Grote klap voor drugsmarkt Hugo de Groot kent nog steeds navolging Binnenland 9Vrouwtje bloothandel dood' CDA eist maatregelen tegen heli-uitbraken Een weekje freaken voor wizzkids Akzo ziet winst in eerste helft van 1992 fors stijgen Bloeiende Victoria Amazonica Denkkracht en creativiteit gevangenen onuitputtelijk Er is weinig veranderd sinds Hugo de Groot, humanist en veelzijdig wetenschap per, in 1621 met hulp van zijn vrouw en de dienstbode in een boekenkist ontsnapte uit slot Loevestein. Nog steeds investeren gedetineerden veel denkkracht en creativi teit in het organiseren van ontsnappingen. Voor de tweede keer in anderhalf jaar slaagde een crimineel er afgelopen week einde in met behulp van een helikopter een Nederlandse gevangenis te ontvluch ten. Maar de klassieke methoden hebben nog niet aan kracht ingeboet. In oktober '91 ontsnapte een drugssmokkelaar uit het huis van bewaring in Rotterdam door een pruik op te zetten met een petje en een ra re bril. Aldus uitgedost wandelde hij op zijn gemak naar buiten. Nog in 1986 imi teerde een gedetineerde uit- De Schutters- wei in Alkmaar de truc van Hugo de Groot door zich te verstoppen in een gereed schapskist. Zeer tot de verbeelding spreken ont snappingen die getuigen van ouderwets vakmanschap. De man die in gevangenis kringen bekend staat als 'de Paperclip' is zo'n specialist die elk slot open krijgt. Tientallen keren baande hij zich zo een weg naar de vrijheid en één keer hij was te laat terug van proefverlof gebruikte hij zijn vaardigheid om naar zijn cel terug te keren. Gedetineerden die geduldig met een spijker of bestek de bakstenen uit de muur krabben, kunnen zich eveneens verheugen in de bewondering van het publiek. Het zelfde geldt voor de volhouders die met niet meer dan een lepel en een vork uit de gevangeniskeuken een gat maken in de vloer van hun cel en onopgemerkt een tunnel graven naar de vrijheid. In 1990 vertoonden drie gevangenen uit het Rot terdamse Huis van Bewaring dat huzaren stuk. Tralies doorzagen met een piepklein vijl tje lijkt een beetje uit de mode. De tijd dat moeder een zelfgebakken cake bracht met een vijl erin is voorbij. En niet iedereen is in staat er zelf een te vervaardigen uit een in lak en zand gedoopt draadje. Het ruilen van een ijzerzaagje uit de hobbyruimte, waar gereedschap dagelijks wordt geteld, door een zelfgemaakt exemplaar, lukt ook niet altijd. De moderne gedetineerde laat zich van buitenaf graag een handje helpen. Met enige regelmaat worden hem van de ande re kant van de muur touwen en ladders toegeworpen, al dan niet in combinatie met vuurwapens. Een enkeling laat zich met een hoogwerker uit de bajes tillen. Maar het gebeurt ook wel dat een schilder of loodgieter even vergeet dat een gevan genis geen ziekenhuis is en zijn ladder laat staan terwijl hij een kopje koffie gaat drin ken. Vooral harde criminelen deinzen er niet voor terug gevangenispersoneel te gijzelen met vuurwapens en zo een ontsnapping af te dwingen. Drugshandelaren is geen prijs te hoog om bewaarders om te kopen en zo in bezit te kernen van wapens of valse sleutels. Tengere types slagen er nog steeds in zich door piepkleine toiletraampjes of luchtkanalen naar buiten te wurmen. Af en toe blijft iemand halverwege steken of of fert een deel van zijn oren in ruil voor de vrijheid. Echte atleten en krachtpatsers bereiden zich met maandenlange training zorgvul dig voor op hun uitbraak. Onder het oog van de bewaking klauteren zij tegen me tershoge muren op of vernielen onbreek baar geachte ruiten door ze met een zwaar voorwerp te bewerken. Een boenmachine blijkt daarvoor heel geschikt, een aanval met hét biljart uit de recreatiezaal weer staan de ruiten evenmin. Ook worden hele ramen uit de sponning getild. Maar het is niet altijd een kwestie van