Gericht zoeken naar geluiden uit heelal Onderzoekers: 'Groen stikt in het menselijk falen' Wetenschap Moet alles wat kan? Walrussen hardhorend Terponderzoek kan afgerond WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1992 Team op jacht naar mammoets Norilsk Een Nederlands expeditieteam is naar Siberië vertrok ken om in de omgeving van de mijnstad Norilsk op zoek te gaan naar een 'mammoetkerkhof dat daar is gesignaleerd. Het team. bestaande uit fossielexpert José Hennekam, mineralendeskundi- ge Roy Masin en antropologe Arlette Kouwenhoven, hebben sa men met twee Rusische geologen, aan de voet van het Taymir- gebergte een basiskamp opgeslagen. Van daaruit worden ver kenningstochten gemaakt. Een filmteam maakt van de expeditie een documentaire waarin de geschiedenis van de mammoet wordt belicht. Vuurwerk van meteoren utrecht Een gemakkelijke tuinstoel, een goed paar ogen en een niet al te lichtrijke omgeving zijn voldoende om aan het Firma ment een vuurwerk van meteoren te bewonderen, zo meldt de Stichting De Koepel in Utrecht. In de nachten van dinsdag 11 en woensdag 12 augustus verschijnt een zwerm van vallende ster ren aan de hemel. Dat kunnen er tientallen per uur zijn. Dit jaar lijkse verschijnsel zal dit keer waarschijnlijk iets minder goed waar te nemen zijn, omdat de maan uitgerekend in deze beide nachten vrijwel vol is. Daardoor 'verdrinken' vele vallende ster ren in het heldere maanlicht. Fietsen gezonder dan autorijden Amsterdam» Fietsen in de binnensteden is gezonder dan autorij den. De concentratie schadelijke stoffen waaraan een Fietser wordt blootgesteld, is gemiddeld 40 tot 60 procent lager dan die waarmee de automobilist te maken krijgt. Aldus een onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu en de GG &GD's in Breda en Amsterdam. Dat komt omdat de uitstoot wordt verdund naarmate het verder van het midden van de rij weg drijft en omdat fietsers hoger boven de weg zitten en sneller langs files rijden. Automobilisten bevinden zich op de plek waar de verontreiniging maximaal is. Omdat auto's nooit luchtdicht zijn, bieden ze onvoldoende bescherming. Algen tegen broeikaseffect? den haag In de zeeën rond Antarctica kan de groei van de mi croscopische algen zo omvangrijk zijn dat ze mogelijk een rol kunnen spelen bij de beperking van het broeikaseffect op aarde. De algen vormen daar niet alleen de basis van de voedselketen, maar leggen ook kooldioxide vast. Zo wordt het indirect aan de atmosfeer onttrokken. Het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee neemt dit najaar deel aan een internationale expeditie met het Duitse onderzoekschip de Polarstern. Tijdens de expe ditie wordt onderzocht of het mogelijk is de algengroei bij de Zuidpool te stimuleren om zo het gunstige milieueffect te ver groten. Maandag 3 augustus was het precies 500 jaar geleden dat Christoffel Columbus vanuit Portugal zijn vaartocht over de grote Atlantische plas begon en een 'nieuwe wereld' ontdekte. Vijf eeuwen later heeft diezelfde mens Colum bus' stap herhaald. Maar dan oneindig veel groter. Op 'Columbusdag' ging de mens voor het eerst echt serieus luisteren naar mogelijke geluiden uit de Grote Verte. Ge luiden voortgebracht door intelligente wezens ergens ver in de ruimte. LEIDEN BEN APELDOORN i 30 jaar wordt op allerlei en geluisterd naar iets 'kunstmatigs' uit het heelal. Dat gebeurde niet echt structureel en niet met zeer moderne elek tronica. De Amerikaanse ruim tevaartorganisatie NASA heeft 200 miljoen gulden uitgetrok ken om met