'We moeten oppassen voor een terugval' Olympische Spelen Robert De Wit op weg naar 'klapper' God zegt me, dat alles goed komt' DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1992 16 Hans Jorritsma hekelt opnieuw vrijblijvend beleid hockeybond Hij zat er enigszins mis moedig bij nadat de gou den ambitie door Australië was weggenomen. Bonds coach Hans jorritsma kreeg gisteren net als zijn collega Roelant Olt- mans al eerder in het olympisch hockeytoemooi op het veld de rekening gepresenteerd van een te vrijblijvend bondsbeleid. Het directe gevolg daarvan is dat de vrouwen zich de laatste dagen in de troostronde in het zweet werken voor een vijfde plek, terwijl voor de mannen een bronzen medaille, zaterdag tegen Pakistan, als het maxi maal haalbare geldt. „Ik kan geen ijzer met han den breken", betoogde Jorrits ma na het 3-2 verlies. „Voor mijn gevoel is er alles aan ge- ,daan om zo ver mogelijk te ko men. Als ik mezelf iets zou wil len verwijten dan weet ik eerlijk gezegd niet waar ik dat moet zoeken." Daarop beklom de technisch leider zijn oude stokpaardje om zijn betoog vervolgens in een nieuw jasje aan te scherpen. „Het blijft hangen en wurgen met de nationale teams", bleef de 65-voudig ex-international volharden in zijn mening. „Wanneer ik kijk naar de keuzes zijn de clubs en de competitie kennelijk belangrijker dan de Oranje-ploegen. Beleidsmatig springt de bond van evenement naar evenement. En zo er al sprake is van een topsportbeleid wordt dat telkens onder een vergrootglas gelegd. Als we brons zouden halen, verbloemt dat in feite de werkelijke situa tie." In die werksfeer valt er weinig eer voor de Amsterdammer te halen. Niet meer althans dan vier jaar geleden in Seoul, toen Geloven kunnen ze het niet, maar ontkennen heeft geen zin. De nederlaag tegen Australië is een feit voor het Nederlands hockeyteam. fotoap tegen Pakistan (2-3) in het voor de rest weinig aansprekende veld al een teken aan de wand. „Toch", weigerde Jorritsma zich aan doemdenken over te geven", „zag ik perspectief. We zaten goed in het toernooi. Maar dan gebeuren er vervolgens dingen, die je kunt terugvoeren op ge brek aan ervaring." Met die opmerking doelde hij op de persoonlijke fouten, die gisteravond de directe aanlei ding vormden tot de ondergang tegen Australië. Ondanks waar schuwingen vooraf liet Neder land zich tot twee maal toe overdonderen door de over rompelende start van z'n gere nommeerde opponent. Het handelswapen van de voor Ne derland de laatste jaren haast onoverwinnelijketegenpartij. Gebrek aan concentratie bij een snelle vrije slag leidde in de tweede minuut tot een goal van Paul Lewis. Knullig balverlies van Pieter van Ede vormde de aanleiding tot de tweede treffer van Lee Bodimeade, die daar mee de gelijkmaker van Floris Jan Bovelander vlak daarvoor weer ongedaan maakte. Vlak na rust wakkerde Wark de Neder landse frustratie opnieuw aan. Met de strafcomer van Bove lander werd het duel weliswaar Nederland de tegenstander van gisteravond met 2-1 van de minst begeerde medaille af hield. Dat resultaat leidde na het debacle op het WK in Lon den in '86 nog tot grote vreug de. Gisteren was dat allerminst het geval en overheerste treur nis. „Ik wist van te voren wat me te wachten stond", zocht Jorri tsma geen excuses voor zijn persoonlijke onvrede. „Maar het maakt je soms wel eens moedeloos." Desondanks had hij bij het aanvaarden van zijn job de illusie dat er ten opzichte van het recente verleden wel wat zou veranderen. Dat is ech ter allerminst het geval geble- De finish van de 80 m horden in 1948. Fanny Blankere wint met ge ring