'HDTV niet voor 2005 in Europa' Amsterdam is trots op homo-vriendelijk imago Binnenland ING eist van 'nalatige' adviseurs 830 miljoen Soylu wil niet over beproeving in Turkse gevangenis praten Slowaak verdacht van moord Amsterdam Ter Veld wil opheldering over 'feestje' van 6 miljoen Kappersbond eist voor rechter toegang tot CAO-gesprekken WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1992 3 CPD Gemeenschappeqke Persdternt Oppas slaat kind (2) dood echt» Een 21-jarige man uit het Limburgse Echt heeft gisteren bekend een 2,5 jarig zoontje van een goede kennis zodanig te hebben mishandeld dat het kind maandag in het ziekenhuis van Sittard overleed. De ouders van het jongetje vertrokken negen dagen geleden voor een vakantie naar Duitsland. De man uit Echt zou samen met zijn vriendin voor het kind zorgen. Over het motief voor zijn daad heeft hij geen enkele verklaring gegeven, aldus de politie. Melk van AH smaakt naar hopjesvla Hilversum Enkele duizenden liters magere melk van het huis merk van Albert Heijn zijn per ongeluk voorzien van een hopjes- vla-smaaksiroop. Het euvel kwam vrijdagmiddag aan het licht toen klanten in Hilversum begonnen te Wagen over de rare smaak van de niet bedorven melk. De 'hopjesmelk', met als ui terste verkoopdatum 6 augustus, is diezelfde dag nog uit 150 su permarktfilialen gehaald, aldus een woordvoerster. Dief geeft zich aan na te zijn bestolen venlo Een 21-jarige man uit Venlo heeft zich bij de politie van Scheveningen gemeld, nadat hij was bestolen van het geld dat hij zelfbij zijn tijdelijke werkgever had weggehaald. De man haalde vrijdagmiddag enkele tonnen aan baar geld uit de kluis van een bank in Venlo, waar hij werkte als uitzendkracht. Hij nam zijn intrek in een hotel in Scheveningen. Daar ontdekte hij maandag dat het gestolen geld uit zijn auto was verdwenen. De man is inmiddels overgedragen aan de politie van Venlo. De buit is spoorloos. Sjoerd de Vrij overleden eindhoven Sjoerd de Vrij, die bekend werd als verslaggever van Radio Herrijzend Nederland, is vrijdag in Eindhoven overleden. Hij werd 78 jaar. De Vrij, die later carrière maakte als perschef van Philips, is gisteren gecremeerd. De Vrij maakte aan het ein de van de oorlog grote indruk met indringende reportages over de capitulatie in Wageningen, het geruïneerde Duitsland en de eerste ontmoeting tussen de geallieerde en Russische bevrijders in Berlijn. Ook volgde hij voor Herrijzend Nederland het mon sterproces tegen de nazi's in Neurenberg. Skütsje van Heerenveen kampioen elahuizen Alleen als het schip zinkt kan het skütsje van Heeren veen vandaag het kampioenschap mislopen. Schipper Tjitte Brouwer won gisteren voor de vierde keer, nu met een flinke voorsprong op de andere schepen. Tweede werd Eemewoude en derde Grou, dat in het algemeen klassement tweede staat. De Internationale Nederlanden Groep (ING, onstaan uit de fu sie tussen de NMB-Postbank en Nationale Nederlanden) eist van drie buitenlandse financiële adviseurs een schadevergoe ding van 830 miljoen gulden. Deze schade leed ING-dochter Nederlandse Reassurantie Groep (NRG) bij de aankoop van de Britse herverzekeraar Victory, die kort na de overne ming voor een aantal schades sterk onderverzekerd bleek. De enorme claim is volgens NRG-voorzitter ir. W. Dikland gerechtvaardigd wegens con tractbreuk en nalatigheid van de adviseurs. ,,Ten tijde van de overname was de transport- en luchtvaartportefeuille van Vic tory niet juist gewaardeerd. Er was ons geen enkele waarschu- den haag gpd Staatssecretaris Ter Veld (socia le zaken) heeft een onderzoek gelast naar een feest van het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor (GAK), dat zes miljoen gulden heeft gekost. Het onderzoek volgt op een klacht van de Landelijke Belan- Philips verbaasd over uitspraak breedbeelddeskundige Europeanen kunnen voor het jaar 2005 geen High Defini tion Television (HDTV) ontvangen. Dat