Militair ingrijpen in Bosnië bepleit Buitenland Palestijnse leider ziet confederatie met Israël Zee geeft schatten prijs Journaliste verliest smaadproces Geen incidenten bij protestmars in Pretoria VS willen onderzoek mensenrechten Bosnië Kolonisten woedend over verscherping bouwstop 'Ik verlies het geloof in mijn principes' DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1992 5 Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press che Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter Straling vrij door bosbranden moskou Langdurige bos- en veenbranden in Witrusland heb ben geleid tot een verhoogd niveau van radioactieve straling. De radioactieve fall-out die na de ramp in 1986 in het Oekraïnse Tsjemobyl in de Witrussische bossen en veengebieden neersloeg door de branden weer opnieuw in de atmosfeer wordt gebracht. Priester verleidt vrouw op kerkhof athene Een 35-jarige pope, gehuwd en vader van twee kinde ren, heeft een schandaal veroorzaakt in het Griekse stadje Frasa- la. Gisteren werd bekend dat de Grieks-orthodoxe priester regel matig tussen de knekelhuizen en grafzerken de liefde bedreef met de 32-jarige vrouw van de doodgraver van Frasala. Wedu wen die het kerkhof bezochten, hebben tegen de politie verteld dat zij de halfnaakte pope herhaaldelijk met de vrouw hebben gesignaleerd. Maar er werd pas bij de politie aangifte gedaan, toen de geestelijke zijn geliefde op het terrein van de begraaf plaats rijles gaf. Daarbij bestuurde de vrouw zijn auto zo onhan dig dat verscheidene graven werden vernield. Boycot van AIDS-boek 'Magie' Washington Drie grote winkelketens in de VS, bij wie schoe nen, kleding en kant-en-klaar voedsel met de opdruk van bas ketballer Magie Johnson als broodjes over de toonbank gaan, hebben de verkoop van zijn boek „Hoe krijg je geen AIDS?" ge staakt. „Het past niet bij wat onze klanten zeggen dat zij willen lezen", aldus een van de ketens. De tekst zou te openhartig zijn. Johnson, lid van de Amerikaanse olympische basketbalploeg in Barcelona, is seropositief. Noren stoppen noodhulp aan Namibia oslo» Noorwegen geeft Namibia geen noodhulp meer voor droogte, omdat Windhoek een duur vliegtuig voor de president heeft gekocht, dat met 60 miljoen gulden tweemaal zoveel kostte als de Noorse ontwikkelingshulp in een jaar. „Wij moeten aan nemen dat daaruit blijkt waar de Namibische regering de priori teiten wenst te leggen", aldus de verantwoordelijke Noorse mi nister. De jaarlijke ontwikkelingshulp wordt wel voortgezet. Luchtruim Palermo gesloten Palermo Het luchtruim boven Palermo is op last van prefect Mario Iovine gesloten voor particuliere vliegtuigen en helikop ters. De maatregel moet mogelijke aanslagen door de maffia ver hinderen, zo verluidt in de hoofdstad van Sicilië. De Italiaanse geheime dienst heeft voor mogelijke aanslagen vanuit de lucht gewaarschuwd. Populariteit Bush op dieptepunt Washington De Amerikaanse president George Bush heeft de grootste duikeling gemaakt in de geschiedenis van de opiniepei lingen. Volgens een peiling van ABC News en de Washington Post vindt 64 procent van de Amerikaanse volwassenen dat hij zijn werk als president niet goed doet. Daarmee heeft Bush in 17 maanden tijd een recordval van 57 punten gemaakt. Na de mili taire overwinning in de Golfoorlog stond hij nog op 90 procent, nu nog maar op 33 procent. Ruimteveer kan satelliet binnenhalen Houston De bemanning van het Amerikaanse ruimteveer At lantis is er gisteren in geslaagd een klemgeraakte lijn los te krij gen, waardoor de Italiaanse satelliet TSS kan worden binnenge haald, aldus de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA. Eer dere pogingen de TSS aan de 20 kilometer lange lijn uit te zetten waren mislukt. Hoopvol begin gesprek Mozambique rome» President Chissano van Mozambique en de leider van de