Pauwhof moet blijven 'Verkeer erger dan vliegbasis' 'Ik schrijf wat mijn hart me Regio Leiden Geen vervuiling bij belt Noord wij kerhout Sportwagen te snel Honden mogen niet meer op Strengen en Tengnagel Kees van Breukelen stelt orde op zaken WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1992 17 Voorschoten tevreden over gft voorschoten Bijna 36 procent van het Voorschotense vuilnis bestaat uit groente-, fruit- en tuinafval (gft). Bestond in maart nog maar tien procent van de vuilnis uit gft-afval, in juni was dat 253 ton, ruim een derde van het totaal. Driekwart jaar na de in voeringvan de gescheiden ophaal, spreekt de gemeente haar te vredenheid uit over de manier waarop 'iedereen in Voorschoten een steentje bijdraagt aan de oplossing van het afvalprobleem'. De stank die bij warm weer uit de mini-containers kan komen, is volgens de gemeente gemakkelijk te voorkomen. Nat afval, zoals voedselresten en pas gemaaid gras, moet zo droog mogelijk en omwikkeld met een krant worden weggeworpen. Molenwandeltocht in de Rijnstreek zoeterwoude-runduk Lekker wandelen langs de molens. De Rijnstreek Molenwandeltocht voert twee dagen lang langs mo lens ten noordoosten van Leiden. De lengte van de routes vari eert van 5 tot 40 km. Zaterdag 22 en zondag 23 augustus wordt tussen negen en drie gestart vanaf de kantine van voetbalvereni ging Meerburg. Illegale plakker leiden» De Leidse politie heeft de afgelopen nacht een 21-jarige man ut Roelofarendsveen aangehouden. Hij plakte illegaal recla meposters voor een discotheek. De man werd op de Stille Rijn op heterdaad betrapt. Op het moment van zijn arrestatie droeg hij nog zo'n 120 posters bij zich. Deze zijn samen met de plak- spullen in beslag genomen. Geen Hengelose toestand in Valkenburg valkenburg/wassenaar Omwonenden van de vliegbasis Valkenburg zullen niet massaal naar de rechter stappen om vanwege de geluidsoverlast huurverlaging aan te vragen. Dat is de verwachting van naas te buren als de gemeente Was senaar, de Katwijksche Bouw- vereeniging (KBV) en het ge meentelijk woningbedrijf in Valkenburg. De kwestie is actu eel omdat de kantonrechter in Hengelo heeft bepaald dat een inwoner van die gemeente min der hoeft te betalen, omdat hij last heeft van vliegtuigen van de basis Twenthe. De man uit Hengelo woonde net buiten een door het minis terie van defensie vastgestelde geluidszone. Binnen deze ring subsidieert Defensie de isolatie van woningen, buiten deze zo ne niet. Omdat de huurder toch de nodige overlast ondervond, eiste hij een lagere huur. De wo ningbouwvereniging was het niet met hem eens en de zaak kwam voor de rechter. Na de uitspraak vreest de corporatie dat vele omwonenden van mili taire vliegbases, die net buiten de geluidszones wonen' huur verlaging zullen eisen. Dat sneeuwbaleffect wordt in Wassenaar niet verwacht. „Dichtbij het vliegveld staat maar een beperkt aantal wonin gen. Een vuistvol aan de Kat- wijkseweg, vlakbij hotel Wasse naar. En die huizen zijn voorna melijk in particulier bezit", al dus een gemeente-woordvoer der. „Ik verwacht hier dus geen rechtzaken tegen de woning bouwverenigingen." Het gemeentelijk woningbe drijf in Valkenburg maakt 2ich ook nog geen zorgen. Tot op heden zijn nooit verzoeken bin- r van der hulst Kees van Breukelen heeft in de zesde etappe van de Internatio nale Bloemenmarathon, een meerdaagse wedstrijd voor rol stoelrijders, orde op zaken ge steld. In de rit van Leende naar Zeelst, waarbij een ploegen-, in dividuele tijdrit en een criteri um op het programma stond, dulde de Utrechter geen tegen spraak van zijn naaste concur rent Feike Waque. Van Breukelen finishte giste- i als e gat. van 43 seconden met Waque, die als tweede over de meet kwam. Daarmee zit de gele trui nu stevig om de schouders