heeft C. Sche pers, hoofd onderzoek en ontwikkeling televisie van de Finse Nokia Consumer Electronics, gisteren verklaard te genover Het Financieele Dagblad. De uitspraak is opmer kelijk, omdat Nokia samen met Philips en het Franse staatsbedrijf Thomson aan de basis staat van de Europe se 'breedbeeldtelevisie'. Een geëmotioneerde Ahmet Soylu had gisteren veelvuldig de hulp v verzamelde pers zijn verhaal te kunnen doen. amsterdam wing gegeven. Voor dat soort zaken hadden we die adviseurs nu juist ingehuurd." De adviseurs die zich voor de Londense rechter moeten ver antwoorden zijn het actuarieel adviesbureau Bacon Woodrow, het Engelse accoun tantskantoor Emest Young en de Swiss Bank Corporation. Zij worden aansprakelijk gesteld voor de door ING geleden en mogelijk nog te lijden schade. De NRG nam Victory 1990 voor 405 miljoen gulden over van de Britse herverzekeraar Le gal General. Vrij snel daarna bleek dat de portefeuille van Victory volstrekt onvoldoende was gedekt. Het bedrijf moest wegens een groot aantal scha degevallen ruim 550 miljoen gulden meer uitkeren dan in de reserves voorzien en raakte in ernstige problemen. Ahmet Soylu (35), de Nederlandse consulent van Turkse komaf van het Amsterdams Centrum Bui tenlanders (ACB) die vorige maand een week door de Turkse politie werd vastgehouden, heeft na zijn vrijlating een verklaring moeten onderte kenen, waarin staat dat hij geen lichamelijk letsel had. De verklaring werd door een Turkse arts opge steld, zonder dat deze hem lichamelijk onder zocht. Soylu wilde gisteren op een persbijeen komst in Amsterdam niet ingaan op de martelin gen die hij in Turkije heeft ondergaan. Wel zal hij uitgebreid verslag doen aan de Leidse prof. dr. P. Kooijmans, die speciale rapporteur is van de Commissie voor de Mensenrechten van de Vere nigde Naties. De consulent van het ACB, die sinds 1980 in Nederland woont, werd op 14 juli op het vliegveld van Istanbul gearresteerd, toen hij in Turkije arri veerde voor een vakantie. Er was geen officiële aanklacht. Evenmin kreeg Soylu een officiële re den op voor zijn vrijlating op 22 juli. De hevig geëmotioneerde Soylu zei gisteren dat zijn ondervragers hem er van beschuldigden lid te zijn geweest van een linkse verboden organisa tie en communistische sympathieën te koesteren. Ook zou hij worden vastgehouden, omdat hij in Turkije nimmer de militaire dienst heeft vervuld. Voor de staatsgreep van 1980 in Turkije was Soylu inderdaad lid van de verboden linkse orga nisatie Dev Gen^. Zijn bijdrage bestond volgens eigen zeggen vooral uit het rondbrengen van fol ders. De tegen hem ingediende aanklacht werd in 1986 verjaard verklaard en ingetrokken. Tijdens de verhoren heeft Soylu onder druk verzonnen namen genoemd van mensen die bij Dev Geng zouden zijn betrokken. Omdat hij be schuldigd werd van communistische sympathie- en heeft hij ook gezegd dat hij nationalist was ge worden. Volgens zijn echtgenote Lydia Soylu- Sleutel heeft haar man dat gezegd „om er zo goed mogelijk vanaf te komen. Als je in die omstandig heden verkeert, ben je bereid van alles te zeg gen." Soylu denkt er niet aan nog eens terug te keren naar Turkije. Hij deed gisteren zijn verhaal voor de verzamelde pers, omdat hij „niet veertig keer hetzelfde verhaal wil vertellen". Volgens hem staan de namen 6.000 andere ex-Turken geregi streerd in de Turkse politiecomputer. amsterdam Schepers noemt de huidige tus- senstandaard, HD-Mac, totaal overbodig. HD-Mac moet een tussenstap vormen naar de in troductie van HDTV in Europa, die rond 1995 zou moeten plaatsvinden. Schepers stelt in het interview dat HD-Mac „ten dode opgeschreven is" omdat er eenvoudig onvoldoende tv- programma's voorhanden zijn. Bovendien vraagt Schepers zich af of de Europese produ centen van tv-programma's be reid zijn twee miljard gulden te investeren in nieuwe produktie- apparatuur, vier keer zoveel als ze voor hun