Leiden Legio Politiemensen nemen de benen Inbraak bedreigt bestaan Livin' Blues 'We dachten dat ze gingen verhuizen' Meeuw begint Leiden te mijden BOUWPLANNEN? DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1992 '11 gang wel spotjes op gericht. Steeds meer winkeliers, voor al in de Haarlemmerstraat, schakelen over op banieren. Dat doen ze overigens niet omdat de gemeente dat graag wil, maar omdat het 'trendy' en chic staat. Vooral de wat luxueuzere winkels mogen graag een banier aan de gevel hangen. Net als bij lichtreclames zijn banieren er in alle soorten en maten. In tegenstelling tot veel lichtreclames steken ze niet zo ver de straat in. Buren benieuwd naar oorzaak brand dumrell Attraktiepatk leiden loman leefmans „We hoorden gerommel en dachten dat ze boven ons gin gen verhuizen". Het echtpaar Rijsdam van de Boshuizerkade is nog maar net van de schrik bekomen. De woning direct bo ven hen brandde gisterochtend volledig uit. Bij de Rijsdammen bleef de schade beperkt tot flin ke lekkages van het gerbuikte bluswater. Door de hele woning hangen natte kleren uit en een grote, razende blaasmachine moet de vochtplekken drogen. „We gingen net naar een ver jaardag en toen barstte die ruit boven met een enorme knal", aldus mevrouw Rijsdam. Om even voor elf uur kwam de melding van brand in de wo ning boven de familie Rijsdam. De brandweer kon niet verhel pen dat deze geheel uitbrandde. Een moeder en haar zoon die daar wonen, waren niet thuis. Wel buurvrouw Baart: „Toen de brand was geblust, bleef het ro ken. Daarom is de brandweer nog een keer langsgeweest om opnieuw te blussen", vertelt zij. Smurrie De dames Baart en Rijsdam vin den het vreselijk wat er in hun portiek is gebeurd. Een van de zes woningen is geheel ver woest, een flat 'op de derde' flink beschadigd en een woning kampt met veel waterschade. En het boterde toch al niet tus sen de huurders van de uitge Flatwoning moet eerst afkoelen De politie is vanochtend begonnen met het onderzoek naar de oorzaak van de brand, gisterochtend, in een woning aan de Bos huizerkade. De bewoonster en haar zoon waren niet in de flat woning aanwezig tijdens de brand. Zij weten pas sinds gister middag wat er is gebeurd. Aan het onderzoek kan pas vandaag worden begonnen omdat de woning eerst moest afkoelen. De hitte was gisteren zo groot dat de brandweer 's middags nog moest terugkomen om het vuur dafweer was opgelaaid definitief te blussen. brande woning en de rest van de portiek. „En ik vrees dat ze hiertegen niet eens verzekerd zijn", aldus Rijsdam over de bo venburen. Buurvrouw Baart ergert zich nog het meest aan het feit dat het kleine trappenhuis nu stinkt en vol ligt met zwarte smurrie: „Het wachten is nu tot de wo ningbouwvereniging de boel opruimt. Een schoonmaak was trouwens al veel eerder nodig, maar daar wachten we al jaren op", klaagt Baart. Maar als de verzekeringsagent van de fami lie Rijsdam binnenstapt en er zijn geruststellende standaard zin 'dat was effe schrikken zeker hè' uitgooit, blijkt dat de bewo ners nog behoorlijk onzeker zijn en per se de oorzaak willen we ten. Want wie of wat garandeert dat het niet nog eens gebeurt: „We zouden zó graag van de brandweer horen hoe de brand precies is ontstaan", zegt ze. zijn het afgelopen jaar verder te ruggedrongen in Leiden. Tijdens het broedsei- zoen heeft de gemeente op verschillende plaat sen in de stad 125 nesten aangetroffen. Vorig jaar waren dat er nog 250. Het aantal klachten over overlast is eveneens gehalveerd; van 120 naar 60. De afname van het meeuwenbestand in Lei den is voornamelijk te danken aan het schud den van eieren, stelt