OPRUIMING CDA en PvdA: Ingrijpen in Bosnië Straatmaker spaart mg met machines en 'Rugschool' Binnenland Giro 777 open voor hulp ontheemden Matige opkomst bij taxiprotest Vakantieleed slaat weer toe Zwartrijders krijgen thuis politiebezoek Bonden mogen van NS over sanering meepraten tig' Rechter: HCS moet Van den Boogaard betalen DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1992 3 Rijksweg na ongeval uren afgesloten Breda* De A16 bij Prinsenbeek is gisteren zes uur lang afgeslo ten geweest, nadat een tankauto met formaldehyde na een aan rijding was gaan lekken. De chauffeur bleef ongedeerd. Ook het treinverkeer op de langs de rijksweg lopende spoorlijn werd stil gelegd. Formaldehyde wordt onder meer gebruikt bij de lijmfa- bricage. De stof is brandbaar en bij een verhitting boven de 60 graden is er explosiegevaar. De lading is overgepompt in een an dere tankwagen. Daarna kon de wagen worden weggetakeld en de rijksweg worden vrijgegeven. foto anp cor de cock Rus onder trein land binnen arnhem* Een Russische asielzoeker is vanuit zijn land naar Ne derland gevlucht door bij grensovergangen onder een trein te gaan hangen. Dat heeft de man gisteren tegen Arnhemse politie mensen gezegd, toen hij bebloed werd gevonden in de buurt van het Arnhemse station. De Rus zegt dat hij voornamelijk heeft gelopen en gelift om Nederland te bereiken. Bij grensover gangen verstopte hij zich echter onder internationale treinen. Daarbij liep hij verwondingen aan zijn oor en zijn been op. De Rus is doorgestuurd naar een asielzoekerscentrum. Lijk aan anker in Merwedekanaal utrecht In het Merwedekanaal in Utrecht is gisteren het lijk van een man aangetroffen. Het lijk hing aan het anker van een duwbak die aan de kade lag afgemeerd. Een woordvoerder van de politie heeft dat vanmorgen desgevraagd bevestigd. Het lijk werd opgemerkt door een schipper van een naburig schip. De indentiteit van de man is nog onbekend. Volgens de politie is nog niet duidelijk of er sprake is van een ongeluk of een misdrijf. Het lijk heeft al geruime tijd in het water gelegen. Straat afgezet na vondst wapens utrecht* Huisbaas en bewoners van een pand aan de Utrechtse Parkstraat wisten al langer dat zich onder hun huis explosieven en wapens bevonden. Maar pas gisteren informeerde de huis baas de politie, die na een eerste inspectie de straat afzette en de Explosieven Opruimingsdienst in Culemborg liet opdraven. De EOD haalde acht pistolen (waaronder FN-Brownings 9mm), slagpijpjes, een kistje handgranaten van Engelse makelij, muni tie en een oude radio onder het zand uit de kelder. Het wapen tuig is waarschijnlijk tijdens de Tweede Wereldoorlog opgebor gen door het verzet. Kamer onderbreekt reces voor spoedoverleg De roep om militaire interventie in het voormalige Joegoslavië krijgt steeds meer ge hoor in het Nederlandse parlement. De regeringspartijen CDA en PvdA willen dat er gerichte militaire acties onder VN-vlag op touw worden gezet „om het menselijk lijden in Bosnië te beperken", aldus de kamerleden De Hoop Scheffer (CDA) en Valk (PvdA). DEN HAAG.GPD Op verzoek van het CDA onder breekt het parlement medio volgende week haar vakantie voor spoedoverleg met Van den Broek en Ter Beek (defensie). Daarbij ligt de nadruk op de groeiende vluchtelingenstroom naar West-Europa. Maar ook militaire actie staat ter discussie. Dat bergt natuur lijk het risico in zich betrokken te raken in een slepend conflict. Dat risico lijken de drie grote fracties in de Tweede Kamer sinds kort wel te willen nemen. De omslag is deels