Opieder hoofd 'n te ?el<ke prijs! Schrijvende Lezers 'Expert': elektronica via de parallelmarkt APK vaak ondeugdelijk je komt ogen en oren tekort. Leiden Haarlemmerstraat I22,07I-I40I66 WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1992 16 Enveloppen Op de wekelijks milieupagina 'Over Leven' werd onlangs de suggestie gedaan enveloppen ten minste twee keer te gebruiken door ze binnenstebuiten te keren. Niks nieuws onder de zon, zegt Leidenaar Van H oogdalem. Naar aanleiding van het stukje over het binnenstebuiten keren van enveioppes in deze krant 23 juli, wil ik graag vertellen wat ik jaren geleden over het herge bruik van een envelop heb mee gemaakt. In 1915 trad ik als knaap van 14 jaar in dienst van een make laar te Schiedam, voor een sala ris van vijf gulden per maand. We maakten lange dagen en ge noten nog niet van een vrije za terdag en vakantietoeslag. Een rijke distillateur ter plaat se had een deel van zijn kapitaal belegd in hypotheken, die via mijn baas waren afgesloten. Rente en aflossing werden ge bracht op ons kantoor. Ik moest daarna het geld in een gesloten envelop bij de luxueuze woning van de jeneverstoker afleveren. Wat schetst mijn verbazing, toen ik de volgende dag bij de binnengekomen post dezelfde envelop weer aantrof, maar dan binnenstebuiten gekeerd en daarin de kwitantie voor het af gedragen geld! Zo zie je maar, er is niets nieuws onder de zon! LP. van H oogdalem sr, Plantijnstraat 94, Leiden. Berbice Enige tijd geleden stond in deze krant dat de stichting Het Zuidhollands Landschap het landgoed Berbice in Voorschoten 'met steun van het rijk zo zou kunnen kopen'. Directeur Polderman van die stichting ontkent dat en legt de werkwijze van 'zijn' stichting in bijgaande brief nog eens haarfijn uit. Als er ergens een gebied is waar het landelijk groen in hoog tem po verdwijnt, dan is dat wel in de provincie Zuid-Holland. De steden en dorpen breiden zich uit en nieuwe steden nemen telkens grote stukken van het Zuidhollandse landschap in be slag. Ieder van ons heeft dit 'met zijn eigen ogen' in de laatste tientallen jaren zien ge beuren. Hoe onvermijdelijk het ook is om een ieder te huisves ten, wij willen toch voor onze kleinkinderen nog groene ruim Het landgoed Berbice in Voorschoten. De eigenaren hebben niet te kennen gegeven het te willen verkopen. foto wim dijkman te bewaren. Drie organisaties doen dat door natuurterreinen, landgoederen en zelfs bepaalde landbouwgronden aan te kopen of in beheer te nemen. Daarbij wordt - soms na tientallen jaren - weer een bij elk terrein pas sende natuurlijke toestand als doel gesteld. Die organisaties zijn Staatsbosbeheer, de parti culiere organisatie Natuurmo numenten, die landelijk werkt, en Het Zuidhollands Landschap dat zich uitsluitend richt op de natuurbescherming in onze provincie. Vanzelfsprekend willen zij bij het veilig stellen van terreinen elkaar niet in de wielen rijden, vandaar dat Zuid-Holland in goed overleg in stukken is ver deeld, waar één van de drie or ganisaties aankopen verricht. Zowel het rijk als de provincie Zuid-Holland steken geld in de verwerving van natuurgebie den. Het gaat daarbij om vele miljoenen guldens! Zij subsidi ëren elke aankoop van Het Zuidhollands Landschap en van Natuurmonumenten voor 50 procent. Daar moet iets tegenover staan. En dat is een heel zorg vuldige afweging van elke aan koop. Vindt men het terrein 'aankoopwaardig'? Zijn er nu 'natuurwaarden' aanwezig of kan het terrein door goede maatregelen weer naar een an dere staat toegroeien? Zijn er ook andere instanties, zoals ge meenten, die het terrein even goed kunnen beheren? Is het dringend nodig om tot aankoop over te gaan? Zo zijn er nog vele andere vragen, die beantwoord moeten worden voordat er be lastinggeld aan de verwerving van natuurterreinen wordt be steed. Alle aankopen geschieden op basis van vrijwilligheid. De eige naar bepaalt nog altijd of hij wil verkopen en aan wie! Een uit zondering op deze regel vormen de Landinrichtingsprojecten en de Ruilverkavelingen, waar een deel van alle binnen