Leidsch Dagblad PARKET Winstval Philips valt mee Bheki Mkhize kan zijn kinderen niet beschermen 4 Van Langen slaat munt uit medaille Bij Centocor in Leiden verdwijnen 150 banen Konijnen en antieke auto's verbrand TE WARM? DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39922 LOSSE NUMMERS 1,50 Het Nederlands volleybalteam viert feest na de verbazingwekkende overwinning op wereldkampioen Italië. Morgen speelt Oranje in de halve finale tegen Cuba. foto anp Twee dagen na haar race op de 800 meter van de Olympi sche Spelen in Barcelona, heeft Ellen van Langen al munt geslagen uit haar gou den medaille. De Amsterdam se atlete was gis teravond te zien in een Ster-spot van PTT Telecom, die drie keer werd vertoond. De televisierecla me toont de beel den, maandag avond al recht streeks door de NOS uitgezonden, de met haar vriend bellende Van Langen onmiddellijk na de fi nale. Zij begint het gesprek met de woorden: 'Hallo lieffie' en eindigt met 'Ik bel je straks nog wel'. De draagbare tele foon die zij van NOS-verslag- gever Siert de Vos in het film pje krijgt aangereikt, is van PTT-makelij. Aan het einde van de spot verschijnen de woorden: 'Tot uw dienst, PTT Telecom'. De reclame zal ove rigens niet meer worden ver toond. „Het is eenmalig geweest", zegt een woordvoerster van de PTT. „We proberen in on ze nieuwe campagne in te springen op actuele gebeurte nissen. Deze beelden leenden zich er uitstekend voor". Om de reclame te kunnen uitzen den, moest de PTT de beel den kopen van de NOS, die de rechten heeft. Oök Van Langen moest toestemming geven. Wat de NOS en Van Langen er aan verdienen, wil de de woordvoerster niet be kend maken. Het openbaar ministerie in de Duitse stad Neubranden- burg stelt een gerechtelijk on derzoek in naar de praktijken van Tho mas Springstein. De atletiektrainer van onder anderen Katrin Krabbe moet zich verantwoorden voor zijn rol in de weer opgelaaide doping- affaire. Hem wordt overtreding van me dische wetten en mogelijk veroorzaken van lichamelijk letsel terï'laste gelegd. Dr. Bo- do Seidel, de behandelend arts van Krabbe en trainings partner Grit Breuer, verklaar de niet te hebben geweten dat de atletes het verboden mid del clenbuterol gebruikten. „Springstein is naar mij toe gekomen en vroeg of clenbu terol op de dopinglijst stond. Ik heb hem met 'nee' geant woord. Daarmee was de zaak voor mij afgedaan." De nationale hockeyploeg verslikte zich gisteren in Australië. In de halve finale verloor Nederland met 3-2 van de wereldkampioen. De .ploeg moet nu (opnieuw) te gen Pakistan aantreden voor de strijd om het brons. Pagina 9: Spelen op tv. Pagina 16,17 en 19: Olympi sche Spelen. LEIDEN DER KOOU Bij het Leidse bedrijf Centocor verdwijnen 150 van de 440 ba nen. Voor het merendeelgaat het om tijdelijke krachten die hun contract dat geldt voor een jaar of minder niet mogen ver lengen op het Bio Science Park. Bovendien verliezen enkele vas te krachten op verkoopafdelin gen hun baan. De problemen worden ver oorzaakt doordat een medicijn tegen bloedvergiftiging, waarop het bedrijf zijn troeven had ge zet, nog steeds niet is goedge keurd in de Verenigde Staten. Wereldwijd moet Centocor daardoor honderd miljoen dol lar bezuinigen, waarvan in Ne derland zo'n vijftig tot zestig miljoen gulden wordt gereali seerd. Het mes gaat niet alleen in de personeels-, maar ook in de produktiekosten. Van het be wuste geneesmiddel, Centoxin, is namelijk voldoende in voor raad om de Europese markt te bedienen. Ook nu de enige an dere fabriek van het bedrijf, in de Amerikaanse stad St. Louis, gesloten wordt. Van nieuw- en verbouw ziet Centocor, dat verspreid zit over vijf gebouwen op het Bio Scien ce Park, voorlopig af. Het inves teringsbudget loopt daardoor met vijftig miljoen gulden terug. Het bedrijf hoopt dat de proble men