verschil. foto archief Het korte hordennummer voor vrouwen, waarvan van avond in Barcelona de finale op het programma prijkt, roept herinneringen op aan de grootste atlete die Nederland ooit heeft bezeten: Fanny Bl- ankers-Koen. Van de vele atle- tiek-onderdelen die ze beheer ste, was de 80 meter horden haar het liefst. Tussen 1946 en 1950 was ze onverslaanbaar op dat nummer. Ook het we reldrecord had ze met 11.0 sec op haar naam. Toch was in Londen-1948 de overwinning op het hordennummer de be- nauwdste van de vier kam pioenschappen die ze op die Spelen vergaarde. Tevoren hadden de Britten hoog opgegeven van een plot seling doorgebroken talent, de 19-jarige ballet-instructrice Maureen Gardner. Maar die bereikte slechts met de hakken over de sloot de finale en ze leek voor de Nederlandse en Europese kampioene niet echt een probleem. In de finale ging echter het nodige mis. Al lereerst was daar de start. „Die Engelse naast me", zo zei ze later, „zat absoluut niet stil. Ik was er vast van overtuigd dat het een valse start zou worden. Zó overtuigd dat mijn aan dacht er niet voor de volle honderd procent bij was." Maar het schot viel en er was geen sprake van een valse start. Fanny Blankers lag bij de eerste horde laatste, dik een meter achter Maureen Gard ner. Bij de vijfde horde vochte DE SPELEN VAN TOEN ze zich naast de Britse en toen ze het laatste obstakel nam, bezat ze een kleine voor sprong. Maar die laatste horde toucheerde ze met haar knie (iets wat haar zelden gebeur de). Ze raakte uit balans en liep met wankele passen naar de streep De Britse kwam te rug en stortte zich vrijwel ge lijk met Fanny Blankers op het finishlint. Daarna waren er louter vraagtekens. De finish- foto moest de beslissing bren gen. De techniek was toen nog niet zo fijn bijgeslepen als nu en dus duurde dat even. Het Nederlandse legioen schrok zich een hoedje toen plotseling het Engelse volks lied weerklonk. Had Maureen Gardner dan toch de zege nog weggegrist? Maar het 'God sa ve the king' was niet voor de Britse loopster bedoeld, maar voor het net gearriveerde En gelse koningspaar. De foto maakte aan alle onze kerheid een eind. Met 15 cm voorsprong had Fanny Blan kers na de 100 m ook de 80 m horden gewonnen. RUUD PAAUW ken. Om dezelfde reden trok hij zich na het behalen van de we reldtitel, februari '90 in Lahore dan ook terug. Op voorspraak van de gezaghebbende interna tionals nam Jorritsma die taak augustus vorig jaar weer over van zijn voorganger Rob Bian- chi, die door het grootste deel van de groep niet werd ge pruimd. Het kwaad was echter al ge schied. De achterstand op de wereldtop, die Nederland veelal zelf domineerde, bleek wegens tijdgebrek nauwelijks meer te overbruggen. Hetgeen nadruk kelijk in de resultaten zichtbaar werd. Tweede op de EK in Parijs (nog onder Bianchi), derde en vierde op de Champions Trop hy's in Berlijn en Karachi en links en rechts tikken in afzon derlijke interlands. „Op dit moment hockeyen we nog vanuit een vierde plaats op de wereldranglijst", sprak Jorritsma na afloop beeldend. „Als er niet snel iets verandert, komt er een geweldige terugval aan. Er vallen na deze Spelen geroutineerde jongens weg (Kooijman, Diepeveen, Leistra, Van Grimbergen, red.). Er staan evenwel geen opvolgers klaar, die dit hoge niveau aankunnen. Neem zo'n Maurits Crucq. Hij zegt een paar maanden voor Barcelona zo maar even af. Voor een dergelijke internationaal superieure voorstopper heb ik niet zo maar even iemand an ders gevonden. Dat is de ar moede van dit moment. Plus het feit dat de clubs maar wat aanrommelen. Echt gericht en intensief getraind