Het GOS bestaat niet, sportief gezien De sloop van een uniek produkt: de O V-Studentenkaart Feiten &Meningen fJINSDAG 4 AUGUSTUS 1992 Grote verwarring onder sportredacteuren. De atleten van het Verenigd Team behalen trossen medailles op de Olympische Spelen in Barcelona. En in tegenstelling tot vier jaar geleden toen de wereld nog overzichtelijk in blokken was verdeeld lijkt niemand te weten hoe ze te benoemen. AMSTERDAM ONNO HAVERMANS Stelt het uiteenvallen van de Sovjetu- zij echter besloten de erfenis nie gewone stervelingen al voor grote jaar bolsjewistisch bestuur niet ov twijfels, de verslaggevers in Barcelo- haast te verdelen en voorlopig gez na worden helemaal gek van verwar- melijk op te trekken, ook op sport] ring. Neem die drie forse kogelslinge- bied. Daarom bundelden zij hun raars in eendere pakken die zondag- beste sporters nog één keer in het avond de olympische arena betraden Verenigd Team, om hun plakken in ontvangst te Terwijl de Catalaanse orga: ook Georgië, dat niet tot het GOS behoort, deel neemt. tie zorgvuldig drie verschillende vlag- Ook het Internationaal Olympisch gen in gereedheid bracht, legde Theo Comité (IOC) erkent dat het hier gaat Reitsma uit dat de gouden worp gedaan door een atleet uit Tadzjikis tan, de zilveren door een Witrus en de bronzen door een Rus. Ja die Rus sen zijn ijzersterk, wauwelde Reits- ma's partner Ben de Graaf. Zo werkt de (Ne- derlandse) verslag geving veel misver standen in de hand. Ten onrech te krijgt het Vere nigd Team in de Nederlandse me dia de benaming GOS, van Gemene best van Onafhan kelijke Staten. Dat klopt niet. Het GOS is een organi satie van elf zelf standige landen die met elkaar ge meen hebben dat ze tot aan de mis lukte coup tegen Michail Gorbatsjov, om twaalf zelfstandige staten, die voor het gemak (ook van het IOC) nog een keer gezamelijk opereren. Kortom, het GOS bestaat niet op sportief gebied. Dat schept blijkbaar zoveel verwarring, dat we sommige commentatoren nog doodleuk van Sovjetrussen horen reppen. Alsof het die doorgaans be schikken over alle mogelijke gegevens van de sporters, tot aan de geboorteda tum van hun moe ders toe, onmogelijk is om uit te zoeken uit welke voormali ge Sovjet-republiek een individuele at leet afkomstig is. Voor de laatste keer i de republieken van de v op 18 augustus vorig jaar, behoorden gere Sovjetuniè gezamelijk deel a tot de Sovjetunie. Het GOS is geen land en evenmin een federatie met een gezamelijk bestuur, zoals bijvoorbeeld de Verenigde Staten van Amerika. Het GOS lijkt eerder op de Europese Gemeenschap. Erfenis Het zou een stuk overzichtelijker zijn geweest als de 15 voormalige Sovjet republieken elk een eigen afvaardi- de Spelen, als Verenigd Team. Bij teamwedstrijden onder de olympi sche vlag, op individuele nummers onder de vlag van de eigen republiek. Alleen Estland, Letland en Litouwen hebben hun eigen ploeg, maar zij zijn dan ook al bijna een jaar onaf hankelijk. Estland incasseerde zelfs de eerste gouden medaille ooit, dankzij baan- wielrenster Erika Salumiae (nota be- De Oekraïnse turnster Tatjana Lissenko. foto ne olympisch kampioene 1988 na- nen van de 'Duitse doos' Annett mens de Sovjetunie), die deed wat Neumann. 