milieu-ambtenaar André Uljee van de gemeente. Leiden is hier enkele ja ren geleden begonnen nadat alle andere pogin gen om de dieren uit de stad te jagen waren mislukt. Door het 'schudden' komen de eieren niet uit. Omdat de meeuwen vervolgens stug op het legsel blijven doorbroeden en geen nieuwe eieren leggen, krijgen ze dat jaar geen jongen. De brui Een flink aantal meeuwen heeft er daardoor de brui aan gegeven in Leiden en de wijk genomen naar andere plaatsen, vermoedt Uljee. Waar de dieren zijn gebleven, is onduidelijk. In elk geval zijn ze niet teruggekeerd naar de duinen, de plaats waar de vogels van oorsprong broedden totdat ze door het toenemende aantal vossc naar de stad vluchtten. „In het duingebied i Wassenaar is het afgelopen jaar bijvooorbeeld geen enkele broedende meeuw aangetroffen." Evenmin hebben ze hun toevlucht gezocht tot de gemeenten direct rond Leiden. „Het aantal klachten daar is, voor zover ik dat heb kunnen nagaan, nihil." Ondanks de inspanningen van de gemeente is de overlast nog lang niet opgelost Ten eerste is ze er niet in geslaagd om alle meeuwen kinder loos te houden. Tot dusver zijn er negen mel dingen binnengekomen van plaatsen waar en kele jonge meeuwen zijn gesignaleerd. „Maar we wisten van tevoren dat het enkele jaren zou duren voordat de hinder zou afnemen. En hele maal zullen we er nooit van verlost raken." De gemeente is in eerste instantie begonnen met schudden op het dak van het bedrijf Mexx aan de Voorschoterweg. De actie is dit jaar i gebreid naar de daken van het schoolgebouw aan het Lammenschanspark, HCG/NEM/Elas- con aan de Vijf Meilaan, de gebouwen aan de Lammenschansweg/hoek Veilingkade en de da ken van het Rijksherbarium aan de Schelpenka de. Ook op verschillende andere plaatsen v, den meeuwennesten aangetroffen. Die werden niet geschud, maar gewoon weggehaald. redactie: janet van dijk emiel fangmann roy klopper wim koevoet loman leefmans erna straatsma gert visser (chef) wim wegman 071 -161417 Banieren: de Onvrede over reorganisatie neemt toe gevelreclame van toekomst Banieren zouden de lichtrecla me in Leiden wel eens kunnen gaan verdringen. Dat voorspel len ambtenaren van de directie ruimtelijke ordening en stads beheer. Banieren, ooit op het slagveld meegedragen door vor sten en edelen, zijn namelijk voor zowel winkeliers als ge meente een uitkomst in de he dendaagse strijd om de gunst van de ldant. Banieren zijn goedkoper dan neonreclame, vergen weinig on derhoud en zijn bestand tegen vandalen. Voor de gemeente, die paal en perk wil stellen aan lichtreclame, hebben banieren het voordeel dat ze veel minder ontsierend zijn dan neonbak- ken. Het belangrijkste pluspunt is dat er geen licht aan te pas komt, waardoor aanpalende panden dus niet 'meeverlicht' worden, zegt een ambtenaar. Maar dat klopt niet helemaal. Een banier mag dan niet 'van binnenuit' worden verlicht, vaak worden er na zonsonder- Ondanks de inzet van de brandweer, brandde een flatwoning aan de Boshuizerkade gisteren volledig uit. foto hielco kuipers De onvrede over de gevolgen van de reorganisatie van de politie wordt steeds groter. Het aantal mensen dat ont slag neemt en overstapt naar een andere baan ligt de ko mende maanden naar verwachting twee keer zo hoog als normaal. leiderdorp monica wesseling Zowel het district Den Haag van de rijkspolitie als het korps ge meentepolitie van Leiden ver wachten een uitzonderlijk groot verloop. Er gaan nu al extra mensen weg die de onzekerheid rondom de reorganisatie te veel wordt. Dit najaar, als de herver deling van de banen rond is, zullen naar verwachting nog meer mensen opstappen. Tekorten aan