Granaten verstoren begrafenis kinderen Duitsland zet snijbrander in tanks Buitenland Als ik niet werk, hoe denken zdan dat we kunnen leven? Wetenschappers ontdekken verschil in hersenen homo's Advocaten willen voor Honecker huisarrest Akkoord Zwarte Zeevloot Bush niet geliefd Amnesty luidt noodklok voor Somalia DINSDAG 4 AUGUSTUS 1992 4 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappeh|ke Persdienst Ind» The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International Jacksonville Het gaat niet goed met de verkiezingscampagne van de Amerikaanse president George Bush. De economie sukkelt ver der, Saddam Hoessein trekt een lange neus, vice-president Dan Quayle kan nog steeds niets goed doen en de Democratische tegen strever in de komende presidents verkiezingen, Bill Clinton, is bij- johannesburg p. van nuusenburg CORRESPONDENT Chris verkoopt boereworst en hamburgers in het centrum van Johannesburg. Niets bijzonders, in derdaad, behalve vandaag en gisteren. Want Chris (19) is zwart en hij hoort eigenlijk te staken. Het ANC heeft daartoe opgeroepen. Chris, een verlegen, goedlachse jongen, is dus een onder kruiper. Waarom werkt hij? Is hij het niet eens met wat Nelson Mandela wil? „Ik interesseer me niet voor politiek", zegt Chris. „Ik ben voor geen enkele partij, niet voor het ANC, niet voor Inkatha (de Zulu-beweging, red.) en niet voor De Klerk. Ik wil met rust gelaten worden. Ik moet het geld verdie nen voor mijn moeder en mijn twee jongere zus ters, die nog naar school gaan. Als ik niet werk, hoe denken 'ze' dan dat we kunnen leven"? Dit lijkt op papier stoerder dan het op straat klonk. Chris is geen praatjesmaker. Zijn toon is zacht en aarzelend. Hij woont in Alexandra, een township even ten noorden van Johannesburg en een broedplaats van radicalisme. De comrades, jonge, vaak losgeslagen ANC-aanhangers, maken daar de dienst uit. Zij tolereren geen afwijkende opinies, laat staan werken op de dag van de Grote Staking. Hoe is hij aan hun surveillances ontsnapt en langs hun controleposten gekomen? „Dat heb ik niet gedaan. Als er een staking is of een andere actie, dan slaap ik bij vrienden in de stad. Ik wil niet dat ze mij of mijn moeder en zus ters iets aandoen. Daarom ben ik er nooit". Maar als je na een paar dagen weer thuiskomt, is er dan niemand van het wijkcomité die dan 'even langs komt'? „Je moet zorgen dat je niet opvalt, dan laten ze je op gewone dagen meestal wel met rust". Het zou Chris gisteren niet zijn gelukt Alexandra uit te komen. De minibusjes hèt transportmid del van dit kleine, overbewolkte ghetto naar Jo hannesburg reden niet. Wie had gedacht lopend naar zijn werk te kunnen, stuitte op comrades die op elke straathoek de wacht hielden. Vrijwel alle straten waren verlaten. Wie zich toch buiten waagde, werd gelijk aangehouden. Alleen patiën ten van de townshipkliniek mochten door, als ze een verwijsbriefje konden tonen. Wie naar de winkels wilde, die tot 11 uur open waren, werd vergezeld door een comrade. Werkwilligen waren er niet. Zij wisten 's ochtens vroeg al dankzij waarschuwingssalvo's uit AK-47 automatische geweren, dat ze geen kans zouden hebben. Van de politie, die hen zou beschermen, geen spoor. Sipho is één van een groepje van twaalf comra des, jongens en meisjes tussen, naar schatting, 16 en 20 jaar. Waarom laten zij werkwilligen niet naar hun werk gaan, zoals Mandela hen heeft op gedragen? Sipho lacht schamper: „Mandela heeft ons niet te vertellen wat we doen moeten. Zij organiseren de staking niet, dat doen wij. Dit is onze actie en die laten we niet door de ANC-leiding ondermijnen". Zijn woorden worden met luide instemming