Vanuit blessureleed naar goud Olympische Spelen 'Die eindtijd van Ellen van Langen is onvoorstelbaar' Over twee jaar is ze rijp voor het DINSDAG 4 AUGUSTUS 1992 13 'Fanny' heeft eindelijk opvolgster hoofddorp Fanny Blankers-Koen is trots op haar opvolgster El len van Langen. De atlete, die in 1948 vier gouden medailles ver overde, had het in Hengelo al gezien. Bij de Adriaan Paulen Me morial in het naar haar genoemde stadion had de 'vliegende huisvrouw' Ellen van Langen voor het eerst zien lopen. „Toen was haar enorme wilskracht mij al opgevallen." Van Langen is na Fanny Blankers-Koen de eerste Nederlandse loopster, die olympisch goud veroverde. Sinds 1948 stond alleen discuswerp ster Ria Stalman op de hoogste trede van een olympisch podi um. „Ik had er alle vertrouwen in dat ik eindelijk een opvolgster zou krijgen", verklaarde Blankers, die de gouden race thuis voor de televisie in Hoofddorp had gezien. „Met tranen in de ogen heb ik zitten kijken." Niet op 1500 meter Barcelona Ellen van Langen zal morgen niet op de 1500 meter starten. De olympisch kampioene besloot na haar succes niet meer in actie te komen. Van Langen acht zich niet in staat zich opnieuw op te laden. Ivanisevic: eerste medaille Kroatië Barcelona Goran Ivanisevic toont zich in alle opzichten vlagge- drager. Gisteren bezorgde de nummer vier van de tennisranglijst Kroatië de eerste medaille. Een bronzen voorlopig. De tennisser bereikte na 4 uur en 25 minuten de halve finales. De Kroaat ver sloeg in de marathonpartij de Fransman Fabrice Santoro, 6-7 6- 7 6-4 6-4 8-6. „Dit is een hoogtepunt, een onvergetelijk moment. Ik ben dolgelukkig. Ik heb het voor mijn landgenoten gedaan. Ik draag de medaille op aan hen", sprak Ivanisevic, die natuurlijk hoopt op goud. Dopingcontroles negatief Barcelona De Olympische Spelen in Barcelona zijn officieel nog steeds schoon. Tot en met afgelopen zaterdag werden 1049 sporters gecontroleerd op het gebruik van doping. Michele Ver- dier, de woordvoerder van het IOC, deelde gisteren mee, dat alle testen een negatief resultaat hadden opgeleverd. Skah moet goud inleveren Barcelona Waar olympische kampioenen op de Montjuic wor den toegejuicht, kreeg Khalid Skah gisteravond na zijn zege op de 10.000 meter een striemend fluitconcert over zich heen. De Marokkaan had het verdiend. De manier waarop hij met de hulp van zijn een ronde achtergeraakte landgenoot Hammou Boutayeb de jonge Kenyaan Richard Chelimo op de knieën kreeg was een sportief schandaal. De straf kwam nog geen kwar tier later toen Skah gediskwalificeerd werd. Chelimo, die voort durend op kop had gelopen, maar in de eindsprint werd versla gen, kreeg het goud toegewezen. Sporters toch welkom bij-sluiting Barcelona Een beperkt aantal atleten zal toch mogen deelne men aan de olympische sluitingsceremonie zondag in Barcelo na. Het organisatiecomité (COOB) is gezwicht voor de vele pro testen van de teamleiders en atleten. Achter de vlaggedrager mag een kleine afvaardiging van sportlieden en officials meelo pen in de parade. Over het maximale aantal deelnemers per land aan het défilé wordt nog onderhandeld. Rolhockeyers glijden uit reus» De Nederlandse rolhockeyers zijn in de derde wedstrijd van de tweede ronde tegen Italië uitgegleden. Letterlijk, want de spelers van Oranje, die voor de medailles al zijn uitgeschakeld, waren er niet op voorbereid dat het marmer van de speelvloer in de was was gezet. De Italianen kennelijk wel: 8-1Bij rust stond Nederland al met 0-6 achter. Olympisch record plas ophouden Barcelona Turner Andreas Wecker heeft in