radiotelescopen onafgebroken naar de geluiden uit het heelal te luisteren. Het zoeken gebeurt met grote radiotelescopen. Een ervan staat bij het plaatsje Arecibo op Puerto Rico. De radioschotel heeft een middellijn van ruim 300 meter heeft. De antenne is in april van dit jaar voorzien van een extra ontvanger. Hiermee kunnen vijf miljoen frequenties tegelijk worden opgevangen, geregistreerd en geanalyseerd. Maar er zijn meer luisteraars. Zoals de wat minder grote ra- dio'kijkers' in de Amerikaanse staat West-Virginia, in het Australische New South Wales en een bij het Franse Nancy. De Russen stellen hun grote radio schotels van Evpatoria op de Krim, Ussuriysk in Oost-Siberië en een pas gereed gekomen exemplaar bij het Siberische Sa- markand beschikbaar. In ruil voor hun medewerking hebben de Russische onderzoe kers de Amerikanen verzocht ook de beschikking te mogen hebben over super-processo ren. Ze zijn speciaal voor dit doel ontwikkeld. Hiermee kun nen ruim 580 miljoen frequen ties (golflengten) tegelijk kun nen worden afgeluisterd en ge registreerd. Bovendien bieden de chips de onderzoekers de mogelijkheid om de kosmische radioruis te onderscheiden van het radio- en tv-'geschetter' van de aarde zelf. De radiotelescopen die aan het project meewerken om spannen vrijwel de gehele aar de. Dat schept de mogelijkheid om alle signalen, uit welke rich ting die ook komen, 24 uur ach tereen te registreren. Alle ster ren (ongeveer 1050) binnen 100 lichtjaar afstand worden nauw keurig beluisterd. Het zijn vrijwel alle sterren die behoren tot de klasse waar toe ook onze zon behoort. Onze zon is, met zijn leeftijd van 5 miljard jaar, een geel dwergster retje van middelbare leeftijd. Juist dergelijke sterren worden door sterrenkundigen in het al gemeen als 'levensvriendelijk' voor aardachtige planeten be schouwd. Kijk maar naar onze planeet. Ten tweede zal de hele hemel op merkwaardige sig nalen worden afgetast. De ge voeligheid waarmee dat gebeurt is wat minder dan bij de hierbo ven genoemde sterren. Maar zodra er ergens iets opmerke lijks wordt opgevangen, zal meteen de precieze positie aan de hemel van de bron worden vastgesteld. "Het zou helemaal schitte rend zijn als zo'n signaal in de loop van weken of maanden pe riodiek een zeker golflengtege- bied doorloopt", zegt projectlei der Stuart Bowyer die staat te springen om te beginnen. "Dat zou een vaststaand bewijs zijn dat het signaal van een om zo'n zon draaiende planeet afkom stig is." Ons melkwegstelsel telt slordige honderd miljard len. En er zijn miljarden melkwegstelsels. Naar schatting is ruwweg de helft van alle ster ren zon van een planetenstelsel. Alleen, hoe zijn de omstandig heden daar? En dan die afstan den. En die immense tijdver schillen. Stel op een dag: een wereldschokkende mededeling. Ondubbelzinnig intelligente sig nalen! Bron: een sterretje ergens in het Andromedastelsel, het dichtstbij gelegen, andere melk wegstelsel. Afstand: 2,2 miljoen lichtjaar, wat betekent dat de intelligente signalen 2,2 miljoen jaar onderweg waren. Toen hier de mensheid amper was ont waakt. Dilemma kindergeneeskunde leiden ben apeldoorn Engelse onderzoekers hebben ontdekt dat het zeer slecht gesteld is met het groen in en bij dichtbevolkte (indus- trie)gebieden. Onder normale (schone) omstandigheden ziet het oppervlak van een blad er onder de microscoop uit als een ruig, soms harig landschap met op regelmatige afstanden van el kaar merkwaardige kratertjes: de huid mondjes (of 'poriën'). Dat zijn de mi nuscule