personeel zul len niet ontstaan: er worden nu al extra veel mensen opgeleid op de politiescholen. Bovendien stapt een deel van de politie mensen die nu Schiphol bewa ken, over naar het korps Hol lands Midden. In september en oktober krijgt iedere politieman te ho ren of hij of zij de functie krijgt waarvoor gekozen is. Door het samengaan van gemeente- en rijkspolitie zijn vooral banen in het middenkader over. Zo is er een overschot aan mensen die vroeger de 'baas' waren over een landgroep en aan politie mensen bij de taktische en technische recherche. Verleden jaar om deze tijd stond de rijkspolitie er wat per soneelssterkte betreft, heel an ders voor. Toen waren er op de 1300 mensen die het korps telt, ruim 150 onvervulde vacatures. Mensen van de spoorwegpoli tie, marechaussee en andere politiekorpsen moest om assis tentie worden gevraagd. Door extra wervingscampagnes is het aantal onvervulde vacatures nu 60. Dat tekort is met intern schuiven wel op te vangen. De minister van justitie heeft de sterkte van de korpsen na de reorganisatie vastgesteld. Voor deze regio betekent dit dat er na samenvoeging in totaal 40 men sen te veel in dienst zijn. Wer vingsfunctionaris R. Colijn van de rijkspolitie verwacht dat de extra uitstroom een belangrijk deel van dit overschot zal weg vangen. Amerikaanse toerist bestolen leiden Van een Amerikaanse toerist is gistermiddag even na twee uur zijn rugzak gestolen. Hij heeft de rugzak op het Sta tionsplein enkele minuten onbewaakt achtergelaten. In de rug zak zat een kostbaar fototoestel, prijzige sportschoenen, een dito mes, zijn horloge en een zonnebril. Hoofdletsel na aanvaring leiden Een 21 -jarige Leidenaar is vanochtend omhalf acht met hoofdletsel overgebracht naar het AZL. Hij was met nog enkele feestgangers aan boord van een boot waarop een nachtelijk feestje was gevierd. Op de stuurman na, was iedereen aan boord in slaap gevallen. Toen het vaartuig onder de Rijnzichtbrug doorging, stootte de Leidenaar zijn hoofd. Tien mille weg bij ziekenfonds leiden Een inbreker heeft in de nacht van dinsdag op woensdag twee geldkistjes met daarin tienduizend gulden gestolen uit het pand van ziekenfonds Zorg en Zekerheid in het Kanaalpark. De geldkistjes stonden in een kast, die de inbreker heeft opengebro ken. Vrouw zwaargewond bij aanrijding leiden Bij een aanrijding op de Oegstgeesterweg is gistermiddag een 45-jarige vrouw uit Voorhout ernstig gewond geraakt. Zij is met hoofdletsel overgebracht naar het AZL en ligt op de intensi ve care. Haar toestand werd vanochtend kritiek genoemd. De vrouw reed op het fietspad van de Oegstgeesterweg, in de rich ting van Oegstgeest. Ter hoogte van het UVS-terrein, tegenover de ingang van de ijsbaan van Oegstgeest, stak zij over. Daarbij is Zij geschept door een 47-jarige automobilist uit Warmond. Deze heeft nog uit alle macht geprobeerd te remmen maar dat mocht niet baten. De klap was zo groot dat het dak van de auto com pleet is ingedeukt. De politie vraagt naar getuigen van het onge val. 'Werkende voorrang kinderopvang' leiden Het D66-raadslid S. Blok wil dat het college ingrijpt als er in Leiden te veel niet-werkende vrouwen gebruikmaken van de gesubsidieerde kinderopvang. Volgens een landelijk onderzoek zou ongeveer 30 procent van de vrouwen die hun kinderen naar een kinderdagverblijf of peuterspeelzaal brengen, geen baan hebben. Blok maakt zich daar zorgen om, omdat de gemeente lijke bijdragen aan dit soort voorzieningen nu juist zijn bedoeld voor werkende vrouwen. Die moeten maar voorrang krijgen, nu de wachtlijsten zo lang zijn. Blok wil vrouwen zonder baan niet helemaal de toegang