de nacht van zon dag op maandag waarschijnlijk een olympisch record plas op houden gevestigd. Bijna vijf uur hield de 22-jarige Duitser het droog. Bij het krieken van de dag kon hij eindelijk een paar druppels produceren voor de dopingcontrole. Wecker moest zich rond middernacht na afloop van de toestelfinales, waarbij hij één zilveren en twee bronzen medailles won, melden bij de dopingarts. „Ik heb van alles veel gedronken, maar er kwam niets", aldus Wecker. Karpov: Simultaan in olympisch dorp Barcelona Schaken mag dan geen olympische sport zijn, Gary Kasparov komt wel in actie in Barcelona. De wereldkampioen speelt morgen in Vila Olimpica een simultaanwedstrijd tegen vijftig leden van de olympische familie. Ellen van Langen zorgt voor orgastische vreugde-uitbarsting 'BronzenMciria Gommers in '68 de laatste... DEN HAAG FRED SECAAR GPD-VERSLAGGEVER Tot voor gisteravond was zij de enige Nederlandse atlete die na de vier gouden plakken van Fanny Blankers-Koen in 1948 een medaille had behaald op een loopnummer. Maria Gom mers won in Mexico, twintig jaar na de spraakmakende pres tatie van 'de vliegende huis vrouw', een bronzen medaille op de 800 meter. De Limburgse deed na haar bronzen race nog slechts aan één groot evene ment mee, het Europees kam pioenschap een jaar later, waar zij tweede werd op de 1500 me ter. Daarna verdween Maria Gommers, 52 jaar inmiddels en alweer sinds jaren als mevrouw Hoogakkers door het leven gaand, in de absolute anonimi teit. De in Hoensbroek (Lim burg) woonachtige midden-af standsloopster van toen moest en moet niets hebben van (me- dia)aandacht. „Die heb ik altijd op afstand gehouden", zegt zij. „Je moet weten dat men in Lim burg heel erg chauvinistisch is. Dat is leuk als je wint, maar na dat ik gestopt was, begon ik het al vervelend te vinden. Liep ik met m'n kinderen te wandelen Zes jaar geleden maakte ze als rechtsbuiten van voet balvereniging Quick '20 uit Oldenzaal nog jacht op doelpunten. Gisteren hen gelde ze met succes al naar olympisch atletiekgoud. De sportloopbaan van Ellen van Langen heeft een wel zeer stormachtige ontwik keling doorgemaakt. FRANS DREISSEN GPD-VERSLAGGEVER Binnen korte tijd heeft de Am sterdamse economiestudente de 800 meter tot in de finesses leren beheersen. En met een nieuwe nationale toptijd 1.55.54 minuten zorgde Ellen van Langen op die gedenkwaar dige maandagavond voor een orgastische vreugde-uitbarsting in het Nederlandse kamp. „Goud. Ik dacht: dat kan niet waar zijn." Het is nog niet zo lang gele den dat Ellen van Langen de moed bijna had opgegeven. Het lopen werd een martelgang. Hardnekkige problemen met de achillespezen veroorzaakten veel pijn. Fysiek en psychisch. Ellen van Langen was veertig weken lang veroordeeld tot het zwembad. Tot het zogenaamde aquajoggen; watertraining. Om de conditie een beetje op peil te houden. Maar ze wenste niet te capituleren, hoe vervelend en eentonig de oefeningen ook wa ren. „Vechten, altijd blijven knokken. Dat zit nu eenmaal in mijn bloed." Dankzij de onverzettelijkheid van Ellen van Langen kreeg Ne derland 44 jaar na de legenda risch triomfen van Fanny Blan kers-Koen weer een plaats op de mondiale hardloopkaart. De ogen wijd open gesperd. Dro merig de wereld in kijkend. On geloof. Pijn. Vreugde. Intense vreugde. Goud! „Daar heb ik nou afgelopen jaar al die ener gie in geïnvesteerd." Ellen van Langen kon het nauwelijks vatten. Alle spanning en misère van het afgelopen jaar ontlaadde zich in die luttele seconden meteen na de finish. Ze was in de finale van de 800 meter bijna letterlijk