door de rest van het gezelschap begroet. Aan de overkant van de straat kwam een oudere, gezette vrouw aangeschommeld. Ze werd onmid dellijk belaagd door enkele comrades. De vrouw liet zich kennelijk niet overdonderen. Ze barstte los in een door wilde gebaren onderstreepte tira de. Een collega die haar taal, Xhosa, kent, vertaal de: Ze moet naar de dokter en ze zal zich niet door snotapen die op school horen te zitten, te gen laten houden. Verrast door dit tegenspel lieten ze haar gaan. THE INDEPENDENT Wetenschappers hebben nieuw bewijs ontdekt dat de hersenen van homoseksuele mannen ver schillen van' die van hetero seksuele mannen. Hiermee wordt eens te meer onder streept dat homoseksualiteit biologisch is bepaald. Een zenuwstreng die de linker en recher hersenhelft met el kaar verbindt, is in homoseksu ele mannen groter dan bij heteroseksuele mannen of bij vrouwen, aldus onderzoekers van de Universiteit van Califor nia in Los Angeles (UCLA). De ontdekking, die het resul taat is van onderzoek van herse nen die bij lijkschouwingen zijn verkregen, is verwelkomd door homoseksuele groeperingen in de Verenigde Staten als bewijs dat homoseksualiteit niet een voudigweg een kwestie van keus is. Ze vragen öm wetgeving die alle vormen van discrimina tie tegen homoseksuelen ver biedt, waardoor homoseksuelen een gelijke positie zouden inne men als minderheden en vrou- Vorig jaar barstte een open bare discussie los toen dr Simon LeVay, een neuroloog van het Salk Instituut in La Jolla, Cali- fomië, onderzoek publiceerde waaruit bleek dat een deel van de hersenen dat het seksuele gedrag beïnvloedt bij homo seksuele mannen kleiner is dan bij heteroseksuele mannen. De laatste ontdekkingen, waarvan verslag werd gedaan in de Proceedings of the National Academy of Sciences, suggereren dat homoseksualiteit niet wordt veroorzaakt door één enkel ana tomisch verschil, maar door meerdere verschillen. De ontdekking van UCLA be treft een onderdeel van de her senen dat niet direct in verband wordt gebracht met seksueel gedrag. Onderzoek heeft uitge wezen dat de bewuste zenuw weefselband gewoonlijk groter is in vrouwen dan in mannen. Maar bij homoseksuele mannen is de zenuwstreng het grootst, aldus de wetenschappers Laura Allen en Roger Gorski van UCLA. LeVay, die zelf homoseksueel is, verwelkomt de onderzoeks resultaten. „Dit is erg belangrijk omdat het een deel van de her senen betreft dat niets met seks te maken heeft. Het is duidelijk dat er iets opmerkelijks gebeurt wanneer de hersenen zich in het foetale stadium ontwikke len. Dit bevestigt het idee dat seksuele voorkeur een biolo gische basis heeft. Het is de zo veelste nagel aan de doodskist van de opvatting dat homo seksualiteit een keuze is en dus immoreel." Hoewel het onderzoek door veel deskundigen is geprezen, zijn er ook kritische kantteke ningen geplaatst. De weten schappers van UCLA hebben al leen de hersenen van mannelij ke AIDS-slachtoffers gebruikt. Ze waren niet in staat hersenen van lesbische vrouwen te on derzoeken, omdat die zelden aan seksueel overgedragen ziek tes overlijden en omdat hun seksuele geaardheid in de VS niet op de overlijdensakte wordt vermeld (anders dan bij man nelijke homoseksuele slachtof fers van AIDS). Andere critici vinden het on verantwoord om dergelijke con clusies te trekken, omdat er zo weinig bekend is over het func tioneren van de menselijke her senen. vertaling: margreet heslinga berlijn hans hoogenpijk correspondent De advocaten van de vroegere Oostduitse staats-en partijleider Erich Honecker willen bereiken dat hun cliënt uit zijn voorarrest wordt ontslagen. Zij willen een soort veredeld