rebellenbeweging Renamo, Dhlakama, hebben gisteren in Rome voor het eerst rechtstreeks overleg gevoerd over een oplossing voor de jarenlange burgeroorlog. De oorlog heeft meer dan 600.000 mensen de dood ingejaagd, ruim een miljoen Mozam- biquanen naar het buitenland doen vertrekken en meer dan de helft van de bevolking van 15 miljoen afhankelijk van voedsel hulp gemaakt. Oudste christelijke kerk in Israël ontdekt Jeruzalem Israëlische en Amerikaanse archeologen zeggen in het dorp Banjas, het oude Caesarea Philippi, de oudste christelij ke kerk van Israël te hebben opgegraven. De kerk zou in het be gin van de vierde eeuw zijn gebouwd en daarmee duidelijk ou der zijn dan de Geboortekerk in Bethlehem en de Grafkerk in Je ruzalem. Verdeelsleutel voor Kaspische vloot moskou Rusland en Azerbajdzjan zijn het eens geworden over verdeling van de vloot van de voormalige Sovjetunie in de Kaspi sche Zee. Azerbajdzjaanse regeringsfunctionarissen verklaarden gisteren dat Rusland ermee akkoord gaat dat hun republiek 30 procent van de schepen en marinefaciliteiten in de binnenzee in handen krijgt. Azerbajdzjan krijgt uit de Sovjet-boedel onder meer mijnenvegers, duikbootbestrijdingsvaartuigen en een aan tal ondersteuningsschepen. jeruzalem afp De oprichting van een onafhan kelijke Palestijnse staat zal slechts een tussenstap zijn op weg naar een confederatie van Jordanië, Palestina en Israël. Dat heeft Faisal Husseini, de belangrijkste leider van de Pa- lestijnen in de door Israël bezet te gebieden gezegd. Husseini deed zijn uitlating gisteren in een interview in de Israëlische krant Ha'aretz. Hij zei dat in minder dan tien jaar na de vorming van een Pales tijnse staat er sprake zou zijn van een confederatie van Jorda nië, Palestina en de joodse staat. ,Aan het begin van de 21e eeuw is het tijdperk van kleine staten voorbij", aldus Husseini die daarbij het eenwordingspro ces binnen de Europese Ge meenschap als voorbeeld aan haalde. De Palestijnse leider zei ook dat hij bereid was het oude Plan-Allon, genoemd naar een overleden leider van de Israëli sche Arbeiderspartij, te aan vaarden. Het plan voorzag in de vestiging van een reeks joodse nederzettingen langs de Jor- daan als veiligheidsgarantie voor Israël na een eventuele Is raëlische terugtrekking uit de Westoever. „Wij accepteren het plan op voorwaarde dat het alleen geba seerd is op veiligheidsoverwe gingen en niet op religieuze of historische beweegredenen en tevens dat het niet stijdig is met de veiligheid van Jordanië en de Palestijnen", aldus Husseini. De Palestijn onthulde dat hij voor de Israëlische verkiezingen van 23 juni twee ontmoetingen heeft gehad met de huidige mi nister van buitenlandse zaken en lid van de Arbeiderspartij, Shimon Peres. „Men heeft ons gezegd dat het vredesproces een schaakpartij zou worden. Mijnheer Rabin (de huidige pre mier van Israël) speelt dat spel en het zal niet eenvoudig wor den, terwijl zijn voorvanger mijnheer Yitzhak Shamir, een bokswedstrijd speelde", zo zei Husseini in het vraaggesprek. 'Franse regering is schuldig in AIDS-schandaal' Op de laatste dag van het AIDS- proces tegen vier Franse ge zondheidsfunctionarissen heb ben de verdachten en de slacht offers gisteren eensgezind een beroep gedaan op de betrokken politici om de schuld op zich te In 1985 kregen honderden hemofiliepatiënten met mede weten van de functionarissen met AIDS besmet bloed toege diend. Van de 1.200 patiënten die het virus opliepen zijn er in middels 256 overleden. Volgens de advocaat van hoofdverdachte Michel Garretta zijn de leden van de socialisti sche regering, die niets deden om de transfusies met besmet bloed te stoppen, de ware schuldigen. Rusland erkent Macedonië belgrado-athene ap Rusland heeft gisteren de voor malige Joegoslavische republiek Macedonië erkend als onafhan kelijke