'Laat Vietnam een les zijn' 'Vooral naar Sneek gekomen om feest te vieren' De populairste band van heel Nederland Het Gesprek van de Zomerdag 'Als ik voor mezelf zou werken, zou ik meedoen' DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1992 13 DOOR DE OLYMPISCHE BRIL VAN... Het waait hard op het Sneekermeer. Tientallen zeilers verrichten grote in spanningen om te voorkomen dat hun boot omslaat. Maar de meeste toeschouwers langs de kant hebben er geen oog voor. Zij hebben zich omgedraaid, staan met de rug naar het water. En kijken naar de feest tent. Daar immers zet de Blauhüster Dakkapel de boel op stelten. „De po pulairste band van Friesland? Van heel Nederland zult u bedoelen." Het was gisteren Hardzeildag in Sneek. En dat betekent dat half Fries land naar het Kolmeersland in het meer gaat om iets van de zeilwed strijden te zien. Veel winkels hebben al dagen een papiertje op de deur met de mededeling dat ze woensdag dicht zijn. „Dit jaar zag ik trouwens voor het eerst ook winkels die mel den dat ze juist open zijn", vertelt een Groningse zeiler, die al jaren deelneemt aan de Sneekweek. De Hardzeildag is de voorloper van de Sneekweek. De eerste Hardzeildag werd 170 jaar geleden gehouden. Op de derde woensdag van augustus wa ren er zeilwedstrijden op het Sneekermeer. De Friese feestdag groeide later uit tot het huijdige wa terspektakel, dat dit jaar voor de 57e keer wordt gehouden. De Sneekweek begint altijd op de eerste zaterdag van augustus, de woensdag daarna draagt nog steeds de naam Hard zeildag. Het is de populairste dag van de Sneekweek. Ook deze woensdag ziet het Kol meersland, waar de zeilers starten en finishen, zwart van de mensen. Ze liggen of zitten op het gras. Of ze houden de hele dag hun zwaar be vochten terrasstoel bezet. In bewe ging komt een groot deel van de me nigte pas om twee uur, als de boot met de muzikanten arriveert. De 15 leden van de Blauhüster Dakkapel hebben in een mum van tijd meer supporters dan alle zeilers bij elkaar. Allemaal zijn zegekleed in Friese vlaggen. De meeste muzikanten bla zen op de trompet. Een man slaat op de grote trom. Hij zit een dikke si gaar te roken. De meeste aandacht is echter voor de man met het groene petje en de 'pannendeksels'. Hij im mers houdt de bordjes omhoog met de aanwijzingen voor het publiek. 'Applaus', beveelt hij. Of: 'handen omhoog', of: 'stilte'. Maar vooral 'be wegen', veel 'bewegen'. Een stoet met zo'n 60 proteste rende taxichauffeurs trok giste ren rond het middaguur over de Wassenaarse Rijksstraatweg, richting Amsterdam. Klachten bleven achterwege en overlast hebben de normaal doorrijden de chauffeurs niet veroorzaakt, meldt de Wassenaar politie. Steun van regiochauffeurs is echter uitgebleven. 'Eigen rij ders' ontbreken hier en het zijn juist die kleine zelfstandigen die het hardst klagen. De 'loonrij- ders' krijgen hun (minimum- Hoon wel, ondanks trein- en re giotaxi's en ongeacht de con currentie of de lage ritprijzen. Dat zeggen de alles opslokken de centrales én hun taxichauf feurs. Er is echter één verschil tussen de bazen en hun werk nemers. Waar sommige centra les de acties niet kennen of ronduit afkeuren („werken moeten we"), lopen er bij het Leidse NS-'station chauffeurs rond die in de uren voor de ac tie hun tenen voelen tintelen. „Als ik voor mezelf zou werken, zou ik zó meerijden. Maar van een bedrijf krijg je eerder een zet in de rug", meldt de strijd baarste van het stel, die zich ontpopt tot een van de weinige vakbondsleden. Hoewel hij in loondienst is. voelt hij helemaal met de 'eigen rijders' mee. Ook deelt hij hun hij een deel van de week zelf in rijdt: „Laatst had ik nog een vrouw die naar Brussel wilde. Maar ik moest haar laten lopen en voor vijf gulden treinreizigers „En het zijn vaak heel geruiste jongens", typeert hij de