V 'Dit is de mooiste dag uit mijn leven' 'Wat overkomt me allemaal?' Olympische Spelen 'Geen sprake van actie tegen mij' Goed slot voor zeilers ONSDAG 4 AUGUSTUS 1992 14 Medaille Sanders aan zijden draad BARCELONA «GPD Annemarie Sanders-Keijzer beleefde gisteren haar eigen wedstrijd voor zilver. Stijf van spanning volgde zij de ver richting van de laatste Ame rikaanse amazone Caroll La- vell met het begaafde paard Gifted. De tweede plaats kon Nederland nauwelijks ont gaan, maar de zilveren me daille van Sanders hing aan een zijden draadje. De amazone uit Koog aan de Zaan, die speciaal voor haar olympische aspiraties een paard had gekocht, zorg de voor het 'schrapresultaat'. En bij de nieuwe regels rond de dressuur is de nummer vier niet automatisch verze kerd van een medaille. Slechts als het resultaat van Nederland met Sanders beter was dan dat van Amerika, werd viermaal zilver uitge reikt. Annemarie Sanders-Keij zer pakte de plak op één punt. Waarop zij opnieuw hete tranen liet vloeien. Al eerder had de 34-jarige hob- byiste gehuild toen zij op zondag het team in de steek liet en en te veel risico's nam bij haar proef. Was Sanders- Keijzer het zilver ontnomen, dan was dat een tragedie ge weest: twee vorige Spelen was zij steeds Nederlands beste, maar kreeg ze onvol doende steun van de rest van de equipe. Han Hollander kwam er niet aan 1 sterdam. Televisie- en radioreportages van de Olympische Spelen zijn nu de gewoonste zaak van de wereld. Maarzo is het niet al tijd geweest. In de jaren twintig was de ra dio in Nederland aan zijn op mars begonnen. Op II maart 1928 had de later zo populaire Han Hollander met groot suc ceszijn eerste radioverslag van de voetbalinterland Neder land-België gegeven. Je zou denken dat de radio een paar maanden later een prachtige taak wachtte bij de Spelen van Amsterdam. Maar nee, hoor. De heren van het Nederlands Olympisch Comité (NOC) wil den niets van de "draadloze" weten. Ook de olympische voetbalwedstrijd Nederland- Uruguay, waarvoor giganti- s, ii,h-langstellingbestond, werd niet door de radio uitge zonden. Han Hollander was welkom, maar zonder micro foon. Ik' Westdeutsche Rundfunk in Keulen ('650.000 toestellen en ongeveer 3 miljoen luistervin ken beuiOOg hemel en aarde om iets van de Spelen te bren gen voor de Duitse luisteraars. De leider van de nieuwsdienst in Keulen, dr. Ernst, smeekte er bijkans om. En zoveel vroeg hij niet: "Slechts bij zeer interes sante wedstrijden in een echte volkssport, waarbij de vooruit zichten van een Duitsche over winning gunstig zouden zijn, willen wij met onzen microp- hoon midden uit het gewoel kleine snapshots geven Zon der opgaaf van redenen zei het NOC nee. In de officiële rap- Imrtage schreef het NOC later: "liet verzenden van verslagen langs radio-grafischen wegzau van '28 in Am- FOTO ARCHIEF DE fff SPELEN VAN TOEN \|f minder juist zijn geweest te genover de buitenlandsche journalisten die zich veel moei te hadden getroost de Spelen te komen bijwonen. Zouden zij zijn weggebleven, dan zou men de propaganda hebben gemist voor de Spelen en voor Neder land, die ontegenzeggelijk van het persoonlijk bezoek het ge volg was". Met het maken van de olympi sche film in 1928 liep het ook al mis. De onderhandelingen tussen het NOC en de Neder landse Bioscooplwnd (die be middelde namens de Neder landse filmfabrikanten) sleep ten zich moeizaam voort. Het NOC achtte de filmfabrikanten niet kapitaalkrachtig genoeg voor het grote project. Zonder dat overigens hardop te zeggen. Bovendien wilde de Bioscoop bond de rechten voor een appel en een ei hebben. Het NOC ging daarom (op een laat tijd stip) in zee met de Italiaanse maatschappij LUCE. De