bestaande appara tuur hebben betaald. De produ centen doen er volgens hem goed aan te wachten tot rond het jaar 2005 „echte digitale te levisie" beschikbaar is. De ap paratuur die daarvoor nodig is, is volgens hem slechts twee keer zo duur. Verder acht de 'breedbeeld deskundige' de introductie van HD-Mac commercieel niet ver antwoord. „De beschikbare tv- schermen zijn eenvoudig te klein om de betere beeldkwali teit tot uitdrukking te laten ko men. HD-Mac op een televisie met een diameter van 70 centi meter is ronduit absurd." Philips toont zich uiterst ver rast door de uitlatingen van Schepers, die zegt te spreken op persoonlijke titel. „Wij delen de visie van Schepers nadrukkelijk niet." Philips houdt dan ook ge woon vast aan de introductie van HDTV over drie jaar. Presi dent Jan Timmer zal morgen bij de presentatie van de cijfers over de eerste helft van dit jaar ingaan op de gerezen proble men rond HDTV. Timmer wil „enige misverstanden uit de weg mimen over een aantal ontwikkelingen bij het con cern". Dat is uitzonderlijk: de toelichting op de kwartaalcijfers wordt bij Philips steevast gege ven door vice-president Henk Appelo. Óp het hoofdkwartier van No kia Consumer Electronics in Genève valt men helemaal ach terover van verbazing. „Ik be grijp werkelijk helemaal niets van het artikel. Als Schepers dat al gezegd heeft, en dat betwijfel ik, dan was het zeker off the re cord", aldus Helmut Stein, vice- president onderzoek en ontwik keling bij Nokia en tevens de di recte chef van Schepers. Stein beklemtoont dat de uit latingen van Schepers in geen enkel opzicht stroken met de vi sie van Nokia. Nokia, Thomson en Philips blijven gewoon vol gens plan werken aan de Eu ropese introductie van HDTV. De tussenstap door middel van HD-Mac hoort daar nadrukke lijk bij, aldus Stein. Schepers was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. amsterdam anp zij eerst seksueel was misbruikt. De Slowaak werd begin dit jaar in Bratislava gearresteerd op ver denking van een aantal inbraken. Toen bleek dat hij mogelijk ook betrokken was geweest bij de moord op dertien vrouwen: negen in Bratislava, drie in Duitsland en de vrouw in Amsterdam. Bij de man werden spullen van de Amsterdamse gevonden. Bovendien bleek hij rond de datum van de moord in Amsterdam te zijn geweest en had hij geen alibi. Een 37-jarige Slowaak wordt verdacht van de moord op dertien vrouwen, onder wie een 56-ja- rige Amsterdamse. De man zit in Bratislava vast. Volgens de politie heeft hij nog geen bekentenis afgelegd, maar wijst alles er op dat hij in septem ber 1990 ook in Amsterdam heeft toegeslagen. Toen werd een 56-jarige vrouw in haar woning aan de Marcantilaan de schedel ingeslagen, nadat genvereniging van Arbeidson geschikten. Het GAK, uitvoerder van de sociale zekerheidsrege lingen, bestond in mei 40 jaar. Daarom werden voor de 19.000 werknemers zeven feestavon den gehouden bij Joop van den Ende produkties. Het feest werd uit de algemene middelen van het GAK betaald. Staat mag Brit niet uitzetten zwolle anp De Engelsman Alan Patrick Ree ve (43) heeft vanmorgen om 8 uur als vrij man de gevangenis te Veenhuizen verlaten. Reeve zat sinds 1982 een gevangenis straf van 15 jaar uit voor dood slag en poging tot doodslag op twee Amsterdamse agenten en gijzeljng. Hij is vervroegd vrijge laten. De staat wilde Reeve als on gewenst vreemdeling Neder land uitzetten, maar de presi dent van de rechtbank in Zwolle heeft dit gisteren verboden in een kort geding dat door de En gelsman was aangespannen. Reeve mag niet worden uitge zet, totdat is beslist op het uitle veringsverzoek dat het Verenigd Koninkrijk op 18 juni indiende. Gedurende die tijd mag Reeve niet in vreemdelingenbewaring worden gesteld. Groor-Brittannië wil Reeve uitgeleverd hebben, omdat hij eerder in zijn vaderland was ontsnapt uit een gevangenis, waar hij wegens doodslag een levenslange straf uitzat. den