Meer misdrijven, grotere pakkans Restauratie Oude Raadhuis onzeker Geen snel verbod op landbouwgif Regio Leiden Van Kreukelen bijna winnaar Voorschoten wil af van ongewenste reclame 'Voldoende 'remmers' op Achthovenerweg' DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1992 N DER PLAS (CHEF) MIEP Di :RED SIMONS CAROLINE V LIESBETH BUITINK Eén op de vijf delicten in Wassenaar opgelost Meer misdrijven, maar ook een grotere kans voor crimi nelen om te worden gepakt. Dat beeld schetst de Wasse naarse politie in het jaarverslag over 1991. Tegenover een stijging van het aantal delicten met 12,6 procent (tot een totaal van 1475), staat een sterke verhoging van het op lossingspercentage. Eén op de vijf misdrijven die in het villadorp werd gepleegd, kon door de plaatselijke recher che worden opgehelderd. Het percentage bleef een jaar eerder steken nog op 12,8 procent. wassenaar dick v Een fikse stijging vertoonden in 1991 vooral hel aantal diefstal len uit auto's (van 245 naar 295), het aantal inbraken bij be drijven en scholen (van 49 naar 78) en de diefstallen op kam peerterreinen (voornamelijk Duinrell, van 30 naar 78). Ook het aantal misdrijven gerang schikt onder de 'eenvoudige diefstallen' steeg flink: van 224 naar 266. Bemoedigend daaren tegen was de daling van het aantal inbraken in woningen (van 191 naar 165). Dat de criminelen meer kans maakten om tegen de lamp te lopen, wordt in het jaarverslag geweten aan de grote inzet en goede samenwerking binnen het rechercheteam. Politie woordvoerder R.H. van den Born wel desgevraagd ook wel beamen dat het toeval een rol speelt. „Als je een verdachte aanhoudt die zo'n honderd za ken bekent, schiet dal natuurlijk lekker op." Maar ook op het aantal misdrijven valt tenslotte geen peil te trekken. Van den Born: „De toename van de dief stallen op Duinrell vorig jaar was direct toe te schrijven aan een groep Hagenaars die de camping onveilig maakten. Ver volgens kun je dan je maatrege len nemen. Het kampeerterrein heeft na die tijd ook eigen vei ligheidsmensen aangesteld." Constante snelheid Het aantal verkeersongevallen in de gemeente nam met een eindtotaal van 768 licht af (in 1990 waren het er 811), maar wel steeg het aantal aanrijdin gen waarbij gewonden vielen van 108 tot 125. Snelheidsover treders liepen in Wassenaar een grote kans om tegen de lamp te lopen. Vooral langs de Rijks straatweg werd flink bekeurd. Met behulp van de radarpalen en de mobiele apparatuur wer den hier niet minder dan 3276 processen-verbaal opgemaakt. Woordvoerder Van den Bom verwacht dat het aantal overtre dingen wat zal afnemen als straks over vrijwel het hele tra ject van de Rijksstraatweg 70 ki lometer per uur mag worden gereden. „Het verkeer kan dan één constante snelheid aanhou den." De achterstand in de perso neelsbezetting heeft het Wasse- naarse korps de afgelopen twee jaar weggewerkt. Ondanks de problemen met het werven van nieuwe agenten (bij selecties blijft altijd maar een fractie van het aantal beschikbare kandida ten over) konden de gaten wor den opgevuld, onder meer door in vacatures te voorzien met uit andere korpsen. De sterkte van het Wasse- naarse korps is vorig jaar door het ministerie van binnenland se zaken vastgesteld op zo'n 84 personen. Voor een gemeente van deze omvang is dat betrek kelijk fors. In het villadorp moet de politie echter veel tijd steken in het observeren van woningen van 'hooggeplaatste personen' en het verlenen bij party's en recepties 'Corps Diplomatique'. warmond liesbeth buitink Het is nog steeds onzeker of het Oude Raadhuis bij de War- mondse pomp wel groot scheeps kan worden gerestau reerd. De vereniging Het Oude Raadhuis heeft vergevorderde plannen voor de opknapbeurt van het monumentale pand, maar het gemeentebestuur heeft nog altijd geen uitsluitsel gegeven over de financiën. „We zijn nu vijf jaar met de plannen bezig en medio dit jaar zouden we zeker weten of het doorging. Maar we weten nog niets, de gemeenteraad heeft zich er nog niet over gebogen. Zo langza merhand werkt dat erg demoti verend", aldus bestuurslid F. Robers van de vereniging. De vereniging wil het raad huis weer volledig in de oude luister herstellen. Het pand is nu in gebruik als galerie, maar