Bio scoopbond was daar zo boos over dat het zijn leden verbood te film te vertonen. En zo ge beurde het ook. Geen Neder landse bioscoop heeft ooit de olympische film van '28 ge draaid. RUUD PAUW Anton Geesink lacht om 'wilde verhalen Hij stampt een leverworstje op zijn cracker en bestelt nog een 'café con leche'. Okselfris is An ton Geesink aangeschoven voor ontbijt in het bobo-hotel Prin- cessa Sofia. Een dag als alle an dere bij deze Olympische Spe len. Het massale gezicht in de plooi, zijn kraakheldere over hemd ook. De judoreus van weleer heeft geen zware nacht gehad, ondanks de alarmerende berichten dat Geesink onver hoeds uit zijn zetel zal worden gekieperd, verbannen van het pluche. „Heeft dat bericht Ne derland beroerd?" Hij kauwt een hap weg. „Vreemd." Anton Geesink heeft het naar zijn zin in Barcelona. Hij is het IOC-lid dat zonder twijfel het meest wordt gegroet deze och tend, de man die de rapporten van zijn collega's ontvangt én beoordeelt. Macht maakt vrien den. Geesink dwingt al net zo veel ontzag af als destijds op de takami. Behalve dus bij het Ne derlands Olympisch Comité, zo wil het verhaal. „Flauwekul", bromt Geesink. „Ik ontving gis teravond een brief van net NOC. Er is geen sprake van een actie tegen mij. En daarmee is voor mij de kous af." En ook het Belgisch IOC-lid dr. Rogge, die een bemiddelingspoging zou ondernemen, noemt het ver haal onzin. Niets wijs$ er °P dat Anton Geesink geschokt of geïrriteerd is door het verhaal dat zijn posi tie is ondermijnd. Nu is het een publiek geheim dat de twee olympische chefs van Neder land, Geesink en Wouter Huib- regtsen, de voorzitter van het NOC, geen vrienden zijn. „Ik heb wel respect voor Geesink, maar hij niet voor mij", had Huibregtsen gezegd. Hij ont kende de coup tegen het Neder landse IOC-lid. Geesink wil van een vete niet weten. „We hebben gewoon verschillende ideeën", reageert Geesink tussen twee happen door. „Ik hou me op een andere manier met de sport bezig dan hij. Ik richt me meer op de breedtesport." En hij vraagt nogmaals, lich telijk ongelovig: „Heeft dit in Nederland storm veroorzaakt?" Hij kan het zich niet voorstellen. Hij werkt zijn dag gewoon af zoals geprogrammeerd, 's Och tends bij het atletiek, 's avonds naar het taekwondo. Alsof er niets is gebeurd. „Maar waar dergelijke verhalen vandaan ko men, ik snap het niet." Waar schijnlijk heeft dat iets van doen met die hoge bomen die veel wind vangen. Hij lacht. „Hè, dikke bomen vangen nog veel meer wind." Anton Geesink, een hoge, dik ke boom die binnen het IOC stevig wortel heeft geschoten. Hij is niet bang voor de man met de zaag. Amazones behalen eerste na-oorlogse hippische plak GPD-VERSLAGGEVER Aan het huishouden hebben de vrouwen van de Nederlandse dressuur een hekel, dat slaan zij liever over. Anky van Grunsven, de nummer een, kan niet ko ken. En Tineke Bartels, al tien jaar van de partij, is een echte sloddervos. Maar op de Koninklijke Polo club, een paradijsje voor luxe paardenvolk, hielden de amazo nes eens flink huis. Zij poetsten hun paarden tot hoogglans op en veegden de concurrentie de mantel uit. Het harde werken werd met zilver beloond. Van onbetaalbare waarde voor een sport, die zo graag eens mee wil tellen. Nu zijn dressuuramazones wel aan werken gewend, zij doen heel hun leven niet an ders. Anky van Grunsven kreeg Bonfire, een echte showbink, als jonkie al op stal en maakte er met veel zorg en toewijding in zeven jaar tijds een olympische topper van. „Ik heb het aan me zelf te danken, dat geeft een goed gevoel." Tineke Bartels kreeg haar Courage voor een symbolisch bedrag, een gulden, want het paard was op. „Het is fantastisch als je een paard