veroorzaakt door de vluchtelingstroom, an derzijds door de aanhoudende geruchten over concentratie kampen en door de angst dat het conflict zich buiten de gren zen van het voormalige Joego slavië verspreidt. Het CDA denkt bij ingrijpen onder meer aan het onklaar maken van de Servische artille rie-stellingen rond Sarajevo en het beschermen van voedsel- transporten met gevechtsheli kopters. Om dat mogelijk te maken willen CDA en PvdA dat minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) zich inspant voor een nieuw mandaat voor de VN-vredesmacht. Bovendien moet het aantal blauwhelmen fors worden uitgebreid. De VS werken inmiddels aan een resolutie voor de Veilig heidsraad die militair ingrijpen mogelijk moet maken om de aanvoer van hulpgoederen vei lig te stellen. „Zo'n resolutie is helaas nog geen gelopen race. Met name de Engelsen hebben grote moeite met zulke formu les. Daarom wil ik Van den Broek ook vragen zich daarvoor in te spannen", aldus de Hoop Scheffer. Voorlopig geen opvang bij particulieren den haag gpd De tien grootste humanitaire organisaties in Nederland zijn gisteren een inzamelingsactie begonnen voor vluchtelingen uit de Balkan. Doel is opvang van de ontheemden in het voormalige Joegoslavië zelf. Het Rode Kruis coördineert de inzameling en heeft er giro 777 voor geopend. De actie, die loopt tot 16 au gustus, moet tussen de vijf en acht miljoen gulden opleveren voor voedselhulp, medische zorg en voorzieningen voor tij delijk onderdak. Door de burge roorlogen in Bosnië-Hecegovi- na en Kroatië zijn nu 2,6 mil joen mensen op drift geraakt. Het grootste gedeelte zit in ge bieden die grenzen aan de ge vechtszones, waar ze veelal worden opgevangen door parti culieren. Volgens Antoon Claassen van de stichting Vluchteling moet er dringend hulp naar die gebie den, met name omdat de parti culieren die hun huis hebben opengesteld voor vluchtelingen door hun reserves heen raken. Er is ook behoefte aan tenten voor slachtoffers die nog geen onderdak hebben. De hulp zal naar alle gebie den gaan waar vluchtelingen zitten, inclusief Servië. Met deze actie hopen de organisaties de nood tijdelijk te kunnen leni gen. Voor de langere termijn te beginnen met de komende winter zijn meer financiële middelen nodig, aldus Claassen. In Nederland zelf bestaan in tussen nog geen plannen op korte termijn ontheemden on der te brengen bij particulieren. Daarvan kan, wat de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland betreft, pas sprake zijn als er in centrale opvangcentra geen plaats meer is. Dat is nu nog niet het geval. Vluchtelingen- Werk gaat voorlopig wel door met de registratie van particu lieren die aanbieden vluchtelin gen onderdak te bieden. Het ministerie van WVC vindt dat ook opvang bij particulieren mogelijk moet zijn, als de cen trale opvang niet vol is. Amsterdam Zo'n zestig taxi's reden gisteren rond het middaguur in een protestmars van Rotterdam via Den Haag, Wassenaar, Leiden en de Schiphol- tunnel naar Amsterdam. Net als in Rotterdam, Den Haag en Utrecht overhandigden de chauffeurs daar op het gemeentehuis pamfletten tegen een over vloed aan vergunningen, tegen de trein- en re giotaxi en vóór een minimum-ritprijs. De opkomst viel erg tegen. De organsiatie ging eerder nog uit van zo'n 500 deelnemers foto united photos de boer gerald van daalen De WD gaat nog een stap verder. „Als de geruchten over concentratie-kampen juist blij ken, dan moet dat met geweld ongedaan worden gemaakt door gepantserde eenheden", aldus kamerlid Blaauw. De libe raal vindt dat