zou in de toekomst ook een bre dere functie kunnen krijgen. De representatieve ruimte zou zelfs weer voor het sluiten van huwe lijken kunnen worden gebruikt. Ook zou het publiek weer een kijkje moeten kunnen nemen in de nog aanwezige cachots. Het pand is momenteel sterk ver waarloosd. De afgelopen tien tot vijftien jaar is er nauwelijks De gemeenteraad reserveerde eerder al een geldbedrag voor het opknappen van het Oude Raadhuis, maar dat is volgens Robers niet toereikend voor de restauratie. „Ik denk wel dat de gemeenteraad uiteindelijk met de financiering van het restau ratieplan akkoord gaat, en an ders gaan we in ieder geval met dat gereserveerde geld verder. Het Oude Raadhuis op het pleintje bij de pomp Maar dat het zo lang moet du ren voordat er een beslissing valt, werkt erg demotiverend", zegt Robers bitter. „We hebben in de afgelopen vijf jaar als be stuur heel veel voor elkaar ge kregen, waaronder de organisa- ïarktjes. Maar Bromfietser botst op auto wassenaar Bij een aanrijding met een auto. liep een 17-jarige I lagenaar afgelopen nacht in Wassenaar een gebroken enkel op. De jongen zat als passagier op een bromfiets, bestuurd door een 20-jarige Hagenaar. Ze botsten ter hoogte van de aansluiting kerkstraat/Langstraat op de wagen van een 46-jarige automobi list uit Wassenaar. De politie zoekt getuigen van de toedracht van het ongeval. Duidelijk was in elk geval wel dat de automobi list teveel gedronken had: zijn rijbewijs werd ingenomen omdat het alcoholpromillage van de man boven de 1,3 uitkwam. Duitser dood op strand Wassenaar wassenaar Een dagtripje naar het Wassenaarse strand liep voor een 48-jarige Duitser uit de omgeving van Essen noodlottig af. De man kreeg bij het zwemmen vermoedelijk een hartinfarct en moest door een surfer naar de kant worden gebracht. Op het strand werd nog reanimatie toegepast, maar een gealarmeerde arts moest uiteindelijk een natuurlijke dood constateren. De Duitser was volgens de politie al hartpatiënt. den haag/de lier Alleen domme pech kan Kees van Breukelen nog van de zege in de Internationale Bloemen- marathon de meerdaagse wedstrijd voor rolstoelrijders afhouden. De voorsprong van de Utrechter in het algemeen klassement ruim een minuut op achtervolger Feike Waque is inmiddels zo groot, dat hij het vandaag, morgen en zaterdag wanneer de laatste etappe naar Noordwijk wordt verreden betrekkelijk rustig aan kan doen. Gisteren was het Van Breuke lens ploeggenoot J. van de Hoek die in De Lier als eerste over de meet ging. Hij had een voor sprong van ruim een minuut op het peloton. Van Breukelen spande zich niet in om zijn ploegmaatje te achterhalen. Eerder op de dag schreef Van Breukelen wel de zege van een criterium dat op de baan van de Haagse wielersportvereni ging Trias werd verreden op zijn naam. De tweede man in het klassement de Schiedam mer Waque finishte ook hier als tweede. Derde in het alge meen klassement blijft Rudolf Keen uit Emmen. In het B-klas- t (voor minder sterke rij ders) werd Michael Weiland gis teren opnieuw eerste. In het al gemeen klassement moet hij al leen nog de rolstoelatleten M. Brychta en T. Ebeltjes voor zich dulden. Vandaag maakt het peloton een uitstapje naar Weert. Daar wordt nabij de Munt alleen een criterium gereden. Morgen doet de internationale karavaan deze regio aan met een etappe van Wassenaar naar Zoeterwoude, met in het parcours de Bult (bij Leiden). Een dag later staat de slotetappe van Rijnsburg via Katwijk, Leiden, Oegstgeest en Voorhout naar Noordwijk op het progamma. Eis milieu-organisaties niet behandeld ij bollenstreek Een snel verbod op het gebruik van de bestrijdingsmiddelen parathion, dichloorvos en ma- neb lijkt voorlopig van de baan. Het College van Beroep voor het bedrijfsleven in Utrecht wil het verzoek van vijf milieu-or ganisaties om het gebruik van de middelen in de landbouw onmiddellijk te verbieden, niet behandelen. Volgens het college kunnen alleen direct betrokke nen, zoals het bedrijfsleven, fa brikanten en handelaars/im porteurs, bij het rechtscollege aan de bel trekken. De milieu organisaties kondigen verzet te gen de beslissing aan. Vijf milieu-organisaties, on der aanvoering van de Zuidhol landse Milieufederatie, begon