spierballen. In menige gevangenis zijn kookplaatsjes ta boe sinds iemand ontdekte dat plaatselijke verhitting de dikste ruiten doet springen. Het meest traditoneel is ongetwijfeld de truc met de aan elkaar geknoopte lakens. Maar niet alle gedetineerden kennen hun klassieken en vergeten de lakens nat te maken, waardoor de knopen losschieten. In 1986 moest een gevange een uitbraak- poging uit de Bijlmerbajes met de dood bekopen toen de lakens scheurden onder zijn gewicht. Een nieuwe generatie uitbre kers heeft inmiddels ontdekt dat brand slangen net zo bruikbaar zijn evenals aan elkaar geknoopte elektriciteitssnoeren of stukken tuinslang. Bluf en brutaliteit bewijzen nog steeds hun nut. Begin juni verdween een XTC- handelaar uit de Bijlmerbajes, nadat hij door twee geüniformeerde pseudo-agen- ten was opgehaald. Om geloofwaardig te zijn, toonden zij vervalste documenten. Justitie vraagt zich zelfs af of de man uit vrije wil is meegegaan en houdt rekening met een ontvoering. Hoe spectaculair de ontsnappingen soms ook zijn, veel plezier brengen ze zel den. De meeste uitbrekers zitten binnen een week weer achter de tralies, sommigen zelfs na enkele uren al. Het komt geregeld voor dat ex-gevangen zich uiteindelijk zelf weer melden. DINSDAG 4 AUGUSTUS 1992 Kwekers draaien weer vrachtwagens vol groente en fruit door Iedere tuinder weet het al jaren: De handel in groente, fruit, bloemen én planten zakt in als de vakanties aanbreken en het mooi weer is. 'Vrouw tje bloot, handel dood', is in kwekerskringen een bekend gezegde. Toch schrikt iedereen elk jaar opnieuw als vrachtwagens vol tomaten, komkommers en paprika's in de weilanden voor de hapgrage bek ken van koeien en ander vee worden gedepo neerd. „Kan dat niet naar ontwikkelingslanden worden gebracht", is de geijkte vraag van de leek. Nee, is elk jaar opnieuw het antwoord van allen die zich deskundig mogen noemen. Zacht fruit is niet lang houdbaar. Bovendien zijn de transport kosten schrikbarend hoog. Dat weilanden op dit moment vol met doorge draaid fruit liggen, zoals prachtige oranje gekleur de tomaten en diepgroene paprika's, is het gevolg van het prachtige weer van de afgelopen weken. Er werden daardoor vorige week maar liefst 30 procent meer tomaten naar de veilingen ge bracht. De afgelopen dagen werd van die aanvoer zo'n 30 tot 70 procent doorgedraaid. Voor het vee gegooid dus. Niet alleen het mooie weer en de vakanties zijn daarvan de oorzaak. Doordat vorig jaar de omzet ten op de Nederlandse veilingen met 10 procent stegen als gevolg van grote vraag uit de voormali ge Oostbloklanden, werd gesproken van een zeer goed jaar voor alle produkten. Nu vergelijkt men de om- en afzetten van produkten met die van 1990, een normaal jaar. Dan blijkt dat de omzet ten en afzetten dit jaar hier en daar nog iets zijn gestegen. Niet alleen de tuinders in ons land zijn meer voor de voormallige Oostbloklanden gaan telen: ook Belgische, Duitse, Franse en Britse tuinders zijn in dat gat gesprongen. Een en ander heeft tot gevolg dat er op dit moment in West-Europa meer wordt geproduceerd dan de vraag kan op nemen. De groentekwekers hebben dat de afgelo pen maanden al gemerkt aan de lagere prijzen die ze voor hun produkten hebben gekregen. Ook met de bloemen en planten leek het de eerste maanden van dit jaar slecht te gaan. Vorig jaar konden de veilingen een omzetstijging van maar liefst 10 procent boeken. „Dat was dan ook een extreem goed jaar", zegt bloemenveiling Hol land in Honselersdijk. Over de eerste helft van dit jaar boekte deze veilinggigant een omzetverlies van 6 procent. Dit verlies is de laatste weken weer teruggelopen tot 4,6 procent. Daarmee zit de bloemen- en plantensector toch nog altijd boven de omzetten die in 1990 werden behaald. De moord op een 48-jarige