'Een vrouw is voor mij geen vakantie' DE Nieuwe geschillencommissie voor waterrecreant Het Gesprek van de Zomerdag TIJD Van TOEN MAANDAG 3 AUGUSTUS 1992 8 DOOR DE OLYMPISCHE BRIL VAN... Frank Teeuwisse uit Leider dorp Overdag mist hij maar heel wei nig van de spelen. In het Leidse filiaal van verhuurbedrijf Skala spetteren zonder ophouden van zo'n 18 tv-toestellen zwemmers de bezoeker tegemoet. Filiaal houder Frank Teeuwisse (34) heeft het gedurende de Spelen niet bepaald druk met het ver huren van tv's. „Het lijkt erop dat de Olympi sche Spelen inderdaad bij het grote publiek niet leeft", zegt hij. „Bij de Europese kampioen schappen voetbal had ik geen apparaat meer in voorraad. Wa ren het vooral studenten die de zaak plat liepen voor een toe stel. Maar nu heb ik ze nog volop." Nu is de zomer voor Skala altijd een rustige tijd. Zelfs naar de koelkast is geen i dige vraag. „We hadden dus wel rekening gehouden met een ge ringere omzet. Maar dat er zo'n verschil zou zijn met het EK, dat hadden we niet verwacht. We hebben tenslotte wel nog een Olympische etalage gemaakt en hebben een speciale actie lo pen. Maar de mensen lijken er niet in geïnteresseerd." Wel merkt hij dat mensen veel van hun tweede televisietoestel gebruik maken. „Bellen zij aan het eind van de dag op dat hun reserve-tv kapot is. Dat moet dan die dag nog een ander toe stelletje gereed staan. Normaal is daar helemaal geen haast bij. Nu krijgen we te horen: 'Laat me niet zitten. Anders ben ik vanavond verplicht de hele avond naar die rotsport te kij ken'. Mensen kijken dus wel naar de spelen, maar maken daar geen spektakel van. Het leeft dus voor geen meter." VRIJE TIJD Vakantie De Leidse Vrijwilligerscentrale en het project Tieners Actief zijn tot maandag 17 augustus op vakan tie. Tienerkamp Club-buurthuis Mirt-Honken or ganiseert voor jongeren tussen 12 en 16 jaar van 8 tot en met 15 augustus een tienerkamp in het Noordbrabantse Rijen. Het kamp staat in het teken van film. Opgave bij Anda van Bohemen (071-762772) of Trees Claassen (02522-20486). Ouderenwerk De stichting ouderenwerk heeft vanwege de grote vraag haar pe* dicuredienst uitgebreid: Met in gang van 3 augustus kunnen ou deren elke maandagmiddag te recht in buurthuis Cornel is Jop- pensz aan de Oppenheimstraat 6a. Op woensdag en donderdag houdt de pedicure spreekuur in verzorgingshuis Lorenthof. In lichtingen tel. 121512. LVC Het LVC heeft het cursuspro gramma samengevat in een fol der die vanaf heden verkrijgbaar is aan de Breestraat 66 of telefo nisch: 146449. Inschrijven voor de cursus is mogelijk tot 4 sep tember. Op 14 september gaan n start. Groenoord In het buurthuis Groenoord is een overzicht verkrijgbaar van de cursussen die vanaf september worden aangeboden. Het buurt huis aan de Pasteurstraat 23 is bereikbaar via tel. 217222. Letterkunde De centrale bibliotheek begint in oktober een cursus moderne Ne derlandse letterkunde na 1945. In de eerste vijf lessen wordt een overzicht gegeven van de ontwik kelingen in de Nederlandse lite ratuur na de oorlog in perioden. De zesde les wordt besteed aan poëzie. Daarna wordt in overleg met de cursisten bepaald waar aan extra aandacht wordt be steed. In totaal zijn er twaalf les sen van twee uur. De kosten be dragen 210 gulden. Informatie en aanmelding bij het inlichtin genbureau van de centrale bi bliotheek aan de Nieuwstraat. Dementen Een aantal organisaties voor geestelijke gezondsheidszorg in Leiden organiseert gespreksgroe pen voor familieleden van de menterenden. De bedoeling is er varingen uit te wisselen en oplos singen te zoeken. Deelname kost 25 gulden en het programma wordt in overleg met de geïnte resseerden vastgesteld. De vol