nen eind juni een offensief te gen het gebruik van de drie be strijdingsmiddelen. De eerste twee worden veel in de glas tuinbouw gebruikt als insectici de tegen witte vlieg, spint en luizen. Maneb is een middel dat de in de bollenteelt gevreesde schimmelziekte vuur tegengaat. De organisaties menen dat milieuvriendelijke alternatieven beschikbaar zijn, iets dat bestre den wordt door de landbouwor- Volgens de milieu-organisa ties veroorzaken de bestrij dingsmiddelen grote schade aan het oppervlakte-, regen- en grondwater. De betrokken mi nisteries hadden op grond van de Bestrijdingsmiddelenwet het gebruik van de drie landbouw giffen allang moeten verbieden. Omdat gebruik van de drie mid delen bleef toegestaan, werd eind juni besloten de kwestie aan te kaarten bij het College van Beroep voor het bedrijfsle ven en de Raad van State. i Iet ollege van Beroep heeft de milieu-organisaties nu niet Nieuw bedrijf uit failliete Coaxisgroep leiderdorp/zoetermeer Een tweede bedrijfje is voort gekomen uit de failliete Coaxis-groep in Leiderdorp. Het is het Apple-centre, dat van het dure pand aan de Leiderdorpse Elisabethhof naar een goedkoop Zoeter- meers bedrijfspand verhuist. Tien personeelsleden van het voormalige Coaxis gaan van daaruit Apple-appara- tuur verkopen aan eindge bruikers. Ze hopen veel oude klanten te blijven bedienen van de drie Apple Centres: die in Leiderdorp, Utrecht en Breda. Samen verkochten die 15 procent van de Apple- computers en waren daar mee de grootste dealer van Nederland. Het nieuwe bedrijf gaat morgen open, anderhalve week na een eerder initiatief uit de boezem van Coaxis. Het gaat om een bedrijfje met twaalf tot vijftien oud- Coaxis werknemers dat pro- gramm's en randapparatuur aan honderden Apple- en personal computer-dealers levert. FOTO HIELCO KUIPERS de renovatie wordt kennelijk meente Warmond kon een zaak van de lange adem. Ik gen niet vertellen wanneer het vind dat een kwalijke zaak." restauratieplan door de raad Een woordvoerster van de ge- wordt behandeld. voorschoten liesbeth buitink Voorschotense brievenbussen moeten verschoond blijven van ongewenst reclamedrukwerk. Met dat uitgangspunt onder zoeken gemeente-ambtenaren momenteel hoe een sticker op de brievenbus folders, reclame blaadjes en catalogi van kle ding- en speelgoedketens kan tegenhouden. Huis-aan-huis- bladen moeten de Voorschote naren echter wel ontvangen, zo dat ze de gemeentelijke infor matierubriek Wapenfeiten kun nen lezen. Voorschotenaren kunnen al zelf een sticker met de tekst 'geen drukwerk' of 'geen recla medrukwerk' op de deur plak ken. Bij de eerste tekst komt er helemaal geen ongeadresseerde post meer op de mat, de tweede tekst weert alleen folders en re clameblaadjes. Huis-aan-huis bladen worden wel bezorgd. „Ie zou als gemeente wel zo'n sticker kunnen kopen en des noods huis-aan-huis kunnen verspreiden, maar daarmee weer je de ongewenste reclame nog niet", aldus woordvoerder M. van Bruggen. „We moeten afspraken maken met de ver spreiders. En je kunt, zoals in Groningen is gebeurd, een be paling opnemen in de algeme ne plaatselijke verordening waarin sancties worden gezet op de ongewenste ontvangst van reclamedrukwerk. Er ko men dus ook allerlei juridische zaken bij kijken." Voorschoten vreest wel dat de huis-aan-huisbladen door een gemeentelijke maatregel steeds dikker zullen worden, omdat de reclame in de krant wordt afge drukt in plaats van los ver spreid. „Daarnaast worden fol ders nu vaak nog ingevouwen in de huis-aan-huisbladen. Ook daarover moeten afspraken worden gemaakt", vindt Van Welke maatregelen Voorscho ten precies gaat nemen is nog onbekend. De gemeenteraad buigt zich nog dit jaar over het ongewenste reclamedrukwerk. AGENDA DONDERDAG 6 AUGUSTUS Leiden Bloemenwandeltocht 15 of 20 km, start vanaf VVV, Stationsplein, tussen 9.00 er Leiderdorp weerlegt kritiek 17.00 u ontvankelijk verklaard. Voor de betrokken organisaties een lelij ke tegenvaller. „We hadden minstens verwacht dat er een zitting zou komen. Dan hadden we onze argumenten tegenover die van de fabrikanten kunnen zetten. Nu heeft het College van Beroep zich in vijf minuten op een wel heel gemakkelijk ma nier van ons verzoek afge maakt", constateert H. Muiler