Zaandamse vtouw is het gevolg van een uit de hand gelopen ze denmisdrijf. Haar belager, een 29-jarige plaatsgenoot, sloeg en schopte haar zaterdagochtend dood, nadat de vrouw zich pro beerde te verzetten. De man was op dat moment totaal bui ten zinnen, aldus een politie woordvoerder. De verdachte, die heeft be kend, is gistermiddag voorge leid aan de Haarlemse officier van justitie. Agenten troffen hem zaterdag aan naast het deels ontklede slachtoffer. Sec tie moet uitwijzen of de vrouw is verkracht. Volgens de politie kenden de man en de vrouw elkaar niet. Zij bezochten kort voor het misdrijf weliswaar hetzelfde café in het centrum van Zaandam, maar spraken daar niet met elkaar. Het slachtoffer en de verdachte verlieten tegelijkertijd het café en fietsten een eindje met el kaar op. Toen zijn bij de man de stoppen doorgeslagen, aldus een politiewoordvoerder. Hij wijt dit niet aan overmatig drankgebruik, want de man had niet ved gedronken. Chauffeur herinnert zich ongeluk niet Amsterdam De chauffeur van de Nederlandse Eurolines-bus die zaterdag op de Autobahn bij de Duitse stad Würzburg op een Tsjechoslowaakse bus botste, kan zich niets van het ongeluk herinneren. Bij de aanrijding kwamen acht inzittenden van de Tsjechoslowaakse bus om het leven. Uit verhoor is gebleken dat de chauffeur rond het moment van het ongeluk een black-out had. Geruchten als zou hij in slaap zijn gevallen, zijn volgens Eu- rolines onjuist. De man zat pas vijf kwartier achter het stuur. Veel Amsterdamse trams rijden niet Amsterdam Zeker 40 procent van de trams in Amsterdam is uit roulatie wegens technische mankementen. Door het uitvallen van zeker 100 van de 274 tramwagens kan het Gemeentever voerbedrijf Amsterdam (GVB) de toch al beperkte zomerdienst regeling niet volledig uitvoeren. Oorzaak van het hoge aantal de fecte trams is achterstallig onderhoud. Verder kampt het GVB met een meer dan gemiddelde schade door aanrijdingen. Skütsje staakt strijd door harde wind woudsend Het skütsje d'Halve Maen uit Drachten moest giste ren tijdens de wedstrijd op het Heegermeer de strijd staken, doordat het steeds plat sloeg door de harde windvlagen. Schip per Tjitte Brouwer van Heerenveen wist uiteindelijk als eerste over de finish te gaan, net voor Lammert Zwaga van Leeuwar den. Brouwer was als laatste gestart. Heerenveen leidt nog steeds in het klassement. Vijf arrestaties na moord Maastricht Maastricht De politie van Maastricht heeft nog eens drie inwo ners van die plaats aangehouden in verband met de moord op een 41 -jarige Maastrichtenaar. Eerder al werden twee andere verdachten gearresteerd, onder wie een 29-jarige man die de moord inmiddels heeft bekend. De drie nieuwe arrestanten heb ben bekend betrokken te zijn geweest bij de moord. Twee heb ben het vuurwapen geleverd. De derde man geeft toe het in stukken gezaagde lichaam van het slachtoffer in het Belgische Albertkanaal en in de Maas te hebben gegooid. Luchtcontrole op beregeningsverbod roermond De politie in Noord- en Midden-Limburg contro leert agrariërs met behulp vein een helikopter op overtreding van het beregeningsverbod, dat door de aanhoudende droogte tot 1 oktober overdag van kracht is. Volgens de politie wordt het ver bod massaal genegeerd. Gedurende een anderhalf uur durende luchtcontrole werden gisteren dertien overtreders betrapt. Kooien, netten en kabels op luchtplaatsen De regeringspartijen CDA en PvdA verschillen van mening over de noodzaak gevangenis sen beter te gaan beveiligen te gen uitbraken per helikopter. Het CDA eist dat staatssecreta ris Kosto (justitie) zo spoedig mogelijk uitbraken vanaf lucht plaatsen onmogelijk maakt door middel van kooien, netten, kabels of hoge masten. De PvdA vindt het voor dergelijke maat regelen nog te vroeg. Het ministerie van justitie is