gende gespreksgroep gaat in sep tember van start en opgave kan bij bij de Stichting Ouderenwerk tel. 123744. Vrijwilligers Stichting Ouderenwerk zoekt vrij- wi 11 igers voor het eettafel project in de Rondedans. Wié wil helpen met het serveren van warme maaltijden voor ouderen kan con tact opnemen met Ank Vreeburg: tel. 233210. AGENDA MAANDAG 3 AUGUSTUS Katwijk Strandschaken bij strandpaviljoen 't Centrum, aanvang 19.30 uur. Noordwijkerhout Open Dart Kampioenschappen van Noordwijkerhout in Café De Smederij, aanvang 20.00 uur. Toeristenmarkt in het centrum (Prin- cestraat - Voorstraat - Andreasplein), van 14.00 tot 21.00 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in sportzaal Boors- ma, Zwanenburg 61, van 15.30 tot 16.30 uur. 4e Open Avond van de KNZHRM in het Boothuis op de Rijnmond, van Sjoelen bij Speeltuinvereniging Ste venshof, C. van Bruggepad 2, aan vang 20 00 uur. Open Noordwijkse Tenniskampioen schappen, T.C. Casino, Oude Zeeweg, wedstrijden vanaf 9.00iiur. Wandelen met de boswachter, Duin- datnse Slag, vertrek 10,00 uur. Toeristische Zomermarkt in het Hoofdstraat Koopcentrum, van 10.00 tot 22.00 uur. Historische rondwandeling in Noord- Wijk Binnen, start bij het Raadhuis, Voorstraat, om 19.30 uur. Nationale boxershort champs, Bow ling Rest. Noordwijk, aanvang 20.00 Nee, die onfortuinlijke schipper die 75.000 gulden sleepkosten voor zijn huurbootje moet betalen, die kan bij hen niet aankloppen. De Geschillen commissie Waterrecreatie beperkt zich tot het behandelen van conflicten tus sen consumenten en bij voorbeeld jachtwerven. Voor als er problemen zijn over een uitgevoerde reparatie of rond de aanschaf van een nieuwe boot. „Het grote voordeel van deze nieuwe commissie is dat de consument weet waar hij terecht kan in geval van klach ten. Bovendien hoeft hij minder scherp op de kleine lettertjes van een contract te letten. Dat hebben wij al voor hem gedaan." Directeur mr. C. Last van de Stichting Geschillencommissies voor Consumentenzaken heeft er sinds kort een nieuw werkterrein bij: de water sport. De nieuwe commissie komt voort uit de oude van de ANWB/Hiswa, die niet erkend werd door de overheid. „Op zich werd daar prima gewerkt. Maar het in stand houden van verschillende verschillende consu mentengroepen, is erg onhandig. Van daar dat het Rijk erop aanstuurt com missies onder te brengen bij onze stichting, zodat er slechts één weg is die een consument met klachten hoeft te bewandelen. Om diezelfde reden is de geschillencommissie Auto verhuisd van de ANWB/Bovag naar ons", aldus Last. De commissie voor waterrecreanten bestaat uit een onafhankelijk voorzitter en twee gewone leden. Laatstgenoem den zijn, omwille van de vereiste des kundigheid, afkomstig van de Hiswa en de ANWB/Consumentenbond. Dit drietal behandelt conflicten op vijf ge bieden: de huur van ligplaatsen, de huur van boten, de aankoop van nieu we schepen, reparatie en onderhoud van schepen en activiteiten van jacht makelaars. Vanaf 1993 komt hier de verkoop van tweedehands schepen bij. Zodra een geschil ontstaat over bij voorbeeld de reparatie van een teak dek, kan de consument tegen beta ling van 150 gulden bij de commis sie aankloppen. Deze onderzoekt of de scheepstimmerwerf in kwestie lid is van de Hiswa, want die organisatie staat garant voor naleving van het bin dende advies. De consument op zijn beurt zal ook garanties moeten bieden dat hij de nog niet betaalde rekening voldoet zodra de commissie hem in het ongelijk stelt. Daartoe moet hij het bedrag dat de reparatie moet kosten in een depot storten. JURRIAAN GELDERMANS 's avonds één keer de kerkklok ken geluid. De naleving van al deze bepa lingen liet in de praktijk