die aan defensie worden be steed noemde Neuhauser als oorzaak van de verslechterde sociale situatie. De regeringen proberen wel het sociale bouwwerk iets min der kwetsbaar te maken. Sociale programma's ter grootte van to taal 500 miljoen dollar worden bekostigd door herschikkingen in de begroting, door de verla ging van het aantal ambtenaren en door een effectievere belas tingheffing. Tegelijkertijd von den privatiseringen plaats in het kader van de structurele aan passingspolitiek die de regerin gen uitvoeren. Economen en vertegenwoor digers van de vakbonden heb ben veel kritiek geuit op deze politiek, met het argument dat veel mensen hun banen kwijt raken waardoor de sociale el lende voor veel mensen wordt verergerd. Ook Neuhauser er kent dat deze politiek de kloof tussen arm en rijk verder heeft vergroot, maar, voegt hij eraan toe „ook de regeringen zijn zeer bezorgd over deze ontwikkelin- Amsterdam Vanaf deze week landse Middenstandsbank gaat nieuwe naam is een gevolg van het kantoor op het Amsterdamse verdwijnt langzaam maar zeker voortaan door het leven als ING- de fusie tussen de NMB/Post- Damrak zijn nieuwe naambord, de vertrouwde naam van de bank, een afkorting voor Interna- bank-groep en verzekeraar Na- foto dijkstra ruud nopjes 'meedenkbank' NMB. De Neder- tionale Nederlanden Groep. De tionale Nederlanden. Hier krijgt Economie Volksrepubliek stevent af op groei van 10 procent hong kong yvonne v.d. heuden China lijkt bezig een economisch wonder werkelijkheid te maken. Stap voor stap maakt het voortgang op de lange weg naar welvaart voor zijn meer dan een miljard inwoners. Enkele cijfers over de eerste helft van dit jaar spreken boekdelen. De economie groeide met 10 procent De pro- duktie in de industrie steeg met bijna twintig procenL Resultaten waar menig land in ontwikkeling jaloers op zal zijn. Het is echter niet alles goud wat er blinkt. De Chinese economie die in de overgang is van planning door de centrale overheid naar een stelsel waarin de markt van vraag en aanbod regeert is nog niet klaar voor het opvangen van de gevolgen van de wel vaartsexplosie. Het gevaar voor oververhit ting van de economie ligt op de loer, wat de overheid er voor de derde keer in tien jaar tijd toe kan dwingen aan de noodrem te trekken. Dat idee roept traumatische herin neringen op. In de jaren tachtig kende China immers ook een forse economische groei van rond de 9 procent per jaar. Dit was een direct ge volg van het in 1979 door Deng Xiaoping aangekondigde programma van economi sche hervormingen en het openstellen van de grenzen voor buitenlandse bedrijven. De groei leidde in 1988 in de grote steden tot een hyperinflatie van bijna 30 procent. De enorme geldontwaarding zorgde voor een bestorming van banken en winkels door pa niekerige consumenten die alles opkochten wat er was. De onvrede onder het volk re sulteerde in de demonstraties voor politieke hervormingen die in juni 1989 door het le ger bloedig werden onderdrukt. De Chinezen zitten gevangen in een eco nomisch 'berg-en-dal-patroon' dat zich sinds 1985 elke driejaar herhaalt. Probleem is dat ze meer geld krijgen en dat willen uit geven. De bedrijven worden daardoor ge noodzaakt de produktie op te voeren. De ondoelmatige staatsbedrijven kunnen die grotere vraag echter niet aan, bijvoorbeeld omdat de aanvoer van grondstoffen stagneert door een gebrekkig transportnet. Dat leidt er onder meer toe dat de prijzen voor de schaarse produkten de pan uitrij zen. De overheid moet dan noodmaatrege len afkondigen om de bestedingen te be perken en de economie te laten afkoelen. In 1989 deed ze dit door de invoer