voorbij zijn wanneer het middel Centoxin volgend jaar in Amerika alsnog wordt goedge keurd. Wanneer dat niet lukt, moet verder worden bezuinigd. De huidige bezuinigingen op de verkoopafdeling zijn nodig doordat Amerikaanse farmacie concern Eli Lilly de verkoop rechten op Centoxin heeft be machtigd. Centocor hoopt veel mogelijk 'overbodige' kopers bij Lilly te kunnen derbrengen of hen een andere functie te kunnen aanbieden. Inkatha pakt vijanden meedogenloos aan Telefoon-privacy 2 Gespecificeerde tele foonnota's en num mer-identificatie veroorza ken nogal wat privacy problemen. Rugschool 3 Dordrecht stuurt zijn straatmakers sinds kort naar de 'Rugschool' om te voorkomen dat ze al jong worden afgekeurd. Omstreden schilderij ARC-Feyenoord Bosnië 5 De roep om ingrijpen /t j- Rotterdams muse- in Bosnië wordt steeds I 3 urn Boymans van luider. Amerika wil een on- Beuningen wacht met res- derzoek naar de mensen- tauratie omstreden bloem- rechtenschendingen. stilleven van Brueghel. Beurs teleurgesteld over rede Timmer Philips-topman Jan Timmer vindt dat zijn concern het best goed doet. „Zonder de problemen met de prijzen voor consumenten-elektronica, hadden we vandaag champagne geschonken", zei hij vanmorgen bij de pre sentatie van de halfjaarcijfers. De verwachte winstval bleek mee te vallen; de nettowinst in het tweede kwartaal kwam uit op 82 miljoen gulden, tegen 174 miljoen in de eerste drie maanden van dit jaar. EINDHOVEN GPD Ondanks gewekte verwachtin gen kon Timmer niets nieuws of opbeurends melden over de succesnummers waarop Philips zijn hoop heeft gevestigd. De Amsterdamse effectenbeurs re ageerde aanvankelijk positief op de cijfers. Later, toen Timmer de pers toesprak, moest het aandeel Philips weer terrein prijsgeven en zakte het van ƒ26,10 naar 24,50. Philips verwacht dat de nood lijdende sector consumenten elektronica zich op z'n vroegst in 1994 herstelt. Bovendien hebben tegenvallende berichten over de ontwikkeling van HDTV, CD-I en de digitale com pact cassette (DCC) het vertrou- Philips aangetast. Het bedrijfsresultaat het bedrag dat werd verdiend op de verkoop van produkten viel mee: 589 miljoen gulden. Philips kondigde al eerder aan dat de winst over het tweede kwartaal lager zou uitvallen dan een jaar geleden. Belangrijkste reden hiervoor is de prijzenoor log op het gebied van de consu menten-elektronica (beeld- en geluidsapparatuur). Weliswaar groeide de afzet in de hele divi sie consumentenprodukten licht, maar werd slechts 0,9 pro cent op verdiend. Dat de divisie de resultaten nog in zwarte cijfers kan schrij ven komt met name door de kleine huishoudelijke apparaten (keuken en persoonlijke verzor ging). De audio- en video-appa- ratuur draait op dit moment Philips-presidentJ. D. Timmer. fotoanp met forse verliezen. lijkt weer uitstekend te draaien. Het optimisme van Timmer Platenmaatschappij Polygram moet dan ook vooral worden (voor 79 procent van Philips) gezocht bij de overige divisies, blijft ook een wezenlijke bijdra- Met name de sector verlichting ge aan de winst leveren, (de bakermat van het concern) Verwrongen staal en geblakerde auto's: deze ravage bleef er over na de brand in de loods in Woubrugge. Brandweerlieden waren na het blussen nog uren in touw met het verwijderen van materialen. foto hielco kuipers WOUBRUGGE LETTY STAM veertien antieke auto's ten prooi aan de vlammen. Over De omgekomen dieren zijn wisten een gedeelte van de van de eigenaar. loods met een aantal old-ti- Honderdvijftig konijnen en de oorzaak van de brand en Het vuur brak aan het eind mers te redden. Natspuiten een hond zijn gisteren omge- over de schade is nog niets be- van de middag uit in de hal. voorkwam dat de aanwezige komen bij een brand in een kend. Diverse autosleutelaars De brandweer van Woubrugge lpg-tanks ontploften. Tegen loods