trein- laxi-klant. „Laatst nog moest ik iemand naar zijn huis van 2,3 miljoen in Oegstgeest brengen. Hij moest nog een bonnetje 'hebben ook, maar dat ging mooi niet door". Andere collega's beschouwen de treintaxi juist als vriend. Mensen die door de treintaxi gewend zijn geraakt aan het ge not van een ritje van deur tot deur, stappen over op gewone- taxi's als de wachttijden voor de- treintaxi te groot worden. En dan lachen ze zich krom om de arme treintaxi-chauffeur. Anders dan hun collega's elders in het land, gaan de chauffeurs in de regio niet gebukt onder een overstelpend aanbod van taxi's. De taxicommissies die hier de regels opstellen en ver gunningen regelen, zouden be ter functioneren dan de provin cie, die in Den Hangen Rotter dam 'de boel laat waaien'. „Kijk maar om je heen. Er staan hier twee taxi's, de rest is geld gaan verdienen", heet het bij het Leidse station. De chauffeurs hebben één angst: dat collega's uit Den Haag en Amsterdam met volle wagens gaan 'pendelen'. „Dan maken wc direct een stoet". De stoet van gisteren bleek korter dan verwacht. I lad de organise rende verenigingTaxibelangen Nederland het vooraf over 500 aanmeldingen, uiteindelijk re den er gemiddeld 100 auto's mee. Volgens Taxibelangen is dat geen tegenvaller, maar een bewuste keuze. Meer auto's zouden al snel voor irritatie en rellen hebben gezorgd i n dat wilde men nu juist voorkomen. PAUL VAN DBt KOOU Boerderij De Domp toevluchtsoord voor kampeerders Caroline Post uit Leiderdorp Moeten Nederlandse militairen gaan vechten in voormalig Joegoslavië? Ergens tussen het Sneekermeer en Sneek, net voorbij Offïnga- wier, staat boerderij De Domp. Eens in het jaar bieden de boer derij en de bijbehorende wei landen een heel ander aanzicht als normaal. En dat is tijdens de Sneekweek, als de VW veel jeugdige kampeerders naar De Domp stuurt. Omdat de norma le campings vol zijn en bepaal de terreinen, zoals het Kol meersland in het Sneekermeer, gereserveerd zijn voor de wed strijdzeilers. Het kamperen bij de boerderij is een paar jaar geleden begon nen. Eerst stonden alleen een paar tenten op het weiland voor de boerderij. Nu staan de vel den ernaast ook vol. „Het wor den er steeds meer", zegt de be heerder. Jeroen Muller, Marcel Warmer dam en Gino Stijnman uit Hille- gom zijn dik tevreden met hun plekje. Zij hebben vorig jaar ook bij de boerderij gestaan, en heb ben dit jaar niet eens naar een plek op een normale camping gezocht. „Je kunt hier tenmin ste een beetje doorgaan", zegt Jeroen. Ze roemen de vrijheid die op de camping heerst. Dat ze 's nachts, na het stappen, nog rustig een tijdje voor de tent kunnen praten met een groepje. Dat overdag nooit op merkingen worden gemaakt over de muziek. Dat het alleen maar jongeren zijn, die hier overnachten. Het is ongeveer een kwartier lo pen naar het centrum van Sneek. Het Sneekermeer is een stuk verder. Maar daar komen ze toch niet bar vaak. Ze zijn immers vooral naar Sneek geko- Omdat de campings vol zijn, verwijst de VW van Sneek kampeerders naar boerderij De Domp, waar elk jaar men 'om feest te vieren'. „Het stappen is hier leuk, je maakt heel gemakkelijk contact. Echt het vakantiegevoel", zeggen ze. Goedkoop is deze vorm van va kantie vieren niet bepaald, ook al verblijven ze dan op een zeer primitieve camping. „Het gaat wel een bergje geld kosten. Ik denk wel tegen de duizend gul den per persoon", zegt Marcel. Ze zitten op bierkratjes, net als meer tenten komen te staan. FOTO JOOP FENSTRA bijna alle andere gasten van de boerderij. En wie niet op een kratje zit, die ligt in zijn slaap zak voor de tent te slapen. Joyce van Dijk en Annelies Alke- ma uit Voorschoten staan met hun tentje bij De Domp omdat dat het enige terrein was waar nog plaats was, toen ze zaterdag in Friesland arriveerden. Heel erg blij zijn de 