haag gpd Een vete, een foute opmerking en een halsstarrige houding van beide zijden. De juiste ingredi ënten voor een zo op het oog ordinaire rel. Vandaag staan de werkgevers van het kappers- bedrijf opnieuw in kort geding tegenover de Kappersbond van de FNV. Inzet is het hoofd van Jaap Visser, bestuurder van de bond. Visser is boos. Heel boos. „Ik ben agressief. Ik ben niet co- operatief. Men wil mij afschie ten. In het kappersbedrijf hoor je alleen maar berichten over goeie omzetten naar buiten te brengen. Nou, dat doe ik niet. Met enige regelmaat verspreidt de Kappersbond berichten die niet zo positief zijn voor de werkgevers. En nu moet de boodschapper, ik dus, worden onthoofd." De rel kwam begin dit jaar tot uitbarsting. Visser schreef in het bondsblad De Kapper dat het bestuur van de kapperSorgani- satie (ANKO) incapabel zou zijn. Bovendien zou de ANKO zich schuldig maken aan afper sing en chantage. Optast van de rechter moest de FNV die bewe ringen rectificeren. Visser houdt nog steeds voet bij stuk. „Een overheidsinstelling, het leerlingwezen, geeft een privé- kappersschool 2,3 miljoen gul den. Dat is gebeurd Wat zegt u daar van? Ik doe gewoon mijn werk, zo iets meld ik. Regelma tig leg ik bij de ANKO vorderin gen op de stoep van achterstal lig loon. Dat gaat soms om be dragen van 50.000 gulden die werknemers van hun baas te goed hebben. Dat is feit num mertwee.'" „En drie: kappers werken met chemicaliën, met gevaarlijke oplosmiddelen. Daardoor kan kapperseczeem ontstaan, men struatiestoornissen zelfs. De ANKO beaamt dat wel, maar wil er niet over praten. Wil het niet naar buiten brengen. Nou, de laatste tijd trekken wij de publi citeit nog wel eens naar ons toe, en dat zijn de heren niet ge wend. Nu heb ik de pech dat ik ook de voorlichting verzorg. Men komt dus mijn naam nog al eens tegen." De ANKO vindt de rectificatie van Vissers beweringen, in mei geplaatst in het kappersblad. niet ver genoeg gaan. Het be stuur weigert tijdens de CAO- onderhandelingen met de ei genzinnige Visser aan één tafel te zitten. Voor de tweede maal binnen vier maanden staan bei de partijen nu voor de rechter. De kappersbond van de FNV eist op straffe van een dwang som van 10.000 gulden per dag dat Visser wèl mag deelnemen aan de CAO-onderhandelingen. ANKO-directeur R. Vos wil er weinig woorden aan vuil ma ken. „Wij gaan het kort geding niet voor de flauwekul aan. Zo lang de heer Visser present is zijn wij niet bereid te onderhan delen. Onze redenen daarvoor zijn niet onbeduidend." De ANKO hervat volgende maand de CAO-besprekingen met het CNV. De christelijke kappersbond heeft 1000 leden, terwijl de kappersbond van de FNV 6000 aangesloten werkne mers telt. In de kappersbranche werken in totaal 23.000 mensen. Visser over de rol van het CNV, na een hele diepe zucht: „De CNV vindt dat zij geen aandeel heeft in het geheel. Verder zwijg ik er maar over. Dat schijnt vaak het beste te zijn." amsterdam thea van beek „Er gebeurt hier meer, er is meer te zien, meer te doen, meer te koop. Het geeft struc tuur aan de lokaliteit van de homowereld in Amsterdam. It's so free hoor je ook vaak. Voor een deel is dat natuurlijk ook een verhaal. Maar als je het over homo's hebt, zijn de basiskwaliteiten hier aanwe zig: veilig, vrij en al dertig jaar dat imago." De Amsterdamse stadsso cioloog Mattias Duyves is voorzitter van de jonge Stich ting GALA: de Gay and Les bian Association Amsterdam. De stichting is een samenwer kingsverband van Amsterdam se al dan niet commerciële ho- mobedrijven, -organisaties en de gemeente. GALA heeft zich onder meer ten doel gesteld Amsterdam te profileren als dé homo-hoofdstad van Europa. Het Nationaal Bureau voor Toerisme en de Amsterdamse VW adverteerden ervoor in Amerika: The Netherlands. We speak your language, luidt de wervende en voor tweeërlei uitleg vatbare slogan. Amster dam, de Europese hoofdstad voor gays 'waar