wordt er nau welijks." Ondanks het korte-termijn- werk, aangezet door de bonds coach met een gedegen voorbe reidingscampagne, leek Neder land op het olympisch complex in Terrassa voldoende kwaliteit in huis te hebben om de brug naar de laatste vier te slaan. Al was de nederlaag in de poule op scherp dan normaal. Hij kreeg nog een paar herkansin gen om zich op zijn specialisme te onderscheiden. Maar 'Flop' kreeg de poort met zijn alom gevreesde sleutel niet meer open. „Als ik deze teleurstelling heb verwerkt, ga ik pas aan de volgende wedstrijd denken", oordeelde aanvoerder Mare De- lissen later. „Een sporter wil al tijd goud. Alleen brons kan mij, nu het zo is gelopen, nog enige genoegdoening geven." NEDERLAND: Leistra: Bovelander Poortenaar, Van Ede (36. Kooijman) en Van Pelt; Brinkman, Delissen en Die peveen; Van den Honert, Veen en We- terings (59. Van Grimbergen). GPD-VERSLAGGEVER Halters van 200 kilogram en meer lichtte hij uit de houders. Robert de Wit verrichtte in de aanloop naar de Spelen meer trainingsarbeid dan ooit tevo ren. „Dit jaar wil ik de grote klapper maken", had hij met veel bombarie aangekondigd. De nummer acht van Seoul claimt een plaats bij de aller- besten op de tienkamp en nam gisteren alvast een voorschot op een hoge klassering. De Eindhovenaar sprintte, sprong en worp na de eerste helft van de kruisweg naar een alleszins redelijk totaal van 4131 punten. Goed voor een voorlo pig dertiende plaats. De basis voor de score werd gelegd bij het verspringen, waar hij met 7.02 meter een persoonlijk tien kamprecord vestigde. Van goed gehalte was ook het hoogsprin gen. Nadat hij 1.94 meter nog met pijn en moeite in de derde beurt had overbrugd, flopte hij een half uur later over 2.00 me ter. „Het is vier jaar geleden dat ik deze hoogte heb gehaald. Deze prestatie geeft me vertrouwen voor de tweede dag. Alle energie en agressie die in mijn lichaam sluimert, gooi ik eruit", zei een ongekend gretige, maar tevens zwaar vermoeide De Wit. Vorig jaar was hij nog gestres- sed en gejaagd en heeft Robert de Wit nog heel even overwo gen om te stoppen. Dit seizoen zette hij alles opzij voor de sport. Dertig uur per week werkte hij zich in het zweet. Ge steund door een zevenhoofdig begeleidingsteam en een mag netiseur. „Ik ben zeer tevreden over de eerste dag. Ik zit 86 punten onder mijn Nederlands record. Alleen die 400 meter viel tegen." Paul Meier lijkt op basis van de eerste dag de meeste aan spraak op de titel 'koning der atleten' te maken. De Duitser Carl Lewis heeft weer praatjes voor tien BARCELONA CEES OLSTHOORN GPD-VERSLAQGEVER De olympische familie maakt zich op voor het koningsnum mer van de Spelen. Anders dan vier jaar geleden in Seoul, toen de 100 meter meter centraal stond, gaat in Barcelona de meeste aandacht uit naar het verspringen. Naar de hartver warmende confrontatie tussen twee grootheden: Carl Lewis en Mike Powell. De olympisch kampioen con tra de wereldkampioen, de ja renlange heerser in de zandbak contra de beste 'zwever' sinds Tokyo: dat belooft een onge meen boeiend spektakelstuk te worden. Iedereen wil er bij zijn. Op de zwarte markt worden ongege neerd hoge bedragen gevraagd (en betaald) voor het atletiek- feest. Een Amerikaanse liefheb ber legt zonder blikken of blo zen driehonderd dollar neer voor een eenvoudige zitplaats. Hij zegt dat hij het er graag voor over heeft om live te kunnen ge nieten van Lewis en Powell. „Zo'n kans krijg je maar één keer in je leven." De handelaar beaamt het grijnzend. Van het favoriete duo maakte Lewis in de kwalificaties veruit de meeste indruk. In zijn eerste de beste