ademhalingsorganen van het bladgroen die een belangrijke rol spe len in ons milieu. Via de huidmondjes nemen bladeren kooldioxide uit de lucht op, de koolstof wordt opgeslagen in het plantenweefsel en zuurstof vrij gegeven. De koolstof-opslag heeft plaats on der invloed van een ingewikkeld pro ces, 'foto-synthese', dat in feite de ba sis vormt voor al het leven op aarde. Bij foto-synthese spelen zonlicht, blad groen (chlorofyl) en water de hoofdrol len. Deze cyclus is al honderden mil joenen jaren aan de gang en verant woordelijk voor vrijwel de hele zuur- stofvoorraad van onze dampkring. De Engelse biologen ontdekten in hun microscoop dat er bij bladeren van flora, dat zich al enkele jaren in erg vuile lucht bevindt, nauwelijks meer sprake is van foto-synthese. De blad mondjes zijn grotendeels verstopt door roet- en looddeeltjes uit schoorstenen en uitlaten. Als gevolg van het afgezette vuil doen grote delen van de bladeren gewoon niet meer mee aan het foto syntheseproces. Daarnaast vangen de roetdeeltjes moleculen zwaveldioxide en stikstofoxiden in waardoor het weerstandsvermogen van gewassen te gen ziekten nog extra vermindert. De onderzoekers verwachten daar om dat er van de zuiverende werking van groenvoorzieningen in en om gro te bevolkings- en industriecentra hoe genaamd niets uit zal gaan. Dat is met name voor mensen met aandoeningen aan de luchtwegen tijdens langdurige perioden van (zomer)hitte of, tijdens de winter, van mist en windstilte waar bij industrie- en verkeersvuil zich bij het aardoppervlak ophopen, een zeer onaangenaam vooruitzicht. Belabberd Het ziet er dus naar uit dat we voor on ze frisse, zuurstofrijke lucht zijn aange wezen op aanvoer van 'elders'. Bijvoor beeld vanuit de grote wouden, waar mee de aarde, zij het in steeds mindere mate, overdekt is. En ook daarmee is het allerbelab berdst gesteld. Niet alleen gaat de houtkap in tropische wouden, de 'lon gen der aarde', onverminderd door, maar ook van de door regeringen en grote houtindustriëlen beloofde jonge aanplant komt weinig tot niets terecht, aldus het blad 'New Scientist'. "World Wide Fund for Nature'-inspecteur Mi ke Read heeft namelijk een rapport op gesteld aan de hand van een onder zoek dat hij bij 600 grote, tropisch hardhout verwerkende industrieën had gehouden. Slechts één tot twee procent van de ze maatschappijen, die stuk voor stuk hun afnemers voorhouden dat ze 'groen hout' (jonge aanplant in ruil voor kap) leveren, houdt zich tot dus verre min of meer aan hun belofte. harderwijk carel wiemers/anp De walrusdeskundige Ron Kas telein, die met unieke onder zoeken in het Dolfinarium in Harderwijk wereldnaam maak te, had nog nooit walrussen in het wild gezien. Zijri jarenlange wens ging in vervulling, toen lan Gjertz van het Noorse Pool- instituut hem uitnodigde deel uit te maken van een expeditie naar Spitsbergen. In juli voer Ron langs de ei- landkusten van het onherberg zame Svalbard, waarvan Spits bergen het grootste deel uit maakt, op zoek naar een kolo nie walrussen om hun een unie ke gehoortest af te nemen. Na vier dagen speuren trof hij een groepje walrussen aan dat zich de gehoortesten liet welgeval len. „Op een na", zegt Ron, „die gaf een klap tegen de luidspre ker die ik op hem richtte." Een van de dieren vond de test zelfs zo interessant dat hij een soort genoot opzij duwde om zo dicht mogelijk bij het apparaat te ko men. Wat de bioloog met zijn tocht had beoogd, er achter zien te komen hoe gevoelig het oor van een walrus is, heeft hij bereikt. „Deze