18-jarigen niet met hun plek. „De andere cam pings lijken me gezelliger", zegt Annelies. „De meesten die hier weggaan, gaan daar trouwens ook naar toe. Die gaan niet naar huis." Ze hebben nog niet echt ontzettend leuke mensen ont moet op het kampeerterrein en bovendien zijn de paar we's en douches die er zijn 'zó smerig'. „Maar verder is er niks mis met deze camping, hoor", haast Joy ce van Dijk zich te zeggen. Ze zijn zaterdag in Sneek gearri veerd, maar van het zeilen heb ben ook zij nog niets gezien. Hoewel, gistermiddag waren ze even op het starteiland, het Kol meersland. Toen was het im mers Hardzeildag, en toen was iederéén er. Maar verder is het duidelijk: „We zijn helemaal niet voor het zeilen gekomen." Ze zijn met de trein naar Sneek gereisd 'voor 's avonds'. Voor de gezelligheid in de stad, de druk te, de sfeer, de contacten met mensen die overal vandaan ko men. „Een heleboel mensen ko men hier naar toe om eens een lekkere gozer of een lekker wijf te pakken", denkt Annelies. „Voor één avond", zegt loyce. Nee, zo zijn wij niet, roepen ze allebei om het hardst. „Nou ja, het ligt aan de bui", zegt loyce. JANET VAN PUK» Scherpschutters die hun ene oog dichtknijpen en met het andere kinderen in het vizier nemen. Begraaf plaatsen waar rouwenden door mortiervuur worden getroffen. Massamoord, martelingen, concentratie kampen. Het voormalige Joegoslavië wordt één groot bloedbad. Zo kan het niet langer, vinden velen. Wij stelden een aantal mensen die naar onze me ning een waardevol oor deel konden geven een ge wetensvraag: moet Neder land inderdaad militair in- grijpen? Joop Vink, directeur Rode Kruis, afdeling Leiden: „Nee, als Rode Kruis-man zeg ik: Nederland moet niet gewa pend ingrijpen. Het Rode Kruis vindt dat gewonden en slachtof fers moeten worden geholpen. Er moeten geen nieuwe slacht offers en gewonden worden ge maakt. Internationale druk en nog intensievere onderhande lingen zullen uitkomst moeten brengen. Het is inderdaad een verschrikkelijke toestand. Maar als je in het voormalige Joego slavië ingrijpt, wat ga je dan doen in Somalië? Daar ligt de hele hulpverlening plat. Waar zal militair ingrijpen eindigen? Je komt in een geweldsspiraal terecht waar je niet meer uit komt." Steef Harlaar, Gemeenteraads lid Groen Links in Voorscho ten. „Wat een moeilijke vraag. Ik vrees dat militair ingrijpen on vermijdelijk is. Een economi sche boycot is natuurlijk het beste, maar uit alles blijkt dat dit niet goed loopt. Het zijn ver schrikkelijke toestanden waar aan snel een einde moet ko men. Als je leest over concen- Dressuuramazone en werk zaam bij manege Liethorp „Ik heb niet zo bar veel gezien van de prestaties van het Ne derlandse team dressuur op de Olympische Spelen, die daar een zilveren plak haalden. En ik ben daar behoorlijk boos over. De wedstrijden zijn uiteraard niet direct uitgezonden, maar dat geldt niet alleen voor de paardensport, zo heb ik begre pen. Maar ook de samenvatting van de NOS was zo mager ver geleken met die van de springsport. Het is duidelijk dat het de NOS-sport is ontgaan dat in Nederland de dressuur steeds populairder wordt en de spingsport eigenlijk begint te overvleugelen. Dedressuurwed- strijden worden steeds beter be zocht door het publiek en er ko men ook meer wedstrijden. De prestaties van het Neder lands dressuurteam zijn natuur lijk grandioos. Ja, een medaille lag wel in de lijn der verwach tingen, maar je moet het dan toch maar doen. Ik geloof niet dat Nederland in de dressuur ooit eerder een plak heeft ge haald. Het zilver betekent vol gens mij ook weer een opsteker voor de dressuur in Nederland. Een gouden plak zat er niet in. Die is altijd voor dc Duitsers. Die zijn op dit gebied gewoon niet te kloppen, daar is geen discussie over mogelijk. Zij zijn altijd zo goed in de drill, dat is