aan de Boddens Hosang- gebruiken de loods van kweker kreeg assistentie van collega's half elf 's avonds was het vuur weg in Woubrugge. Ook vielen J. Noordam voor hun hobby, uit Leimuiden en Alphen. Ze geblust. JOHANNESBURG JOHN CARLIN THE INDEPENDENT Dit verhaal is in Zuid-Afrika zo ge woon, dat het nauwelijks zou worden aangemerkt als nieuws. Normaal ge sproken zou het lezerspubliek het be richt niet opmerken. Het zoveelste geval van inbraak, mishandeling en verkrachting. Maar ik vertel het verhaal toch, omdat het vriend van mij betreft, Bheki Mkhi ze. Hij is een neef van de leider van de Inkatha Vrijheidspartij, Chief Mango- suthu Buthelezi. Bheki is actief ANC- aanhanger en heeft de afgelopen twee jaar talrijke aanslagen op zijn leven overleefd. Zijn belagers zijn zo gefrus treerd geraakt dat zij zich op zijn gezin zijn gaan richten. Bheki woont in Jo hannesburg, maar zijn vrouw en de meeste van zijn negen kinderen zijn achtergebleven in Ulundi, de hoofd stad van het thuisland KwaZulu van Chief Buthelezi. Hij had gedacht dat ze daar veilig zouden zijn. Enkele weken geleden braken rond middernacht drie mannen de deur open van het huis waarin zijn vrouw woont. Ze droegen elk een geweer, en mes en een speer. Twee van hen had den bivakmutsen over hun hoofd. Ze stormden haar slaapkamer in, waar zij met drie iets oudere dochters en twee baby's in bed lag. Ze zeiden dat ze po litiemannen waren op zoek naar mari huana. Nadat ze Bheki's vrouw met een ijze ren staaf op haar achterhoofd hadden geslagen, doorzochten ze het huis naar geld en slaagden ze erin 92 rand (56 gulden) bij elkaar te stelen. Toen zette er één een mes op haar borst en vroeg: „Waar is je oudste zoon?" Ze antwoordde niet, maar ze bleven slaan totdat ze toch vertelde dat hij zich in de aangrenzende kamer be vond. Daar sliep Njabulo, 14 jaar oud, die gewoonlijk samen met Bheki's jongste zoon Kingdom (8 jaar) in So- weto woont. De twee jongens waren vanwege de schoolvakantie bij hun moeder. Twee van de overvallers liepen de kamer van de jongens binnen en zagen daar Kingdom op het bed liggen, die deed alsof hij sliep. Kingdom is zo uit gekookt geworden sinds een man op 9 juni op straat in Soweto een geweer te gen zijn hoofd zette en tegen hem zei dat als zijn vader niet zou sterven, hij het loodje zou leggen. Nu bracht hij zichzelf in gevaar om zijn broer te be schermen. Njabulo zelf had zich onder het bed verstopt. Ze vonden hem niet, dus sloegen ze zijn moeder weer. Ondertussen ont snapte Njabulo door het raam. De drie mannen renden vervolgens naar het huis ernaast, waar Bheki's grootmoe der woont met een van zijn zusters en q Zaterdageersteklas- I ser ARC hield de schade beperkt tegen Feyenoord: 0-2. Fraseren Taument scoorden. Vriend moeder martelt jongen dood in Alkmaar ALKMAAR GPD-ANP haar vijf kinderen. Njabulo vonden ze niet, maar wel Thandazile, een nicht van Bheki, 18 jaar oud en vier maan den zwanger. Een van de mannen greep haar, een andere ging terug naar het buurhuis om zich te vergrijpen aan Bheki's 12- jarige dochter Nozipho. Buiten werden de meisjes in de struiken verkracht. Vervolgens zei de man die in het huis was gebleven, dat ook hij Nozipho wil de. De twee anderen bleven binnen toen hij haar meenam voor een tweede sessie in de struiken. Pagina 5: 'Ik verlies het geloof in mijn principes'. Een 10-jarige jongen uit Alk maar is doodgemarteld door de vriend van zijn moeder. Het jongetje stikte dinsdagmorgen nadat de man hem had vastge bonden. Volgens de politie is aan het voorval een lange perio de van mishandeling vooraf ge gaan. De 41-jarige dader heeft bekend dat het jochie door zijn toedoen om het leven is geko men. Behalve de man is ook de 40- jarige moeder van de jongen ge arresteerd. Volgens de politie woordvoerder heeft zij met di verse handelingen