dieren horen slechter dan de gemiddelde mens. We kunnen de walrus vergelijken met iemand die doof aan het worden is. Hardhorend is mis schien het juiste woord". Het resultaat van de expeditie heeft ook een praktisch nut. Met het oog op een goed na tuurbeheer en de bescherming van dieren die in het wild leven willen Canada, Groenland en de VS bij het leggen van transport- routes over zee en het bepalen van plekken voor mijnbouw, re kening houden met factoren die dieren in hun dagelijks bestaan kunnen storen. Daarom is het van groot belang te weten in hoever walrussen geluiden van schepen en boorplatforms nog kunnen horen. Kastelein kon de resultaten van zijn onderzoek in het ijs koude hoge noorden goed ver-, gelijken met de testen die hij eerder in Harderwijk uitvoerde met een van de drie daar aan wezige walrussen, het negen jaar tellende mannetje Igor. Hij werkte daarbij samen met ir. C. van Ligtenberg van het Audiolo- gisch Centrum in Amersfoort. De trainer van Igor, Piet Mos terd, zorgdé er telkens voor dat de walrus zijn beloning in de vorm van een visje kreeg als hij met een draai van zijn kop naar achteren reageerde op een pieptoon die hem via de kopte lefoon bereikte. „Op grond van deze testen hadden we het idee dat het met het gehoor van walrussen niet bijster goed gesteld was. Maar voor je een uitspraak doet, kun je niet op één dier en zeker niet een die zich in een dierentuin bevindt, afgaan. Daarvoor heb je meèrdere testen in de natuur nodig", aldus Ron. „Om een dergelijk onderzoek uit te voeren, kun je niet met een koptelefoon op stap. Wal russen in het wild zijn dikwijls schrikachtig, maar ze kunnen ook agressief worden. Met hun lange slagtanden kunnen ze be hoorlijk uithalen. Een klap daar mee zal je niet overleven". Daarom kreeg Ron van het Audiologisch Centrum een ap- fjaraat met een langgerekte uidspreker waarmee hij zijn proeven in Svalbard op afstand kon uitvoeren. Het centrum had een dergelijk apparaat ontwik keld voor gehoortesten bij ba by's. Speciaal voor het onder zoek maakte het instituut een tweede exemplaar. Aan de reacties van de wal russen - het openen van een slapend oog, het draaien van de kop, het opheffen daarvan en zelfs het zich richten naar de luidspreker - kon de bioloog zien in hoeverre zij de verschil lende door hem geproduceerde geluiden konden horen. De re sultaten van deze gehoortesten komen goed overeen met de proeven in Harderwijk. utrecht/leiden «anp Moet en mag altijd alles wat kan? Dat is de grote vraag waar mee de moderne kindergenees kunde lijkt te worstelen. Want er kan tegenwoordig zovéél: zelfs kinderen na een zwanger- schapsduur van 24 weken blij ven soms in leven, terwijl nog geen 30 jaar geleden de absolu te grens op 28 weken lag. Maar hoe ziet dat leven er uit als het kind volwassen is geworden? Meer onderzoek en dan vooral op de lange termijn is noodza kelijk. Registratie van aangebo ren afwijkingen ook, want dat ontbreekt er nog steeds aan. Het grote ethische dilemma kwam in Utrecht aan bod tij dens het eeuwfeest-congres van de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde. De ko mende jaren zullen er steeds meer kinderen te vroeg worden geboren uit steeds oudere moe ders, verwachten hoogleraar neonatologie prof.dr. A. Okken en hoogleraar verloskunde aan de Rijksuniversiteit Leiden prof.dr. M. Keirse. Ongeveer 5 tot 7 procent van alle kinderen wordt voor het einde van de 37ste zwangerschapsweek ge boren: dit jaar zijn er dat tussen de 10.000 en 15.000. Van alle zuigelingen die jaarlijks