veel te wensen over. Het stadsbestuur moest regelmatig hard optreden om naleving af te dwingen. Geen hoed of krans van stro aan een besmet huis, werd bestraft met een boete van 2000 stenen. Bij wanbetaling volgde verban ning. Bij te vroege terugkeer werd de rechterhand afgehakt. Het niet dragen van een witte roede werd beboet met 3000 stenen. De aanvoer van boter uit een besmet huis in Rijnland: 4000 stenen boete. Enkele voor beelden, die opnieuw de nood van het stadsbestuur illustreren. Verpleging Verliep de isolatie van de lijders aan de pestziekte problema tisch, ook de verpleging van de patiënten gaf grote zorgen. Al vroeg streefde het stadsbestuur er dan ook naar om de zieken samen te brengen in een aparte verpleeginrichting. In 1458 kreeg Leiden een afzon derlijk pesthuis als onderdeel van het Sint Catharinagasthuis. In 1526 werd het buiten de stadswallen gelegen klooster Lopsen als pesthuis in gebruik genomen. In 1662 werd een nieuw en groot pesthuis ge bouwd buiten de stad. In later tijd o.a. gebruikt als Legermuse- Voor de financiering van dit ste nen complex werd o.a. een soci aal aansprekende methode ge bruikt. In 1665 werd bepaald, dat rijken die tijdens een epide mie de stad waren ontvlucht, slechts terug mochten komen na betaling van een bijdrage aan het pesthuis. De ingebruikname van dit nieu we pesthuis was wat aan de late kant. Aan het einde van de ze ventiende eeuw werd de ziekte steeds verder terug gedrongen. Voor bewoners en bestuurders een nachtmerrie minder. Vakantieliefdes, bestaan ze nog? Of is dat iets uit de oude doos? Zeker niet. Half Nederland ver laat ook nu nog de vakantie plaats met een gebroken hart. Maar vaak is het thuis weer snel gedaan met de liefde. En den ken we heel ons leven terug aan die aardige vissersjongen in dat Griekse haventje of aan dat meisje met wie we door een wrang geurend citroenbomen- laantje hebben gelopen. Bijna iedereen heeft wel eens een va kantieliefde gehad. Dat blijkt uit een kleine steekproef in Leiden en omgeving. Annemiek R. uit Leiden, nu een goed uitziende veertiger, heeft ooit tijdens een schoolreisje een Franse jongen ontmoet op wie ze dolverliefd werd. „We logeer den met de klas in een kost school die leeg stond tijdens de zomer. Het was in de buurt van Parijs. De jongen hij heette Michel stond in de keuken. Hij bediende ons aan tafel. Het eten was daar niet te hachelen, het stokbrood was zo oud als de kont van Sinterklaas, maar de jongen die het eten klaarmaakte was erg leuk. Hoe de kennisma king tot stand kwam? Gewoon wat kletsen. Maar het was alle maal niet zo hevig. We hebben na de vakantie nog wel geschre ven, maar daarna is het verwa terd." Willem K. is tijdens een vakan tie in Zeeland wel eens hotelde- botel geworden van een „Haag se chick. Ze kon nog geen twee woorden schrijven, maar ik ging er wel voor. Het is niks gewor den. Er was daar ook nog een meisje die we 'De meesteres van het zwembad' noemden. Ze droeg op de duikplank altijd zo'n streng en glimmend zwart badpak. Een ongenaakbaar meisje was dat. Mooi wel." Wouter van S. (34) herinnert zich nog een vlam uit 1974. Hij was op vakantie in België, in de grotten van Remouchamps. „Ik Klagen over de be moeizucht van de overheid is in onze tijd een geliefde bezigheid. Toch is het een illusie om te veronderstellen dat het in ande re tijden plezieriger was om on derdaan te zijn. Natuurlijk, de overheid was vroeger meestal terughouden der. Meestal, maar lang niet al tijd. De bemoeienis van het Leidse stadsbestuur met de pestziekte was niet alleen groot, maar ook onoverzichtelijk gede tailleerd. In de loop van een aantal eeuwen stelden de vroe de vaderen een groot aantal voorschriften vast