staat. Griekenland, die onoverkomelijke bezwaren heeft tegen de naam van de nieuwe republiek, heeft woe dend gereageerd en gesproken van „een grote politieke fout" die „inspanningen voor vrede en stabiliteit dreigt te ondermij nen". De Europese Gemeen schap houdt erkenning van Ma cedonië tegen, omdat Grieken land eist dat eerst de naam wordt veranderd. brindisiVoorde kust van hetZuidita- liaanse Brindisi, op een diepte van 15 meter, hebben ama teurduikers onlangs een historische schat naar boven gehaald. Onder de diverse delen van drie Griekse beelden be vond zich dit bron zen hoofd. De schat ten dateren vermoe delijk uit de vierde eeuw voorde huidi ge jaartelling. FOTO Mitterrand wil hulpkonvooien beschermen washington ap-afp-r De roep om militaire interventie in de wrede burgeroor log in Bosnië klinkt steeds luider. Gisteren bepleitten de Franse president Mitterand, de Britse oud-premier That cher, de Amerikaanse democratische presidentskandi daat Clinton en de Turkse en Iraanse regeringen een ge wapend ingrijpen in de voormalige Joegoslavische deel republiek. de aanstaande Amerikaanse presidentsverkiezingen, zei gis teren dat de VS mogelijk hun luchtmacht moeten inzetten om „de basisvoorwaarden voor menselijkheid te herstellen". Bush sloot in de krant USA Today de inzet van Amerikaan se militairen niet uit. maar hij waarschuwde dat militaire in menging kan uitmonden in een guerrilla-oorlog zoals in Viet nam. Turkije, dat zich al bereid heeft verklaard troepen te leve- rer\ voor een internationale macht die de vrede moet gaan afdwingen in Bosnië, is gisteren begonnen met een nieuwe Mitterrand deed tijdens een bij eenkomst van het Franse kabi net een oproep de hulpkon vooien voor de burgers in het voormalige Joegoslavië met mi litaire middelen te beschermen. Lady Thatcher hield in een arti kel in de New York Times een pleidooi voor militaire steun aap Bosnië in haar strijd tegen Servië. Volgens Thatcher zal „Servië niet luisteren voor het daartoe gedwongen wordt. Het getreuzel hebben we al duur moeten bekopen". Bill Clinton, de tegenstander van president George Bush in campagne om militair ingrijpen te bewerkstelligen. Ook Iran heeft opgeroepen tot de inzet van militaire middelen om de moslims te beschermen. Sarajevo kreeg gisteren vol gens waarnemers de zwaarste gevechten te verduren in het al vier maanden durende beleg van de stad. De belegerde mos lims bestookten de heuvels van waar ze al weken lang bescho ten worden. De Serviërs ver hoogden op hun beurt hun in spanningen om de hoofdstad te Als gevolg van de oplaaiende strijd dreigen de VN-blauwhel- men zich helemaal terug te trekken uit Sarajevo. „Er komt een tijd dat we de situatie op nieuw moeten bekijken, en ik denk dat dat moment nu is ge komen", zei VN-woordvoeder Mik Magnuson in Sarajevo.Als dit niveau van geweld voort duurt, brengt dat onze missie ernstig in gevaar." 'TV-station heeft geen relatie met Terre'Blanche gesuggereerd' De Zuidafrikaanse journaliste Jani Allen heeft gisteren tot haar verbijstering in Londen een rechtszaak verloren over een pretoria peter van nuusenburgIn zijn eerste reactie op de massale sta- langrijkste eisen van het ANC. Dit pakket correspondent kingsacties van dè afgelopen dagen zei pre- omvat doeltreffende maatregelen tegen het geweld, verkiezingen voor een Grondwetge vende Vergadering en de spoedige installa tie van een overgangsregering van nationale eenheid. De Klerk zei dat Mandale hem niet vanaf de trappen van het gebouw had hoeven toespreken. „Hierboven staat de deur altijd voor hem open", aldus de president. Zo'n 80.000 mensen hebben gisteren onder leiding van ANC-leider Nelson Mandela deelgenomen aan een protestmars naar het regeringscomplex in de Zuidafrikaanse hoofdstad Pretoria. Tijdens de demonstra tie, de grootste ooit in Pretoria gehouden, hebben