van Van Breukelen. Waque moet een voorsprong van 45 secon den toestaan. Derde in de voor lopige eindrangschikking is Roelof Keen. De Emmenaar moest in de etappe naar Zeelst wel teamgenoot Rudi Clauw (derde) voor zich dulden, maar die vormt voor hem geen direc te bedreiging. In het punten klassement moet Keen alleen Van Breukelen voor laten gaan, de derde positie wordt hier in genomen door Waque. In de B- categorie (voor minder sterke rijders) was Michael Weiland gisteren ongenaakbaar. Na de etappes elders in het land doet de internationale ka- noord wu kerhout» Het oppervlakte- en grondwater in en rond de Noordwijkerhout- se vuilnisbelt aan de Tespellaan is niet ernstig verontreinigd. In het grondwater is alleen iets te veel ammonium aangetroffen. Het is onduidelijk of deze stof uit de vuilnisbelt afkomstig is of uit de mest op het omliggende teeltland. Dat blijkt uit de resultaten van de eerste twee peilingen die door de provincie Zuid-Holland in 1991 zijn uitgevoerd. Het is de bedoeling dat het water in en rond de belt door middel van een jaarlijkse meting in de ga ten wordt gehouden. De Noordwijkerhoutse belt aan de Tespellaan is in 1982 ge sloten. Tot die tijd werd de belt gebruikt voor het storten van puin en bollenafval. Daarmee is ook een vroegere zandwinput gedempt. Dat het met de ver ontreiniging rond de Noordwij kerhoutse belt wel meevalt, spoort met uitslagen van eerde re onderzoeken. In 1985 werd al geconstateerd dat het water bij de belt weliswaar verontreinigd was maar dat de risico's voor volksgezondheid en milieu ge ring waren. Sanering van bo dem en grondwater werd toen niet nodig gevonden. Er werd alleen in 1989 een drainagesys teem rond de belt aangelegd. Deze drainage heeft er nu voor gezorgd dat de kwaliteit van het oppervlaktewater sinds 1985 is verbeterd. nengekomen van burgers die een lagere huur wensen wegens geluidsoverlast. „Het kamp ligt er al zo lang, misschien zijn de huurders gewend aan de situa tie", aldus een woordvoerder. Ook veronderstelt hij dat de wo ningbouwvereniging in Hengelo nog in beroep gaat. „Een andere rechter oordeelt wellicht an ders." Ook wfjkmanager J. van Offe ren van de Katwijksche Bouw- vereeniging is niet op voorhand bezorgd dat met name huur ders uit de Molenwijk massaal aan de bel trekken voor huur verlaging. Ze klagen eerder over hinder van de nabijgelegen weg S4 dan van het nabijgelegen kamp. „Als de mensen hinder ondervinden van de vliegtuigen, hadden ze al eerder geprobeerd om huurverlaging te krijgen via de huurcommissie. Bij mijn we ten is dat nooit gebeurd." Een woordvoerder van Defen sie vindt dat het ministerie bui- ,ten deze zaak staat. Huurders en verhuurders van woningen moeten het maar samen eens zien te worden over de hoogte van de huur. „Het is naar voor mensen die net buiten de ge luidzones wonen, dat zij kenne lijk ook overlast van de vliegtui gen ondervinden. Maar wij zijn geen partij in deze zaak." Volgens de woordvoerder ba seert Defensie zich op de Lucht vaartwet die bepaalt dat het mi nisterie slechts de isolatie van woningen binnen de geluidszo nes hoeft te subsidiëren. Overi gens zijn de precieze geluidszo nes bij het vliegkamp Valken burg nog steeds niet definitief vastgesteld. De zegsman van Defensie verwacht echter dat de zones 'praktisch gelijk' zijn aan het ontwerp dat al jaren bekend is. Na verschillende reddingspogingen sloot de Pauwhof begin vorige maand uiteindelijk definitief de deuren. foto wim l Wassenaarse kunstenaars willen werk-, rust- en inspiratiepunt redden Wassenaarse kunstenaars willen een reddingsactie on dernemen om de Pauwhof te behouden. Ze willen het werk-, rust- en inspiratiepunt voor artiesten en weten schappers vier jaar beheren, om daama met Oosteurope- se kunstenaars en academici de