Emotionele kunst in Gemeentemuseum 'Engelse cultuur is claustrofobisch' Cultuur&Kunst STIEL zoekt materiaal voor tentoonstelling Expositie Vallotton in Van Gogh Museum Fotowedstrijd Rijksmuseum voor Volkenkunde Concert oude muziek DINSDAG 4 AUGUSTUS 1992 REDACTIE CEES V RUYGROK (CHEF) Fissesjki in Hooglandse Kerk leiden Een van de meest vooraanstaande organisten in het hui dige Rusland, Alexander Fissesjki, geeft op uitnodiging van K&O op vrijdag 7 augustus een orgelconcert in de Hooglandse Kerk te Leiden. Fissesjki gaf al concerten in vrijwel alle oosteuropese landen, een aantal westeuropese landen en hij trad, met groot succes, op in de Verenigde Staten en Canada. Het concert begint om 20.15 uur. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij het UIT-bu- reau van K&O aan de Oude Vest 45 en op de concertavond in de Hooglandse Kerk, vanaf 19.30 uur. 'Portret' Zuidafrikaanse drummer Amsterdam De Zuidafrikaanse jazz-drummer Louis Moholo (52) staat centraal in een programma op 14 en 15 augustus in het Bimhuis in Amsterdam. In dit 'portret' is hij te beluisteren in be proefde en in nieuwe combinaties, waaraan musici in de actuele jazz-stijlen meewerken.. De aanvang is 21.00 uur. Op 28 en 29 augustus zijn 'Canaille', 'Four Of A Kind One' en 'Canaille And All That Jazz' in het Bimhuis. Nijverheid en kunst. Dat is de titel van een tentoonstelling die van 20 november tot en met 20 december wordt gehouden in de tentoonstellingszaal van het Gemeente Archief Leiden (GAL). De tentoonstelling, geor ganiseerd ter gelegenheid van de lustrumviering van de Stich ting Industrieel Erfgoed Leiden (STIEL), gaat over de visie van beeldende kunstenaars op tech niek en bedrijf (1800-1940), in Leiden en omgeving en de mensen die daarbij betrokken Fabrieksgebouwen, machi nes, produkten, foto's en teke ningen en andere vormen van beeldende kunst met als onder werp techniek zijn pas sinds kort onderwerp van kunsthisto risch onderzoek. Ook de musea schenken de laatste jaren meer aandacht aan dit industrieel erf goed. Volgens de Stichting In dustrieel Erfgoed Leiden be staan er nog veel vooroordelen en voorbehouden tegenover de ze 'gewone' onderwerpen in de kunst. Het zijn deze vooroorde len en voorbehouden waarop STIEL stuit in haar streven om waardevolle bouwkundige mo numenten van bedrijf en tech niek in de Leidse binnenstad voor sloop en verval te behoe den. De historische fabrieksge bouwen van Hartevelt aan de Langegracht behoren volgens de stichting evengoed tot het culturele erfgoed als de Leidse hofjes. In het verleden hebben kun stenaars, vooral fotografen, veel belangstelling gehad voor be drijf en techniek. Het lustrum dat STIEL dit jaar viert is aanlei ding om de in de directie omge ving van Leiden ontstane kunst samen te brengen en aan het publiek te tonen. Op de tentoonstelling zal on der meer een groot doek te zien zijn van Herman Heyenbrock met daarop Leidse fabrieksar beidsters aan het werk. Van Heyenbrock wordt ook een vroege impressie getoond van een steenfabriek in Leiderdorp. Het Hoogheemraadschap Rijn land heeft een aquarel in bruikleen gegeven met een af beelding van de bouw van de buitensluis in Katwijk. Verder zijn er tekeningen en ander werk van verschillende Leidse kunstenaars te zien. Bij de voorbereiding van de tentoonstelling zijn de organisa toren op een onbekende maar indrukwekkende serie foto's ge stuit over het bedrijf en wonen, omstreeks de eeuwwisseling, van de Leidse familie Sijthof. STIEL zou graag nog meer on bekend werk uit particulier be zit willen tonen en roept daar om het publiek op om kunst werken die het bedrijf en tech niek tot onderwerp hebben aan de stichting in bruikleen te ge ven voor de duur van de ten toonstelling. In het Van Gogh Museum in Amsterdam wordt van 28 au gustus t/m 1 november een overzichtstentoonstelling ge houden van het werk van de Zwitserse post-expressionist Félix Vallotton (1865-1925). De expositie omvat ongeveer honderd schilderijen en vijftig werken op papier (tekeningen en grafiek). Het is voor het eerst dat zo n omvangrijk overzicht van Vallottons oeuvre buiten zijn geboorteland Zwitserland is Félix Vallotton exposeerde voor het eerst in 1885 in Parijs. Zijn roem bij het grote publiek kwam in 1891 toen hij begon met zwart-wlt houtsneden. Daarna stroomden de opdrach ten binnen en werkte hij voor vrijwel elk toonaangevend blad in die tijd. Vooral zijn medewer king aan het tijdschrift La Revue Blanche was voor hem belang rijk. Hij leerde er Edouard Vuil- lard en Pierre Bonnard kennen die met onder andere Paul Sé- rusier en Maurice Denis in 1889 de groep Nabis vormden. Symbolisme De Nabis (Hebreeuws voor pro feet) richtten zich aanvankelijk* op het symbolisme. In 1892 trad Vallotton zelf toe tot de Nabis en vanaf dat moment exposeer de hij geregeld met hen. In die tijd schilderde hij voornamelijk portretten van zijn vrienden en Hoogtepunt in Vallotons gra fische werk is de serie 'lntimi- tés' uit 1899 waar 'Le menson- ge' (De leugen) deel van uit maakt. Deze, haast literiare, houtsneden hebben als thema de onmogelijkheid van de ware liefde en de verstrikkingen van een buitenechtelijke verhou- ding. Na 1900 verslapten de con tacten met de Nabis en de artis tieke aspiraties van de groepsle den groeiden sterk uiteen. On danks het succes van zijn hout sneden verschoof Vallotton zijn aandacht meer naar de schil derkunst en nam hij een onder werp uit zijn academietijd weer op, namelijk het vrouwelijk naakt. Ook landschappen en grote mythologische scènes wa ren onderwerpen in zijn werk uit die tijd. Impopulair De waardeling voor Vallottons werk werd plotseling onderbro ken door de Eerste-Wereldoor- log. Zijn succes in Duitsland en Oostenrijk maakte hem in Frankrijk impopulair, terwijl zijn satirische prenten tegen het Duitse militarisme tot gevolg hadden dat na de oorlog zijn werk in Duitsland nauwelijks meer werd verkocht. Geldzor gen, een slechte gezondheid en een groeiende mensenschuw heid isoleerden hem van zijn vrienden, aldus het Van Gogh Museum. leiden Een fotowedstrijd, een demonstratie gamelan, een proeve van de Indonesische keuken en dialezingen en een beoordeling van mee gebrachte oosterse voorwerpen staan op 19 september de bezoeker van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te wachten. Op die dag organiseren de 'Vrienden van het museum' een dag vol evenemen ten. De fotowedstrijd, waarbij drie prijzen zijn te winnen, behelst foto's die in het Verre Oosten zijn gemaakt. Volgens de organisatie gaat het niet om gewone vakantiekiekjes, maar moeten de foto's iets met land- en volkenkunde te maken hebben. De foto's moeten op formaat 30 x 40 centimeter, geplakt op wit karton en voorzien van naam, adres en telefoonnummer van de maker, worden ingele verd bij 'Vrienden van het Rijksmuseum voor Volkenkunde', p/a Rijksmuseum voor Volkenkunde, Postbus 212, 2300 AE Leiden wor den ingeleverd. De sluitingstermijn voor inzending is 7 september. Een jury bestaande uit fotograaf Henk de Graaf, galeriehoudster Ir ma Roefs-de Wit en Annemie Ruygrok, kunstredactrice van deze krant, zal de foto's beoordelen. Alle foto's, ook die van de de niet- prijswinnaars, zullen in het museum worden tentoongesteld. utrecht *gpp De bezoekers van het ko mende Holland Festival Ou de Muziek 1992 zullen er te vergeefs in het programma boek naar op zoek gaan: con certen met muziek gecom poneerd door Latijns-Ameri kaanse componisten uit de 16e, 17e en 18e eeuw. Merk waardig genoeg vormt het herdenkingjaar van de ont dekking van Amerika door Columbus voor het Utrecht se festival geen programma- thema. Wel het land van ver trek van de beroemde (en van oorsprong Italiaanse) ontdekkingsreiziger, Spanje. Het muziekgezelschap The Columbus Consort uit Am sterdam vult deze leemte in zekere zin op. Kerkmuziek van volslagen onbekende La- tijns-Amerikaansee meesters - Manuel de Sumaya, Anto nio de Salazar, Fernando Franco, Manuel Blasco, Gaspar Fernando, Sebastian Duron, Antonio Rodrigues de Mata, Francisco