het nachtleven bloeit'. „In de homowereld is de oudste cultuur die van de straat. Al sinds driehonderd jaar en vooral ontstaan rond de Dam", weet Duyves. „Er bestonden veel plekken waar jongens en zelfs vrouwen el kaar konden ontmoeten. Maar je had ook bepaalde plekken aan het IJ, waar homo's bij doodvonnis in het water ge gooid werden." „Later kwamen er de voor zieningen, de hotels, de bars, nachtclubs en organisaties. Weer later de politieke steun. Het is vrij bijzonder dat dit al lemaal is gerealiseerd, vooral de politieke steun. In Amster dam is daarom het homopu- bliek samengestroomd. In an dere steden is het draagvlak voor deze voorzieningen klei ner, dus zijn ze daar ook niet in zo groten getale." „Zelfs homoprostitutie, die hier overigens maar op vrij kleine schaal voorkomt, is in Amsterdam beter geregeld dan elders. Het gebeurt beschermd in kleiné pandjes en dus zijn er veel minder problemen. Neem nu een stad als Parijs. Daar speelt het zich op de straat af met allerlei raids als gevolg." Hoeveel homoseksuelen in Amsterdam verblijven, is nau welijks bekend. De laagste Mattias Duyves: .Amerikaanse homo's spreken al over 'our city' en dan hebben ze het over Amster dam. FOTO» CPD» ROLAND DE BRUIN schattingen spreken over twintigduizend homoseksuele mannen. Neemt landelijk zo'n vijf procent van de bevolking actief deel aan de homowe reld, in Amsterdam ligt dat rond de tien procent. In de Amsterdamse binnenstad is dat zelfs één op elke vijf bewo- Geen wonder, want het grootste deel van het culture le- en uitgaansleven concen treert zich rond de Singel gracht. Ruim honderd clubs en bars en een twintigtal ho tels, die druk door de scene worden bezocht. En dan zijn er nog restaurants, boekwin kels, bioscopen, leather- en seksshops en niet te vergeten de ruim vijftig instellingen die zich op de een of andere wijze bezighouden met homoseksu aliteit. Duyves: „Er is hier een enor me beeldvorming tot stand ge komen. En juist van beeldvor ming gaat een enorme kracht uit. Daar neemt de hele wereld kennis van. Amerikaanse ho mo's spreken al over our city en dan hebben ze het over Amsterdam. Terwijl in steden als Los Angeles en San Fran cisco toch een levendige ho mowereld bestaat." Was het oudste homocafé van Europa, dat van Bet van Beren, al sinds 1927 te vinden aan de Zeedijk, de echte imag ovorming begon in de jaren vijftig. Voor de oorlog was Ber lijn hét centrum en later kreeg Parijs dat stempel, daarna werd het Amsterdam. Vooral de jongerencultuur in de jaren zestig, werkte inspirerend. The gay express noemden ze het. Met vliegtuigladingen vol kwa men ze uit Engeland uitblazen in het tolerante en veilige Am sterdam. „Wij zeggen 'beter laat dan nooit', nu de VW en andere instellingen zich er op werpen. Tot nu toe werd het imago ge dragen door de homowereld zelf. In eigen tijdschriften en reisgidsen. Nu maken we een nieuwe fase door, namelijk dat de algemene instellingen en bedrijven zich erop werpen. Ik denk dat op de werkvloer van bedrijven een nieuwe wind waait, waardoor dit soort ini tiatieven mogelijk zijn", zegt Duyves. Op 11, 12 en 13 september houdt GALA en groot homo- lesbisch festival: 'The gay capi tal event: het weekend van je voorkeur in de stad van je voorkeur'. Een tentoonstelling 'De roze rand van donker Am sterdam', een homomarkt, een songfestival en een speciale rondvaart langs homo-histori sche plekjes in Amsterdam. Bijvoorbeeld langs de 19de eeuwse homobordelen op de Singel, of langs het enkele hui zen verder gelegen theater Odeon. „Daar had je in de jaren zes tig de DOK, de eerste ho modancing van Amsterdam. Daar is het allemaal begon nen", zegt Duyves I). DQOl vaart ook langs verdwenen ontmoetingsplaatsen, zoals urinoirs. Langs 'pottenpunten' als het woonhuis van Aagje Deken aan de Prinsengracht en langs de Wallen, waar de 'leerscene' op dit bloeit

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3