tot de kinderopvangcentra ontzeggen. Maar een percentage van 10 procent vindt hij toch wel het maximum, zo blijkt uit de schrifte lijke vragen die hij aan het college heeft gesteld. Snookerij medio oktober verhuisd De 'Snookerij', nu nog gevestigd op de bovenste verdieping van de parkeergarage aan de Hooi gracht verhuist half oktober naar een nieuwe zaal aan het Utrechtse Veer. Eigenaar C. Vrins begint nog deze maand met de verbouw en inrichting van de-nieuwe snookerhal waar tien snookertafels en één 'ge woon' biljart komt te staan. De bovenverdieping van de nieuwe zaal blijft voorlopig leeg. Vrins had deze er graag bijgehuurd maar de gemeente en enkele omwonenden maakten hierte gen bezwaar. OP NAAR VAN OER PLOEGI Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt Hel geheel voorzien van Komo-certilicsit. Kom gewoon eens alles op uw I gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN ni ncr Si ruvtu Fabnck en showroom i De Lasso 60. Roetofarendsvoen. let 01713-16361 telefax 01713-15702 deceuninck B 'Ze wisten precies waarvoor ze kwamen' leiden loman leefmans Ze zijn een van de laatste, be kende popgroepen uit de jaren zestig die nog bestaan. Maar het is de vraag of ze de slag die in brekers ze gisternacht toebrach ten te boven komen. In de wo ning van Livin' Blues voorman Nico Christiansen aan de Juli- anastraat werd voor ongeveer 25.000 gulden aan elektrische apparatuur gestolen: „De da ders wisten precies waarvoor ze kwamen. Alleen de dure en goed verkoopbare spullen zijn meegenomen. Het drumstel hebben ze bijvoorbeeld laten staan", aldus Christiansen. De bandleider vermoedt dat de daders, gezien het gewicht van alle gestolen goederen waarschijnlijk drie man, op de wacht hebben gestaan. Livin' Blues kwam maandagavond net van een optreden terug uit Bel gië en de bandleden sloegen hun apparatuur op in de wo ning van Christiansen. „Dat ge beurt alleen als we twee optre dens vlak achter elkaar hebben. Nadat we de spullen hier heb ben neergezet, zijn we wegge gaan. De volgende morgen bleek de deur te zijn geforceerd en is er voor 25.000 gulden aan apparatuur weg. Vandaag moe ten we weer in Zutphen spelen. We hebben zolang wat appara tuur moeten lenen", aldus Christiansen. Geluk Drie hitjes hadden ze ooit in de top-40, maar waarschijnlijk her inneren alleen gevorderde derti gers die zich. Toch is de groep in wisslende samenstelling blij ven voortbestaan. Ze heeft in totaal tien LP's uitgebracht. De afgelopen maanden vertoefde Livin' Blues voorman Nico Christiansen bij een van de leeggehaalde koffers. „Het geld dat we hadden verdiend, hebben we omgezet in spullen. Die zijn nu gestolen." foto jan holvast de vijfmans-formatie in het voormalige Oost-Duitsland voor optredens en repetities: „Het geld wat we daar hebben ver diend, is door ons direct in nieuwe apparatuur omgezet. Die is nu gestolen", treurt de ongelukkige Christiansen, die er aan toevoegt dat het nog een geluk was dat de muzikanten hun eigen instrument mee naar huis hebben genomen. De buren in de Julianastraat hebben niets gehoord: „Er daar bij zijn ze gewend dat we 's nachts laat thuiskomen en met de zware koffers sjouwen. Dat heeft de inbrekers geholpen", vermoedt hij. Op de verzekering hoeft de Livin' Blues waar schijnlijk niet te rekenen. De apparatuur is professioneel be zit en valt dus niet onder de in boedel. Christiansen die via ad vertenties een poging gaat doen om de gestolen spullen terug te krijgen, is weinig hoopvol over de toekomst: „Het is nog maar de vraag of we door dit verlies als groep zullen blijven be staan."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11