huisarrest. Honecker zou gezien zijn ge zondheidstoestand moeten worden vrijgelaten en dient dan door de staat te worden be schermd als een „nog actief po liticus", zo verklaarde zijn advo caat Becker maandag. De jurist acht het mogelijk dat Honecker door een dominee opgenomen wórdt. Bekend is dat dominee Uwe Holmer, die het echtpaar na de val van Honecker in 1989 on derdak had verschaft in de in richting voor geestelijk gehandi capten Lobetal buiten Berlijn, ook nu de 79-jarige communist wil opvangen. Holmer leidt in- tussen een centrum voor alco holici in het westen van Duits land. Ook zijn opvolger in Lobe tal zou bereid zijn Honecker op te nemen. De Berlijnse justitie deelde gisteren mee dat Honecker nog steeds in de ziekenboeg van de gevangenis Berlijn-Moabit ver blijft en dat zijn toestand gezien de omstandigheden goed is. Deze week zal worden beslist over de vraag of hij in voorarrest blijft. Een onafhankelijk me disch team zal Honecker onder zoeken. Berichten dat Honecker geëist zou hebben dat zijn privébank- rekeningen, waarop ongeveer drie ton zou staan, niet langer geblokkeerd blijven, konden niet worden bevestigd. De vraag die velen bezig houdt, is of Erich Honecker met onthullingen zal komen als het proces dit najaar begint. Zijn vrouw Margot, die haar toe vlucht in Chili heeft gezocht, zou hebben gezegd: „Mijn man zal spreken. Dat betekent een aardbeving". Honecker weet erg veel. Door zijn vroegere Stasiminister Mielke werd hij tot in detail op de hoogte gebracht over het doen en laten van Westduitse politici. Daarnaast heeft hij met vele groten uit Bonn gesprekken onder vier ogen gevoerd. Hoge hallen in China: eeltknobbels peking Na eeuwenlang te zijn gedwongen hun voeten in te snoeren in te kleine schoenen, kunnen Chinese vrouwen nu on bekommerd modieuze schoenen met hoge hakken dragen. Maar de bevrijding van de Chinese vrouwenvoet heeft wel een prijs: een dramatische toename van het aantal eeltknobbels. Art sen krijgen steeds meer klachten en de eeltknobbel-explosie was een prominent thema op de eerste nationale conferentie over voetproblemen eerder dit jaar. Minder Fransen voor Maastricht parus Volgens een opiniepeiling in het Franse dagblad Libéra- tion zijn steeds minder Fransen voorstander van het verdrag van Maastricht. Van de kiezers die zeggen hun stem te zullen uit brengen tijdens het referendum over Maastricht in september is 57 procent voorstander van het verdrag en 43 procent tegen stander. Twee maanden geleden was dat nog 62 en 38 procent. Militairen muiten in Benin cotonouIn het Westafrikaanse land Benin zijn militairen zon dagmorgen aan het muiten geslagen in een legerkamp bij de st^d Natitingou, 450 kilometer ten noorden van de hoofdstad Cotonou. Zij hebben de vrijlating geëist van soldaten en officie ren die eind mei gevangen werden gezet wegens hun aandeel in een mislukte opstand. Brandweerchef bedduwend ten onder souris Een 66-jarige brandweerchef is zaterdag bij een bed- duwwedstrijd in Souris in de Canadese provincie Prince Edward Island aan een hartaanval overleden. Het evenement was geor ganiseerd om geld in te zamelen voor spierdystrofie(spierzwak- te)-patiënten. Militante sikhs vermoorden hindu's lucknow Militante sikhs hebben in het oerwoud in de Indiase deelstaat Uttar Pradesh 29 hindu's doodgeschoten. De lichamen van de hindu-dorpelingen werden drijvend in een rivier gevon den. Ze waren vrijdag het oerwoud ingetrokken om wortels te verzamelen die als voedsel worden verkocht. De politie verdenkt een Sikh-terrorist, Sukhdev Singh, van de moordpartij. Vanmor gen bliezen radicale siks een legertruck op. Daarbij werden ze ven