sprong liet de superstar bijna achteloos 8.68 meter note ren. Powell volstond met een voor zijn doen zeer bescheiden 8.14 meter. Al te veel conclusies moeten hieraan niet worden verbonden. Vanavond wordt het immers pas echt serieus. Dat neemt niet weg dat er links en rechts wordt getwijfeld aan de vorm van Mike Powell. Hij klaagde de laatste dagen over een oude spierblessure in zijn schouder, waarvan de pijn uitstraalde tot in zijn boven been. De 28-jarige basketbalfa naat liep de kwetsuur begin dit jaar op tijdens een trainingspar tijtje met de Chicago Bulls. Brad Hunt, een begeleider van Powell, zei dat de atleet in de finale slechts op tachtig pro cent van zijn mogelijkheden zal kunnen springen. „Met massa ge, laserstralen en oefeningen in het water proberen we te red den wat er te redden valt. Maar ik ben somber gestemd voor de dag van morgen." In de eindstrijd zal blijken of Powell verstoppertje speelt of niet. Lewis ligt er niet wakker van en gaat als altijd uit van zijn eigen kwaliteiten. Hij is er bij zonder op gebrand om een nieuw succes aan zijn rijke ere lijst toe te voegen. De zesvoudi ge gouden medaille-winnaar heeft daar verschillende rede nen voor. Allereerst wil hij re vanche voor zijn nederlaag vo rig seizoen bij het WK. Niet al leen werd hij daar na een heer schappij van negen jaar versla gen door Mike Powell, boven dien schreef zijn landgenoot ge schiedenis door het legendari sche wereldrecord van Bob Be- amon met vijf centimeter te verbeteren: 9.95 meter. Lewis heeft ook nog wat goed te ma ken na zijn miserabele optreden bij de Amerikaanse trials. Hij faalde hopeloos op de 100 en 200 meter, kwalificeerde zich op beide sprintnummers niet voor Barcelona en werd dus min of meer gedwongen zich volledig te richten op het verspringen. Lewis blaakt van zelfvertrou wen. Hij riep de afgelopen we ken te pas en te onpas dat de gouden plak voor hem is gere serveerd. Mike Powell hoorde de 'praatjesmaker' toen nog glimlachend aan. Afgaande op de resultaten dit seizoen, heeft hij immers de beste papieren in handen. 'Skinny' rekende gena deloos af met de critici die hem na Tokyo als een ééndagsvlieg hadden bestempeld. Hij jumpte in mei al naar een afstand van 8.90 meter en zorgde aan de vooravond van de Spelen voor opschudding door in het Itali aanse Sestrière bijna de magi sche grens van negen meter te passeren: 8.99 meter. Het feit dat hij werd gesteund door te veel rugwind, doet niets af aan die opzienbarende prestatie. Powell sprak bij die gelegen heid de verwachting uit dat een wereldrecord moet worden ge sprongen om zeker te zijn van olympisch goud. „Ik droom er van dat Lewis dat doet en dat ik hem in mijn laatste sprong pas seer." Carl Lewis begint niet alleen mentaal, maar ook geestelijk gesterkt aan het duel der gigan ten. Dinsdag was hij nog pre sent bij een christelijke leken- dienst in het Palau de la Musi- ca. Samen met onder andere Leroy Burrell, Mike Marsh (gis teravond dé verrassing in de Carl Lewis 'op weg' naar de beste sprong in de kwalificatie-ronde. halve finales van de 200 meter) gospelzang. „In mijn voorberei- en Nelli Fiere-Cooman, die in- ding is het belangrijk dat God middels thuis in Zeeland zit uit bij me is", hield hij zijn gevolg te huilen, leidde Lewis de voor. „Hij zegt me dat uiteinde lijk alles zal goedkomen." Daar zal de eveneens gelovige Mike Powell zich graag aan vasthouden. draaide een vorstelijk totaal van 4510 punten bijeen. Vandaag zal Meier echter op beduidend meer tegenstand kunnen reke nen. Vooral Dave Johnson, hou der van het mondiale puntenre- cord,. zal hem het leven zuur proberen