man van de Zuidhollandse Milieufederatie. Volgens Muilerman zijn in het verleden wel eerder klach ten van niet direct betrokkenen behandeld door het College van Beroep. Bovendien is er volgens hem een wetswijziging op komst waardoor het college ver zoeken van bijvoorbeeld de milieu-organisaties niet meer zo maar naast zich neer kan leg gen. „Die wetswijziging kan echter nog jaren op zich laten wachten. Het staat voor 99 pro cent vast dat we in verzet gaan tegen de beslissing. Daarover is nog deze week overleg met on ze advocaat." Muilerman wijst er op dat de milieu-organisa ties, zoals het nu lijkt, nergens terecht kunnen met klachten. „We gaan nu alle mogelijke we gen af. Als we overal 'nee' te ho ren krijgen, gaan we flink aan de bel trekken bij de Tweede Kamer en aandringen op een wetswijziging. Het past toch niet meer anno 1992 dat wij nergens terecht kunnen met klachten. Desnoods gaan we naar de burgerrechter. 10, Zwemmen voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal, Raadhuislaan 43, van 16.00 tot 17.00 uur. Noordwijk Open Noordwijkse Tenniskam pioenschappen, T.C. Casino, Ou de Zeeweg, wedstrijden vanaf 9.00 uur. Strandloop over 4 of 8 km, start bij de politiepost aan het strand om 19.30 uur. Knaakbowlen (tot 18 jaar), Bow ling Restaurant Noordwijk, van 12.00 tot 16.00 uur. Moonlightbowlen met prijzen, Bowling Rest. Noordwijk, van 22.00 tot 24.00 uur. VRIJDAG 7 AUGUSTUS Leiden Bloemenwandeltocht over 10, 15 of 20 km, start vanaf WV, Stationsplein, tussen 9.00 en 17 00 uur. Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevens hof, C. van Bruggepad 2, aan vang 20.15 uur. Katwijk Speedplay, locatie: Rijnmond, aanvang 14.00 uur. 5e Open Avond van de KNZHRM in het Boothuis op de Rijnmond, van 19.00 tot 21.30 uur. leiderdorp» liesbeth buitink „De Achthovenerweg zit na de reconstructie goed in elkaar. Er komen voldoende maatregelen om het verkeer af te remmen." Met die woorden weerlegt de gemeente Leiderdorp de kritiek van omwonenden van de pol derweg, die aan het eind van het jaar een verbeterde verbin ding moet vormen met Koude kerk en Alphen aan den Rijn. De buurt vreest dat de auto mobilisten door het deels weg halen van de bochten en het aanbrengen van een asfaltlaag na de oplevering in december veel sneller gaan rijden. De doorgaande route zou daardoor aantrekkelijker en dus drukker worden. Vooral de bewoners van het Patrimohiumpark zijn bang voor grote overlast. Ook het verwijderen van bomen langs de weg is de buurt in het verkeerde keelgat geschoten. Volgens de gemeente komen er bij het Patrimoniumpark echter voldoende snelheidsrem- mende maatregelen. „Geen ze bra, want dat mag niet buiten de bebouwde kom", moet de woordvoerder echter erkennen. „En ook geen verkeerslichten. Zo'n installatie zou een schijn veiligheid creëren en heeft daarom geen nut. De automo bilisten denken dan toch dat ze door rood kunnen rijden, om dat ze op het oog niemand sto ren. We leggen wel een blok- markering en bliksemschichten op dé weg. En er komen ver keersborden." Bij de Bedrijvenweg komt een 'middengeleider' in de vorm van een op de weg geschilderde scheiding tussen de rijbanen. Daarnaast komen er vier drem pels op de weg en verschillende bochten, die het verkeer moe ten afremmen. Bomen De gemeente betreurt dat de bomen langs de weg inmiddels allemaal zijn verwijderd. „Het was oorspronkelijk de bedoeling om meer bomen te redden. Puur om technische redenen is dat niet gelukt. We wilden een paar bomen verplaatsen, maar er liggen zoveel kabels dat dat onmogelijk was. Daarom heb ben we de resterende exempla ren omgezaagd." De woordvoerder toont wel begrip voor de gepikeerdheid van de omwonenden, die van de kap niet op de hoogte waren. „Ik kan me voorstellen dat om wonenden zich gepasseerd voe len. Maar voor het omzagen was geen vergunning of in spraakronde nodig en er was voor de gemeente dus geen re den om de buurt nog te bena deren." De gemeente wil wel nieuwe bomen planten. Wan neer dat gaat gebeuren en om hoeveel bomen het gaat is ech ter oog niet bekend. De landbouworganisaties bestrijden dat er voor alle middelen milieu-vriendelijke alternatieven beschikbaar zijr

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12