militairen gedood. België wil begrotingstekort verkleinen brussel De Belgische regering heeft gisteren bezuinigingen aangekondigd om het tekort op de begroting terug te brengen van 5,7 procent van het bruto nationaal produkt dit jaar tot 5,2 procent in 1993 (54 miljard gulden). De regering wil het tekort in 1996 tot 3 procent hebben teruggebracht om België klaar te ma ken voor ae economische en monetaire eenwording van de Eu ropese Gemeenschap. AIDS-proces: artsen waren onwetend parus» Onwetendheid speelde een belangrijke rol bij de be smetting in 1985 van 1.000 Franse hemofiïiepatienten met het AIDS-virus, hebben de verdedigende advocaten gisteren gezegd in een spraakmakend proces tegen vier hoge functionarissen in de Franse gezondheidszorg. Zij worden ervan verdacht verant woordelijk te zijn geweest voor de toediening van bloed waarvan bekend was dat het besmet was met het AIDS-virus. De artsen zouden destijds geloofd hebbert dat „AIDS minder ernstig is dan andere ziekten". Protest moeders Russische rekruten moskou Woedende moeders van Russische dienstplichtigen hebben gisteren in Moskou de regering opgeroepen een einde te maken aan wijdverbreide gruweldaden in het leger. In 1990 werd bekend dat tussen 1986 en 1989 6.000 tot 10.000 meest dienstplichtige soldaten in vredestijd om het leven waren geko men of gebracht. Senaat VS voor verbod kernproeven Washington De Amerikaanse Senaat heeft gisteren ingestemd met een moratorium van negen maanden op kemproeven en een volledig verbod vanaf 1996. President George Bush dreigt de wet met een veto te treffen. De wet werd echter aangenomen met 68 tegen 26 stemmen, meer dan de tweederde van de 100 stemmen die nodig zijn om een presidentieel veto te overstem- Nog steeds problemen met Eureca Houston Vluchtleiders van het Europese Ruimtevaartagent- schap (ESA) proberen vandaag opnieuw proberen de Europese onderzoekssatelliet Eureca in een hogere baan om de aarde te brengen. De 354 miljoen gulden kostende satelliet raakte door besturingsproblemen in een te lage baan en bevond zich daar gisteren nog steeds. Vandaag worden opnieuw de stuwraketten ontstoken in een poging de sonde in een hogere baan te bren gen. President Boris Jeltsin van Rus land en zijn Oekraïnse ambtge noot Leonid Kravtsjoek hebben gisteren in Jalta op de Krim be sloten de marinevloot in de Zwarte Zee tot eind 1995 onder een gezamenlijk commando te plaatsen. Jeltsin en Kravtsjoek zeiden dat de huidige commandanten van de vloot zullen worden ver vangen door nieuwe officieren. Het geschil over de zeggen schap over de ongeveer 300 schepen en de marinefacilitei ten in en langs de Zwarte Zee, een belangrijke bron van span ningen tussen Rusland en Oek raïne, zal volgens de overeen komst voor eind 1995 worden opgelost. zonder populair. Bush, op de foto op verkiezingstoernee in Florida, staat ver achter in de opiniepeilin gen en zijn campagne loopt van blunder naar blunder. Gisteren nog moest het Witte Huis afstand nemen van een uitspraak van een lid van president Bush' campag nestaf, MaryMatalin. Die had Clinton een „huilebalken de" hypocriet genoemd. Matalin heeft zich inmiddels verontschul digd. Een woordvoerder van het Witte Huis zei dat Bush wel een harde campagne wil, maar deze tevens zuiver wil houden en dat de president vastbesloten is om niet modder te gooien. foto afp Rouwenden op de begrafenis van de twee weeskinderen die zaterdag door sluipschutters in Sarajevo gedood wer den, zijn vanmorgen in paniek het kerkhof ontvlucht toen dat gebombardeerd werd met granaten. De 40 an dere oorlogswezen, die tijdens een omstreden reddings operatie Sarajevo verlieten, zijn