'onze' Ingrid Haringa niet lukte: win- Merkwaardig genoeg spelen wel v twee Letten, Vetra en Miglinieks, in de basketbalploeg van het Verenigd Team. Zij behoren tot het sterke team dat een jaar geleden nog de Sovjetunie vertegenwoordigde en verkozen het Verenigd Team boven de Letse nationale ploeg die eind juni kansloos bleek in het Olympisch kwalificatie-toernooi. In Letland wor den ze als landverraders aangemerkt. In datzelfde toernooi deden overi gens ook negen Slovenen, samen met een Kroaat, een Montenegrin en een Bosnische moslim een vergeefse poging zich namens Slovenië te plaatsen voor Barcelona. Dergelijke constructies maken het er voor sportliefhebbers bepaald niet begrij pelijker op. Individueel Het 'voormalige' Joegoslavië zorgt voor meer verwarring. Atleten uit' Servië en Montenegro (samen het 'nieuwe' Joegoslavië) en uit Macedo nië nemen op persoonlijke titel deel aan de Spelen. Ze worden .door het IOC dan ook 'Individuele Olympi sche Deelnemers (IOD) genoemd. In de Nederlandse media echter wor den de atleten onder het vaandel van Servië geschoven, misschien omdat de behaalde medailles niet geheel toevallig bij het onderdeel schieten werden behaald. En dan is er nog die etnische komaf, die voor veel verwarring zorgt. Gou den turnster Tatjana Goetsoe, zo leerden we van Studio Sport-com- mentator Hans van Zetten, woont in Odessa, een havenstad in Oekraïne. Goetsoe is dus een Oekraïnse, ook al is ze van geboorte Russin, in tegen stelling tot haar ploeggenote Tatjana Lissenko, die niet alleen een Oek- raïns paspoort, maar ook echt Oek raïnse roofs heeft. Wat dat is? Vraag het een demogra fisch deskundige en hij zal een lang en ingewikkeld betoog houden over de etniciteit van volkeren, die lang niet altijd overeen komt met de na tionaliteit. De geschiedenis zit vol volksverhuizingen, oorlogen en hu welijken die er voor hebben gezorgd dat de wereldbevolking een allegaar tje is, waaruit nauwelijks meer een etnisch zuivere natie, een volk, valt te destilleren. Dat hoeft ook nietal denken de Servische en Kroatische vechtersbazen in het voormalige Joe goslavië daar treurig genoeg anders In Nederland zal geen zinnig mens het oranje shirt van Ruud Gullit en Brian Roy betwisten, al zijn beide voetballers zichtbaar Sürinamers. Ze spelen met recht en reden in Oranje, het voetbalelftal dat Nederland verte genwoordigt. Want daar gaat het om in de internationale sport. De atleten vertegenwoordigen hun land, dat wil zeggen, het land waarvan ze ingeze tene, dus paspoortdrager zijn. Zo stuurt het Nederlands Olympisch Comité met een gerust geweten de Turk Orhan Delibas de boksring in, hoewel die jongen het openlijk be treurt dat hij niet voor zijn geboorte land mag uitkomen. Om kort te gaan: Goetsoe is een 16- jarig meisje van 1.46 meter uit Odes- sa, dat bij de volgende internationale turnontmoeting voor Oekraïne zal uitkomen. Zoals haar huidige ploeg- genóte Svetlana Boginskaja uit Minsk 'een Witrussisch startbewijs zal dra gen. Met in haar voetsporen een reeks dreumessen uit Rusland, Oek raïne, Kazachstan, Witrusland, Mold ova, Oezbekistanmaximaal drie per land toegestaan. Dat wordt drin gen op de ongelijke 'liggers'. Voor de Nederlandse Elvira Becks is de 22ste stek straks onbereikbaar. ROTTERDAM J»»M FORTUYN Nederlandse leidinggevenden hebben inmiddels een merk waardige houding ontwikkeld ten opzichte van unieke Neder landse produkten. Na de ver koop van Fokker voor minder dan een bord linzen aan die Duitse reus op lemen voeten, waardoor aan de volstrekt unie ke situatie in de wereld een eind komt dat zo'n klein land als het onze een complete en geavan ceerde luchtvaartindustrie op de markt zet en houdt, is nu de beurt aan de sloop van de openbaar-vervoerkaartvoor studerenden. U weet wel, die kaart