Lopez Capil- las en Francisco Vidales - staat op het programma van twee concerten waarmee The Columbus Consort op tournee gaat (6 augustus in de Lutherse Kerk in Utrecht). Het karakter van deze ou de Latijns-Amerikaanse mu ziek wortelt hecht in de Spaanse en Portugese mu ziekcultuur. Geen wonder, want de eerste componisten waren afkomstig van het Ibe risch schiereiland. Het bij zondere is echter dat veel componisten al betrekkelijk snel elementen van au tochtone, indiaanse volks muziek in hun composities verwerkten. Hierdoor ont stond, vooral in de 17e eeuw, een muziektype dat een vol strekt eigen karakter kreeg. Het Holland Festival Oude Muziek overweegt oude La tijns-Amerikaanse muziek volgend jaar als programma- thema op te nemen. Gilbert en George: de minst humoristische kunstenaars Door de voordeur bij The House of Love „Wij zijn de minst humo ristische mensen die je je maar kunt voorstellen. Hu mor is een egoïstische ei genschap; daar komt niets goeds of moois uit voort. Wij zijn ronduit ongeluk kig." Als mensen dat zeg gen ligt het voor de hand hen serieus te nemen. Maar als het kunstenaars duo Gilbert en George zo'n uitspraak doet is een zeke re twijfel onvermijdelijk. utrecht hans lut2 Gilbert en George ('nee, geen achternamen please') zien er al 25 jaar uit als een karikatuur van de Engelsman: altijd strak in het (streepjes- of ruitjes-)pak, de haren - voorzover nog aan wezig - in ijzig strakke schei ding, bedachtzaam sprekend en zich nog bedachtzamer bewe gend. Hun aanwezigheid wekt de lachlust op. En wie hun tentoonstelling 'The Cosmological Pictures' in het Haagse Gemeentemuseum ziet kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat de felgekleurde foto-montages met een zekere relativerende humor zijn ge maakt. Maar Gilbert en George hebben bloedserieuze bedoelin gen, zeggen ze zelf. „Wij laten zien wat (jonge) mensen bezig houdt: het milieu, (homo)sexu- aliteit, liefde, vervuiling, een zaamheid. Iedereen herkent dat ook in onze kunstwerken. En dat is precies wat we willen." Herkenbare emoties dus. Herkenbare beelden ook, vol met symbolen van de roman tiek: kerkhoven, lege wijngla- Briljant. Het is voor Guy Chad- wick bijna een stopwoordje ge worden. Briljant. Ook zijn nieu we album is briljant, zegt hij zelf. Nooit eerder heeft hij zo graag naar zichzelf geluisterd. In tegenstelling tot de velen, die The House of Love nu al een paar jaar als Engelands beste gi taarband kwalificeren. Jubelen de recensie op tafel. Vijf sterren voor het nieuwe (vierde) album van The House of Love, 'Babe Rainbow'. Chadwick weet hoe laat het is: „Om eerlijk te zijn, dié journalist is een fan geweest vanaf het moment dat we be gonnen." Dat de opnamen voor de tweede keer tot het vertrek van een gitarist leidden (Simon Wal ker werd vervangen door Simon Mawby, ex-Woodentops), neemt de scribent op de koop toe. En waarom? „Because this album is brilliant." Hij heeft nu eenmaal het imago van de eigenzinnige, Chadwick. Eerder nam gitarist Terry Bickers al de benen. „Een band draait om muziek, niet om vriendschap", analyseert Chad wick, droogjes. The House of Love geldt als een gerespecteerde grootheid in de Engelse popmuziek. Guy Chadwick introduceerde bijna zes jaar geleden een nieuw ge luid, een typische gitaarsound, met veel akkoorden, enigszins lijzige zang en aparte koortjes. Intense muziek, vond men. Chadwick bleek bovendien een vaardig songwriter. Dat is het verschil met die talloze Engelse gitaarbandjes, die sindsdien proberen het geluid van The House of Love te kopiëren. Cult Chadwick schaart de onafhan kelijke bandjes in een cult-sce- ne, waar hij zelf niet langer deel van uit maakt. The House of Lo ve is in Frankrijk populairder dan aan het thuisfront, consta teert hij. De cult-status defini tief voorbij. In Duitsland wer den destijds de eerste verkoop- succesjes op het vasteland ge zen, angstige blikken, arcadi sche landschappen, bijtende tanden, likkende lippen. Ver sterkt door de kleuren: bloed rood, onheilszwanger