het project vallende gronden tegen betaling van de waarde aan natuurbe schermingsinstallaties wordt toegewezen. In het geval van het landgoed Berbice in Voorschoten, waar over kortgeleden in de commis sie financiën van de gemeente is gesproken, bestaat er reeds vele iaren een goede verstand houding tussen de eigenaren, onder wie met name mejuf frouw R. Begeer, en de stichting Het Zuidhollands Landschap. Leden van Het Zuidhollands Landschap kunnen op vertoon van een voor hen gratis verkrijg bare Berbice-wandelkaart het landgoed bezoeken. Het land goed wordt goed beheerd door mejuffrouw Begeer. De eigena ren hebben niet te kennen ge geven het te willen verkopen. Zou dat wel het geval zijn. dan zou Het Zuidhollands Land schap op grond van zijn doel stellingen zeker de mogelijkhe den willen bestuderen. De subsidiegevers zouden op vele vragen - zoals hiervoor staan vermeld - antwoord wil len hebben. In ieder geval is het niet zo, dat - zoals onlangs in deze krant stond vermeld - Het Zuidhollands Landschap het landgoed 'met steun van het rijk zo zou kunnen kopen'. Stichting Het Zuidhollands Landschap, drs. B.L Polderman, directeur, Schiedamsesingel 181, Rotterdam. Roeihistorie Volgens onze GPD- verslaggever ter plekke zorgde Winkeliers Duin- en Bollenstreek verbaasd Televisietoestellen, video's en CD-spelers zijn vaak onnodig duur, omdat de producenten parallelimport verbieden. Ex pert, een Europese inkooporga nisatie van consumentenelek tronica, heeft daarover een klacht ingediend bij de Europe se Commissie. Filiaalhouders uit de Duin- en Bollenstreek zijn blij met de actie. Voor een Italiaanse verkoper bijvoorbeeld kan het zeer lo nend zijn om een partij Philips- televisies in Nederland te be stellen. In de praktijk zal de fa brikant hem echter verwijzen naar de Philips-distributeur in Italië, waar de handelaar een hogere prijs moet betalen. Daarmee wordt de zogenaamde parallelimport verhinderd. Vol gens Expert kunnen de prijsver schillen tussen twee landen soms oplopen tot 50 procent. Expert heeft 2.500 winkels in 14 landen. In Nederland zijn 145 winkels bij de inkooporga nisatie aangesloten die vorig jaar een gezamenlijke omzet behaalden van 435 miljoen gul den. In de Duin- en Bollen streek is de keten goed verte genwoordigd, met zaken in Lis- se, Rijnsburg, Sassenheim en Voorhout. In Leiden en omstre ken is Expert niet vertegen woordigd. De Leidse vertegen woordiger sloot vorig jaar zijn deuren. Winkeliers uit de regio reage ren verbaasd op de actie. De brief aan de Europese Commis sie is een initiatief van de inter nationale directie van Expert. De afzonderlijke winkeliers zijn daar niet vooraf van op de hoogte gesteld. „We hebben het gisteren in de krant gelezen, maar dat is geen probleem. We vinden het een goede actie," vat een winkelier de mening van zijn collega's samen. Een prijs daling op korte termijn ver wacht de woordvoerder niet. „De prijzen zijn hier al redelijk scherp." Expert heeft afschriften van de brief aan de Europese Commissie verzonden aan zijn belangrijkste leveranciers, Phi lips, Grundig, Matsushita en So ny. Aanleiding tot de klacht is de aanvraag van elektronica- producenten Grundig en Tele- funken om het huidige verbod op parallelimport te verlengen. Directeur W. van den Toom van Expert International in het Zwitserse Zug meent dat paral lelimport in het verenigd Euro pa van na 1 januari 1993 niet meer mag worden verboden. Van den Toom zegt in eerste in stantie geen voorstander te zijn van parallelimport. „Wij doen het liefst zaken binnen bestaan de kanalen met bestaande leve ranciers. Voor ons is het meer een principe-kwestie. Het ver bod op parallelimport moét uit de contracten." Expert heeft inmiddels reac ties gekregen van Sony en Grundig. Sony heeft volgens Van de Toom toegezegd paral lelimport binnen Europa niet langer te verbieden. Overleg met Grundig heeft niets opgele verd. Philips heeft nog niet ge reageerd. Een woordvoerder van het concern beklemtoonde dat er van een verbod op paral lelimport door Philips geen sprake is. LEIDEN MONICA