waarop jongeren van achttien jaar en ouder die een volledige dagstudie volgen, te gen een vergoeding hunnerzijds van 65 gulden per maand, door het land mogen reizen met al het openbaar vervoer waarover we beschikken. De Nederlandse Spoorwegen die ten aanzien van de invoering van de kaart ook al niet in hun eerste leugen zijn gebarsten, hebben de sloopwerkzaamheden met ver ve ter hand genomen. Ze wilden die kaart al nooit, omdat ze na het afsluiten van het contract in 1988 er eindelijk achter kwa men dat er veel lucratievere rei- zigersgroepen zijn, gemakkelij ker en meer betalend, dan stu derend Nederland. Daar voor uitkomen, ho maar. Neen, zij wrongen zich in allerlei bochten om aan de ene kant ja te zeggen tegen de OV-Studentenkaart en aan de andere kant lieten zij in het geniep geen gelegenheid voorbijgaan om de kaart tegen te houden. Welnu dat is de he ren van het hoofdkantoor in Utrecht niet gelukt. Het bedrijf van de OV-Studentenkaart, een bedrijfje waar zo'n veertig men sen werken die 700.000 klanten per jaar bedienen, was de grote bureaucratische moloch die de NS zijn keer op keer te slim af. Stemmingmakerij In juli 1990 mochten de NS in het stof bijten en besloot het ka binet onder persoonlijke en krachtdadige leiding van Lub bers, de kaart, ondanks de pro testen van de NS, in te voeren. Van hun stemmingmakerij dat de invoering tot chaotische toe standen zou leiden, met name in de spits, is in de praktijk niets heel gebleven. Ik zie de comple te hoofddirectie nog speuren in die vroege ochtenduren van ja nuari 1991 toen de kaart voor het eerst door studerend Neder land mocht worden gebruikt naar chaotische toestanden op de belangrijkste perrons van ons land. Tv-camera's volgden hen en ze stonden compleet voor gek! Niks chaos en ook niet zoals de directie voorspelde in de maanden die daarop volg den. De hoofdirectie van de NS, oud-president Ploeger voorop, heeft het nimmer nodig gevon den hiervoor hun excuses aan te bieden aan de nieuwe klanten groep van 700.000 studerende Nederlanders. Zij hadden ze in tussen wel volop gestigmati seerd inclusief de bekende be schuldigingen dat jonge men sen zich dikwijls niet weten te gedragen. De feiten wijzen in middels anders uit, agressiviteit en zwartrijden zijn beduidend teruggelopen sedert de invoe ring van de kaart. Ook de publieksgroep zelf, de studenten van ons land, zijn over het algemeen dik tevreden met de openbaar-vervoerkaart. Zij reizen dat het een lieve lust is. Wat het CJP en kunstzinnige vorming nimmer hebben be reikt heeft de OV-Studenten kaart in een klap gerealiseerd: de studerenden bezoeken tal van manifestaties, musea, expo sities en dergelijke. Of trekken er zo maar op uit om hun land te verkennen. Een uitstekende leerschool. Reizen verruimt de horizon en dat is voor jonge mensen van groot belang. Zeker nu de wereld als maar kleiner wordt en de Europese Gemeen schap steeds meer een gemeen schap van volkeren aan het worden is. Het wordt hoe langer hoe meer gebruikt om een deel van de studie in het buitenland te doen. En dat geldt heus niet alleen voor de studenten van de universiteiten, maar dat gaat evenzeer op voor al die HBO-in- stellingen en de vele vormen van middelbaar beroepsonder wijs dat ons land rijk is. En straks gaat onze jonkheid ook nog een tijdje in het buitenland werken, want de stageperiode in het buitenland smaakt naar meer. Nu zijn er al veel ver pleegsters, fysiotherapeuten, tandartsen, lassers, monteurs die een deel van hun loopbaan