zich geen incidenten van betekenis voorgedaan. In zijn eerste reactie op de massale sta kingsacties van dè afgelopen dagen zei pre sident De Klerk dat „de onderhandelingen met het ANC met spoed moeten worden hervat" en dat hij „morgen al rond de tafel wil zitten". Het ANC brak in juni de onder handelingen over een nieuw politiek bestel af, na het bloedbad in het woonoord Boipa- tong waarbij 39 mensen omkwamen. Mandela herhaalde in zijn toespraak, op de trappen van het regeringsgebouw, de be- InwH ta w,,: haar aangewreven verhouding met de extreem-rechtse blanke leider Eugene Terre'Blanche. Al len werd veroordeeld tot het be talen van de proceskosten, meer dan een miljoen gulden. Zij had het Britse tv-station Channel Four wegens smaad voor de rechter gedaagd omdat dit in een programma zou heb ben gesuggereerd dat zij een verhouding had met de Boere- leider. Het 13 dagen durende proces leverde een levendig rechtbank drama op met verhalen over passie en obsessie, compleet met een getuige die verklaarde dooT een sleutelgat te hebben gezien hoe de journaliste en de blanke voorman de liefde be dreven. Terre'Blanche werd herkend aan zijn schuddende achterstewe. In de Zuidafrikaan se kranten streden de gretig af gedrukte verhalen over de zaak om de aandacht met de acties van het ANC. De 41-jarige columniste, een begrip in Zuid-Afrika, vond dat Channel Four haar in een docu mentaire over Terre'Blanche, de leider van de neo-nazistische Afrikaner Weerstandsbeweging (AWB), had afgeschilderd als een losbandige vrouw en gesug gereerd had dat zij een verhou ding met hem had. Channel Four verdedigde zich door te zeggen dat er in het pro gramma The Leader, His Driver en the Driver's Wife (De leider, zijn chauffeur en de vrouw van de chauffeur) geen toespelingen werden gemaakt op eventuele amoreuze betrekkingen tussen Allen en Terre'Blanche. Het voegde daar dodelijk aan toe dat zulke suggesties overigens niet onterecht zouden zijn. De rechtbank was het daar uitein delijk mee eens. WASHINGTON-GENÉVE AP-AFP-DPA-Rtr De Verenigde Staten hebben de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties opgeroepen een spe ciale zitting van de VN-commis- sie voor mensenrechten te hou den om de schendingen van de mensenrechten in het voorma lige Joegoslavië te bespreken. De Amerikaanse onderminis ter Eagleburger (buitenlandse zaken) zei gisteren dat de men senrechtenschendingen in de kampen in Bosnië-Hercegovina een onderzoek naar oorlogsmis daden rechtvaardigen. Hij zei tevens dat de VS werken aan een resolutie van de Veilig heidsraad, waarin staten en or ganisaties worden opgeroepen informatie te verzamelen over oorlogsmisdaden in Bosnië. Volgens de Bosnische VN- ambassadeur Sacirbey houden de Serviërs in zijn land zeker 97.000 mensen vast in 94 ge vangenkampen. Meer dan 17.000 gevangenen zouden in middels om het leven zijn ge bracht. Hij overhandigde giste ren een lijst aan de Veiligheids raad, waarin de lokaties van de kampen en gevangenissen staan en bij elk het aantal inge zetenen en gedode gevangenen. Van Servische zijde heet het dat 42.000 Serviërs worden vast gehouden in 21 kampen en 22 gevangenissen in Bosnië, en dat meer dan 6.000 Servische bur gers zijn terechtgesteld. Er zou den daarentegen in Bosnië geen door Serviërs gerunde concen tratiekampen zijn. Buitenlandse waarnemers mogen zich daar van komen vergewissen, zei Ra dovan Karadzic, de leider van de Bosnische Serviërs, indien de VN ook toegang eisen tot Kroatische en moslim-kampen. Zo'n 80.000 ANC-aanhangers deden mee aan de protestmars naar het regeringscentrum in Pretoria. johannesburg john carun vervolg voorpagina „Dat betekent", aldus een ontroostbare Bheki, „dat twee mannen mijn twaalfjarige meisje hebben verkracht." Om één uur 's nachts vertrokken de drie mannen, maar niet dan nadat ze