hun grote geheim. In de indivi duele wedstrijden gingen giste" ren ook drie Duiters met de me dailles aan de haal. Ankie van Grunsven werd op een hele goede manier vierde. Zij ver keerde in topvorm, maar een van de Duitsers moest echt een fout maken wilde zij voor een plak in aanmerking komen. Van de rest van de Olympische Spelen kan ik niet zo veel zien, omdat ik veel werk. Ik klaag daar niet over hoor, want ik vind het werk op de manege veel te leuk. Maar ik zou graag wat meer van het turnen heb ben willen zien. JagodaPaukovic FOTO HIELCO KUIPERS er moet militair worden inge grepen. Dat ingrijpen hoeft niet eens zo uitgebreid te zijn. Laten ze eerst maar eens zorgen voor een echte blokkade. De grenzen met Roemenië moeten gesloten worden, het luchtruim moet worden afgegrendeld en de ar tillerie worden uitgeschakeld. Laten ze maar eens dreigend optreden tegen Milosevic. Hij neemt het westen namelijk niet serieus omdat er tot nu toe nog niets is gebeurd. Wat voorko men moet worden, is dat de Is lamitische landen, zoals Turkije en Libië, individueel actie gaan ondernemen. En dat gevaar zit er in. Je ziet het met Duitsland. Sommige mensen voelen zich nu al sterk aangetrokken tot fas cistische groeperingen, je krijgt een radicalisering. Nee, de be slissing tot militair ingrijpen moet van de Verenigde Naties uitgaan. Maar het westen moet zich wat sterker opstellen en de VN niet alleen de kooltjes uit het vuur laten halen. Er moet snel worden gehandeld, je hebt nu die berichten over concen tratiekampen, maar die beston den een jaar geleden ook al. Het wordt steeds erger. „Het is niet verstandig Bosnië te verdelen tussen Kroatië en Ser vië. Het moet een onafhankelijk protectoraat van de VN worden, anders bestaat het gevaar dat de Islamieten maar 5% van het land krijgen toegewezen. Als ze in het westen op tijd hadden ge reageerd, was dit allemaal nooit gebeurd. Maar men had alleen maar oog voor de Golfoorlog. tratiekampen, dan staatje ver stand erbij stil. Een eventueel optreden moet dan wel zorgvuldig gebeuren. Daar bedoel ik mee dat het on der de vlag van de Verenigde Naties moet geschieden. Het moet dus ook geen massabom bardementen worden, zoals in Koeweit. Dat is met een kanon schieten op een mug. Hoe dan wel? Ja, dat is meer iets voor mi litairen. Het kost sowieso do den, maar wij hopen dat er door een juiste actie weinig burger doden zullen vallen. Voor ons geen Koeweit meer, waarbij voor een beetje olie massa's mensen het leven lieten. Mevrouw A. E. Cohn, voorzit ter WIZO (Women Internatio nal Zionist Organisation) woonachtig in Leiden: „Ik wil wel een reactie geven, maar die reactie is niet het stè'ndpunt van de WIZO. De WI ZO is een a-politieke organisa tie. Het is vreselijk wat daar ge beurt. Het is altijd vreselijk als er mensen worden afgeslacht, om wat voor redenen dan ook. Ik vind dat er militair moet wor den ingegrepen maar dan wel onder toezicht van een interna tionale macht en met het doel beide partijen uit elkaar te hou- komen, maar wel met een hu- manitiar doel. Daarmee bedoel ik een optreden dat gericht is op bijvoorbeeld het weer mogelijk maken van de hulpverlening. Of een actie waarbij een einde wordt gemaakt aan de beschie tingen door de milities die nu over en weer plaatsvinden en veel slachtoffers eisen. Ook moet met militaire middelen de economische boycot weer wor den hersteld. Een massaal ingrijpen, met het doel om een politieke oplossing in het voormalig Joegoslavië te forceren, acht ik niet verstandig. Je zit met het fundamentele probleem dat in elk deel van het land minderheden wonen. Sim pel grenzen trekken en het land opdelen in stukken, lost niets op. Die kun je niet beschermen, dan blijft het geweld voortdu- Je moet pas aan een maximale operatie beginnen wanneer een begin van een staatsrechtelijke