en vaardig den een groot aantal ver- en ge boden uit. De betrokkenheid van de stede lijke overheid was terecht. De medische stand stond machte loos. Na de besmetting stierf 50 tot 80 procent van de mensen binnen enkele dagen. De wer kelijke oorzaak was niet bekend. Het besmettelijke karakter van de ziekte was ieder duidelijk. Ook het Leidse stadsbestuur probeerde door isolering van de aan pest lijdende zieken verdere uitbreiding te voorkomen. Zon der al te veel succes. De epide mieën volgden elkaar in snel tempo op. Leiden werd bij voor beeld geteisterd door de pest in 1368, 1369,1376 en 1381. Krans van stro De oudste ons bekende stads voorschriften met betrekking tot de pest dateren uit 1508. In de jaren daarna werden deze stadsvoorschriften bijna jaar lijks uitgebreid en aangepast. Elk huis, waar een lijder aan de pestziekte werd verpleegd, moest goed herkenbaar zijn. Aan de deur moest een hoed of een krans van stro worden be vestigd. Dit herkenningsteken moest blijven hangen tot 6 we ken na het herstel of het overlij den van de patiënt. Opvallend is dat in de meeste bepalingen deze periode van 6 weken werd aangehouden. Met werd ik verliefd. Ze was nogal gezet. Dat kwam natuurlijk door de vele rondo's en spritsen die daar voor het grijpen lagen. Ze was vijftien en ik werd gefasci neerd door haar lippen. Als de lippen mooi zijn, vergeef ik ie mand veel. Maar goed, ik had weinig geld in die tijd, dus veel kon ik niet in die kantine zitten. Die vader van haar was wat dat betreft een harde. Daarom deed ik er alles aan om zoveel moge lijk prijzen in de wacht te sle pen. Die werden in de kantine uitgereikt en dan kon ik haar weer even zien. Maar het is een van mijn liefdes geweest waar ik nooit bij heb kunnen komen. Bij verhuizingen of zo kom ik de bekers die ik daar heb gewon nen nog wel eens tegen. Lege bekers. Het metaal heeft een i wat bittere lucht." Wim H. (50) wordt enigszins balsturig als hem naar zijn va kantieliefdes wordt gevraagd. „Vrouwen en vakantie hou op, zeg, ik heb al genoeg narig heid. Een vrouw is voor mij geen vakantie." Judith (22), als receptioniste werkzaam bij een middelgroot Leids bedrijf, herinnert zich een jongen aan de Cöte d'Azur. „Ik was daar met mijn ouders op vakantie. Die jongen was met een groep vrienden. Hij was een Nederlander. We zijn aan de praat geraakt en van het een kwam het ander. Thuis zijn we nog een tijdje met elkaar door gegaan. Maar hij woonde te ver weg. En eigenlijk komt het ook een beetje door mijn ouders dat het uit is gegaan. Maar ik denk nu nooit meer aan hem, hoor. Ja, nu, nu u het vraagt, zie ik hem ineens weer zo voor me." In de Breestraat lopen mevrouw en meneer B. uit Oegstgeest te winkelen. Mevrouw B: „Vakan tieliefde? Kijk eens naast me: daar staat-ie". Ze wijst op me neer B., net als zijn echtgenote al dik in de vijftig. „Toen ik hem in Zeil am See leerde kennen was hij verschrikkelijk char mant. Aan complimentjes geen gebrek. Wat ik me vooral herin ner is dat hij altijd twee sigaret ten tussen zijn lippen nam. Als- ie ze allebei had aangestoken, gaf-ie er eentje aan mij. Dat was lief." Meneer B. kijkt een beetje be trapt. „Ja", zegt hij, „maar nu roken we allebei allang niet In 1458 kreeg Leiden een afzonderlijk pest huis als onderdeel van het Sint Catharina- kloosteraan de Bree straat. FOTO GEMEENTELIJKE Leidse stadsbestuur was vroeger ook bemoeizuchtig pest besmette personen moes ten overal en altijd een witte roede dragen. Ook voor mensen die besmette huizen bezochten, gold deze bepaling. Huisgeno ten van een overleden patiënt mochten binnen een termijn van 6 weken (alweer) geen pa rochiekerken bezoeken. In 1519 werd familieleden en vrienden