over de baan gevlogen. „Dat laatste stukje was fantastisch. Zo mooi. Onderweg heb ik vreselijk pijn geleden, maar op die laatste vijftig meter was het echt genie ten." Ellen van Langen zocht naar Frans 'Thuys op de tribune. Naar haar moeder en haar broer. Ze kreeg een oranje en dan riep men: 'Hé, zijn dat produkten van onze hardloop ster'. Verslaggevers wisten op een gegeven moment ook wel dat ik er niet zo happig op was." Dus klopten ze nog nauwelijks bij haar aan. Maar nu kon ze er niet om heen. Hoewel, de verslaggever moet zich wèl gelukkig prijzen. Want: „Ik ben net klaar met m'n huiselijke besoignes. Een gezin hè. Neemt veel tijd in beslag. Normaal gesproken heb ik niet zo'n zin om over toen te pra- 'Toen' is 1968, is Mexico, is Bob Beamon, Black Power. Maar ook: de bronzen verras sing van Maria Gommers. Als volstrekte onbekende begon ze in Midden-Amerika aan de se ries van de 800 meter, haar nummer destijds. Niet in het minst tot haar eigen verrassing overleefde ze de voorronde, overleefde ze ook de halve fina le. „Mooi meegenomen, dacht ik nog. Ik had niets te verliezen. En daar stond ik opeens. In de finale. Veel favorieten waren er toen al niet meer bij. Kwam door de grote hoogte, hè. Maar mijn conditie was zó goed. Ja, waarschijnlijk beter dan de rest." Burengerucht.. AMSTERDAM GPD Het dak ging er nog net niet af, maar de woning van Ellen van Langen in de Amsterdamse Govert Flinckstraat trilde gister avond rond de klok van acht uur op zijn grondvesten. „De dakpannen zijn maar nèt blij ven liggen", zei Hans Koele- man, óók atleet en tot voor gis teravond bekender dan zijn vriendin, kort na de gouden ra ce. „De vloer trilt hier. We zul len wel klachten krijgen van de buren..." Koeleman, die met de familie en enkele trainingsmaatjes de finale van de 800 meter voor de televisie volgde, wist niet wat hem overkwam toen zijn vrien din in Barcelona het hele veld voorbleef. „Ongelooflijk. We hadden vooraf wel goede hoop. Maar dat het een gouden me daille zou worden...Dat durfden we alleen maar te hopen." In de straat, gelegen in De Pijp, bleef het rustig. „In Am sterdam ben je toch vrij ano niem. Een paar buurjongetjes weten wel dat Ellen iets aan sport doet, maar verder kennen ze haar niet. In Oldenzaal, waar Ellen oorspronkelijk vandaan komt, is ze veel bekender." 'Mijn God, ik heb goud!!!'. Ellen van Langen straalt ongeloof uit ze de finishlijn van de 800 meter passeert. handdoek toegeworpen en even later een vlag. Tergend lang zaam voltooide ze de ereronde. Uitblazend en meteen ook na genietend. „Onvoorstelbaar. Het ging zo ongelooflijk op die ik zou gaan winnen." ternationale camera's. Koel, laatste meters. Ik zag dat gat, Ze bleef aanvankelijk vrij haast onaangedaan vertelde ze dook erin en toen ik op de nuchter onder alle emotionele haar relaas. Eenmaal bij haar laatste vijftig meter niemand gebeurtenissen. Tal van verslag- sporttas op het plankier in de meer naast me zag, wist ik dat gevers sleepten haar voor de in- catacomben liet ze iets van ont roering blijken. Werd ze over mand door emoties. Net als ruim een uur later op het podi- 1 um, waar ze met moeite haar Spï vreugdetranen kon te bed win- I v! gen. „Ik moet het allemaal eerst nog beseffen." Rechtstreeks vanuit blessure- leed naar goud. Ellen van Lan- gens ongerijmde prestatie maakte veel los. Afgelopen jaar was ze menigmaal door een hel gegaan. Blessures. Tegenwer king van de Vrije Universiteit „Het zat me allemaal niet mee." Van Langen wilde zo graag hardlopen. „Maar er zat weinig schot in het genezingsproces. Geduld