nog niet van plan extra maatre gelen te nemen tegen uitbraken per heli. Kosto wil eerst een rap port van de commissie-Hoek stra over de beveiliging van ge vangenissen afwachten. Dat rapport wordt dit jaar verwacht. Afgelopen zondag ontsnapte een gevangene per helikopter uit de gevangenis in Zwaag. Het was de tweede helikopteruit- braak binnen anderhalf jaar. In februari vorig jaar wist een ge detineerde op dezelfde wijze ge vangenis De Marwei in Leeuwarden te ontvluchten. „We geven Kosto tot septem ber de tijd om zelf met afdoen de maatregelen te komen. Zo niet, dan zullen we met een motie of amendement komen om maatregelen af te dwingen", aldus aldus CDA-kamerlid Sou- tendijk-Soutendijk-Van Appel- doom. Kosto zei na de uitbraak uit Leeuwarden dat ontsnappingen nooit geheel zijn uit te sluiten. Het ministerie van justitie hangt volgens een woordvoerder de fi losofie aan dat de mate van grimmigheid van de gevangenis de grimmigheid van de ont snapping zal bepalen. „Gevan genissen künnen in principe als bunker in de grond worden ge bouwd, maar in dergelijke ge vangenissen zal een enorme spanning tussen gedetineerden en bewaarders bestaan", aldus de woordvoerder. Uit de cijfers blijkt overigens dat het aantal ontsnappingen per duizend gevangenen de af gelopen jaren steeds verder is gedaald, van 22 in 1985 tot acht vorig jaar. Vorig jaar ontsnapten in totaal 50 gevangenen. In 1985 waren dat er nog 82, terwijl er toen veel minder gevangenen waren. Gemiddeld worden twee van de drie ontvluchte gevange nen binnen een half jaar weer gepakt. Rotterdam Veel ouders zijn al zuchtend gecapituleerd. Tegen hun vingervlugge kroost moeten zij het afleggen als het aankomt op omgang met computers. De echte 'wizzkids' die al lang zijn uitgekeken op de computer van pa en ma, kunnen sinds gisteren terecht in het Rotterdamse Ahoy, waar tot en met vrijdag de 'Kin- dercomputerweek' wordt gehou den. FOTO FOTOPERSBUREAU DIJKSTRA BV AMC vraagt bod op verhaal ouders vijfling amsterdam gpd „Ik ben er ook niet zo happy mee, eerlijk gezegd." De voor lichter van het Academisch Me disch Centrum (AMC) in Am sterdam belt met enige géne de media op om namens de aan staande ouders van een vijfling een bod te vragen op hun exclu sieve verhaal. In andere geval len betracht het AMC altijd de grootste terughoudendheid bij het verstrekken van gegevens. Voorlichter R. Korevaar beklem toont daarom dat hij slechts in termediair is. Korevaar: „In 1984 is een vijfling geboren. Die ouders kregen voor het verhaal 6.000 gulden. Als ouders dat le zen, krijgen ze meteen dollarte kens inde ogen." Dudokstichting bepleit herbouw verwoeste villa's naarden gpd De Stichting Dudok hoopt dat de drie afgebrande houten vil la's van architect W. Dudok in Naarden weer worden her bouwd. De drie villa's, die zater dagnacht geheel verloren gin gen, vormen volgens de stich ting een belangrijk deel van het oeuvre van Dudok. Hij ontwierp de drie midden standshuizen in 1921. In Naar den stonden tot voor de brand negen van deze panden. Zij zijn architectonisch van belang, om dat zij een vroege schakel vor men in de ontwikkeling van het werk van Dudok, ontwerper van onder meer het vermaarde Hil- versumse raadhuis. Bovendien was het zijn enige ontwerp in hout. Herbouw hangt vooral af van de eigenaren. Het is nog niet bekend wat hun plannen zijn. De huizen waren gemeentelijk noch rijksmonument. Rotterdam Amsterdam Is er dankzij enkele groeizame jaren al een beetje aan gewend geraakt, maar Rotterdam loopt er nog voor uit: een bloeiende Victoria Ama zonica. De Zuidamerikaanse wa terlelie, waarvan de kolossale ron de bladeren moeiteloos een peu ter kunnen dragen, is in al zijn pracht te bewonderen in de Hor tus van diergaarde Blijdorp. De botanische tuin bleef er gister avond speciaal