kunt leren naar jou te luisteren." En Ellen Bontje weet niet anders meer dan dat zij werkt op een Duitse dressuurstal. „We zijn professionals, dat mag je gerust zeggen." Nederland was gedresseerd voor zilver, de kans daarop leek levensgroot bij deze Olympi sche Spelen. Het goud is voor behouden aan Duitsland, dat in dressuur nog altijd een imperi um bezit. De overweldigende puntentotalen gaven het zilver een gouden randje. De belang stelling voor die prestatie was al even overweldigend. De springruiters Lansink en Ray- makers, vandaag voor het voet licht, volgden deze ogenschijn lijk tammere versie van hippi sche hoogstandjes vol vuur: wa re liefhebbers. De vier 'ervaren meiden' (aldus Bartels) keken meer op van de massaal uitge rukte Nederlandse media. De camera's snorden, zelfs Spaan en Vermeegen kwamen kijken hoe dit team 'er voor ging'. „De sport wordt nog eens bekend juichte Anky. Zover is het nog niet. Op het scorebord in het olympisch dorp was ook keurig Van Gruns- vens puntentotaal genoteerd: 1631. Een slimmerik had er met pen bijgeschreven: zeer goed. Want die punten zeggen wiel renners of hockeysters niets. De sport op zich al evenmin. Van dressuur is vooral bekend dat de deelnemers lange stoffen jas sen dragen, wat in Barcelona gekkenwerk is, en hoge vilten hoeden. Geen pretje. De ama zones zorgen in die kledij dat de paarden trucs uithalen, waar de jury punten voor geeft. Spette rend is het slechts voor kenners en voor mensen die van mooie plaatjes houden. Want mooi moet het zijn, ook in deze exclusieve poloclub waar Johan Cruijff een van de leden is. „De uitstraling van het paard telt ook", zegt Van Gruns ven, de jongste en beste. En de charmes van de amazone? Om die vraag moet zij lachen. „Mensen zien liever iemand die er mooi opzit. Dat scheelt wel iets. En ik geef wel eens een knipoog naar de jury." Maar dat is niet de reden dat zij een per soonlijk record vestigde en als vierde morgen aan de individu ele finale begint. Tineke Bartels, de routinier: „Anky heeft een fantastische mentaliteit, is heel getalenteerd en heeft ook nog eens een superbok. Een olympi sche wedstrijd, daar wordt zij Ellen Bon^e, Annemarie Sanders, Ti chend op het erepodium. koud noch warrti van." Bartels zelf evenmin, eens military amazone en nu begaan met de dressuur. „De mooiste dag van mijn sportleven." Anky van Grunsven komt uit een beschermd milieu, thuis was er geld voor paarden. „In derdaad", beaamt zij onge dwongen, „Aan geld heeft het nooit gelegen, ik heb altijd steun gehad. Maar bij ons thuis gold: je krijgt niks voor niks. Als ik ons paps vraag een paard te kopen, dan vraagt ie of ik een gaatje in mijn hoofd heb. Ik heb het zelf moeten doen. Wij zijn allemaal harde werkers, op dit niveau moet je knokken. Behal ve de mensen die voor een mil joen of meer een kant en klare ster kopen natuurlijk. Dat zou ik zelf nooit willen, ik word liever en Anky van vijfde met mijn zelf afgerichte paard dan dat ik een ander dankbaar moet zijn. Dit geeft een goed gevoel en dat zal voor Ellen en Tineke niét anders zijn." Ze zal ook zelf het kastje timmeren waar het zilver in mag glinsteren. „Mijn vader is aannemer, dan moet ik toch ook iets kunnen bouwen." Voor vele mensen is dressuur te ingewikkeld, het draait im mers om nauwelijks zichtbare details. Dan hebben de springruiters het heel wat ge makkelijker, vinden de vrou-. wen. „Bij ons zit er meer ach ter", meent Anky. „Bij het springen wisselen ze veel mak kelijker van paard, bij ons kan dat echt niet. Wij zijn er nooit klaar mee." En Tineke: „Tech nisch gaan wij veel dieper. We foto EPA blijven bijschaven." Het was die bezieling die maakte dat Neder land het beste