traditie voort te zetten. Een gesprek met wethouder M. van Rij liep echter op niets uit. ,,Het idee is sympathiek, maar waar komen de centjes vandaan?", vraagt de cultuur-wethouder zich af. De eigenaar van de Pauwhof, de Overvoorde-Gordon Stichting (OGS), wil het landgoed nog altijd verkopen. wassenaar liesbeth buitink De Pauwhof moet worden op geheven omdat er onvoldoende geld is. Al jarenlang is ingeteerd op het vermogen van 800.000 gulden van de stichteres van het landgoed naast het raadhuis, mevrouw J. Overvoorde-Gor don. Kunstenaars en weten schappers die in de Pauwhof werkten of juist tot rust kwa men, hoefden daardoor alleen het kostgeld te betalen. Al in 1987 besloot de stichting het ge bouw een andere bestemming te geven. Na verschillende red dingspogingen sloot de Pauw hof begin vorige maand uitein delijk definitief de deuren. „Wij kunnen dat pand in stand houden", zegt R. Blöte namens nog enkele andere Wassenaarse kunstenaars. „We hebben aangeboden het pand op poten te houden en beneden te exposeren. Daarnaast zouden we er muziekconcerten en le zingen kunnen houden. We hebben ook het kunstenaars- pand 'Bianca' in stand gehou den voor de Rabobank daar ging bouwen en dat hebben we wel met een positief saldo afge sloten." Na vier jaar zou de Pauwhof dan de Oosteuropese kunste naars en wetenschappers on derdak kunnen bieden. Blöte hoopt daarbij dat het rijk het verblijf van de voormalige Oost- blok-inwoners wil subsidiëren. „Daarvoor zou het pand fantas tisch zijn en het zou precies zijn zoals het echtpaar het vijftig jaar geleden bedoeld heeft." De stichteres besloot in de jaren voor de oorlog samen met haar man dr. J. Overvoorde, gemeen te-archivaris van Leiden en di recteur van museum de Laken hal, het huis open te stellen voor bevriende kunstenaars en wetenschappers. Van Rij vond het voorstel ech ter niet realistisch. „De OGS wil het pand hoe dan ook verko pen. De gemeente is niet geïn- tereseerd in aankoop, want wij hebben het cultureel Warenar al in het renar kost ons al een lieve duit, dus we zitten niet bepaald te springen om een miljoenenin vestering", aldus de wethouder. Blöte is boos over de verkoop plannen van de OGS en vindt dat de Pauwhof wordt 'ver kwanseld'. „De stichting wil de Pauwhof gewoon van de hand doen. Omdat ze het vooroorlog se patroon niet kunnen hand haven, gooien ze een cultuur goed weg. Nu het pand wordt verkocht, zal de opbrengst wel naar allerlei vage culturele in stellingen gaan. Maar dat was niet de bedoeling van het echt paar. Die wilden een pand voor cultuur met een hotelfunctie", aldus Blöte. Volgens Van Rij kan de oor spronkelijke functie van de Pauwhof alleen worden behou den door de nieuwe eigenaar. „Die zal een dergelijk initiatief moeten nemen. Dat zou alleen maar mooi zijn." In de hoogtijdagen van de Pauwhof waren alle vijftien slaapkamers bezet. Kopstukken als J.C. Bloem, C. Buddingh, Ko van Dijk, Havank, Ank van der Moer, Annie Romein-Verschoor en Ellen Vogel werkten in hun kamer. Ze aten op gezette tijden gezamenlijk in de eetkamer, la zen en discussieerden in de bi bliotheek en vertoefden en filo sofeerden in de prachtige tuin. bodegraven De sportwagen van twee man nen die een snelkraak wilden zetten bij een juwelier in Bode graven, bleek vannacht sneller dan de surveillancewagen van de politie. De agenten in de surveil lancewagen werden vannacht rond half drie opgeschrikt door een inbraakalarm. Op dat mo ment reden zij juist de Prins Hendrikstraat in. Toen ze de hoek om reden, zagen ze twee met een moker de rui- diggelen slaan bij de ju welier. Bij het zien van de poli tie sprongen de inbrekers de auto in en reden met hoge snel heid weg. Na tien minuten was de politie de inbrekers kwijt. De politie spreekt van een goedvoorbereide actie. Omdat