is een schone zaak. Ellen van Langen telde de da gen af. Ze zag een lichtpunt in haar comeback in Kerkrade. *Êt „Twee minuten rond, dat gaf V me weer vertrouwen." Sinds- dien ging het steeds beter, steeds harder. „Het geloof in ei gen kunnen keerde langzaam weer terug." Ellen van Langen wordt de vorstin van de laatste meters genoemd. En die eretitel maak te ze in Barcelona meer dan waar. Ze heeft de gave om zich „helemaal dood te lopen", zoals ze zelf zegt. Ze kan hard zijn voor zichzelf. De pijngrens ver leggen. Tot het uiterste gaan. Het spijkerharde, onstuimige eindschot is inmiddels haar handelmerk geworden. „Voor de wedstrijd was ik nog zeer nerveus. Maar het was een ge zonde spanning. Die heb ik no dig om te lopen. Dan weet ik dat ik in vorm ben." Van Langen, met 1.56.66 al in het bezit van de snelste wereld- seizoentijd zei beducht te zijn geweest voor een mogelijke combine van de drie atletes uit het GOS. Daarom liep ze een berekenende, een uitgekiende „Ik heb altijd al van hardlo pen gehouden, maar ik woonde te ver van een atletiekbaan. Een leraar heeft me over de drempel getrokken. Ik hoefde lekker met niemand rekening te houden. Daar houd ik wel van." Onder trainer Frans Thuys rees de ster van Ellen van Lan gen snel. Vier jaar na haar eer ste schuchtere schreden op de atletiekbaan werd ze al vierde bij de EK in Split. Het WK-jaar daarop eindigde dramatisch. Pijnlijke achillespezen deden haar stranden in de eerste schif tingen. Het bleek het begin van een lange, haast eindeloze lij densweg. Ellen van Langen gaf echter nooit op. Ze bleef hoop koesteren. Het natuurtalent, dat durf en zelfvertrouwen etaleert, overwon alle tegenslagen. „Ik verbaas me zelf steeds weer. En verbazen zal ze zich ook in de toekomst. Meeting-directeu ren zullen haar aan de start wil len krijgen. Keulen, Zürich, Brussel etcetera. Van Langen zal overal een graag geziene gast zijn. Binnen twee minuten ver drie-, -vier of zelfs vervijfvou digde haar startgage. „Ik weet ook niet waar dat overal heen moet. Ik wacht de ontwikkelin gen rustig af. Eén ding weet ik echter zeker: ik zal altijd dezelf de Ellen van Langen blijven als een paar dagen geleden. Hard werken, blijven vechten, nooit opgeven." Frans Thuys de man achter het succes BARCELONA CEES OLSTHOORN GPD-VERSLAGGEVER Na de korte omhelzing met 'zijn' gouden Ellen van Langen, loopt hij met opgehe ven armen de tribune op. Hoofdschud dend, huilend als een klein kind. Ver baasde Spanjaarden wijken uit. Ze staren hem vol medelijden aan. Je ziet ze den ken: er zal wel wat ergs met die meneer aan de hand zijn. Het tegendeel is waar. Frans Thuys, de grote man achter het fantastische succes van de kersverse olympische kampioen huilt niet van verdriet, maar jankt van pure blijdschap. Eenzaam zoekt hij zijn weg door de immense catacomben. Een blonde derti ger uit Maarsbergen, gekleed in korte broek en t-shirt, een rugzakje op zijn nek. De snikken worden nu afgewisseld met lange uithalen. Hij kan zijn emoties maar niet de baas worden. Ook een trai ner is niets menselijks vreemd. „Ongelooflijk", mompelt hij plotseling tussen zijn tranen door. „Driekwart jaar is ze uit competitie geweest met een achillespeesblessure. Pas in januari kon ze voorzichtig weer wat lopen. Toch heb ik de laatste weken voor mezelf geen twijfels gehad. Ik was er heilig van over tuigd dat er hier slechts één atlete kon is zo'n geweldige klasbak. Absoluut de beste van de wereld. Alleen heb ik dat nog nooit tegen haar gezegd." De dwaaltocht door de 'kelders' van het stadion duurt voort. Na