oplossing in zicht is. Het is an ders immoreel, ook ten opzich te van alle Joegoslaven. Je krijgt dan, vrees ik, een zelfde situatie als in Vietnam: duizenden slachtoffers en geen vrede. Laat dat toch een les zijn. Ook moet men zich niet verkijken op de omvang van een totaal militair ingrijpen, want de gevolgen daarvan zullen aan Westerse kant ook gigantisch zijn. Of Nederland nu bereid is om eigen mensen daarnaar toe te zenden weet ik zo net nog niet. We hebben natuurlijk onze mond vol met fraaie woorden over het volkenrecht en huma nitaire beginselen. We zijn diep verontwaardigd over het onver mogen van de politieke mach ten. Maar wanneer daarvoor in het eigen vlees moet worden gesneden, ligt de zaak toch an ders." Directeur J. N. Schreuder van Centrum '45 in Oegstgeest: „Moet er door Nederland mili tair worden ingegrepen? Kijk, daarover kan ik als directeur van Centrum '45 eigenlijk geen uitspraak doen. Dat is een poli tieke beslissing. Maar welk mid del er daarvoor ook gebruikt gaat worden, er moet een eind aan deze toestand komen. Ik zie dat deze oorlog en de gruwelijke berichten die daarover in de kranten staan bij onze patiën ten weer veel narigheid oproe pen. Maar een gewapend optre den om een einde aan deze oor log te maken zal dat óók doen! Medisch gezien sta je dus ei genlijk voor een patstelling. Ik vind overigens niet dat je verge lijkingen met de jodenvervol ging kunt maken. De joden wer den systematisch uitgemoord en dat moorden gebeurde op veel grotere schaal. Waarmee ik niet wil zeggen, dat dit allemaal niet verschrikkelijk isl Elke dode is er een te veel." Generaal bd. T. Meines, voor zitter Stichting Veteranen Plat form, woonachtig te Wasse- „De verantwoordelijkheid voor de beslissing van wel of niet mi litair ingrijpen ligt bij de Vere nigde Naties en de Westeurope- se Unie. Als oud-beroepsmilitair zeg ik: we moeten handreikin gen geven waar je dat menselij kerwijs verplicht bent. Maar je moet niet je handen in een wes pennest steken. Het schijnt daar in het voormalig Joegoslavië een hobby te zijn om elkaar uit te moorden. Maar als ik zie dat ze een begrafenis bestoken met mortiervuur en dat er kinderen door scherpschutters worden getroffen, zeg ik: de grens is overschreden, de grens is echt overschreden. Maar nogmaals: de verantwoordelijkheid voor een militair ingrijpen ligt niet bij mij en niet bij ons als organi satie. Die ligt bij de VN en de bondgenoten. Die moeten de verantwoordelijkheid durven Jagoda Paukovic, Kroatische, afkomstig uit Zagreb, politico loge, woont in Oegstgeest: „Ik volg natuurlijk alles tot in de details. Er is geen keuze meer: den. De humanitaire hulp zal snel op gang moeten komen, anders is het te laat. In de me dia worden vergelijkingen ge trokken met de genocide op de joden. Die vergelijking vind ik te ver gaan. De volkerenmoord op de joden kende een veel syste matischer karakter. Een zuster uit het Voorscho- tense kloosterbejaardenoord Oud Bijdorp (wenst anoniem te blijven): „Ik vind dat dit zo niet langer kan. Er moet wat gebeuren. Er is getracht om dit op een fat soenlijke manier op te lossen, met praten en onderhandelen. Dat schijnt niet te lukken. Ik weet wel dat je geweld niet met geweld moet vergelden en dat is ook eigenlijk tegen mijn christe lijke opvatting, maar als dit zo doorgaat moet er gewapend worden opgetreden. We kunnen niet lijdzaam blijven toezien hoe hier een volk wordt uitge moord. Als je hier in Nederland iemand ziet die wordt overval len, val je ook niet op je knieën om te gaan bidden, maar pro beer je die overvaller uit te schakelen. Militair ingrijpen kan niet langer worden vermeden." Prof. dr. A. van Staden, hoogle raar internationale betrekkin gen aan de Leidse universiteit „Er moet een militaire ingreep

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13