verboden om een sterfhuis binnen te gaan. Het was zelfs verboden om je op te houden voor de deuren en de vensters van een huis, waarin iemand aan de pest was overle den. In 1603 werd het vrouwen ver boden bij de uitvaart van bij voorbeeld man of kind aanwe zig te zijn. Al in 1518 werd be paald dat goederen uit een sterfhuis de eerste maand na het overlijden niet mocht wor den vervoerd. De Leidse overheid probeerde in verband met de ziekte niet alleen het leven in de stad te controleren, maar vaardigde ook allerlei voorschriften uit met betrekking tot de omgeving van de stad. Vanaf 1518 was de aanvoer van boter, kaas en melk uit besmette huizen uit het Rijnland verboden. Als een Lei- denaar iemand buiten de stad ging verplegen, mocht hij bin nen twee maanden niet terug keren. Voor Leidenaars en be woners van omringende dorpen en gehuchten gold de bepaling dat men geen handel mocht drijven vanuit een besmet huis. Zo'n 'winkel' moest voor een periode van zes weken gesloten worden. Geen honden In 1518 werd de invoer van fruit uit het Rijnland verboden. Uit de bepalingen blijkt dat vooral pruimen werden gewantrouwd. Op honden was het gemeente bestuur helemaal niet gesteld. In 1509 kwam de vroedschap met de bepaling dat de bewo ners van de stad hun honden weg moesten doen. Er werd zelfs aangegeven hoe dit kon gebeuren, bij voorbeeld door de honden weg te werpen in een put bij de Koepoort. De regel- en bemoeizucht van de stedelijke overheid was in drukwekkend, maar werd alleen veroorzaakt door een wanhopig streven om verdere uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Het stadsbestuur werkte niet al leen met verboden, er werden ook maatregelen genomen om het moreel in de stad te verbe teren. Voor de hervorming wer den met regelmaat processies georganiseerd. In 1518 werd eveneens bepaald dat de kerkklokken niet voor el ke dode werden geluid. Tijdens een pestepidemie betekende dat onophoudelijk beieren van de kerkklokken een ernstige aanslag op het moreel. Daarom werden voor alle doden tegelijk Velen verlaten de vakantieplaats i was zestien en zij achttien. Martha heette ze. Ik weet nog dat in die tijd de plaat 'Sugar Baby Love' een enorme hit was. Martha was een beetje een stij ve hark uit het midden des lands. Ik viel wel op haar. We liepen toen in die grotten en ik dacht: nu gaat het gebeuren. Maar niks hoor. Er hing zo'n klam atmosfeertje daar, af en toe biggelden er wat druppels van die stalagtieten langs haar blote schouders. Ik heb nu nog een bloedhekel aan grotten." Henk R., een wat gezette vijfti ger die vanwege het warme een gebroken hart. weer een korte broek heeft aan getrokken die kennelijk nog uit zijn padvinderstijd dateert, voelt zich niet erg prettig bij de vraag. Vakantieliefde? Hij kijkt alsof wij hem kwalijk nemen dat hij nooit de Lotto heeft gewon nen. Maar ineens lichten zijn ogen op. „Ja, joh, nou weet ik het weer. Ik was op vakantie in Spanje, in San Sebastian. Ik zag daar telkens een Engelse lopen op de camping. Ze kwam uit Bristol. Het was net een lekker taartje met een kers erop. Alles erop en eraan. Na een avondje in de kantine bracht ik haar te rug naar haar caravan en voor de deur daar heb ik haar gepikt. Het was nog vrij spannend, want binnen hoorden we haar man roepen: 'Grace, ben je daar? Ben jij het, Grace?' 'Ik kom zo', riep ze. 'Ik kom zo'. Het is wat." Paul B. werd voor het eerst ver liefd tijdens een voetbalkamp in Limburg. „Ik voetbalde destijds bij SJZ in Zoeterwoude. We wa ren in Limburg op kamp. In Weert werden grote tenten op gezet. In de buurt van ons kam pement was een kantine en op de dochter van de kantinebaas

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8