doorbrengen in landen als Ita lië, Frankrijk, Duitsland, Oos tenrijk, Zwitserland en Groot- Brittannië om een paar belang- plaatsen te dentenkaart speelt daar allemaal op in en bereidt de jonge mensen voor op een mobiel bestaan. Boven dien leren ze gedurende een vijftal jaren lezen en schrijven met alle vormen van openbaar vervoer. Dat is een goede voor bereiding voor later. Dan laatje ook wat sneller een keer de auto staan. Goed voor het milieu en de rust in ons land. Je zou dus verwachten dat het openbaar vervoer in Nederland de pet af neemt voor die nieuwe groep van jonge reizigers en voor het bedrijfje dat dit allemaal heeft gerealiseerd. Niets is echter minder waar. De jonge mensen zijn minder dan welkom. De kaart moet weg of op zijn minst worden gereduceerd tot een trajectkaart, waardoor je er al leen nog mee van huis naar de onderwijsinstelling kunt reizen. Met overigens alle fraudemoge lijkheden vandien. Het is im mers een koud kunstje om in Groningen te wonen en feitelijk te studeren en op te geven dat je in Maastricht studeert. Tel uit je winst! Van het toneel Ook de succesvolle OV-Studen tenkaart BV moet van het toneel verdwijnen. Als de kaart na 1994 nog bestaat, de eventuele in gangsdatum van een nieuw contract tussen het openbaar vervoer en de minister van on derwijs en wetenschappen, dan zal de Informatiseringsbank de kaart zelf gaan uitgeven. U weet wel, die instelling, met zijn 800 ambtenaren en nog eens ten minste 100 externe deskundi gen raison van zo'n 2000 gul den per dag, die proberen de studiefinanciering te regelen. Iets wat ze na jaren eindelijk be ginnen te leren. Maar het innen van uitstaande leningen, daar weten ze zich geen raad mee. Tientallen miljoenen guldens zijn inmiddels onder hun be heer zoek geraakt. En geen haan die er naar kraait. De OV-Stu dentenkaart haalt op dit punt geheel zelfstandig, zonder in schakeling van een incassobu reau, 80 procent van de uit staande schuld binnen. Ter ver gelijking, een ziekenfonds is al blij met een score van zo'n 60 procent. Maar dat bedrijfje zal en moet verdwijnen, door de verzengende jaloezie van die zelfde Informatiseringsbank. Het is gewoon de kift. Het be drijfje mag ook niet groeien en geen nieuwe dingen onderne men, want dat vinden dé dames en heren aandeelhouders, de NS, het ministerie, de Informa- Studenten in de trein. tiseringsbank en het overig openbaar vervoer, niet prettig. Jonge mensen die in dat bedrijf een formidabele prestatie heb ben geleverd, worden op deze manier in hun dadendrang op slot gezet en kunnen uitzien andere betrekking. Zo niet de NS, minister Ritzen van onderwijs en wetenschap pen, de Informatiseringsbank en het PvdA-kamerlid Ver meend. De NS laat op een vol strekt doorzichtige manier een brief van de nieuwe president directeur Den Besten uitlekken. Dat was zo verrassend dat alle betrokkenen al voor het uitlek ken hun perscommentaren ge reed hadden. In die brief fanta seert Den Besten er lustig op los. Hij zou weten waar het ver lies van zijn bedrijf vandaan komt: juist ja de studerenden reizen te veel en dat kost ons te veel. Nu zijn de NS helemaal geen bedrijf, maar gewoon 'een zwaar gesubsidieerde semi- overheidsinstelling. En ga daar maar eens de winst- en verlies rekening van opstellen. Onbe gonnen werk en bovendien een kwestie van boekhoudkundige inrichting. De boekhouding zelf kan bepalen waaraan winst en verlies worden toegerekend, dat is voor in een niet op de markt en in de wind van de concur rentie staand