van goede ren stop te zetten en het lenen van geld duurder te maken. De hamvraag is of een nieuw 'versobe ringsprogramma' van de regering in Peking moet worden gevreesd. „Ik denk niet dat nu al sprake is van een oververhitting van de Chinese economie. Bovendien is de situatie niet hetzelfde als in de jaren tachtig", zegt chef-econoom Kwok Kwok-Chuen van de Standard Chartered Bank in Hong Kong. Hij erkent dat de groei van de produktie in de industrie weer op het hoge niveau van de jaren tachtig zit, maar wijst erop dat de in flatie, die weliswaar stijgt, slechts 5 procent is en dat er geen sprake is van een buiten sporige kooplust bij de consumenten. „De inflatie aan het einde van de jaren tachtig werd vooral veroorzaakt door een enorme stijging van de voedselprijzen, met name van meel en rijst. Dat is nu niet aan de orde. De mensen rennen nu niet naar de winkel om massaal goederen in te slaan omdat het geld steeds minder waard wordt", aldus Kwok. Of de overheid uiteindelijk toch zal moe ten gaan ingrijpen, hangt volgens Kwok af van de vraag in hoeverre de leiders in Pe king erin slagen de economische ontwikke ling in goede banen te leiden. Op het ogen blik acht hij de angst voor een 'noodrem'- politiek voorbarig. „De algehele situatie is nu beter dan voorheen. De overheid heeft inmiddels instrumenten ontwikkeld om het overtollige spaargeld af te tappen, zoals de uitgifte van obligaties met een aantrekkelij ke rente. Chinezen mogen sinds kort hui zen kopen en dat is dus ook iets waar ze hun geld in kunnen steken. Ze hebben nu meer mogelijkheden om een eventuele geldontwaarding te ontlopen", aldus de econoom. Een van de grote hindernissen die de Chi nese leiders moeten nemen, is de hevig ge subsidieerde staatsindustrie omvormen tot doelmatige produktie-eenheden. „Er moe ten maatregelen worden getroffen zodat de fabrieken gaan reageren op signalen uit de markt. Ze moeten hun produktie aanpassen aan de wensen van het publiek. Als ze slechts tweederangs produkten blijven ma- kei), hebben de arbeiders geen kans hun groeiende verdiensten uit te geven, want Eén 'gewoon' beeld in het straatarme Guatemala. Een moeder met haar twee dochters bewoont een krotje in de hoofdstad Guatemala-Stad. foto ap daniel hernandez gen". Neuhauser wijst er echter den verruimd. „De program- wel ten goede komen aan de ge- op dat deze politiek op langere ma's voor structurele aanpas- hele bevolking om de meest termijn weer banen zal schep- singen moeten dienen als ver- kwetsbare groepen te ontzien de sociale voorzie- trekpunt voor ontwikkeling, aldus Neuhauser. Maar dan moeten de resultaten pen. I ningen die de staat biedt Nederlanders mogen handelen op beurs China hong kong yvonne v.d. heuden PBI Securities in Hongkong, een dochterbedrijf van Pacific In vestments Holdings (PIH) in Amsterdam, heeft deze week een vergunning gekregen om in China aandelen te verhandelen. Dit heeft de directeur China van PBI Securities, Eric Lee, dinsdag in Hongkong bevestigd. PBI Securities is de eerste Ne derlandse effectenmakelaar in China met een volledige ver gunning voor de handel in de zogenaamde B-aandelen, die speciaal voor buitenlanders zijn. De toestemming geldt voor de effectenbeurs in Shenzhen, de speciale economische zóne die bij Hongkong ligt. Lee ver wacht binnen twee weken het groene licht te krijgen voor han del op de andere beurs die in China weer functioneert, die in Shanghai. Tot nu toe was ABN AMRO overigens voor 25 procent eige naar van het op de Amsterdam se effectenbeurs genoteerde PIH het enige Nederlandse bedrijf dat in Shanghai nieuw te plaatsen aandelen mag verko pen. ABN