het kenteken was afgeplakt is de politie het spoor volledig bijster. Dat de surveillerende agenten de groene Lancia niet konden klem rijden, wijt de politie aan de professionele aanpak van het duo. „De auto's waar dit kaliber mensen mee rijdt zijn nu een maal sneller", aldus een politie woordvoerder. warmondHondebezitters zijn niet ge lukkig met het verbod in het vo rig jaar opengestelde recreatie gebied. De Leidse hondebezitter A. Kobben heeft inmiddels een protestbrief naar gedeputeerd H. Blok geschreven. Hij noemt het verbod 'veel te rigoreus'. Honden zouden alleen tijdens de broedtijd, in de zomervakan tie en in de weekeinden niet toegelaten moeten worden, vindt Kobben. Volgens een woordvoerder van de provincie kunnen de re gels echter niet worden versoe peld. „In een begrazings- en vo- gelgebied horen gewoon geen honden thuis. En op de Stren gen zijn we begonnen met dit algemene verbod. Als er een re den is om dat te veranderen, - zullen we dat wel doen." Op de Warmondse eilanden Strengen en Tengnagel, tussen de Zijl en 't loppe, mogen geen honden meer worden uitgela ten. De provincie wil dat de re creanten op het surfstrand van de Strengen in de lente en zo mer niet door de viervoeters worden lastiggevallen. Voor Tengnagel geldt een absoluut verbod, omdat het binnenkort een begrazingsgebied voor koeien en schapen en een vo- gelgebied wordt. De honden zouden het gras vervuilen en de vogels storen, vreest de provin cie. De gemeenten Warmond en Leiden moeten het honden verbod officieel nog goedkeu ren, maar de provincie heeft het verbod daarop vooruitlopend al in laten gaan. AGENDA ravaan vrijdag en zaterdag deze regio aan. Overmorgen staat de etappe van Wassenaar naar Zoeterwoude op het program ma. Na de start even na tien uur bij De Bijhorst in Wassenaar vertrekt het peloton voor een rondrit door Voorschoten en Leiden, waarbij De Bult moet worden beklommen. Tegen half vier wordt de gemeentegrens van Zoeterwoude overschreden. Via de Rijndijk en de Zuidbuurt- seweg verplaatst de caravaan zich naar de Schenkelweg (Zoe- terwoude-dorp) waar om 18.30 uur een criterium van start gaat. Een dag later staat de slot etappe van Rijnsburg naar Noordwijk op het programma. Om elf uur klinkt bij het winkel centrum De Hoftuin het begin- signaal. Via Katwijk, Leiden, Oegstgeest en Voorhout voert de rit naar Noordwijk. Op de Koningin Wilhelminaboulevard wordt vanaf 14.30 uur het af sluitend criterium verreden. Een uur later zal de laatste rol stoelrijder de finishlijn zijn ge passeerd, waarna de prijsuitrei king plaatsheeft. Het publiek dat de boulevard wil bezoeken krijgt al vanaf 12.30 uur een amusementsshow voorgescho teld. De presentatie is in han den van Mariska van der Kolck. Kinderen kunnen genieten van de clown Bert Toebak. leiderdorp/hazerswoude Dorpspoëet A. Huisman moet het vooral van zijn directe om geving hebben. Idyllische plek jes in Leiderdorp en Hazers- woude heeft hij in zijn bundels bezongen. Met foto's van deze locaties probeert de dichter een groter publiek te bereiken. Zijn laatste (geïllustreerde) bundel, die vandaag verschijnt, is gewijd aan 'de landelijke schoonheid in Leiderdorp'. Een ruime vierkamerwoning in Hazerswoude-Rijndijk met uitzicht op bomen en tennisvel den. Een poesje nestelt zich in de bruine ribfluwelen bank. Vo gelgezang dringt via de open staande balkondeur naar bin nen. Aan de wand een portret van prinses Juliana. Dichter A. Huisman heeft na veel omzwer vingen en 'een turbulent be staan' zijn stek gevonden. De natuur rond zijn huis levert hem inspiratie voor nieuwe lite raire activiteiten. Met fotocame ra en pen in de hand trekt hij door de omgeving. Al die omzwervingen hebben weer een nieuwe bundel opge leverd, 'Landelijke schoonheid in Leiderdorp'. Het