het le venslicht zien hebben er 4.500 één of andere ernstige aangebo ren afwijking. Okken en Keirse vinden lang durig onderzoek hoognodig naar hoe het die kinderen op la tere leeftijd vergaat. Wel is al duidelijk dat niet alleen (levens lange) motorische handicaps kunnen ontstaan, maar ook sto ringen in andere normale, es sentiële functies. Niet alleen zuurstofgebrek en hersenbloed ingen resulteren in een ver stoorde ontwikkeling maar ook een verkeerde of onvoldoende voeding in de eerste levenswe ken lijkt daarbij een rol te spe len. Emeritus-hoogleraar kin dergeneeskunde prof.dr. J. Fer- nandes waarschuwde voor een tekort aan ijzer in het eerste le vensjaar. Verder zijn vetten uit moedermelk belangrijk voor de hersenontwikkeling van zeer kleine pasgeborenen, aldus Fer- nandes. Prof.dr. H. Heymans, hoogle raar kindergeneeskunde, becij ferde ruw dat er in Nederland maar liefst tussen de 250.000 en 500.000 chronisch zieke jonge ren zijn tussen de 12 en 25 jaar. Eenzelfde aantal moet gelden voor 0- tot 14-jarigen. Ruwe schattingen, omdat er maar weinig gegevens over zijn. On derzoek naar de gevolgen van die vroege aandoeningen heeft een scala aan psychische pro blemen opgeleverd, waarvan een achterblijvende intellectue le ontwikkeling het meest op valt. Berekening van kosten en het daardoor kunnen vergelijken met eventuele andere behande lingen is alleen mogelijk als be kend is wat de kwaliteit van het leven van zo'n kind is, aldus kinderarts D. Tibboel die hier 'een grote lacune' zag. Ook hij pleitte voor meer registratie van aangeboren afwijkingen, omdat dat de preventie ervan ten goe de kan komen. Volgens Tibboel is in 95 procent van de gevallen de oorzaak van de aangeboren afwijking onduidelijk. Hoogle raar kindergeneeskunde prof.dr. J. van den Brande wilde in we tenschappelijk onderzoek meer aandacht voor een volgens hem onderbelicht aspect: de be vruchting van de overrijpe eicel zou een belangrijke oorzaak zijn van aangeboren afwijkingen. wunaldum «cpd Het archeologisch onderzoek op de terp van het Friese Wijnaldum. waaraan onder meer wordt gewerkt door wetenschappers van de Groningse universiteit, wordt voortgezet. De provincie Friesland stelt zich garant voor een tekort van 100.000 gulden op de begro ting. Daarmee is het grootste archeologische terponderzoek in Noordwest-Europa gered. Aangenomen wordt dat er zich in de terp bij Wijnaldum een ko ningsgraf bevindt. Dit wordt afgeleid uit de vondst in de jaren van Trainer Piet Mosterd heeft de koptelefoon op de oren van de 9-jarige walrus Igor gezet foto»anp vijftig van de zogenaamde Spang van Wijnaldum De spang Is c€n (onderdeel van een) sierspeld die opvallende overeenkomsten ver toont met sieraden die zijn gevonden in een Engels koningsgraf. Verder zijn er sporen van brons, zilver en goudbewerking gevon den, iets dat ook duidt op rijke terpbewoners. De archeologen en de ruim veertig vrijwilligers uit binnen- en buitenland voeren de opgravingen op een bij dit soort onderzoek ongebruikelijk nauwkeurige manier uit. AJIe vondsten worden di reet gecatalogiseerd en opgeslagen in de computer, waardoor de gegevens veel sneller weer gebruikt kunnen worden. Verder wor den bijvoorbeeld de grondsporen uitgezeefd, waardoor naast grote re vondsten ook heel kleine zaken worden opgespoord. Aan de op gravingen wordt sinds vorig jaar gewerkt. Na een winterstop is het werk in mei opnieuw begonnen. In totaal kost het project dat tot 1 oktober loopt 600.000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7