tegen Bheki's vrouw had den gezegd dat dit nog niets was vergeleken met wat zou komen. Bij het aanbreken van de dag ging het gezin langs de dokter en vervolgens naar het poli tiebureau. Nu weet Bheki dat, als er één ding erger is dan de Zuidafrikaanse politie, dat haar kwaadaardige bastaardkind is, de politie van KwaZulu. Zij worden ervan be schuldigd ANC-aanhangers te vermoorden en de 'krijgsheren' van Inkatha te bescher men tegen vervolging. Niettemin heeft het gezin Bheki de zaak ge meld bij rechercheur Mbatha, aan wie zij ook de naam hebben gegeven van één van de aanvallers, Mubi Khumalo. Op zijn beurt heeft Bheki het verhaal verteld aan zijn ad vocaten in Johannesburg, zoals zijn vrouw het hem telefonisch heen verteld en zoals hij het heeft gehoord van Njabulo en King dom, die weer thuis zijn. Maar Bheki ver trouwt evenmin als zijn advocaten op dat de 'ZP', zoals de politie heet, de mannen zal opsporen. Wat gaat hij nu doen? „Het is allemaal heel erg verwarrend", zegt hij tegen mij. „Maar ik heb zelf besloten dat ik ze een maand de tijd geef." En dan? Bhe ki dacht een hele tijd na. Hij is vakbondslei der, een leider in zijn leefgemeeschap in Soweto, een natuurlijke leider. Mensen luis teren naar hem en een boodschap die hij altijd heeft proberen uit te dragen is om geen vuur met vuur te bestrijden, geen moord te wreken met moord. Daarmee wordt alleen de staat in de kaart gespeeld. De bazen van Inkatha binnen de veilig heidsdienst kan niet meer plezier worden gedaan dan wanneer de zwarten elkaar ver moorden. „Ik weet het niet, mijn vriend", is uiteinde lijk zijn antwoord, „Ik ben bang dat ze mijn kind hebben beschadigd. Zij kan zwanger zijn. En je weet het, als ze aan mijn kinde ren komen, is dat erger dan wanneer ze mij vermoorden." Bheki haalt diep adem. „Ik geef ze een maand de tijd. Dat is wat ik doe. Als er dan niets gebeurt, ga ik praten met mijn vrienden uit Ulundi. Ik zal bekijken wat de familie kan doen. Zie je, ik ben bang dat ik mijn zelfbeheersing aan het verliezen ben. Ik verlies het geloof in mijn principes. Maar als er geen recht wordt gedaan, dan is niets menselijks mij vreemd." vertaling: luutje JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Israëlische kolonisten zijn woe dend omdat de regering heeft besloten voorlopig geen vergun ningen meer af te geven voor de particuliere woningbouw in de bezette gebieden. Een dergelijke maatregel was al eerder be kendgemaakt voor de door de overheid gesubsidieerde bouw. De organisatie van Israëlische kolonisten heeft juridische stap pen aangekondigd tegen de nieuwe regeringsmaatregel, mogelijk via een petitie bij de Hoge Raad. Het is nog niet helemaal dui delijk wat het nieuwste besluit over de nederzettingen precies inhoudt. Eerder deze week liet het ministerie van volkshuisves ting in Jeruzalem weten dat het gaat om een order van het mili tair gezag op de Westelijke Jor- daanoever. Maar een leger- woordvoerder ontkende later dat zo'n order is gegeven. Hij zei dat alleen het ministerie van huisvesting verantwoordelijk heid draagt voor de bouw in de bezette gebieden. Volgens sommige berichten heeft de maatregel alleen be trekking op de aankoop van bouwgrond door particulieren in bezet gebied, maar volgens andere bronnen zal ook parti culieren die al over grond be schikken een vergunning wor den geweigerd. De particuliere woningbouw vormt maar een zeer klein deel van de totale bouw in bezet ge bied. Maar de kolonisten ont wikkelen plannen om de parti culiere factor te versterken, nu de overheid aanzienlijk minder wil gaan investeren. Het inter nationale recht, met name de Vierde Gcneefse Conventie, ver biedt de bouw van door de be zettingsmacht gestimuleerde nederzettingen in bezet gebied, maar particuliere bouw is toe gestaan.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5