eerste exemplaar heeft hij vanmiddag overhandigd aan de Leider- dorpse wethouder van cultuur C. Kemer-Schellingerhout. „Nee, ik heb geen persoonlijke relatie met wethouder Kerner. Het gaat puur om haar functie. Als iemand anders die porte feuille bekleedde had ik het aan hem of haar opgedragen." De vorige bundel heeft hij opgedra gen aan het eerstel van Juliana's echtgenoot prins Bernhard. „Omdat die weer een uniform mag dragen." Sinds februari is Huisman met zijn poëzie een nieuwe richting ingeslagen. Hij noemt de combinatie van foto's en ge dichten een unieke formule. De illustraties maakte de dichter zelf. In zijn archief heeft de Ha- zerswoudenaar duizenden dia's en foto's van de omgeving van Leiderdorp en Hazerwoude. Ooit werkte hij als fotograaf voor het Streekblad van Mid den- en Zuid-Holland. „Het plaatjes schieten heb ik in de praktijk geleerd. Door Hazers- woude en omgeving op de ge voelige plaat vast te leggen be waar ik stads- en dorpscultuur voor het nageslacht. Neem nu het oude raadshuis dat binnen kort wordt gesloopt. Volgende week ga ik erop af, voor het te laat is." Geen enkele dichter dicht uit het niets. Ook Huisman heeft zijn voorbeelden. Vooral de pro- testantse Achterberg en Nijhoff spreken hem aan. Maar waar Achterberg over zijn dode ge liefde dicht, hebben bij Huis man de geliefden nog niet het laatste loodje gelegd. De verge lijking met een andere schrijver, Maarten Biesheuvel, gaat vol gens Huisman niet op. Het ge zamenlijke verleden in psychia trische klinieken (beiden ver toefden enige tijd in de Oegst- geester inrichting Endegeest) uit zich in totaal verschillende literaire produkten. „Zoals Bies heuvel de vloer aanveegt met zijn gereformeerde geloof, dat zou ik nooit kunnen." Uit de gedichten van de dorpspoëet spreekt een intense orthodox-protestantse geloofs beleving. „Met mijn werk heb ik al diverse mensen tot het geloof gebracht. Ik schrijf wat mijn hart me ingeeft, geef getuigenis van mijn geloof. Je zou mijn werk kunnen opvatten als een samenvatting van het Hooglied, de Psalmen van David en de klaagliederen van Jeremiah." De literaire produktie van de Hazerwoudse schrijver is voor lopig niet te stuiten. „Ik hen fi nancieel onafhankelijk, ik hoef me niet aan te passen aan het kunstwereldje." Binnenkort ver schijnt een co-productie van Huisman en Jacob Maris met verhalen over Endegeest WOENSDAG 5 AUGUSTUS Leiden Informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20 00 tot 21.00 uur Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel Het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. Katwijk Duinwandeling olv IVN-natuur- gids door Berkheide, start t/o de Soefi-tempel om 19.30 uur Zomeravondzang mmv solist Henk Post, Oude Kerk, Boule vard, samenzang 19.50 uur, aanvang 20.00 uur. Noordwijk Woensdagavondzang mmv het Katwijkse Pniëlkoor, Oude Zeekerk, Hoofdstraat 95, aan vang 20.30 uur Moonlightbowlen met prijzen, Bowling Rest. Noordwijk, van 22.00 tot 24 00 uur Noordwijkerhout Viswedstrijd, org. HSV De Ar noud, bij Tennispark Jonkers, inschrijven vanaf 18.00 uur, aanvang 18.45 uur. DONDERDAG 6 AUGUSTUS Leiden Bloemenwandeltocht over 10, 15 of 20 km, start vanaf WV, Stationsplein, tussen 9.00 en 17 00 uur Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal, Raadhuislaan 43, van 16 00 tot 17.00 uur Katwijk Vliegende Brigade bij Wester kim, aanvang 13 30 uur, Noordwijk Open Noordwijkse Tenniskam pioenschappen, T C Casino. Oude Zeeweg, wedstrijden van af 9 00 Strar.dloop over 4 of 8 kn bij de politiepost aan het strar om 19 30 uur Knaakbowlen (tot 18 aar). Bowling Restaurant Noordwijt van 12 00 tot 16.00 uur Moonlightbowlen met prijzen. Bowling Rest. Noordwijk. van 22.00 tot 24.00 uur start

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17