resultaat haalde bij de dressuur sinds de uitvin ding van de Olympische Spelen. Het brons van 1928 is eindelijk verbeterd. Voor hippisch Ne derland is het bovendien de eerste na-oorlogse medaille. Dat historisch feit wilde Anky van Grunsven zondag al vieren, toen zij met haar bijzondere puntentotaal Oranje de weg wees in deze tweedaagse krachtproef. „Ik was het ordi naire geouwehoer van Freek de Jonge in het Holland huis zat en dacht: samen met Sjef, mijn vriend, gaan we wat drinken. Gooien ze opeens de bar dicht." Enfin, kon ze vast met het vitri nekastje voor haar medaille be ginnen. "W BARCELONA «ANP De Nederlandse zeilers hebben het Olympisch toernooi positief afgesloten. Met de eerste, derde en vierde plaats was Oranje op de laatste drukke zeildag in de top sterk vertegenwoordigd. Slechts in de Soling-klasse moe ten de medailles nog worden verdeeld. Martine van Leeuwen leverde de beste prestatie. De 24-jarige zeilster uit Rotterdam won de zevende race in de Eu- rope-klasse. Van Leeuwen klom dankzij haar fraaie dagzege van de twaalfde naar de zevende plaats in het eindklassement. De gouden medaille was voor Andersen uit Noorwegen. Bij de mannen waren Benny en Jan Kouwenhoven in de 470-klasse goed op dreef. De gebroeders uit Dordrecht kwamen in de laatste wedstrijd als derde bin nen. Het duo steeg in de eindrangschikking van de 25ste naar de achttiende positie. De Olympische titel ging naar het Duitse tweetal Hunger- /Schmidt. Ook Ron van Teylin- gen en Paul Manuel verbeter den in de afsluitende race hun eindklassering. Dankzij de vier de plaats in de laatste race kwam het Toranoda-koppel op de zesde positie uit, goed voor een diploma. Het duo Sellers- Jones uit Nieuw-Zeeland pakte de eerste prijs. Geblesseerde en gefrustreerde Ron Zwerver twijfelt, vloekt, huilt en vlucht Een deel van de Nederlandse volleybalploeg ligt verslagen en versuft op de grond na de nederiaag tegen het COS. Ron Zwerver is al eerder weggeslopen om in zijn 'uppie' alle gebeur tenissen op een rijtje te zetten. foto anp paul stolk Pas ruim een uur na de derde nederlaag van het Neder lands team in het olympisch volleybaltoernooi tegen het GOS (3-1) komt Ron Zwerver naar buiten. Hinkend van de pijn strompelt de sterspeler moederziel alleen het Palau d'Esports de Barcelona uit nadat hij voor de derde keer voor de dopingcontrole is uitgeloot. Het gezicht van de international staat bedrukt en oogt zichtbaar ble ker dan normaal. gebleven fysiotherapeut Hans Hoekstra weg naar een een- zame plek. Met de handen voor zijn ogen staat een van de beste volleyballers ter wereld als een zielig hoopje mens tussen de krioelende mensenmassa zijn verdriet tegen een boom te ver werken. Symbolisch en schrij nend genoeg met zijn rug, ge keerd naar de olympische De verliespartij van de middag is het laatste wat de 25-jarige Amsterdammer bezighoudt. Laat staan dat zijn hoofd staat naar de confrontatie met we reldkampioen Italië morgen in de kruisfinales of dat hij zal meejuichen over de gouden medaille van Ellen van Langen. Het scheurtje in de peesplaat commodatie op de Montjuich, i zijn voet dat hij in de eerste set heeft opgelopen, maakt hem somberder en triester dan ooit tevoren. Slechts een paar minu ten blijkt hij in staat net gesprek met de verslaggever die gedul dig op hem heeft staan wach ten, gaande te houden. Maar dan volgt een ongekende emo tionele uitbarsting. Op de vraag daan of door de ernst van de kwets- komt uur zijn olympische droom de finitief uit is, barst hij in huilen uit. Vloekend door de tranen heen vlucht hij achtervolgd en ondersteund door de achter- de plek waar hij komende zon dag zijn opofferingen van de laatste zes