paars, gallig groen. En op alle collages staan ze zelf. Soms als waarne mers, maar meestal als deelge noot van wat zich in het beeld afspeelt. Het gaat hier dan ook, zoals museum-directeur Rudi Fuchs het formuleert, om 'de vi sies en visioenen' van Gilbert en George. Visioenen, waarin - dat moet gezegd - sentimentaliteit een belangrijke rol speelt. Maar het tweetal kan daar niet mee zitten: 'Dit is wat de mensen diep in zichzelf zoeken en ook kunnen vinden. En is dit niet de The Cosmological Pictures, 31 juli t/m 13 september; Haags Gemeentemuseum. Open: di t/m zo. 11-17 uur; maandag gesloten. wen, doceert de heer Chadwick: „Zelfbescherming, een vleugje arrogantie, die dingen heb je hard nodig om in deze business te overleven. Zeker als je iets af wijkends doet, zoals wij." Neemt niet weg dat het cultu rele klimaat in Engeland hem benauwt. Vandaag ben je alles, morgen niks. Zelf worstelt hij nu al jaren met het beeld van de begaafde songwriter, die met harde hand zijn band regeert. Een neerslachtige dictator, een zelfgerichte vent. bestaansreden van kunst: om sentimenten op te roepen?' Die behoefte om via beelden te communiceren met zo veel mogelijk andere mensen heeft hun hele kunstenaarsloopbaan bepaald. 'Kunst is van en voor iedereen', was en is hun uit gangspunt. Zowel in het begin, toen ze zich manifesteerden als 'levende beelden' als later toen ze schilderend, tekenend, foto graferend traditioneler beelden de middelen gebruikten. Die behoefte aan communicatie, aan het delen van emoties, heeft hen ook altijd verre ge houden van ook maar enige zweem van abstractie. Het heeft er mede toe geleid, dat de rondreis van deze tentoonstel ling door de uithoeken van Eu ropa (na Krakow, Rome, Zürich, Wenen, Budapest en Den Haag volgen nog Dublin, Barcelona, Liverpool en Stuttgart) volgens het duo heel veel positieve reac ties heeft opgeroepen. Verwonderlijk is dat niet: de 'gewone' kijker kan niet anders dan onder de indruk komen van de monumentaliteit van de beelden, de herkenbaarheid van de thematiek, het verhalende van de voorstelling. En voor de beroepskijker zijn de beelden een zo curieuze afwijking van de gangbare beeldtaal, dat het bijna een verademing is om ze te ondergaan: veelomvattende, zware thema's op een 'gewone' manier aan de orde gesteld. Je wordt er niet altijd vrolijk van, maar ook dat past in de geest van de makers. Want uit vrolijk heid komt niets positief voort. noteerd en de Verenigde Staten lopen in toenemende mate warm. 'Babe Rainbow' moet voor de doorbraak zorgen. The Stone Roses, een gitaar band uit Manchester, wist na ja ren van anoniem geploeter plotseling naar de grote massa door te breken. Dat geluid was behoorlijk dansbaar, dansbaar der dan The House of Love, maar inmiddels zijn The Stone Roses verstrikt geraakt in hun eigen succes, lijkt het. De opvol ger van hun succesvolle album is er nog steeds niet. „It's so sil ly", vindt Chadwick. „Ik denk dat ze te veel dope gebruiken. Maar ik kan wel begrijpen hoe moeilijk het is om met zo'n we reldsucces om te gaan. Na jaren van anonimiteit waren ze plot seling groot. Het ene moment word je niet serieus genomen, het volgende ben je een wereld ster." Zelf heeft The House of Love die overgang van onbekendheid naar faam overleefd. Een kwes tie van geloof, hoop en vertrou- „Er heerst in Engeland een anti-muso stemming. Als je in Engeland over muziek praat, ben je een muso en dus verve lend. Dat soort dingen maakt de Engelse cultuur gewoon claustrofobisch. Engeland kan een briljant land zijn, maar ik weet van mensen van het Eu ropese vasteland die al een cul tuurschok overhouden aan één dag in Londen. Het is in Enge land en Londen vooral heel eenvoudig om te vergeten wat er echt buiten gebeurt." Gilbert (links) en George: „Humor is een egoïstische eigenschap; daar komt niets goeds of moois uit voort" The House of Love: „Een band draait om muziek, niet om vriendschap." FOTO GPD/ROLAND DE BRUIN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5