de Nederlandse politiek op een keerpunt staat: ,,In plaats van het aloude peace keeping groeien we toe naar vormen van peace-enforcing (vrede met geweld afdwingen)". Virus mogelijk oorzaak dood jonge tijgertjes emmen gpd In het Noorder Dierenpark in Emmen zijn drie jonge Siberi sche tijgertjes overleden, waar schijnlijk als gevolg van een vi rusinfectie. De beestjes zijn bin nen 24 uur na elkaar overleden. „Iedereen is er kapot van. De beestjes waren twee maanden jong. Dan zijn ze normaal ge sproken uit de risicozone", zegt directrice Aleid Rensen van hel Noorder Dierenpark emotioneel en onthutst. De drie tijgertjes werden sinds kort een paar uur per dag aan het publiek getoond. „Hon derden bezoekers hebben de drie 's morgens nog lekker met elkaar zien ravotten. Ze zagen er ook goed uit", vertelt Rensen. Volgens bioloog Henk Hid- ding zijn de tijgertjes waar schijnlijk slachtoffer geworden van een virusinfectie. „De doodsoorzaak blijft mysterieus. Maar omdat er niets vreemds aan de beestjes was te zien, ga je hier wel aan denken", zegt Hidding. Jonge dieren kunnen volgens hem al binnen enkele uren na besmetting aan een vi rusinfectie overlijden. Archeologen vinden mijn voor vuursteen valkenburg anp Archeologen van de Rijksuni versiteit van Leiden hebben een nieuw bewijs gevonden voor de theorie dat Zuid-Limburg dui zenden jaren voor Christus een mijngebied voor vuursteen moet zijn geweest. Naast de reeds bekende vuursteenmijn in Rijckholt hebben de Leidse ar cheologen een soortgelijke mijn gevonden in Valkenburg. Op grond van gevonden vuurstenen werktuigen in en om de kalksteen- of mergelgrot ten van Valkenburg veronder stelden archeologen tot nu toe bouw gewonnen werd. Nu heb ben zij echter aan de Plenkert- straat een schachtenmijn achter spelonken in de mergelwanden ontdekt. De Leidse hoogleraar Louwe Kooijmans toonde zich gisteren erg enthousiast over de resulta ten van de opgravingen. De Val- kenburgse mijn is zeker 6500 tot 7000 jaar oud. De mijn is ge deeltelijk beschadigd, maar er zijn verschillende gave galerijen gevonden op een diepte van 2,5 meter plus een schacht die tot zes meter diepte reikt. Deze schacht, verscholen achter klimop, is bijzonder gaaf. Amsterdam Met de spreekwoordelijke trouwe honde-ogen kijkt deze viervoeter in het asiel aan de Amsterdamse Ringweg naar een verzor ger. De asiels hebben weer te kampen met de jaarlijks terugkerende golf van huisdieren die door hun vakantievierende baasjes worden ge dumpt of achtergelaten. Een ondanks alle publieke verontwaardiging worden er nog steeds honden aangetroffen die op een stil plekje aan een boom zijn gebonden. Deze hond heeft nog geluk gehad: Voor hem is er een plaatsje. De meeste asiels zitten echter weer overvol. foto anp ra ymond rutting utrecht gpd De spoorwegpolitie bezoekt sinds enige tijd notoire zwartrij ders thuis, nadat hun identiteit door een speciaal gevormd op sporingsteam is vastgesteld. En met succes: de helft van de 200 tot nu toe aan huis bezochte zwartrijders schrok zo, dat zij alsnog betaalden of een schik king met NS troffen. „We zijn daarom van plan het aantal opsporingsambtenaren van de spoorwegpolitie voor het opsporen en aan huis bezoeken van zwartrijders uit te breiden", aldus NS-woordvoerder Peter van der Linden. De spoorwegpolitie heeft jaarlijks te maken met 160.000 gevallen van zwartrijden. Tot de meest notoire gevallen behoren zwartrijders, die keer op keer een valse naam en een vals adres opgeven. Vier maanden geleden maakte de spoorweg politie vijf opsporingsbeambten