AMRO kan echter geen aandelen verhandelen. PBI Securities zal later deze maand een kantoor openen in China's grootste industrie- en haven stad, gevolgd door een kantoor in Shenzhen in november. den haag raymond peil Hoewel de strijd om de 'bagger order van de eeuw' is gestreden het consortium met het Rot terdamse bouw- en baggerbe drijf Ballast Nedam sleepte de hoofdprijs in de wacht hoeft geen van de tegenstrevers daar rouwig om te zijn. De aanleg van het nieuwe vliegveld in Hong Kong is immers zo'n om vangrijke klus, dat het materieel van de 'verliezers' voor het bag- gerwerk in de Zuidchinese stad, maar ook elders, niet kan wor den gemist. De prijs van het baggercon- tract bedraagt 9,041 miljard Hong Kongdollar, ofwel ruim 1,9 miljard gulden. Het aandeel van Ballast Nedam daarin be draagt ongeveer 400 miljoen gulden, wat meer is dan het be drijf (met een baggeromzet van 220 miljoen in 1991) kan be happen. Zelfs als de vrije capa citeit van de Belgische collega in het consortium, Jan de Nul, wordt meegerekend, moeten de baggeraars waarschijnlijk bij concurrenten schepen inhuren. Bijvoorbeeld bij Boskalis of HAM, die deel uitmaken van de 'verliezende' consortia. Voor de mega-order hadden zes internationale consortia in geschreven. HAM, dochter van de Hollandsche Beton Groep, had de krachten gebundeld met Kumagai Gumi (Hong Kong), de Maeda Corporation (Japan) en Ata Construction (Turkije). Bos kalis deed samen met onder meer Fransen, Italianen en Ja panners, in baggerkringen gek scherend 'de Verenigde Naties' gedoopt. Het eiland Chek Lap Kok, dat nu 300 hectare groot is, moet kunstmatig worden uitgebreid tot ruim het viervoudige. Grote hoeveelheden modder moeten daartoe worden weggezogen rond het eilandje. De zeebodem wordt er opgehoogd met 182 miljoen kubieke meter zand en rotspuin, tot een vlak terras van 1248 hectare. Op het aldus ge creëerde eiland komt een lucht haven: start- en landingsbanen, stationsgebouwen, goederen loodsen, hangars en een trein station voor de verbinding met het 30 kilometer verderop gele gen Hong Kong. Het baggerwerk voor het ruim 37 miljard gulden kostende vliegveld zou in eerste instantie al in mei worden aanbesteed. Volgens Chinese kranten was ook toen het consortium van Ballast de laagste inschrijver (met 2,8 miljard gulden), op de voet gevolgd door de Boskalis club. Andere consortia kwamen flink hoger uit. Dit alles tot grote schrik van de Hongkongse au toriteiten, want die hadden maximaal 2,5 miljard gulden beschikbaar. De Provisional Air- port Authority (PAA) verlengde toen de inschrijftermijn en de aanbiedingen in de nieuwe ron de pakten inderdaad goedkoper uit. Dat kwam onder meer doordat de uitvoeringstermijn van het werk werd verlengd van 30 tot 40 maanden. Een ruimere termijn om tegenvallers op te vangen betekent immers een la ger (ook financieel) risico en dus de mogelijkheid om lager in te schrijven. Ing. L. Verstoep, bestuurs voorzitter van Boskalis West minster, verwacht dat de helft van alle, ongeveer twintig sleep hopperzuigers ter wereld straks in Hong Kong voor anker ligt. „Wie dus niet meedoet aan dit project, kan, door het beschik baar hebben van voldoende ca paciteit elders gemakkelijk werk binnenhalen." Sinds de koude sanering van de industrie in de jaren tachtig is er namelijk weer aardig wat werk voor de Nederlandse bag geraars, die samen met de Bel gen naar schatting 70 procent van de openbaar aanbestede baggermarkt in handen hebben, in totaal een jaaromzet van zo'n twee miljard gulden. Vooral in Azië liggen nogal wat klussen te wachten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6