minuten speuren is hij eindelijk waar hij wil we zen: de mixed-zone, de plek waar spor ters, coaches, media en VIPS elkaar tref fen. In eerste instantie staat hij er verlo ren bij. Ellen moét ergens in die enorme mierenhoop lopen. Dan wordt hij opge merkt door alles wat Nederlands is, in clusief de NOC-bonzen Wouter Huib- regtsen en André Bolhuis. Felicitaties en schouderklopjes. Van het ene op het an dere moment heeft Frans Thuys zijn ge voelens volledig onder controle en ver telt hij rustig zijn verhaal. „Ik zou onwijs teleurgesteld zijn ge weest als ze geen goud had gehaald klinkt het zelfverzekerd. „Al blijft het na tuurlijk afwachten. Dit is voor alle finalis ten de belangrijkste race uit hun carrière. Bij een langzame opening wist ik dat het niet meer fout kon gaan, bij een snelle eerste ronde waren er wat vraagtekens. Die heeft ze echter op glorieuze wijze weggenomen. Ze was eenvoudig een klasse apart." Op verzoek valt hij tientallen keren in herhaling. Dat hij haar vijf jaaT geleden onder zijn hoede kreeg, dat hij al rap door dat hij een ruwe diamant in han den had, dat ze met sprongen vooruit ging, dat hij dit seizoen steeds vaster was gaan geloven, dat ze tot een dergelijke stunt in staat was, dat ze na haar blessu re niets heeft geforceerd en dat ze pas vorige week tijdens een trainingskamp in Portugal voor het eerst echt voluit was gegaan. Vervolgens vertelt hij over de dag van de wedstrijd. „We hebben niks bijzon ders gedaan. Normale tijd opgestaan, in gelopen, ontbeten, veel gerust en zoals altijd drie uur voor de start naar het sta dion. Nee, ze was niet nerveus, wel ge spannen. En geconcentreerd, dat vooral. Ik heb haar nog nooit zo geconcentreerd gezien." Zonder dralen meldt hij dat het vol gende doel het wereldrecord is. De top tijd van de Tsjechische Kratochvilova (1.53.28, gelopen in 1983) staat welis waar scherp, maar Ellen moet daar on der kunnen duiken. „Als we op dezelfde voet doorgaan, als we nog wat details kunnen verbeteren, is ze er over twee jaar rijp voor." De vragenstellers druipen af. Frans Thuys is weer alleen. Stiekem piept hij de zaal in, waar de internationale pers conferentie wordt gehouden. Ongemerkt zakt hij op de achterste rij onderuit. Grijnzend kijkt hij toe hoe zijn stralende pupil in uitstekend Engels de pers te woord staat. Ineens is er oogcontact. Even zwaaien ze naar elkaar. „Het is net of ik naar een film zit te kij ken". wellen de emoties weer op. „Alsof het niet is gebeurd. Pas morgen zal het goed tot me zal doordringen. Hij zegt dat hij bij terugkeer in het olympische dorp niet uit zijn bol zal gaan. „Ik ben best een feestganger, maar daar is nu geen tijd voor. Ik drink van avond een paar biertjes en ga op tijd naar bed. Ik heb hier ook nog Christien Toonstra, dus ik moet scherp blijven. Dit is allemaal leuk en aardig, maar thuis worden de klappen opgevangen." Een opmerldng die om nadere uitleg vraagt. „Ik combineer mijn trainerswerk met een job bij een automatiseringsbe drijf. Een bewuste keus, omdat ik per se niet full time met atletiek bezig wil zijn. Ook in de toekomst niet. Maar het bete kent wel dat mijn gezin veel te kort komt. Ik heb een vrouw en drie kleine kinderen. Die zien hun vader veel te wei nig. Ju bent toch al gauw anderhalve maand per jaar van huis, nog afgezien van de drie vier wekelijkse trainingen in Amsterdam. Ik krijg pijn in m'n hart als ik er aan denkt dat die kids het moei lijk hebben als hun vader weer de deur achter zich dicht trekt. Dat moet veran deren."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13