vrij voor het aanleggen van dos siers over ongeveer 1.200 zwart rijders. Op welke manier de spoorwegpolitie hun identiteit opspoort, willen NS om strate gische redenen niet zeggen. Van degenen die ook na huis bezoek niet willen of kunnen betalen, gaan de dossiers met proces-verbaal naar justitie. utrecht gpd-anp nant uitbreiden tot alle reorga nisaties binnen het spoorbe drijf. Zo worden op dit moment binnen het reizigers- en goede renvervoer de mogelijkheden onderzocht om jaarlijks 200 miljoen te bezuinigen. President-directeur Den Besten van de NS heeft de bon den gisteren gemaand dc NS niet meer in een kwaad daglicht te stellen. Het bedrijf zou te veel lijden onder de negatieve be richten die door bonden de we reld in worden gebracht. Zijn poging was echter tevergeefs. De bonden zegden de ni< NS-topman gisteren niets ti De Nederlandse Spoorwegen zijn bereid een sociaal akkoord te sluiten met de bonden over de reorganisatie bij het spoor bedrijf als gevolg van de verzelf standiging. Dat betekent dat de bonden betrokken worden bij de sociale gevolgen van de r Dat heeft de hoofddirectie gistermiddag laten weten in een bijeenkomst met de bonden over het rapport 'Een commer cieel perspectief voor NS'. De vervoersbond CNV en de spoor- wegbond FSV willen het conve- rotterdam maarten van kleu en peter van eukelenburg Een uurtje per week doen de straatmakers van de gemeente Dordrecht héél iets anders in de baas z'n tijd. Eerst krijgen ze een kwartier voor lichting over spieren en beweging, dan rug- en beenspieroefeningen, daarna wat rondjes hard lopen en het laatste kwartier is voor een potje voetbal. Alles gebeurt onder leiding van een fysiothera peut en met de bedoeling de straatmakers hun veelgeplaagde ruggen te leren ontzien. Zij leren welke werkhouding en tiltechnieken de rug het minst belasten en hoe zij rug- en buikspieren kunnen versterken. Want een normale werkdag voor een straatmaker betekent het tillen van twintigduizend kilo aan straatstenen. Voorlopig resultaat van deze nu ruim een half jaar draaiende 'Rugschool': de straatmakers zijn veel minder vaak ziek. In de eerste helft van dit jaar was het ziekteverzuim twaalf procent, tegen achttien in het vorige jaar. Hoewel het natuurlijk ook kan zijn dat toevallig iets minder griep ge heerst heeft onder de Dordtse stratenmakers. Rugscholing lijkt een positief effect te hebben, meldt de gemeente Dordrecht dan ook voorzich- Feit is dat het experiment aanslaat: de ge meente gaat er mee door en de straatmakers zijn enthousiast. De scholing is vrijwillig, maar vrij wel niemand van hen weigert of haakt af. Op een vaste dag in de week trekt een ploegje van vijf tien man naar de fysiotherapeut om gedurende het laatste deel van de werkdag hun rug te scho len. „We zien het als een levenslange opleiding," zegt Loek Huizinga, die bij de Dienst Openbare Voorzieningen van Dordrecht hoofd Personeel en Organisatie is. „Met 42 keer per jaar een half middagje cursus. De deelnemers krijgen pas hun diploma als zij als actief straatmaker hun pen sioen halen. Want het doel blijft om het ziekte verzuim tegen te gaan en te voorkomen dat straatmakers medisch worden afgekeurd." De Dordtse zorg gaat verder: straatmakers die ondanks de cursus rug- of andere klachten krij gen, kunnen voortaan onmiddellijk terecht bij de fysiotherapeut. Huizinga: „Normaal moet je eerst naar je huisarts en vervolgens i met de fysiotherapeut maken. Duurt het derhalve week voor je aan de beurt bent en zit je rug inmiddels volledig op slot. Nu kan de fysio therapeut