voor open. FOTO ANP TOUSSAINT KLUITERS Zaanse moord blijkt gevolg zedendelict Amsterdamse politie rolt Turkse heroïnelijn op Met het oprollen van een Turkse heroïnebende heeft de Amsterdamse politie een gevoelige klap toegebracht aan de Nederlandse drugsmarkt. In nauwe samenwerking met de Duitse, Belgische en Turkse politie zijn 27 arresta ties verricht en is 345 kilo heroïne onderschept. Na een onderzoek van vijf we ken werden vorige week in Am sterdam tien bendeleden opge pakt en 173 kilo zuivere heroï ne, met een straatwaarde van bijna 35 miljoen gulden, in be slag genomen. De Amsterdamse politie maakte aanvankelijk be kend dat dit de grootste heroï- nevangst ooit in Nederland be trof. Volgens de Centrale Re cherche Informatiedienst staat dit record echter nog op naam van Rotterdam, waar in 1986 in de haven 220 kilo heroïne werd aangetroffen. Dat maakt het Amsterdamse korps niet minder trots, want dankzij de samenwerking met de Duitse, Belgische en Turkse politie werden vorige week vrij wel gelijktijdig nog eens 17 mensen in Duitsland en Turkije aangehouden en kon daar 168 kilo heroïne worden onder schept. „Deze organisatie was een enorm belangrijke aanvoer lijn voor de Nederlandse en met name voor de Amsterdamse markt. Organisaties van deze omvang zijn er weinig in de we reld", aldus R. van Velsen, chef van het bureau verdovende middelen van de Amsterdamse politie. Hoofdverdachte in Nederland is een 19-jarige man. Op het zelfde tijdstip dat hij vrijdag ochtend vroeg werd gearres teerd, hield de Turkse politie zijn 43-jarige vader aan. Een week eerder had de Turkse poli tie al acht vermoedelijke leden van de criminele organisatie opgepakt. De politie denkt met de aan houdingen alle topmannen van de heroïnelijn te hebben ingere kend. Het afgelopen jaar wer den via deze lijn vanuit Turkije elke maand minimaal 100 tot 150 kilo heroïne binnenge smokkeld. De drugs zaten ver stopt in autobanden. De heroïne werd in Neder land gedistribueerd via hande laren. De contacten met hen werden gelegd in Turkse koffie huizen. Vooral deze handelaren lijden een aanzienlijke strop. Zij hadden hun bestelde handel al van tevoren betaald. Er loopt nog een onderzoek naar de wijze waarop de verkre gen inkomsten van de drugsor ganisatie is geïnvesteerd. Dui delijk is in elk geval dat het geld via Turkse en Nederlandse geldinstellingen naar Turkije is gesluisd. Behalve drie dure au to's werd 20.000 gulden cash geld in beslag genomen. Verder werd beslag gelegd op een bankrekening met 100.000 gul den. arnhem gpd Het chemieconcern Akzo heeft in het eerste halljaar van 1992 een netto-winst behaald van 424 miljoen gulden, 41 miljoen meer dan in de eerste helft van 1991. "Over de winstontwikke ling in de rest van het jaar is de Akzo-top onzeker. In het tweede kwartaal van dit jaar behaalde Akzo een netto winst van 218 miljoen, hetgeen 15 procent hoger is dan de winst van 191 miljoen in het tweede kwartaal van het vorige jaar. Bij de presentatie van de kwartaal- en halfjaarcijfers waarschuwde de financiële man uit Akzo's groepsraad, dr. S. Bergsma, vanmorgen echter voor al te optimistische ver wachtingen in de rest van het jaar. „Gelet op de onzekerheden over de economische ontwikke ling en het verloop van de dol larkoers zal het moeilijker zijn om ook in de tweede helft van 1992 een winststijging te berei ken." Niettemin verwacht Akzo dat de netto-winst over geheel 1992 bij een gelijke economische ontwikkeling die van vorig jaar zal overtreffen. De omzet over de eerste zes maanden van dit jaar was 8,8 miljard gulden, een stijging met 3 procent ten opzichte van 1991. Er bleef een bedrijfsresultaat over deze pe riode uit over dat 17 procent hoger lag dan in de eerste helft van vorig jaar.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3