bedrijf een koud kunstje. Bovendien is het con tract van de OV-Studentenkaart nooit berekend op basis van de te verwachten kosten. Eenvou dig omdat daarin het inzicht ontbrak en omdat de NS dit contract gewoon zagen als plaatsenvullerij. Die treinen lie pen immers toch. Dus de in komsten van de studerenden waren een aardig appeltje voor de dorst. En dat komt ook terug in de prijs. Een normale OV- kaart kost ruim 300 gulden per maand en een Studenten-OV- kaart kost 65 gulden. Dus je hoeft geen geleerde te zijn om bij het afsluiten van het con tract te weten dat het geen winstgevende zaak zal worden. Streepjescode Tenslotte heb ik na lang aan dringen de kaart laten veront reinigen met een streepjescode. Het gaat tegen alle esthetiek in, maar het vergrootte de contro lemogelijkheden en gaf een ma nier om snel inzicht te krijgen in het reisgedrag van studeren den. Vooral de NS drongen op de streepjescode aan. Nu, bijna IffijMfilf M een jaar na invoering, hebben uitgerekend de NS daar nog steeds niets mee gedaan. Een foto united photos de boer armetierig aantal controleappa raten en dito personeel is op pad gestuurd. Ze weten dus nu nog niks van het reisgedrag van studerenden en van mogelijke fraude. Maar ondertussen we ten ze wel dat de OV-Studen tenkaart ze op extra kosten jaagt. Reizen al die studenten allemaal in het spitsuur of is de i meerderheid zo verstandig an dere tijdstippen te kiezen, zeker als ze niet voor hun studie op pad zijn? Ik denk het laatste, want ik schat de zakelijke instel ling van onze jonge t Het is natuurlijk van de NS een ordinaire onderhandelingszet om de prijs in Het zicht van de nieuwe contractonderhandelin gen fiks op te drijven. Daar kan echter geen sprake van zijn. Im mers, de minister van onderwijs en wetenschappen is blut en de studerende kan niet nóg eens op zijn inkomen worden gekort. Dus dat wordt skippen die kaart, of hem goedkoper maken door haar te transformeren in een trajectkaart. In beide geval len de dood in 'de pot. De heren die ervoor moeten beslissen in teresseert het ondertussen wei nig. Vermeend vond die OV- Studentenkaart BV toch al een te eigenzinnig bedrijf en bij het ministerie hebben ze op het ogenblik wel iets anders aan hun hoofd dan zich druk te ma ken over zo'n luxe kaart voor onze jonge mensen. En de OV- Studentenkaart BV dan? Ook daar is het treurig mee gesteld. Van de eens zo wakkere instel ling en het goed inspelen op de publiciteit, de enige machtsba sis voor zo'n klein bedrijfje tus sen giganten als de NS, de In formatiseringsbank en het mi nisterie, is weinig meer over. De bedrijfsleiding, directeuren commissarissen, laten het vol strekt afweten en hebben niet meer te melden dan dat zij het jammer en niet erg netjes vin den. Er blijft dus niets anders over dan dat onze jonge men sen zeifin de benen komen. Protesteer! En maak leidingge vend Nederland duidelijk dat jullie niet zijn gediend van het kapot maken van dat unieke Nederlandse produkt dat ner gens anders ter wereld wordt geleverd: de OV-Studenten kaart. De OV-Studentenkaart liet je niet lopen, zorgen jullie er nu voor dat je de OV-Studen tenkaart niet laat lopen! De auteur was vanaf 1989 tot 1 januari 1991 directeur van de OV-Studentenkaart BV. Naar een omgeving die naar ik hoop hun intelligentie en da dendrang naar waarde weet te schatten. De 20-jarige Witrus Vitali Tsjerbo. Met ter in Barcelona. gouden plakken de succesvolste spor- foto afl

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2