te maken. Dave Johnson, een helft van de 'eeneiige tweeling' uit de 30 miljoen dollar verslindende te levisiecampagne 'Dan and Da ve', staat na het eerste etmaal op een negende plaats met een overbrugbare afstand van 356 punten. Johnson leeft graag op de rand. Hij is altijd een gokker ge weest. Zowel in het casino als in de arena. Gisteren stond hij bij na op bankroet. In de kogelring ging driemaal de rode vlag om hoog. Nul punten. Clubgenoot Dan O'Brien, door NBC als parttime-verslag gever ingehuurd, was sprake loos. Hem overkwam tijdens de Amerikaanse trials iets soortge lijks met de polsstok, waardoor hij de Spelen misliep. Tot grote opluchting van beide boezem vrienden werd de beslissing echter herroepen door een lid van de hoofdjury, die geen voet je op het 'verboden' houtwerk had geconstateerd. Dave Johnson werd, heel on gebruikelijk, nog een vierde po ging gegund, omdat de derde worp niet was opgemeten. Dat lokte meteen een hevig Spaans, Frans en Tsjechisch protest uit. Johnson liet zich er niet door imponeren en dropte het speel tuig 15.28 meter ver in het gras. Runderbloed als benzine BARCELONA FRANS DREISSEN GPD-VERSLAGGEVER Ze worden de kampioenen van de hoogvlakten genoemd. Ze zijn snel en inmiddels ook tac tisch uitgekookt en weten op beslissende momenten soms mysterieuze krachten vrij te maken. De Kenyanen doen ook in Barcelona weer een greep naar de macht. Gisteren werd de loper op de 800 meter uitge rold voor William Tanui. Een tengere, wat slungelige knaap van 28, die een lui bureaubaan tje bij de Kenyaanse luchtmacht afwisselt met toptijden in de at- letiekarena's. Tanui, een lid van de Nandi- stam, rekende in een ongemeen spannende eindsprint af met landgenoot Nixon Kiprotich. De Amerikaan Johnny Gray, op het verlanglijstje van elke Grand Prix-organisatoren vanwege zijn betrouwbare tijden, toonde op nieuw geen toemooiloper te zijn. Hij finishte als derde. William Tanui droeg het kleinood metéen op aan het Ke nyaanse volk. „Opdat het hun geluk zal brengen. Mijn men sen", zo ging Tanui verlegen glimlachend verder, „hebben het niet altijd gemakkelijk. Ik hoop dat deze medaille een sti mulans mag zijn in moeilijke tijden." De Kenyanen laten in Bar celona opnieuw de muziek klin ken in hun benen. Het had ech ter weinig gescheeld of de zwar te gazellen hadden de aftocht geblazen. Uit onvrede over de donkere praktijken op de 10.000, waar hun topman Ri chard Chelimo werd veroor deeld tot 'slechts' zilver. Het in cident had ook Tanui furieus gemaakt. „We zijn bestolen. Ons vertrek zou echter niets hebben opgelost. We kunnen beter terugslaan met medail les." En de sportieve wraak was zoet. Goud en zilver voor res pectievelijk William Tanui en Nixon Kiprotich op de 800 me ter en brons voor Samson Kitur op de 400 meter. En dat is nog maar het begin. „We zijn niet gekomen om ons te laten rin geloren", luidde het bijtende commentaar van de winnaar. Binnen een aantal jaren heb ben de Kenyaanse lopers een vaste plaats in de wereldtop veroverd. Het zijn natuurtalen ten. Ze bezitten aanleg en snelle vezels. En ze kunnen op hoogte trainen. Het grootste geheim gaat echter schuil in een meng- drank van zure melk en runder bloed. „Het geeft je tijdens het drinken voelbaar kracht. In het land van de Massai en de Nandi is het lopen van lange afstanden bij gebrek aan ver voermiddelen een haast dage lijkse bezigheid. Kinderen hol len naar school en leren al heel vroeg ontspannen te lopen. Geen wonder dat de meeste ta lenten rechtstreeks van de sa vanne en de afgelegen hoog vlakten komen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16