inmiddels aangekomen in Duitsland. Ruza Glavas, de grootmoeder van een 14-jarig meisje dat doodgeschoten werd tijdens de evacuatie uit het weeshuis in de Bosnische hoofdstad, raakte zwaargewond door granaat scherven. Artsen zeiden dat zij wellicht haar arm zullen moe ten amputeren. De granaten ontploften op 100 meter afstand van de gra ven, in een blijkbaar opzettelij ke aanval om de rouwplechtig- heid te verstoren, meldden journalisten. Medewerkers en kinderen van het weeshuis do ken in doodsangst weg achter grafstenen om aan de rondvlie gende metaalsplinters te ontko- De twee kinderen, Vedrana Glavas en de drie jaar oude Roki Sulejmanovic, werden zaterdag gedood door sluipschutters ter wijl zij met een bus Sarajevo verlieten op weg naar Duits land. De andere 40 oorlogswe zen kwamen vandaag na een tocht van drie dagen aan in Duitsland. Zij landen met een vliegtuig dat gechartered was door Aeroflot op een militair vliegveld in Zerbst, bij Magde burg in de Duitse deelstaat Sachsen-Anhalt. De reddingsac tie was georganiseerd door twee leden van het parlement van die deelstaat, die na de schietpartij zaterdag door de Verenigde Na ties van „misdadige nalatig heid" werden beschuldigd om dat zij niet voor een escorte van de bus hadden gezorgd. londen-nairobiRtr-afp-anpramp voor wat betreft mensenrechten. Er worden duizenden mensen gedood,verkracht en ver- De mensenrechtenorganisatie Amnesty Interna- minkt en talloze anderen verhongeren. Amnesty tional heeft gisteren de noodklok 'geluid' voor het deed een oproep aan alle politieke leiders in So- door burgeroorlog en etnische conflicten getrof- malia de cyclus van machtsmisbruik en geweld te fen Oostafrikaanse land Somalia. Somalia is een doorbreken. rockensussra hans hoogenpijk correspondent De Duitse minister Volker Rühe (defensie) en zijn min stens zo ambitieuze collega Klaus Kinkel (buitenlandse za ken) hadden het allemaal pri ma gepland. Midden in de komkommertijd zouden zij het startsein geven voor de operatie 'Sloop het wapen tuig'. Dat garandeerde een ge weldige belangstelling van de media, zo hadden ze bedacht. En dat klopte. Het Thüringse dorpje Rockensussra in de voormalige DDR beleefde gis teren een ware invasie van de internationale pers toen de bewindslieden persoonlijk het commando 'Snijbranders, Mars' gaven voor de demonta ge van het eerste slachtoffer. Het was een bijna antieke pantserwagen van het type BTR- 40, gebouwd in de Sov jetunie. Duitsland zal de ko mende 40 maanden onder in ternationaal toezicht ruim 11.000 wapensystemen vernie tigen. Kosten: rond 220 mil joen gulden. Rühe zit al tijden in zijn maag met al de tanks, pantser voertuigen, kanonnen, heli kopters, oude MiGs en oor logsschepen die hij heeft geërfd uit het arsenaal van de voormalige Oostduitse Volks armee. Duitsland moet onder het CFE-wapenverminde- ringsverdrag veel wapens af voeren en de oude Ootsduitse wapens komen daarvoor als eerste in aanmerking. Rühe is bovendien als de dood dat ze via slinkse wegen in landen als 'Joegoslavië' be landen. Wel krijgt Finland tanks en heeft Indonesië voor een zacht prijsje beslag weten te leggen op een fiks aantal patrouilleboten. Er blijft echter nog veel te veel over en dus besloot Rühe tot de sloop over te gaan. Duitsers die wapens vernietigen, dat moet toch op de rest van de wereld een pri ma indruk maken, zal hij heb ben gedacht. Een metaalwerker snijdt een ka nonsloop van een Oostduitse tank aan stukken, de eerste van in totaal 11.000 wapens uit het arsenaal van de Volksarmee die vernietigd zullen worden, foto reuter Joachim Herrmann -

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4