eveneens aan de fatale marteling van het kind deelgenomen. Het jongetje had psychische problemen door de scheiding van zijn ouders, twee jaar gele den. Hij plaste in bed en deed dikwijls ook zijn ontlasting tus sen de lakens, sinds zijn moeder met haar twee zoons bij haar nieuwe vriend was ingetrokken. De nieuwe vriend van de moe der had zich voorgenomen daar in korte tijd een eind te maken. Hij hanteerde daartoe volgens de politie keiharde „opvoe dingsmethoden". De jongen werd al een week lang onder meer geslagen, vast gebonden, gedrild en op stipte tijden naar het toilet gebracht. In de nacht van maandag op dinsdag bond de man het jon getje vast op de overloop van de woning. Daarbij snoerde hij de touwen, riemen en handdoeken steeds verder aan, waardoor het kind dinsdagmorgen bleek te zijn gestikt. Ook zijn twee jaar oudere broertje bleek te zijn mishandeld. De vader van de kinderen had meermalen voor de uit de hand lopende 'opvoeding' gewaar schuwd. Hij had de rechter ver geefs gevraagd om de voogdij over zijn zoons. Ook had het 10- jarige jongetje zelf kenbaar ge maakt liever bij zijn echte vader te willen wonen, maar hij werd aan de moeder toegewezen. Start proces spectaculaire cocaïnevangst HAARLEM FRITS VERHAGEN MEDEWERKER De Haarlemse rechtbank is van morgen begonnen aan een drie daags proces, waarin de ver dachten terechtstaan in de zaak van de spectaculaire cocaïne vangst in Zwaanshoek (Haar lemmermeer). Eerste verdachte was een 36-jarige inwoner van Amsterdam, die als leider geldt van een op 18 januari opgerolde drugsorganisatie. Bij het ter perse gaan van de ze krant had officier van justitie mr. C. van Spierenburg nog geen eis geformuleerd. De rechtbank hield zich eerst bezig met de vraag of een advocate uit Athene als raadsvrouw mocht optreden. Dat werd uit eindelijk toegestaan. In een loods in Zwaanshoek werd half januari c ruim 800 kilo c genomen met straatwaarde va gulden. Het was de op één i grootste drugsvangst in Neder land. De cocaïne zat verstopt in 35 loden vaten, die vanuit Grie kenland naar Haarlemmermeer waren vervoerd. Elk vat woog zo'n 2.500 kilo. Er werden na de inval in de loods zeven arrestaties verricht. Een tweede betrokkene zou vanmiddag terechtstaan. De za ken tegen de vijf anderen staan morgen en maandag gepland. PAGINA'S Binnenland - Buitenland- Cultuur- Familieberichten Feiten en meningen Film em boeken Programma's Regio Sport HET WOORD IS AAN Solon De rijke is niet gelukkiger dan hij die genoeg heeft. VANDAAG 11,12,13 16,17,18,19 VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 8 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Overdag zonnig Enkele wolkenvelden en droog. Overdag zonnig. Minimumtempe ratuuromstreeks 14 graden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 27 gra den. Eerst weinig wind. In de loop de dag toenemend tot matig, kracht 3 tot 4, uit oostelijke richtin gen. Honecker krijgt steun Chileense communisten Een zitting van het Chileense parlement is gisteren korte tijd onderbroken, toen vanaf de tri bune kreten klonken tegen mi nister Silva (buitenlandse za ken). Leden van de communis tische partij verwijten hem dat hij niet goed heeft gehandeld in de kwestie van het voormalige DDR-staatshoofd Honecker, die ruim 300 dagen in de Chileense ambassade in Moskou verbleef. De communisten nemen het voor Honecker op, omdat hij in de jaren zeventig en tachtig dui zenden Chilenen politiek asiel verleende tijdens hel bewind van dictator Pinochet. partij van in beslag n geschatte 250 miljoen Carrier AIRCONDITIONING HOE I Ja. ik nit* Introductie ibonntmaman ontvang da krwr Per maand |f 27.80) via automa tische betaling* Per kwartaal (f 80.10) via accept - Postcode Woonplaats Nummer bank/gir< Leidsch Dagblad I woordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1