direct ingrijpen." De cursus heeft voor de gemeente een recht streeks financieel gevolg. Overheden draaien zelf op voor het doorbetalen van de salarissen van zieke werknemers. Zij hebben dat risico niet on dergebracht bij een verzekeraar, zoals particulie re werkgevers wel doen. Dordrecht probeert met de rugscholing in de toekomst ook het ziektever zuim terug te dringen van ander personeel dat zwaar werk moet doen, bijvoorbeeld vuilopha- lers, rioleringswerkers, onderhoudstimmerlui. Machines Rotterdam is bezig aan de andere kant van het gezondhouden van straatmakers: het tilwerk zo veel mogelijk laten overnemen door machines. „Rotterdam loopt daarmee voorop", zegt ing. Cor Gëense, bij Gemeentewerken chef Dienst Onderhoud Wegen. Het machinaal straten is in de Maasstad al een paar jaar heel gewoon. Maar dan voornamelijk bij nieuwe straten, waarvoor de stenen al in de steenfabriek in patroon gelegd kunnen worden. Die straatdelen worden dan door een speciaal ontwikkeld kraantje op het zandbed van de nieu we straat gevleid. Nu staat Rotterdam voor een stap vooruit: het machinaal herstraten van een bestaande straat, met gebruik van de oude ste nen-die al in de straat lagen. Tot nu toe moet dat nog volledig met de hand gebeuren, en dus met gebogen rug. Bij herstrating ontstaat het probleen dat de ou de stenen op bruikbaarheid geselecteerd moeten worden. Geense: „Er is eén ambitieus plan ont wikkeld om het selecteren van de stenen door robots te laten doen. Dat is een heel gedoe. Nor maal werken de robots op een vaste plek, bij voorbeeld in de auto-industrie. Maar wii willen de robots op verrijdbare constructies plaatsen. Dat betekent dat de robots trillingvast moeten zijn, ongevoelig voor schokken, stof en zandkor rels. Tot nu toe blijkt dat niet haalbaar te zijn." Cor Geense kent zijn driehonderd mannen: „De straatmakersbranche wordt gekenmerkt door een typische machocultuur, een mentaliteit waarbij de straatmaker niet voor zijn collega's onder wil doen. Hij zal zich niet gauw laten ken nen. Men wil niet graag met een machine meelo pen, omdat dat niet stoer gevonden wordt. Maar die mentaliteit is aan het veranderen." zutphen anpvrijwillig bij HCS zou vertrek ken. Van den Boogaard spande het geding aan toen hij eind juni werd ontslagen wegens 'drin gende redenen', zoals de be schuldiging van een 'greep in de kas' van HCS werd genoemd. Van den Boogaard zou zich vol gens de tegeneis van HCS ten koste van het bedrijf met 1,7 miljoen gulden hebben verrijkt door middel van de uitoefening van opties op aandelen HCS. HCS wilde dat geld terug en wenste eveneens terugbetaling van een lening van 1,5 miljoen gulden. De president weigerde aan de tegeneis te voldoen. Het automatiseringsbedrijf HCS moet zijn voormalig directeur E. van den Boogaard tien maan den salaris betalen. Dat heeft de president van de rechtbank in Zutphen bepaald in zijn uit spraak in het kort geding van Van den Boogaard tegen HCS. Verder moet HCS het beslag op een bankrekening met een bedrag van 1,5 miljoen gulden intrekken, de tot rechtbank een definitieve beslissing heeft ge nomen over de vraag of Van den Boogaard dat geld terug moet betalen aan HCS. De 1,5 miljoen was gereserveerd voor het geval Van den Boogaard on- De mooiste Oosterse tapijten nü voordeliger dan ooit! Een wereldnaam in tapijten sinds 1919. Heemstede. Bronst eeweg 2, telefoon 023-202509 Ook Kt"' ipend «p ik" maand.iKimd.taK cn f> dr k>f>.>\.rwl Amsterdam Eindhoven Groningen Heemstede 1 JengeltO

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3