jaar had willen be kronen met een gouden medail- „Ik besef niet wat er op dit moment allemaal gebeurt", had hij even tevoren nog opge merkt. „Ik heb er alles voor ge- moeilijkste beslissing in mijn le ven. Met deze blessure kan ik alleen doorspelen als er een pijnstillende injectie ingaat. Dat is vanmiddag in de kleedkamer al gedaan toen ik iets in mijn voet voelde knappen. Er kleeft evenwel het grote risico aan dat die pees dan verder kan scheu ren. We hebben nog één dag om de reactie te kijken en dan moeten er knopen worden doorgehakt." De vertwijfeling is zichtbaar groot. Met de ogen op de grond gericht zoekt de 2.00 meter lan ge aanvaller met trillende stem naar antwoorden op vragen, die spontaan bij hem opkomen. „Aan de ene kant zeg ik: zet die spuit er maar in. Ik heb er zo veel voor gedaan en gelaten. Daar staat tegenover dat ik het domweg niet kan maken. Mijn gezondheid gaat voor alles. Ik moet ook nog verder, ook in Ita lië straks. Wat denk je...." Maar in die zin blijft hij ste ken. „Verdomme, wat overkomt me allemaal? is het laatste wat nog enigszins hoorbaar is als hij door tranen overmand, weg vlucht. Beseffend dat het toer nooi, waarvan hij zulke grote verwachtingen had, in feite ten einde is. Want het valt niet aan te nemen dat NOC-arts Peter Vergouwen (ook gisteren aan wezig) hem opnieuw zover krijgt om de naald in diens pijn lijke linkervoet te steken. Bijna een jaar geleden speelde hij tij dens het Europees Kampioen schap in Berlijn ook met pijn stillers vanwege een chronische knieblessure. „Dat doe ik echter nooit meer", verklaarde Zwer ver vele maanden na de opera tie. Het meelijwekkende tafereel die middag in Barcelona illu streerde het persoonlijke leed van een topsporter, die met de echte pioniers van zes jaar geleden ziel en zaligheid op zij zette om hetzelfde beoogde gouden doel te bereiken als El len van Langen gisteravond op de 800 meter deed. Terwijl an deren, onder wie Jan Posthuma, Peter Blangé, Ronald Zoodsma en Rob Grabert, voor het grote geld kozen, bleef Zwerver zijn olympische ideaal ondanks vele lucratieve aanbiedingen trouw. Pas vorig jaar maakte de ster van Oranje bekend dat hij na de Zomerspelen (voor miljoenen lires) zou vertrekken naar het Italiaanse Treviso, komend sei zoen ook de club van ex-Monti- chiari-klant Jan Posthuma. Juist die wetenschap maakt Zwerver huiverig om tegen de verdrukking in zijn gezondheid op het spel te zetten. Als geen ander beseft de international dat hij zich ondanks de hoge verzekering die voor hem is af gesloten niet zwaar gebles seerd kan melden bij zijn nieu we werkgever. Het olympisch belang weegt echter eveneens heel zwaar. Zowel sportief als moreel. Het duel met Italië is van doorslaggevende betekenis voor een succesvol vervolg van de nationale ploeg bij de 25e Zomerspelen. Zijn afwezigheid zou Nederland op voorhand al kansloos maken. Zo het team al enig perspec tief heeft, want de weer opspe lende kniekwetsuur van Blangé dwong Selinger gisteren tegen het GOS met een andere sa menstelling te komen. Maar buiten de kracht van Italië is Oranje met Zwerver ook aller minst in goeden doen. Met slechts overwinningen op twee derangs volleybalnaties als Al gerije en Zuidkorea tegenover de ontmoedigende resultaten tegen Cuba, Brazilië en het GOS (15-8,9-15,16-17,12-15) zijn de vooruitzichtigend dan ook wei nig hoopgevend. „Italië", refe reerde bondscoach Arie Selin ger tegen beter weten in aan de laatste triomf in Florence (3-2), „is niet onverslaanbaar. Het moreel is echter al ge knapt. Zeker bij Ron Zwerver, wiens olympische ideaal als een zeepbel uit elkaar lijkt te gaan spatten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14