WESSELING Een op de twintig APK-stations in het district Nieuwegein (waar Leiden onder valt) levert geregeld ondeugdelijk werk. Van de 100 auto's die door deze stations worden goedgekeurd, mankeert aan twaalf procent zó veel dat die auto's eigenlijk zouden moeten wor den afgekeurd. Dat blijkt uit de steekproeven die door de Rijks dienst voor het Wegverkeer worden uitgevoerd. De ten onrechte goedgekeurde auto's zijn, zoals het hoofd van de rijksdienst in Schiedam A.J. van den Bos het uitdrukt, randgevallen. De auto's zijn nét niet goed genoeg maar dus nog niet direct een gevaar op de weg. Van den Bos gaat uit van onkunde van de keur meesters en niet van moedwil. Bedrijven die bij de Rijskdienst be kend staan als wat minder betrouwbaar (de penalty-klasse) worden extra gecontroleerd. Maakt een bedrijf het te bont, dan wordt de vergunning ingetrokken. Van den Bos is niet verbaasd of geschrok ken over de uitslag van de steekproef. „Het maakt wel duidelijk dat voortdurende controle hard nodig is. Er gaat nog te veel mis." een unicum door met vier ploegen door te dringen tot de finale's van de Spelen in Barcelona. Oud- roeiverslaggever Piet PhUippa weet wel beter. De Nederlandse roeiploeg heeft op het meer van Banolas geen historie geschreven. De bewe ring in het Leidsch/Alphens Dagblad van zaterdag 1 augus tus dat Nederland voor een 're cord' zorgde door met vier roei- ploegen door te dringen tot de Olympische finales is onjuist. Dat kwam namelijk al drie maal eerder voor en wel in 1964 op de Toda-baan van Tokio, vier jaar later in Xochimilco bij Mexico Stad en in 1984 tijdens de door de boycot van vrijwel alle Oostbloklanden gedeva lueerde Olympische Spelen van Los Angeles. In Japan werden Blaisse en Venemans tweede in de twee zonder stuurman, Hartsuiker en Rouwé derde in de twee met stuurman, Wartena, Enters, Boelen en Castelein vierde in de vier zonder stuurman en Mil- link, J. van de Graaff, F. van de Graaff, R. van de Graaff en stuurman Klumperbeek derde in de vier met stuurman. In 1968 zorgden Nederlan ders voor een unieke prestatie. Jan Wienese werd Olympisch kampioen bij de skifs, Van Dis en Droog beh. en zilver in de dubbel twee, Suselbeek en Van Nes met stuurman Rijnders zil ver in de twee met stuurman. Luynenburg en Stokvis, die tot 250 meter voor de finish in kansrijke positie lagen, werden voorts zesde in de twee zonder stuurman. Daarbij dient men nog te be denken dat in die jaren alleen het herenroeien 'Olympisch' was. Er werden toen maar ze ven nummers gevaren. Mede door de invoering van het Olympische damesroeien is dat aantal uitgebreid tot veertien boottypen. In 1984 tenslotte, op het Lake Casitas, zorgden de Nederland se dames voor vier finaleplaat sen. Greet en Nicolette Helle mans wonnen zilver in de dub bel twee; de gelegenheids-acht, bestaande uit Nicolette en Greet Hellemans, Comet, Van Ettekoven, Van Drogenbroek, Quist, Nelissen, Vaandrager en stuurvrouw Laurijsen, brons. Vierde werd de twee zonder stuurvrouw Van Ettekoven - Comet en vijfde de vier met stuurvrouw Nelissen, Quist, Vaandrager, Van Drogenbroek en Laurijsen. Piet Philippa, Olympisch roeiverslaggever van 1960 - 1988, Ericapark 4, Alphen aan den Rijn. Skiffeur Jan Wienese (goud overigens) was één van de vier Nederlandse finalisten in 1968. foto archief Aristona radio- cassettespeler RW6202 'stereo radio- cassettespeler «FM en MG ontvangst 'schake- i laar voor bass boost •incl. hoofdtelefoon. Philips cassettespeler AQ6401 'stereo cassel hoofdtelefoon. Pnj$- en drukfouten voorbehouden. ADG D(4) i Sony walkman FX40 *autoreverse •automatische bandafslag •bandsoortschakelaar •radio ontvangt FM/AM *18 voorkeuzezenders. Sony walkman F EXI2 *bandsoort- k schakelaar •automatische bandafslag •anti-rolling II mechanisme *incl. hoofd telefoon en riemklem. Sony walkman EX33 «dubbel megabass •auto reverse *incl. hoofdtelefoon. 9*h tespeler *voor- en achter uit spoelen •ind. Bij aankoop van elke walkman deze week voor maar 15." Sony Walkman speakers.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16